Nieuw spoor voor HSL-trein Onze Top 10 van deze week. oh PZC Ganzenhoedster van het jaar Honderden verbrandingen door verkeerd gebruik zonnebank 99 Nieuw bod Ritzen 1.25 afgewezen door 99 onderwijsbonden m 1.49 Geweld in Heerlen eist drie slachtoffers binnenland Uitgebreide milieu-rapportage over ander tracé aangekondigd PvdA'er: voor griepprik alleen nog naar huisarts Borst laconiek over pilperikelen O O O 1.99 1.89 3.98 1.29 5.98 1.99 2.39 T°PP®n de week van fa CDA wil spoeddebat over tomaat-voor-vis- akkoord Marokko De Klerk op het Catshuis Deel gehandicapten raakt in problemen door eigen bijdragen idc ana fwe HEERLEN (ANP) - Bij twee misdrijven in Heerlen zijn in totaal drie doden gevallen. Bij een schietpartij voor de in gang van een bar kwamen maandag twee mannen om het leven. In een plantsoen elders in de stad werd maandag het lichaam van een vermoorde drugsverslaafde gevonden. De politie heeft dat laten weten. De slachtoffers van de schiet partij zijn een 38-jarige man uit Landgraaf en een 37-jarig per soneelslid van de bar, zonder vaste woonplaats. De politie hield twee mannen aan. Eén van hen, een 33-jarige inwoner uit Heerlen, ligt met een schot wond in het ziekenhuis. De an der. een 36-jarige man even eens uit Heerlen, zit vast. Hij had een gebroken neus. Voor zover bekend was een on schuldige stoeipartij aanlei ding tot het geschiet. De politie is de hele dag bezig geweest met een buurtonderzoek. Een scholier ontdekte het li chaam van de 31-jarige drugs verslaafde. Volgens de politie is de man door geweld om het le ven gekomen. Wanneer het slachtoffer is overleden, is nog niet bekend. De politie hield in de loop van de middag na een tip een 37-jarige inwoner uit Kerkrade als verdachte aan. ha] DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft de mogelijkheid om de hogesnelheidslijn tussen Am sterdam en Brussel gedeeltelijk over bestaand spoor te laten rij den, terzijde geschoven. Minis ter Jorritsma van verkeer en waterstaat zei gisteren in de Tweede Kamer „niet erg opti mistisch" te zijn over de kansen van deze HSL-variant. Tegelij kertijd werd bekend dat de zo genoemde Bos-variant, waarbij de HSL tegen de snelwegen A13 en A4 (Rotterdam-Den Haag- Schiphol) wordt aangelegd, een uitgebreide inspraakprocedure zal doorlopen. Volgens Jorritsma krijgen goede alternatieven voor een HSL dwars door het Groene Hart een serieuze kans. „Maar daarbij moet ik u wel zeggen dat ik, met de gegevens over de bestaande lijnvariant, niet optimistisch ben dat dat ook de keus van het kabinet zal zijn". Volgens de mi nister worden de vervoerspro blemen onvoldoende opgelost door de HSL over de bestaande lijn Rotterdam-Delft-Den Haag- Schiphol te laten rijden. Boven dien moet er nogal wat worden geïnvesteerd. Jorritsma stuurt de Kamer binnenkort de gege vens waarop ze haar afwijzing baseert. Duurder Tot nu toe geldt een HSL-tracé dwars door het Groene Hart nog steeds als het officiële voorkeur stracé van het kabinet. Volgens ingewijden betekent de keus voor een uitgebreide milieu-ef fectrapportage (MER) voor het Bos-tracé, inclusief inspraak ronde, dat de meningen aan het verschuiven zijn. Zonder zo'n MER-rapportage kan de lijn geen rol spelen in de keuzemoge lijkheden. Met name minister De Boer (VROM), die moeite heeft met een lijn door het Groene Hart, heeft een voorkeur voor bundeling van de HSL met de rijkswegen. Probleem is al leen dat die lijn aanzienlijk duurder is, al is nog niet exact bekend hoeveel duurder. Het wegvallen van de variant over bestaand spoor, die uitvoe rig is onderzocht door TNO en de Technisch Universiteit Delft, is een forse streep door de reke ning van de gemeenten langs die lijn. Met name Den Haag en Delft meenden er baat bij te heb ben. Den Haag wilde dat de ho gesnelheidstrein zou stoppen in de residentie, Delft rekende op een HSL-tunnel, die al het trein verkeer ondergronds zou bren gen. Dat laatste lijkt nu weer on zeker geworden. Andere ge meenten hoopten dat een HSL over bestaand spoor kon voor komen dat het Groene Hart doorsneden zou worden. DEN HAAG (GPD) - Wie vol gend jaar een griepprik wil, zou daarvoor alleen bij zijn of haar huisarts hoeven aankloppen. Dat is klantvriendelijker en het scheelt de rijksoverheid zo'n vijftien miljoen gulden op jaar basis, zei gisteren PvdA-woord- voerder Oudkerk in een verga dering van de vaste kamercom missie voor volksgezondheid. Hij wees erop dat dit jaar twee miljoen Nederlanders een pre ventieve griepprik hebben ge haald. „Patiënt haalt recept bij huisarts, snelt naai- de apotheek, die levert af en de huisarts spuit vervolgens in. Volgens de minis ter is dit de meest goedkope en doelmatige manier. Volgens mij is dat onzin", aldus Oudkerk, be halve kamerlid ook praktize- rend huisarts. De PvdA'er ziet liever dat de griepspuiten direct bij de huis arts worden afgeleverd. Dat is zijns inziens goedkoper, doelma tiger en patiëntvriendelijker. De regering zou dan jaarlijks geen 36 miljoen gulden, maar slechts 21 miljoen gulden kwijt zijn aan vaccinaties. Volgens minister Borst is de hui dige methode bij wet geregeld. Ze beloofde Oudkerk een schrif telijke toelichting op de gang van zaken. COEVORDEN - Tijdens de traditionele ganzenmarkt in Coevorden streden meisjes gisteren o jaar. Daarvoor moesten op het marktplein een honderdtal ganzen in toom gehouden worden. de titel ganzenhoedster van het foto ANP DEN HAAG (ANP) - Minister Borst (volksgezondheid) vindt dat alleen laconiek gereageerd kan worden op de ontstane commotie rond lichte anti-conceptiepillen. „Als vrouwen ze gebruiken zoals de huisarts ze heeft voorgeschreven, zijn ze veilig", aldus Borst maandag tijdens het debat over het Financieel Overzicht Zorg (FOZ). Rond de zogenoemde derde generatiepillen is opschudding ont staan omdat uit nog niet gepubliceerde onderzoeken zou blijken dat vrouwen een verhoogde kans op trombose zouden hebben. De Britse autoriteiten hebben artsen geadviseerd terughoudend te zijn met het voorschrijven van deze pillen. Duitsland heeft inmiddels beslo ten dat derde-generatiepillen voorlopig niet mogen worden voorge schreven aan vrouwen onder de 30 jaar die voor het eerst de pil gaan gebruiken. Minister Borst ziet geen aanleiding om dergelijke stap pen te zetten. „Ik heb zelf de rapporten ingekeken en zie geen gevaar. De kans op trombose zou in plaats van 1 op de 10.000, 2 op de 10.000 zijn. In de bijsluiters wordt gewezen op een verhoogde kans", aldus de minis ter. Advertentie DEN HAAG (GPD) - Jaarlijks moeten honderden Nederlanders zich in het zie kenhuis laten behandelen na gebruik van een zonnebank. Meestal betreft het huid verbranding en geïrriteerde ogen, ver oorzaakt door de UV-straling, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Con sument en Veiligheid. De problemen worden vooral veroorzaakt door onvoldoende voorlichting over het gebruik van de zonnebank. Een gebruiks aanwijzing en een waarschuwing voor het gevaar van UV-straling ontbreken vaak. Hoewel aanbieders en verkopers wettelijk verplicht zijn de nodige voorlichting te ge ven komt het daar niet of nauwelijks van. Het ondeskundig gebruik van zonneban ken komt ook voor in zogenoemde zonne- studio's en andere instellingen waar zon nebanken staan. De Inspectie Gezond heidsbescherming achterhaalde dat waarschuwingen tegen UV-straling vrij wel nergens aanwezig zijn. Voorlichting Personeel van zonnestudio's en andere in stellingen weet te weinig om de consu ment goede voorlichting te geven. Spe ciale beschermingsbrillen zijn er vaak wel. maar de gebruiker van de zonnebank wordt meestal niet verteld dat het gebruik daarvan aanbevolen is. Hoeveel zonnebanken er in Nederland zijn, is niet precies bekend. Circa 7,5 pro cent van de huishoudens heeft er een. Dat zou neerkomen op ongeveer 450.000 zon nebanken. Er zijn zo'n 2500 zonnestudio's en naar schatting een even groot aantal andere instellingen waar een zonnebank commercieel gebruikt kan worden. Hoe veel er daar totaal staan, is evenmin be kend. Vooral overmatig gebruik van een zonne bank kan door de UV-straling risico's op leveren. Bij normaal gebruik is de dosis straling die een gebruiker van een zonne bank ontvangt 16 procent van de straling die iemand ontvangt die de hele dag bui ten in de zon werkt. Gezien de problemen zal de Nederlandse kankerbestrijding tezamen met de be trokken branche komend jaar een cam pagne 'Verstandig zonnen' voeren. De branche wil verder meer doen aan voor lichting van gebruikers van zonnebanken. Dat geldt ook voor de zonnestudio's. De inspectie gezondheidsbescherming hand haaft desalniettemin de controles. O 0 O 47?? Ctl Panklare boerenkool, gesneden, zak 300 gram Prei, kortafgesneden, kilo Rundertartaar, 100 gram CtlZaanse snijder, wit, bruin |2-tt) of volkoren (255), heel Ctl Pindakaas (3rl§) of met stukjes noot 1249); pot 350 gram 4-Granen scharreleieren, klasse 3, doos 20 stuks Ctl Zoete noten [200 grant], Katjang Pedis (150 gram) of Ctl Pinda's, gezouten of ongezouten, zakje 250 gram Uncle Ben's sauzen, kerrie zoetzuur; ananas of korma, 3 potten a 350 gram Ctl Vruchtenmix, fles 500 ml Nü Page Ultra keukenrollen, pak 2 rollen 4m aar Dole bananen, kilo s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 november a.s.. 'Zolang de voorraad strekt. ZOETERMEER (ANP) - Minis ter Ritzen heeft de onderwijs bonden maandag een nieuw bod gedaan in de onderhandelingen over een nieuwe cao. Ritzens voorstel voorziet in een structu rele loonsverhoging van 1,25 procent en een eenmalige uitke ring van 0,5 procent van het jaarsalaris. Vorige week wilde Ritzen niet verder gaan dan 1 procent. De bonden wezen dat bod toen van de hand en waren niet bereid af te zien van nieuwe stakingen. Ze verlaagden hun aanvankelijke eisen wel tot een loonsverhoging van 2,25 procent. Ambtenaren in arrest wegens corruptie AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft maan dag drie ambtenaren gearres teerd van de afdeling sport en recreatie van de dienst stede lijk beheer op verdenking van corruptie, omkoping en heling. De ambtenaren hebben sinds 1991 zeker 200.000 gulden ver diend met hun frauduleuze praktijken. Bij huiszoekingen is contant geld aangetroffen en een buitenlandse bankrekening met een behoorlijk geldbedrag. Ook het nieuwe bod dat Ritzen maandag deed, vinden de bon den nog altijd onvoldoende. Ze wilden wel verder onderhande len. Dat had maandagavond om 22.00 uur nog niet tot een prin cipe-akkoord geleid. De nieuwe onderwijs-cao, die geldt voor 350.000 werknemers, was de afgelopen maanden on derwerp van conflict tussen Rit zen en de bonden. De bonden legden hun wensen in maart op tafel, die neerkwamen op 4,5 pro cent extra loonruimte. Drie pro cent daarvan is bestemd voor verbetering van de salarissen. De minister stelde een bod van zijn kant echter steeds uit, ook al was de oude onderwijs-cao al in april geëindigd. Ritzen wilde aanvankelijk wachten op de uit komsten van het overleg tussen minister Dijkstal (binnenlandse zaken) en de ambtenarencentra- les over de ambtenarenvut. De bonden, verenigd in de cen trales AC, ACOP, CCOOP, en CMHF, besloten vorige maand tot werkonderbrekingen en re gionale protestbijeenkomsten. Ze menen dat de salarissen in het onderwijs feitelijk bevroren zijn, zolang er geen nieuwe cao is. Onder druk van de acties be sloot Ritzen vorige week toch met een bod te komen. De be windsman wil een kortlopende cao met een beperkt aantal af spraken. DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Vrouwen onwel na eten spacecake UTRECHT (GPD) - Twee zusters van 51 en 61 jaar zijn onwel geworden na het eten van spacecake. Tijdens het weken en stomen van behang in de woning van een van de vrouwen kre gen ze het benauwd en moesten met ademhalingsmoeilijkhe den worden opgenomen in het ziekenhuis. Gevreesd werd dat bij het behangstomen giftige dampen waren vrijgekomen. Uit eindelijk werd duidelijk dat de vrouwen een plakje cake bij de thee hadden genuttigd. Een plakje van de cake van de zoon des huizes. Later bleek dat het een spacecake was, waarin weed was meegebakken. God's Pleasure in de problemen UTRECHT (GPD) - De Utrechtse jongeren-evangeliegemeen te God's Pleasure verkeert in grote financiële moeilijkheden. Bovendien zou de leider van de 'kerk' zijn afgezet en zich in middels met vrouw en kind in de Verenigde Staten bevinden. God's Pleasure is een kerkgemeenschap die vorig jaar beschul digd werd van sekte-achtige praktijken. De 'tweede man' van God's Pleasure, R. J. Kleisen. geeft toe dat er problemen zijn God's Pleasure geeft in de interne nieuwsbrief toe dat er gebro ken is met 'voorganger' E. Ogenio. Die laatste wordt beschul digd van misbruik van vrouwelijke gemeenteleden. God's Pleasure heette vroeger God's Underground Pleasure en heeft altijd gezegd jongeren en drugsverslaafden te willen helpen om terug te keren op het rechte pad. Kabelbaan tegen auto in Enschede ENSCHEDE (ANP) - Een kabelbaan vanuit de buitenwijken van Enschede naar het winkelcentrum kan volgens de Ensche- dese VVD-fractie een belangrijke bijdrage leveren aan de te rugdringing van het autoverkeer in de binnenstad. De libera len deden dit voorstel gisteren tijdens de begrotingsbehande ling. De VVD maakt zich grote zorgen over de toenemende verkeers opstoppingen in het centrum en wil dat er een haalbaarheids onderzoek komt naar personenvervoer door de lucht. Hoewel de Enschedese politiek het initiatief sympathiek vindt, kan het idee vooralsnog niet op steun van de overige politieke fracties rekenen. Studenten demonstreren in Utrecht UTRECHT (ANP) - De studentenorganisaties bereiden op nieuw een grote demonstratie in Utrecht voor. Die vindt plaats op donderdag 14 december. Vorig jaar leidde op die dag een grote protestbijeenkomst tot chaotische taferelen, omdat stu denten de rails rond het Centraal Station in Utrecht bezetten. Het treinverkeer in een groot deel van het land lag uren stil. Volgens de organisatie is het absoluut niet de bedoeling dat zoiets dit jaar weer gebeurt. De organisatoren overleggen met de Utrechtse politie om ervoor te zorgen dat de demonstratie dit keer ordelijk verloopt. Pinnen op vakantie groeit sterk AMSTERDAM (GPD) Het tijdens de vakantie opnemen van geld met de pinpas maakt een explosieve groei door. Toeristen betalen ook steeds meer met de credit-card, maar contant be talen blijft veruit het populairst. Een onderzoek van bureau Inter/View, in opdracht van het cre- dit-cardbedrijf American Express, wijst uit dat nog steeds bij na 60 procent van de toeristen tijdens de vakantie met contant geld betaalt. Pinnen maakte tussen 1992 en dit jaar een storm achtige opgang van 1.5 naar 23 procent en staat op de tweede plaats. De eurocheque (derde) en girocheque (vierde) verliezen snel terrein, maar staan nog iets voor op de credit card. Een flinke groei maakten eveneens de traveler cheques door. DEN HAAG (ANP) - Het CDA wil nog deze week met de rege ring debatteren over het recen te tomaten-voor-vis-akkoord tussen Marokko en de Europese Unie. Kamerlid Van Ardenne zal vandaag kamervoorzitter Deetman vragen om een spoed debat met staatssecretaris Pa rijn (Europese Zaken) en moge lijk ook de ministers Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Van Aartsen (Landbouw). Van Ardenne verwijt met name Patijn en Van Mierlo zich er te gemakkelijk vanaf gemaakt te hebben. Ook in de VVD-fractie klinkt kritiek op het akkoord. In de nacht van vrijdag op zater dag bereikten de gezamenlijke ministers van buitenlandse za ken van de Europese Unie in Brussel in grote lijnen een ak koord met Marokko over de toe gang tot de visgronden van het Noordafrikaanse land. In ruil daarvoor mag Rabat vanaf vol gend jaar meer tomaten, bloe men en andere tuinbouwpro- dukten op de Europese markt brengen. Het akkoord, waarover in essentie overeenstemming is bereikt, wordt waarschijnlijk volgende week maandag hele maal afgerond. Nederlandse tuinders hebben in het verleden fel geprotesteerd tegen een koppelafspraak met vis voor tuinbouwprodukten. Zij vrezen broodroof. Een eerder principe-akkoord moest van ta fel onder druk van de tuinbouw organisatie en minister Van Aartsen. Het nieuwste akkoord-op-hoofd lijnen is voor de telers iets min der pijnlijk, maar ze zijn er nog steeds zeer ongelukkig mee. Het steekt CDA-kamerlid Van Ardenne vooral dat minister Van Mierlo verstek liet gaan in de onderhandelingen, en dat staatssecretaris Patijn de bij eenkomst voortijdig verliet. „Als zo'n serieuze kwestie speelt dan zorg je toch datje aanwezig bent." Over de inzet van minister Van Aartsen heeft ze geen klachten. Maar beide andere bewindslie den zouden te weinig hun best hebben gedaan. „Daar moeten we eens pittig over spreken." Defensie neemt 9000 nieuwe wapens terug DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van Defensie heeft negen duizend handvuurwapens van het type Diemaco C7 voor na dere inspectie teruggenomen. Dat is beslist na een storing bij de aanvoer van patronen in het wapen. Het Canadese handvuurwapen Diemaco C7 geldt als de vervan ger van onder meer de FAL, de UZI en het Browning 9mm-pi- stool. De Nederlandse krijgs macht heeft liefst 52.285 vuurwa pens van het type Diemaco C7 besteld. DEN HAAG - Op de eerste dag van zijn staatsbezoek is de Zuidafri- kaanse vice-president De Klerk op het Catshuis ontvangen door premier Kok. De Klerk, die afgelopen weekeinde Zeeland bezocht, blijft nog tot woensdag in ons land. Op het programma staat nog een ontvangst door koningin Beatrix. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Elf pro cent van de gehandicapten die een eigen bijdrage moet betalen krachtens de Wet voorzieningen gehandicap ten (Wvg), raakt daardoor in financiële problemen en moet schulden maken. Dat blijkt uit een evaluatie van de wet. Minister Melkert van sociale zaken liet dit maandag via een topambte naar weten tijdens een cQn- gres over de Wvg in Ede. De wet is vorig jaar april inge voerd. Uit de evaluatie blijkt dat cliënten die eigen bijdragen moesten betalen hieraan vo rig jaar gemiddeld 965 gul den kwijt waren. Als daarbij de eigen bijdragen voor an dere regelingen worden op geteld, dan bedroeg het ei gen aandeel 1200 gulden. Dat is 6 procent van het net to maandinkomen. Het kabinet heeft inmiddels besloten het aantal eigen bij dragen te beperken. Zo zijn rolstoelen vanaf volgend jaar gratis en wordt de bij drage voor andere voorzie ningen beperkt tot hooguit honderd gulden. Het kabi net wil verder proberen het vervoer van gehandicapten goedkoper te maken. Mel kert gaat hierover overleg gen met zijn collega Jorrits ma (verkeer). Het besluit van het kabinet om de eigen bijdragen in de Wvg te verlagen, werd mede ingegeven doordat de ge meenten, die de wet uitvoe ren, daaraan geld blijken over te houden Van de 770 miljoen bleef vorig jaar 230 miljoen over. Volgens het ka binet is het overschot ge deeltelijk te wijten aan de onbekendheid met de nieuwe wet. Vooral 65-plus- sers maken er minder ge bruik van dan verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3