Armoede in provincie neemt toe Kordate aanpak drugsdealers Politie Zeeland protesteert met werkstakingen Zichtbaar parkeerkaartje geen eis Militaire mars weg uit Walcheren Veilingbestuur voorkomt geding Ruim 10.000 mensen dieper in problemen Stijging woonlasten funest Opnieuw tegenslagen bij bergen zandzuiger zeeuwse almanak Digitaal van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeuwse ge meenten die parkeergeld hef fen kunnen in de problemen komen door een recente uit spraak van het Amsterdamse Gerechtshof. Het hof heeft be paald dat een parkeerkaartje niet per se zichtbaar achter de voorruit hoeft te liggen. Een automobilist die achteraf kan aantonen een parkeerkaartje te hebben gekocht, hoeft in principe geen boete te betalen. „Het is niet te hopen dat dit waar is", reageert de Goese wethouder C. Linssen dinsdag avond. „Dan wordt het wel erg moeilijk voor onze parkeer wachters." Overigens is de praktijk in Goes al zo, volgens Linssen, dat redelijk met par- keerbekeuringen wordt omge sprongen. „Zo'n parkeerkaar tje kan bij het dichtslaan van het portier wegwaaien. Ik heb dat ook weieens gehad. De re delijkheid moet het winnen, als zoiets is gebeurd." Het Amsterdamse Gerechts hof haalt in zijn vonnis het weg gewaaide parkeerkaartje als voorbeeld aan. De gemeente Amsterdam wees dat bezwaar van de hand. „Straks kunnen bekeurde parkeerders het gel dige kaartje van hun collega vragen en daarmee naar de parkeerpolitie stappen. Om van hun boete af te komen. Dat is onwerkbaar." De gemeente Amsterdam heeft de zaak aan gekaart bij de Hoge Raad. De wethouders T. Meijers (Vlis- singen) en J. van Rooijen (Ter- neuzen) maken zich er nog niet druk over, totdat de Hoge Raad uitspraak heeft gedaan. „En dan komt er wel een wets wijziging", denkt Meijers. De parkeerautomaten kunnen ook zo worden aangepast, dat automobilisten nooit onder een bekeuring uit kunnen Door het terrein in vakken in te delen bijvoorbeeld, of door de kaartjes op kenteken af te ge ven. Meijers wil daar nog niet aan. „We wachten op de Hoge Raad." En als een waarschu wing richting Zeeuwse par keerders: „Middelburgse rech ters hoeven nog niet hetzelfde vonnis te vellen, als hun Am sterdamse collega's." van onze verslaggever MIDDELBURG - De armoede in Zeeland is de afgelopen twee jaar toegenomen. Dat blijkt een uit een rapport dat vrijdag ivordt gepresenteerd. De notitie gemaakt door de begelei dingsgroep 'Arme Kant van Zeeland'. Het is een vervolg op rapporten die de begeleidings groep (gevormd door enkele kerkelijke organisaties en het Emancipatiebureau Zeeland) eerder uitbracht over het ar moedevraagstuk in Zeeland. Twee jaar geleden stelde de be geleidingsgroep vast, dat in Zee land ruim 10.000 mensen met ar moede te maken hebben. Hun positie is er de afgelopen paar jaar niet beter op geworden. De stijgende woonlasten spelen daarbij een belangrijke rol. Vooral bijstandsgerechtigden met kinderen hebben het zwaar te verduren. Ruim veertig pro cent van hen heeft inmiddels een schuldenlast opgebouwd. Die schulden worden niet gemaakt voor de aanschaf van allerhande luxe artikelen, maai- om de huur en het energiebedrijf te kunnen betalen. Ook gehandicapten en zieken, die steeds vaker en snel ler op bijstandsniveau terecht komen, krijgen het financieel en sociaal moeilijker. Dat wordt on der meer veroorzaakt door een toename van de eigen bijdrage regelingen in - vooral - de ge zondheidszorg. Lokale lasten De situatie van de armen wordt nog eens verslechterd door be zuinigingen op gesubsidieerde voorzieningen, zoals de biblio theek, het openbaar vervoer en het verenigingsleven. De kosten om van deze voorzieningen ge bruik te maken stijgen daardoor snel. De afgelopen twee jaar zijn ook de lokale lasten (zoals on roerend goed belasting, reini gingsheffing en waterschapslas ten) fors gestegen. Kosten voor andere diensten (uitgifte van paspoorten, rijbewijzen, trouw en begrafenisaktes) die door de lokale overheid worden ver zorgd, worden eveneens elk jaar hoger. In het rapport toont de begelei dingsgroep zich weinig opge wekt over de vooruitzichten voor de armen. Veel gemeenten worden door het Rijk gekort op hun inkomsten uit het Gemeen tefonds, de belangrijkste finan ciële bron voor de gemeenten. Als gevolg daarvan is het einde van de stijging van de lokale las ten nog niet in zicht. Ook voor 1996 hebben de meeste Zeeuwse gemeenten weer aanzienlijke verhogingen aangekondigd. De ontwikkelingen op de arbeids markt stemmen evenmin hoop vol. Uit de Zeeuwse werkloos heidsbestanden blijkt, dat het aantal werklozen dat langer dan twee jaar werkloos is, sterk toe neemt. Daaruit blijkt, aldus de begeleidingsgroep, dat het voor al voor langdurig werklozen steeds moeilijker wordt een baan te vinden. „De aangekon digde bezuinigingen op de ar- slot zie pagina 14 kolom 8 van onze verslaggever OOSTENDE - De bergers van de gekapseisde zandzuiger Spau- wer kregen dinsdag - het mo ment dat de bergingsoperatie goed op gang was gekomen - op nieuw te kampen met tegen slag. De berging werd de afgelo pen week ernstig bemoeilijkt door het slechte weer. Maandag en dinsdag echter verliepen de voorbereidingen aanvankelijk soepel. Maar nadat de stroppen waren getrokken en het schip met succes was rechtgezet, ver dween het voorschip plotseling onder water. Het achterschip was in het weekeinde al gezonken. Volgens een woordvoerder van de ber gingscombinatie Multraship/ Wijsmuller/Scaldis zijn er twee mogelijke oorzaken voor het zin ken van de Spauwer: het ont snappen van lucht uit de zand zuiger of een mankement aan een van de waterdichte schotten in het schip. „De afgelopen da gen verliep de berging aanvan kelijk precies volgens plan, maai- uiteindelijk ging het toch weer mis. Het schip is inderdaad rechtgezet, maar staat nu wel op de bodem. Dat vereist een an dere aanpak. Mogelijk moet er meer materieel aan te pas ko men." Daarbij wordt onder meer gedacht aan een extra drijvende bok naast de bok Norma, die al sinds vorige week bij de berging wordt ingezet. Dinsdagmiddag werd in Ant werpen koortsachtig overleg ge voerd tussen vertegenwoordi gers van de bergers, de eigena ren uit Yerseke en de verzeke ringsmaatschappijen. Vandaag wordt duidelijk hoe de bergers de klus nu willen klaren. De weersvoorspellingen vallen an dermaal ongunstig uit. De Spau wer kapseisde ruim een week ge leden bij het innemen van een la ding zand ter hoogte van de Mid- delkerkebank op de noordzee voor Oostende. Sleepboten ver sleepten het gekapseisde schip eind vorige week naar rustiger vaarwater: het Westdiep, dwars van Nieuwpoort. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Links, links, links twee, drie, vier! Duim op borsthoogte om de wapenriem klemmen en de linkervuist tot koppelhoogte opzwaaien." Zo wordt het er bij de dienstplichtig soldaten tijdens de opleiding ingeramd en zo marcheren de dienstplichtigen van het Opleidingscentrum Militaire Admini stratie in Middelburg - als ze het goed doen - door het Walcher- se landschap. Over een jaar behoren militaire marsen in Zee land tot het verleden. In het kader van de reorganisatie van de landmacht verhuist het OCMA van de Middelburgse Generaal- majoor Berghuijskazerne naar Bussum. Middelburg treurt al geruime tijd over de naderende terugtrekking van Defensie uit Zeeland. De aanwezigheid van het leger was goed voor de werk gelegenheid en 'onze jongens' spekten de kas van de midden stand. Overigens is déze mars geen oefening voor de uittocht uit Zeeland volgend jaar, want die gaat gewoon rijdend: per jeep en viertonner. foto Lex de Meester Alternatieve busroute in Middelburg MIDDELBURG - De lijnbussen van de ZWN rijden van maan dag 4 december tot en met vrij dag 15 december een alterna tieve route in Middelburg. Een en ander houdt verband met de werkzaamheden op het traject tussen de Koestraat en de Ko- ningsbrug. De route voor de lijnen 52, 54, 56, 57,58,58 wordt als volgt: komen de vanaf de Loskade/Stations- brug, Blauwedijk, Groene Woud, hierna weer volgens eigen route. Dit geldt voor beide rich tingen. Door de werkzaamheden komen de haltes Koestraat en Nieuwe Haven te vervallen. Ver vangende haltes worden ge plaatst bij de Blauwedijk ter hoogte van het nieuwe gerechts gebouw en bij het Groene Woud tussen de Koestraat en de Poe- lendaelesingel. Sneller actie in Terneuzen Politie bereidt maatregelen voor van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Midden-Zeeuws-Vlaanderen is van plan op korte termijn drugshandelaren en -gebrui kers die in de Terneuzense binnenstad voor overlast zor gen kordater aan te pakken. Momenteel voeren bestuur en politie met het openbaar mi nisterie overleg over een pak ket aan maatregelen. Gedacht wordt aan het vlugger afgeven van dagvaardigingen, het op leggen van hogere transacties (boetes) en het sneller afhan delen van strafzaken. Eric Kint, hoofd van de werkeen heid Midden-Zeeuws-Vlaan- deren van de politie, hoopt dat de maatregelen met ingang van volgend jaar van kracht zullen zijn. Kint denkt dat met de nieuwe maatregelen de politie meer tijd en ruimte kan scheppen om mensen vrijwel permanent in de binnenstad op straat te kunnen hebben. „Alleen door 15, 16 uur per dag aanwezig te zijn in de Terneuzense binnen stad kunnen we de overlast problematiek effectief bestrij den. Kunnen we succes boe ken, maai- dan nog heb ik het over succes op lange termijn", zegt Kint. Ondanks een gebrek aan man schappen en ondanks aller hande juridische beperkingen waar de autoriteiten mee kam pen, heeft de Terneuzense aan pak het bijna voorbije jaar vol gens Kint wel degelijk resul taat opgeleverd. Het aantal drugspanden werd terugge bracht van 70 begin dit jaar tot 50 nu. Kint: „Twintig panden zijn gesloten. Sommige men sen vinden dat een te beperkt Een surveillanceteam v i de politie in de door drugsoverlast geplaagde Terneuzense binnenstad. foto Peter Nicolai aantal, maai- een pand sluiten is geen simpele zaak. Voor de burgemeester zo'n bestuurs maatregel kan treffen, kunnen eigenaren die er door getroffen worden de maatregel aanvech ten en dan kost het de autori teiten vreselijk veel tijd om zo'n maatregel te effectueren." Aanhoudingen In totaal werden de voorbije tien maanden in Terneuzen 147 mensen aangehouden op verdenking van overtreden van de Opiumwet, 16 anderen werden opgepakt wegens an dere drugsgerelateerde over tredingen. Sinds juli werd te gen 41 personen een 'binnen stadsverbod' uitgevaardigd. Een andere 64 kregen te horen dat zij bepaalde panden niet meer mochten betreden. Bij de verschillende acties en aanhoudingen wist de Terneu zense politie 200 gram heroïne, ruim 300 gram cocaïne, een ons speed, 700 XTC-pillen en bijna 15 kilogram soft drugs (exclu sief een aantal hasj-cakes en wat bossen hennepplantenlin beslag te nemen. Daarnaast werd een klein arsenaal aan wapentuig in beslaggenomen: zeven pistolen, vier revolvers, twee geweren, 900 stuks am munitie en 21 steekwapens. Kint: „Dat de hoeveelheid hard drugs wat achter blijft bij die 15 kilo soft drugs is wel te verklaren. Wij hebben toch de indruk gekregen dat de meeste Franse en Belgische drugstoe risten niet naar Terneuzen ko men voor hard drugs, maar ge woon om wat soft drugs in te kopen. Die gasten vinden het bepaald niet leuk dat ze het ri sico lopen opgepakt te worden Informeren Niet een keer, maar twee, drie keren achtereen. Worden ze zich daarvan bewust, dan kij ken ze wel uit om hier hun ge zicht te laten zien." De politievoorman is van me ning dat de politie nog effectie ver tegen de overlastproble matiek zou kunnen optreden als de bewoners van de binnen stad wat vaker de politie over misstanden zouden informe ren. „Veel mensen doen dat niet, sommigen uit vrees voor represailles, anderen omdat ze er gewoon niet bij stilstaan om ons in te seinen. Enige tijd te rug sprak ik een binnenstadbe woner die zei alles op te schrij ven, kentekens, gebeurtenis sen met het tijdstip erbij. Aan het melden van die feiten bij de politie had hij nog niet ge dacht. Had hij dat maar wel ge daan, dan hadden wij weer kunnen optreden." „De hulp van de bewoners bij de bestrijding van de overlast hebben we echt nodig. Ik zou het ook zeer op prijs stellen als binnenstadbewoners ook an dere bewoners op hun verant woordelijkheid zouden aan spreken. Zo lang er nog pand jes verhuurd worden aan gas ten die dealen, blijf je met over last zitten. Buurtbewoners kunnen zo'n verhuurder aan spreken. Dat werkt", meent hij. De politie in Midden-Zeeuws- Vlaanderen gaat na volgend jaar onverdroten verder met de aanpak van de overlast, „De Terneuzense binnenstad, de plek waar de overlast het grootst is, blijft de meeste aan dacht krijgen, maar dat wil niet zeggen dat we onze activi teiten tot die buurt zullen be perken We hebben geconsta teerd dat de handel over heel Midden- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen is uitgewaaierd. Dat houdt in dat ook elders de vinger aan de pols gehouden moet worden", aldus Kint. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Politie Zeeland zal het publiek zoveel mogelijk ontzien wanneer vol gende week acties worden ge houden voor een betere cao-re- geling. Lag het zwaartepunt in de afgelopen weken vooral in de drukbevolkte delen van het land, van 24 tot en met 30 no vember neemt het Zeeuwse korps de fakkel over met ge spreide werkonderbrekingen van een uur. Eén van de heikele kwesties waarom actie wordt gevoerd be treft het streven van minister Dijkstal om stevig te knabbelen aan de vergoedingen voor onre gelmatige, zware diensten. Dat scheelt de politiefunctionaris maandelijks gemiddeld drie honderd gulden in de portemon nee. Ook zijn de bonden fel ge kant tegen de teruglopende in- zetcapaciteit die is te verwach ten als de minister blijft bij zijn invulling van een 36-urige werk week. De politie vindt die opstel ling onaanvaardbaar. Voor Zee land zou dat een verlies van veertien mensjaren betekenen. „En we komen nu al mensen te kort", licht woordvoerder Cees van der Wielen namens de geza menlijke actievoerende politie bonden toe. Onderbrekingen Verspreid over de hele week zul len er werkonderbrekingen van ongeveer een uur plaatsvinden. Van der Wielen. „Helemaal niks doen in die tijd kunnen we niet aan het publiek verkopen." In gevallen van levensbedreigende situaties en bij zware aanrijdin gen komt de politie als vanouds onmiddellijk in actie. Maar wie ten tijde van de werkonderbre king contact zoekt met een bu reau om aangifte te doen van vermissing van een portemon nee of diefstal van een fiets krijgt te horen over een uurtje nog eens terug te bellen. Om mogelijk on gerief voor de burgers zo beperkt mogelijk te houden wordt niet tegelijk op alle elf vestigingen van het politie-apparaat. het werk rond minder calamiteuze kwesties neergelegd. De actieweek van de politie Zee land zal op 30 november uitmon den in een regio-breed optreden. Over de invulling van die dag hult het actiecomité zich nog in stilzwijgen. Van der Wielen spreekt van een grote actiebe reidheid onder de dienders: „We hebben nog geen getallen maar het merendeel van de bijna 750 korpsleden doet mee." Met waardering maakt het actieco mité melding van de coulante houding van de korpsleiding. „Ze zijn echt heel meewerkend." Ais gevolg van de al weken heer sende onrust bij de politie zijn de besprekingen over de uitbrei ding van het Zeeuwse politie-ap paraat andermaal opgeschort- De opvattingen van de korpslei ding en de dienstcommissie over de wijze waarop invulling moet worden gegeven aan de uitbrei ding met 23 koppen staan lijn recht tegenover elkaar. Wel be staat er eensgezindheid over de plaats waar de uitbreiding tot stand moet komen: Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren. Daar moet de inzet van de nieuwe po litiefunctionarissen vooral ten goede komen aan de bestrijding van de drugsoverlast. Vrouw dupe van zakkenrollers TERNEUZEN - Een 42-jarige vrouw uit Hoek werd dinsdag middag het slachtoffer van zak kenrollers toen zij winkelde in de Axelsestraat in Terneuzen. Uit haar tas werd een portemonnee met enkele honderden guldens meegenomen. van onze verslaggever BARENDRECHT - De leden vergadering van de de Coöpera tieve Veiling Holland Zeeland (CHZ) kiest op 27 december een nieuw bestuur. Bij de kandi daatstelling daarvoor wordt uitgegaan van de oude statuten. Zo worden beslissingen die op 23 mei werden genomen, onge daan gemaakt. Het CHZ-be- stuur dat de verkiezingen uit schrijft, voorkomt daarmee een kort geding dat een aantal ver ontruste leden had aangespan nen en dat dinsdag had zullen dienen voor de rechtbank in Rotterdam. De verontruste leden hadden ernstig bezwaar tegen de manier waarop op 23 mei dit jaar een wijziging van statuten werd doorgevoerd zonder dat daar de vereiste twee derde meerderheid voor was. De wijziging hield in dat kandidaten voor het bestuur voortaan niet meer vanuit de rayons van de veiling maar door het zittende bestuur naar voren geschoven zouden kunnen wor den. Mr J. C. G. Franken van het Rot terdamse acvocatenkantoor Van Anken, Knüppe en Dam- stra liet dinsdag weten dat aan beide voorwaarden van de ver ontruste telers voldaan is. „Het bestuur van CHZ heeft ermee in gestemd dat de oude statuten nog geldig zijn en dat opnieuw bestuursverkiezingen worden gehouden. Ik twijfel er niet aan dat het bestuur zich aan de toe zeggingen zal houden." Bemiddeling De overeenstemming die men nu heeft bereikt vloeit voort uit bemiddeling door prof dr ir G. van Dijk. voorzitter van de Na tionale Coöperatieve Raad en adviseur van de raad van toe zicht van de veiling CHZ. Hij er kent dat in mei van dit jaar vormfouten zijn gemaakt en dat de statutenwijziging dus juri disch niet goed in elkaar stak. Volgens Van Dijk is de situatie nu weer open. De leden van CHZ kunnen zich akkoord verklaren met het aanblijven van het be stuur dat sinds mei de touwtjes in handen heeft, maar ze kunnen de samenstelling ervan ook voor een groter of kleiner deel veran deren. Als de leden een belangrijke wij ziging van het bestuur bewerk stelligen, kan dat gevolgen heb ben voor het fusieproces waarin CHZ op dit moment verkeert. De verontruste telers die de herzie ning van het bestuursstandpunt onder dreiging van het kort ge ding hebben afgedwongen, zijn van mening dat de fusie onvol doende beargumenteerd is en dat er niet genoeg informatie over verstrekt is. De Goesenaar voelde zich de laatste tijd niet geheel wel. En omdat de kwaaltjes maar aanhieldenwendde hij zich tot de huisarts die de diag nose snel had gesteld: u weegt veel te veel, sprak de geneesheer op misprijzende toon. En ten beivijze liet hij z'n patiënt plaatsnemen op de weegschaal, di& onbarm hartig 85 kilo's aangaf. „Dat kan niet", reageerde de patiënt geschrokken, „ik weeg maar 75 kilo. Al jaaa- ren." Gehaast schoot hij in zijn jas, repte zich naar huis en sprong in de badkamer op de oude vertrouiode weegschaal, waarvan de wijzer goedhartig op 75 bleef steken. Langzaam groeide het besef - zou het misschien aan de iveegschaal liggen? Nu staat ten huize van de Goesenaar een gloednieuw elektronisch exemplaar, dat elk grammetje tot ver achter de komma nauwkeurig regi streert. Dat heeft diep ingegrepen in het gezinsleven. De komst van het nieuwe apparaat leidt regelmatig tot ernstige filevorming voor de badka merdeur. Alle huisgenoten blijken nu met hetzelfde pro bleem te worstelen: plotse ling is iedereen tien kilo zwaarder. In het Goese gezin staan de trimschoenen op de pak en hangen de trainingspakken vooraan in de kast. Gelopen en gezweet moet er worden! Ze doen dat elke avond. En weten nu: niets zo zwaar als het gevecht tegen digitale cijfertjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11