Kersepitkruik als trekpleister Poortvlietse straat zal ondanks bezwaren worden afgesloten Zomerseizoen in Oomburg zonder il te veel overlast zeeland 11 PENNY TI1VIE Arnemuiden en Goes eens over grenscorrectie berco Afvalstation in Axel moet volgens college ook op zaterdag open Vlissingen, Terneuzen en Middelburg willen ook Melkert-banen DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 pn onze verslaggever DMBURG - De gemeente pmburg is redelijk tevreden rer het zomerseizoen 1995. Tij- tns de lange hete zomer van t jaar werd Domburg op som- ige momenten weliswaar ferspoeld door verblijfsre eanten en dagjestoeristen, et alle verkeersproblemen in dien, maar het aantal pro- emen op het gebied van open- ire orde en vandalisme was ilgens de evaluatie laag. Dat ijkt uit een evaluatie die bandag 20 november in de mmissie Vrom aan de orde |mt. p toeristen kregen wat hen in VVV-folders was beloofd, Ihrijft de gemeente in het rap- Drt. In de piekperiodes nam het egaal kamperen echter toe ten pzichte van vorig seizoen. Op B overloop-parkeerterreinen en p de bouwlocatie aan de Brou- prijweg brachten toeristen de Icht in hun camper of auto por. Veel jongelui zochten na |n avondje stappen een slaap- aatsje op het strand. Het col- ge van b en w stelt voor de nelpunten in kaart te brengen p daar volgend jaar structureel I controleren. ferlast kwam ook van de ter pen en van muziek op straat, als bij de Caribische Avond in Jgustus. Het college wil dat in I toekomst voorkomen door taalmuziek na 22.30 uur niet leer toe te staan. Verder moet jde Algemene Politieverorde- ^ig de bepaling worden opge- Jmen dat terrassen maar tot .00 uur mogen worden ge jukt. 'arkeren pt jaarlijks terugkerende par- [erprobleem in de kern Dom- tag zorgde ook in 1995 weer lor klachten. Dit ondanks taalregelen die de gemeente uit jorzorg had genomen, zoals ex- a terreinen voor betaald par ken. Die plaatsen werden goed jbruikt, maar het verdwijnen In gratis parkeerplaatsen leid- er tegelijkertijd toe dat een intal Domburgers niet meer lor hun eigen huis kon parke- in. omdat die plekjes door toe pten werden bezet. p gemeente voerde daarop een foef met parkeren voor vergun- pghouders in voor de J. W. thuurmanstraat, dr H. G. M. pijssenstraat, Mezenhof, preeuwenhof en Schuitvlot- straat. Dat had echter nauwe lijks effect en de bewoners spra ken van een middel dat erger was dan de kwaal. Consequente controle bleek niet mogelijk ge zien de omvang van probleem en de prioriteiten elders in de ge meente. De controleurs hadden namelijk ook de handen vol aan automo bilisten die hun auto ondanks een verbod in het opgeknapte Nehalenniagebied stalden. Bo vendien werd in de bermen van provinciale wegen geparkeerd, zoals bij het kasteel Westhove/ Zeeuws Biologisch Museum, de Babelweg, Vroonweg, Trommel- weg en Duinvlietweg. Het col lege stelt nu voor op die wegen het parkeren aan één kant toe te staan. Fietsen Het beleid van de gemeente om het gebruik van de fiets te sti muleren, had ook een nadeel. Aan de oproep gaven toeristen soms zo goed gevolg, dat het aantal fietsen weer overlast ver oorzaakte. Maar dat is een luxe probleem, stelt het college tevre den vast. Toch moeten er meer stallingen komen, vinden b en w. Een probleem dat buitenlandse gasten signaleerden was de hoe veelheid uitwerpselen op de wandelboulevard over de dui nen. Het college wil, ondanks een negatief advies van de afde ling openbare werken, speciale afvalbakken met plastic zakjes plaatsen. De commissie Vrom vergadert maandag 20 novem ber om 20.00 uur in het gemeen tehuis in Domburg over de eva luatie van het seizoen 1995. iAdvertentie diverse aanbiedingen 4 4 foto Willem Mieras De Paasdijkstraat in Poortvliet wordt afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. van onze verslaggever POORTVLIET - Het Thoolse college van b en w heeft bezwaren van een transport- en een carrosseriebedrijf tegen de afsluiting van de Paasdijkstraat in Poortvliet voor gemotoriseerd ver keer ongegrond verklaard. De bedrijven (transportbedrijf Groen en carrosseriebedrijf Elenbaas) stellen dat zij in hun werk 'ernstig worden gehinderd' indien de straat wordt afge sloten. Zo voelen zich dan gedwongen te verhuizen. B en w stellen echter dat van 'verhuisdwang' geen sprake is. Wel streeft het college naar versterking v^n de woonfunctie in de kern van Poortvliet, Bovendien stelt het college dat de bedrijven bijvoorbeeld via de Paasdijkweg nog goed bereikbaar blijven. De afsluiting van de Paasdijkstraat vloeit voort uit het bestem mingsplan Kom Poortvliet, waarover de gemeenteraad zich op maandag 20 november buigt. Punt is dat het meubelbedrijf Bou- man Potter is verhuisd van de kern van het dorp naar het bedrij venterrein in Poortvliet. De vrijkomende ruimte wil het Thoolse college voor woonruimte benutten. Het gebied moet ingrijpend worden veranderd. Dwars over de Paasdijkstraat moeten woningen komen, gesitueerd rond een pleintje bij de bocht van de Achterstraat. 'o\ van onze verslaggever GOES/ARNEMUIDEN - De grens tussen Goes en Arnemui den moet op enkele punten wor den aangepast. Een perceel grond onder drie oorlogsmonu menten aan de Sloedam moet binnen de gemeente Arnemui den komen, de Pietweg komt volledig binnen Goese gemeen tegrenzen en er moet een meer natuurlijke grens komen langs de oever bij de kop van De Piet. Dit hebben de colleges van b en w van beide gemeenten onlangs afgesproken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Arnemuiden gaat het om 'kosmetische grenscor recties'; marginale aanpassin gen die met geldzaken niets te maken hebben. Ametfiuiden wil de monumenten binnen haar grenzen, omdat deze gemeente daar regelmatig herdenkingen houdt. Het probleem met de Pietweg is dat de grens daar nu dwars doorheen loopt, De ge meenteraden en de provincie moeten zich nog over de kwestie buigen. Het vliegveld Midden-Zeeland is tijdens het overleg tussen de col- Subsidie Saeftingecentrum onzeker HULST - Het duurt nog twee weken voor de definitieve beslis sing valt over de toekenning van 5B-gelden voor het te bouwen bezoekerscentrum bij Het Verdronken Land van Saeftinge. Voor het omstreden gebouw - bewoners van Emmadorp ver zetten zich tot het uiterste tegen de komst van het informatie centrum - zou dit jaar 6.5 ton van dat Europese subsidiefonds beschikbaar komen. Of dat ook daadwerkelijk gebeurt, is af hankelijk van het overleg tussen de rijksoverheden van Neder land en België en enkele provincies (waaronder Zeeland). De Hulster wethouder P. Weemaes heeft er nog alle vertrouwen in dat op dinsdag 28 november de verlossende goedkeuring wordt gegeven, verklaarde hij maandag. Bromfietser gewond bij aanrijding 'S-GRAVËNPOLDER - Een 16-jarige bromfietser is maandag ochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een automobi list op de kruising Baarlandsezandweg en Bernhardweg-oost in 's-Gravenpolder. De bromfietser uit Ovezande verleende geen voorrang aan de Baarlandse automobilist. De Ovezande- naar werd afgevoerd naar het ziekenhuis, waar werd vastge steld dat zijn bovenbeen was gebroken. Terneuzenaar mishandeld TERNEUZEN - Een 39-jarige Terneuzenaar heeft zondag avond rond half zeven bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. De man was kort daarvoor aangesproken door een man die hem in de Anjerstraat in Terneuzen naar de weg vroeg. Het antwoord beviel de onbekende man blijkbaar niet, want plotseling gaf hij de Terneuzenaar een klap op het linkeroog. Het slachtoffer moest zich door een dokter laten behandelen. Bouwkeet leeggehaald SINT PHILIPSLAND - Inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde voor zo'n drieduizend gulden aan gereedschap ge stolen uit een bouwkeet aan de Rijksweg te Sint Philipsland. Er wordt onder meer een elektrische sloophamer vermist. Een medewerker van een aannemingsbedrijf uit Utrecht deed gis teren aangifte van de inbraak. Toezichthouders lopen klappen op GOES - Twee toezichthouders hebben in het centrum van Goes klappen gekregen van twee 19-jarige Goesenaren. Zater dagmiddag om twee uur spraken de toezichthouders het duo aan op de Grote Markt. Het vermoeden bestond dat zij drugs aan het verhandelen waren. Direct daarop kreeg één van de toezichthouders een lik over zijn neus en vervolgens enkele klappen in zijn gezicht. De tweede toezichthouder probeerde vervolgens de boel te sus sen, waarbij hij ook enkele klappen opliep. Uiteindelijk lukte het de twee Goesenaren aan te houden, doordat enkele politie agenten, die in hun vrije tijd de Grote Markt op waren gelopen, te hulp schoten. Bij de arrestatie bleek één van de twee inder daad soft drugs bij zich te hebben. Tegen de Goesenaren is pro- ces-verbaal opgemaakt. van onze verslaggeefster AXEL - Het college van b en w van Axel overweegt het kringloopstation aan de Nieu- wendijk ook op zaterdag open te stellen. B en w schuiven daar mee de bezwaren van de ambte lijke dienst opzij. De inwoners van de gemeente hoeven, als het aan het college ligt, niet te beta len voor het aanbieden van hun afval bij het afvalpark. Ook wordt geen tarief ingevoerd voor het laten ophalen van grof vuil en snoeihout. Tegen de openstelling van het afvalstation op zaterdag be staan verschillende bezwaren, meent de afdeling Openbare Werken. Het afvalpark is gedu rende 690 uur per jaar bemand. Voor een uitbreiding van het aantal openingsuren is de inzet van extra personeel of het uitbe steden van werkzaamheden noodzakelijk. Gerekend wordt op een meerprijs van 14.500 gul den aan loonkosten. De ver wachting bestaat bovendien dat extra containers - dat betekent ook meer huur en meer ruimte - nodig zijn om het aangeboden afval in op te slaan. Volgens de ambtelijke dienst is een zaterdag-openstelling ook niet echt nodig, omdat burgers drie of vier keer per jaar een be roep kunnen doen op de ophaal dienst door Verstraeten Ver- brugge. Geen tarief Het college wil geen tarief invoe ren voor het aanbieden van afval bij het afvalstation. Het vreest dat dit zal leiden tot sluikstorten in de omgeving. Bovendien is de kans groot dat meer mensen hun afval zullen aanbieden bij de op- haalroute voor het grof vuil en snoeihout. Het gevolg is dat de inzamelkosten voor Verstraeten Verbrugge stij gen. Ook is het college er geen voor stander van dat aanbieders van grof vuil of snoeihout, net als in de gemeente Terneuzen. voor de tot nu toe gratis ophaaldienst gaan betalen. Het aanbod zal daarmee dalen. Daar komt bij dat Verstraeten Verbrugge dan bijvoorbeeld voor één adres helemaal naar Overslag moet rijden. Het bedrijf zal hier niet mee akkoord gaan en aanpas sing van het lopende contract vragen. leges niet aan de orde gekomen. Enkele jaren geleden nog maak te Goes kenbaar dat vliegveld binnen haar grenzen te willen. Voor Arnemuiden is dat echter niet acceptbabel, bleek destijds. Goes redeneerde dat het vlieg veld beter bij één gemeente kan worden ondergebracht met het oog op praktische bestuurlijke zaken. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse ste den mogen niet worden verge ten als het gaat om de toeken ning van Melkert-l-banen. De gemeenten Vlissingen, Middel burg en Terneuzen schrijven dat in een brandbrief die zij maandag hebben verzonden aan de leden van de vaste ka mercommissie voor Binnen landse Zaken. Als de Kamer de eerder ingediende projectaan vragen van de Zeeuwse steden niet honoreert, dan, waarschu wen de drie gemeenten, 'zal Zee land in het kader van het grote- stedenbeleid een witte vlek blijven'. De Melkert-l-banen zijn bedoeld om voor langdurig werklozen ex tra. structurele werkgelegen heid te creèren. Vlissingen en Middelburg hebben samen al in juni een aanvraag ingediend voor een project met '24 toezicht houders in het stadsgewest. Hoewel beide steden nooit echt antwoord uit Den Haag hebben ontvangen is duidelijk dat bu" liet toekennen van deze Melkert- l-banen wordt aangehaakt bij het grote-stedenbeleid. Dat be tekent dat in principe alleen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht en vijftien andere grotere steden in aanmerking komen. Inmiddels melden zich echter steeds meer groepen ste den die interesse in deze banen hebben. Problematiek Naar aanleiding van informele reacties van Zeeuwse kamerle den heeft het stadsgewest ook contact gezocht met Terneuzen. dat vervolgens in september een plan voor de aanstelling van 50 toezichthouders heeft inge diend. Ook daar is nog geen reactie op gekomen. In de aan vragen van zowel het stadsge west als van Terneuzen wordt er op gewezen dat in deze steden dezelfde problematiek speelt als in de grote steden. In Vlissingen gaat het om het Middengebied, in Middelburg om de Stromen- wijk en in Terneuzen voorname lijk om het drugstoerisme van uit Frankrijk en België. In een toelichting op de brand brief benadrukt de Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef dat Zeeland 'niets af wil doen aan de problematiek van de negentien grote steden'. „Maar daarna mag het niet be palend zijn of je op een lijst voor komt. Het gaat erom dat je een analyse kunt produceren van ty pische grote-stadsproblemen, dat je een projectplan kunt pre senteren en dat je als gemeente ook een eigen inspanning le vert." Elke toezichthouder kost de gemeenten jaarlijks ongeveer 7000 gulden. „Het is niet onze bedoeling om de spoeling dunner te maken. Dat betekent dat er meer midde len moeten komen", zegt Van der Doef. Aangezien het Rijk 40.000 gulden in een Melkert-1- baan steekt, zou dat voor de drie Zeeuwse steden een extra uitga ve van bijna drie miljoen gulden betekenen. Als extra argument voert Van der Doef aan dat hij 'geen enkele twijfel' heeft dat Zeeuwse Melkert-1-plaatsen ook daadwerkelijk kunnen worden ingevuld. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Amsterdam, waar men grote moeite heeft gegadig den te werven. J van onze verslaggever Rene Hoonhorst ingeil SINT-LIEVENS-HOUTEM - Kaas- adrt maker Frits Baars moet nog even ndei wachten voor een nekrol met kerse- ie po} pitjes. De stroomtoevoer rtaar de pre st dei sentatietent op de Paardenmarkt lden; laat het maandagmorgen afweten. Lderhl En als de kersepitten niet anderhalve Dedra minuut in de magnetron hebben gele- larba £en' ^an het kussentje zijn heilzame n vej werk voor nek en schouders niet oven) doen. I Del Baars staat voor de tweede dag op de enteli winterjaarmarkt van het Vlaamse Dm 2| Sint-Lievens-Houtem. Een hele dag 1 marktkoopman spelen, gaat een j mens niet in de kouwe kleren zitten. I De vermoeidheid trekt via benen en rug naar nek en schouders. Tijd voor een goede massage is er op de Belgi sche beurs natuurlijk niet, maar een mede-standhouder heeft de oplossing S bij de hand, weet Frits. Een nekrol I met opgewarmde kersepitten van het l aaij Schoondijkse bedrijfje Welgepit is dè Goei uitkomst. Het pittenkraagje geeft een weldadige warmte af waardoor de ver krampte spieren zich ontspannen. Proeven Agrarisch Zeeuws-Vlaanderen pre senteerde zich de afgelopen dagen tij dens de Land- en tuinbouwdagen in Sint-Lievens-Houtem, een landelijk dorp vijftien kilometer onder Gent. De boer is tegenwoordig niet langer alleen producent van artikelen voor de groentewinkel en uitbater van Iwon| kampeergelegenheid. Hij is ook ob ject van het plattelandstoerisme, om dat de produkten die hij teelt vaak ook interessant zijn om te bekijken en te proeven. De dames van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen waren dan ook direct bereid om een aantal leveran ciers van agrarische produkten bij el- vest 2 kaar brengen toen het gemeentebe- se Cl) stuur van Sint-Lievens-Houtem hen (NC1 de kans bood de regio te presenteren, oven! Omdat de landbouwers uit de streek in Gi zelf al met ideeën kwamen en enthou- mst, siast op het aanbod ingingen, zag het ehoui Toeristisch Bureau direct brood in de it m Lanfl- en tuinbouwdagen. de Astrid IJsebaert: „De kuststreek en nleidi de koopstadjes Sluis en Hulst zijn bij n zijd yeel Vlamingen bekend. Via de steeds ndhtj meer in zwang rakende fietsroutes ko ts gJ men recreanten en verblijfstoeristen de laatste jaren wel eens wat verder Zeeuws-Vlaanderen in. Maar elke ac- tiviteit die er bij komt, is een extra sti- j mulans voor het plattelandstoeris me." I Veel landbouwers hebben zich de laatste jaren gestort op nevenactivi teiten in het bedrijf. Wol, appelsap, schape- en geitekaas worden vaak op 1 de boerderij verkocht. Sommige agra- no\| i 6.00 cers :ekor con r en foto Peter Nicolai riërs leiden belangstellenden rond op hun bedrijf en geven de mensen de ge legenheid te proeven van de - natuur lijk ambachtelijk - geteelde produk ten. Want ook de liefde voor de boer gaat vaak door de maag. Mosselen Om de massa marktbezoekers naar de speciale promotietent van Zeeuws- Vlaanderen te trekken, deed het Toe ristisch Bureau beroep op een 'onei genlijke' agrariër: de mosselboer in de vorm van de gezamenlijke Philippien- se mosselrestaurateurs. Als de Vla ming achter een bord dampende mos selen zit, kijkt hij ook nog wel even rond bij de andere kramen, zo was de gedachte. Dat blijkt zondag en maandag een schot in de roos. Het volk stroomt met duizenden en duizenden de tent in. En komt er al snel achter dat de schaal dieren uitstekend zijn weg te spoelen met een Zeeuws Vlegelbier of een Dobbele Java van de Hulster brouwe rij De Halve Maan. „Lang niet slecht voor een Hollandse pint", smakken enkele oudere Belgische landbouwers bij wijze van groot compliment. Bij degenen die de alcohol liever laten staan, is de appelsap van de Biervliet- se landbouwer Van Weijnsbergen po pulair. Niet zo vreemd, vindt het echt paar Marian en Theo, overtuigd als ze zijn van de kwaliteit van het eigen produkt. „We hebben net een eerste prijs behaald in een wedstrijd in Enge land." Culinaire smulpapen voor wie mosse len te gewoon zijn, halen hun hart op aan de slakken van de Aardenburgse escargotkwekerij In den Wijngaard. Mensen die gruwen van al die slijme rige glibberds proberen in elk geval een schape- of brandnetelkaasje van één der aanwezige kaasmakers. Je kunt je met zoveel volk op de been tenslotte niet laten kennen als grote boer die niks 'vret wat-ie niet kent'. Niet verrast Burgemeester Lieven Latoir van Sint- Lievens-Houtem is niet verrast dooi de grote belangstelling voor de Zeeuws-Vlaamse tent. „We willen juist buiten de grote vee- en paarden markt en de hele kermis ook nog iets anders presenteren om een bezoek aan onze gemeente nog interessanter te maken. Vorig jaar lukte dat gedeel telijk met een tentoonstelling en in formatiestands over natuur en milieu, maar de mensen waren toch snel uit gekeken. Door een streek met eigen specialiteiten in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen, houd je de mensen langer vast. Zeker als ze hun regio zo uitdragen als dit landje apart", betoogt Latoir die de toe spraak van de Zeeuws-Vlaamse toe- risme-goeroe Tiny Maenhout niet ver geten is. De pseudo-marktkooplieden zijn ook stuk voor stuk tevreden. Degenen die iets eet- of drinkbaars verkopen, doen goede zaken. De kussentjes van Wel gepit vinden nog niet overal even gre tig aftrek. „Maai- dat komt natuurlijk ook door de onbekendheid met het fe nomeen van de kersepitkussens als kruik of als koelzak", relativeert Lut van Waes. Op het fruitteeltbedrijf in Schoondijke worden, naast de zure kersen (morellen of krieken) ook ap pels en walnoten geteeld. Maar met de gewassen en gedroogde kersepitten denkt Van Waes een nieuwe markt aan te boren. „De kussentjes met verwarmde pitten blijven ook nadat ze zijn utgewerkt aangenaam warm. Een kruik voelt op5 een gegeven moment koud aan en onttrekt dan warmte aan het lichaam, maar het kussentje houdt de tempera tuur van de dekens of het lichaam. Als je ze in de ijskast doet, werken ze juist andersom. Op een zwelling of op bran derige ogen brengt een pittenkussen- tje aangename verkoeling", doceert Lut van Waes. De marktbezoekers mogen dan wel niet direct massaal voor het kussentje vallen, ze denken er ongetwijfeld aan terug als ze bin nenkort een kruik willen kopen of met koude compressen in de weer zijn. Nog betere reclame is het als anderen het gebruik van kersepitten laten zien. Kaasmaker Baars is dan ook van harte bedankt. De stijve spieren van kaasmaker Frits Baars kunnen dankzij de nekrol met warme kersepitten nog tijdens het werk ontspannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23