Voorschot asbest-claim in geding Buthanezen prijzen fietsactie 8 P2X zeeland woensdag22november 1995 13 Dan denk ik: dat wil ik zelf kunnen 1 Werkloosheid is fors gedaald idvocaat Schelde Groep verwijst naar nog te vormen fonds DE VOLGENDE LANDEN 8EL JE NU GOEDKOPER. Land Nieuw daltariel p/mln. Nieuw standaardtanel p/mln. BeigifDuitsland, Frankrijk, Ltnemburg ca tO.75 twasl 0,851 ca. 10,95 (OH«wV«lC Denemarken, GroolBnttanme, Noordleriand ca t(0,75 ca 10,95 (wast 1,101 Griekenland, Ierland, Italië, Noorwegen Oostenrijk, Portugal, Span* ca 11,00 tiras! 1241 cat 1,30 Verenigde Staten (end Alaska en Hawaï Canada tm'l 1M ca.lUO Ver wegbestemmmgen waaronder: Suriname Brazil*. Ctwia. India, TurdAInka ca 13,50 «14,20 kwast 4,901 ■HET DALTARIEF GELDT 'S AVONDS NA ACHTEN EN IN HET WEEKEND >an onze verslaggeefster UIDDELBURG - Niet de scha- leclaim, maar de hoogte van iet voorschot op een schadever- ;oeding stond centraal in een lort geding dat dinsdag voor de echtbank in Middelburg dien- e. Een 55-jarige Vlissinger, bij ie vorig jaar de fatale ziekte nesothelioom (buik- en long- /lieskanker) is ontdekt, had de irocedure aangespannen tegen ijn voormalige werkgever, de (oninkiijke Schelde Groep BV in Vlissingen. Zijn inzet was een voorschot van 150.000 gulden. De werf vindt dat haar ex-werk- nemer genoegen moet nemen met een aangeboden voorschot van 25.000 gulden. De Vlissinger werkte van 1954 tot 1994 bij de scheepswerf. Als leerling-bankwerker werd hij al blootgesteld aan asbest tijdens produktiewerk. Vanaf 1964 werkte hij op de reparatie-afde ling waar oude schepen vol as best binnenkwamen. Vaak was aan boord van die schepen on derweg door opvarenden al sloopwerk verricht waarbij as best vrijkwam. Maar ook na 1970, toen de relatie asbest/me- sothelioom bekend was, zou hij te maken hebben gehad met as best. Miljarden Dat de man de ziekte hoogst waarschijnlijk heeft opgelopen bij de werf werd niet ontkend door de advocaat#van De Schel de, Mr A. S. Fransen van de Put te. Maar hij bracht het voorschot in verband met het nog op te richten fonds voor asbestslacht offers. Zo'n fonds komt er vol gens hem nooit als de rechtbank hoge schadeclaims toewijst. De aansprakelijke bedrijven, waar van het merendeel scheepswer ven die toch al in de marge opereren, zouden nooit de volle dige schadeclaims kunnen op hoesten. Prognoses gaan uit van een totaalbedrag van tussen de 2 en 4 miljard gulden tot het jaar 2020. „Met de mesothelioomproble- Twintig ouderen ronden computercursus met succes af BORSSELE - „Wij kunnen ons ontwikkelen, zonder onze cultuur te vernietigen." Tshe- wang Dendup, radiojourna list bij Bhutan Broadcasting Service, zegt het met zó'n overtuigingskracht. Wie durft hem tegen te spreken „Het is typisch Westers om te denken dat wij daarin niet kunnen slagen." Terwijl hij dat vaststelt, stapt Dendup met zijn Sony-cassetterecor- der door de kerncentrale Borssele. De high tech die hem te wachten staat, lijkt geen indruk op hem te maken. Hij interviewt directeur ir J. den Boer van de kerncentrale in het Engels, alsof hij met zijn buurman thuis praat. „Zou u de opname van een Ja mes Bond-film bij de kerncen trale, toelaten om de voorde len van kernenergie te verspreiden vraagt de Bhu- tanees voor de vuist weg. „Ik hou niet van verhalen", ant woordt Den Boer resoluut. „Feiten, daar gaat het om." Tenzing Rigden, verslaggever bij de enige krant van het Hi- malaya-koninkrijk Bhutan, het weekblad Kuensel, kijkt serieus voor zich uit, terwijl zijn collega doorbabbelt. „We zijn rijk, als onze koning dat wil." Bhutan kan dé electrici- teitsproducent van India wor den. De vrije val van het water is er voldoende om energie op te wekken, als er grote water krachtcentrales worden ge bouwd. De twee Bhutanese journalis ten zijn deze dagen in Zeeland, omdat Zeeuwen hebben bijge dragen aan kleinschalige wa terkrachtcentrales. Door te fietsen. Door mee te doen aan de actie '500 kilometer' ter bevordering van het woon werkverkeer op de fiets. Instel lingen en bedrijven, waaron der EPZ, stelden sponsorgeld per kilometer beschikbaar. Samen zijn zij goed voor ruim 15.000 gulden. Van dat geld kan één water krachtcentrale worden ge bouwd, waarmee één dorp kan worden 'verlicht'. „Act local, think global", prijst de radio verslaggever de fietsactie van het Zeeuws Platform voor Duurzame Ontwikkeling. Een record-aantal van 1.660 fiet sers deed dit jaar mee. Ze leg den bijna 2,2 miljoen kilome ter af. De twee Bhutanezen zijn op uitnodiging van de stichting Ecooperation drie weken op bezoek in Nederland. Neder land en Bhutan hebben een speciale band. Beide landen hebben een Duurzaam Ont wikkelingsverdrag gesloten. De Stichting Ecooperation werkt dat verdrag uit. Radioverslaggever Dendup heeft bij terugkeer uren en uren cassettes vol, om radio te maken. Zijn collega Rigden is hem voor. Hij heeft een com puter bij zich, waarmee hij per satelliet zijn verhalen kan doorgeven naar het Himalaya- koninkrijk. De twee zijn van alle markten thuis, maar het moet gezegd: thuis lopen de verslaggevers nog in traditio nele kledij. „We dachten dat er maar zes man op af zouden komen, maar het werden er bijna dertig", vertelt Jones. „Daarom moesten we iedere dinsdag in twee groepen lesge ven, want de ruimte was te klein." Half ja nuari 1996 begint de stichting een tweede cursus. „We weten alleen nog niet of we dat op dezelfde manier doen. Het hangt af van de animo en we hebben modernere apparatuur nodig. Het cursusmateriaal is duur. We moeten het maar doen met een kleine overheidssubsidie", vult Van Nieu- lande aan. „Het is mij nog niet gelukt om sponsors te vinden." Mevrouw L. de Porter (60) valt hem bij. „Het is toch belachelijk. D'r wordt vast ge dacht dat die ouwetjes toch niets meer le ren en dat wij daarom die hulp niet nodig hebben. Het is toch een kleine moeite om hier tien weken een nieuwe computer neer te zetten Voor mijn part plakken ze er een grote sticker met hun sponsornaam op." Ter afsluiting van de cursus heeft Van Nieulande nog een verrassing. Iedereen krijgt een getuigschrift met daarop zijn of haar naam. Er onstaat grote hilariteit, want het papiertje is toch wel heel erg officieel. „Wees niet bang", zegt hij snel. „Ik wil alleen maar laten zien wat je met een computer kunt doen." Als tegenpres tatie geeft mevrouw De Porter hem een flesje wijn. „Niet teveel, anders kan je je toetsen niet meer vinden." foto Dirk-Jan Gjeltmea Het daltariel is geldig op werkdagen van 20.00 tot 24 00 uur en van 00.00 tot 08.00 uur I Ned tijd) en gedurende het hele weekend Het standaardtanel is geldig van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 20.00 uur. Voor gesprekken via de mobiele netwerken GSM en NMT van PTT Telecom geldt een toeslag op bovenstaande tarieven van I 0.65 P/min Voor gesprekken via de PTT Telecom telelonist(e) en de voice response computer geldt alleen het standaardtanel Bovenstaande tarieven gelden met voor Inmarsat-verkeer en Greenpoint De journalisten Tshewang Dendup en Tenzing Rigden (achter op) op bezoek bij de kerncentrale Borssele, waarvan veel perso neelsleden meededen aan de fietsactie woon-werkverkeer. foto Ruben Oreei Aantal bankovervallen gestegen VLISSINGEN - Het aantal bankovervallen in Zeeland is in de eerste tien maanden van dit jaar gestegen tot negen. Dat bete kent een toename van 60 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Zeeland wijkt daarmee af van het landelijke beeld. In totaal daalde het aantal overvallen op banken in Ne derland van 265 in 1994 tot 150 in 1995. Behalve in Zeeland steeg het aantal overvallen in de Gooi- en Vechtstreek en wel met tachtig procent tot negen. De regio Amsterdam-Amstelland blijft koploper met 24 overvallen tot en met oktober. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 23. De daling was met 73 procent relatief gezien het grootst in Mid den- en West-Brabant. De regio Haaglanden komt wat dat betreft op de tweede plaats. Daar daalde de criminele belangstelling voor het bankwezen met 47 procent. Gs 'lier voor ziekenhuis Dirksland MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben de directie van het ziekenhuis in Dirksland nog eens schriftelijk gerustgestel- lend meegedeeld dat zij het beste voor hebben met deze voor ziening. De brief komt na een gesprek tussen gedeputeerde drs G. L, C M. de Kok en de directie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. In dat gesprek was al de conclusie getrokken dat Zeeland het bestaansrecht van het ziekenhuis volledig onder schrijft. De directie wilde dat graag nog eens schriftelijk beves tigd. Het wel en wee van het ziekenhuis en zeker het voortbestaan op langere termijn leeft erg op Goeree-Overflakkee Dit onder werp wordt door verschillende partijen dan ook als argument gebruikt in de discussie over de nieuwe bestuurlijke herinde ling van het eiland. Overigens is een provincie niet verantwoor delijk voor het openen en sluiten van ziekenhuizen. Geld voor plattelandsgemeenten MIDDELBURG - De plattelandsgemeenten op Walcheren kunnen een bedrag van 75.000 gulden tegemoet zien om hun bestemmingsplannen buitengebied op elkaar af te stemmen. Gedeputeerde staten besloten dinsdag een bijdrage te leveren aan dè herziening van de bestemmingsplannen. De plattelandsgemeenten op Walcheren namen recent het ini tiatief tot een intergemeentelijk samenwerkingsproject voor de bestemmingsplannen De totale voorbereidingskosten schat het Bestuurlijk Overleg Gemeentelijke Herindeling op 150.000 a 200.000 gulden Het overleg verwacht het nieuwe be stemmingsplan kort na de herindeling op 1 januari 1997 in pro cedure te brengen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De eerste tien maanden van dit jaar is de werkloosheid in Zeeland met 7 procent gedaald. De afname was het grootst in Zeeuws- Vlaanderen: 17 procent. De werkloosheid in de regio's Wal cheren en Bevelanden/Noord- Zeeland is dit jaar tot nu toe met 3 procent verminderd. Uit cijfers van Arbeidsvoorzie ning in Zeeland blijkt dat eind vorige maand 13.216 personen bij de arbeidsbureaus als werk loos stond ingeschreven. Dat is 9 procent van de Zeeuwse be roepsbevolking, waarvoor een aantal van 147.000 personen wordt aangehouden. Begin dit jaar lag dit percentage nog op 9.9. Ter vergelijking: het lande lijk werkloosheidspercentage was in januari 13,8 procent en eind oktober 13,2 procent. De afgelopen twee maanden is het Zeeuwse percentage met. 0,3 procent opgelopen. Dat heeft te maken met seizoensinvloeden: de bedrijfstak recreatie en toe risme biedt in de zomermaan den extra werkgelegenheid. De grootste daling van de werk loosheid heeft zich voorgedaan binnen het werkgebied van het arbeidsbureau in Oostburg. Eind vorig jaar stonden er 677 personen ingeschreven; eind ok tober 477 (een afname met 19 procent). Vrouw bevrijd uit pasta-apparaat MIDDELBURG - Een 24-jarige vrouw uit Middelburg moest dinsdag om 12.00 uur door omstanders bevrijd worden uit een pasta-apparaat. Zij was daarin met haar hand bekneld ge raakt. Het ongeval gebeurde op haar werk in een winkel in de Middel burgse binnenstad. De vrouw werd met een ambulance naar het ziekenhuis ghebracht. Zij kon na behandeling weer naar huis. Duur flesje eau de toilette MIDDELBURG - Een flesje eau de toilette van 29.50 gulden kostte een 26-jarige Domburger maandag uiteindelijk twee honderd gulden. Hij wilde zijn vrouw verrassen met een lekker geurtje, maar nam het flesje zonder betalen mee uit een winkel aan de Lange Delft in Middelburg. De man werd betrapt en moest naar het politiebureau. Daar kreeg hij een bekeuring van twee snippen. Het buitenland komt met de minuut dichterbij. deelnemers. Dat blijkt ook wel. Opvallend is ook de verhouding man/vrouw, die ge lijk opgaat. Er wordt veel gelachen en als echte scholieren wordt door elkaar heen gepraat. Een punt van kritiek - er zou een te grote kloof zijn tussfen mensen mét en zónder een computer thuis - wordt door anderen weggewuifd. „Ik hoef geen com puter te hebben. Ik kan er vanaf nu over meepraten. Dat is al belangrijk", zegt me vrouw T. H. van de Vijver (64). Jochie Voor haar is de cursus een uitkomst. „Als ik bijvoorbeeld in de bibliotheek zit, moet ik weieens iets opzoeken in de computer. Dan komt er zo'n jochie van tien jaar naai' me toe en die zegt: zal ik 't even doen mevrouw Dan denk ik: dat wil ik zelf kunnen." Er wordt instemmend geknikt. „We krijgen, zelfs op onze leeftijd, nog veel te maken met computers via onze kinde ren en dan moeten we toch kunnen mee praten", zegt Van Nieulande. Een docent wil hij zich niet noemen. „Ik ben gewoon een computerfreak, die deze cursus wilde geven." Hij werkte bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen, maar be landde in de wao. Hij kwam toen op het idee om een computercursus te geven aan ouderen. In overleg met M. Jones, mede werker van de SWOM, kwam de cursus tot stand. Toevallig stond bij de Schelde een aantal verouderde apparaten die hij mocht gebruiken. Cursusleider Wil van Nieulande en cursiste L. de Porter achter de computer. Een vriendin in Suriname bellen om even lekker te klagen over het Hollandse weer, is nu nog leuker geworden. Want in de afgelopen maanden heeft PTT Telecom de tarieven voor het tele foneren en faxen vanuit Nederland naar van onze verslaggever MIDDELBURG - Als opa en oma met de kleinkinderen zitten te praten, dreigt het gesprek al snel spaak te lopen wanneer het onderwerp computer wordt aange sneden. „Dat weten wij niet, hoor!", klinkt het antwoord vaak. Met het initia tief van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) is daarin verande ring gekomen. Dinsdagochtend rondden twintig ouderen in de leeftijd van 55 tot 78 jaar na tien weken hun computercur sus af met een voldoende. „Ik durf nu op een knopje te drukken, zonder dat ik bang hoef te zijn dat er iets vreselijks ge beurt." In een klein zaaltje in het pand van de SWOM aan de Molstraat evalueren twin tig ouderen de computercursus die zij volgden. Wil van Nieulande uit Nieuw en Sint Joosland is de cursusleider. Op oude computers die de Koninklijke Schelde Groep beschikbaar stelde, leerde hij de dames en heren hoe zij moesten omgaan met het besturingssysteem MS-DOS. Daarnaast keek hij samen met de deelne mers in de computer, zodat iedereen wist wat het apparaat nu eigenlijk voorstelde. „De bedoeling van het programma is dat de ouderen bekend raken met compu ters." De reacties zijn positief. De cursus, die drie gulden per les kostte, was helder en de sfeer was gezellig, vertelt één van de een groot aantal landen verlaagd. In de tabel hiernaast vindt u de nieuwe tarieven voor een aantal van deze landen. Voor meer informatie kunt u terecht bij Primafoon en Business Centers of u kunt gratis bellen met 06-0418. matiek staan we op een twee sprong. Ofwel ieder gaat voor zich, met als gevolg dat een klein aantal slachtoffers op korte ter mijn het volle pond zal krijgen, maar de rest niets. Ofwel men kiest voor een fonds met als ge volg dat de beschikbare midde len op een evenredige manier over alle slachtoffers verdeeld worden. De keuze is aan alle be trokkenen in het veld en kan niet door een rechter in een kort geding worden gemaakt", rede neerde Fransen van de Putte. Deze solidariteitsgedachte wees mr R. F. Ruers, advocaat van het slachtoffer, van de hand. „Natuurlijk zijn we voorstander van een asbestfonds, maar niet op die manier. Het mag niet zo zijn dat mijn cliënten minder moeten vragen omdat er over twintig jaar nog asbestslachtof fers vallen. Bovendien moet een fonds ook een redelijk alterna tief bieden. Ik moet straks slachtoffers naar eer en geweten kunnen verwijzen naar het fonds. Daarom zie ik een voor schot van 150.000 gulden als een redelijk opstapbedrag." Een tweede kort geding tegen de scheepswerf is voorlopig aange houden. Eerst moet de advocaat aantonen dat zijn cliënt, een 69- jarige Vlissinger. daadwerkelijk tussen 1971 en 1983 bij De Schel de heeft gewerkt. De man, die eveneens lijdt aan buik- en long- vlieskanker. was in die periode door zijn werkgever Bronswerk uitgeleend aan de Vlissingse scheepswerf. Meer zaken In juni werd de Koninklijke Schelde Groep in een vergelijk bare zaak veroordeeld tot het betalen van een voorschot van een ton aan de onlangs overle den J. S. Wijkhuisen. De werf is in hoger beroep gegaan. Niet al leen in Middelburg vinden rechtszaken van asbestslachtof fers plaats. Maandag diende in Rotterdam een geding tegen scheepswerf Wilton. Begin de cember volgen twee kort gedin gen tegen Wilton en RDM. Rechter mr H. A. Witsiers doet binnen twee weken uitspraak in het kort geding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35