Bosnië, Kroatië en Servië sluiten vrede Politie rolt Goese jeugdbende op REORGANISATIE AnneMareL Het extraatje van Libresse. 4 WEKEN va c U Definitieve overeenkomst in december Politie acties grimmiger Vierde kernproef van Fransen op Mururoa VOOR 14,25 Veel bewolking Veel bewolking, kleine kans op neer slag. De wind, is matig uit zuidwest, la ter op de dag draaiend naar noord west. Temperatuur rond 9 graden. laat u uw GROENE RUIMTE Ontwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojekten (0113)215395 238e jaargang no. 277 Woensdag 22 november 1995 Losse nummers 1,50 van onze correspondent Hans de Bruijn DAYTON - De presidenten van Bosnië-Herzegovina, Servie en Kroatië hebben dinsdag in het Amerikaanse Dayton na drie weken onderhandelen een vre desakkoord gesloten. Dat moet een eind maken aan de bijna vier jaar oude oorlog in Bosnië, die circa 250.000 mensen het le ven kostte en waardoor ruim twee miljoen mensen van huis en haard werden verdreven. Alia Izetbegovic, Slobodan Mi losevic en Franjo Tudjman zet- op de Wright-Patterson luchtmachtbasis in Ohio hun paraaf onder een voorlopig ak koord. Een definitief akkoord wordt begin december gete kend, waarschijnlijk in Parijs. ,Dit is misschien geen rechtvaardige vrede", zei de Bosnische president Izetbego vic, „maar zij is rechtvaardiger dan het doorgaan met de oorlog. Zijn Servische collega Milosevic zei dat de partijen hun conces sies niet als verlies moeten zien. .Alleen vrede is de winnaar". Momcilo Krajisnik, onderhan delaar van de Bosnische Ser viërs, vond het akkoord onaan vaardbaar. De Bosnische Ser viërs waren geen partij in de on derhandelingen maar maakten deel uit van de Servische delega tie. Zij vinden dat Milosevic te veel toegevingen heeft, gedaan. President Bill Clinton zei dat „een historische en heldhaftige keuze" is gemaakt. Sceptisch ■In Bosnië werd terughoudend gereageerd. In Sarajevo werd hier en daar feest gevierd, maar de meeste Bosniërs toonden zich scpetisch over dit derde ak koord in drie jaar. De Russische president Boris Jeltsin sprak van „een grote stap op de weg naar de vrede". Hij riep de VN op de economische sancties tegen Servië onmiddellijk op te heffen. Dinsdagmorgen kondigde de Bosnische premier Siiajdzic nog aan dat het overleg was mislukt. DEN HAAG (ANP) - Het publiek zal onvermijdelijk te maken krijgen met de politie-acties nu gisteren opnieuw het cao-over leg van de bonden met minister Dijkstal is mislukt. De vakbon den kondigden aan dat nu har dere acties zullen worden ge voerd, vooral op de snelwegen. Ook de Zeeuwse politie doet volgende week mee, maar zal daarbij het publiek zoveel mo gelijk ontzien. Bij de bonden circuleren allerlei actie-voorstellen, zoals het ver oorzaken van verkeersopstop pingen door tijdelijk kruispun ten te bezetten of hinderlijke verkeerscontroles te verlichten. In verschillende regio's worden plannen ontwikkeld om dit weekeinde afwezig te zijn bij de voetbal-wedstrijden van de PTT- Telecompetitie. De voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid P. van Vollenhoven zette gisteren vraagtekens bij scherpere ac ties. Hij wees op de grote verant woordelijkheid van de politie. De politiebonden vinden het on aanvaardbaar dat de bewinds man aan hun inconveniëntiever- goeding komt. Dijkstal zei dins dag na afloop van het overleg de advies- en arbitragecommissie Albeda om raad te vragen. De bonden zien hier niets in. De protestacties die de politie mensen voor de rest van deze week op en langs de snelwegen op het programma heeft staan, zijn nog tamelijk onschuldig van aard, zoals serveren van soep op Parkeerplaatsen. jEnkele honderden agenten heb ben dinsdagavond in Eindhoven actie gevoerd tijdens de voetbal wedstrijd PSV-Werder Bremen. 2ij namen massaal plaats in het normaal lege vak tussen de sup- Porters van de twee clubs. An dere agenten reden met veel la waai buiten rondjes rond het stadion. zie ook pagina 11 senkomst van Clinton, kwam toch het verlossende woord. Het laatste struikelblok, de omvang van de Posavina-corridor in het noorden van Bosnië, die de Ser vische gebieden in het oosten en westen met elkaar moet verbin den, is nog niet opgelost. Deze kwestie wordt voorgelegd aan een internationale arbitrage commissie. Hoofdpunten De hoofdpunten van het ak koord: Bosnië-Herzegovina wordt een onafhankelijke staat, be staande uit een BosnisclvKroa- tische federatie (51 procent van het grondgebied) en een Bos- nisch-Servische republiek (49 procent). Sarajevo blijft de onge deelde hoofdstad onder Bos- nisch-Kroatisch bestuur. De op Servisch gebied liggende en clave Gorazde wordt via een cor ridor met de federatie verbon den. er komt een nationale regering met een roulerend president schap. Er komt een evenredig samengesteld nationaal parle ment, dat onder internationaal toezicht wordt gekozen. De cen trale regering voert het buiten lands, monetair, handels- en im migratiebeleid. mensen die zijn aangeklaagd wegen oorlogsmisdaden mogen geen publieke functies vervul len. Hieronder vallen de Bos- nisch-Servische leider Karadzic en zijn militaire commandant Mladic. de twee miljoen vluchtelingen mogen naar huis. Iedereen mag zich vrij door de nieuwe repu bliek bewegen. een 60.000 man sterke vredes macht van Navo-eenheden en soldaten uit Rusland en andere landen zal toezien op de nale ving van het akkoord. de VN en de Europese Unie zul len met de Wereldbank en het IMF een hulpplan opstellen voor Bosnië. commentaar en achtergronden op pagina 2 Belangrijkste punten vredesakkoord. Binnen het kader V van een eenheidsstaat wort Bosnië verdeeld in een Servische republiek en een Bosnisch-Kroatische federatie. De hoofdstad Sarajevo blijft een geheel. V Er komt een centrale regering met een nationaal parlement, een presidentschap en een constitutioneel hof. Het presidentschap en het parlement worden gekozen onder internationaal toezicht. Vluchtelingen mogen naar huis terugkeren. Het volk mag vrijelijk door geheel Bosnië reizen. Personen die beschuldigd zijn van oorlogsmisdrijven, zullen van het politieke leven worden uitgesloten. Dubrovnik anp/afp i Milosevic, Izetbegovic en Tudjman (van linksnaar rechts) paraferen het akkoord. Groep terroriseerde tientallen scholieren van onze verslaggever GOES - De politie heeft een Goese jeugdbende opgerold die de afgelopen anderhalf jaar tal van jongeren heeft bedreigd, mishandeld en voor duizenden guldens heeft afgeperst. Daar bij werd in een aantal gevallen gebruik gemaakt van nep-vuur- wapens. Eén keer werd een slachtoffer met een vlindermes in het gelaat gestoken. De buit besteedden de daders aan gok ken, uitgaan, drugs en kleding. De gedupeerden durfden lange tijd geen aangifte te doen uit angst voor wraakacties. Van de dertien aangehouden verdach ten zitten nog twee Goesenaren van 14 en 19 jaar vast. De laatste maanden kreeg de po litie steeds meer signalen dat (vooral) scholieren werden afge perst. Daarop werd een onder zoek ingesteld. De benadeelden, globaal in de leeftijd van 13 tot 20 jaar, weigerden aanvankelijk aangifte te doen. Pas na flink wat overredingskracht van de politie zetten ze hun schroom opzij. „De angst zat er goed in. De daders hoefden maar te kik ken en de slachtoffers gaven hun geld af. Ook werd soms 'betaald' in natura, waarbij het dan om drugs ging", verklaart een poli tiewoordvoerder. Tot nu toe hebben zeventien slachtoffers afpersingen, bedrei gingen, mishandelingen en dief stallen aangegeven. Sommigen zijn herhaaldelijk belaagd, waardoor volgens een politie woordvoerder het aantal geval len kan oplopen tot veertig. De Advertentie verdachten, van wie twaalf uit Goes en één uit de gemeente Reimerswaal, zijn de afgelopen zes weken aangehouden. Twee zitten er nog vast: een 14-jarige Goesenaar die wordt verdacht een messteek te hebben toege bracht en een 19-jarige plaatsge noot die een groot aantal delic ten op zijn kerfstok zou hebben. Allen moeten tezijnertijd voor de rechter verschijnen. De dertien daders, in de leeftijd van 14 toten met 19 jaar, kenden elkaar van ontmoetingen op vaste plaatsen in Goes, zoals de Grote Markt, een jeugdcentrum, cafés, bars en discotheken. Ze opereerden in groepjes in alle de len van de stad. Wie niet voldeed aan hun eisen, kreeg klappen of werd een nepvuurwapen op de borst gezet. In één geval werd een slachtoffer met een vlinder mes in het gezicht gesneden, maar die kon na een EHBO-be- handeling in het ziekenhuis weer naar huis. De bedragen die de bende onder bedreiging of met geweld aftroggelde, varieer den van een rijksdaalder tot vijf honderd gulden. De jongeren hadden verschillen de motieven om op rooftocht te gaan. Een aantal vond het een eenvoudige manier om aan geld te komen, anderen wilden met de club meedoen of waren op zoek naar avontuur. Het gaat om een heterogene groep: scho lieren, werkenden en werklozen. Van de buit, die duizenden gul dens omvat, is niets meer over. De politie vermoedt dat ook en kele winkeliers door de groep zijn afgeperst, maar kan dat nog niet hard maken. „Ook hier geldt, denken we, weer de angst voor represailles. Wij vinden dat een zorgelijke ontwikkeling". licht de politiewoordvoerder toe. Recent heeft de politie in het Oosterscheldebekken al zijn zorg uitgesproken over de toe name van geweldsdelicten in Goes. Kamer huiverig over deelname vredesmacht DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil al vrijdag een definitieve beslis sing nemen over het be schikbaar stellen van 2.060 Nederlandse mili tairen voor een interna tionale troepenmacht die toe. moet zien op de uitvoering van het vre desakkoord in Bosnië. Dat heelt minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. „We moeten nu snel han delen en snel onze ver antwoordelijkheid ne men", aldus de bewinds man gisteren. Van Mierlo acht de kans dat het akkoord het houdt „aanzienlijk gro ter" dan bij eerdere over eenkomsten. Bij alle vreugde over het vredes akkoord over Bosnië staat de Tweede Kamer echter nog niet te trappe len om Nederlandse mili tairen beschikbaar te stellen. „Daarvoor zijn we gezien de afgelopen drie jaar in het voorma lige Joegoslavië een beetje te cynisch gewor den. Eerst moeten er dui delijke en goede afspra ken zijn", aldus het WD- kamerlid Blaauw gister avond. Toen Voorhoeve enkele weken geleden liet weten positief geantwoord te hebben op een verzoek van de NAVO om steun voor de vredesmacht, reageerde de Kamer al ui terst huiverig. De won den rond Dutchbat in Srebrenica zijn nog vers. zie ook pagina 4 Als u deze week een duo- pak Libresse maandverband koopt I Normal, Invisible of Goodnight) spaart u niet al leen geld, maarook méér Air Miles. Want bij elk duopak krijgt u nu 2 Bonus Miles. Libresse damesverband, diverse soorten, -r/m duopak _&9fT HYö Deze week bij duopak 2 Bonus Miles. Deze week alleen bij Albert Heijn. oh PARIJS (AFP/ANP) - Frank rijk heeft dinsdagavond een vierde kernproef in de Stille Zuidzee uitgevoerd sinds het land begin september met een nieuwe serie tests begon. De proef onder het atol Mururoa in Frans-Poly- nesië vond om half elf (Ne derlandse tijd) plaats. De kracht van de explosie lag beneden de veertig kilo- ton TNT. De derde kern proef, eind oktober, had een kracht van zestig kiloton. Af gaande op een eerdere ver klaring van de Franse presi dent Chirac zijn nog twee proeven te verwachten. Met de voortzetting van de reeks proeven negeert Parijs inter nationale kritiek. De Tweede Kamer heeft dinsdagavond verontwaar digd gereageerd op de vierde proef. Het GroenLinks-ka- mei'lid Vos noemde het „schokkend te moeten con stateren dat president Chi rac doof is voor alle protes ten uit de gehele wereld". Zijn PvdA-collega Crone stelde dat de proef de ar rogantie van Chirac nog maals bevestigt. Greenpeace liet weten dat de kernproeven te zien als de kroon op de Franse kolonia- lisatie van Frans-Polynesië. OPRIL GROTE MARKT 11 GOES Kordate aanpak De politie in Midden Zeeuws-Vlaanderen is van plan krachtiger op te treden tegen drugs dealers en drugsgebrui kers die in de binnenstad van Terneuzen overlast veroorzaken. Met be stuur en justitie xoordt overlegd over een pakket maatregelen. PSV net langs Bremen Nog nooit had Aad de Mos als trainer in buitenland se dienst verloren van een Nederlandse vereniging. Gisteren gebeurde het dan toch. PSV, zijn oude club, voetbalde in de der de ronde van de UEFA- beker tegen Werder Bre men, De Mos' huidige werkgever. De Eindhovenaren wonnen nipt met 2-1. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond 4; Buiten land: 5; Financiën en eco nomie: 6; Radio en televi sie: 7; Kunst Cultuur: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 14, 15 en 17; Sport: 19,20 en 21. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1