Gorsse in achtervolging op Kaijser Akemann heeft koffer vol herinneringen PZC Weinig beweging in Formule 1-carrousel Anabolica in verband gebracht met kanker sport VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 sbw29 Squasher debuteert bij Goese titelstrijd in B-categorie van onze verslaggever Eldridge Pentury GOES - Hij zou op termijn een serieuze concurrent moeten worden van Dimitri Kaijser. Squasher Michel Gorsse uit Goes maakte net als de Vlissin- ger een stormachtige ontwikke ling door. Begon hij pas een jaar geleden met squashen als D-spe- ler, begin dit jaar werd hij al Zeeuws kampioen in de C-klas- se. Kaijser staat in Zeeland - met drie Zeeuwse squashtitels in de B-klasse op zijn naam - echter op eenzame hoogte. Mor gen (zaterdag) kan Gorsse bij de open Goese squashkampioen- schappen laten zien of hij daad werkelijk een bedreiging kan vormen, want dan maakt hij zijn debuut als B-speler. Gorsse stelt voorop dat voor hem puur een uitdaging is om in de hoogste klasse van het toer nooi uit te komen. Bij de vorige editie van het kampioenschap werd hij eerste, maar toen speel de hij nog in de laagste catego rie. „Het was pas mijn eerste squashtoernooi", reageert Gors se. „Nu wil ik gewoon kijken wat mijn mogelijkheden zijn tegen B-spelers. De C-klasse ben ik heus niet ontgroeid, maar ik wil gewoon tegen iemand spelen die beter is dan ik. Op die manier leer ik weer meer." Michel Gorsse (25) ontdekte al gauw dat er voor hem op squash- gebied meer inzat. Na zijn over winning bij het Goese toernooi nam hij het besluit om het een stapje hoger te proberen. Dat ging hem goed af, want in zijn eerste wedstrijden verliep alles naar wens. „Bij de open Middel burgse kampioenschappen, kwam ik in de kwartfinale. En, een week later, bij de Open Fra- po's kampioenschappen in Vlis- singen, kwam ik zelfs in de halve finale", blikt Gorsse terug. Toen hij begin dit jaar de Zeeuwse ti tel greep, kon het voor de Goese- naar niet meer stuk. Hij werd 'eerste man' van de hoofdmacht van High Five in plaats van Frank Keijzers, die op zijn beurt de nummer twee werd. Gezien zijn jonge leeftijd is het hoogst opmerkelijk dat Gorsse zo'n snelle ontwikkeling door maakt. Vaak wordt squash een sport genoemd waar alleen 'ou deren' successen hebben. Over all-kampioenen van Nederland zijn bijvoorbeeld in negen van de tien gevallen ruim dertig jaar oud. Daaruit blijkt tevens dat de 25-jarige Dimitri Kaijser over veel talent beschikt. In Zeeland, waar weinig B-spelers op de squashbanen rondlopen, is hij op dit moment de onbetwiste nummer één. Gorsse heeft zijn kwaliteiten naar eigen zeggen te danken aan zijn vaardigheden in de tennis sport. Gorsse: „Van kinds af aan ben ik bezig met tennissen. Er zijn natuurlijk ontzettend veel overeenkomsten. Het is oen rac- ketsport en je maakt daarbij veel dezelfde bewegingen." Desondanks schat Gorsse zijn kansen bij de Open Goese squashkampioenschappen waarvan de resulaten meetellen voor de SSP-ranking - niet hoog in. „Ik word beslist geen eerste, dat is een ding dat zeker is", weet hij. „Dimitri is gewoon nog te goed." In de competitie van de Stichting Squash Promotie kwamen beide squashers ook al tegen elkaar uit in de wedstrijd tussen de eerste teams van Dy namic Squash en High Five. De Goese formatie won het duel weliswaar, maar Gorsse was kansloos tegen Kaijser: 3-0. Mor gen kan Gorsse zich alleen re vancheren als hij in zijn poule weet af te rekenen met Bram van der Poel, de winnaar van vorig jaar. „En dat zal moeilijk wor den", verzekert Gorsse. Omdat hij nog niet aan nationa le toernooien heeft deelgeno men, ontbreekt Gorsse nog al tijd op de nationale ranking. Of daar in de toekomst verandering in zal komen, laat Gorsse in het midden. Vooralsnog laat hij zijn werk prevaleren boven het squashen. Twee jaar geleden is hij afgestu deerd aan de sportacademie in Den Haag, waar hij tevens een cursus heeft gevolgd om squash- Michel Gorsse: „Het voor mij puur een uitdaging om nu tegen B-spelers te squashen. foto Dirk-Jan Gjeltema Elftalbegeleider nadert zijn pensioen bij Oranje van onze verslaggever Simon Zwartkruis ZEIST-Nog even, dan valt het doek voor Carel Akemann. De elftalbegeleider van Oranje oogt nog kwiek, is dat ook, maar zijn pensioen wenkt. He le voetbalgeneraties zag Ake mann groot groeien, van puk kelpuber tot multimiljonair. Ooit hoopt de geboren Vlaar- dinger een boek te schrijven, eentje met anecdotes en herin neringen. Verhalen met een lach en een traan. De bossen van Zeist zijn in herfstkleuren getooid. Een de cor vol symboliek, bij het nade rende afscheid van een oudge diende. Jarenlang, van 1974 tot '80 en van '88 tot heden, was Carel Akemann werkzaam bij de vertegenwoordigende elftal len van de KNVB. Als elftalse cretaris, zeg maar regelneef, van de vijf jeugdteams en ook van het Grote Oranje. De zilve ren Wereldkampioenschappen van '74 en '78, het gouden EK van '88, hij was erbij en regi streerde. Carel Akemann, ma- nus van alles in dienst van Oranje, verhaalt. Geluk „De toernooien van '74 en '88. dat waren de mooiste. Vooral de ploeg van '74 was fijn. Mak kelijkejongens, die hielden van een biertje en een sigaretje. Krol, Suurbier en Van Hane- gem waren de gangmakers. Ik kan me herinneren dat ik in de voorbereiding op het toernooi in Duitsland een nieuwe auto had. Loopt-ie lekker wilde Suurbier weten. Nadat ik 'ja' had gezegd liepen al die gasten over het dak van m'n splinter nieuwe auto heen! Dat soort geintjes haalden ze constant uit." „Ik ben een keer met verzorger Van den Akker naar Suurbier wezen kijken in' zijn tijd bij Schalke'04. Schudde Pierre hem bij het betreden van het veld de hand, intussen een con doom overhevelend. Suurbier heeft de hele eerste helft met die condoom in zijn knuist ge speeld. Op dooie spelmomen ten vouwde hij snel even zijn hand open in onze richting op de tribune. Lachen, joh. Arie Haan was ook een mooie, hoor. Zaten we in Finland in de spe lersbus te wachten op de chauf feur. Arie duurde het allemaal te lang, die kroop plots achter het stuur en heeft de selectie dwars door Helsinki naar het trainingsveld gereden. Die chauffeur was laaiend. Diezelf- Carel Akemann: „Alle jaren dat ik erbij was, plaatste Oranje zich voo: de middag nog kon ik op zoek naar een nieuwe busmaat schappij." „Hoewel die groep het beste voetbal ooit speelde, beleefde ik m'n grootste vreugde pas in '88. Het winnende doelpunt van Marco van Basten, halve fi nale EK, tegen Duitsland. Zo'n vreugde-explosie heb ik nooit meer meegemaakt. De manier waarop ze vervolgens naar de finale tegen Rusland toeleef den, was heel indrukwekkend. De spelers maakten zich ner gens meer druk om, waren to taal ontspannen. Het meest nerveus heb ik ze meegemaakt in de aanloop naar het beslis sende WK-kwalificatieduel met Engeland, in '93. Er is geen woord gezegd de dag van de wedstrijd. Je voelde de span ning bijna letterlijk. Bij het be- ginsignaal kwam de ontlading, ongelooflijk. Dat zijn momen ten, dan prijs je jezelf gelukkig, dat je het allemaal van zo dichtbij mag meemaken." „Privé heb ik geen contact met de jongens, alleen de Koeman netjes bellen wel 's of sturen een kaartje. Maar tijdens de trainingskampen is het con tact intensief. Sommige jon gens nemen je in vertrouwen, bespreken privé-dingetjes met je, Is ook niet vreemd, veel gas ten heb ik al vanaf de jongste jeugdelftallen meegemaakt. De Goeij bij voorbeeld, dat was als jongen helemaal geen bij zondere speler. Net als O ver mars. Van de broertjes De Boer kon je gelijk zien dat het kan jers waren, strebertjes, win naars." „En Seedorf, hè. Die deelde als klein jochie al de lakens uit. Een leiderstype, altijd geweest. Ik weet nog goed dat hij als jon gen van veertien, vijftien Pa trick Kluivert van zijn eettafel verwijderde omdat hij zat te klieren. Terwijl het goeie vrien den zijn. Ach, Patrick, dat is nog steeds een speelse jongen. Met het lieve karakter van zijn moeder. Ma Kluivert belt me vaak op. heeft ze weer een berg pasteitjes gemaakt voor alle in ternationals. Mooi dat dat ndtoernooi." soort dingen nog gewoon kun nen." „Rijkaard vond ik ook een hele bijzondere jongen. Vrij laco niek, snel tevreden. Op trai ningskamp moest ik altijd pak jes sigaretten voor hem rege len. Hij sliep steevast met Kieft, ook een roker. Als je daar binnen kwam, zag je ze door een mist van rookwolk op hun bed liggen. Die kamerindeling maak ik in overleg met de bondscoach. Het enige pro bleemgeval is Clarence See dorf. Die snurkt zo ontzettend hard, dat sommige jongens niet bij hem op de kamer wil len. Daar hou je dan rekening mee." Verdriet „Ik kan er slecht tegen als er grote onderlinge problemen zijn. Zoals in '75, nadat we met 4-1 van Polen hadden verloren. De Ajacieden gaven de PSV'ers de schuld van die nederlaag. Ik heb de notulen nog gemaakt van de spoedvergadering die de spelers toen hadden. Dat was hard tegen hard. Johan foto G PD Cruijff, Ruud Krol en Wim Suurbier trokken heel fel van leer. Na dat gesprek besloten Jan van Beveren en Willy van der Kuylen op te stappen, de Van de Kerkhofjes bleven. Een jaar later, op het EK in Joego slavië, was de sfeer ook slecht. Sommige jongens van de gou den lichting liepen op hun laat ste benen, werden kribbig en reageerden dat op anderen af. Was ook een dieptepunt." „Een ander dieptepunt was het vertrek van Ruud Gullit uit het trainingskamp, vorig jaar. Dat deed pijn. Ruud ken ik al vanaf zijn veertiende, maar ook ik had niets aan hem gemerkt. Ik heb een vermoeden, volgens mij wilde zijn vrouw niet dat hij zo lang van huis zou zijn. Maai de werkelijke reden kent alleen Ruud. Ik kreeg nog een be dankbrief van hem, nader hand. Dat tekent hem als mens. een hele warme jongen." Bondscoaches „Als eerste moet ik dan Rinus Michels noemen. Met hem kon ik lezen en schrijven, en hij haalde me in '88 ook weer terug- bij de groep. En Happel was na tuurlijk een grote, maar met hem had ik weinig contact. Die man sprak bijna nooit, zat de godganse dag zwijgend te kaar ten. Eigenlijk kon ik het alleen met Kees Rijvers niet vinden. Was ook wederzijds. Dat klikte niet, van meet af aan. Hem vond ik een beetje een opge wonden standje. Kleine hond jes keffen het hardst, niet waar." „Hiddink vind ik een heel ge schikte kerel. Sociaal bewogen en heel sfeergevoelig, hij houdt van grappen en grollen, 's Avonds zit ik altijd met hem, Rinus Israël en keeperstrainer Pim Doesburg wat te ouwehoe ren. Glaasje wijn erbij. Does burg een beetje op de kast ja gen. Met inhoudelijke voetbal zaken bemoei ik me niet, dat is mijn zaak niet. En met officials laat ik me ook niet in. Die heb ben altijd net vergaderd en vin den dat heel interessant. Is niks voor mij. Tussen de spe lers en de trainers voel ik me op mijn plaats." Toekomst „Het lijkt me lekker om het zo meteen wat rustiger aan te gaan doen. Maar ik heb op alle afdelingen van de KNVB laten weten, dat als ze in de toe komst een helpende hand no dig hebben, ze altijd kunnen bellen. Zover is het nog niet. Eerst Noorwegen... Ik verheug me nu alweer op de spanning vlak voor de wedstrijd. Dan ga ik in de badruimte op een kof fer zitten. Rustig kijken hoe de jongens zich voorbereiden. Nee, in deze groep zit niemand met een speciale voorberei ding. Dat had je vroeger meer. Van Jan Jongbloed ging heel lang het verhaal dat hij uit bij geloof een tijd een slipje van zijn vrouw onder zijn keepers broek aanhad. Ik heb het nooit zelf gezien, maar iedereen wist me dat te vertellen. Zal dus wel waar zijn." „Tuurlijk zal ik dat soort on gein gaan missen. Elke dag is opnieuw een belevenis voor me. het zal na mijn pensioen een stuk rustiger zijn allemaal. En als we ons plaatsen voor het EK in Engeland, wordt er waar schijnlijk een uitzondering voor me gemaakt, mag ik daar afscheid nemen. Dat zou in stijl zijn. Want alle jaren dat ik erbij was, plaatste Oranje zich voor een eind toernooi. In de jaren dat ik weg was is dat nooit ge lukt. Ach ja, sommige mensen brengen geluk..." les te mogen geven. Op de tenni- school van zijn vader geeft hij nu iedere week een paar uur les aan de jeugd en verzorgt hij naast gymlessen op een middelbare school ook nog enkele squash- lessen voor leerlingen van het cios. „Voorlopig blijf ik gewoon squashen voor mijn plezier. Als ik hogerop zou kunnen spelen, moet daar heel wat tegenover staan. Is dat niet het geval, dan begin er niet aan." van onze verslaggever Ivo Op den Camp HEERLEN - Veel vroeger dan andere jaren is de transfercar rousel in de Formule 1 al bijna gestopt met draaien. De top- teams weten al wekenlang waar ze komend jaar aan toe zijn. Alleen in de sub-top zijn nog een paar plaatsjes te verde len, terwijl de 'kleine' teams zo als gewoonlijk wachten tot het laatste, moment met het be kendmaken van hun rijders. De ze, financieel minder draag krachtige renstallen, houden een slag om de arm totdat zich een coureur meldt die de begro- ting van het team voor een groot deel kan dekken. De meest in het oog springende, maar slechtst geheim gehouden transfer is die van Michael Schu macher naar Ferrari. Iedereen schreeuwde al van de daken dat de Duitser Benetton zou verrui len voor de Italiaanse renstal op een moment dat Schumacher zelf nog vertelde met vier teams in onderhandeling te zijn. In elk geval was de officiële bekend making van Schumacher het sein voor de andere topteams om ook razendsnel tot zaken te komen. Jean Alesi en Gerhard Berger, nu nog Ferrari-eoureurs, gingen de omgekeerde richting. De Fransman en de Oostenrijker rijden 1996 voor Benetton-Re nault. Verrassender was de keuze van Ferrari om Eddie Ir vine naast Schumacher te poste ren. De Ier staat bekend als ie mand die voor niemand compas sie toont. In zijn eerste Formule 1-race waagde hij het de almach tige Ayrton Senna het leven zuur te maken, wat hem na af loop van de race op een vuistslag van de Braziliaan kwam te staan. Schumacher heeft in zijn vier Benetton-jaren nooit tegen spraak geduld en ook nooit ge kregen omdat de teamleiding zich volledig conformeerde aan de wensen van de Duitser. Dat zal bij Ferrari wellicht anders worden, want de Italianen wen sen doorgaans niet op één paard te wedden. Frank Williams vertrouwt ook volgend jaar op Damon Hill. Of schoon de Engelsman meerdere keren heeft aangetoond in de rechtstreekse duels niet opge wassen te zijn tegen Michael Schumacher, is hij toch een be langrijke favoriet voor de we reldtitel in 1996. Hill blijft im mers als enige van de topcou- reurs zijn renstal trouw, terwijl Schumacher, Berger, Alesi en ook David Coulthard eerst zul len moeten wennen in hun nieuwe omgeving. De ervaring leert dat er minstens een half jaar verloren gaat vooraleer een nieuwe coureur met zijn inge nieurs en monteurs naar volle te vredenheid functioneert. Jacques Villeneuve De al gememoreerde David Coulthard keert Williams-Re nault de rug toe. De Schot verde digt volgend jaai' de kleuren van McLaren-Mercedes en vormt daar een koppel met Mika Hak- kinen. die op zijn plaats blijft. De plek van Coulthard wordt inge nomen door de Canadees Jac ques Villeneuve. Een legendari sche achternaam. Jacques is dan ook de zoon van Gilles, de vermaarde Ferrari- coureur die in 1982 tijdens trai ningen op het circuit van Zolder dodelijk verongelukte. Jacques Villeneuve is de winnaar van het Indy Car-kampioenschap. de Amerikaanse tegenhanger van de Formule 1. Of dat een goed te ken is, valt te bezien. Twee jaar geleden liep het debuut in de Formule 1 van Michael Andretti, ook een bekend Indy Car-cou- reur, op een fiasco uit. Jos Verstappen keert terug in de Formule 1. Maar bij welke ploeg hij terecht komt. is nog niet be kend. Hij kan kiezen tussen Ar rows en Ligier. Waarschijnlijk wordt het Arrows, omdat hij daar verzekerd is van het kop manschap. Wie zijn teamgenoot wordt, is onduidelijk. Bij Ligier blijft Olivier Panis. Naast Ver stappen zijn Pedro Diniz en Vin- cenzo Sospiri, de Formule 3000- kampioen. belangrijke kandida ten voor het tweede stoeltje. Jan Lammers hoopt met DAMS- Ford een rentree in de P'ormule 1 te maken. Of de Nederlander en het team voldoende financiële armslag hebben voor een For mule 1-avontuur is nog de vraag. Sauber, met de nieuwe Ford-mo tor, zet al zijn troeven op Heinz- Harald Frentzen. Om de tweede Sauber-stoel wordt strijd gele verd door Karl Wendlinger, Mark Blundell en Johnny Her bert. Samenstelling Formule 1-teams 1906. Tussen haakjes de namen van de coureurs die zeker zijn. Benetton- Renault (Gerhard Berger, Jean Alesi), Williams-Renault (Damon Hill. Jacques Villeneuve). Ferrari (Michael Schumacher, Eddie Irvine), McLaren-Mercedes (Mika Hakkinen. David Coulthard). Jordan-Peugeot (Rubens Barrichello. Martin Brund- le), Tyrrell-Yamaha (Mika Salo), Li- gier-Mugen Honda (Olivier Panisi, Sauber-Ford (Heinz-Harald Frent zen), Arrows-Hart, Pacific-Ford. Mi- nardi-Ford, Forti-Ford, DAMS-Ford. Michael Schumacher. Van den Brom even terug AMSTERDAM (ANP) - John van den Brom is even terug bij Ajax. De speler van Istanbul- spor meldt zich een dag of tien op de behandeltafel van fysio therapeut Pim van Dord, die een in Turkije opgelopen knie blessure zal proberen weg te kneden. Van den Brom. die voor het sei zoen met Van Vossen Ajax ver ruilde voor Istanbulspor en aan de Bosporus werkte met de trai ners Beenhakker en Korbach, verrekte onlangs een knieband in het duel met Genclerbirligi. Met de club gaat het allengs be ter. oordeelt Van den Brom. Beenhakker nam een paar we ken geleden ontslag, op het mo ment dat Istanbulspor laatste stond. Inmiddels heeft de ploeg die nu onder leiding staat van Herbert Neumann, een punt meer dan Altay Izmir en Kayse- rispor. Van den Brom, die al bij Vitesse met Neumann te maken had: „Onder Beenhakker probeerden we modern te voetballen, met een libero vóór de verdediging. Door allerlei fouten kregen we veel te veel doelpunten tegen. Nu spelen we weer wat ouder wetser, we nemen minder risi co's," LONDEN (RTR) - Misbruik van anabole steroïden leidt moge lijk tot nierkanker. Dat is de mening van een groep Britse artsen, die de resultaten van hun onderzoeken vrijdag (van daag) publiceren in het medi sche vakblad The Lancet. Ze be schrijven de gevallen van twee 26-jarige bodybuilders, bij wie een renaal carcinoom is vastge steld. Een kankergezwel in de nier komt volgens de onderzoekers hoogst zelden voor bij mensen onder de 30. De gemeenschappe lijke factor in beide ziektebeel den was het gebruik van spier- versterkende middelen. De ene patient boetseerde zijn lijf gedu rende zes jaar met behulp van opbouwende hormonen zoals testosteron, de andere twintig maanden. „Bodybuilders nemen anabole steroïden in doses die vele keren groter zijn dan nodig is voor the rapeutische aanvulling van een tekort aan mannelijk geslachts hormoon. Dat leidt tot een cycli sche verandering in de hor moonhuishouding". schrijven ze in het artikel. „Onze gevallen wijzen op een direct kanker- bevorderend effect van anaboli- cagebruik op de nieren." In een commentaar wordt er nog eens op gewezen dat bodybuil ders door het slikken en spuiten van spierversterkende middelen het risico lopen hartproblemen te krijgen en impotent te wor den. Systematisch gedrogeerde atleten en krachtsporters in de voormalige DDR hadden vaak leverklachten. Damtweekamp naar climax RIIEDEN (ANP) - De damtwee kamp Baljakin - Schvvarzman met als inzet (1e wereldtitel kent nog steeds geen beslissing. Het reguliere toernooi sloten beide grootmeesters af op 2-2. Het evenwicht werd ook in de barrage, met nog maar een uur bedenktijd per speler, niet ver stoord. In de eerste verkorte partij don derdag kwam Schwarzman be ter te staan. Het voordeel was echter te gering voor winst. Het zelfde kon Baljakin zeggen over de tweede en derde confronatie. Zijn opponent vond ondanks de problemen en de tijdsdruk de juiste verdediging. De beslissing moet nu vallen op de laatste dag. De dammers schuiven vrijdag (vandaag) al om 11.00 aan in hotel De Rozen hof in Nijmegen voor drie partij en met een half uur bedenktijd ieder. Daarna volgen zonodig sneldamwedstrijdjes van tien minuten per speler. Wie dan het eerst wint is wereldkampioen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 29