Bihac stad tussen hoop en vrees r PZC Afrika moet zichzelf helpen Arts is niet strafbaar voor moord op baby V o Ernst Honger wordt er niet geleden, maar verder is aan alles gebrek Actie winkeliers tegen lange openingstijden u P al Bt 0 0 O 0 0 0 O Bihac. in het noordwesten van Bosnië, is sinds half augustus bevrijd van het Servische monster, zoals de inwoners zeggen. Bijna vier jaar duurde de omsingeling door de Servische strijdkrachten. De wapens zwijgen, maar de situatie van de inwoners is nog verre van goed. Er is geen elektriciteit, geen water en de voedselvoorziening laat te wensen over. Ook psy chisch zijn veel mensen er slecht aan toe. Een reportage. door Bert Pol De invaliden die mede het straatbeeld in Bihac bepa len, zijn de duidelijk herken bare oorlogsgewonden. De men sen met psychische schade zijn minder zichtbaar. Maar het zijn er duizenden, zo wordt verze kerd. Uit gesprekken blijkt dat het oorlogstrauma heel diep zit. Velen zijn door het Servische geweld psychotisch geworden. Ze lopen doelloos op straat. Thuis houden ze het niet meer uit. Jarenlang moesten ze zo veel mogelijk binnen blijven. Aida Kasupovic, een vrouw van even in de twintig, trilt over haar hele lichaam. „Dat komt niet al leen door mijn gevangenschap van zeven maanden. Nee, die af schuwelijke beschietingen, die soms dag en nacht doorgingen, en al die explosies, hebben mij kapotgemaakt. Nog altijd hoor ik die dreunen. De Serviërs heb ben niet alleen deze, maar ook de generatie die na ons komt, verwond. Er is onherstelbare geestelijke schade aangericht". Medicijnen ontbreken voor Aida en alle andere zenuwpatiënten. Een doosje kalmeringstabletten wordt in grote dankbaarheid aanvaard. Krankzinnig Ramiza Velic (28) was bij haar ouders op bezoek toen de Ser viërs in 1991 de wegen rond Bi hac bkkeerden. Ze kon niet meer terug naar de Adriatische Zee, waar ze werkte in de toeristenin dustrie. Nu wil zij blijven om Bi hac te helpen opbouwen. „Door de oorlog ben ik heel nauw met de stad verbonden. Het was een verschrikkelijke tijd. Steeds die granaten en explosies. Je werd er bijna krankzinnig van." „De Serviërs wilden ons door die blokkade uitroeien, We hopen dat er hulp komt uit West-Eu ropa en Amerika. De hulpkon vooien kunnen alleen de eerste nood lenigen. Er is een structu reel opbouwprogramma nodig. We hebben er niets meer. Geen materialen, geen werktuigen, geen gereedschappen. Deskun digen uit het buitenland moeten ons helpen, want alleen redden we het absoluut niet". De jarenlange regen van grana ten heeft huizen, hotels en open bare gebouwen zwaar bescha digd. Alleen het ziekenhuis, de brandweer en de politie hebben stroom. Soms komt er een uurtje water uit de kraan. Dan worden emmers, pannen en jerrycans gevuld. Verder halen de mensen het water uit de rivier de Una. Marshall-plan Binnen de Europese Unie is ge sproken over een Marshall-plan, zoals de Verenigde Staten dat opzetten voor het geteisterde Europa na de Tweede Wereld oorlog. Maar die hulp komt er pas als er in heel Bosnië vrede is. Ramiza heeft dan ook haar twij fels. „Wij weten hoe de interna tionale gemeenschap - Europa, Amerika en de Navo - zich op stelde toen de oorlog in alle he vigheid woedde. Er was een ge nocide aan de gang, maar inter nationaal militair optreden bleef uit. De Serviërs konden on gehinderd hun gang gaan. Daar door zijn er honderdduizenden mensen in heel Bosnië gedood en veranderde mijn land in een ruïne. Niet de Navo, maar het Kroatische leger heeft Bihac uit eindelijk van het Servische mon ster verlost," aldus Ramiza Ve lic. Zij doelt op de aanval van het Kroatische leger in augustus, toen Servische troepen opruk ten. Zij wilden Bihac innemen om een verbinding tot stand te kunnen brengen met de Kroati sche Serviërs in Krajina. De re gering van Tudjman had toen een excuus om Krajina, dat his torisch gezien altijd Kroatisch gebied is geweest, binnen te val len. Vrij snel werden de Serviërs, militairen en burgers, verdre ven. Daarbij kregen de Kroaten steun van het vijfde Bosnische legerkorps. Het leven van de inwoners is nog allesbehalve comfortabel. De winkels zijn dicht. De spullen die Artsen mogen, onder be paalde zorgvuldig- heidsvoorwaarden, het le ven van ernstig zieke pasge borenen zonder lange le vensverwachtingen beëin digen. Zij maken zich welis waar formeel schuldig aan moord, maar zijn niet straf baar als de beslissing tot de dood naar medisch inzicht is gerechtvaardigd en de uitvoering zorgvuldig is. Dit bleek ook gisteren bij de rechtbank in Groningen waar de tweede grote zaak rond het doden van pasgebo renen speelde. De rechtbank in Groningen ontsloeg de 48- jarige huisarts Gerard Ka- dijk uit Holwierde conform de eis van rechtsvervolging voor het actief beëindigen van het leven een drie weken oud ernstig ziek en niet te ge nezen meisje. De arts deed dit in april vorig jaar, op uit drukkelijk verzoek van de ouders. Vorige week deed het gerechtshof in Amster dam eenzelfde uitspraak in een soortgelijke zaak. Hoewel het openbaar minis terie (OM) geen reden tot vervolging zag, gezien de zorgvuldigheidscriteria waaraan de arts zich hield, verordonneerde minister Sorgdrager van justitie het OM de arts toch voor de rechter te laten verschijnen. Samen met de de gynaeco loog Prins uit Alkmaar, die ook een ongeneeslijk zieke pasgeborene met veel pijn aan een „waardig" einde hielp, werd Kadijk gebruikt om nieuwe criteria rond het doden van wilsonbekwamen (minderjarigen) vast te stel len. Noodtoestand Over euthanasie - een an der doden op diens uitdruk kelijk eigen verzoek - be staat inmiddels voldoende juridische duidelijkheid. Het is voor artsen niet strafbaar, mits zij aan een aantal eisen voldoen. Bij pasgeborenen echter, die zoals demente mensen of comateuze pa tiënten hun wil niet kunnen uiten, ligt dat anders. Uit de rechterlijke uitspraken in de zaken Prins en Kadijk blijkt tot nog toe dat bij babies geen sprake is van euthana sie. Feitelijk maken de art sen zich schuldig aan moord. Kunnen zij zich echter op een overmachtsituatie be roepen. waarbij de arts de moeilijke keuze moet maken tussen het behoud van leven of alles doen om ondraaglijk en uitzichtloos lijden te ver lichten, dan maakt deze noodtoestand hen niet straf baar. Zoals gynaecoloog Prins maakte, volgens de recht bank, ook huisarts Kadijk die keuze terecht en zorgvul dig. De baby leed aan een chromosomenziekte en had veel pijn. Opereren werd, ge zien de geringe levensver wachtingen, door de ouders van de hand gewezen. Meer pijnbestrijding was moge lijk, maar zou onherroepelijk tot de dood hebben geleid. Een dood die mogelijk op een vreselijke manier zou in treden. Een team van ou ders, familieleden, artsen en de dominee besloot daarop het kindje rustig, in de ar men van de moeder, te laten sterven. Huisarts Kadijk was uiterst teleurgesteld door de uit spraak. „Ik word toch afge schilderd als iemand die een moord heeft gepleegd, zij het in een noodtoestand. Maar er was helemaal geen nood. Ik heb het enige gedaan wat goed was." Of hij in hoger be roep gaat, danwel de officier, moet nog worden bekeken. Ook de cassatie van Prins, die in het rechtssysteem een halte verder is dan zijn Gro ningse collega, is nog ondui delijk. Officier van justitie mr R. Drenth in Groningen wil voorlopig helemaal niet pra ten. De procureur-generaal riep hem twee weken gele den op het matje wegens zijn opstelling in het proces te gen Kadijk. De officier toon de zich toen wars van de op dracht van de minister en vroeg, hoogst ongebruike lijk, om zijn eigen niet-ont- vankelijkheid. Bovendien zou, aldus Drenth tijdens de zitting, het strafproces geen geschikte manier zijn om het gigantische vraagstuk rond het doden van pasgeborenen uit te vechten. De rechtbank verwierp de verweren van de officier. ANP Ramiza Velic met een oudere inwoonster van Bihac. er zijn, worden op straat ver kocht. Peperduur, want er moet in Duitse marken worden be taald. Er wordt wat kleding en schoeisel aangeboden. En veel bananen. Ook die zijn voor de meesten niet te betalen. Wie werk heeft gevonden, kan nog niet op salaris rekenen. Want een Bosnisch geldstelsel bestaat niet. Iedereen is aangewezen op vrienden of kennissen in het bui tenland, zegt bankdirecteur Emira Kadic. „Het is nu moge lijk om geld vanuit het buiten land over te maken op onze bank in Zagreb. Vandaar wordt het doorgesluisd." Volgens Kadic wordt er niet echt honger geleden, maar „er is ge brek aan alles. We hebben wat te eten, maar de samenstelling van het voedsel laat te wensen over. Er is heel veel kleding nodig, vooral voor de kinderen. De win ter kan hier streng zijn. Ook gro te hoeveelheden medicijnen zijn nodig. Want eigenlijk mankeert iedereen wel wat." Hasan Midzic, 48 jaar zat tijdens de omsingeling aan het front en raakte licht gewond. Toen de Serviërs verdreven waren, kreeg hij een (onbetaald) baantje bij de politie. Het winkeltje waar hij vroeger kleding en elektrische apparatuur verkocht, doet nu dienst als bakkerij, 's Nachts bakken twee bejaarde bakkers er driehonderd broden. Twaalf uur per dag is Midzic be trokken bij patrouilles. „Dat is hard nodig, want er kunnen zich in de omgeving nog Servische militairen ophouden. Laatst hebben we er nog een aantal ont dekt. Ze zitten nu in Bihac ge vangen". aldus Midzic. Hij om armt zijn zoontje Emir van twaalf en wijst op het witte pluk je haar van de jongen. „Dat komt door de granaatinslagen in ons huis". Mafia In en om Bihac houdt politie al les goed in de gaten. De militaire politie ziet er op toe, dat solda ten niet rondrijden in auto's van Servische burgers. Midzic en zijn collega's moeten er ook voor zor gen dat de moslim-inwoners geen woningen meer plunderen van gevluchte Serviërs en dat geen vee wordt ingepikt. De burgerpolitie moet er tevens toezien dat Bihac niet in de greep komt van de mafia. Mid zic: .Er zijn altijd lieden die mis bruik maken van de situatie. De ze mensen opereerden in de oor log op de zwarte markt. Ze koch ten allerlei spullen van de Ser viërs. Die verkochten ze dan weer tegen woekerprijzen". In Bihac zie je deze figuren in hun limousines voorbij flitsen - ze we ten dat er op hen kan worden ge schoten. „Er is al menig zwart handelaar uit de weg geruimd. Wat wil je ook, zij hebben de hele oorlog goed te eten en te dinken gehad, terwijl het overgrote deel van de bevolking honger leed." Tussen tien uur 's avonds en vijf uur 's ochtends geldt een uit gaansverbod. Elke avond is ge weervuur en het geluid van ex plosies te horen. „Dat zijn buit gemaakte wapens van de Ser viërs, die ze gewoon voor de lol leegschieten", zegt Ramiza. Ondergang De begraafplaats Humci, waar burgers en militairen liggen, be vindt zich op een heuvel buiten Bihac. „Deze plek ontroert mij foto G PD steeds weer," zegt Ramiza. ter wijl ze ons langs de graven leidt. Er staan twee hoge witte grafste nen naast elkaar. Dat zijn de gra ven van twee broers, 24 en 26 jaar oud, die als militairen op dezelf de dag sneuvelden, „Elk graf is natuurlijk verschrikkelijk, maar deze twee vormen voor mij het symbool van deze waanzinnige oorlog", aldus Ramiza. Even verderop spelen kinderen. Voor hen is er geen gevaar meer. „Deze kindergeluiden geven mij hoop voor een betere toekomst in Bihac en in heel Bosnië. Bihac is nog steeds een stad tussen hoop en vrees," zegt Ramiza. De inwoners zijn er van over tuigd dat de oorlog terugkeert als het vredesoverleg in de Ame rikaanse staat Ohio geen defini tief vredesakkoord oplevert. De Servische president Slobodan Milosevic mag zich dan hoopvol hebben uitgesproken over het verloop van het overleg, de vraag is welke waarde moet wor den toegekend aan de woorden van de man die geldt als de aan stichter van de oorlog op de Bal kan. Grote conferentie over verloren continent in Maastricht door Gerard Chel Eind deze maand houdt de Global Coalition for Africa (GCA) haar tweede conferentie. In Maastricht, waar de GCA vijf jaar geleden werd opgericht, komen opnieuw staatshoofden en regeringsleiders uit de mees te Afrikaanse landen voor infor meel overleg bijeen. Belangrij ke vraagstukken voor deze 'denktank', zoals de coalitie ge noemd wordt, zijn democratise ring, bestrijding van corruptie en verbetering van het bestuur. Gisteren kreeg minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king het boek 'Africa Now' over handigd, een bundel waarin Afrikaanse wetenschappers de huidige situatie in hun conti nent beschrijven. Moet het Westen zijn handen af trekken van Afrika, door cynici wel het verloren continent ge noemd? Geen geld meer naar de ze bodemloze put? „Nee", zegt de Engelse historicus Stephen Ellis stellig, „de rijke donorlan den hebben een verantwoorde lijkheid. Maar de weg omhoog uit het dal moet Afrika zelf vin den. Elk land op zijn eigen wijze. De Afrikanen moeten zelf hun ei gen systeem creëren, niet ons model overnemen. Het Westen moet zich niet langer verbeelden dat zij de oplossing voor de pro blemen hebben". Ellis, verbonden aan het Afrika Studiecentrum in Leiden, is sa mensteller van het boek 'Africa Now'. Op verzoek van minister Pronk verzamelde hij de gedach ten van Afrikaanse wetenschap pers over de huidige crisis in hun continent. En trok vervolgens conclusies. „De crisis in Afrika kan alleen door de Afrikanen zelf worden opgelost. Van buiten op gelegde oplossingen werken niet. Bovendien is er niet één panklare oplossing voor alle Afrikaanse landen". Die ene westerse blauwdruk om een ontwikkeld land te worden werkt niet meer, als hij ooit ge werkt heeft. „Economische ont wikkeling moet zijn wortels heb ben in de eigen sociale en poli tieke cultuur. Bovendien, wat schiet je met economische ont wikkeling op als dat bij voor beeld leidt tot een vervuild mi lieu. En privatisering bleek goed voor de heersende elite. „De mi nister trad af en verkocht het staatsbedrijfje aan zichzelf'. Staat Als één van de belangrijkste oor zaken voor de crisis in Afrika ziet de Leidse wetenschapper „het slecht functioneren van de staat. Dat is een fundamenteel pro bleem. Er is geen vertrouwen meer tussen de staat en zijn bur- schelding van een deel van die miljardenschuld is. Als onder deel van financiële hulp, die vol gens hem noodzakelijk blijft. In clusief een betere controle door de donorlanden waar het geld blijft. „Als je corruptie vaststelt dan moet je gewoon stoppen met het doorsluizen van geld naar de staat". Volgens Ellis moet het Westen Afrika geen voorwaarden meer opleggen waaraan moet worden voldaan om in aanmerking te komen voor hulp. Wel zegt hij dat regeringen die geen enkele interesse voor veranderingen to nen geen geld meer moeten krij gen. „Dan moet je naar andere wegen zoeken om de burgers in dat land te helpen. Dat kan bij voorbeeld via niet-regeringsge- bonden organisaties of de kerk". Religie Een man helpt zijn blinde vriend stemmen in de Tanzaniaanse ha venstad Dar es Salaam. foto Reuter gers. Dan raakt de staat in ver val, zoals in Ruanda, Burundi, Zaire of Sierra Leone. Of stort zelfs helemaal in, zoals in Liberia en Somalië. Landen die alleen nog als een plekje op de kaart be staan, de regering heeft er niets meer te vertellen". Ellis verklaart het uiteenvallen van staten onder meer door te verwijzen naar de koloniale ge schiedenis van Afrika. „Het is een erfenis. Nederland is zoals het is omdat onze voorouders bepaalde dingen zo gedaan heb ben. Dat is met Afrika niet an ders". Ellis brengt de kunstma tige opdeling van het continent in herinnering, op de conferentie in 1885 te Berlijn, toen de wester se landen min of meer lukraak strepen op de kaart trokken. Onder druk van de bevolking èn om hun machtspositie te behou den, strooiden de nieuwe Afri kaanse leiders met overheidsba nen. In een land als Kenia bij voorbeeld groeide het aantal ambtenaren in tien jaar tijd van 10.000 tot 200.000. Ellis: „Dat strookte met de toen heersende theorie over de rol van de staat in een economische ontwikke ling. De druk op de staat om voor voorzieningen als gezond heidszorg en onderwijs te zorgen nam toe. Geld dat werd verdiend met export werd daarvoor ge bruikt". Geld dat ook werd gebruikt voor verkeerde dingen. „Is het zinvol een heel mooi ziekenhuis, met dure artsen, voor slechts 200 mensen op te zetten? Je kunt be ter werken aan een goede basis gezondheidszorg. dat is boven dien minder duur. Je hoeft geen harttransplantaties te kunnen. Dat is niet de essentie. Een effec tief optreden tegen de malaria is dat wel". De oliecrisis bracht een omme keer. De olieprijzen stegen, de prijzen van grondstoffen - Afri ka's pijler - daalden. Niet tijde lijk. maar permanent. Bijna alle Afrikaanse landen moesten zich diep in de schulden steken om zich te kunnen handhaven. Ellis is dan ook van mening dat éën van de oplossingen een kwijt- Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken heefl zijn bezoek aan het Vaticaan dezer dagen onde meer benut om Rome te verzoeken respect te tone! voor het Nederlandse standpunt over euthanasie. Ee< oproep die waarschijnlijk weinig effect zal sorteren. B) eerdere gelegenheden heeft de Osservatore Romano het dagblad van het Vaticaan, de Nederlandse euthana siewetgeving vergeleken met gruweldaden die het Dei de Rijk bedreef. Het blad wees een verzoek van de vc rige minister van justitie, Hirsch Ballin, een toelichtin te mogen geven over de gang van zaken in Nederlanc van de hand. Men weigert botweg kennis te nemen vai het feit dat in Nederland een uiterst zorgvuldige afwe ging is voorafgegaan aan de wetgeving. Het zou het Romeinse dagblad sieren als men in dez dagen de procedures zou volgen die moeten uitmonde in jurisprudentie over de vraag of onder bepaalde vooi waarden het leven van pasgeborenen die uitzichtloo ziek zijn en lijden mag worden beëindigd. De rechtban] in Groningen ontsloeg maandag de Holwierdse huisart Kadijk van rechtsvervolging. De arts bewerkstelligd vorig jaar de genadige dood van een drie weken oui meisje dat veel pijn leed en medisch gezien kansloo was. De moeizaam tot stand gekomen euthansiewetge ving kon niet worden toegepast, omdat daarin is be paald dat sprake moet zijn van een uitdrukkelijk ver zoek van de zieke. Minister Sorgdrager van justitie beval tot vervolginj van Kadijk omdat zij jurisprudentie wenst op basi waarvan over zaken als deze kan worden geoordeeld. Op die wens van de minister valt het een en ander af t< dingen. Ze dwingt artsen, bij gebrek aan wetgeving, to een uiterst moeilijke gang naar de rechter. Een nevenef fect is dat direct betrokkenen als de ouders van he overleden kind getuige zijn van een een proces da voortvloeit uit een beslissing die tot in de ziel snijdt Daarbij komt dat het onwaarschijnlijk is dat de werke lijke praktijk op deze manier aan het licht komt. Alleer artsen die via een worsteling met het eigen geweten to het fatale besluit zijn gekomen, dat hebben uitgevoerc en daar vervolgens openlijk voor uitkomen, zullen ziel voor de rechter verantwoorden. Daar is meer moed voo nodig dan menigeen, medicus of niet, beschikbaa heeft. Los van die kanttekeningen; er kan worden geconclu deerd dat Nederland niet achteloos met het vraagstu van euthanasie omgaat. Via juridische procedure wordt, als het gaat om vragen over uiterste grenzen, g( streefd naar een zo zorgvuldig mogelijke afweging. Daa past een met diepe ernst gevoerde discussie bij en gee: onbekookte kretologie over het Derde Rijk. door Karin Swiers Tot acht uur 's avonds open en acht zondagen per jaar is meer dan genoeg, zeggen de in MKB-Nederland verenigde winkeliers. Met de kreet 'Wij houden van onze klanten, maar ook van onze(naar keuze in te vullen) wordt vanaf vandaag actie gevoerd tegen nog langere openingstijden. Emmen en Et- ten-Leur bijten met publiek svriendelijke acties het spits af. Nu de behandeling van de Win kelsluitingswet in de Tweede Kamer in aantocht is, begint de detailhandel 'm pas goed te knij pen. De kleine winkeliers zijn al tijd al tegen openstelling tot tien uur 's avonds geweest, maar nu proberen ze in het hele land met acties het publiek op hun hand te krijgen. Een laatste strohalm vormt een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) onder ruim 600 consumenten. Dat leert dat 84 procent tevreden is met de huidige tijden. Voor ruim twee derde hoeven de winkels 's avonds niet eens langer open. Blijft 31 procent over die het prettig of nodig vindt dat dat wèl gebeurt. „Deze consumen ten zijn vaak man, jong, niet ge trouwd, tweeverdiener en stede ling", schetst actievoorzitter A. Kolkman. Een kwart van des mensen geeft aan overdag weinig tijd te hebben om boo< schappen te doen, 28 procer vindt het gewoon makkelijk. De consument toont begrip voo de grens die de winkeliers nu aa de avondopenstelling wille stellen. Liefst 85 procent vind het genoeg als de winkels to acht uur 's avonds open ziji Openstelling tot tien uur avonds, zoals in het wetsvoo stel staat, vindt slechts acht pr< cent nodig. Ook heeft 81 procen geen behoefte aan winkelen o zondag. Opvallend is dat 62 pr< cent van de consumenten vine dat postkantoren, politiebi reaus, gemeentelijke instellii gen en banken wèl langer ope moeten blijven. Meer dan de helft van de consi menten (57 procent) zegt avonds niet te gaan winkelei Van de 43 procent die dat wi wil, zal 23 procent hooguit keer per week extra boodschap pen doen. Het EMI heeft de consumente ook gevraagd naar hun menin over negatieve effecten van ril mere tijden. Daaruit blijkt da 83 procent het lastig vindt als d winkels in een winkelcentrui niet alle op dezelfde tijden ope zijn. Ook hebben zes van de tie behoefte aan meer veiligheid! maatregelen. DEN net! hoge sten over den, ter watt Twe mist van kerti geno deH en t Schi ui tg* zal d Volg alter dwaï serie moe de g lijnv ben i kabi DEN gend daar huis; Dat i schei vijft basi; voer derii miss Hij v niljc vent: haal* huis; die 1< De donorlanden zullen ook af stand moeten nemen van de heersende elites, in sommige landen al decennia aan de macht, die langzaam hun wor tels in de gemeenschap verlie zen. „Sommige donoren weten niet hoe impopulair de elites zijn. een beetje naïef van ze". Volgens Ellis beseffen steeds meer Afrikanen dat de elites ver antwoordelijk zijn voor wat er is gebeurd en durven ze daar ook steeds nadrukkelijker voor uit te komen. Het risico op politiek ge weld wordt daardoor gro.ter. Maar zolang er geen 'contra elite' is, pleit de wetenschapper niet voor een revolutionaire ver andering. „De consequentie is dat de hele staat verdwijnt, niet dat er een betere elite aan de macht komt. Zie Somalië". „Op de vraag hoe de relatie tus sen staat en burgers verbeterd kan worden, bestaat geen tech nisch antwoord", zegt Ellis. „Het is een kwestie van moraal". De Leidse wetenschapper consta teert dat religie in Afrika poli tiek belangrijker wordt. „Dan heb ik het niet over fundamenta lisme maar over religie als bind middel". Volgens Ellis bestaat in het Wes ten een vertekend beeld over de etnische groeperingen in Afrika. „Dat zijn geen kleine naties die al eeuwenlang bestaan. Het zijn kleine gemeenschappen die po litiek worden gebruikt. Kijk naar Inkatha in Zuid-Afrika, een culturele Zulu-organisatie die door Buthulezi werd omge vormd tot een politieke partij. Als Zulu moetje nu wel Inkatha stemmen. Of neem het conflict tussen de Hutu's en de Tutsi's in Ruanda. Dat heeft heel weinig te maken met de traditionele ver houdingen tussen die twee maar alles met een politieke strijd om de macht". Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel, (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax- (0118) 470102. s avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25.35, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. (0118) 484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC DEN allee rond de h maa: (F02 Ron< staai vrou auto het ten c schr* gebri pen t „Ik h trom bijsh ter. i 's Lc Aanl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2