Natuur herneemt Schelphoek PZC Middelburg geeft gemeentegarantie voor lening COC Vandalen houden huis op Walcheren E a Tholen doet nieuwe poging woningbouw in Buitenzorg III Woningbouw botst met belang vier bedrijven Motie RPF bepleit verdeelwijze extra andere oesterpercelen Veiligheidscentrum kan in '99 klaar zijn Bezwaar tegen serre bij Gevangentoren is niet ontvankelijk J Pleidooi voor studie milieu-effecten van komst varkens in Sas st Gi uil zeeland 14 Restanten voormalige werkhaven verwijderd Breder trottoir straat Middelburg KANS VOOR EEN KIND Daar doe je toch aan mee DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 van onze verslaggeefster SEROOSKERKE - Rijkswater staat heeft de restanten opge ruimd van de werkhaven Schelphoek bij Serooskerke (S). Het gebied wordt na bijna der tigjaar teruggegeven aan de na tuur. Inmiddels is de oorspron kelijke zeewering terugge bracht. De werkzaamheden, die enkele maanden hebben ge duurd, zijn net voor de start van het winterseizoen afgerond. Rijkswaterstaat trekt zich nu te rug uit het gebied en draagt het beheer over aan het waterschap Schouwen-Duiveland en Staats bosbeheer. Deze instellingen zijn verantwoordelijk voor het onderhoud: het waterschap voor de zeewering. Staatsbosbeheer voor het watergebied. In 1966 heeft Rijkswaterstaat de werk haven aangelegd. De haven deed dienst bij de eerste fase van de afsluiting van de Oosterschel- de in het kader van de Deltawer ken. Daarbij verplichtte de rijks dienst zich het gebied in overleg met de beheerders weer zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat te herstellen. De nieuwe beheerders mogen beslissen hoe het gebied er precies uit komt te zien. Trailerhelling De trailerhelling verdwijnt uit het gebied. Vooral Staatsbosbe heer wil dit object uit het na tuurgebied weg hebben. „Als Staatsbosbeheer en het water schap een alternatieve locatie hebben gevonden, wordt de trai lerhelling buiten bedrijf ge steld", vertelt J. J. Geleijnse van Rijkswaterstaat. „Er zijn ver schillende mogelijkheden. De kans bestaat dat de helling om of nabij Burghsluis komt te lig gen. Maar dat is nog niet zeker. Het is ook niet meer de verant woordelijkheid van Rijkswater staat." van onze verslaggever THOLEN - Voor een deel van het bestemmingsplan Buiten zorg III te Tholen moet een nieuw ontwerp worden ge maakt. Dit stelt het college van burgemeester en wethouders. Het gaat om het stuk grond waar Tholenaar D. J. van Gor- sel een akkerbouwbedrijf en een schapenfokkerij heeft. Eer der ging hij in beroep tegen het Hakenkruis op bouwsel in Kapelle KAPELLE - Onbekenden heb ben met een spuitbus een groot hakenkruis met daaronder de letters NZF (Nazi Front Zee land) aangebracht op een trans formatorhuisje in Kapelle. Het huisje staat op de hoek Cox- straat/Noordweg. Buurtbewoners ontdekten het kruis met opschrift afgelopen zondag en meldden dat vervol gens aan de politie. De politie onderzoekt de zaak. voornemen van de gemeente om op deze locatie huizen te bou wen en uiteindelijk stelde de Raad van State hem in het ge lijk. Besloten werd dat hij er tot december '97 mag blijven zit ten. Dan loopt zijn erfpachts overeenkomst af. „Nu gaan we een nieuw ontwerp maken, dat waarschijnlijk op hetzelfde neer zal komen als het oude. De vraag is hoe Van Gorsel na december '97 zal reageren. Als hij slim is laat hij dan de ge meente haar gang gaan. Het wordt inderdaad een soort spel letje zo", zegt een woordvoerder van de gemeente. Vorig jaar bleek al dat de ge meente Tholen snel elf vrijstaan de woningen wilde bouwen op de grond van Van Gorsel. Het argu ment daarvoor vormde de wo ningnood in Tholen. De Raad van State hechtte eind vorig jaar echter meer waarde aan het woongenot van Van Gorsel en de zijnen op de hoeve Buitenzorg en stelde bovendien dat er in Tholen nog genoeg bouwruimte zou zijn. Van Gorsel gaf destijds aan dat hij zijn bedrijf op 1 de cember 1997 wil beëindigen en de Raad van State honoreerde zijn beroep. De voormalige werkhaven Schelphoek bij Serooskerke (S) is teruggegeven aan de natuur. foto PieterHonhoff van onze verslaggever POORTVLIET - Het Thoolse college van burgemeester en wethouders heeft, ondanks het advies van de commissie ruim telijke ordening, geen overleg gevoerd met bedrijven die de dupe zijn van bouwplannen te Poortvliet. Voordat deze plan nen worden uitgevoerd, zou er voor die firma's een oplossing moeten komen. Deze kritiek op het college uitten VVD, D66, AOV en RPF/GPV maandag tij dens een vergadering van de ge meenteraad. De rest van de raad (de meerderheid) steunde het college echter wel, zodat de plannen gewoon doorgaan. Het gaat om de firma's Elenbaas en Groen, een transportbedrijf en een carrosseriebedrijf. Punt is dat er dwars over de Paasdijk- straat, waar de bedrijven zijn ge vestigd, huizen moeten komen. Die straat zal worden afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. De firma's stellen dan onbereikbaar te raken en zouden zo worden ge dwongen te verhuizen. Waar ze heen kunnen, is nog volstrekt onduidelijk. „In andere kernen bent u wel coulant met bedrijven omge gaan. Maar u biedt deze twee geen enkel alternatief', zei P. van Belzen van de RPF/GPV- fractie tegen het college. Burge meester H. A. van der Munnik antwoordde op de kritiek dat de tegenstemmers (AOV, VVD, D66 en RPF/GPV) te veel nadruk leg den op het bedrijfsbelang. Zij zouden daarmee het stads- en dorpsvernieuwingsbeleid in de wielen rijden. Uitleg Bovendien zei Van der Munnik dat de firma's ook een eigen ver antwoordelijkheid hebben en niet alles moeten laten afhangen van de overheid. Verder zou er wel degelijk overleg zijn ge weest: via een hoorzitting en door recht op inspreken tijdens commissievergaderingen. „En in ons voorstel staat niet dat de firma's per se weg moeten", al dus Van der Munnik. De overige fracties (PvdA, CDA en SGP) konden, na aanvankelijk aan dringen op het zoeken naar een oplossing voor de bedrijven, met deze uitleg van de burgemeester leven. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de RPF wil dat alle huurders van oesterperce len in de Oosterschelde een kans krijgen op toewijzing van extra gronden. Zij wil dat de produktiecijfers van de bedrij ven meetellen bij de heruitgifte van oesterpercelen. Om dit voor elkaar te krijgen, dient de RPF een motie in. CDA, PvdA en SGP steunen deze, bleek giste ren bij de behandeling van het visserij-onderdeel van de be groting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Dit ministerie staat tot nu toe op het standpunt dat bij de heruit gifte van de oesterpercelen al leen die bedrijven extra opper vlakte krijgen die nu meer dan 40 hectare huren. Minister J. van Aartsen heeft dan ook grote moeite met de motie. Volgens hem heeft het loslaten van de grens van 40 hectare 'grote ge volgen.' Maar zijn definitieve oordeel over de motie krijgt de Kamer nog schriftelijk. Over verdeling van de percelen in het Grevelingenmeer beraadt hij zich nog. De herverdeling van de oester percelen moet per 1 mei volgend van onze verslaggever MIDDELBURG - Met alleen de stemmen van de SFP/RPF/GPV- fractie tegen, heeft de gemeen teraad van Middelburg maan dagavond besloten het COC ge meentegarantie te verlenen. Voor de vereniging is nu de weg vrij een pand te kopen in de Lange Noordstraat. De christe lijke fractie had niet alleen be zwaren van principiële aard, ook het financiële risico dat de gemeente loopt vond de SGP RPF/GPV te hoog. De lening die het COC moet afsluiten is name lijk hoger dan de waarde van het pand. Het COC deelde jarenlang een gebouw samen met de buurtver eniging Eigen Haard. In oktober leidde dat tot problemen. Bewo ners gingen tot bezetting van het pand over na overlast door bezoekers van het COC. De ver eniging besloot daarop niet lan ger te wachten op een aanbie ding van de gemeente voor een eigen ruimte, maar zocht zelf naar een gebouw waar ontspan ningsavonden georganiseerd kunnen worden zonder overlast voor anderen te veroorzaken. Lof Met uitzondering van de SGP/ RPF/GPV-fractie loofden alle andere politieke partijen de daadkracht van het COC, Het D66-raadslid drs L. K. de Kraker vond dat de vereniging met het pand in de Lange Noordstraat een prima oplossing heeft ge vonden voor de gerezen proble matiek. Bijkomend voordeel is dat het COC nu zeven avonden per week open kan zijn voor acti viteiten, bezoekuren en andere bijeenkomsten. In de oude situa tie was dat maar drie avonden per week. „De gekozen construc tie met de gemeente is ook goed. Er bestaan nu weinig gemeente lijke inmenging." PvdA-fractievoorzitter N. Os kam toonde zich eveneens ver heugd met de oplossing. „De ri sico's voor de gemeente zijn aan vaardbaar." Andere fracties lie ten zich in soortgelijke bewoor dingen uit. P M. Bruinooge (CDA): „Als we zelf hadden moe ten zorgen voor huisvesting, hadden we ook een zeker finan cieel risico gelopen. Dit risico is dermate gering dat we 't voor lief nemen." Wethouder F. Smitskamp (fi nancien) zag in de uitspraken van de raad een brede waarde ring voor het werk van het COC. Zij wees erop dat het financiële risico voor de gemeente met de jaren afneemt. Immers, als het COC zich keurig houdt aan de betalingsvoorwaarden, neemt de hoogte van de lening af, waar door de risico's voor de gemeen te eveneens dalen. Verkoping De Stichting Welzijn voor Ouderen Hoek houdt donderdag in zaal Loven- hoek in Hoek de jaarlijkse expo sitie en verkoop van handwerk- artikelen. De deuren van Lovenhoek gaan om 13.30 uur open. jaar een feit zijn. Doel van de nieuwe verdeling is nieuwko mers een kans te geven en mono polies te voorkomen. Bij het ministerie is onder meer protest binnengekomen van de Zeeuwse visserij-organisatie Ze- vibel over de verdeelwijze. Zevi- bel wil, evenals een deel van de Kamer, dat gekeken wordt naar de produktiecijfers. Anders, meent de visserij-organisatie, wordt een bedrijf dat miljoenen oesters produceert gelijkgesteld met een bedrijf dat een lagere produktie heeft. Kokkelvissers Voor de kokkelvissers op de Westerschelde streeft Van Aart sen naar een vergunningenstel- stel dat volgend seizoen, voor jaar 1996, in kan gaan. Hoe dat stelsel in elkaar zal steken, wilde Van Aartsen nog niet zeggen. De minister is er niet van over tuigd dat de vangstquota voor de Noordzee volgend jaar dras tisch omlaag moeten. Het gaat volgens biologen slecht met tong, schol, haring en makreel. „Als we de biologische adviezen overnemen, moet er een drasti sche verlaging komen van de tong- en scholvangsten. Makreel en haring moeten dan verlaagd worden", aldus Van Aartsen. Hij vindt dat er ook gekeken moet worden naar alternatieven om de visstand te ontzien, zoals het niet vissen in de paaiperiode. De vaststelling van de quota is overigens een zaak van de Euro pese Unie en, in veel gevallen, ook van Noorwegen. van onze vei De gemeente Middelburg wil de trottoirs in de Gortstraat verbreden om de veiligheid te verbe teren. foto Ruben Oreel De trottoirs krijgen een speciale band. Dat is veiliger voor de voetgangers, omdat het ver keer dan niet meer over de stoep kan rijden. Aan de westzijde van de straat wordt het trot toir zodanig verbreed, dat een minimale breed te van 1.20 meter wordt bereikt. Dan krijgen ook gebruikers met een rolstoel of kinderwa gens voldoende ruimte. Ook is de gemeente van plan om van de straat een eenrichtingsweg vanuit de stad te maken. Met het aanbrengen van drie drempels en een verhoging bij Plein 1940 hoopt de gemeente de snelheden te beperken. MIDDELBURG - Als het aan de gemeente Middelburg ligt, ondergaat de Gortstraat in die stad een ingrijpende renovatie. De stoepen worden gerestaureerd en uitgebreid. Ook de bestrating wordt vernieuwd, evenals de riole ring. Het is de bedoeling dat in januari 1996 een begin wordt gemaakt met de werkzaam heden. Voor 1 april moet de straat klaar zijn. Het plan ligt ter inzage bij de dienst stadsont wikkeling aan de Vlissingsestraat in Middel burg. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het 'veilig heidscentrum', het toekomstige gebouw van de regionale en lo kale veiligheidsdiensten in Middelburg, zal naar verwach ting in 1999 klaar zijn. Tenmin ste als alles meezit. Voordat de eerste paal van het miljoenen kostende project de grond in kan, waarschijnlijk in 1997, moet de huisvesting de komen de maanden nog door diverse instanties worden besproken. Naast de algemene besturen van de regionale brandweer en poli tie Zeeland, moeten ook nog de gemeenteraden van het stadsge west Vlissingen/Middelburg en het bestuur van de ambulance dienst Walcheren het voorstel behandelen. Van burgemeester J. Mandos (Borsele) is bekend dat hij een afwijkend standpunt inneemt. Hij ziet het toekom stige WOV-tolplein als de ideale locatie voor een veiligheidscen trum. Ten westen van de Stromenweg, AbvaKabo MIDDELBURG - De afdeling Walcheren van de AbvaKabo bespreekt maandag 27 novem ber in het FNV-gebouw aan de Dam in Middelburg onder meer de FNV-arbeidsvoorwaarden- nota 1996 (invoering 36-urige werkweek, looneisen en meer zeggenschap voor onderne mingsraden) en de discussie nota 'van pensioen verzekerd'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. tegenover de Werkplaatsen Wal cheren, moet de nieuwbouw ver rijzen. Het pand moet onderdak bieden aan onder meer een oe fencentrum voor de politie, het regio- en districtsbureau van de politie, de stadsgewestelijke en de regionale brandweer Zee land, de Centrale Post Ambu lancevervoer en een gezamenlijk meldpunt. Volgens J. C. Th van der Doef, voorzitter Regionale Brandweer Zeeland, die maan dag de plannen toelichtte, is de ze samenwerkingsvorm tussen zoveel regionale en plaatselijke instanties op het gebied van vei ligheid uniek voor Nederland. Voordelen Het gebouw zal ongeveer 45 mil joen gulden kosten. Daar staat een besparing op onderhouds kosten. een gezamenlijke recep tie en telefooncentrale tegen over. De samenwerking van de diensten weegt echter zwaarder dan de financiële voordelen, al dus Van der Doef. Aanvankelijk waren er plannen om aan de Torenweg in Middel burg te bouwen. Maar omdat ten noorden van het Kanaal door Walcheren de meeste inwoners wonen, is gekozen voor de Stro- menwijk. Wel is aan de andere kant van het kanaal een depen dance van de brandweer ge pland. De arrestanten van de po litie boven de Westerschelde zul len worden ondergebracht in een pand in de omgeving van de gevangenis, zodat gebruik kan worden gemaakt van de facilitei ten van het Huis van Bewaring. De twee gebouwen zouden in verbinding met elkaar moeten staan met een tunnel. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft de bezwaren tegen de bouw van een serre aan De Ge vangentoren in Vlissingen niet ontvankelijk verklaard. Vol gens de Raad zijn de bezwaar schriften te laat ingediend. De Stichting Stadsherstel Vlis singen, de Stichting Menno van Coehoom en de eigenarenver- eniging van de Westerschelde- flat dienden op 22, 23 en.27 de cember 1993 bezwaarschriften in tegen de bouw van een serre aan restaurant De Gevangenpoort. Volgens de twee stichtingen zou de aanbouw het stadsgezicht en het monument aantasten. De ei genaren van de flatwoningen vreesden dat het uitzicht er min der mooi door zou worden. Daar door konden hun appartemen ten wel eens in' waarde dalen. Restauranteigenaar A. van der Heijden diende op 4 november 1992 een aanvraag in om de serre te mogen bouwen. Volgens de wet moet de gemeente binnen zes maanden na de indiening een besluit nemen. Of zij moet de termijn verlengen. Anders wordt de vergunning automatisch ver leend. B en w van Vlissingen besloten niets binnen die periode noch verlengden zij de periode. Vol gens de Raad van State is zo doende de bouwvergunning op 4 mei 1993 verleend. Verlopen Vlissingen gaf echter op 1 de cember 1993 een bouwvergun ning af. Maar zij mocht daar niet meer over beslissen, zegt. de Raad van State. De gemeente had immers allerlei termijnen la ten verlopen. De Raad van State heeft geke ken of de bezwaren die eind de cember 1993 zijn binnengeko men, ook mochten gelden tegen de vergunning die eigenlijk al in mei 1993 automatisch was afge komen. De gemeente heeft, zo redeneert de Raad van State, di vergunningsaanvraag op april 1993 gepubliceerd. In di bekendmaking staat niet dat d aanvraag in november 1992 is it gediend. De drie bezwaarma kers hadden er echter wel ui kunnen opmaken dat de aan vraag minstens een dag voor di publikatie was ingediend; april 1993. Te Iaat Met die wetenschap hadden d stichtingen en de eigenarenver eniging kunnen weten dat di vergunning op zijn laatst op 1 oktober 1993 (de halfjaarter mijn) had kunnen worden ver leend. Dus hadden zij altijd no| eerder dan zij nu hebben daan. hun bezwaren moeten dienen. Bovendien mag van d( bezwaarmakers een zekere op lettendheid worden verwacht meent de Raad van State. Zi hebben, volgens eigen zeggen, maart 1993 bezwaar gemaakt de gemeente tegen de voorgeno men aanbouw aan de Gevangen toren. De Raad van State laat zich een andere beroepszaak niet ui over het al dan niet dichtgooiei van de fustruimte onder De Ge vangen toren. Dat moeten Rijks waterstaat Zeeland en de Ver eniging van Eigenaars Wester seheldeflat zelf uitmaken in eer eventuele procedure bij de bur gerrechter, aldus een woord voerder van de Raad van State De Raad besloot dat Rijkswa terstaat geen vergunning hai mogen verlenen om de ruimte tt graven. Er lag een oude voegdheid van Rijkswaterstaai met de gemeente Vlissingen om vergunningen te verlenen vooi werken die bovengronds bij Dt Gevangentoren worden uit.ge- voerd. Om onder het wegdek aan de slag te gaan, had echtei bij het ministerie van Verkeer er Waterstaat aangeklopt moeter. worden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Vandalen heb ben het afgelopen weekeinde voor ongeveer tienduizend gul dens schade aangericht door ruiten in te gooien van scholen en gebouwen in Middelburg. Ook elders op Walcheren hiel den onbekenden huis. Aan de Koninginnelaan/Elzen- laan in Middelburg werd voor vijfduizend gulden schade aan gericht. De ruiten zijn vermoe delijk met een katapult kapot geschoten. Bij een kantoor aan de Kousteensedijk werden ar maturen inclusief de verlichting vernield. Het schadebedrag be draagt vierduizend gulden. Bij een school aan de Korczakstraat werd het afgelopen weekeind eveneens een ruit vernield. Dt|| schade daaraan is onbekend. In de Nieuwstraat in Vlissingei werd een personenauto over d( hele lengte bekrast. Op de Lan gevieleweg in Middelburg wer den zondagnacht enkele ruitei van een abri vernield. Aan d Breeweg werd diezelfde nacht d deur van een telefooncel kapfl gemaakt. Aan de Joossesweg Westkapelle sneuvelden twe deurruiten van een telefooncel Aan de Gildeweg in Vlissingei werd een kras aangebracht o[ het kofferdeksel van een wagen De politie Walcheren is in vet band met de vele vernielingei op zoek naar getuigen. van onze verslaggeefster WESTDORPE - De werkgroep Anti Krulstaart Invasie van de stichting Welzijnsraad Sas van Gent gaat in beroep tegen de af gifte van de ontwerp-vergun- ning voor twee varkensstallen in Westdorpe. De werkgroep vindt dat de gemeente Sas van Gent de stankberekening on juist heeft uitgevoerd. Zij pleit voor een milieu-effect-rappor tage om de invloed van ruim 13.000 varkens op het milieu te meten. RENESSE Concert - De muziekvereni ging Luctor et Emergo te Renes- se geeft in samenwerking met de Nijmeegse Postharmonie zon dag een concert in het plaatselij ke dorpshuis. Dit concert wordt verzorgd door het fanfare-orkest van Luctor et Emergo onder lei ding van Henk Blom, de Nij meegse Postharmonie onder lei ding van Ruud Böhmer en de Malletband der Nijmeegse Pos tharmonie onder leiding van Leen Blok. Het concert begint om 14.30 uur. Het college van burgemeester en wethouders verleende onlangs aan de Brabantse veehouder W Vugts een ontwerp-inilieuver- gunning voor oprichting van twee mega-varkensstallen van elk 6688 varkens aan de Kapit telstraat in Westdorpe. De werkgroep A. K. I voert eeft ter aan dat de leefbaarheid van Westdorpe in het geding is. Vol gens haar is de stankhinder gro ter dan de gemeente doet voor komen en is onvoldoende afge wogen wat de gevolgen van d( intensieve veehouderij op df omgeving zijn. De aanvrager zijn bovendien op een onduide lijke manier tot stand gekomen Daarnaast horen de stallen niet thuis in de zogenaamde ecologi sche verbindingszöne, die tus sen het industriegebied Axels; Vlakte en de bebouwde kom vai Westdorpe wordt aangelegd. Leden van de werkgroep gaai deze week bij inwoners Westdorpe langs de deur om hei bezwaarschrift te laten onderte kenen. Zij roepen mensen die te gen de komst van de mega-s len zijn, op om ook een bezwaar schrift naar het gemeentebe stuur van Sas van Gent te stu ren. TEI Indi ties tem soci ting seer lam wei: blee kon FN! Hen dag; ronc trek uit i blag vrijv bete kelij drik BRl staa digd ling schi cem 'soc 'sav Rijk verri deur Het' schu Üjdp haal lijk zich dece Vaar welt naar werk KANS VOOR EEN KIND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 24