Na Van Traa een nieuw begin PZC Broers jagen op aanranders jongens Wegpiraten Ontluisterend feuilleton over wel en wee misdaadbestrijding Supermarkten kapen omzet bakkers weg a door Hans Leber en Harm Harkema Twee politiemensen, werk zaam bij de Haarlemse 'cri minele inlichtingendienst' (CID), hebben de Nederlandse politie èn het openbaar ministe rie (OM) voor schut gezet. In een twee maanden durend ontluis terend feuilleton bracht de par lementaire enquête de rotte ap pels in de recherchemand aan het licht. Om de zaak in perspectief te plaatsen: Twee jaar geleden gold de Nederlandse politie als uiterst betrouwbaar. Het open baar ministerie werkte met te weinig mensen in te oude gebou wen, maai1 had dacht een ieder de zaak in de hand. Zo af en toe meldden krantekolommen opgerolde drugsbendes, dus Ne derland sliep rustig. Maar schijn bedroog. Inmiddels staat de be strijding van de georganiseerde misdaad op zijn kop. De tragiek wil dat de Haarlem mers Langendoen en Van Von del het nooit zo bedoelden. Zij schoten door in een poging schatrijke drugsbaronnen mo res te leren. Dat zij daarbij niet werden gehinderd door ade quate controle van hun eigen korpsleiding en het OM bete kent dezer dagen hun onder gang. De IRT-affaire deed sinds de cember 1993 haar verwoestende werk, blijkt uit de lange rij en- quêtegetuigen die de laatste twee jaar ander werk kregen. Met de schijn van carrièreplan ning werden de 'schuldigen' overgeplaatst of voorzien van een uitgedund takenpakket. Die volksverhuizing krijgt na het verschijnen van Van Traas rap port een vervolg. Scheidslijn Het eindrapport wordt voor de commissie een zware klus. Dwars door de wereld van politie en justitie, dwars door de poli tiek en dwars door de burgerij loopt een scheiding tussen vóór- en tegenstanders van de opspo ringsmethode, het willens en we tens op de markt laten komen van drugs, om criminelen later op te pakken. De methode werd ook buiten Haarlem gebruikt. In Den Haag werd zelfs een paar honderd kilo hardrugs, cocaïne, 'doorge voerd'. De successen waren daar aanzienlijk. Lange straffen voor hoofddaders en een lijst van 65 Goudse mag het tegen Camembert opnemen Over een jaar of drie zal de Goudse kaas het in de reclame einde lijk kunnen opnemen te gen de Camembert. Al thans, dat is de uitleg die Nederland gisteren heeft gegeven aan een akkoord over een rui mer gebruik van verge lijkende reclame in de Europese Unie. De Europese ministers van consumentenzaken werden na een langdurig debat door de Spaanse voorzitter min of meer gedwongen tot een stem ming over het al vier jaar slepende voorstel. Een aantal vooral zuidelijke lidstaten had er graag nog een paar vergaderin gen over willen praten. In deze landen is verge lijkende reclame nauwe lijks toegestaan. Het akkoord dat nu is be reikt, geeft een een aan tal randvoorwaarden aan waaronder vergelij kende reclame is toege staan en misleidende re clame wordt tegenge gaan. Grootste pro bleem, met name voor Frankrijk, vormde de mogelijkheid om bepaal de beschermde land- bouwprodukten, zoals .speciale kazen en wijnen met de aanduiding „ap pellation controlée", te vergelijken met minder pretentieuze kaas- en wijnsoorten. Een dergelijke vergelij king was volgens de landbouwverordening over origine-bepalingen niet mogelijk. Nederland meent nu dat met de ge wijzigde richtlijn deze bescherming kan wor den afgebroken. „Je kan straks in een reclame boodschap beweren dat Goudse kaas bij een glaasje port veel lekker der is dan een stukje Ca membert, al moetje daar wel een duidelijk en za kelijk verhaal onder han gen", aldus de Neder landse delegatieleider L Hanrath. Hij voegt daar echter aan toe dat dit de uitleg van Nederland is. Als een Franse kaasfabrikant het daar niet mee eens is, dan kan hij naar het Eu ropees hof van justitie lo pen en een beroep doen op de 1 andbouwverorde ning .ANP veroordeelden zijn geen kleinig heid. Zowel de huidige (Sorgdrager) als de voormalige (Hirsch Ballin) minister van justitie steunen de methode. Het aantal voorstan ders van de doorlever-methode die Van Traa verder hoorde, is niet alleen aanzienlijk, maar hun herkomst is ook geografisch bepaald: alle politiechefs, behal ve die uit Amsterdam. Vrijwel al le officieren van justitie, behalve die uit Amsterdam. Kortom, bij na iedereen buiten Amsterdam, een uitzondering daargelaten, is voorstander. Het geeft opnieuw de scheidslijn tussen de hoofd stad en de rest van Nederland aan. Er heerst rond de hoofdstad een welhaast fundamentalistische veldslag. Oud-minister Hirsch Ballin van justitie strooide deze week nog even zout in de won den. Niét de opsporingsme thode, maar Amsterdamse on wil om met andere korpsen sa men te werken leidde tot de ont binding van het IRT. Voorwaarden Ook achter de coulissen van de enquête woekerde de kwestie voort. Amsterdam wacht op 'eerherstel' en heeft daar tijdens de enquête zelfs bij monde van korpschef Nordholt en diens re cherchechef Weiten om ge vraagd. Nee, zeggen de tegen standers, al was de IRT-me- thode nog zo fout, daarom hoef je niet een heel team op te heff- fen. Dan stop je die methode, zo als de commissie Wierenga het formuleerde. „Het IRT had één onderzoek, dus toen dat ophield moesten de rechercheurs terug naar hun korpsen," verklaarde toenmalig burgemeester Van Thijn van Amsterdam deze week tegen Van Traa Welke aanbevelingen Van Traa ook formuleert, voor de ver stoorde verhoudingen in de Randstad zullen zij geen oplos sing bieden. Dat lijkt slechts mo gelijk door personele ingrepen. De commissie ontving met scep sis de mensen die vóór het door leveren van drugs pleitten. De vraagstelling werd dan agressie ver en soms zelfs honend: „Hoe kunt u dat nou zeggen?" Het was minister Sorgdrager die als laat ste een lans brak: „Het concept van de methodiek is toelaat baar." Maar ook zij onderstreep te dat de methode aan voor waarden moet worden gebon den. De ■parlementaire enquête is ten einde. De toeschouwer kreeg zicht op het wel en vooralwee van de misdaadbestrijding. Hoe de politie ontspoorde, hoe het openbaar ministerie sliep en hoe de politiek het allemaal niet wilde weten. De commissie-Van Traa staat voor de zioare klus normen en wetten te formuleren en orde op zaken te stellen. Ook Sorgdrager, gisteren verhoord, is voor de methode. De politie moet (1) de baas zijn over het handelen van de infor mant. deze mag er (2) niet al te veel criminele verdiensten aan overhouden en die verdiensten mogen (3) niet aangewend wor den voor financiering van poli tiekosten. In het Sodom en Go- morra van de 'pioniers' Langen doen en Van Vondel gebeurde dit allemaal wel. Sorgdrager denkt overigens dat de verdien sten van een criminele infor mant niet te controleren zijn. De politie moet volgens haar om die reden niet te dicht in de buurt van zo'n informant komen, maar hem benaderen via andere infor manten. Van Traa is halverwege de en quête gestopt met tellen, maar hoorde cijfers tussen 32 en 65 containers. In totaal kwam de afgelopen vier jaar een kleine 300 ton softdrugs Nederland bin nen. Een groot, deel werd in be slag genomen. Maar een groot deel ook niet, in ieder geval zo'n 80 ton. Absurde hoeveelheden, maar blijkbaar niet echt van be lang. De prijzen in de koffie shops, waar de prijs ook door vraag en aanbod wordt bepaald, daalden niet. Een omvangrijk Rijksrecherche onderzoek moet helder maken wat zich afspeelde rond de Haar lemse CID, en bij andere. Menig politieman is nieuwsgieriger naar het tussenrapport van de Rijksrecherche in december, dan naar het gelijktijdig ver foto ANP schijnend maai- 'vrijblijvender' werk van Van Traa. Wat verder duidelijk werd tij dens de enquête, is een trapsge wijs gebrek aan controle over het werk van de criminele inlich tingendiensten. De CID's gingen te ver, politieleidingen wisten van niets, de betrokken officier van justitie had geen idee wat er echt gebeurde, diens hoofdoffi cier kreeg niets gerapporteerd en als dat wel eens zo gebeurde dan hoorde de procureur-gene raal weer niets. Bij het ministerie was de ambte lijke top slecht op de hoogte en liet die na de minister adequaat in te lichten. En tot slot wilde vo rig jaar de Tweede Kamer van niets weten omdat ministers in Zedenschandaal in Eindhoven roept ongeloof en afschuw op door Monique de Knegt Mistroostige dag in de licht stad. Ook in het uitgaans centrum wordt een mens niet vrolijker. Op vuilnisbakken, glasbakken, kroegdeuren en ruiten vragen gele en witte pamfletten aan jongens of ook zij misschien gemanipuleerd zijn, gechanteerd, misbruikt, aangerand, ja zelfs verkracht. Zoals Dave (17) is overkomen. „Eerst was hij aardig, ik ver trouwde hem. Hij gaf me mijn eerste stickie, ik voelde mij lek ker en ontspannen. Te ontspan- nen want hij 'verhuurde' mij aan een andere vent. Dat ge beurde vaker. Toen ik niet meer wilde, werd ik maanden door hem geterroriseerd. Die vent is niet goed snik! Ik ben nog steeds bang. Ik durfde het niemand te vertellen..." Een vrouw met uitpuilende boodschappentas leest het re laas van Dave en slaakt een zucht. „Het lijkt Epe wel, nee, dat dorp in het Noorden van het land. Oude Pekela ja! Maar dat waren toch kleutertjes?" Op de wc van café Big Ben liggen fol ders met meer verhalen. Van Jop (15) bijvoorbeeld. „Hij vond mij leuk, sprak mij aan bij het sta tion, achtervolgde mij naar school, naar mijn vriendjes, vriendin en zelfs naar huis. Hij wilde met mij vrijen, manipu leerde en chanteerde mij. Hij verstuurde briefjes naar mijn vriendjes. Om van hem af te ko men heb ik het een paar keer met hem gedaan. Ik zakte op nieuw voor mijn examen en moest van school". De folder vraagt jongens met ge lijke ervaringen te schrijven of te bellen naar Mike en Dennis. twee broers van slachtoffers. Zij willen andere jongens helpen en voldoende bewijs verzamelen om de daders achter de tralies te krijgen. Vooralsnog weet de poli tie van niets. „Wij hebben geen aangiftes gekregen in relatie tot dit probleem. Ook Mike en Den nis kennen wij niet. Als waar is wat er in het pamflet staat, dan hopen wij snel aanknopingspun ten te vinden. Is het niet waar, dan is deze actie schadelijk. Dan worden gevoelens van onrust opgeroepen die niet terecht zijn". 7 ti Eindhoven zouden de afgelopen twee jaar minimaal twintig, maar mogelijk honderd vijftig jongens seksueel zijn misbruikt en ge chanteerd. Niemand van hen durft aangifte te doen. Familieleden en bekenden van de slacht offers hebben een telefoonlijn geopend om ge dupeerden te helpen en informatie te verzame len voor een veroordeling van de daders. Veel geheimzinnige verhalen en weinig feiten. V/eerzien met Oude Pekela? „Dit is gebeurd en gebeurt nog steeds. Dat weten we. Alleen de schaal waarop, is ons onbekend", aldus het Bureau Slachtofferhulp, dat de particuliere actie ondersteunt. „Wij weten van cliënten dat dit gebeurt. Alleen de schaal waar op is niet bekend. Het is een blin de vlek. Toen Mike en Dennis ons benaderden met hun plan, waren we meteen enthousiast. Slachtofferhulp wordt toch nog vaak in verband gebracht met de politie. Door het projekt bij particulieren onder te brengen is de drempel voor slachtoffers nog lager". Of zoals Dennis zegt: „Bij ons kunnen mensen gewoon klikken. Wij hoeven aan nie mand verantwoording af te leg gen". Uit angst voor represailles van de daders is Dennis uiterst sum mier met het geven van informa tie. „U moet weten dat er onder de ongeveer twintig daders cri minelen zitten. De dreigemen ten zijn niet van de lucht. Zelfs poging tot doodslag". Dennis hoorde voor het eerst wat er was gebeurd toen zijn broertje, toen 18, bij hem logeer de. „Ik hoorde hem 's nachts hui len en vroeg hem wat er mis was. Het duurde heel lang voordat hij wat zei. Toen hij eindelijk z'n verhaal deed kon ik m'n oren niet geloven. Die zwamt, dacht ik. Mijn broer is een enorme bink moet je weten. En als je dan hoort wat er allemaal is ge beurd... dat houd je niet voor mogelijk". De 'daders' zijn tussen de 24 en 50 jaar oud en zouden los van el kaar opereren. „De mannen spreken de jongens aan bij school, in de kroeg, op het sta tion of op straat. Ze beginnen een praatje, bieden een stickie aan of een drankje. Op een heel geraffineerde wijze weten ze het vertrouwen te winnen. Door ze bijvoorbeeld een brommertje te geven. Vervolgens wil zo'n man meer, seks. Hij wacht zijn slacht offer op bij school, in de disco of hij verschijnt plotseling op het voetbalveld. Net zo lang totdat de jongen toegeeft. En zo niet, dan toch. Er is ook sprake van beneveling van jongens en ver krachting tijdens de slaap". In kringen van deskundigen is met verbazing gereageerd op het vermeende zedenschandaal in Eindhoven, Vooral de leeftijd van de jongens roept veel vragen op. Veel slachtoffers zijn 17, 18 jaar en ouder. Dan bijt je toch wel van je af. Raphael Beth, or thopedagoog en projektleider 'Jongensprostitutie Amster dam': „Ik vind het al met al een vreemd verhaal. Ik heb sterk de indruk dat de jongens hun eigen aandeel verdonkeremanen. Kijk, de meeste jongens uit die leeftijdsklasse gaan de stad in om in contact te komen met een meisje. Als dat niet lukt, zoekt seksualiteit een uitweg. Dan kun je jezelf aftrekken, maar het is best spannend als dat een keer door een aardige man gebeurt. Als je daarbij in handen valt van één of andere hufter die je ver volgens dwingt dingen te doen die je nooit, gewild hebt, dan zit je goed in de problemen. Heb je een keer buiten de pot gepist, ben je meteen chantabel. Want waarom doen die jongens geen aangifte? Ze zijn doodsbang uit gemaakt te worden voor flikker of homo. Als je op de LTS zit, dan heb dan je geen leven meer". Volgens Dennis willen inder daad veel jongens geen aangifte doen uit angst voor 'flikker' te worden uitgemaakt. De plaatse lijke afdeling van het COC, de vereniging voor homoseksuelen, wordt weer eens met de neus op de feiten gedrukt: homoseksue len zijn nog lang niet geaccep teerd in Nederland. Liever nog laten jongens zich misbruiken en chanteren, dan te bekennen dat ze door een man zijn aange rand en misschien voor een ho moseksueel worden aangezien. Beth: „Als die jongens tegen hun wil zijn misbruikt, laat ze dan als de donder aangifte doen en des kundige hulp zoeken". Tot 1 februari 1996 kunnen slachtoffers en informanten bel len naar de speciale telefoonlijn van Mike en Dennis (040- 2122657). De broers gaan er van uit dat er in Eindhoven minstens honderd tot honderdvijftig jon gens zijn misbruikt en dat de lichtstad geen uitzondering vormt. Dennis: ..Dit gebeurt overal in Nederland, maar van wege het grote taboe weten we er gewoon bitter weinig van". Bedreigd Bij het Bureau Slachtofferhulp Eindhoven zijn ze overtuigd van het seksueel misbruik van ten minste twintig jongens. Niet voor niets heeft het bureau de drukkosten van de folders be taald en scholen en café's ge vraagd het informatiemateriaal op te hangen. Erik de Jager, coördinator Slachtofferhulp: het zadel moesten worden ge houden in verband met aan staande verkiezingen. De een na de ander liet zijn ver antwoordelijkheid liggen. En de Haarlemse CID ging door met het binnenhalen van containers. Het zal dan ook niemand verba zen als Van Traa vooral de ver antwoordelijkheden regelt, de beheers- en gezagsstuctuur voor de politie in een gietijzeren vorm vervat, Want niet in Haarlem, ook in Utrecht, Rotterdam, Hil versum en Dordrecht werd het feilen van de controle door (voor al) het OM blootgelegd. Controle op (criminele) infor manten en infiltranten is moei lijk te regelen. 'Een helse opga ve,' voorspelde secretaris-gene raal Suyver van het ministerie van justitie. Uiteindelijk zal een zittingsrechter precies willen weten hoe het bewijs werd ver gaard. Ook de verdediging moet de bewijsgaring tegen het licht kunnen houden. Van Traa zal een foefje moeten verzinnen om te voldoen aan de geheimhou ding van informanten, infiltran ten en hun preciese rol. Zonder hen is de politie machteloos. Worden zij echter ontmaskerd, dan lopen zij levensgevaar. Van de leg Te verwachten valt dat Van Traa met een oplossing komt tussen het openbaar ministerie en de zittingsrechter. Nu al geeft .de rechter-commissaris toe stemming voor methoden zoals het afluisteren van telefoons en huiszoeking. De methoden van de CID zullen in de toekomst worden getoetst en uiteindelijk, al dan niet ontdaan van gevaar lijke informatie over informan ten, aan de rechter worden voor gehouden. Verder zal er een alge mene wettelijke basis voor het CID-werk moeten worden ge maakt. De belangrijkste opgave van Van Traa kan hij niet met wet ten en regels bereiken. Bij de top van politie en justitie zijn de kip pen van de leg. De eindrappor tage moet de batterij weer tot produktie brengen. De enquête heeft een verlammende werking gehad op de bestrijding van de georganiseerde misdaad. Poli tiekorpsen kijken momenteel wel uit, het OM vindt niets meer goed en de minister heeft duide lijk gemaakt dat ook zij wacht op Van Traas aanbevelingen die haar de weg moeten wijzen. Slachtoffers van verkeersongevallen vinden dat auti mobilisten veel harder moeten worden aangepak door jus titie. Bovendien zou de veroorzaker van een or geluk een drugs- en alcoholtest dienen te ondergaai Veel slachtoffers kijken nu met ongenoegen naar d straffen die worden uitgedeeld aan wegpiraten. Naai het persoonlijk leed is er maar al te vaak een extra sto rende factor: de lage straf, die de veroorzaker krijgt. Uit een Europees onderzoek, waarbij ook de ANWB betrokken, blijkt dat de informatie aan slachtoffers vet te wensen overlaat. Dikwijls ontbreekt een adequal vorm van hulp. Ook op juridisch gebied zijn slachtoffer zoekende in het duister. Dat er verandering in die situatie moet komen, is ev dent. De Tweede Kamer vindt ook dat wegpiraten o dit moment te licht worden bestraft. Er is totaal gee verband meer tussen de zwaarte van de daad en de b( straffing, vinden in ieder geval de PvdA, CDA en VVD de Kamer. Zij hebben bij het Kabinet al herhaalde ma len aangedrongen op een zwaardere bestraffing var wegpiraten. Zij zouden vervolgd moeten worden op b: sis van dood door schuld (Wetboek van strafrecht) me een maximale gevangenisstraf van vijftien jaar en nie op grond van dood door schuld op grond van de Wegen verkeerswet (maximaal een jaar hechtenis). De ouders van Laura Oomens, het meisje dat vorig jar in Vlissingen werd doodgereden door een motorrijdei kregen nul op het rekest bij hun zoektocht door jur disch Nederland. Het Openbaar Ministerie durfde ee vervolging op basis van het strafrecht niet aan. Het woord is nu aan de wetgever. De minister van just: tie heeft kort voor de zomer een onderzoek beloofd naa de vraag of roekeloze rijders doodslag ten laste kan woi den gelegd. Zij repte toen over een aanpassing van d Wegenverkeerswet. Daarin zou een artikel moeten woi den opgenomen met de opzetvariant van roekeloos rij den. De bestraffing van de wegpiraat zou dan gelijk ziji aan die op grond van artikel 287 van het Wetboek var Strafrecht (doodslag). De minister kwam pas met deze toezegging over de bruj na sterke druk vanuit de Tweede Kamer. Een ruim meerderheid had zich geschaard achter een door PvdA CDA en WD ingediende motie, waarin om strengen straffen werd gevraagd. Sorgdrager had aanneming var die motie afgeraden. Intussen zijn al weer enkele maan den verstreken zonder dat er iets op dit vlak gebeurde. Het is zo heel moeilijk uit te leggen dat slachtoffers o nabestaanden een leven lang dramatische gevolgen on dervinden, terwijl de dader in het ernstigste geval ni een jaar weer op straat staat. Het Openbaai' Ministerie kan vervolging op basis var het Wetboek van Strafrecht nog niet verantwoorden De bewijslast zou voor de staande macht teveel proble men opleveren. Het is intussen overduidelijk dat d( roep om strengere straffen politiek en maatschappelijl breed wordt gesteund. Dus wordt het langzamerhant tijd dat minister Sorgdrager duidelijk maakt wat haai onderzoek heeft opgeleverd. Aanpassing van de Wegenverkeerswet is geen wonder middel. Ook al wordt daarin de opzetvariant opgeno men, dan nog blijft het moeilijk opzet te bewijzen. Maar het risico van vijftien jaar gevangenisstraf kan wel dege lijk een preventieve uitwerking hebben. Dat kan niei alleen toekomstig leed voorkomen, maar zal ook vol doening geven aan de mensen die er van alles aan heb ben gedaan om de politiek zover te krijgen dat hel maatschappelijk kwaad van roekeloos verkeersgedrag strenger wordt bestraft. Brood- en banketbakkers verliezen gestaag omzet aan de supermarkten. De afge lopen vijf jaar leverden de broodbakkers ieder jaar 1 pro cent marktaandeel in. Bij de banketbakkers is de situatie iets minder dramatisch. Dat blijkt uit een onderzoek van het Hoofdbedrijfsschap Detail handel naar de marktpositie van brood- en banketbakkers. In de eerste zes maanden van dit jaar ging 62 procent van de huishou delijke bestedingen aan brood naar de supermarkt. Bij gebak ging het om 46 procent. Om hun toekomst zeker te stel len zullen de gespecialiseerde bakkersbedrijven hun ambach telijke uitstraling beter moeten benutten. Bovendien moeten zij DEI Kar ond cha corj mei uitg hui; mid Sta voll kan zelf ven zoel dun mee Pvd teiji de 1 het voo. hen- dat ont; mei Hee doo doe: een 175 stre over wb: vree inzi< bij 1 het rapi Ker De Het Dui ten den heu lijk hou cret hun assortiment meer aanpas sen aan de wens van de klant, zt stelt het Hoofdbedrijfsschap De tailhandel. Zo is bij veel bak kersbedrijven voorgebakkei brood, dat vooral populair voor het weekendontbijt, nau welijks te krijgen. Een anders kans voor de bakkers vormen de tussendoortjes die veel mensen overdag nuttigen: belegde bo terhammen, broodjes en stok brood en snacks, zoals ham kaas-, saucijze- en worstebrood jes. De bestedingen aan brood be droegen vorig jaar 3,1 miljarc gulden. Aan koek en banket ga ven consumenten 2,6 miljard gulden uit. Ons land telt mo menteel ongeveer 3500 bakkers bedrijven, ANP DEr mee kop aan Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel, (0115) 694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114) 314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax. (0118) 470102. 's avonds op zondag Pm vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde' verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdagop de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band ot de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur; Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50; jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek, Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm, minimumprijs per advertentie 25,35; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. (0118) 484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC P^ bi bi DE F lïac dat een hun den. nim maa Bak Inh la lit wet. ring van moe kele ome dat onvi zoek Bak ting wijz: denl tra E dan werl Pvd vooi in di note nenl stuk len i dere zett. ten over De affiches van Mike en Dennis die overal in Eindhoven hangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2