Hogeschool mikt op bedrijven Van den Berge na vijf jaar PZC i! Zeeuws Museum krijgt oud portret in bruikleen Defect aan nieuw onderdeel oorzaak van lekkage nafta Basco boekt ruim 7,7 miljoen winst Vergunning zwembad Middelburg geschorst Tijdrekken om dood te ontlopen VVV Zeeland haakt aan bij campagne voor Noordzeekust Hogere eis in zaak brute verkrachting zeeland 17 Nieuwe topman wil opleidingen voor de regio behouden kunst 199! ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 van een medewerker DEN HAAG/MIDDELBURG - Rechter J. A. van der Does van de Raad van State in Den Haag heeft de milieuvergunning ge schorst, zoals de gemeente die afgaf voor het aan de Laan dei- Verenigde Naties in Middel burg geplande nieuwe zwem bad. Dit houdt automatisch in dat de gemeente geen bouw vergunning kan verlenen voor het zwembad. Op grond van de wet zijn bouwvergunning en milieuvergunning aan elkaar gekoppeld, in die zin dat een gemeente pas een bouwver gunning kan verlenen als er een geldige milieuvergunning ligt. De kwestie is bij de Raad van State aangekaart door een groep van zo'n 500 omwonen den. Zij achten de locatie onge schikt voor een zwembad. Er is vrees voor aanzienlijke gelui- doverlast in de omgeving. De voorschriften in de nu geschor ste vergunning zouden onvol doende streng zijn om dat te voorkomen. Rechter Van der Does heeft zijn uitspraak nog slechts mon deling prijsgegeven. Zijn schriftelijke motivering volgt later. De gevolgen van de vernieti ging voor de gemeente Middel burg zijn onduidelijk. ,.Ik durf nu nog geen conclusies te trek ken", aldus directeur stadsont wikkeling ir D. J. Borst, „zo lang het dictum van de Raad van State nog niet bekend is." Het zit de gemeente in ieder ge val niet mee. De bouw van het zwembad is al met één jaar ver traagd door de bezwaarproce dures tegen het verlenen van de milieuvergunning. Boven dien zijn de bouwkosten met een half miljoen gulden geste gen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland wil de macht van het Grote Getal trotseren. „Als er goede opleidingen zijn, die dui delijk op de regionale behoeften inspelen, dan moeten we zo in ventief zijn dat we die binnen kunnen houden, ook als ze niet aan een Haagse norm van 200 stedenten voldoen", zei alge meen directeur L. Labruyère vrijdagmiddag in Vlissingen tijdens de officiële opening van de nieuwe vleugel waarin de heao en de pabo zijn onderge bracht. Met die uitspraak zwakte de pas aangetreden leidsman van de hogeschool de alarmerende boodschap af waarmee interim directeur W. Verhage een kleine maand geleden afscheid nam. Die raadde de hogeschool toen Tractor met mestkar tegen de vangrail SINT-PHILIPSLAND - Een tractor met aanhanger is vrij dag op de provinciale weg tus sen Steenbergen en Sint-Phi- lipsland van de weg geraakt. De combinatie botste tegen de vangrail, waardoor één weg helft van tien tot half twaalf 's ochtends was gestremd. De tractor werd bestuurd door een 21-jarige man uit Poortvliet. Hij reed over de brug bij Sint- Philipsland in de richting van dit dorp, toen hij moest uitwij ken wegens wegwerkzaamhe den. Daardoor begon de mest kar achter zijn trekker te slinge ren en schaarden de twee voer tuigen. Het bleef bij materiële schade. dringend aan niet te lang meer te wachten met het opheffen van (te) kleine studierichtingen. Dat zou de enige manier zijn om de kwaliteit van het onderwijs op peil te houden. Labruyère liet doorschemeren niet zo veel op te hebben met dergelijke, op 'randstedelijke ge tallen' berustende redenerin gen. Bij de selectie van studie richtingen speelt hij liever in op de interesses van Zeeuwse be drijven en instellingen. Volgens hem hoeft dat het streven naar onderwijs van de beste kwaliteit niet in de weg te staan. Pabo In ieder geval blijft de opleiding voor leraren in het basisonder wijs (pabo) voor Zeeland behou den. „Dat staat nu als een paal boven water", verzekerde inte rim-directeur B. de Reu. Hij ba seerde zich daarbij op het eerste globale oordeel van de landelij ke kwaliteitscontroleurs (visita tiecommissie) die dit jaar de 40 pabo's in den lande hebben ge keurd. Anderhalf jaar geleden nog re kende minister Ritzen de Zeeuwse opleiding tot- de vijf pa bo's die wegens gebrek aan kwa liteit voor sluiting in aanmer king komen. Maar de visitatie commissie maakte deze week gewag van 'een grote omslag': de vijf 'achterblijvers' hebben zo veel voortgang geboekt dat ze zich alweer 'bij het peloton heb ben gevoegd'. Andere pabo's, namelijk degenen die meenden op hun lauweren te kunnen blij ven rusten, zijn nu in de achter hoede terecht gekomen. Nieuwe directeur Interim-directeur De Reu, aan getrokken om de pabo weer bij de les te brengen, blijft nog tot 1 maart in functie. Daarna treedt een nieuwe directeur aan: oud leerling M. Antonisse. Het hoge school-bestuur besloot gisteren hem te benoemen. Antonisse is nu nog directeur van de pabo Windesheim in Zwolle. Hij is in Zeeuwse onderwijskringen geen onbekende. Zo was hij een tijd lang hoofd van de basisschool te Ritthem. Met de officiële opening van de nieuwe vleugel, waarin de pabo en de heao al na de zomervakan tie hun intrek namen, is het ho geschool-gebouw aan de Edison- weg nu helemaal af. Het gebouw is in vier fasen uitgebreid en ver nieuwd. Vier jaar geleden kreeg het laboratoriumonderwijs een nieuwe behuizing. Daarna ver rees een nieuwe vleugel voor de opleidingen verpleegkunde. Met de bouw van een atrium werden oud en nieuw vervolgens aaneen gesmeed. Tegelijk met de nieuwste vleu gel opende de hogeschool giste ren ook de vernieuwde Media theek. Doordat de pabo van Middelburg naar Vlissingen ver huisde. kon de Mediatheek aan zienlijk worden uitgebreid. Of. zoals algemeen directeur La- bryère gisteren zei: door in dit instituut van eikaars kennis ge bruik te maken, kunnen we het sèmen beter doen. Heao-directeur L. de Putter 'aan de slag' tijdens een kort muzikaal en visueel spektakel waarmee de derde en laatste nieuwbouw vleugel van de Hogeschool Zeeland gistermiddag officieel werd geopend. foto Lex de Meester Goese galerie toont het verschil Bewondering voor de nieuwe aanwinst van het Zeeuws Museum. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft een zeventiende-eeuws portret (olieverf op doek) van Maria van Roubergen in bruikleen ge kregen. Maria van Roubergen (1600-1662) was echtgenote van Nicolaes Honigli (1590-1655), burgemeester van Vlissingen van 1633 tot 1639 en later ge committeerde van de Rekenka mer Zeeland. De familie Lam- brechtsen-Kamerling overhan digde vrijdag officieel het schil derij aan het Zeeuws Museum. Het echtpaar Honigh-Van Rou bergen leefde in de buitenplaats Steenhove op Walcheren. Dit landgoed lag buiten Middel burg. voorbij Slot Ter Hooge, richting Koudekerke. Het schil derij van Maria van Roubergen heeft in het huis Steenhove ge hangen en had als pedant het portret van Nicolaes Honigh. Honighs doek werd gemaakt door de schilder Michiel Jansz van Mierevelt. Aanvankelijk werd gedacht dat het portret van Maria van Rou bergen ook door Miereveld is ge schilderd. Maar uit onderzoek is gebleken dat het door een nog onbekende kunstenaar is ge maakt. Het Zeeuws Museum heeft het portret van Maria van Roubergens zoon Johan Honigh (1629-1692) al in zijn bezit. Dit doek is waarschijnlijk gemaakt door J. Mijtens. In samenwerking met de familie Lambrechtsen heeft het mu seum het portret van Maria van Roubergen laten restaureren door Martin Bijl uit Alkmaar. Het schilderij wordt de eerste maanden tentoongesteld in de entreehal van het Zeeuws Mu seum. Daarna komt het te han gen in de zeventiende-eeuwse van onze verslaggever GOES - Een regelmatig terug kerend telefoongesprek in gale rie Van den Berge in Goes. Op beller: „Goedemiddag meneer. Hoeveel kost het om in uw gale rie te exposeren?" Tom van den Berge: „Dat kost niets. Alleen een heleboel moeite." Opbeller: „O, hoe bedoelt u? Hoe kom ik dan met mijn werk in uw gale rie terecht?" Van den Berge: „Dat kan alleen als wij u uitno digen. Misschien kunt u zich op de hoogte stellen van het werk van kunstenaars die wij hier tonen. En als dat u bevalt kunt u docu mentatie opsturen. Spreekt ons dat aan dan kunnen we eens met elkaar gaan pra ten." Tom van den Berge beseft dat hij soms arrogant wordt gevon den, maai" dat is allerminst zijn bedoeling. Alleen staat hij voor zijn galerie en daaraan doet hij geen conses- sies. Galerie Van den Berge bestaat nu vijf jaar en heeft zich in die tijd geschaard in de subtop van Nederlandse galeries. Wat voor Van den Berge aangeeft dat het gekozen uitgangspunt destijds juist is geweest. Om het lustrum te vieren begint komend week end de expositie 'Work in pro gress'. Tien vaste kunstenaars van de galerie tonen hoe zij er vijfjaar geleden voorstonden en hoe ze er nu voorstaan. Dat de galerie van Tom van den Berge en zijn vrouw Joyce in Zeeland werd gevestigd was toe val. Ze kwamen in Goes wonen en dus begonnen ze daar een gale rie. „Waren we in Lutjebroek gaan wonen dan was ik daar een galerie begonnen. Ik heb de lera renopleiding tekenen gevolgd. Tachtig procent van mijn me destudenten wilde kunstenaar worden. Ik wilde leraar worden, maar het kunstcircuit sprak me wel aan. Dan kun je vrijblijvend gaan verzamelen, maar er ook iets meer mee doen. En op een rationele manier met kunst be zig zijn, erover denken hoe je iets presenteert, dat ligt mij wel." Van begin af aan ging de keuze van de kunstenaars uit van een strikt persoonlijke voorkeur. Bovendien had Van den Berge ambities. „Ik wilde binnen rede lijke tijd in het landelijke circuit meedraaien. Ik heb meer pretentie dan het runnen van een dorpsgalerie. Ik wil Nederlandse en buitenland se kunstenaars een plek binnen het Nederlandse kunstcircuit geven. Streef je naar niet meer dan plaatselijke weerklank dan is dat ook alles wat je je kunste naars kunt bieden." Deelname aan beurzen in de Randstad en België is dan ook van belang, want daar komen landelijke pers, museumdirec teuren, tentoonstellingsmakers en nieuwe klanten op af. Van den Berge hoopt dat zijn galerie, meer dan nu het geval is, vaste grond krijgt in Zeeland, maar ziet het niet als zijn functie om specifiek Zeeuwse kunstenaars landelijk onder de aandacht te brengen. „Ik promoot kunste naars die ik wil promoten." Voor Van den Berge is het zaak dat de kunstenaars die hij pre senteert niet zomaar iets maken, maar werk dat zijn blikveld ver ruimt, zijn ideeen over de werke lijkheid op scherp zet, twijfels zaait. Daarnaast moeten de kun stenaars iets toevoegen aan de bestaande beeldende kunst, voorzover hij dat tenminste kan beoordelen. Hij beseft dat deze criteria vaag zijn, omdat daarmee niet is ge zegd hoe het werk eruit ziet. De technieken, materialen en stij len zijn dan ook uiteenlopend. Ook een moderne fijnschilder als Robert Wevers past bijvoor beeld in zijn collectie, omdat hij heel ironisch vraagtekens stelt bij de perceptie van de werke lijkheid. Tot nu toe heeft de galerie elke verjaardag gevierd met exposi ties van speciaal gemaakt werk. Dit keer is aan tien 'vaste' kun stenaars - Roel Achterberg. Flo- rette Dijkstra. Eveline van Duyl, Loek Grootjans, Dave Meijer, Peter Schoutsen, Thorvaldur Thorsteinsson, Peter Terhorst, Robert Wevers en Marcel Zalme - een werk van vijf jaar geleden en een werk van dit jaar ge vraagd. Van den Berge: „Wij zijn vijf jaar geleden begonnen. Dan kun je ons vr: 'Hoe was het toen, hoe is het nu?' Dat kun je die kunstenaars ook vragen." De expositie wordt zondag 261 ber geopend door gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok en duurt thn 23 de cember. Vlissingen, Vestzaktheater 'Gezelschap', monoloog van Samuel Beckett, vertolkt door hou Landré. Regie van Pieter Verburgt. door Willem Nijssen In 'Gezelschap' ligt een man op zijn rug in het donker. „Een stem komt tot iemand in het donker. Slechts een deel van wat gezegd wordt valt te con troleren." Zorgvuldig redene rend op taalkundige gronden probeert de man vast te stellen, of de stem inderdaad tot hém komt. Want als dat niet zo is, dan is alles wat gezegd wordt voor een ander. En dan zou alles ook gaan over een ander. Blijkbaar" is hij sterk gehecht aan wat gezegd wordt, ofschoon het meeste niet is te controleren. Te beginnen bij de zin „Je bent geboren op die en die dag." Voor al de flarden herinnering aan zijn moeder en aan zijn vader, aan zijn kinderspel in een grote tuin en aan wijdse luchten zijn hem dierbaar. Hij durft nauwelijks te geloven in wat de stem vertelt. Het brengt hem in onzekerheid en verwarring, hij weet dat zijn toch al nooit actieve geest het nu he lemaal zonder doen moet. Wat hem overkomt, noemt hij 'het verzinnen van zichzelf en voor hem is dat als het hebben van ge zelschap. En „hoe lager het ni veau, hoe beter het gezelschap." Bereid tot overgave, maar toch hardnekkig verzet hij zich tegen het moment dat het oorverdo vend stil zal worden, dat hij AL LEEN zal zijn. Hij wil tijdrekken om de dood te ontlopen, maar vooral toch ook om nog vasthouden wat er nooit echt -nooit echt genoeg- geweest is. De thematiek van 'Gezelschap' is sterk verwant aan later werk van Samuel Beckett zoals 'Niet ik' uit 1972 en 'Destijds' uit 1976, maai' al in de losse verhaaltjes uit 'Zomaar iets' (1958) komen soortgelijke fragmenten voor. 'Gezelschap' is kortom volko men Beckettiaans, tot in het ob sessieve en hypnotiserende. Lou Landré heeft juist die sfeer gezocht in zijn realisatie van het stuk. In een felle lichtvlek zit hij vrij wel roerloos in een stoel. Af en toe breekt op zijn overigens strakke gezicht een zweem van emotie door, een moment van bijna-vredigheid dat er even is als een zonnevlaag die tussen de wolken glipt en over het land glijdt. Zo fijnzinnig heb ik hem zelden zien spelen. In hoofdzaak komt het neer op het woord, op de stem. Op een wonderlijke wijze weet Landré elke lading -van toonloos tot hef tig- te mijden en toch een con stante spanning te handhaven. Er is geen wanhoop, er is geen verzet, er is geen spot of angst of onverschilligheid in zijn lange monoloog. Elk woord kan van gewicht zijn is inderdaad van gewicht voor de man- maar ondertussen kost het grote moeite om voortdu rend alert te blijven. Er gaat van deze voorstelling een hallucinerende en bedwel mende werking uit. Langzaam wordt je meegetrokken in een merkwaardig niemandsland tussen hoop en vrees, tussen le ven en dood. En het is daar inmiddels niet meer zo kil en unheimisch als in 'Wachten op Godot', zodat er wat ruimte blijft om te genieten van de taal van Beckett en van de 'vertelkunst' van Lou Landré. van onze verslaggever ELLEWOUTSDIJK - Een defect aan een nieuw controle-onder deel blijkt de oorzaak van het nafta-lek in een pijpleiding, af gelopen weekeinde bij Elle- woutsdijk. Dat zei een woord voerder van het chemieconcern Dow-Benelux uit Terneuzen vrijdagavond in Ellewoutsdijk tijdens een voorlichtingsavond voor inwoners. Maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat een dergelijk incident zich nog eens voordoet. De bewoners vinden dat zij aan onverant woord grote risico's zijn bloot gesteld. De verantwoordelijke bedrijven en instanties zouden te laat gereageerd hebben. Tweehonderdduizend liter nafta lekte zaterdag de polder in. De brandbare vloeistof kwam uit een leiding tussen de Total-raffi- naderij in Nieuwdorp en Dow- Benelux in Terneuzen. Volgens Dow-voorlichter W. van Loon functioneerde de leiding 21 jaar lang zonder problemen. Deze zo mer werd echter een nieuw con trolesysteem op de pijp gemon teerd. Het lek ontstond op de plaats waar het omhulsel van die apparatuur was bevestigd aan de leiding. Excuses Namens Dow en Total bood Van Loon zijn excuses aan. Voor de inwoners van Ellewoutsdijk was daarmee de kous gisteravond nog niet af. Het wil er bij hen niet in dat de bedrijven ruim drie uur gewacht hebben voordat zij de autoriteiten waarschuwden. Ook de overheid zou te laks ge reageerd hebben. Een voorlich ter van Total legde uit dat enige tijd nodig was om plaats, aard en omvang van de lekkage vast te stellen. Hij erkende dat het vast stellen van de hoeveelheid ont snapte nafta te veel tijd in beslag nam. Overigens was de brand weer al wel een uur na de ontdek king van de lekkage ter plaatse. Die stelde met metingen vast dat geen sprake was van een echt gevaarlijke situatie voor het dorp. Onmiddellijk na de ontdekking van het lek werd de leiding buiten gebruik gesteld. van onze verslaggever MIDDELBURG - Toeristisch Zeeland gaat op de promotio nele tour in Duitsland en Bel- gie. De VVV-Zeeland heeft aan sluiting gezocht bij een initia tief van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) om de buurlanden te tonen hoe de Ne derlandse kust zich onder scheidt van de concurrenten. Ook de provinciale VVV's van Noord- en Zuid-Holland en Friesland, de Stichting Promo tie Den Haag en de VVV van de Waddeneilanden doen mee met de op een miljoenenpubliek ge richte Noordzeekustcampagne. De actie vloeit mede voort uit de bezorgde kreten die werden ge slaakt op de eerder dit jaar ge houden eerste badplaatsencon ferentie. Bij die gelegenheid werd nadrukkelijk vastgesteld dat het toeristisch produkt ster ker onder druk komt te staan en dat de concurrentie niet stil zit. Vooral werd waarschuwend ge wezen in de richting van het Duitse Oostzeekustgebied. dat zich in een razendsnel tempo op maakt voor de ontvangst van in zuidelijker deelstaten wonende landgenoten, waar ook veel po tentiële bezoekers van de Neder landse kust wonen. Volgens NBT-woordvoerder Jos Vranken is de campagne voor een deel gericht op het natuurlij ke karakter van het kustgebied en op de combinaties die zijn te leggen met het gevarieerde ach terland, waar cultuurhistorische bezienswaardigheden heel goed per fiets zijn op te zoeken. Naast een wervende actie voor het to tale gebied geeft de campagne ook ruimte voor de provinciale VVV's en het in die regio's ac tieve toeristische bedrijfsleven om de eigen regio en het eigen bedrijf bij de Duitse en Belgi sche comsumenten aan te prij zen. Een ton De deelname aan de actie kost de VVV Zeeland een ton De pro vinciale instelling is in overleg met mogelijke participanten on der toeristische organisaties en bedrijven. Directeur Rudi ter Heide ziet in de campagne voor al mogelijkheden om het pu bliek te wijzen op de relatieve rust en de reinheid van water, bodem en lucht in Zeeland. Deelneming aan de actie biedt volgens Ter Heide ook goede kansen om dieper Duitsland in te gaan. Dat komt mooi uit, want zo kunnen nieuwe doel groepen kennis maken met het toeristisch produkt Zeeland. Van oudsher is Nordrhein West- falen het belangrijkste her- komstgebied van Duitse bezoe kers. Ter Heide: „Ons gebied zakt langzaam in zuidelijke rich ting. Betere verbindingen door België en Luxemburg hebben Zeeland dichterbij gebracht voor een deelstaat als Rhein- land Pfalz". De campagne be gint in januari en zal zich richten op een nadrukkelijke presenta tie in de media. Ook wordt infor matiemateriaal verspreid in gro te bevolkingscentra. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse woningbouwvereniging Basco heeft in 1994 een winst geboekt van ruim 7,7 miljoen gulden. Dat is drie miljoen gulden meer dan in 1993. Het eigen vermogen van Basco is daardoor gegroeid tot meer dan 18 miljoen gulden. De winstijging over 1994 is vooral te danken aan de ver koop van achttien woningen en vijftien garages aan de Krom- wegesingel in Oost-Souburg (1,8 miljoen) en een correctie op de afschrijving van grond (1,4 mil joen). De huurinkomsten lieten in 1994 nauwelijks een stijging zien. Te genover de jaarlijkse huurverho ging en de aankoop van zestig bejaardenwoningen in Wester- zicht stond een vermindering van de inkomsten als gevolg van de veroop van huurwoningen. Zo werden in de wijk Bossen- burgh 234 woningen aan de an dere Vlissingse corporatie. VVV, overgedaan. Basco bezit, zo blijkt uit het jaar verslag 1994, bijna 5.000 wonin gen in de gemeente Vlissingen. De corporatie constateert dat de leegstand de afgelopen jaren na genoeg is verdwenen. Het aantal leegstaande woningen daalde in 1994 van 75 naar 42. Daarvan wa ren er twaalf al langer dan vier maanden onbewoond. Het gaat dan vooral om een aantal duur dere eensgezinswoningen in de wijk Papegaaienburg en om en kele complexen die inmiddels zijn gesloopt. Het percentage Basco-bewoners met huurach terstand bedroeg in 1994 11 pro cent. Recent werk van Robert Wevers in Galerie van den Berge in Goes. van een medewerker VLISSINGEN/DEN HAAG - Procureur-generaal fnr M. van der Horst benadrukte vrijdag voor het Haagse Gerechtshof dat hij niet uit persoonlijke walging een hogere straf eiste tegen de 48-jarige Vlissinger die in hoger beroep terecht stond wegens verkrachting. De man is door de rechtbank in Middelburg tot drie jaar veroor deeld omdat hij in stomdronken toestand zijn vuist in de anus van zijn 34-jarige echtgenote had gestompt. De vrouw werd hierdoor blijvend gehandicapt. Het OM ging in beroep. Van der Horst en zijn collega's van het OM vinden dat drie jaar celstraf 'onvoldoende recht doet aan de ernst van de zaak'. Net als de of ficier van justitie in eerste aan leg bij de rechtbank had gedaan, eiste Van der Horst vier jaar ge vangenisstraf. De Vlissinger had er wel spijt van. Aan de andere kant vond hij dat zijn vrouw, met wie hij tien jaar getrouwd is, (de echt scheidingsprocedure loopt) hem wel erg zwart had willen maken. De psychiater achtte de Vlissin ger, die vroeger een hekel aan zijn moeder had en al op zijn veertiende ging varen, 'licht ver minderd toerekeningsvatbaar' ten tijde van het delict. Ook psy choloog en reclassering zijn het er over eens dat de man van zijn drankverslaving af moet. Overigens was ook de Vlssinger zelf in beroep gegaan. Hij vindt de door de rechtbank opgelegde straf te hoog. Zijn raadsvrouw, mr Oldenburger stelde een straf van vierentwintig maanden, waarvan acht maanden voor waardelijk, voor. De uitspraak volgt op 8 decem ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17