The King is dood, leve Pocahontas kringloop van Van Baurscheit PZC >r Onderwijs en bieb als bondgenoten zeeland 15 WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 Wet waterkeringen door de Kamer DEN HAAG - De SGP is tevreden met de belofte van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat dat er elk jaar een rap portage komt over de onderhoudskosten van dijken. De SGP- kamerffactie heeft daarom gisteren haar motie ingetrokken waarin een onderzoek naar die kosten werd gelast. In het voorstel voor de Wet op de Waterkeringen, gisteren aan genomen door de Tweede Kamer, wordt de beveiliging tegen overstromingen door buitenwater geregeld. Een van de veran deringen is de vergoeding voor het dijkonderhoud. Voorheen droeg het Rijk 60 procent bij in de kosten. De rest moest het desbetreffende waterschap opbrengen. Straks stort het Rijk de onderhoudsbijdrage in het provincie fonds. De provincies bepalen welk bedrag er naar de water schappen gaat. SGP-woordvoerder Van den Berg was aanvan kelijk bang dat de schappen met dat systeem geld tekort zou den komen voor onderhoud. Meer geld nationale parken nodig MIDDELBURG - De Stuurgroep Oosterschelde wil alleen meewerken aan de aanwijzing van de Oosterschelde als Natio naal Park als het Rijk meer jaren achtereen een flinke finan ciële bijdrage verstrekt. De uiteindelijke visie van de stuur groep is onder die duidelijke voorwaarde aan de voorlopige commissie Nationale Parken aangeboden. De stuurgroep heeft de commissie erop gewezen dat het areaal aan nationale parken meer dan verdubbeld wordt, wanneer de Oosterschelde erbij komt. Daarom gaat het niet aan om met hetzelfde budget voor nationale parken te blijven werken, vindt de stuurgroep. Man gewond bij ongeval in haven VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger heeft dinsdagmiddag op zijn werk in de Bijleveldhaven in Vlissingen een hoofdwond opgelopen. De man was om 14.00 uur aan het werk in het ruim van een schip, toen een doos op zijn hoofd viel. De doos stond op een pallet, dat in de takels boven hem hing. De Vlissinger werd naar het ziekenhuis gebracht, maar mocht daar na een behandeling weer weg. Toeristisch Zeeland naar RAI MIDDELBURG- Toeristisch Zeeland is van 24 tot en met 29 november present op de kampeer- en caravan RAI in Amster dam. De provinciale VW Zeeland maakt samen met het Toe ristisch bureau Zuid-Beveland. de Streek VVV Walcheren Pro motie en Roompot Recreatie deel uit van het Nederland pavil joen in hal 11De bezoeker kan kennis maken met de vele kam- peerimogelijkheden die Zeeland heeft te bieden. De VVV pre senteert tevens de nieuwste edities van de Accommodatiegids Zeeland en de gids Zeeland Vakanties. Zeelandbrug tijdelijk gestremd VLISSINGEN - De Zeelandbrug is in de nacht van donderdag op vrijdag tijdelijk voor het wegverkeer gesloten. Tussen 23.30 en 00.30 uur wordt een dwarskrachtdeuvel - een soort schok- breker tussen twee brugelementen - geplaatst en afgesteld. Tijdens dat karwei mag geen verkeer over de brug rijden. Aanvankelijk was het de bedoeling het werk al in de nacht van maandag op dinsdag uit te voeren, maar de deuvel bleek niet te passen. Het wegverkeer wordt omgeleid via de weg over de stormvloedkering. Auto op A58 uitgebrand OOST-SOUBURG - De auto van een 49-jarige man uit Vlissin gen is dinsdagochtend om 08.50 uur op de rijksweg A58 volledig uitgebrand. De Vlissinger reed op de snelweg ter hoogte var Oost-Souburg toen hij een brandlucht rook Hij zette zijn autc direct langs de kant. Op dat moment kwamen de vlömmen al onder het dashboard uit. De brandweer heeft de brand geblust De auto, bouwjaar 1991, had een dagwaarde van twintigdui zend gulden. Hoe de brand is ontstaan, is volgens de politie niet meer te achterhalen. MIDDELBURG - Regelma tig ging een lach van her kenning door de zaal bij het optreden van cabaratier Els Austman. Zij opende dins dag in de Stadsschouwburg in Middelburg de afsluiten de studiedag van het lees bevorderingsproject Si rene. Ze speelde achtereen volgens een leerling die niets van lezen wil weten, een optimistische lees- bevorderaar, de leraar Ne derlands die de bibliotheek niet ziet zitten en de biblio thecaresse die de leraar Ne derlands maar een arrogan te kwast vindt. Haar oplos sing voor leesbevordering was uiteindelijk: verbied het lezen aan jongeren tus sen 12 en 18 en Iet dan eens op hoe nieuwsgierig ze wor den. Austmans sketch was nau welijks een parodie, bena drukte even later Margreet Ruardi, directeur van de stichting Schrijvers School Samenleving (SSS). „Het sleutelwoord voor Sirene is samenwerking. Samenwer king tussen onderwijs en bi bliotheek. Zij zijn eikaars na tuurlijke bondgenoten. Dat is het dóódsimpele idee ach ter het leesbevorderingspro ject. Maar het is ons geble ken hoe weinig bibliotheek en voortgezet onderwijs van elkaar wisten." Drie jaar geleden begon Si rene. een proefproject in Zee land en de regio Arnhem/Nij megen om het lezen onder twaalfjarigen op HAVO en VWO te bevorderen. Inhou delijk werd het project bege leid door SSS. verder was er steun van provincie, het mi nisterie van OCW en de orga nisatie Sardes. De bedoeling is dat het project de komen de jaren zijn weerslag krijgt op de onderwijspraktijk in heel Nederland. Ruardi haalde perspublika- ties aan waarin werd gesteld dat de argwaan die jongeren koesteren ten opzichte van lezen wel heel erg wordt be loond. Met gratis boeken weekgeschenken, een reis naar de Dag van de Litera tuur en schoolbezoeken van schrijvers. Ze ontkende het niet. Opdracht van het mi nisterie was juist om op een prikkelende en effectieve manier het lezen onder jon geren te bevorderen, des noods met feesten. In Zee land vonden de afgelopen ja ren onder meer litaire jonge- rencafés plaats met schrij vers als Ronald Giphart, Ra- scha Peper, Daphne Meijer, Tim Krabbé - dinsdag ook aanwezig in de Stads schouwburg - en Leon de Winter. Het uiteindelijke effect - jon geren aan het lezen krijgen - heeft drie jaar lang alle ac ties bepaald. Daarbij bot sten de culturen van onder wijs en bibliotheek nogal eens op elkaar, maar volgens Ruardi is een werkbare structuur ontstaan, waar el ders in het land van kan wor den geprofiteerd. De SSS werkt de bevindingen van Sirene uit in een praktijk boek. Voor de toekomst wees ze op het belang van aansluiting van het project op de tweede fase, de vor ming van een studiehuis, on der meer door mediatheken op scholen een grotere rol voor boekhandels. Ruardi was ervan overtuigd dat de ontstane samenwer king in Zeeland blijvend is, ook zonder extra Rijksgeld voor leesbevordering. Het verloop van de dag bewees haar gelijk. Het programma van de afsluitende dag was hoofdzakelijk gevuld met workshops voor leraren en bibliotheekmedewerkers. Margreet Ruardi. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - De Kleine Zeemeer- n bov$ min, Aladdin en Belle en het Beest I zijn nagenoeg vergeten. Zelfs de da- ?ert D gen van The Lion King zijn geteld. aar d Het nieuwe kinderidool heet Poca- 'ben j hontas. Nog voor Walt Disney's lief ten. n dessprookje goed en wel in omloop is ter M| gebracht, heeft de commercie zich al situaj gretig van haar meester gemaakt. De 1 kwa handel vult vakken en zakken met en brl Pocahontasétuis, -bekers, -kopjes, - moetl rugzakjes en -pyjama's. Op scholen I worden Pocahontas-ansichten ver spreid. Radio, televisie en populaire weekbladen besteden uitgebreid ond aandacht aan Disney's nieuwste pro- duktie. Het meisjesblad heeft zelfs een look a Zi/ce-verkiezing uitgeschre ven; 'ben je uiterlijk of qua type pre cies Pocahontas, dan win jij mis schien wel het bijna koninklijke ar rangement naar Eurodisney voor twee twee personen'. pool- ries-V kunn ig den Iden ij gen bani Rott ite wt ing k verse De promotiemachine staat op standje volle kracht. En de bioscoopdirec teur? Die wrijft zich verwachtingsvol in de handen. Directeur Ad West- strate van het Vlissingse Alhambra: „Ik denk dat Pocahontas bij ons min- >opt ej stens vijftien- tot twintigduizend be- ijgenl zoekers zal trekken." Ongeveer twee weken geleden ging Disney's nieuwe animatiefilm in het Amsterdamse Tuschinski in pre- j mière. Prinses Margriet was daarbij, te H En pieter van Vollenhove. Dinsdag- avond vonden in zo'n vijftien Neder landse bioscopen de regionale pre mières plaats. Ook in Vlissingen werd een premièrefeestje gevierd. Zo'n tweehonderd genodigden gingen er over de rode loper, kregen er een 'glas bubbeltjes' en een hapje en: genoten. Zaaalig Het kledingadvies luidde: feestelijk. En het moet gezegd, nagenoeg alle premièregangers hebben zich daar keurig aan gehouden. De dames gaan op hun sjiek en verspreiden zaaalige luchten. De heren hebben ook zeer hun best gedaan; keurig in het pak en sommigen hebben zelfs een kleurige inwagj °P de me^ zorë gesteven over- r belj hemdboord geprikt. En wie zijn er atierlzoal? Géén gasten van het kaliber Pie- ;igena ^er en Margriet. Wèl burgemeester verd |Van der Doef. Maar die scoort (on- ■nste danks een staatssecretariaatje in het ïgen verre verleden) beduidend lager in de and nt rangorde van nationale hoogwaardig- hem I heidsbekleders. Nog meer bekende gezichten? In het pijt v wandelende wasberenpak herkennen tiè. ,lwe Meeko> Pocahontas' lievelings- ik h beertje. En die man in het gedinstin- moet geerde donkere kostuum moet bio- Hij v scoopdirecteur Weststrate zijn. De di- polit leeft lar i van ding meen ibten; Vlissingen beleefde dinsdag de première van Dinsney's nieuwste produktie Pocahantas. Het ging er feestelijk aan toe. Meeko de wasbeer verscheen, het bio scooppersoneel had voor de gelegenheid een indianenpakje aangetrokken en voor de jongste premieregangers was er een Pocahontaskoffertje. foto Ruben Oreel recteur glimt van genoegen. Mooi toch, zo'n feestje? Het is niet elk thea ter gegeven zo'n party te organiseren. Disney is daar zeer streng in, zegt Weststrate. „Eén van de redenen dat wij zijn geselecteerd is misschien wel, dat wij dit jaar al vijftien procent meer bezoekers hebben getrokken dan vo rig jaar. In het landelijke bioscoopwe reldje zijn wij zeer succesvol." De di recteur kijkt daar zeer tevreden bij. Uitstraling Al in september is hij begonnen met de voorbereidingen voor de première van Pocahontas. Op de gevel van zijn bioscoop werden metershoge schilde ringen van de sexy indianenprinses en andere figuren uit de film aange bracht. de foyer moest worden ver sierd. „We zijn als gekken aan het werk gegaan." Maar het loont de moeite, vindt Weststrate. „Zo'n pre mière geeft toch enige uitstraling." Pocahontas zal de komende maanden het hart van het Nederlandse bio scooppubliek stelen, weet de bio scoopdirecteur zeker. Net zoals de Kleine Zeemeermin, Aladdin. Belle en het Beest en The Lion King dat eerder deden. Het zijn stuk voor stuk films die goed waren voor enorme recettes. The Lion King bijvoorbeeld, 'die heb ben we hier zo'n dertig weken in huis gehad en was goed voor ongeveer 15.000 bezoekers.' De bioscopen varen er wel bij, bij al die succesvolle Disneyprodukties. „Vroeger hadden we 't over een teken filmpje. Dat draaiden we 's zondags middags. Maar door het vakman schap van Disney zijn het geen films meer voor kinderen alléén. Iedereen gaat er naar toe." Geraffineerd De marketingstrategie van de film maatschappij is zeer geraffineerd. „Elk jaar wordt een nieuwe film ge maakt. Die komt 's zomers in Amerika uit en met de kerst in Europa. Daar draait-ie zes maanden. Vervolgens gaat-ie een paar maanden als koopvi deo de handel in. Daarna wordt zo'n film helemaal stilgelegd om tien jaar later, enigszins aangepast aan de tijd, opnieuw te worden uitgebracht. En dan begint het hele circus weer op nieuw. Met premières en al. Dus over acht of negen jaar zien we hier de Kleine Zeemeermin weer terug." Over uitgekiend gesproken, de com mercie speelt gretig in op elke nieuwe Disneyfilm. De pennenzakjes, bordjes en bekers met leeuw Simba uit The Lion King kunnen in de vuilnisbak. Kinderen die de komende maanden op het schoolplein voor vol willen wor den aangezien, moeten een rugzakje van Pocahontas dragen, met daarin liefst een Pocahontas broodtrommel tje. Prettig voor de winkelier, prettig voor de bioscoopdirecteur. The King is dood. Leve Pocahontas! Drie ontwerpen van Van Baurscheit: het Huis Van Dishoeck (linksboven) in Vlissingen, de Middelburg se Koepoort en het Huis Van den Brande (linksonder) in Middelburg. Als Antwerpenaar ontkwam Van Baurscheit niet aan de in vloed van de (late) barok van Rubens, terwijl ook de Franse architectuur hem inspireerde, zoals die van Daniël Marot, de absolute grootmeester van zijn tijd. Ook gingen het strenge classicisme en het frivole rococo niet ongemerkt aan hem voorbij. Toch ontwikkelde hij een geheel eigen stijl die zich in de grote ge bouwen vooral kenmerkt door een brede, vaak iets dieper lig gende, middenkolom met een ronde boog en door vakkundig gemaakte ornamenten, onge twijfeld een uitvloeisel van zijn beeldhouwersopleiding. Zijn eerste grote werken reali seerde Van Baurscheit in Zee land. Het Van Dishoeckhuis en het Huis Van den Brande waren echte stadspaleizen voorde rijke burgers van die dagen waarmee iets van de rijke Europese barok- bouwkunst in het kleine Hol landse milieu werd gebracht, al dus de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Jammer genoeg zijn beide verloren gegaan. Het Huis Van den Brande werd bij het begin van de oorlog ver woest. Enkele gevelstenen zijn later ter herdenking over de Middelburgse binnenstad ver spreid. Het Vlissingse Van Dis hoeckhuis werd in 1986 gesloopt, op 'betreurenswaardige en on begrijpelijke wijze', aldus Bau- douin. Zelfs van de prachtige plafonds bleef niets bewaard. De Middelburgse Koepoort neemt een unieke plaats in Van Baurscheits oeuvre in, als enige militaire bouwwerk. Het heeft niet de stoere onverzettelijkheid van een fort, maar een zekere elegantie, als een Franse triomf boog. maar zonder aanstellerij. Aardig is dat de huidige bewo ner van de Koepoort, de kunste naar Leendert van der Pool, te keningen maakte van de on langs voltooide restauratie van het bouwwerk. Ze zijn gelijktij dig met de expositie over Van Baurscheit te zien in het restau rant van de bibliotheek. Van Baurscheits loopbaan nam een hoge vlucht en hij bouwde prachtige gebouwen in en rond Antwerpen, vooral voor de fami lies Van Susteren en Du Bois de Vroylande. Toch kwam zijn laat ste opdracht - hij was al ziek - in 1763 uit Middelburg. Voor Johan Adriaan van de Perre bouwde hij een huis dat tot voor kort dienst deed als rechtbank Opvallend is dat de fleurige rococo-motie- ven die de architect in Antwer pen was gaan gebruiken voor dit ontwerp sterk zijn teruggedron gen. Van Baurscheit bouwde aan het Hofplein in Middelburg een indrukwekkend maar sober patriciërshuis. Zo bleef hij tot de laatste dag een voorloper, want naar later bleek zat het neo-clas- sicisme er aan te komen. De expositie over Van Baurscheit loopt van 24 november tlm 6 januari 1996. evenals die van Leendert van der Pool. Publikatie. Frans Bau- douin. Architect Jan Peter van Baur scheit de Jonge 1699-1768Liers ge nootschap voor geschiedenis. 1994. 45,- van onze verslaggever MIDDELBURG - De carrière van de Antwerpse architect Jan Peter van Baurscheit de Jonge (1699-1768) begon en eindigde in Zeeland. Nog voor hij 35 was, had hij de ontwerpen gemaakt voor het buitenhuis Der Boede in Koudekerke, Het Beelden huis en het Van Dishoeckhuis in Vlissingen en het Huis van den Brande in Middelburg. In dat laatste, in 1940 verwoeste ge bouw had hij zijn eigen stijl tot volle ontwikkeling gebracht. Het was een meesterwerk van evenwicht en harmonie. Na een enorme hoeveelheid burgerhui zen en buitenverblijven in en rond Antwerpen te hebben ge bouwd, kwam zijn laatste bouwwerk weer in Zeeland te staan; het Van de Perrehuis in Middelburg. Een laatste kunst stukje. Vrijdag begint in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg een ten toonstelling over Van Baur scheit. Deze was eerder te zien in de geboortestad van de archi tect, Antwerpen, en daarvoor nog in Lier, ter gelegenheid van de tweehonderdvijftigste ver jaardag van het stadhuis aldaar, een van Van Baurscheits mees terwerken. Bij de expositie is in 1994 een uitgebreide publikatie van Frans Baudouin versche nen. Bouwmeester Over het leven van de architect is niet veel bekend. Jan Peter van Baurscheit werd op 27 april 1699 geboren en genoemd naar zijn vader, Van Baurscheit de Oude, een Antwerpse beeldhou wer van Duitse afkomst. Reeds als knaapje leerde de jonge Van Baurscheit het vak van zijn va der, maar hij liet het niet bij de Belthouwkunst en het boetsee- ren. Na de dood van zijn vader, in 1728, maakte hij zijn beson derste studie als Ingenieur-ar chitect. Hij werd dus bouwmees ter. Dat gebeurde op een moment dat de architectuur zich vanuit de beeldhouwkunst ontwikkel de tot een zelfstandige artistieke discipline. Eerder waren er ook wel vaklieden die hun brood ver dienden met het ontwerpen en uitvoeren van bouwwerken, maar artistieke vernieuwing en grote allure kwamen op dit ge bied vooral van beeldende kun stenaars. In de zeventiende eeuw bijvoorbeeld van de schil ders Peter Paul Rubens en Ja cob Jordaens, beeldhouwers als Lucas Fayd'herbe en Hendrik- Frans Verbrugghen en in de Noordelijke Nederlanden van ie mand als Constantijn Huygens. eken 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 31