M ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Doorbraak in vredesproces Weduwe Rabin spreekt meer dan kwart miljoen Israëli's toe Nederland stelt Van den Broek niet kandidaat Politie eist beter bod van Dijkstal De Klerk vindt eigen wortels in Zeeland 4 WEKEN NU GRATIS 10 (TIEN!) FOTO WENSKAARTEN ÉN KERST CD rjm II Kroatische Serviërs staan Oost-Slavonië af aan Kroatië hypotheek HVV-MOC VOOR 14,25 JA, ik wil: 95 Rustig met zon Zacht najaarsweer met zon en af en toe loat bewolking. Tot zwak toene mende oostenwind. Middagtempera- tuur omstreeks 14 graden. 238e jaargang no. 269 Maandag 13 november 1995 Losse nummers 1,50 1-UUR FOTOSERVICE 2. FOTO fotoH verschoore verschooi Bij ontwikkelen afdrukken van uw volle filmpje. Goes" Hulst Middelburg "Terrteuzen Vlissingen Zierikzee Etten-Leur Elfjarige met 200 per uur over autobaan MÜNCHEN (AFP) - De politie keek zondag verbaasd op toen de bestuurder van de auto die met bijna tweehonderd kilome ter per uur over de autosnelweg reed een jongen van elf jaar bleek te zijn. jËr was een wegversperring voor Inodig op de snelweg van Mun- chen naar Ingolstadt, in het zuidwesten van Duitsland, om een einde te maken aan het uit stapje van het jochie en zijn twee metgezellen van tien jaar. De auto botste tegen de vangrail in een poging de wegversperring te ontwijken. De drie inzittenden raakten licht gewond. Biddende man zet politie op verkeerde been EINDHOVEN (ANP) - Een vol komen te goeder trouw zijnde automobilist heeft zaterdag avond de politie in Zuidoost- Brabant in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Ilij zag op (le autosnelweg van Turnhout naar Venlo dat een van de vijf inzittenden in een Belgische auto een doek over hel hoofd ge hangen kreeg. De gewaar schuwde politie dacht onmid dellijk aan een gijzeling. De meldkamer stuurde een groot aantal wagens en motorrij ders op pad om de auto te onder scheppen. Dat lukte ter hoogte van Geldrop. De politie hield de inzittenden aan en bracht hen over naar het politiebureau. Na een verhoor van anderhalf uur kwam de aap uit de mouw. De mannen waren op weg naar een gebedsgenezer in Duitsland. Onderweg had een van hen zich bij wijze van voorbereiding al tot Allah gewend. De anderen had den hem daarom een gebeds doek omgehangen. van Bruggen Adviesgroep van onze correspondent Hans Gertsen SARAJEVO - De kans dat hel vredesproces in het voormalige Joegoslavië slaagt is aanmerke lijk toegenomen. Na wekenlan ge moeizame onderhandelingen tekenden de Kroatische Ser viërs gisteren in het plaatsje Er- dut een vredesakkoord dat voorziet in de terugkeer van Oost-Slavonië onder Kroatisch bestuur. Met het akkoord is een van de grootste obstakels voor een glo bale vredesregeling in het voor malige Joegoslavië uit de weg geruimd. Diplomaten spraken eensgezind over 'een belangrijke doorbraak' ..Ik geloof dat we het het begin van het einde van de oorlog in ex-Joegoslavië hebben meegemaakt", aldus VN-bemid- delaar Thorvald Stoltenberg. De spanningen rond Oost-Sla vonië, het laatste stuk Kroa tisch grondgebied dat nog in handen was van de naar afschei ding strevende Kroatische Ser viërs, liepen de afgelopen dagen sterk op. De Kroatische presi dent Tudjman dreigde met mili tair ingrijpen als er niet snel een akkoord kwam. Het lijkt erop dat de Kroatische Serviërs mede door die druk hebben toegegeven. Hun eis voor een referendum over de toe komst van Oost-Slavonië heb ben ze laten vallen. Die eis was voor Kroatië onaanvaardbaar. Het nu gesloten akkoord garan deert dat de rechten van de Ser viërs in het gebied beschermd worden en voorziet in terugkeer van de ruim 100.000 Kroaten die het gebied in 1991 ontvluchtten. Het is de bedoeling dat het ge bied voor zeker een jaar onder VN-bestuur wordt geplaatst al vorens Kroatië het bestuur zal overnemen. Intussen worden er verkiezingen gehouden onder toezicht van de VN. Een interna tionale troepenmacht moet de vrede en veiligheid in de over gangsperiode waarborgen en al le (para-)militaire en politie-een- heden in het gebied ontwape nen. Karadzic weg Onafhankelijke Servische me dia meldden gisteren een andere doorbraak. De Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic en zijn opperbevelhebber gene raal Ratko Mladic zouden ermee in hebben gestemd van het to neel te verdwijnen zodra er een definitief akkoord voor Bosnië is. Mladic en Karadzic, wegens oor logsmisdaden aageklaagd door het Internationale gerechtshof in Den Haag. zouden zich terug willen trekken in ruil voor de garantie dat ze niet vervolgd zul len worden. Volgens het Servi sche weekblad NIN heeft de Ser vische president Milosevic hen die belofte gedaan. Mladic en Karadzic zouden op dracht hebben gegeven tot het doden van vele tienduizenden niet-Serviërs gedurende de drie jaar durende oorlog in Bosnië. De Bosnische regering stelt dat van een vredesakkoord geen sprake kan zijn zolang beiden nog in functie zijn. DEN HAAG (GPD) - De landelij ke politievakbonden eisen van minister Dijkstal (binnenland se zaken) dat hij de patstelling in het cao-conflict doorbreekt. Als er vanochtend geen nieuw voorstel van de bewindsman komt, weigeren de bonden het overleg te hervatten. De voor bereiding van de aangekondig de acties gaat intussen onver minderd voort. De politiemensen vinden het cao-bod van Dijkstal, met 1 pro cent loonsverhoging en lagere toeslagen voor onregelmatig werk. veel te mager. Zij hebben becijferd dat de gemiddelde agent, er 250 gulden netto per maand op achteruitgaat. De bonden eisen 2 procent loons verhoging voor de 40.000 politie mensen in Nederland, een 36- urige werkweek en hogere toe- Het afgelopen weekeinde deden de bonden een vergeefs beroep op het Korpsbeheerdersberaad, dat feitelijk samen met de minis ter de werkgever is, om Dijkstal tot een toezegging te bewegen. De korpsbeheerders vinden het cao-bod van de bewindsman echter redelijk en verwachten dat er vanmiddag een akkoord tot stand komt. Teleurstelling j De voorzitter van het beraad, mr. E.M. d'Hondt, zei dat het niet aan de korpsbeheerders is om Dijkstal tot betere cao-ge dachten te bewegen. ,,De ar beidsvoorwaarden voor de poli tie bieden een ruimte die over- I eenkomt met die van de andere ambtenaren", I Voorzitter H. Kruizinga van de christelijke politiebond ACP toonde zich teleurgesteld over I de terughoudende opstelling van de korpsbeheerders. „Als Dijkstal niet met een concreet en beter loonbod komt, zijn we niet van plan naar Den Haag te komen om met hem te praten". De Klerk schudt een kind de hand in de buurt van de Kuiperspoort in Middelburg. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zuidafrikaanse vice-president F. W. de Klerk en diens echtgenote M. de Klerk-Wil- lemse hebben zondag een bezoek gebracht aan Zee land. De Klerk bewonderde de Oostersclieldekering en woonde een dienst bij in de kerk van de Hervorm de Gemeente in Serooskerke, de plaats waar zijn stamvader Abraham de Clercq in de zeventiende eeuw woonde. In de namiddag kreeg De Klerk een maaltijd aangebo den door het provinciaal bestuur en wandelde hij sa men met commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder door de Middelburgse binnenstad. Rond vijf uur vertrok het gezelschap naar Tholen, waar de grootvader van mevrouw De Klerk woonde. Met het bezoek aan Zeeland begon het echtpaar De Klerk aan een vierdaags verblijf in Nederland. Het is het tweede bezoek van de vice-president aan ons land sinds in 1990 de politieke hervorming in Zuid-Afrika in gang werd gezet. De Klerk, die in 1993 samen met ANC-leider Nelson Mandela de Nobelprijs voor de Vrede won. wil de ko mende dagen 'de goede verhoudingen met Nederland verder verstevigen en uitbouwen'. Hij zal gesprekken voeren met onder anderen koningin Beatrix en leden van het kabinet. Woensdag sluiten De Klerk en zijn echtgenote hun bezoek af. pagina 5: we moeten verder excellentie Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) m.wtmrwmwm.tmwmi van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - „De grootste me nigte die ooit in Israel op de been is geweest". Zo'omschreef de politie in Tel Aviv de men senzee gisteravond op de grote herdenkingsbijeenkomst voor Jitschak Rabin. Het plein waai de premier vorige week zater dag kort voor hij werd ver moord een vredesmanifestatie toesprak, stond volgepakt en ook in alle aangrenzende stra ten zag het zwart van de men sen. Hoogtepunt van de avond was een toespraak waarin Rabins weduwe Lea haar overleden man beloofde dat de zwijgende meerderheid in Israël niet lan ger zal zwijgen. ..De mensen ver trouwden je teveel, ze lieten je al leen vechten," zei ze. „Terwijl de tekenen aan de wand zichtbaar waren zwegen ze. Pas op de laat ste avond, op dit plein, kwamen ze je bij duizenden steunen op de weg naar vrede." Lea Rabin zei ook dat ze kort voor haar toespraak „instinc tief' Shimon Peres had opge beld. „Ik heb hem gezegd dat jul lie samen de weg naar vredë zijn opgegaan. Nu ben je alleen over, zei ik. Maar wij. en de leden van de regering en iedereen die de vrede een goed hart toedraagt, willen je heipen." Ze vertelde de menigte dat. Rabins lijfwachten gebroken bij haar kwamen. „Maar ik heb ze gezegd datje ze altijd hebt vertrouwd en dat we ze niets kwalijk nemen. We zul len ze altijd blijven waarderen, want ze doen prachtig werk." Met „Shalom Chaver" („Dag. vriend") besloot ze haar toe spraak. De groet die president Clinton een week geleden uit sprak en die Israël massaal heeft overgenomen. Veel auto's rijden rond met bumperstickers met de tekst, die gisteravond ook was te lezen boven een groot por tret van Rabin op het podium. Jitschak Rabin plein Aan het begin van de avond maakte Tel Avivs burgemeester. Ronni Milo. officieel bekend dat het plein van de manifestatie is omgedoopt van „Plein van de Koningen van Israël" in „Jit schak Rabin plein". De herdenkingsbijeenkomst van gisteravond - met optredens door Israëlische zangers en mu sici en declamatie door verte genwoordigers van de padvinde rij en andere jeugdbewegingen - vormde de afsluiting van de in het jodendom traditionele rouw- periode van zeven dagen. Eerder op de dag was er bij het graf van Rabin, op de Herzl-berg. een kor te plechtigheid gehouden voor familie, goede vrienden en leden van de regering en het legercom- mando. De veiligheidsmaatregelen op het Jitschak Rabinplein waren ongekend. Al uren voor de mani festatie begon was de wijde om geving afgesloten voor alle ver keer. Op de daken waren scherp schutters geposteerd en de zit plaatsen van de officiële geno digden. onder wie waarnemend premier Shimon Peres, die niet het woord voerde, waren voor het publiek niet zichtbaar. Op de korte wandeling van zijn auto naar de achterzijde van het po dium was Peres ingesloten door vijf lijfwachten. zie ook pagina vier: geheime dienst getipt over moord op Rabin Algerijnen naar stembus Hoewel extremistische moslims opriepen om de presidentsver kiezingen te boycottenzijn Alge rijnen in Europa zaterdag be gonnen hun stem uit te brengen. In Algerije zelf kunnen de kie zers op 16 november gaan stem men. Voor de Algerijnse consu- laten in Frankrijk was het een drukte van be- A lang. Wereldtitel korfballers Het Nederlands korfbalteam is zaterdag in New Dehli wereld kampioen geivorden. De ploeg van bondscoach Harrie Dassen, waar ook Dennis Voshart. (foto) uit Scharendijke deel van uit maakt. klopte in het Indira Ghandi Stadion titelverdediger België met maar liefst 21-13. Gis teren werd Oranje op Schiphol feestelijk onthaald door een grote schare A A supporters. Tumult bij De wedstrijd HVV24-MOC17 in de derde klasse van het zondag voetbal kende gisteren een hoogst merkxvaardig verloop. De ploeg uit Hulst nam een 4-1- voorsprong maar verloor uitein delijk met 5-4. Bovendien was scheidsrechter Cor Bos uit Vlis singen bijzonder streng. Hij gaf vier strafschoppen en deelde vijf rode en tien A C gele kaarten uit. I Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12,13, 14,15, 16, 17 en 18. Duitse politie heeft last van illegale telefoons DEN HAAG (GPD) - De Rijks dienst Radiocommunicatie is op verzoek van de Duitse auto riteiten deze maand een grote opsporingsactie begonnen naar gebruikers van illegale draad loze telefoons. Dergelijke toe stellen storen bet mobilofoon verkeer van de Duitse politie doordat ze op dezelfde frequen tie zitten. In de grensstreek rij den nu dagelijks peihvagens rond om de illegale telefoons op te sporen. De Duitse politie zegt bijzonder veel hinder te hebben van de ille gale draadloze telefoons, die vanuit het Nederlandse grensge bied soms een draagwijdte heb ben van dertig kilometer. Ter wijl de door de PTT goedgekeur de toestellen een maximaal be reik hebben van I50.meter. Volgens een woordvoerder van de Polizei Nordrhein-Westfalen is het al voorgekomen dat de po- litiefrequentie door de illegale apparatuur werd geblokkeerd, waardoor tijdens een ongeval hulpdiensten niet konden wor den bereikt. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering zal Eurocom missaris Hans van den Broek niet kandidaat stellen voor de functie van secretaris-generaal van de Navo. Dat heeft zowel minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken als zijn collega Voorhoeve van defensie bet af gelopen weekeinde verklaard, in een reactie op uitlatingen van VVD-fractievoorzitter Bol- kestein en berichten in Duitse kranten. PvdA. D66 en het CDA vinden eveneens dat Nederland nu niet actief moet lobbyen voor een nieuwe kandidaat. Nederland moet even „pas op de plaats ma ken", meent CDA-leider Heer- ma. Het PvdA-kamerlid Valk vindt dat Nederland „zijn portie wel heeft gehad". „Pas als de he le Navo alleen over Van den Broek consensus zou kunnen be reiken, ontstaat een nieuwe si tuatie", aldus Van den Bos van D66. Zoals gemeld opperde Bolke- stein vrijdag dat het na het é- chec rond Ruud Lubbers mis schien toch nog mogelijk zou zijn de Nederlandse Eurocom missaris op zeer vertrouwelijke wijze naar voren te schuiven. De CDA'er en oud-minister van bui tenlandse zaken Van den Broek staat bekend als een 'Atlanticus' - iemand die veel oog heeft voor de banden met de VS - en is goed thuis in het B^snië-dossier. Vol gens Bolkestein zou Van den Broek de Navo goed kunnen lei den en kan Nederland op deze manier de verhouding met de VS herstellen. Duitse kranten berichtten het afgelopen weekeinde dat Ameri kaanse diplomaten in Van den Broek de nieuwe secretaris-ge neraal van de Navo zien. Het is overigens bekend dat de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Warren Christopher veel op heeft met de Europese commissaris. Hij had het liefst gezien dat Nederland hpm zou kandideren voor de hoge post, maar het kabinet koos voor Ruud Lubbers. Nederland heeft er veel moeite voor moeten doen om Van den Broek een zware portefeuille in de Europese Commissie te be zorgen en heeft hem daarom ge vraagd op zijn post te blijven. Die mening is nog ongewijzigd, zo blijkt uit de reactie van Van Mierlo. Van den Broek heeft het afgelopen weekeinde ook nog eens laten weten niet in de markt te zijn voor de toppositie bij de Navo. De Britse premier Major ergert zich aan berichten dat de VS zich gepasseerd voelen. „Dat is een belachelijk en dom verhaal, pure onzin. Ik betreur het Ame rikaanse veto tegen de Neder lander Lubbers", zei hij gisteren. /Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: <0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1