Voshart zet kroon op het werk Frank Goedegebure steelt de show Ronde van Italië start in Athene Hoek is kansloos tegen Vallei vogels Korfballers ondanks heroverde wereldtitel in mineur Advocaat schrikt niet van Werder van onze verslaggever Mark Caldenhoven NEW DEHLI/SCHIPHOL- Zelfs Erica Terpstra toomde haar ge bruikelijke enthousiasme da- in. Als vanzelfsprekend had de staatssecretaris van sportza ken zich gisteren monter in de ontvangstruimte van Schiphol gemeld om „haar jongens en meiden" te feliciteren met de wereldtitel korfbal. „Jullie zijn top of the world." Op dat mo ment was Terpstra echter nog niet op de hoogte van het trieste nieuws, dat in de voorgaande nacht de vader van bondscoach Harrie Dassen was overleden. De complimenten en felicitaties veranderden plots in condo leances. De emotionele dreun was na drukkelijk voelbaar in het kamp MÉvan Oranje, dat zaterdag in New ^fcehli België in de eindstrijd van jhet WK met maar liefst 21-13 ad vernederd. „De spontaniteit is danig bedrukt", schetste as- sistent-bondscoach Jan Hof de sfeer bij de kersverse wereld kampioen in één zin. Ook bij de spelers was de versla- T genheid groot. Uit respect voor hun scheidende baas Harrie Dassen - de Fries houdt het als keuzeheer voor gezien - sloeg de feestroes bij de spelers om in een timide stemming. Aanvoerder Oscar Mulders: „Harrie had de wereldtitel als einddoel. Wat er nu is gebeurd, is verschrikke lijk." Harrie Dassen hield zich, begrijpelijk, afzijdig. „Die we reldtitel zegt me niets, nu al thans. M'n vader was een op en top korfbalman. Het is écht on gelooflijk dat hij dit niet heeft kunnen meemaken." Bekroning Hoewel de gouden medaille abrupt een zwart randje mee kreeg, zorgden tientallen onwe tende oranjegekleurde suppor ters, familieleden en de dweil band De Koorenbouters in aan komsthal 2 van Schiphol voor Dennis Voshart (rechts) tijdens een oefenduel van Oranje in Zeeland: „Het was een fantastische ervaring." foto Dirk-Jan Gjeltema PATIi een Ahoy'-achtige ambiance. Dennis Voshart genoot. Tussen de mensenmenigte zag hij zelfs zijn naam èn beeltenissen terug op een spandoek en een paraplu. Zaterdag bekroonde hij in de In diase hoofdstad New Dehli een droomjaar met de wereldtitel. Eerder was de korfballer uit Scharendijke al gekroond tot speler van het jaar. „Het is ge woon schitterend." Dat Nederland de mondiale titel zou overnemen van de Belgen stond bij Voshart al bij voorbaat vast. Toch was er bezorgdheid. Niet zozeer over de kwaliteit van de Zuiderburen, als wel over de onzekerheid in India. Met een sporttas vol met evergreens, koeken en 'overlevingsrepen' was Oranje naar New Dehli afge reisd. „Je moet nu eenmaal op passen met ziektes en eten", zei Voshart. Dennis Voshart bleef buiten schot, waar collega's - in min dere mate - wel te kampen kre gen met buikkramp. „Het is meegevallen. Het eten, dat in de keuken en op tafel werd gekeurd door een sportarts, was goed. We kregen als advies geen gepeld fruit en ongekookte groenten te eten. Ik heb in twee weken geen hinder ondervonden van het voedsel." Dennis Voshart was onder de in druk van de omstandigheden in India. „Ik ben geschrokken van de beelden van krottenwijken en de armoede in New Dehli. Dat hebben we als ploeg echt moe ten verwerken. Ik had er, voor dat we vertrokken, veel over na gedacht. Wat moet je verwachten Er is me in elk ge val één ding duidelijk geworden: je moet in India de Westerse ge haastheid van je af zetten. Daar leven ze met de idee: komt het vandaag niet, dan morgen wel. Daar heb ik toch aan moeten wennen." De finale tussen Nederland en België was reeds op voorhand voorspeld. De beste korfballan- den ter wereld hadden tot de eindstrijd met de handrem op gespeeld, want het wereldkam pioenschap stond in het teken van de mondialisering van de korfbalsport. In 1999 staat het WK in het Australische Ade laide op het programma. „Het promotionele aspect", zo zei Voshart, „is nog steeds heel be langrijk. Maar het blijft moeilijk. We moesten afgeremd worden om de tegenstanders niet af te slachten." Met Belgie kende het Neder lands team echter geen mededo gen, Het verschil met de titelver dediger, die in 1991 in Antwer pen wereldkampioen was gewor den, was in vier voorgaande WK- finales nimmer zo groot geweest. Desondanks erkende Voshart dat Oranje voor 5000 toeschou wers in het Indira Ghandi Sta dion, dat 25.000 toeschouwers kan herbergen, gespannen was begonnen. „De Belgen speelden man-to-man. Dan krijg je verbe ten duels." Pas bij 4-1 kreeg Oranje een beetje lucht en liet het de Belgen nooit echt gevaarlijk in de buurt komen. Bij de rust leidde het Ne derlands achttal met 10-6. Voor al door toedoen van uitblinker Taco Poelstra. De Belgische bondscoach Carlo de Waele wis selde enkele malen om te probe ren de speler van Nic aan ban den te leggen, hetgeen mislukte Hoewel de Belgen niet schroom den naar hard spel te grijpen, werden ze na de hervatting stuK gespeeld. Poelstra scoorde zes keer. Voshart, die de openings treffer voor zijn rekening had ge nomen, kwam uit op vier doel punten. Voshart: „Het was een fantastische ervaring." Nederland - Belgie 21-13 (10-6). Sco res Nederland: Poelstra 6, Mulders 5, Voshart 4, Van der Wilt 3. J. Brandt 2, Fortuin. BREMEN (ANP) - PSV's trainer Dick Advocaat zag zaterdag de Europese tegenstander Werder Bremen gelijkspelen tegen Ein- tracht Frankfurt (1-1) en was niet onder de indruk. „Matig spel", zei Advocaat, die bena drukte dat het hier wel om een momentopname ging. Werder Bremen kwam voor rust op 1-0 door Marco Bode, Mat thias Hagner maakte in de twee de helft gelijk. Werder, dat op dit moment slechts de negende po sitie op de ranglijst inneemt, speelde een matige partij. Dick Advocaat wilde niet al te veel over zijn sterkte/zwakte analyse kwijt. „Vorige week heeft Baan (assistent-trainer) Werder tegen Stuttgart zien spe len. de volgende keer gaan we nog kijken bij Werders wedstrijd tegen Bayern München. Daarna leggen we de rapporten naast el kaar." Advocaat betreurde het dat hij niet kon kijken naar Ramzi. door trainer De Mos om tacti sche redenen naar de bank ver- ■ezen. De verwachting is dat de Egyptische verdediger in de mandekking tegen Nilis speelt. I Ronaldo's vermoedelijke tegen- K stander, Baiano, deed wel mee. Advocaat noemde de Braziliaan vrij statisch. „Dat is een voor- Bgédeel voor Ronaldo." ,In totaliteit heb ik echter niet il te veel gezien", vond Advo caat. „In het midden kon Car doso de ballen niet kwijt. Dat was het probleem van Werder. Daarom heeft de ploeg moeite met scoren." De Mos kwam tot ongeveer dezelfde conclusie. De Nederlandse trainer kwam naderhand nog in botsing met enkele landgenoten, in het We- serstadion aanwezig als verslag gever. „Als jullie niet weggaan, dan laat ik jullie weghalen", riep hij opgewonden, hoewel er voor af afspraken voor interviews wa ren gemaakt. De Mos verwijt een deel van de vaderlandse pers een gebrek aan objectiviteit in de be richtgeving rond zijn ontslag vo rig jaar bij PSV. Werder Bremen heeft al de helft van de beschikbare kaartjes voor het UEFA-bekerduel met PSV op 5 december in de voor verkoop verkocht. Manager Lemke deelde zondag mee dat inmiddels 15.000 entreebiljetten de man en vrouw zijn ge bracht. De zakelijk leider van Werder Bremen verwacht dat de resterende 15.000 ook in de voor verkoop worden verkocht. PSV speelt eerst 21 november thuis tegen de Bundesligaclub van Aad (Je Mos. De return is 5 de cember. 's-Heer Arendskerke ten koste van Bruse Boys naar eerste zege in competitie van onze verslaggever Richard Thannhauser BRUINISSE - Er schenen za terdag twee lichtjes in de kel der van de tweede klasse. Doelman Jacob Muller van Bruse Boys en linksbuiten Frank Goedegebure van 's- Heer Arendskerke waren de enige twee spelers, die de tan go dansten op het degradan tenbal. Muller voorkwam met een groot aantal schitterende reddingen, dat Frank Goede- gebures show uitmondde in een te zware nederlaag. Het werd 'slechts' 1-3 voor 's-Heer Arendskerke, dat daarmee wel de eerste zege van het sei zoen begroette. De overigens faire streekont- moeting eindigde met 21 spe lers. John van Dijke, rechts back van Bruse Boys en ver oorzaker van een omstreden strafschop, werd door arbiter M. Bruynooge uit Wemeldinge van het veld gestuurd. Niet voor de overtreding, wel voor het verbale geweld dat volgde. „Hij beet me toe: wat ben jij een grote lui", verklaarde Bruynooge. „Dat gaat te ver." Vervolgens trachtte Van Dijke de rode kaart uit de rechter hand van Bruynooge te slaan. „Ook dat incident zal ik in het rapport verwerken", zei Bruy nooge. De strafschop, na een uur spe len, was beslissend voor het verdere verloop van de wed strijd. Van Dijke trachtte de bal te spelen, miste het speel tuig, maar raakte wel de voet van Frank Goedegebure. Bruynooge, die op tien meter van de plek des onheils stond, floot direct en wees naar de strafschopstip. Een aantal spe lers van Bruse Boys reageerde woedend „Ze riepen dat die overtreding buiten het zestien metergebied was gemaakt, maar ik stond er bovenop", verdedigde Bruynooge zich. Peter Kamstra van 's-Heer Arendskerke bevestigde ech ter de lezing van de tegenstan-x der. „Ik stond er ook bovenop. De overtreding was buiten het strafschopgebied. Zeker we ten." Paul Klaassen van 's-Heer Arendskerke (rechts) tracht Theunis van den Berge van de bal te zetten. Schorsing Het zal Van Dijke niet helpen. Zijn woede-uitbarsting zal hem ongetwijfeld op een schor sing komen te staan. Boven dien dupeerde hij zijn ploeg dubbel, want Richard de Jager benutte de strafschop (0-2) en het overgebleven tiental van Bruse Boys was niet bij mach te het tij te keren. Dat het zover was gekomen, mag ook trainer Theo Moer land van Bruse Boys zich aan rekenen. Moerland liet zijn ploeg zaterdag te lang aan modderen tegen het niet goed, maar wel fel en offensief spe lende 's-Heer Arendskerke. Al voor rust had de Bevelandse ploeg op een ruime voorsprong moeten staan, omdat het een aantal uitgespeelde kansen kreeg. Slechts één mogelijk heid werd benut. Een fraaie ac tie van Frank Goedegebure, in de zesde minuut, vormde de in leiding. De snelle linksbuiten haalde aan de rechterkant de achterlijn, mocht vervolgens ongehinderd richting doel snellen, waarna hij de bal rich ting de tweede paal verzond. Kamstra miste, maar Gerard Boonefaas. die enkele meters verder stond, trof de bal zo hard, dat doelman Muller kansloos was: 0-1. Het was sneu voor de doelman, die zaterdag foutloos keepte. Hij stopte tot twee keer toe een inzet van Frank Goedegebure, tikte een door Kamstra gekop te bal naast de paal en was vlak voor rust opnieuw winnaar van een duel met de doorgebroken Frank Goedegebure. Ruimtedekking Goedegebure miste een aantal kansen, maar was zaterdag de onbetwiste uitblinker. Van Dij ke gaf hem ruimtedekking en het is merkwaardig dat trainer Theo Moerland niet ingreep. Wie Goedegebure speelruimte gunt. vraagt immers om pro blemen. hetgeen algemeen be kend is. „We hadden hem al op het middenveld moeten aan pakken, maar dat gebeurde niet", had ook Moerland ge constateerd. Moerland ver zuimde - of slaagde er niet in - de organisatie op het veld zó te krijgen, dat de gevaarlijke an gel uit de aanval werd gehaald. Ook is het onbegrijpelijk, dat Moerland Tonnie van den Ber ge zaterdag niet eerder naar de aanvalslinie liet doorschuiven. Van den Berge is volgens Moer land te belangrijk voor de - on zekere - defensie, maar de rou tinier viel zaterdag pas op, toen hij de frontlinie versterk te. De ook al niet van zelfver trouwen overlopende defensie van 's-Heer Arendskerke wist absoluut geen raad met de bal vaste en creatieve routinier, die een aantal kansen creëerde en ook nog doel trof met een ge plaatst schot van zo'n zestien meter. Die treffer had echter weinig waarde, want twee mi nuten daarvoor had Frank Goedegebure zijn optreden nog wat meer glans gegeven door 0-3 te scoren. Voor 's-Heer Arendskerke, dat door blessures en schorsingen zeven basisspelers miste, is Frank Goedegebure van on schatbare waarde, maai- dat ziet hij zelf anders. „Dat ik zó kan voetballen, is de verdien ste van de ploeg. Zij werken ex tra hard voor me. zodat ik niet hoef mee te verdedigen. Ik neem mijn pet af voor deze groep. Als je ziet hoe er ge knokt wordt. Ik denk ook dat deze eerste overwinning in de competitie de ommekeer is. Komende zaterdag spelen we thuis tegen Wilhelmina. Win nen we ook die wedstrijd, dan sluiten we aan bij de overige staartploegen." 's-Heer Arendskerke. dat al het hele seizoen hekkesluiter is. foto PieterHonhoff mag naar boven kijken: Bruse Boys kijkt angstvallig naar de poort die toegang geeft tot een lagere klasse. „De ploeg speelt momenteel te onzeker", aldus trainer Moerland. Zelfs de wa terdragers zijn uit vorm, waar door we te veel man tegen man duels verliezen." Dat geldt niet voor 's-Heer Arendskerke. Trainer Jack Schipper, die enkele weken ge leden nog verklapte, dat hij slapeloze nachten heeft van de slechte prestaties, zal dit week einde ongetwijfeld weer eens een bezoek aan dromeland hebben gebracht. Daarvoor kreeg hij een ander probleem terug. „Van zo'n wedstrijd als deze, waarin we handenvol kansen missen, krijg je het als trainer aan je hart." Bruse Boys-'s-Heer Arendskerke 1- 3 (0-1). 6 Boonefaas 0-1.60 De Jager (strafschop) 0-2.84. F. Goedegebure 0-3. 86. T van den Berge 1-3. Scheidsrechter: M Bruynooge (We meldinge). Aantal toeschouwers 175. Rode kaart: Van Dijke (Bruse Boys). Gele kaart: Van Dijke (Bruse Boys i, De J ager 's-Heer Arendsker ke) MILAAN (RTR) - Zonder vijfvoudig Tourwinnaar Miguel Indurain, zonder de winnaar van de Vuelta Laurent Jala- bert en mogelijk ook zonder de triomfator van verleden jaar Tony Rominger, begint volgend jaar op 18 mei de 79e Ronde van Italië. In Athene. Het is voor het eerst in de historie dat de Giro de Griekse hoofdstad aandoet. De start is in Griekenland omdat het vol gendjaar honderd jaar geleden is dat dat de moderne Olym pische Spelen werden gehouden. De Giro-karavaan legt drie etappes af in Griekenland. In totaal krijgen de coureurs in 22 etappes 3951 kilometer voor de wielen. Dat is ruim tweehonderd meer dan de afgelo pen twee jaar. In het schema is slechts een rit tegen het hor loge opgenomen. Een korte, vlakke van zestig kilometer. Vier aankomsten zijn op een bergtop: Monte Sirino (7e etappe 1546 m), Pratonevoso (13e 1615 m), Passo Pordoi (20e 2239 m) en Aprica (21e 1172 m). Behalve Griekenland, maakt het Giro peloton ook uitstapjes naar Frankrijk en Zwitserland. Behalve Rominger, Indurain en Jalabert is het vrijwel zeker dat Marco Pantani ook op de deelnemerslijst ontbreekt. „E- lefantino" herstelt op dit moment van een dubbele been breuk, opgelopen bij een botsing met een vrachtauto tijdens Milaan-Turijn. De genezing duurt zeker een halfjaar, menen de artsen. Hij kan nooit op tijd klaar zijn voor de Giro. Ook de start van Claudio Chiappucci is onzeker. Ballegeer: we kunnen druk niet aan van onze verslaggever Mark Caldenhoven SCHERPENZEEL - Trainers in het amateurvoetbal hebben doorgaans de grootste moeite open en eerlijk te zijn. Vaak wordt er in analyses en nabe schouwingen om de hete brij heengedraaid. Johan Ballegeer is een prettige uitzondering op de regel. Hij is dan ook van over de grens. Zelden heeft de oefen- meester van Hoek de lippen ver grendeld. Na de zeperd in Scherpenzeel te gen Valleivogels (2-0) maakte zelfs Johan Ballegeer een ont goochelde indruk. Lijstaanvoer der Hoek was kansloos naar een nederlaag gespeeld. „Als je zelfs zo'n wedstrijd niet naar je hand kunt zetten, ben je geen topper. We zijn de afgelopen maanden door velen de hemel in geprezen, maar Hoek is niet die formida bele ploeg, waar iedereen het steeds over heeft." De gretigheid waarmee Balle geer de woorden zaterdagmid dag bezigde, verried eerder op luchting dan berusting. Hij ver wachtte immers koploper af te zijn. En zonder die status, zo dacht de Belg hardop, boert Hoek aanmerkelijk beter. „We kunnen domweg de druk niet aan." Ballegeer moet ten minste nog een weekje geduld oefenen - tot de ontmoeting met GVVV - want ook naaste belagers Heer- jansdam en Spakenburg begin gen misstappen. Hoek bewaart aan Scherpenzeel geen beste herinneringen. De Zeeuws-Vlamingen kregen op 11 februari van dit jaar op sport park De Bree-West een rode waas voor de ogen en keerden gedesillusioneerd huiswaarts. De nederlaag (5-2) viel in het niet bij de blamerende uitsluitingen voor Geert de Poorter en Jos en Leo Kayser. De dubbele neder laag tegen Valleivogels zou lang doorwerken. Zaterdag verlieten de eersteklassers met 22 acteurs het strijdtoneel, maar opnieuw incasseerde Hoek een gevoelige tik. De bezoekers creëerden in negentig minuten zegge en schrijve twee kansjes, leden ont hutsend veel balverlies en verlo ren vrijwel alle persoonlijke duels. Valleivogels-Hoek was een bot sing van identieke speelstijlen, een confrontatie van counter specialisten pur sang. Ploegen die moeite hebben het spel te dicteren en louter gokken op die ene doeltreffende uitval. Forma ties ook, die via hechte defensies en met de dubbele bezetting centraal op het middenveld ra zendsnel de spitsen proberen te zoeken. In goeden doen beheersen de spelers van Hoel? het 4-4-2-sys- teem tot in de puntjes. Maar ge ven architecten Patrick Naudts en Geert de Poorter niet thuis, dan overstijgt Hoek nauwelijks de middelmaat. Hetgeen de for matie van Ballegeer zaterdag overduidelijk demonstreerde. Naudts. in de verdedigende rol en de vooruit geschoven De Poorter werden overlopen door hun directe tegenstanders, res pectievelijk Patrick Biemans en Harry Epskamp. Het tweetal van Hoek, dat tijdens de flitsen de competitiestart nog een hoofdrol had vervuld, is onbe grijpelijk ver teruggevallen Bal legeer: „Als Naudts en De Poor ter 60,70 procent van hun passes inleveren, is dat wel een beetje veel." Vooral Naudts had een off-day. De voormalige speler van Loke ren kreeg les van Biemans, die een opmerkelijke actieradius aan de dag legde. De diepgaande middenvelder van Valleivogels, twee seizoenen geleden nog op de loonlijst van De Graafschap, overliep de captain van Hoek op alle fronten en dook drie keer vrij op voor doelman Wim Ver- poorte. De Terneuzense sluit post, zonder twijfel Hoeks beste man, voorkwam met enkele ster ke ingrepen een blamage. Bij de treffers van Valleivogels ging Verpoorte vrijuit. Biemans prik te in de eerste helft raak, Jeffrey Pijl na de rust. Beiden hadden in de doelmond een zee van vrij heid, tot ergenis van Verpoorte. In de eerste helft had Hoek de equipe van Ernst Brandes nog redelijk in de tang. Al bleven de kansjes uiterst schaars, Dat kwam doordat de spitsen Davy Gijsel en Benedikt van de Walle zelden van een bruikbare pass werden voorzien. Het Belgische koppel was meer dan eens een roepende in de woestijn. De of fensieve daden van Hoek moes ten komen uit de tweede lijn - Mare Minnaert en Geertjan de Smet - of uit de lucht - Danny Magi to. Na de hervatting ontpopte zich niettemin een enerverend schouwspel. Hoek ging verbeten op zoek naar de gelijkmaker, maar strandde keer op keer. nog voordat het domein van doel man Ben van Veldhuizen ook maar was genaderd. Vallei vo gels zat als in een fauteuil en loerde op uitbraakmogelijkhe- den. Die dienden zich prompt aan. Zo ontsnapte Magito hal verwege de tweede helft aan de rode kaart, nadat hij de doorge broken Pijl had neergehaald. Met slechts geel, gegeven door de uiterst coulante scheidsrech ter Boonstra, mocht de libero niet mopperen. Met pittige ingrepen stookte Valleivogels het vuurtje aan. zo doende inspelend op de frustra ties bij Hoek. Hoewel het er bij vlagen uiterst onvriendelijk aan toeging, hadden de Zeeuws-Vla mingen de wijze les van het vo rige seizoen in elk geval in hun oren geknoopt. Ballegeer: „Ie dereen raakte er behoorlijk ge frustreerd van dat er nauwelijks iets lukte." Vanavond (maan dag) hoopt hij zijn ploeg weer op het juiste spoor te krijgen, wan neer de nationale ploeg van Bur kina Faso als sparringpartner optreedt in Hoek. Valleivogels - Hoek 2-0 (1-0). 26 Bie mans 1-0, 70. Pijl 2-0. Scheidsrechter: S. Boonstra (Leeuwarden). Aantal toeschouwers: 350. Gele kaart Van den Broek (Valleivogels) en Magito -(Hoek). Vitesse-stadion en zes auto's met racistische leuzen beklad ARNHEM (ANP) - Onbekenden hebben zondagmorgen in al le vroegte het stadion van voetbalclub Vitesse in Arnhem en zes daar in de buurt geparkeerde, auto's beklad met racisti sche leuzen en hakenkruizen. Ook staan overal de letters CP'86. De politie is gisteren begonnen met een buurtonder zoek. Op het stadion Klein Monnikenhuize staan leuzen als Heil Hitier, Spelbos rot op, Rijnfront SS en Turkije Bedankt. Die laatste kreet zou kunnen slaan op de massale vechtpartij, die woensdagavond uitbrak tusen fans van het Turkse nationale voetbalteam, Vitesse-spelers en de scheidsrechter. Ook zes auto's in de Cort van der Lindenstraat zijn beklad met hakenkruizen en leuzen van CP*86. De eigenaars van de auto's ontdekten de beschadigingen zondagmorgen en heb ben aangifte gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11