Miljoenenschade door nafta-lek Nek-aan-nek race Poolse verkiezingen 4 WEKEN Geen cellen voor Raak-directeuren hypotheek CDA: Armoedenota kabinet niet meer dan een eerste stap VOOR 14,25 NU GRATIS 10 (TIEN!) FOTO WENSKAARTEN ÉN KERST CD CD Honderdduizenden liters in weilanden en sloten bij Ellewoutsdijk Mjkstal: ;een verbod )omberjacks DEN HAAG (GPD) De Armoe- denota van het kabinet is niet bepaald vernieuwend. Het is hooguit een voorzichtige eerste stap naar verbetering van de ar moedebestrijding. Tot die con clusie komt oppositiepartij CDA op grond van bekend ge worden kabinetsplannen. De Armoedenota moet overi gens nog officieel worden gepre senteerd. De andere fracties wil len wachten tot ze de nota zelf hebben. Het kabinet wil volgens de Ar moedenota 400 miljoen gulden uittrekken om armoede te lijf te gaan. Daarvan is 150 miljoen af komstig uit het budget voor de bijzondere -bijstand. Dat geld zou sneller ter beschikking moe ten komen van de minst draag- krachtigen, vindt het kabinet. Nu kan meestal alleen een be roep worden gedaan op dit bud get als de ontvanger van een uit kering noodzakelijke dure aan kopen moet doen. zoals de aan schaf van een wasmachine. De meeste gemeenten slagen er echter niet in het geld voor de bijzondere bijstand ook op te maken Vorig jaar bleef er zeven tig miljoen gulden over, onder meer omdat mensen te be schaamd zijn om extra steun te vragen. Alleen aow Daarnaast wil het kabinet 85 miljoen beschikbaar stellen voor de opvang _van kinderen van bijstandsmoeders, zodat laatstgenoemden sneller een baantje kunnen nemen. Verder moet er 75 miljoen gulden ko men om de belastingen te kun nen verlagen voor ouderen met alleen aow of slechts een klein aanvgullend pensioen. Boven dien moet de mogelijkheid voor deze groepen om er zelf nog iets bij te verdienen worden ver ruimd, zo vindt het kabinet. Dat geldt ook voor mensen van 57,5 jaar en ouder die bijstand ont vangen. Advertentie Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) Een deel van het geld voor ar moedebestrijding. 66 miljoen gulden, is bestemd voor verbete ring van de huursubsidie-rege lingen. Vrijdag maakte het kabi net al bekend dat de meeste ont vangers van huursubsidie er iets op vooruit gaan. zie ook pagina 3 (Advertejitie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Dan beeft u 't (Joed bekeken UTRECHT (ANP) - Justitie in Utrecht heeft drie van fraude verdachte directeu ren van Raak Holland vrijgelaten we gens gebrek aan celruimte. „Kwalijk en verontrustend", noemt persofficier van justitie mr. O. Brouwer deze noodge dwongen heenzendingen. De fiscale opsporingsdienst (FIOD) en justitie verdenken de frisdrankenfabri kant ervan op grote schaal inkomsten- en vennootschapsbelasting te hebben ont doken. Het zou zeker om tonnen gaan. De FIOD kwam de zaak op het spoor door een fraude-onderzoek in Duitsland. Een kleine twee weken geleden deed een leger tje van vijftig opsporingsambtenaren in vallen op vier plaatsen, waaronder de woonadressen van twee directeuren. Deze directieleden werden vrijdag een week geleden op last van de rechter-com- missaris in bewaring gesteld. Maar justitie slaagde er niet in twee lege cellen in het Huis van Bewaring te vinden. In Utrecht was alles vol en voor plaatsing elders in het land komen alleen de hele zware jongens in aanmerking, aldus de persofficier. Brouwer kan nog niet zeggen of de heen zendingen het onderzoek schaden. „Maar het is natuurlijk onaanvaardbaar dat deze heren vrij rondlopen, terwijl de rechter vindt dat ze in de cel horen." Wolkenvelden Wolkenvelden, af en toe zon en maar een kleine kans op neerslag. De wind draait van oost naar oostzuidoost en is zwak tot matig, 2-3 Bft. 6 graden. 238e jaargang no. 275 Maandag 20 november 1995 Losse nummers 1,50 Bij ontwikkelen afdrukken van uw volle filmpje. verschooi 1-UUR FOTOSERVICE fotoBverschoore Goes" Hulst" Middelburg "Terneuzen Vlissingen Zienkzee Etten-Leur van Bruggen Adviesgroep [van onze verslaggeefster ILLEWOUTSDIJK - De schade jals gevolg van het nafta-lek bij (42- Ellewoutsdijk loopt in de mil- noenen. Dat zei zondag een oordvoerder van het chemie- (concern Dow Benelux in Ter- ieuzen, eigenaar van de pijplei- ing waaruit de benzine-ach- ,ige vloeistof stroomde. Gespe- :ialiseerde bedrijven zijn het iele weekeinde bezig geweest Ie 200.000 liter weggestroomde, lafta te isoleren en verwijde- ;n. Ifiet lek in de pijpleiding van de [Total-raffinaderij in Nieuwdorp paar Dow in Terneuzen werd in finaln nacht van vrijdag op zaterdag trolestation is zaterdagmorgen vroeg door politie en brandweer Nadat was ontdekt waar het lek zich bevond, is de olievlek met drijvende olie-schermen geïso leerd. Ook het vlakbij het con trolestation aanwezige gemaal is zodanig ingesteld dat de ver ontreiniging zich niet verder zou verspreiden. Dit kon niet verhin deren dat een deel van de nafta in de Westerschelde terecht kwam. In de loop van zaterdagochtend is een speciaal reinigingsbedrijf ingeschakeld dat de lichte olie met vacuümwagens uit de slo ten zoog. Op het weiland rond om het controlestation bevon den zich rond de middag nog grote plassen nafta. Werkne mers van het reinigingsbedrijf veegden de vloeistof met trek kers in de richting van de slang waardoor het spul in de vacuüm wagens werd gezogen. De koeien die in het weiland rond het con trolestation stonden, zijn in de loop van de middag naar een an dere plek gebracht. Afgegraven Tegen de avond is begonnen met het afgraven van de verontrei nigde grond. Een gespeciali seerd aannemingsbedrijf heeft in de loop van de nacht ongeveer 1500 kubieke meter aarde geïso leerd. De vervuilde massa, die nu nog in plastic ligt opgeslagen, wordt vandaag (maandag) naar een speciaal grondreinigingsbe- drijf afgevoerd. Zondag is nog de hele dag gewerkt aan het wegha len van de nafta, voor zover die met het blote oog of via de geur kon worden getraceerd. Dow heeft bodemmonsters ge nomen, waaruit moet blijken of de grond ver genoeg is afgegra ven. Later vandaag moet daar meer over bekend zijn. Ook de provincie en het waterschap hebben metingen verricht. De resultaten daarvan zullen in de loop van de week bekend wor den. Pas dan zal ook bekend zijn hoe groot de schade aan het mi lieu is als gevolg van het nafta- lek. Afsluiter De leiding van de Total Raffina derij in Vlissingen naar Dow Be nelux in Terneuzen komt bij El lewoutsdijk even boven de grond. Het station daar is be doeld om controle- en reini gingswerkzaamheden aan de pijp te kunnen verrichten. Een kapotte afsluiter veroorzaakte het lek in de nacht van vrijdag op zaterdag. Hoe dit mankement heeft kun nen ontstaan, is niet bekend. De afgelopen weken zijn voortdu rend mensen aan het werk ge weest bij het controle-station. De Dow-woordvoerder kon niet bevestigen dat bij deze werk zaamheden fouten zijn gemaakt die tot het mankement aan de afsluiter hebben geleid. De twee betrokken bedrijven en de pro vincie zijn zondag een onder zoek begonnen naar de oorzaak van het lek. pagina 5: groot alarm bleef uit rond twee uur ontdekt. Volgens Ie ondernemingen is de leiding ["^'Onmiddellijk uit bedrijf geno- Jmen. maar dat kon niet voorko- fd Jjnen dat 200.000 liter nafta weg stroomde. Of het lek bij het con- [rolestation in Ellewoutsdijk erband houdt met de werk- iaamheden die daar de afgelo- len weken zijn verricht, kon de 'oordvoerder van Dow niet be- estigen. ie inwoners van Ellewoutsdijk ijn via pamfletten geinfor- eerd. Ze kregen de eerste infor- latie rond negen uur zaterdag- iorgen. Om twee uur 's middags •egen ze een tweede pamflet in )bbeia«e bus waaruit bleek dat de si- *orVYtuatie onder controle was. Iand/Vf lafta is niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. Wel ver breidt de benzine-achtige vloei- Huis-Vjtof een sterke geur. Ook kan het '9°Aa|ij hoge concentraties ontplof- 'm°r ingsgevaar opleveren. Bewo- vman/tiers werden gewaarschuwd -Geus/feen vuur te gebruiken in de di- i/erschfecte omgeving van de sloten waarin de nafta zich had ver spreid. Het gebied rond het con- Nederland lijkt te maken te hebben met een kruitvatvan illegaal vuurwerk. Bij één van de zestien invallen zaterdag heeft justitie bij importeur Broekhoff fotoin Dronten 250.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Volgens justitie is deze hoe- O veelheid slechts het topje van de 'ijsberg'. w Boris Becker grijpt titel Boris Becker heeft gisteren in Frankfurt voor de derde keer in zijn loopbaan de ATP Masters, het wereldkampioenschap voor tennisprofs, op zijn naam ge schreven. De Duitser versloeg in de eindstrijd de Amerikaan Mi chael Chang. Bij de vrouwen, die in New York speelden, versloeg de Duitse Steffi Graf in de finale haar landge- note Anke Huber. Ajax scoort al een jaar lang Ajax scoort al een jaar lang in de competitie, elke wedstrijd weer. Gisteren was het precies 52 weken geleden dat de landskampioen geen doelpunt maakte. Dat ivas op 20 november 1994. tij dens FC Utrecht - Ajax (0-0). Ajax won gisteren eenvoudig van FC Groningen (4-1). Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14,15, 16,17 en 18. EN HAAG (GPD) - Minister ijkstal van binnenlandse za- en ziet geen heil in het verbie- itel- en van de zogeheten bomber- op icks met rood-wit-blauwe em- vij- lleempjes, die op sommige ege- Icholen in Den Haag door blan- dan ie leerlingen worden gedragen om- jls protest tegen hun allochtone agd pedescholieren. Hij zei dit gis- i za- pen in een discussie, georgani- een jeerd door het Haags Meld- en De tegistratiepunt Discriminatie- k. laken. Op enkele Haagse scho- iets pn zijn de jassen met de vlag- „Ik etjes sinds kort verboden. cent |k vind het zorgelijk dat be rijd aaide groepen zich meester eler paken van symbolen die oor- ede. pronkelijk voor iets heel anders Ik ijn bedoeld", zei Dijkstal. Scho- cor- en doen er volgens hem beter bal, lan om leerlingen zo te bepraten ben lat ze die jassen zelf uit doen. I>e Haagse wethouder van on- ui 't erwijs Anke van Kampen be- ove- jamde de opvatting van de mi- Zen; lister. „Bij strenge maatregelen ver- lijkt telkens weer dat leerlin- nvel pn het langer uithouden dan le- zich pen. Is dat vlaggetje weg, dan van [omt er misschien een gele roek met een groene trui. Dat ijke pin je moeilijk verbieden. Het zich pgste is dat binnen de school wel- (roepen zich tegen elkaar- afzet ten pn. De schoolleiding moet heel rel- uidelijk maken dat dat niet *eld [ordt getolereerd". Als de ;sen choolleiding het conflict zelf gin- liet meer in de hand kan hou- /erd jen, kan in het uiterste geval de ren- lolitie worden ingezet, vindt fan Kampen. /lid- Iju- n in ver- 1 te- bal- ;aris Vrafat bezoekt 'oor het eerst n 27 jaar Jenin on- PIN <AFP/RTR> De Ne llie Nnse leider Yasser Arafat eeft zondag voor het eerst in 27 /en Par een bezoek gebracht aan Je- jin op de Westelijke Jordaanoe- •e stad was vorige week ont- Uimd door het Israëlische le er op grond van Palestijns-Is- këlische akkoorden. was aar- „We ïver tot Irafat hield in het „bevrijde" Je- ieer, in een kabinetsvergadering idel- an het Palestijnse autonome itin estuur. aan |n de naam van god, in de naam sche an het Palestijnse volk ver niet jaar ik Jenin bevrijd", zei hij te- Pge- een enthousiaste menigte :ntje pnaf een platform van het 'eld- pofdkwartier van de Palestijn- mo- [politie. <bij Senduizenden Palestijnen had- vege bn de leider na zijn aankomst n en jet een helikopter uit Gaza toe- bjuicht. Werknemers van een gespecialiseerd bedrijf haalden met behulp van vacuümwagens de nafta van het wateroppervlak in de sloten. foto Jaap WolterbeekA/VFA van onze correspondent Hans Gertsen WARSCHAU - De voormalige communist Alexander Kwas- niewski (41) lijkt de zittende president Lech Walesa (52) gis teren te hebben verslagen bij de Poolse presidentsverkiezingen. Gisteravond laat meldde de Poolse televisie dat Kwas- niewski een voorsprong, van ruim 2,5 procent (51,3 tegen 48,7 procent) zou hebben op de voor malige leider van Solidarnosc. Die zeer verrassende prognose was gebaseerd op de officieuze uitslagen van ruim duizend van de 22.000 stembureaus. Tot gis teravond laat tipten de meeste opiniepeilers Walesa als win naar, maar met een steeds klei nere marge. Pas op zijn vroegst vandaag, als alle stemmen ge teld zijn, zal definitief bekend worden wie de tweede democra tisch gekozen president van Po len sinds de val van het commu nisme wordt. De verkiezingsavond kreeg dooi de uiterst geringe verschillen in de peilingen een hoog Hitchcock- gehalte. Gisteren rond 21.00 uur, een uur na het sluiten van de ruim 22.000 stembureaus, ver scheen Lech Walesa kort voor de camera's van de Poolse televisie. Hij weigerde een officiële verkla ring af te geven. „Het is nog te vroeg", zo zei de duidelijk zeer gespannen president. De voorsprong van Walesa die volgens de eerste peilingen, ge baseerd op kiezersonderzoek bij zeshonderd stembureaus giste ren vroeg in de middag, ruim ze ven procent bedroeg, was op dat moment al geslonken tot minder dan een procent. Latere peilin gen, gebaseerd op onderzoek tot aan het sluiten van de stembu reaus om 20.00 uur, gaven een marge van 0,4 procent in het voordeel van Walesa aan. Kort voor midddernacht sloeg de voorlopige balans door in het voordeel van Kwasniewski. Tweedeling „We moeten de officiële uitslag afwachten", zo zei de leider van hebben gestemd. Een Polen zon der historische ressentimenten, dat is onze toekomst", aldus Kwasniewski. De opkomst lag met ruim 68 pro cent boven die van twee weken geleden. Tijdens de eerste ronde ging nog geen 65 procent van de Polen naar de stembus. Lech Walesa scoorde met name goed op het traditioneel-katholieke Poolse platteland. Het zuidoos ten van Polen stemde in meer derheid op de zittende presi dent, terwijl de voormalige com munist Kwasniewski veel betere scores haalde in het meer geïn dustrialiseerde noorden en wes ten van het land. De mediagenieke en welbe spraakte Kwasniewski scoorde ook beter onder de jongere kie zers, terwijl met name 50-plus- sers duidelijk voor Walesa stem den. Het is nog onduidelijk hoe zwaar de invloed van de katho lieke kerk geeft gewogen. Het Poolse episcopaat mengde zich het afgelopen weekend als van ouds in de stembusstrijd. Kardi naal Glemp riep alle Poolse priesters op om zondag tijdens de mis te bidden voor het welzijn van president Walesa. Glemp's commentaar na het uitbrengen van zijn stem liet al evenmin veel aan duidelijkheid over. „We hebben de keuze tussen een christen en een heiden", aldus de primaat van de kerk. de Links-Democratische Allian tie (SLD) even voor elven in zijn verkiezingshoofdkwartier. De voormalige communist wees de door veel politieke commentato ren onderstreepte tweedeling van Polen in post- en anti-com munisten als 'onzin' van de hand. „Er is ruimte voor iedereen in Polen om te werken, te overleg gen en problemen op te lossen. We moeten de kans grijpen om ons aan te sluiten bij Europa. Dat moeten we samen doen; de genen die op Walesa hebben ge stemd en degenen die op mij Aleksander Kwasniewski, leider van de ex-communistische partij SDRP, met zijn vrouw Jolante giste ren bij het verlaten van een stembureau in Warschau tijdens de tweede ronde van de presidentsverkie zingen in Polen. foto EPA Vondst tonnen illegaal vuurwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1