Rabin is slachtoffer van complot EU dreigt Nigeria met sancties mm PZC Frankrijk herdenkt generaal De Gaulle Protest Filipijnen en Nieuw-Zeeland tegen kernwapens PAAUWE VN-tribunaal klaagt drie officieren van leger Joegoslavië aan COTTAGE Landelijke schoonheid in eerlijk, Amerikaanse journaliste in Turkije vrijgesproken zulk wonen Wnd/eb..paa buitenland Volgens Israels minister van politie handelde Amir niet alleen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 atig van onze correspondent Ad Bloemendaal dnii ■1l '°TEL AVIV - Volgens Israëls mi nister van politie Moshe Sha- chal is premier Jitschak Rabin het slachtoffer geworden van een complot. Hij zei gisteren dat moordenaar Yigal Amir niet al leen kan hebben gehandeld en 'dat hij 'technische hulp en steun' heeft gekregen van der den. De groep zou niet alleen uit zijn geweest op het vermoorden van Rabin. Ook andere poli tieke leiders zouden op de nomi natie hebben gestaan te worden gedood. Amir zei tijdens zijn 10 ig verhoor dat hij het ook had voorzien op Shimon Peres. Hij zei ook dat hij zijn daad alleen heeft voorbereid en uitgevoerd. 36 30 Zijn eveneens aangehouden 20 r' broer, Hagai, heeft hem een aan- }Ütal zelfgemaakte dum-dum ko gels geleverd. Maar het is niet VN-personeel n Genève Staakt voor iet eerst ustit ;zon op ader dtvan onze correspondent Bob Kroon duidelijk of hij precies wist wat Yigal van plan was. De andere vier arrestanten zijn studenten uit Amirs vriendenkring. De po litie wil onder meer nagaan of zij wisten van de moordplannen. Minister Shachal liet blijken dat er meer aanhoudingen zullen volgen. Gisteren is het huis van de fami lie Amir doorzocht. Op zolder vond de politie 'een wapenvoor- raad die een terreurorganisatie niet misstaat'. Er lagen automa tische wapens, pistolen, hand granaten, ontstekingsmecha nismen en explosieven. Hagai Amir stond bekend als een wa pen-hobbyist. Gisteren verschenen twee nieuwe verdachten voor de rech ter. Dror Adani (26) uit Amirs woonplaats, Herzliya, wordt er van verdacht actief betrokken te zijn geweest bij het complot te gen Rabin. De politie omschrijft hem als 'een centrale figuur in een terreurgroep'. Adani diende samen met Yigal Amir in de Go- lani-infanteriebrigade. Hij ont kent iedere betrokkenheid bij de moord, maar volgens de politie staat dat haaks op verklaringen van Amir zelf. De andere verdachte, Ohad Skornik (23) uit Tel Aviv, wordt alleen verdacht van het achter houden van gegevens die een misdaad hadden kunnen voor komen. Zijn vader is prof. Je- huda Skornik, hoofd van de chi rurgische afdeling van het Ichi- lov-ziekenhuis in Tel Aviv. waar Rabin na de moord is heenge bracht. Ohad Skornik heeft sa men met Yigal Amir aan een yes- hiva, een religieus seminarium, gestudeerd. God bestaat Andere verdachten die worden gehoord zijn Avishai Raviv en Benni Aharoni. Raviv is volgens de politie oprichter en leider van de rechtse Eyal-groep, waartoe ook de andere verdachten zou den behoren. Eyal heeft waar schijnlijk niet veel meer dan tien leden, maai" de politie onder zoekt banden van de groep met de verboden Kahane Chai-orga- nisatie. Een van de leiders van 'Kahane Chai' vertelde gisteren dat de moord op Rabin 'bewijst dat God bestaat'. De rechtsextremistische rabbijn Meir Kahane, aan wie de organi satie haar naam ontleend, werd op 4 november 1990, om tien uur 's avonds in New York ver moord. Dat wil zeggen: precies vijfjaar - op de dagen het uur af - voor Rabin. Benni Aharoni is een vriend van Amir, die volgens de politie op de hoogte moet zijn geweest van de moordplannen. Yigal Amirs moeder. Geula, ver scheen gisteravond voor de Is raëlische televisie. Ze zei dat Yi gal zich door zijn daad heeft los gescheurd van zijn familie. Hij zou zich de laatste maanden in zichzelf gekeerd hebben gedra gen. Maar volgens zijn moeder was er geen enkele aanwijzing dat hij in die tijd veranderde van een rechtsdenkende student in een extremist. Ze had op zolder wel blokken springstof gezien, maar gedacht dat het stukken zeep waren. „Als de lijfwachten van Rabin Yigal hadden dood geschoten dan had ik dat aan vaard als Gods wil", zei ze. Dreigende taal in Egypte tegen vakantiegangers CAIRO/DEN HAAG (AFP/RTR/ ANP) - De fundamentalistische moslimorganisatie Gama'at al- Islamiyya heeft donderdag in Egypte buitenlandse toeristen gelast het land onmiddellijk te verlaten. De splintergroepering raadt de toeristen aan te vertrekken en eist in een communiqué de ver antwoordelijkheid op voor de beschieting van een trein op het traject Aswan-Caïro op dinsdag. Daarbij raakten elf mensen, waaronder een Nederlandse, ge wond. Woensdag vuurden onbe kenden in het zuiden van Egypte opnieuw kogels af op een trein. Vier passagiers raakten licht ge wond. De fundamentalisten bestrijden de in hun ogen „afvallige" rege ring van president Hosni Muba rak met terreuraanslagen. De laatste tijd leken de extremisten door activiteiten van de veilig heidsdienst in het nauw gedre ven. Het dreigement van don derdag duidt op een herwonnen zelfvertrouwen van de Gama'at. De organisatie zou ook zitten achter de mislukte moordaan- .1 slag op Muburak, eerder dit jaar bij een Afrikaanse topconferen tie in Addis Abeba. gang GENEVE - Voor het eerst in de 'erio geschiedenis is het personeel de Verenigde Naties in Ge- mpeneve massaal de straat opge- om te protesteren tegen 18 ofwanbetalende lidstaten en de iaarmee samenhangende ont- i pe slagen die honderden VN-mede- n df werkers boven het hoofd han- selijk gen. Bijna drieduizend stafle- ;atei'ien van tientallen nationalitei- poni en verzamelden zich in de leesl lunchpauze voor hét Palais des zuid Nations, het Europese hoofd elijk kwartier. De VN kampen met een tekort fan bijna 3,5 miljard dollar (5,6 miljard gulden) op de lopende jaarbegroting. De woede van de lemonstranten keerde zich vooral tegen de Amerikanen, die met een achterstallige bijdrage van bijna anderhalf miljard dol- (2,4 miljard gulden) de voor naamste oorzaak zijn van de fi nanciële crisis. lij het VN-secretariaat, de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) en de ILO, het Interna tionale Arbeidsbureau, gaan er op korte termijn vierhonderd internationals' uit. Leveran ciers worden tot januari niet neer betaald, korte termijn-con- 'Ctracten zijn geschrapt en er wordt drastisch gesnoeid in het reis- en conferentiebudget, lok de Zwitserse regering "maakt zich zorgen, omdat ne genduizend van de 21.000 VN- ledewerkers in Genève lokale lachten zijn zonder vast con tract, die als eerste worden weg gesaneerd. Achthonderd Franse militairen vormden gisteren in Parijs een gigantisch kruis van Lorraine tijdens een ceremonie ter nagedachtenis van de 25 jaar geleden overle den generaal De Gaulle. foto EPA COLOMBEY-LES-DEUX-EGLISES (AFP/RTR) - De Franse politici hebben hun ruzies over kabinetswij zigingen gisteren even van tafel geschoven om hun eer te bewijzen aan generaal De Gaulle, die 25 jaar geleden overleed. President Chirac, die zich probeert voor te doen als een waardige opvolger van de generaal, legde een blauw-wit-rode krans op diens graf in Colombey-les- deux-Eglises, in Oost-Frankrijk. De Gaulle, die van 1958 tot 1969 de scepter zwaaide over Frankrijk, was de populairste Franse leider na de oorlog. Chirac heeft zijn populariteit echter na zes maanden aan de macht tot recordlaagte zien dalen. In Frankrijk staan verschillende herdenkingsmanifestaties op het programma, onder meer een mis bij de Place des Inva lides, naast het graf van Napoleon. „De Gaulle was een traditionalist die de waarden en grootheid van Frankrijk was toegewijd, en die tracht te Frankrijk aan te passen aan de moderne wereld", zei ex-president Giscard d'Estaing in een toespraak. Aanhoudende druk om uitvoering doodvonnissen te voorkomen BRUSSEL/DEN HAAG/AUCK- LAND (ANP/RTR) - Als de machthebbers in Nigeria de doodstraf van mensenrechten activist Ken Saro-Wiwa en acht medestanders voltrekken, kan dat ernstige gevolgen hebben voor de Europese steun aan het Westafrikaanse land. Met dit dreigement probeert de Euro pese Unie (EU) druk uit te oefe nen op het regime in Lagos om af te zien van de uitvoering van de omstreden vonnissen. In een scherpe verklaring giste ren in Brussel zegt de Unie ern stig bezorgd te zijn over derecen- te bekrachtiging van de dood straffen door de militaire junta. De EU wijst op de hardheid van het vonnis, het ontbreken van het recht op beroep en het ge brek aan basisrechten geduren de het hele proces. '15 Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag voerde minister Van Mierlo gisteren een ge sprek met de Nigeriaanse ambassadeur in Nederland, Ibrahim Bindawa, hier bij aankomst. foto ANP Een militair tribunaal veroor deelde de negen burgers. De be klaagden mochten geen beroep aantekenen tegen de uitspraak en kregen nagenoeg geen juridi sche bijstand. De vijftien lidsta ten van de Unie doen een drin gend beroep op machthebber Abacha om zijn recht op clemen tie te gebruiken. De Unie uit verder kritiek op het ontbreken van respect voor de basisrechten van de bevolking. Dit heeft volgens de EU geleid tot de huidige slechte situatie in Ogoni-land en andere gebieden waai- minderheden wonen. In het licht van de huidige ge beurtenissen zal de samenwer king tussen de EU en Nigeria op nieuw worden besproken, waar schuwen de vijftien lidstaten. De verklaring wordt onderschreven door Midden- en Oosteuropese landen: Malta, Cyprus, Zwitser land en Noorwegen. Gisteren zei minister Van Mierlo van buitenlandse zaken tegen de Nigeriaanse ambassadeur in Nederland. Ibrahim M. Bin dawa, dat de dreigende voltrek king van de doodvonnissen kan Sekteleider mag Duitsland niet in BONN (EPDi - De Zuidkoreaanse sekteleider Sun Myung Moon komt Duitsland niet binnen. Minister Manfred Kanther (CDU) heeft het inreisverbod vernieuwd, omdat Moon een mo gelijk gevaar is voor de openbare orde. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken donderdag meegedeeld. Moon wilde komend weekeinde deelnemen aan een grote bij eenkomst van zijn Verenigingskerk in Frankfurt am Main. In 1987, toen de sekteleider festiviteiten rond het 750-jarig be staan van Berlijn wilde bijwonen, kwam hij het land ook niet binnen. Vorige week weigerde de Britse regering het inreisverbod voor Moon, de absolute leider van de sterk hiërarchisch opgebouw de sekte, in te trekken. Duitse priester tilt Boliviaanse kerk LA PAZ (DPA) - Een Duitse priester heeft het aartsbisdom La Paz in Bolivia voor miljoenen dollars getild. Franz Joseph Thellen. al jarenlang administrateur van het bisdom, heeft de handtekening van aartsbisschop Luis Sainz vervalst en op die manier hoge bedragen verduisterd. Dit heeft, de Boliviaanse politie meegedeeld. Met zijn optreden heeft de Duitse priester het aartsbisdom aan de rand van het bankroet gebracht. Het bisdom heeft in augustus aangifte gedaan bij de politie maar die is weer ingetrokken. Het bisdom wilde eerst een in tern onderzoek verrichten naar de verduistering van - volgens mediaberichten - vijf miljoen dollar (ongeveer acht miljoen gul den). Oostenrijks meisje wordt beter WENEN (DPA) - De Oostenrijkse Olivia Pilhar. het zesjarige kankerpatiëntje dat afgelopen zomer van haar ouders aanvan kelijk niet behandeld mocht worden, is aan de beterende hand. Dat hebben de behandelende artsen verklaard. De zaak-Pilhar zorgde in de zomer voor grote opschudding om dat de ouders van Olivia weigerden het meisje chemotherapie te laten ondergaan. In plaats van zich tot de reguliere genees kunde te wenden, wilden de Pilhars hun dochter slechts toe vertrouwen aan de Duitse natuurgenezer Gert Ryke Hammer! Deze mag in Oostenrijk al negen jaar geen geneeskunde meer uitoefenen nadat vier kinderen die bij hem onder behandeling stonden, overleden. DEN HAAG (ANP) - Het Joego- slavië-tribunaal heeft drie offi cieren van het Joegoslavische Volksleger (JNA) in staat van beschuldiging gesteld. De drie worden verantwoordelijk ge houden voor de massamoord in Ovcara, bij de Kroatische stad Vukovar in Oost-Slavonië, van 261 niet-Servische mannen. Dit heeft de woordvoerder Char- tier van het Tribunaal gisteren bekendgemaakt. De mannen waren onder dwang meegeno men uit het ziekenhuis van Vu kovar op 20 november 1991, twee dagen nadat de stad in handen van de Serviërs was gevallen. De drie officieren, Mile Mrksic, Miroslav Radic en Veselin Slji- vancanin, zijn onder meer aan geklaagd wegens ernstige schendingen van de Conventie van Genève van 1949 en misda den tegen de menselijkheid. Mrksic en Radic houden zich vermoedelijk op in Servië. Slji- vancanin in Montenegro. Zij worden individueel verantwoor delijk gehouden voor hun mis daden, maar ook voor de daden van hun ondergeschikten. Soldaten van de in Belgrado ge legerde Brigade van Gardisten, onderdeel van het JNA, namen de 261 mannen uit het zieken huis van Vukovar mee naar een boerderij in Ovcara, waar zij hen enkele uren hebben geslagen. Daarop werden de slachtoffers doodgeschoten en in een massa graf begraven. De groep bestond uit gewonde patiënten, zieken huispersoneel, soldaten, Kroati sche politieke activisten en an deren. leiden tot verdere sancties, met name van de Europese Unie. Van Mierlo drong verder aan op clementie voor de verdachten. Bindawa werd op Van Mierlo's departement ontboden voor een geek dat uiteindelijk ruim een half uur duurde. De Ogoni-leider Ken Saro-Wiwa en zijn geestverwanten zijn in mei vorig jaar zonder aanklachl gearresteerd. Zij kregen pas na negen maanden te horen waar van justitie hen verdacht 0684schuld aan de dood van viei overheidsfunctionarissen die bij rellen in het Ogoni-district om kwamen. Nu de regerende mili taire raad de doodvonnissen heeft bekrachtigd, dreigen Saro- Wiwa en de zijnen binnenkort te worden opgehangen. DEN HAAG (ANP) - Nieuw-Zee land heeft bij het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag aangedrongen op een to taal verbod op kernwapens. Het land wil verder dat de hoogste juridische instantie ter wereld het nemen van kernproeven on wettig verklaart. De Filipijnen vinden dat het dreigen met of het gebruik van kernwapens het Handvest van de Verenigde Natjes schendt, aangezien dat gebaseerd is op fundamentele regels van het internationale recht die elk dreigen met of ge bruik van geweld verbieden. De wereldgezondheidsorganisa tie WHO en de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties hebben het Internationale Hof een uitspraak gevraagd over de vraag of internationale wetten de ruimte laten om met kernwa pens te dreigen of die te gebrui ken. De historische uit spraak van het Hof zal overigens niet bindend zijn. Volgens Nieuw-Zeeland moet er een totaal verbod komen. „In onze opvatting dient het Hof zich daartoe uit te spreken", zei de procureur-generaal van Nieuw-Zeeland, Paul East, giste ren op de zevende dag van open bare hoorzittingen in het Vre despaleis in Den Haag. Volgens East is het duidelijk dat de internationale gemeenschap steeds meer tot de overtuiging komt dat het bezit van kernwa pens niet strookt met internatio nale wetgeving. Hetzelfde geldt voor proeven met die wapens. „Een verklaring dat kernwapens onwettig zijn, zou een belangrij ke stap betekenen op weg naar afschaffing. Wij kunnen ons niet voorstellen dat het Hof geen uit spraak doet, of dat het met een standpunt komt dat schadelijk is voor de zaak van nucleaire ontwapening en wapenbeheer sing", aldus de Nieuwzeelandse procureur-generaal. Hij uitte overigens wederom kritiek op Frankrijk en China omdat die landen hun kernproeven hebben hervat. De wereld telt vijf erkende kern- mogendheden. Het zijn de vijf landen met vetorecht in de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties: China. Frankrijk, Groot- Brittannië, Rusland en de Ver enigde Staten. t Advertentie) massief hout jgp onze correspondente Jessica Lutz ISTANBUL - Het Staatsveiligheidshof Istanbul heeft op donderdag Aliza Marcus, de Turkse correspondent van tal Amerikaanse persbureau Reuter, Vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. •Miza Marcus stond als eerste buiten landse journalist in Turkije terecht voor staatsgevaarlijke activiteiten, naar aan- jviding van een reportage die zij vorig tor maakte over de gedwongen ontrui mingen van Koerdische dorpen. De rech ter achtte echter niet bewezen dat ze met Opzet de wet heeft overtreden. Alhoewel Marcus onder een andere wet terecht werd, heeft de recente wijziging van het gewraakte Artikel 8 van de Anti terreurwet waarschijnlijk geleid tot deze 'afspraak. Dat luidde: 'Eenieder die de ^deelbare eenheid van de staat betwist, om wat voor reden of met welk doel dan ook, is strafbaar'. Het stukje 'om wat voor reden of met welk doel dan ook', dat de wet zo willekeurig maakte, is geschrapt- Dat dwingt openbare aanklagers en rech ters om wat zorgvuldiger te kijken of de schrijver van een bericht ook werkelijk tot doel had om de eenheid van de staat te ondermijnen. Als gevolg van de wetswijziging zijn in middels 66 van de naar schatting 150 mensen die gevangen zitten voor het ui ten van hun mening, vrijgelaten. Vijfdui zend lopende zaken worden herzien. An derzijds zijn radio- en televisiejournalis ten. die tot nu toe buiten schot bleven, ook in de nieuwe wet opgenomen. Buitenland Het artikel van Marcus verscheen in de inmiddels verboden pro-Koerdische krant Ozgur Gündem, die zoals zoveel kranten in de wereld een abonnement had op het persbureau Reuter. De logi sche veronderstelling dat buitenlandse correspondenten alleen dan vervolgd kunnen worden als hun werk in Turkije gepubliceerd wordt, blijkt echter onjuist. De arm van de Turkse wet is lang: ieder een die waar ook ter wereld in het open baar 'het wezen van de Turkse staat' be twist, kan in principe een proces aan zijn of haar broek krijgen. Zo hebben de tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeelde Koerdische parlementsle den o.a. een toespraak op hun strafblad staan, die ze in 1993 in het Duitse Bonn gehouden hebben en waarin ze de gewa pende strijd van de PKK tegen Turkije steunden. De schrijver Yashar Kemal, wiens boeken wereldwijd vertaald zijn, staat nog steeds terecht voor een bij drage aan het Duitse blad Der Spiegel. Democratisering van de Turkse wetten is door het Europese Parlement als voor waarde gesteld om de toetreding van Turkije tot een douane-unie (een econo mische en geen politieke overeenkomst) met Europa goed te keuren. Op 14 decem ber stemt het Europees Parlement hier over. Premier Qiller vindt echter dat het maar eens afgelopen moet zijn met alle bemoeienissen. In een persverklaring wees zij donderdag op de hervormingen van de Grondwet en Artikel 8, die na hef tige strijd in het parlement doorgevoerd zijn en vooral ook het vrij onopgemerkt gepasseerde zevende vijf-jarenplan, dat decentralisatie van de macht mogelijk maakt. Dit laatste is door Westerse diplomaten een stille revolutie genoemd. „Alles bij el kaar een enorme stap voorwaarts voor onze democratie", aldus de premier. „Desondanks blijft het kritiek regenen vanuit Europa. Er wordt ons verteld dat we niet genoeg gedaan hebben en dat de stappen 'cosmetisch' zijn. Dat is onrede lijk". Scandinavisch grenen is op z'n mooist als je het in een milieuvriendelijke was zet. Dan komt de tekening van de natuurlijke structuur goed tot zijn recht. Hik meubel is een stuk met individuele kenmerken. Leven met zulke meubelen is puur wonen. Groen wonen, zo zou je het ook kunnen noemen, want planten en bloemen voelen zich eveneens thuis in een Cottage omgeving. janwe in 12000m2 showroom Marconistraat 15,0113 220840 G°eS'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5