sssss Toch rijkssubsidie basiliek Hulst DSA Beestenbende in asielcentrum Het is een ramp, je schaamt je dood Kerstdiners 95 Nieuwbouwplan PZZ voorlopig in ijskast Schelde Groep pikt graantje mee van order Rolls-Royce Weerstand tegen verbranden Zeeuws afval in Randstad Eindelijk zicht op hoognodige restauratie monumentale kerk zeeuwse almanak Struikeltaal 995 PZC zeeland ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Staatssecretaris A. Nuis van cultuur maakt vol gend jaar geld vrij voor de res tauratie van de Willibrordusba- siliek van Hulst. In totaal be steedt hij in 1996 30 miljoen gul den aan hoognodige restaura ties. Hoeveel er volgend jaar precies naar de basiliek gaat, is nog onbekend, aldus woord voerster A. Lubbers van het mi nisterie. Op het lijstje van drin gende werken staat behalve de Hulster basiliek onder meer ook de Onze Lieve Vrouwe Kerk in Breda. De Grote Kerk in Goes komt er echter niet op voor. ,De projecten die nu zijn ge noemd, daarvan is het overdui delijk dat die niet meer kunnen wachten. Daarmee is nog niet gezegd dat er voor Goes volgend jaar geen geld zou kunnen ko men. Er wordt nog gewerkt aan een nieuwe verdeling", aldus Lubbers. Nu krijgen gemeenten een res tauratiebudget op basis van het aantal monumenten in de ge meenten. In de toekomst is de achterstand in restauratie maatgevend voor het geld dat de gemeenten krijgen. Eerder deze week lekte al uit dat er de ko mende vijfjaar 275 miljoen gul den extra naar Monumenten zorg zou gaan. Het kabinet heeft daarover gisteren een definitief besluit genomen. Samen met het bedrag dat al voor restaura tie was uitgetrokken, betekent dit circa een miljard voor Monu mentenzorg tot en met het jaar 2000. Dringen De totale opknapbeurt, van de Basiliek kost 11,4 miljoen gul den. Het Rijk neemt daarvan 80 procent voor zijn rekening. De tijd begon al een beetje te drin gen voor de Hulster Basiliek. Zo moet volgend jaar begonnen worden met het herstel van de westgevel. Anders zou herstel van een aantal ornamenten on mogelijk zijn. Van het geld dat het kabinet nu extra ter beschikking heeft ge steld voor de monumentenzorg is in eerste instantie 3,2 miljoen gulden bestemd voor de Hulster basiliek. Het geld is bedoeld om met de restauratiewerkzaamhe den te kunnen beginnen. In to taal is er voor het herstel van het monumentale kerkgebouw en de toren van de Reynaertstad 13 miljoen gulden nodig. Inzet Kessen reageerde vrijdag opge lucht op het nieuws uit Den Haag. Dat de basiliek na lang schipperen nu toch bovenaan het lijstje van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is be land, heeft volgens hem alles te maken met de tomeloze inzet van de restauratiecommissie, het actiecomité en tal van an dere mensen die de aftakeling van het karakteristieke gebouw aan het hart ging. „Er is prima gewerkt. Het feit dat er al een be stek lag, er al een aannemer in de arm was genomen en zoveel plaatselijk initiatief werd ont plooid heeft zeker geholpen." In mei was Hulst ook nog zeker van een subsidie voor restaura tie van de basiliek. Tegen alle verwachtingen in ging de staats secretaris toen echter aan de stad voorbij. Dat leidde tot grote onvrede bij de initiatiefnemers. Kessen rekent erop dat de lang bevochte subsidie een extra sti mulans is voor bedrijven om een bijdrage te storten in de kas van het actiecomité Redt de Basi liek, waarvan hij voorzitter is. De inzamelingsactie heeft al zo'n vijf ton opgeleverd en zit daarmee op de helft van het streefbedrag. Ook coördinator P. Hamelinck toonde zich vrijdagmiddag blij dat de redding voor de kerk en toren eindelijk nabij is. ,,De nood is hoog. Er is in korte tijd al heel veel authentieks aan het ge bouw verdwenen. We kunnen nu niet snel genoeg met het werk beginnen." Wanneer dat precies zal zijn, durfde Hamelinck vrij dag nog niet te zeggen. Omdat het bestek moet worden aange past en er opnieuw een contract moet worden afgesloten met een aannemer, gaat hij er vanuit dat de steigers pas in het voorjaar van 1996 kunnen worden be klommen. „Maar eerst moeten we de toezegging van het subsi die zwart-op-wit hebben. Want zo werkt het wel!" Advertentie i t.k. olijk! •hor ;d d cendi :s, te Kan lburi 0 uut Idaa jouw ij di Hoe 1 krij Jas Goes n-oo: n eel •derj burg rk 21 burg Vanaf f 37,50 p.p. B r 2^83 Wr i e ¥>e stev aer RESTO TROPIC Roompot ¥>each Resort (0113) 374210 Tijdens de presentatie van het theaterstuk in het kader van het project Beestenbende in het asielzoekerscentrum in Goes zagen ouders en andere familieleden vrijdagmiddag de kinderen eens van een andere kant. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De nieuwbouw- plannen van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland in Goes moeten de ijskast in. Minister Borst van Volksgezondheid wil alle nieuwbouwplannen in de geestelijke gezondheidszorg 'se lectief heroverwegen.' Dit bete kent dat gekeken wordt of de plannen, vaak jaren geleden ge maakt, stroken met huidige lideëen die er zijn over de hulp aan psychiatrische patiënten. Er worden nieuwe eisen vastge steld waaraan de geestelijke ge zondheidszorg moet gaan vol doen. Het kan vertraging in de bouwplannen betekenen. Het PZZ wilde volgend jaar een nieuw paviljoen neerzetten voor 42 bedden. Daarvan waren er 32 extra. De andere tien bedden kwamen uit het huidige be stand. In het bestaande zieken huis worden meerpersoonska- imers verbouwd tot eenpersoons- ikamers. Door die aanpassing moeten tien bedden verkassen naar de nieuwbouw. Bij het PZZ zelfwas men vrijdag nog niet op de hoogte van de her- loverweging van de minister. {„We moeten daarom kijken wel- ike invloed die heeft op onze (bouwplannen," zegt woordvoer ster M. Stijnman van het PZZ. zorg heeft geformuleerd, wordt gekeken of de bouwplannen daar aan voldoen. Als ze goed zijn, kan de nieuwbouw bij PZZ gewoon doorgaan. Voldoen ze er niet aan, dan moeten ze worden aangepast," zegt P. Bolderman van de provincie Zeeland. „De nieuwbouw is zeker niet van de baan. Het gaat er om of die nog wordt uitgevoerd zoals tot op heden was bedacht. Formeel is het zo dat er maximaal een half jaar vertraging kan ont staan. Maar je loopt natuurlijk altijd het risico dat het langer duurt. Je moet immers wachten op de vaststelling van de crite ria. Daarvoor moet eerst een voorstel komen. Dat moet dan nog eens door het parlement." van onze vei GOES - Een half uur lang reizen vijftien asielzoekerskinderen in het Goese AZC Bergzicht door verschillende landschap pen. Met dierenmaskers voor het gelaat en gehuld in bijpassend kostuum, bewe gen ze zich door de oertijd, het heelal, de zee, de jungle, de zuidpool en de woestijn. Eén meisje wil nauwelijks deelnemen en krijgt carte blanche om als vlinder rond te zwermen. „Het is moeilijk om met deze kinderen een theaterstuk te spelen. Velen zijn geblokkeerd. Hun woede uit zich in schoppen, slaan, weglopen... Toch is er behoefte aan dit project. Ik noem het al tijd 'zachte genezing'." Régisseur Philip Ziegler trekt met de Beestenbende langs de 25 vluchtelingen- centra in Nederland. Stichting Beesten bende organiseert de workshop voor asiel zoekerskinderen van zes tot en met twaalf jaar. Door beweging, klanken, maskers, kostuums en muziek ontdekken de kinde ren de wereld van de dieren. Een mogelijk heid om eens de zinnen te verzetten. Ziegler: „In de aze's zitten zevenduizend kinderen, voor wie amper iets wordt ge daan. Terwijl dat hard nodig is. Deze kids hebben niks, geen kunstzinnige vorming, geen theater-uitjes. Beestenbende pro beert die kinderen eens in het licht te zet ten, ze een feestje te bezorgen. Voor mij is deze workshop ook een signaal naai' grote, rijke hulporganisaties die deze groep zo goed als links laten liggen." Een week lang repeteren de medewerkers van Beestenbende met de kinderen, in Goes vijftien in getal. Dat is meer dan toe reikend, meent Ziegler. „Het kost enorm veel moeite om ze los te krijgen. De kinde ren zijn meestal gespannen en agressief. Dat gedrag is verklaarbaar. Ze hebben veel ellende gezien en moeten maanden foto Willem Mieras lang doorbrengen in een kaal centrum. Toch ga ik die confrontatie aan; als je niet bevlogen bent. moet je dit werk niet doen." Het spelen van een theaterstuk vergt sa menwerking en dat blijkt in de praktijk een zware opgaaf voor zowel de kinderen als de medewerkers van Beestenbende Maar waar het lukt, geeft het de spelertjes 'veerkracht en zelfvertrouwen'. Tijdens de presentatie, vrijdagmiddag, zien ouders en familieleden hun kinderen eens van een andere kant. „Vandaag geven de kin deren een feestje voor het opvangcen trum". zegt Ziegler. Zij worden na afloop beloond met knuffelbeesten, die bijeenge bracht en geschonken zijn door een Am sterdamse basisschool. Zieglers werk is niet voor niets geweest. De kinderen ko men hem bedanken, met een gulle lach, een hand of een omhelzing. De regisseur: „Je ziet het, dit is wel dankbaar werk." Criteria Bij de provincie Zeeland is de 'brief van het ministerie al wel in de bus gevallen. „Als Den Haag straks de nieuwe criteria voor de Autokraker in de kraag gevat TERNEUZEN - Een 33-jarige Rotterdamse autokraker werd donderdagavond in de kraag ge vat nadat hij had ingebroken in de auto van een 44-jarige vrouw uit Breskens. De auto stond ge parkeerd aan de Herengracht in Terneuzen. Door een melding van oplettende burgers wist de politie de man snel te achterha len. Hij is in verzekering gesteld. Telefoon uit auto gestolen {MIDDELURG - Een 47-jarige {Middelburger heeft vrijdag aan gifte gedaan van diefstal van een mobiele telefoon uit zijn auto. De wagen stond donderdag- dacht geparkeerd aan de Laan der Commando's in Middelburg. De dader(s) kwam(en) in de auto ,door een ruitje te vernielen. De Waarde van de telefoon is dui zend gulden. Oud-zakenman ging met Lloyd's het schip in van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Hij loopt niet met zijn ervaringen te koop. „Het is een misère. Je schaamt je dood", vertelt P. J. van den Akker vanuit zijn riante bungalow in Nieuw- Haamstede. De zakenman in ruste is 'name' - een soort aan deelhouder - bij de Londense verzekeringsmaatschappij Lloyd's. Zijn verhaal is een waarschuwing tegen de macht van de 'financiële im peria'. Want hij voelt zich niet alleen bedrogen door Lloyd's. Ook zijn bank heeft hem, zacht uit gedrukt, 'onheus behandeld', vindt hij. Deze bank betaalde in maart dit jaar klakkeloos een vordering van 175.000 gul den uit die Llyods op Van den Akker claimde. „Ik heb zwart op wit een garantie dat de bank mij van te voren zou in lichten. Maar ik hoorde het pas twee weken later", zegt hij. Eind december oordeelt een geschillencommissie hierover. Bij een negatieve beslissing stapt Van den Akker naar de rechter. „Ik ga door tot ik een uitspraak heb over deze kwes tie. Het gaat mij niet eens zo zeer om het geld, maar om rechtvaardigheid." Van den Akker, tot 1989 'make laar in granen' bij zijn bedrijf Van den Akker Agencies in Zierikzee, trad in 1980 toe tot Lloyd's. „De maatschappij stond al driehonderd jaar be kend als een veilig, betrouw baar instituut. Ook de 'mem- P. J. van den Akker in Burgh-Haamstede: „Door Lloyd's ben ik de waarde van bezit beter gaan beseffen." foto Pièter Honhoff ber-agent' die mijn zaken zou behartigen, kwam integer over. Dat wekte vertrouwen", verklaart hij deze keus. Garant 'Names' bij Lloyd stellen zich garant met hun hele bezit om de financiële risico's van de fir ma af te dekken. „Zonder li miet", benadrukt Van den Ak ker. „Ik dacht dat het alleen een formaliteit was. In ruil daarvoor krijg je als 'name' een deel van de winst. Ik had met mijn agent afgesproken dat hij in syndicaten met de minste ri sico's zou beleggen. Maar eind 1989 bleek, dat hij alles in de soep had laten lopen." Van den Akker legde deze zaak voor aan de arbitragecommis sie van Lloyd's, die hem dit jaar in het gelijk stelde: de agent was verantwoordelijk voor alle verliezen. Maar de vreugde was van korte duur. „De agent had al het geld in middels laten verdwijnen. Er viel geen cent meer bij hem te halen." De ondergang van het impe rium Lloyds zette zich, achter af gezien, al in de jaren zestig in. „De maatschappij heeft risi co's verzekerd zonder precies te weten wat ze deed. Eind ja ren zeventig, begin jaren tach tig stroomden de eerste forse claims binnen, en het zag er toen al naar uit dat er nog veel meer zouden komen. In plaats van de zaak in de openbaar heid te brengen, reageerde Lloyd's door meer 'names' te werven", vertelt Van den Ak ker, die in dezelfde tijd tot het concern toetrad. „Men wist toen dus wat men deed." Schikking De schulden van de 'names', en dus ook van Van den Akker, kunnen oplopen tot hun hele vermogen. Tot nu toe heeft het hem drie ton gekost. „Ik heb al verschillende malen aan Lloyd's gevraagd hoe groot mijn schuld nu is, maar men hult zich in stilzwijgen." De verzekeringsgigant heeft de 'names' nu een schikking aan geboden, .waarmee ze hun schulden kunnen afkopen. Maar Van den Akker ver trouwt het niet: „Tot juni 1996 geldt het voorstel en is het rus tig. Daarna gaan ze snel in nen", verwacht hij. Van den Akker heeft zich ja renlang in de zaak vastgebe ten. Hij las alle informatie die hij te pakken kon krijgen. Nu heeft hij zich volledig op het ge loof gestort. Hij is een fanatiek 'ambassadeur' van de Ameri kaanse kerk 'Willow Creek'. Want, hoewel veel collega-'na- mes' inmiddels tot de bedelstaf zijn geraakt en een aantal zelfs zelfmoord pleegde, beschouwt Van den Akker zijn ervaringen als een les van God: „Ik moest blijkbaar eens flink door el kaar worden geschud. Dat is zeker gebeurd. Het is een ramp geweest, die emotioneel heel moeilijk te verwerken is. De spanningen hebben ook veel invloed gehad op mijn gezin. Rijker „Door Lloyd's ben ik de waar de van bezit beter gaan besef fen. Ik heb veel geld verloren, maar al met al ben ik er rijker uit voortgekomen. De kerk be schouw ik als een bedrijf, dat zijn 'produkt', het geloof, moet zien te 'verkopen'. Als je een stofzuiger verkoopt, moetje de markt onderzoeken. En als kerk moet je je afvragen waar om de kerk van vandaag de mensen niet meer aanspreekt. Als zakenman ben ik blijkbaar voorbestemd om deze klus te doen." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Koninklijke Schelde Groep profiteert van een defensieorder die naar Rolls Royce is gegaan. Rolls Royce mag van Defensie de gas turbines leveren voor de twee marine-fregatten die De Schel de bouwt. Het Britse concern betrekt onder meer onderdelen voor de turbines bij de KSG. Met de order is een bedrag van totaal 35,2 miljoen gulden ge moeid. Als tegenpresatie garan deert Rolls Royce binnen zes jaar compensatieorders voor het Nederlandse bedrijfsleven ter waarde van minstens veer tig miljoen gulden. Bij welke bedrijven die opdrachten pre cies terechtkomen, was giste ren nergens te achterhalen. Voor de bouw van de motoren zelf plaatst Rolls Royce in elk geval orders bij KSG en bij Stork Machinebouw. Zo ligt er nu bij de afdeling ketelbouw van KSG een opdracht van een tot twee miljoen gulden voor onder delen van de Rolls-turbines. „De rest van de opdrachten moet nog volgen", zegt secreta ris T. van de Poel van de KSG. „Deze opdracht is klein. Op de totale omzet van ketelbouw is ze niet zo erg groot. Het zal geen schokkende verschillen maken in het totaal van ketelbouw. Ter vergelijking: bij een echt grote ketel praat je over 100 miljoen gulden. Maar gezien de bench- ten eerder deze week geldt het motto: alle beetjes zijn meege nomen." Compensaties De KSG maakt donderdag be kend dat er 425 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Ook moet er tot 30 procent worden bezuinigd op de bedrijfskosten. Als die maatregelen niet worden geno men, is de bodem van de kas over twee jaar bij De Schelde in zicht „We gaan ervan uit dat er nog meer opdrachten volgen van Rolls Royce", zegt Van de Poel. „Of al die compensatie naar ons toekomt, is niet be kend. Die garantie krijg je niet. Het valt me al mee dat er nu al een opdracht concreet is." Zowel Rolls Royce als General Electric waren in de race voor de defensieorder. De turbines van Rolls Royce bleken uiteindelijk goedkoper en zuiniger te zijn dan die van de concurrent. De bouw van de Rolls-turbines kost 27 miljoen gulden, het in bouwen ervan 8.2 miljoen gul den. Defensie was bij General Electric voor de aanschaf 33,1 miljoen gulden kwijt geweest en voor het inbouwen van de moto ren in de fregatten nog eens 11,7 miljoen. Daar komt nog eens bij dat de Rolls-Royceturbines zui niger zijn in het brandstofver bruik. General Electric zou voor haar turbine-onderdelen Tho massen International bv in Rhe- den inschakelen. Nederland werkt bij de bouw van de fregatten samen met Spanje en Duitsland. Die twee landen hebben nog niet bepaald welke gasturbine hun fregatten zullen aandrijven. zie ook pagina 15 Vlissinger bekent serie diefstallen MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Vlissingen heeft vrijdag- tegenover de politie bekend dat hij op 20 november een porte monnee met duizend gulden heeft gestolen. Tevens bekende hij een mislukte overval op een winkel aan de Bonedijkestraat op 15 november De man werd donderdagavond aangehouden bij een winkeldiefstal in Middel burg. Hij was in het bezit van spullen ter waarde van zeventig gulden. De man is in verzekering gesteld. van onze verslaggeefster GOES - Het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland (OLAZ) wil alleen afval in de Randstad laten verbranden als onomstotelijke vaststaat dat in de Randstad geen snipper brandbaar vuil meer wordt ge stort. Vanuit het Rijk is geop perd dat de zuidelijke provin cies, waarvoor de verbran dingsinstallatie nog niet klaar is, maar zolang de ongebruikte capaciteit in de bestaande in stallaties van de Randstad moe ten opvullen. De zuidelijke provincies voelen daar niets voor omdat ze nog voldoende stortcapaciteit heb ben en het bovendien tonnen ex tra kost om het brandbare vuil te vervoeren. Nu de minister het stortverbod twee jaar naar vo ren heeft gehaald - vanaf januari 1996 mag brandbaar afval niet meer worden gestort - is het du re alternatief min of meer ver plicht geworden. Tijdens de algemene vergade ring van de OLAZ, vrijdag in Goes, bleken de gemeenten niets te voelen voor zo'n dure on derneming. Ze hebben geen zin om de gaten in de exploitatie van Randstedelijke verbran dingsinstallaties te vullen want de vervoerskosten blijven ge woon op het bordje van de ge meenten liggen. Voorzitter P. van Wingerden-Boers vond dat het bestuur zich bij de beslissing van de minister moet neerleggen als is komen vast te staan dat in de Randstad niet meer wordt ge stort. Daarover bestaan echter grote twijfels. Storten is name lijk ook in de Randstad goedko per. De OLAZ vindt, met de afvalver- wijderingsbedrijven in de an dere zuidelijke provincies, dat het Rijk eerst de bedrijven in de Randstad moet verplichten om hun afval aan te bieden aan de eigen verbrandingsinstallaties. De OLAZ vindt milieugedepu teerde A. M. Dek aan haar zijde maar ontheffing kan de provin cie in principe niet verlenen. Ontheffmgsgronden zijn streng omschreven en financiële over wegingen spelen daarin geen rol. i Advertentie) AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 0113-223549 ISO Kwalitelts Certificaathouder Men kent ze wel, meldt een Middelburgse meneer in een aan deze. rubriek gerichte brief: die momenten dat er in het vuur van het gesprek iets fout gaat tussen hersenen en lippen. Zodat uitlatingen als 'ik kan goed met hem op schieten' en 'ik kan goed met hem overweg' worden ver haspeld tot 'ik kan goed met hem over de weg schieten'. Voor toehoorders die scherp luisteren zijn dat amusante vertoningen. Maar lang niet altijd ivorden zulke taaifla ters gesignaleerd. Zo riep onlangs te Middel burg iemand in een heftig discussierend gezelschap bezorgd uit, dat lopende de rit, het kind de dupe van de rekening wordt." Niemand reageerde. Er werd kenne lijk meer gelet op de bood schap dan op de woorden. Op die ene toehoorder na. Die vond het nodig er een schepje bovenop te doen met de opmerking: Ach joh, daar kraait toch geen kip naar". Daar keek men xveer wel van op. „Heerlijk, die struikeltaal", stelt de briefschrijver tevre den vast. „Voor wie de boodschap wei nig boeiends biedt is er altijd nog de kans om te genieten van de verpakking. En dat is", zo sluit de briefschrijver in stijl af, „een hele gerust stelling minder".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11