Onderzoek naar chaos Limburg PZC Herdenkingen van de Kristallnacht Pensioenfondsen roepen op tot debat achterblijven aow Vermoorde premier Rabin herdacht Recordaantal stakers in het onderwijs Tempo inkrimping veestapel Nederland hoogste binnen EU bC o T3 GroenLinks wenst voetinkomen voor iedereen van 600 CDA wil snelwegen met zes rijbanen binnenland Woningcorporatie zou tekort hebben van 175 miljoen gulden LAMPEN HOMELIGHT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 aut< epak in on gaai ar d tfaai a stx ?t. NB s vei }uat offei s ev m o gee ie bi VDi s mi vai p bi me nie eger ïjaa ij de; jur ce justi naa woi in d woi >s ri c zijl vai brui uim vdA ïgen l vai taan irde ts o non il n« vai 'der Dble .t df elijk ïanc haai ider ;eno /laai lege niel vol heb hel| drai AMSTERDAM (ANP) - De her denkingen van de Kristall- nacht hebben donderdag in t waalf steden in totaal enkele honderden belangstellenden getrokken. De deelnemers hielden stille tochten met fak kels, gevolgd door een minuut stilte. Ook waren er toespraken en discussiebijeenkomsten met bijzondere aandacht voor vluchtelingen die in Europa een veilig heenkomen zoeken. De Kristallnacht was de be ruchte nacht van 9 november 1938, toen Duitse burgers, op gehitst door 'het nazi-regime van Hitier, zich massaal keer den tegen hun joods medebur gers. Daarbij werden verspreid over heel Duitsland synagoges, huizen en winkels van joden vernield. De naam van de nacht verwijst naar het vele glas dat na de vernielingen op straat lag. In Amsterdam ver zamelden zich 200 mensen voor de Stopera bij het monument voor het joodse verzet. In toe spraken werd er op gewezen dat de huidige asielzoekers in een vergelijkbare situatie zit ten als vluchtelingen in de Tweede Wereldoorlog. Volgens een woordvoerder van de Stichting Nederland Bekent Kleur, die de herdenkingen landelijk coördineert, wilden meer mensen naar het monu ment in Amsterdam komen. „Maar zij belden af, omdat ze toch ervoor kozen naar het Concertgebouw te gaan. waai de herdenkingsbijeenkomst voor Rabin werd gehouden." In Rotterdam liepen zeker tweehonderd mensen mee in een stille tocht vanaf het Cen traal Station naar de Paulus- kerk, waar een manifestatie was over het vluchtelingen vraagstuk. In Utrecht was er een stille tocht rondom het An ne Frank-beeld op het Jans kerkhof. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stelt een parlementair onderzoek in naar de financiële chaos bij de Limburgse woning corporatie WBL. De Vaste Ka mercommissie voor de Rijks uitgaven en die voor de Volks huisvesting namen donderdag middag dat besluit unaniem. Staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting pleitte tijdens kameroverleg eerder op de dag zelf al voor een onderzoek. De verwachting is dat het onder zoek vier tot vijf maanden gaat duren. De Kamer moet er for meel nog mee instemmen. PvdA-woordvoerder Duives- teijn stelde eerder al dat het voor de hand ligt dat VVD'er Hofstra het onderzoek gaat leiden. Een voorzitter van D66 of CDA lijkt hem onverstandig. Vooral om dat de problemen bij WBL zijn ontstaan in de periode van Tom mei (D66) en diens voorganger Heerma (CDA). Duivesteijn zelf zegt geen interesse te hebben in de voorzittershamer. De Limburgse corporatie zou door slecht bestuur en onvol doende toezicht door het Rijk een tekort hebben van ongeveer 175 miljoen gulden. Tommei be streed overigens tijdens het overleg dat het geldtekort bij WBL zo hoog is als de Kamer vreest. Hij krijgt maandag meer inzicht in de financiële situatie bij WBL. Daarna informeert hij het parlement over het WBL- rapport van interim-manager Kempen. Debat Het waren vooral Hofstra en Duivesteijn die zich sterk maak ten voor een parlementair on derzoek. Versnel (D66) en Bies heuvel (CDA) waren aanvanke lijk tegen. Zij wilden eerst een in houdelijk debat met de staatsse cretaris. Beiden staakten don derdag hun verzet. Volgens het CDA-kamerlid Esselink kon zijn fractie ook moeilijk anders. „Want ik heb nog zelden meege maakt dat een staatssecretaris smeekt om een parlementair on derzoek." Het ligt in de reden dat het onderzoek ook de gehele cultuur van het volkshuisves tingsbeleid in Limburg mee neemt. Tommei pleitte voor een parle mentair onderzoek omdat de 'in tegriteit' van zijn medewerkers in het geding is. Volgens hem gaan de beschuldigende vingers van PvdA en WD en de media in de richting van zijn ambtenaren. Die zouden de staatssecretaris, en dus de Kamer, onvoldoende hebben geïnformeerd over de gang van zaken bij WBL. De be windsman stelde in de Kamer dat hij volledig achter zijn men sen staat. „Laat een parlemen tair onderzoek nu de veenbrand rond WBL maar doven." De staatssecretaris zei dat hij door de houding van VVD en PvdA niet aan politiek vertrou wen heeft ingeboet. Al stelden Hofstra en Duivesteijn eerder dat zij geen optimaal geloof meer hebben in de bewindsman. „Ik weet ook niet of je altijd de genade van optimaal vertrou wen nodig hebt." WBL ontstond in 1991 door een fusie van enkele kleine corpora ties. De nieuwe corporatie bezit ongeveer achtduizend wonin gen. De problemen in Limburg begonnen met de operatie van staatssecretaris Heerma om cor poraties min of meer te verzelf standigen. Zij mochten de huren voortaan zelf vaststellen als de gemiddelde huurverhoging maar niet boven de 3.8 procent uitkwam. Het bestuur van WBL kon ech ter met dat percentage de verlie zen niet compenseren. Verliezen DEN HAAG (GPD) - Steeds meer pensioenfondsen laten de koppeling tussen de aow en het aanvullende pensioen los. Een Advertentie Middelburg, Lange Delft 127 tel. 0118-633844. Vlissingen Walstraat189 tel. 0118-419077. PvdA en D66: bijverdienste in bijstand ontzien DEN HAAG (ANP) - De kamer fracties van PvdA en D66 willen dat bijstandsgerechtigden met een klein baantje een deel van hun bijverdienste mogen hou den. Zij denken daarbij aan mi nimaal 200 tot 250 gulden per maand, aldus D66-kamerlid Bakker. In het verleden bestond een vrij latingsregeling in de Bijstands wet. Die bepaalde dat een uitke ringsgerechtigde een gedeelte van zijn bijverdienste in zijn zak mocht steken. De regeling is en kele jaren geleden geschrapt omdat het vorige kabinet vond dat ze bijstandsgerechtigden onvoldoende aanzette tot het zoeken van een volledige baan. Bakker wil in feite de oude vrijla tingsregeling in al dan niet ge wijzigde vorm weer invoeren. Hij denkt dat zoiets niet tot hoge ex tra kosten hoeft te leiden, omdat dan een deel van het zwarte werk wordt „gewit". PvdA en D66 overwegen hun voorstel naar voren te brengen in de discussie over de armoede- nota, waarmee het kabinet bin nenkort naar buiten komt. Dat stuk bevat onder meer voorstel len om het budget voor bijzon dere bijstand effectiever in te zetten. Nu houden de gemeen ten daarvan jaarlijks 60 miljoen over. die waren ontstaan door het be zit van onverhuurbare, veelal te duur gefinancierde woningen. De kosten van ongeveer de helft van het totale woningbestand waren te hoog. Doordat het WBL-bestuur onder meer verzuimde eigen bezit te verkopen, stapelden de finan ciële problemen zich op. Het ge volg was dat het bestuur met cij fers ging manipuleren om het be drijfsresultaat te beïnvloeden. PvdA en VVD stellen dat het Rijk, dus de staatssecretaris, te laat heeft ingegrepen. AMSTERDAM - De Israëlische ambassadeur in Nederland, de heer Gal en zijn echtgenote (links op foto), prins Willem-Alexander en kamervoorzitter Deetman (geheel rechts) woonden donderdag in Amsterdam de bijeenkomst bij ter herdenking van de vorige week zaterdag vermoorde Israëlische premier Rabin. De bijeenkomst vond plaats in het Concertgebouw, op initiatief van de samenwerkende joodse organisaties in Nederland. foto ANP achterblijvende of 'bevroren' aow wordt niet langer automa tisch gecompenseerd in het aan vullende pensioen. De pensioenfondsen hebben daar namelijk het geld niet meer voor, zo liet C. van Rees, voorzit ter van de Stichting voor Onder nemingspensioenfondsen (Opf), donderdag weten tijdens het jaarcongres in Den Haag. Loskoppelen van de aow bete kent dat de geldende pensioen norm van 70 procent van het laatstverdiende loon wordt los gelaten. De pensioenen kunnen, als de aow de loonontwikkeling niet volgt, dus een stuk lager uit vallen. „Het wordt tijd om te be zien in hoeverre en op welke wij ze het aow-hiaat gerepareerd gaat worden", riep Van Rees werkgevers en werknemers op dit onderwerp eens op de agenda te zetten. „Sociale partners moe ten bewust kiezen of ze van 70 procent naar een lager percen tage willen, dat moet niet slui penderwijs gebeuren". De interesse voor pensioenen bij de bevolking neemt toe en te vens de angst voor een slechte oudedagsvoorziening. Van Rees bepleitte dat pensioenfondsen ervoor zorgen dat hun deelne mers begrijpen waar ze recht op hebben, zodat ze tijdig maatre gelen kunnen nemen, bijvoor beeld het sluiten van een extra pensioenverzekering. De voorzitter riep de pensioen fondsen ook op hun deelnemers te waarschuwen voor de gevol gen van de nieuwe Nabestaan denwet Anw). „Voor de toekom stige nabestaanden van uw deel nemers kan een dramatische achteruitgang in inkomen plaatsvinden", waarschuwde hij. Het recht op een Anw-uitke- ring wordt namelijk per 1 april 1996 (als de Eerste Kamer ook met het wetsvoorstel instemt.) fors beperkt: van zo'n 200.000 rechthebbenden naar zo'n 15.000 rechthebbenden. Bij een gezinsinkomen van minder dan 85.000 gulden per jaar wordt bo vendien te weinig weduwenpen- sioen opgebouwd om van te kun nen leven. Nabestaanden die geen Anw- uitkering krijgen en een te klein pensioen ontvangen, zullen dus bij de gemeente moeten aan kloppen voor een aanvullende uitkering tot het bijstandsni veau is bereikt. „Het verbaast mij dat er nog weinig discussie in ondernemingen waarneembaar is over Of en zo ja op welke wijze een dergelijk hiaat voor werkne mers verzekerd gaat worden", aldus Van Rees. De protestbijeenkomst in Amsterdam trok grote belangstelling. AMSTERDAM (ANP) - De on derwijsbonden hebben donder dag op de regionale protestbij eenkomsten in Amsterdam en Geleen 3300 stakers genoteerd. In Amsterdam kwamen 2200 ac tievoerders opdagen, in Geleen meldden zich 1100 leerkrachten en ander onderwijspersoneel. De bonden schrijven de grote opkomst toe aan de teleurstel ling onder de werknemers over het cao-bod dat minister Ritzen woensdag deed. Voor het gebouw Marcanti in Amsterdam stond 's middags een lange rij mensen die de pro testbijeenkomst wilden bijwo nen. De belangstelling voor de manifestaties overtrof gisteren die welke eerder deze eerder de ze week werden gehouden. Maandag noteerden de bonden in Utrecht 670 stakers, dinsdag meldden zich in Rotterdam en Groningen in totaal 2050 actie voerders. Woensdag trokken de bijeenkomsten in Heinkenszand en Emmen tezamen ruim 1000 werknemers. De bonden, verenigd in de cen trales AC. ACOP. CCOOP en CMHF. spreken vanmorgen met minister Ritzen. Hij biedt 1 pro cent loonsverhoging. Afspraken over zaken als sabbatsverlof en vermindering van de werkdruk wil hij in een volgende cao vast leggen. De bonden eisten al in maart een extra loonruimte van 4,5 procent. De onderwijssector telt 350.000 werknemers. RIJSWIJK (GPD) - De inkrimping van de Ne derlandse veestapel gaat sneller dan waar ook in de Europese Unie. Met name de aantal len varkens en schapen verminderen dras tisch. Dat gebeurt op een moment dat de nieuwe mestmaatregelen van de regering nog niet eens zijn vastgesteld. De vermindering van het aantal dieren is vooral een gevolg van de slechte prijzen die de boeren ontvangen. Jan Odink van het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) vernacht dat er volgend jaar in de EU drie miljoen slachtvarkens minder zullen zijn. De helft daarvan komt voor rekening van Nederland. De andere helft is een gevolg van een vermindering van het aantal varkens in de voormalige DDR en in Denemarken. Mogelijk dat de ontwikkelingen zullen leiden tot 'iets vriendelijker' prijzen. Het aantal schapen in de EU is met 0.2 procent gedaald. In Nederland verminderde dit jaar de_ schapenstapel met 8,1 procent. Van de 205.000 schapen die er minder zijn in de EU sinds vorig jaar. heeft Nederland bijna de helft 100 000) in geleverd. Het aantal runderen blijft vrij stabiel. De prijzen die de boeren voor slachtkoeien en meststieren beuren, zijn erg laag. Aan die toe stand zal voorlopig geen einde komen. Voor boeren met meer dan 90 stieren - over dat aan tal krijgen ze subsidie van de Brussel - is er nau welijks perspectief. •H S/5 S/5 dem boer drukkers de meest veelzijdige drukkers! bel voor informatie (0118)681000 den boer drukkers markt 51 4331 lk middelburg telefoon (0118) 681000 telefax (0118) 681215 Moeder poogt kinderen te doden ELFT (ANP) - Een 44-jarige vrouw uit Delft heeft donderdag middag geprobeerd haar drie kinderen van tien. twaalf en veer tienjaar te doden. Zij gaf haar kinderen slaaptabletten en pro beerde hun polsen door te snijden. Daarna heeft zij ook ge tracht haar eigen polsen door te snijden. Dat mislukte toen het oudste kind plotseling wakker werd. Het kind kon de buren alarmeren. Deze waarschuwden de poli tie. De kinderen en de vrouw zijn in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is stabiel. De vrouw was voor zover bekend tot haar daad gekomen vanwege relatieproblemen. Stengere eisen ritueel slachten RIJSWIJK (GPD) - Er zullen strengere eisen worden gesteld aan het ritueel slachten van vee door etnische minderheden. De man die het dier de eerste steek toebrengt, de voorsnijder, zal een gekwalicifeerd iemand moeten zijn Het. Produktschap voor Vee en Vlees vindt dat er nu nog te veel onbekwame voor snijders zijn die het dier niet met één steek kunnen doden. Op last van de Dierenbescherming mogen de dieren niet meer met ondersteboven worden gehangen voordat ze worden ge slacht. Dat verhoogt hun stress. Ze moeten staande worden gestoken. Het produktschap is het daarmee eens. FNV heft banvloek uitzendwerk op AMSTERDAM (ANP) - De vakcentrale FNV gaat uitzendwerk beschouwen als een volwaardige baan, mits de arbeidsrelatie tussen uitzendkracht en uitzendbureau verbetert. Zo zouden uitzendkrachten een vast contract moeten krijgen bij het bureau. De vakbeweging wil ook meer leden werven on der uitzendwerkers en andere mensen met flexibele contrac ten. Dat blijkt uit de stukken voor de conferentie Het betere werk, evenwicht tussen dynamiek en bescherming, die op 22 novem ber wordt gehouden. De FNV stemt onder voorwaarden in met een verlenging van de maximale uitzendtermijn. Man lanceert lawineknallers ZWARTEMEER (GPD) - Met een ingenieuze, zelfgebouwde lanceerinstallatie heeft een 27jarige man uit Zwartemeer de afgelopen dagen zogeheten 'lawineontstekers' tot ontploffing gebracht. De explosies, hoog in de lucht, waren tot kilometers ver in de omgeving te horen. Een speciaal vuurwerkteam van de politie in Zuidoost-Drenthe kwam de man op het spoor na vele klachten over enorme nachtelijke dreunen. Gisteren deed het team een inval in de woning van de man. Hij bekende de dag ervoor z'n laatste twee lawine-ontstekers tot. ontploffing te hebben gebracht. Met dergelijke ontstekers wor den in de bergen bewust lawines veroorzaakt om plotseling dreigend lawinegevaar te voorkomen. Bazuin wordt tweewekelijks blad DEN BOSCH (ANP) - Het rooms-katholieke - tot nu toe - week blad De Bazuin verschijnt vanaf januari tweewekelijks. Uit marktonderzoek is duidelijk geworden dat de ongeveer 5000 abonnees in een minder vaak verschijnend blad meer variatie aan onderwerpen hopen te vinden. De verandering past in de vernieuwing van het ruim 80-jarige progressief katholieke blad. dat decennialang in handen van de orde der dominicanen was. In augustus kreeg het blad een bijdrage van 154.000 gulden uit het Bedrijfsfonds voor de Pers. bestemd voor verbetering van abonneewerving, opmaak en in houd van het blad. DEN HAAG (ANP) - Met een „voetinkomen" van vijf- a zes honderd gulden per maand voor iedereen wil GroenLinks de ba sis leggen voor een nieuw stel sel van sociale zekerheid. Men sen zonder werk zouden daar bovenop een aanvulling tot het huidige bijstandsniveau moe ten krijgen. En voor iedereen die langdurig op dat sociale mi nimum is aangewezen, ligt wat de partij betreft een toeslag van 10 procent in het verschiet. Deze kern voor een nieuw so- ciale-zekerheidstelsel ontvouwt het partijbestuur in een bundel die het congres van de partij op 25 november bespreekt. Het partijbestuur ziet het voet inkomen het liefst gegoten in de vorm van een negatieve inkom stenbelasting. Iedereen, werkend of niet-werkend, profi teert er dus van. Het voordeel is dat de aanvulling tot bijstands niveau aanzienlijk lager is dan de huidige bijstandsuitkerin gen. Dat maakt het voor werklo zen aantrekkelijk om ook part- timebanen te accepteren. Het voetinkomen blijft immers be houden. Het partijbestuur noemt die basis dan ook „een op- kontje naar de arbeidsmarkt". GroenLinks ziet het nieuwe sys teem als een drietrapsraket. De basis is dus het voetinkomen. Daar komt voor werklozen een aanvulling tot bijstandsniveau bovenop. Daarvoor geldt een in- komenstoets en een sollicitatie plicht. Langdurig werklozen kunnen behalve op de extra 10 procent rekenen op vrijstelling van sollicitatieplicht en op een bijverdienstenregeling. Tot slot voorzien de voorstellen van het partij bestuur in een bovenmini- maal deel dat geldt als verzeke ring in geval van werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschiktheid en ouderschaps-, zorg- en scho lingsverlof. DEN HAAG (GPD)-De Tweede- Kamerfractie van het CDA wil de snelwegen tussen de Rand stad en het achterland verbre den van vier naar zes banen. De verbreding van deze hoofdver bindingen moet voor het jaar 2010 zijn afgerond, willen ze niet volledig dichtslibben door de toename van het wegver keer. Dat schrijft het CDA in de gisteren gepresenteerde nota 'Van 2x2 naar 2x3'. Het CDA wijst op de toenemen de stagnatie op de Nederlandse wegen. Daarmee staat de toe komst van de transportsector, goed voor 300.000 Banen, onder hevige druk. Het CDA is van mening dat een verbetering van alleen het open baar vervoer geen soelaas biedt Temeer daar projecten als de HSL, de Hanzespoorlijn, de Be tuwelijn en hel. doortrekken van de A73 niet willen vlotten of in ieder geval nog niet in voorberei ding zijn. Daarom moet het rijk fors investeren in het wegver voer. Naast het verbreden van de snelwegen is het ook noodza kelijk aparte rijbanen voor het vrachtverkeer te reserveren. Om de maatregelen te bekosti gen moeten de investeringen in de infrastructuur worden ver hoogd van één miljard naar 1.5 Toilet UTRECHT (ANP) - De nieuwe dubbeldekkers van de Neder landse Spoorwegen staan met enige regelmaat plotseling stil doordat reizigers de noodrem aanzien voor de handgreep van de toiletruimte. Dat hebben de NS donderdag bevéstigd. miljard gulden per jaar. De dek king voor die extra uitgaven moet onder meer worden gevon den door verkoop van extra aardgas en het inzetten van de opbrengst van de verkoop van KPN. Verder wil het CDA spoe dig laten onderzoeken wat de mogelijkheden zijn van privati sering van de KLM en andere be drijven waarin de staat aande len heeft. Nederlander laat Beaujolais liggen LYON (DPA/AFP) - Nederland koopt dit jaar een kwart minder nieuwe Beaujolais dan vorig jaar. Het protest tegen de nu cleaire proeven van Frankrijk is daar de oorzaak van. Ons land kocht vorig jaar nog 400.000 do zen van de piepjonge wijn en was daarmee in Europa de op een na grootste afnemer. Duitsland was vorig jaar goed voor 900.000 dozen en daarmee de grootste Europese klant voor nieuwe Beaujolais. Ook hier zal de verkoop dit jaar met een kwart afnemen. De gegevens zijn afkomstig van de UIVB, de verenigde Beaujolais-producen- ten in Frankrijk. Donderdag is de eerste lading van de Beaujolais 1995 per vlieg tuig naar Japan en de Verenigde Staten gezonden. Beide ladin gen tellen 90.000 flessen. Japan zal dit jaar maar de helft van het aantal flessen van vorig jaar ko pen. De UIVB verwacht daaren tegen meer afzet in de VS. Tradi tioneel ligt de nieuwe Beaujolais elk jaar op de derde donderdag van november in de winkels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3