Bergers eisen geluidsbanden op PZC Vier mille schade aan vernield kunstwerk Benefietconcert voor Greenpeace Duidelijkheid over reorganisatie bij Philips Terneuzen ra) zeeland DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 10 Opnamen Schelderadarketen kunnen dienen als bewijsmateriaal kunst 'De Strijders' belicht de moderne zwarte vrouw J. Bernlef in Terneuzen lezers schrijven ,D van onze verslaggever DEN HAAG - Bergers op de Westerschelde eisen de open baarmaking van geluidsbanden van de Schelderadarketen. Ze zeggen die opnamen nodig te hebben om geld te kunnen eisen van contractpartners. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat weigert echter banden 'zonder meer' af te staan. Dat is, volgens een Belgisch-Neder lands verdrag, verboden. De Raad van State in Den Haag buigt zich over het conflict. Het is voor bergers praktisch on mogelijk bij alle bergingsopera ties op de Westerschelde schrif telijke contracten af te sluiten. Ze moeten snel (kunnen) hande len, om de concurrent voor te zijn öf om een schip te kunnen redden. Ze hebben ander bewijs materiaal nodig en dat kunnen de geluidsbanden van een onaf hankelijke overheidsinstantie zijn. van de Schelderadarketen. „Tot vóór 1991 was het geen pro bleem", weet hoofd C. de Block van de bergingsdienst van Union Antwerpen. „De radarke ten was nog niet zo uitgebreid. We kregen de opnamen zo. Maar met de nieuwe keten is het ver anderd. Buitenlandse advoca ten. vooral Engelsen, maakten het te bont. Ze eisten voor van alles en nog wat geluidsbanden op. Dat heeft ons geslachtof ferd." Verdrag Juridisch medewerkster V. Men- des de Leon van het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Mari tieme Zaken (DGSM) in Rijswijk Twee gewonden bij botsing in Terneuzen TERNEUZEN - Een 75-jarige automobilist uit Terneuzen raakte maandagmorgen ge wond bij een aanrijding om 9.20 uur op de N61 in zijn woon plaats. Een 41-jarige automobi list uit Sas van Gent liep bij het ongeval een pijnlijke nek op. Beide mannen moesten in zie kenhuis De Honte werden opge nomen en de auto's raakten zwaar beschadigd. Het ongeluk ontstond toen de 75-jarige Ter- neuzenaar verzuimde voorrang te verlenen op het moment dat hij vanaf de Koegorsstraat rijks weg N61 op wilde rijden. noemt dat motief niet. Ze wijst op de overeenkomst tussen Ne derland en België over de Schel deradarketen. Daarin is bepaald dat alleen de Permanente Com missie voor de Scheldevaart mag beslissen over openbaar making van geluidsbanden. „Wij moeten ons daaraan hou den". aldus Mendes de Leon, „anders plegen wij contract breuk." België heeft het leeuwedeel van de kosten van de Schelderadar keten betaald. Dat geeft het land extra recht van spreken. En Antwerpen is doodsbenauwd dat scheepvaartinformatie in verkeerde handen, in die van de concurrent, terecht komt. Ne derland is eveneens bij geheim houding gebaat. Want anders kan de informatievoorziening weieens in gevaar komen, wat de veiligheid weer niet ten goede komt. Goede informatie is im mers nodig om de juiste veilig heidsmaatregelen te kunnen ne men bij een ongeval. Veiligheid E. de Smet, juridisch medewer ker bij het Antwerpse bergings bedrijf Union, gebruikt het be grip 'veiligheid' om het tegen deel te bewijzen. „Als bergers dienen wij op de Westerschelde ook het algemeen belang. Dat wordt weieens vergeten. Maar wij moeten wel betaald worden. En daarvoor zijn die geluidsban den van de radarketen soms on ontbeerlijk bewijsmateriaal." Volgens Mendes de Leon valt er gemakkelijk een mouw aan te passen. Union kan zelf opnamen maken. „Dat kan", reageert De Block, hoofd bergingsdienst Union, „maar dat is niet prak tisch. We werken met beperkte bemanningen." De verwachting is dat de Raad van State begin volgend jaar uit spraak doet in de zaak, waarin juridisch vooral van belang is in hoeverre de Wet Openbaarheid van Bestuur ook van toepassing is op een internationaal verdrag. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat gaat het in ternationale verdrag boven de nationale wet. vari onze verslaggever VLISSINGEN - Het ongeveer een meter lange roest vrijstalen element dat vorige week van het koop- vaardijmonument op de Boulevard Evertsen in Vlis- singen is afgebroken, is nog niet terecht. De Culturele Raad Vlissingen schat de schade aan het kunstwerk op ruim vierduizend gulden. „Het is op een gemene manier afgescheurd", zegt Leon Riekwel, coördina tor van het Buro Beeldende Kunst. Vandalen hebben het kunstwerk in de nacht van woensdag 8 op donderdag 9 november zwaar toegeta keld. Het monument bestaat uit vier roestvrijstalen 'schijven' met een soort piek erop. Dat bovenste ge deelte is gesloopt en heeft een gat achtergelaten. Om te voorkomen dat het beeld zich vult met regenwater, is het afgeplakt. Het beeld werd in 1974 geplaatst op de kop van de Walstraat. In 1982 verhuisde het naar de Boulevard Evertsen. Gedupeerd Het Buro Beeldende Kunst, dat kunstwerken in de openbare ruimte beheert, is behoorlijk gedupeerd door de vernieling.De kunstenaar-. Wessel Couzijn, is overleden en Riekwel beschikt niet over tekeningen van het beeld. „We moeten daarom een contramal ma ken van de uitgescheurde plek en het formaat en de vorm van het element maai- schatten." Riekwel werd pas op vrijdagmorgen op de hoogte ge bracht van de beschadiging. „Het element schijnt nog een dag aan het beeld te hebben gehangen en daarna pas te zijn weggehaald. Ik sluit niet uit dat het is weg gegooid. We hebben de plantsoenendienst gevraagd ernaar uit te kijken." Mensen die informatie hebben die tot het terugvinden van het element of tot aanhou ding van de daders kan leiden, kunnen zich tot de Cul turele Raad Vlissingen wenden. De Raad stelt voor die informatie een beloning beschikbaar. van onze verslaggever VLISSINGEN - In het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen is vanaf donderdag 16 novem ber de fototentoonstelling De Strijders van de Kameroense fo tografe Angèle Etoundi Essam- ba te zien. Het centrale thema is 'de zwarte vrouw'. De expositie omvat een combinatie van zwart/wit foto's, waarvan een geensceneerd deel in Nederland is geschoten. Het andere deel is een reportage, die zij onlangs in haar vaderland heeft gemaakt. Angèle Etoundi Essamba werd in 1962 geboren in Kameroen. Vanaf haar tweede jaar woonde zij in Parijs. In 1982 vestigde zij zich in Amsterdam en volgde een professionele foto-opleiding. De verschillende culturen waar in de Afrikaanse opgroeide beïn vloedden haar leven en opvat tingen. Haar foto's en visie heb ben in binnen- en buitenland de aandacht getrokken. Tijdens de opening van haar ex positie houdt Essamba een le zing, waarin zij ingaat op haar le ven als Afrikaanse vrouw in de westerse maatschappij. Ze wordt dagelijks geconfronteerd met de eenzijdige denkbeelden over Afrikaanse vrouwen. In de lezing zal ze duidelijk maken dat Afrikaanse vrouwen hun eigen keuze maken. Daarom wil zij in haar werk niet het beeld tonen van de Afrikaan se vrouw als zwarte, onderdruk te of armoedige vrouw, met de rol van afhankelijke echtgenote die alleen voor de kinderen zorgt. Essamba wil juist een mo derne vrouw laten zien, 'bewust van haar verantwoordelijkheid, stoelend op emancipatie, maar rekening houdend met haar cul turele achtergrond'. De tentoonstelling De Strijders is georganiseerd door het Cen trum voor Kunsteducatie in Vlissingen. Wethouder L. C. Poppe-de Looff (cultuur) ver richt donderdag om 19.30 uur de opening. De tentoonstelling is tot en met 15 december te be zichtigen op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur. 'Esprit' van de Kameroense fotografe Angèle Etoundi Essamba. van onze verslaggever TERNEUZEN - De auteur J. Bernlef komt donderdag 23 no vember naar Terneuzen voor een literaire avond in Porgy Bess. De in het Noordhollandse Sint-Pancras geboren en in Am sterdam en Haarlem opge groeide Bernlef (pseudoniem van Hendrik Jan Marsman) pu bliceerde zowel dichtbundels als romans, novellen en essays. Zijn bekendste boek is de best- sellerroman Hersenschimmen. Onlangs verscheen een nieuwe verhalenbundel van zijn hand. Cellojaren. Vergeten, verdwijnen, zwijgen en waarnemen zijn enkele van de belangrijkste thema's in het werk van Bernlef. Hersenschim men gaat bijvoorbeeld over de mentie en het ontstaan ervan, Het is tegelijkertijd een boek over de aanvaarding van het on aanvaardbare: de vergankelijk heid. De jazzmuziek is een ander onderwerp waarover Bernlef re gelmatig schrijft. Aan Bernlef zijn veel literaire prijzen toegekend, onder meer in 1959 de Reina Prinsen Geer- ligsprijs voor zijn proza- én zijn poëziedebuut, in 1976 de Vijver bergprijs voor de roman De man in het midden, in 1987 de AKO Literatuurprijs voor de roman Publiek Geheim en vorig jaar de Constantijn Huygensprijs voor zijn gehele oeuvre. Aanvang literaire avond: 20.15 uur. De Bevelandse band Screaming Meaning. foto Willem Mieras Negen Zeeuwse bands naar festival in Breskens van onze verslaggever BRESKENS - Het ontbreekt de meeste Zeeuwse bands niet aan maatschappelijke be trokkenheid, want toen Lau rens Simonse uit Breskens een aantal groepen benaderde voor een benefietconcert voor Greenpeace kreeg hij veelal positieve reacties. Onder de bands die op vrijdag 24 no vember in The Blazer in Bres kens een portie stevige mu ziek brengen zijn in de provin cie bekende namen als Kam Je Haar en de kersverse win naar van de Zeeuwse belofte Sure as heil. Ook Zeeuws- Vlaamse publiekstrekkers als Them Bones en Naked High treden op het festival voor het voetlicht. Laurens legt uit dat hij al lan ger met het idee rondliep een benefietconcert te organise ren en dat hij spijkers met kop pen kon slaan toen hij de eige naar van The Blazer tegen het lijf liep. „De baas stelde zijn ruimte voor vrijdag 24 novem ber beschikbaar en beloofde tevens dat de winst op de bar- omzet naar Greenpeace gaat", zegt de Bressiaanse HEAO- student. „Ik had natuurlijk andere goede doelen kunnen bedenken, maar Greenpeace was de laatste jaren niet meer zo prominent in de belangstel ling. Al heeft de organisatie de laatste tijd natuurlijk weer aandacht door de acties tegen de Franse kernproeven." Laurens geeft aan dat hij bij de voorbereiding van het festival veel nuttige tips heeft gekre gen van onder andere Eddie Vader en verschillende mede werkers van de Piek in Vlissin gen. „Ik dacht in eerste instan tie aan een festival met vier groepen", zegt Laurens. „Maar het aantal groepen dat tegen een onkostenvergoeding wil spelen is veel groter dan ik aanvankelijk verwachtte. Daarom hebben we een pro gramma met negen bands sa mengesteld. Met zo'n festival voor Greenpeace bewijzen de bands in het Zeeuwse popcir cuit dat ze maatschappelijk betrokken zijn." Stevige muziek Het benefietfestival begint om 18.00 uur en duurt tot 3.00 uur 's nachts. Greenpeace is met een standje aanwezig. De groe pen spelen elk drie kwartier en de bands uit Midden-Zeeland spelen in het eerste deel van het festival, zodat ze nog de zelfde avond met de veerpont naar Vlissingen kunnen terug keren. „De bands die spelen zijn niet onder één noemer te vangen", laat Laurens weten. „Wel is het zo dat alle groepen stevige muziek maken. In West-Zeeuws-Vlaanderen is die muziek populair en zeil houd ik er ook van." Eén van de groepen die aan het begin van de avond speelt is Sure as heil, die de Zeeuwse belofte 1995 heeft gewonnen. Het Goese quintet brengt ste vige rock, waarbij de harmoni sche samenzang rechtstreeks verwijst naar The Beatles, Them Bones uit Axel timmert al enkele jaren aan de weg in Zeeuws-Vlaanderen en de Walcherse band No Idea speelt onvervalste hardcore. De muzikanten van de Goese popgroep Kam Je Haar willen zich niet in een hoekje laten drukken en wonnen enkele ja ren geleden het Pleurop-pop- festival in het Terneuzense jongerencentrum Kalashni- kov. The Underdogs uit Mid delburg hebben zeer recente lijk een cd uitgebracht en de muziek van Naked High uit Breskens is wellicht het best te omschrijven als grunge. De Bevelandse band Screaming Meaning doet inspiratie op bij bands als Rage against the Machine, Metallica en Nir vana. The Who?! The Rolling- Beatles heeft een gevarieerd repertoire en zingt ook een aantal nummers in Zeeuws- Vlaams dialect. Ook Jackdrip and the death drank dun geons komt uit Zeeuws-Vlaan deren. Deze band is een voort zetting van Are you normal? van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Over het lot van 340 personeelsleden van Philips Terneuzen bestaan geen mis verstanden meer. Het blijft bij het ontslag van honderd werk nemers van de handmatige as semblage. Weliswaar wordt de produktie van de SL-lampen be gin 1996 en 1997 overgeheveld naar Polen en gaan twintig tot vijftig medewerkers van de af deling innovatie en ontwikke ling op termijn naar Roosen daal en Eindhoven, maar dit gaat niet ten koste van de werk gelegenheid binnen Philips. Volgens directeur J. van der Ster blijft het aantal arbeidsplaatsen de komende jaren op hetzelfde niveau als nu en blijft het pro bleemgebied beperkt tot hon derd. De directie gaat er van uit dat alle zeventig medewerkers van de SL-groepen kunnen wor den ondergebracht bij de groeiende markten zoals de PLET-lamp, de gemechaniseer de assemblage en de starters. De afslanking van de afdeling inno vatie en ontwikkeling kan vol gens Van der Ster alleen zonder ontslagen gebeuren wanneer de betrokken personeelsleden - nu 35 - de bereidheid tonen ander werk binnen Philips te aanvaar den of overgeplaatst te worden. Voor twintig tot vijftig medewer kers is op termijn in Terneuzen in ieder geval geen plaats meer. Uitgangspunt Over het voortbestaan van de vestiging zei Van der Ster: „We moeten af van het idee: er is een produkt en daarom is er een ves tiging in Terneuzen. Eerder moet het uitgangspunt gelden: er is een vestiging in Terneuzen en die heeft bewezen dat ze het goed doet. Dan mag je verwach ten dat men een beroep doet op haar kennis, kunde en vaardig heden. Een indirecte zekerheid dus. Maai- verder dan drie, vier jaar reikt de horizon niet." De ondernemingsraad van Phi lips Terneuzen gaf maandag aan positief te adviseren over het op doeken van de hand-assemblage en daarmee het ontslag van hon derd medewerkers van deze af deling. Ook kan de or zich vin den in de conclusie van het door haar ingeschakelde onderzoeks bureau Moret, Ernst en Young dat het onvermijdelijk is dat de twee SL-groepen uit Terneuzen verdwijnen. Het verplaatsen van de SL-groepen mag echter niet ten koste gaan van werkgelegen heid, meent de or. De ondernemingsraad wilde nog geen oordeel uitspreken over de verplaatsing van het kennisc tram en de afdeling innovatie ontwikkeling naar elders, omt zij - in de woorden van or-vo zitter W. Sprangers - 'de con quenties ervan niet kan o\ zien'. Toekomst Directie, bonden en or vergad den maandag behalve over toekomst van de Terneuzei vestiging, ook over het soci plan voor de honderd men: voor wie per 1 augustus 1! geen werk meer is. De leden v de FNV en CNV hadden er vor week in een bijeenkomst op a gedrongen de directie 'op ba van argumenten' te overtuig van de onrechtvaardigheid bepaalde punten uit het soci plan. Dat was nog niet zo e voudig, gaf CNV-districtsl stuurder J. Jongejan na aflc van het gesprek aan, omdat F lips nu eenmaal een eindbod tafel had gelegd. Grootste bezwaar van de bi den was de relatief korte bem delingsperiode alvorens coll tief ontslag aan te vragen. Afj sproken is nu dat de datum va maart - waarna collectief oi slag volgt - blijft gehandhaa maar dat begin juni de poging van Philips om de betrokken aan ander werk te helpen, w den geëvalueerd. Dan wordt nog bekeken of van de verleen ontslagvergunning gebri wordt gemaakt. De bonden en directie zijn n dichter bij elkaar gekomen w betreft de hoogte van de premi voor degenen die vrijwillig oi slag nemen, omdat ze ant werk hebben gevonden, en vc de mensen die onvrijwillig v trekken. De leden vonden 1 'sociaal onverantwoord' dat mensen die wel ander werk v ten te vinden, er financieel bel vanaf komen dan de werki mers die dat niet lukt. Maar V der Ster gaf aan dat hij op punt voet bij stuk houdt, omd Philips de mensen nu eenmi wil aansporen zich ook zelf act op de arbeidsmarkt te bewege Over de uitbetaling van de vloeiingsregeling iop elk wenst moment) en de berei nfng van extra loon op basis v het salaris gedurende de laats zes maanden (het maximum, plaats van het gemiddeld aant uren) bereikten de partijen w overeenstemming. De eindconclusie wordt maa dag 20 november voorgelei aan de leden. Op 27 novemb komen directie en bonden nieuw bij elkaar, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichtP artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open briev oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdrag "1 mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ie\ rag -j Drugs I Verreweg de meeste Nederlan ders zijn voor een harde aanpak van drugsgebruik. (PZC, 10-11) Het gaat daarbij in hoofdzaak niet om overlast, maar het ge bruik wordt afgewezen. Des te verwonderlijk is het, dat heren als Rutten, Van der Doef, Barbé en Veurink het gebruik blijven stimuleren. Zij zouden zich moe ten realiseren, dat ze daar zitten om de bevolking te vertegen woordigen en beginnen met de controle die nu overal ont breekt, zodat, als er dan al ge deald moet worden dit niet aan schoolkinderen gebeurt. In Goes krijgen ze het zachtjes aan ook door dat de toename van ge weld wel eens te maken zou kun nen hebben met gok en drugsge bruik (zie zelfde PZC). Enkele weken geleden stond er in de PZC dat bovengenoemde heren er naar streven één koffieshop per 20.000 inwoners te willen. Die uitspraak is waarschijnlijk tot stand gekomen na het roken van een stickie, want volgens mij heeft Middelburg geen 100.000 inwoners. Zij zouden eens moeten nagaan hoeveel jongeren van 16-17 jaar het op school voor gezien houden om dat ze als 12-, 13- en 14-jarige in aanraking kwamen met hun zo geprezen gedoogbeleid. Burge meester Kessen uit Hulst doet het niet goed, maar van mij krijgt hij een gouden handdruk. En de JOVD uit Hulst moet ver huizen naar Terneuzen, daar zit ten hun toekomstige stemmers en (niet te hopen) toekomstige volksvertegenwoordigers. H.A. Joosse Zusterstraat 51 Middelburg OOM lom lit j£ lige vers rear ten bij het op de markt breng iai van drugs daarbij veel geld vf dienen. Het zijn nu eenmaal minelen.' (PZC, 10-11). Dit is voor een normaal denkt de Nederlander niet te begilens pen. Daarnaast zegt zij, in toen zij procureur-generaal niet op de hoogte te zijn gewei van het 'doorleveren' van drugs, terwijl de Haagse hooijnet officier van justitie Blok bewei dat zij door hem wel op de h te was gebracht. Overigens slaat dat haar niet van haar antwoordelijkheid om contrili uit te oefenen. Hier kan haar t iu trouwbaarheid in twijfel word oi getrokken. Door deze gang zaken is het niet vreemd dat! Nederlandse drugsbeleid vo< door Frankrijk niet voor wordt aangezien. Ten slotte ben ik benieuwd de eindconclusie van de co missie-Van Traa zal zijn en hiervoor het gelag gaat betali Ik bedoel wie er eventueel zonder gouden handdruk huis wordt gestuurd. Han Mi Parklaaf Kapi v olge lijk! ïó'et ort. Mega pzic eov d '.erij' lach loor. ien il mei,p Straf ege help in da oi ird Ir; Drugs II e b( n Terwijl in Zeeland, vooral in Zeeuws-Vlaanderen door politie en marechaussee dagelijks de strijd tegen de soft- en hard drugs wordt aangegaan, worden nauwelijks honderd kilometer verder in ons land, grote partijen drugs ter waarde van vele mil joenen guldens met toestem ming van politie en justitie op de markt gebracht. Onze hoogste politiechef in Ne derland, minister van justitie Sorgdrager, die er in de eerste plaats op toe moet zien dat de Nederlandse strafwet juist wordt toegepast, zegt 'het in bij zondere gevallen acceptabel te vinden dat criminele informan- PvdA kiest voor strafkortingfe en voor nog meer afbraak van* sociale wetgeving in haar werpresolutie over het beleid middellange termijn (PZC, 8- Weliswaar gekruid met een pulair geachte aankondigt Ie dat het drugprobleem hai moet worden aangepakt. De PvdA doet haar uiterste om de andere partijen voorbij streven in haar dienstbaarhf tenvoordele van het grootka|3. taal. Je zou jezelf de vraag ki nen stellen of het democratisclk systeem in Nederland (maar in de rest van de noordelijke den) niet gewoonweg gebasee^et is op meerdere partijen die in zen slechts simpelweg meer1 hetzelfde blijken te zijn. Aangezien privatiseren toch i de orde van de dag is tegenwc dig, mede gezien bovenstaande ware het misschien beter om de Eerste en de Tweede Kaï maar alvast te privatiseren. B zouden die heren in die Kamf alvast officieel hun salaris nen laten betalen door diegei wier belangen zij nu toch al ij! rig vertegenwoordigen. Een dl delijker gang van zaken zou in elk geval wel zijn, maar wordt wellicht niet gewenst? Lxik Brusseh Hoefkensdïjk Kuitai iaei Iverl issei pais p: tc neer de ing ïepome .00 :i$ruik 'ar let j ierp e: -i «aat: loorz t( leren ibra ku 'oor ef üngh :hui 'hijs a ipree Het radioverkeer tussen de scheepvaart en de posten van de Schelderadarketen wordt op de band vastgelegd. Bergers willen die opnamen gebruiken om geld te kunnen eisen van hun contractpartners. foto WiIlem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 12