ROVINOIALE ZEEUWSE COURA Sorgdrager steunt methode IRT Kans benoeming Lubbers als Navo-chef slinkt tot minimum r/A Rechter verbiedt kansspel in Hulst Waterschap Zeeuwse Eilanden trotseert wettelijk verbod XX i r Kijken naar voorbijgangers Akkoord Kroaten en moslims over Bosnië 4 WEKEN CZ. REKEN DAAR MAAR OP. Minister wist als procureur-generaal niet af van levering drugs kunst cultuur 17 Vm 23 VOOR 14,25 n PZC Voorlichtingsdag loqeschool Midden-Brabant Af en toe zon Veel bewolking, maar later op de dag af en toe zon. Matige langs de kust vrij krachtige wind uit zuid, later zuidoost. Middag temperatuur 12 graden. 238e jaargang no. 267 Vrijdag 10 november 1995 Losse nummers 1,50 G RC ACHTER DE HOUTTUINEN 8POSTBUS 5041,4330 KA MIDDELBURG, TE1.EF00K 0118 - 070 400 'S HEER ELSDORPWF.C 12, POSTBUS 16,4460 AA GOES, TELEEOOX 0113 - 230 000 mm door Hans Leber en Harm Harkema DEN HAAG - Minister VV. Sorg drager van justitie vindt het toelaatbaar dat onder regie van de politie drugs op de markt ko men. „In bijzondere gevallen, onder strenge voorwaarden is dat acceptabel," aldus Sorgdra ger. Ook sluit zij niet uit dat cri minele informanten daarbij veel geld verdienen. „Het zijn nu eenmaal criminelen." Sorgdrager zei dit gisteren tegen de parlementaire enquêtecom missie opsporingsmethoden. Volgens haar kan de methode geschikt zijn om ook het 'hoger kader' van drugsorganisaties en niet slechts het voetvolk te pakken. Zij wilde geen maxi maal toelaatbaar aantal kilo's noemen, maar acht dezelfde me thode met wapens daarentegen onacceptabel. Op de laatste dag van de open bare verhoren stond de vraag centraal hoeveel de minister vo rig jaar, toen nog als procureur- generaal in Den Haag, heeft ge weten van het 'doorleveren' van van een medewerkster MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft het Euro-Observatie-Game (kortweg: Eurobsgame) dat in de 'Casinoclub Hulst' in het Zeeuws-Vlaamse Kapel- lebrug wordt gespeeld, tot een verboden kansspel be stempeld omdat de deelne mers geen overwegende in vloed op het spel kunnen uitoefenen. Een deskundige heeft ver klaard dat 'een exwaren en getalenteerde speler' het spel wel enigszins kan beïn vloeden. maar de rechtbank overwoog dat doorgaans niet zulke spelers aan het spel deelnemen. Een vijftigjarige man uit Munster kreeg 25.000 gulden boete opgelegd voor zijn aandeel in het exploiteren van de club. Er was 50.000 gulden tegen hem geëist. Een 38-jarige Antwerpenaar, die in feite de leiding heeft van het casino, kreeg even eens een boete van 25.000 gulden na een eis van een halve ton. De 35-jarige zaalchef, tegen wie 5000 gulden was geëist, is beboet met 2500 gulden. Een 30-jarige man uit Nijmegen werd vrijgesproken. Er was tienduizend gulden tegen hem geëist. Een 37-jarige vrouw uit Hulst, die de kassa beheerde, is schuldig ver klaard. maar zonder opleg ging van straf. Tegen haar was de eis duizend gulden boete. De rechtbank heeft al le spullen die bij de inval in het casino op 7 september vorig jaar in beslag genomen zijn verbeurd verklaard. van onze verslaggever GOES - De algemene vergade ring van het fusie-waterschap Zeeuwse Eilanden heeft don derdagavond in Goes een revo lutionaire beslissing genomen. Zij heeft de deur op een kier ge zet voor verlaging van de zuive ringstarieven voor grote bedrij ven, hoewel zoiets wettelijk verboden is. „Maar we moeten wel", merkte dagelijks bestuurder J. Hoek man op. „Anders raken we onze grote klanten, met name de mos- selconserven-industrie in Yer- seke, kwijt aan de Delta Nutsbe drijven (Deltan). Verlaging van tarieven kost geld. maar verlies van die grote klanten nog veel meer." Het principe-besluit van de alge mene vergadering van Zeeuwse Eilanden (Midden- en Noord- Zeeland) kan wettelijk niet. Voorzitter drs H. Eversdijk - ook CDA-senator - zag echter geen andere uitweg. „Als wij wachten op de politiek, op een wetswijzi ging. dan zijn we de grote klan ten kwijt en zijn onze burgers ve le guldens duurder uit." Het waterschap Zeeuwse Eilan den wil enerzijds Deltan de voet dwars zetten. Anderzijds besloot het algemeen bestuur donder dagavond 'in principe' wel in zee te gaan met Deltan, wat betreft de zuivering van industrieel af valwater in het Sloegebied. Ver schil met Yerseke is dat daar (Advertentie) harddrugs. In 1993 kwamen in Den Haag enkele honderden ki lo's harddrugs op de markt on der toeziend oog van de politie, waarna 65 personen werden ver oordeeld tot straffen tot vijftien jaar cel. Sorgdrager ontkende hierover vorig jaar januari door de Haag se hoofdofficier van justitie Blok op de hoogte te zijn gebracht, zo als Blok vorige week tegen de commissie verklaarde. „Ik weet met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dat dit niet tegen mij is gezegd." aldus Sorg drager. Van Traa gaat deze te genstrijdige verklaringen overi gens nog uitzoeken, al dan niet in een openbaar verhoor. De uitkomst kan van belang zijn, omdat de toenmalige minis ter Hirsch Ballin van justitie over de IRT-methode vorig jaar april tegen de Tweede Kamer zei dat daarbij nimmer harddrugs op de markt terecht waren geko men. In zijn verhoor bij de en quêtecommissie zei Hirsch Bal lin gisteren dat hij als minister nog geen water wordt gezuiverd. Dat is een nieuw project. Slechts vier bestuurders stem den tegen deelname van het wa terschap in de zuivering voor het Sloe, samen met Deltan. Zij vin den dat de zuivering van afval water een zaak van het water schap alleen is. „Deltan pro beert via het Sloe op de zuive- ringsmarkt te komen", stelde hoofdingeland C. J. Dieleman vast. „Daar moeten wij niet aan meewerken." Dat is de princi piële kant. De tegenstanders vrezen ook de financiële risico's. Het managementteam, de amb telijke top, van het fusie-water schap Zeeuwse Eilanden deelt overigens die zorgen. Het dage lijks bestuur en de overgrote meerderheid willen echter om strategische redenen wel met Deltan meedoen. Om de vinger aan de pols te houden. „Want" gaf dagelijks bestuurder J. Lege- mate aan, „straks sluit Deltan bijvoorbeeld ook Middelburgse bedrijven op die zuiveringsin stallatie aan. Wij kunnen daar dan niets tegen doen. maar dat zou ons en de burgers wel geld kosten." Of Zeeuwse Eilanden met Del tan in zee gaat in het Sloegebied, is nog niet definitief besloten. Die beslissing valt 18 december, in de eerstvolgende algemene vergadering van het water schap. Gisteren is het licht op groen gezet voor onderhandelin gen. -f. HEBRON -Palestijnse kinderen gluren vanaf de bovenverdieping van een woonhuis in Hebron naar voorbijtrekkende inwoners van joodse nederzettingen. Palestijnen op de Westelijke Jor- daanover staakten gisteren ter herdenking van het feit dat 95 maanden geleden de Intifada begon, die leidde tot zeer ernstige ongeregeldheden. foto AFP van een Haagse doorlevering op de hoogte had willen zijn. Daar voor hield hij vooral procureur- generaal* Addens verantwoorde lijk die met de operatie instem de, maar ook diens opvolger Sorgdrager had eventuele ken nis later aan hem moeten over brengen. Ook bleek gisteren dat Sorgdra ger in een persoonlijke brief er vorig jaar bij minister Hirsch Ballin op aandrong de IRT-me thode niet 'ontoelaatbaar' te noemen. Zij had geheime infor matie gekregen van voorzitter Wierenga van de onderzoeks commissie die de opheffing van het IRT onderzocht. Zij wilde voorkomen dat Hirsch Ballin het gebruik van de methode ver der zou verbieden. Sorgdrager zei verder nog dat zij eind vorig jaar onvoldoende is geïnformeerd door de Haarlem se officier van justitie Van der Veen over vier transporten van miljoenen xtc-pillen naar Enge land. zonder dat de Engelse au toriteiten daarover waren inge licht. Van der Veen zei dat dit niet bij de politie bekend was. la ter bleken er wel degelijk peil zenders onder de vrachtwagens te hebben gezeten. Tijdens de enquête werd al bekend dat de politie overigens niet precies wist wat er in de vrachtwagens werd vervoerd. In zijn verhoor zei de huidige mi nister van binnenlandse zaken Dijkstal gisteren dat de parle mentaire enquête zijn weerslag heeft op de hele Nederlandse po litie. Volgens Dijkstal is het wel degelijk voor de hele Nederland se politie vervelend dat zoveel bekend wordt, maar daar staat tegenover dat op langere ter mijn „alle politiemensen weten waar ze aan toe zijn." pagina 3: van Van Traa nieuw begin Advertentie OPVOEDTELEFOON 06-821 22 05 Zie advertentie pagina 16. Arafat bezoekt weduwe Rabin TEL A VIV (RTR/AFP) - De Pale stijnse leider Yasser Arafat heeft donderdagavond een con doléance-bezoek gebracht aan de weduwe van de zaterdag doodgeschoten Israëlische pre mier Rabin. PLO-chef Arafat was negentig minuten bij Leah Rabin in haar zwaar bewaakte appartement in Tel Aviv. Het was zijn eerste openlijke bezoek van Israël. „Om veiligheidsre denen" was Arafat maandag niet aanwezig op de begrafenis van Rabin. door Kees Pijnappels BRUSSEL - De zestien Navo- lidstatcn zullen er vandaag in Brussel naar alle waarschijn lijkheid niet in slagen overeen stemming te bereiken over de nieuwe secretaris-generaal voor het militaire bondgenoot schap. De kans dat de Neder landse oud-premier Lubbers wordt benoemd tot hoogste baas van de Navo is tot een mi nimum geslonken. Vanmiddag komen de ambassa deurs van de Navo voor de twee de maal deze week bijeen om de opvolging van de Belg Willy Claes te bespreken. De Verenig de Staten lijken vast te houden aan hun weigering in te stem men met de kandidatuur van Lubbers. Volgens het Franse persbureau AFP heeft het Witte Huis gisteren impliciet aangege ven de Nederlandse oud-politi cus niet te zien zitten. De Deen Ellemann-Jensen geniet eerder de voorkeur. Desnoods wil Was hington op zoek naar een derde kandidaat. Daarmee dreigt de speurtocht naar de nieuwe secretaris-gene raal van de Navo te ontaarden in een ordinaire ruzie tussen de Verenigde Staten en hun be langrijkste Europese bondgeno ten. Frankrijk. Groot-Brittan- nie en Duitsland hebben immers openlijk hun steun uitgesproken voor Lubbers. De Amerikaanse blokkade plaatst Den Haag inmiddels voor grote problemen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken weigerde gisteravond in te gaan op de jongste berichten vanuit Washington. Het betreft slechts speculaties, zo luidde het com mentaar. Vandaag zal blijken hoe de vlag er bij hangt. De vraag is of Nederland de kan didatuur van Lubbers kan hand haven nu steeds duidelijker wordt dat er geen consensus te bereiken is. Parijs, Londen en Berlijn zullen er niet openlijk op aandringen dat Den Haag Lub bers terugtrekt. Dat zou ge zichtsverlies betekenen tegen over de VS en verraad richting Nederland. Ze laten het derhal ve aan Den Haag zelf over om de juiste conclusie te trekken. De Franse minister van buiten landse zaken De Charette liet Bevolking voor keiharde aanpak drugsgebruikers ROTTERDAM (ANP) - Verreweg de meeste Nederlanders staan sterk afwijzend tegen over drugsgebruik en willen een keiharde aanpak van gebruikers. Dit blijkt uit een grootschalige peiling van de faculteit rechts geleerdheid van de Erasmus Universiteit. De resultaten ervan zijn gisteren in Rotterdam gepresenteerd op een door diezelfde universi teit georganiseerd congres over het drugsbe leid. Van de ondervraagde landgenoten vindt 82 procent drugsgebruik wezenlijk verkeerd en 61 procent vindt dat het altijd verboden moet blij ven. Een duidelijke meerderheid (59 procent) vindt drugs een groter probleem dan alcohol. Slechts '22 procent vindt het juist om alleen de overlast en niet het drugsgebruik zelf aan te pakken. Een keiharde aanpak wordt door 55 procent gezien als het beste middel tegen overlast en 72 procent is voor gedwongen afkicken. De ver slaafde laten kiezen tussen gedwongen ont wenning of gevangenisstraf heeft de steun van 61 procent van de ondervraagden. gisteravond echter wel door schemeren dat Parijs de zaak niet op de spits wil drijven. Frankrijk is tot dusver de be langrijkste supporter van Lub bers. De Deen Ellemann-Jensen is door Parijs tot dusver als on acceptabel beschouwd, onder meer vanwege de Deense kritiek op de Franse kernproeven. Frankrijk zal echter niet probe ren koste wat kost Lubbers op de Navo-stoel te krijgen, aldus De Charette, „Over de nieuwe secretaris-generaal moet con sensus bestaan. Alle zestien lid staten moeten hun instemming geven." De Charette zei gisteravond te genoverjournalisten dat hij voor volgende week een ontmoeting met Ellemann-Jensen heeft ge pland. Voor Nederland kan dat een teken aan de wand zijn. fAdvertentie Op de zesde FotoBiennale in Etischede draait het om exposities ivaarin fotografie, elektronische en vido-installatiescd-rom en iti- teractieve systemen zijji verzameld. De camera als middel om greep te krijgen op de stormachtige ontwikkelingen in het land van kunst en media. Verder in de bijlage Kunst CultuurMaria in beeld en muziek geïllustreerde geschiedenis van de filosofie 0 literair de buut van Bram van Stolk 0 funeraire gedichten 0 scherts van Milan Kunderci 0 Wilmink begrijpt Auden niet 0 jeugdboek 0 Paul Weller vond zichzelf Emmy Ver hey bekommert zich om jong talent 0 cd's van Queen en Rolling Stones 0 filmrecensies: Antonia, The Net. Se ven en Tango 0 kunst en macht tussen twee wereldoorlogen 0 recente kunst verkleurt en verbrokkelt 0 Steinlens katten. Japanse pers Ajax-coach Van Gaal besloot de persconferentie voor de strijd om de ivereldbeker met een royaal gebaar: „Ik hou van jul lie." De trainer richtte zich tot een aantal Japanse verslagge vers. dat zijn verhaal over de aanstaande reis van Ajax naar Azië met applaus beloonde. De wereldbeker tussen de Europese en Zuidamerikaanse kampioen is voorbehouden aan Japan, het land dat het 'hoge school voetbal van O "7 Ajax wil leren'. £m Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11, 12, 13 en 15, Kunst Cul tuur: 17, 18, 19, 20, 21 en 23; Sport: 25, 26, 27, 29 en 31. WASHINGTON (AFP/DPA) - Er zit vooruitgang in het vredes overleg over ex-Joegoslavië. De presidenten van Servië, Kroa tië en Bosnië, die sinds vorig week confereren op de lucht machtbasis Dayton in de Ame rikaanse staat Ohio, krijgen vandaag gezelschap van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher. Christopher, die dit nieuws don derdag zelf bekend maakte, wil de niet zeggen waarom hij naar Ohio gaat. Maar een medewer ker van zijn ministerie wilde, op voorwaarde van anonimiteit, wel kwijt dat Christopher aan wezig zal zijn bij de onderteke ning van een akkoord tussen de presidenten Tudjman van Kroa tië en Izetbegovic van Bosnië. Dat betreft de versterking van de federatie van moslims en Kroaten in Bosnië, waartoe op initiatief van de VS in januari 1994 was besloten. Het nieuwe akkoord tussen Za greb en Sarajevo, dat dient als invulling van het raamverdrag van vorig jaar. behelst zaken als een tolunie, de terugkeer van vluchtelingen, het herstel van de bestuurlijke eenheid van Mostar en bewegingsvrijheid binnen het gebied van de federatie. Christopher zei gisteren „moed te putten uit het feit dat de par tijen in het conflict de vraag stukken energiek aanpakken. Ze werken hard." De minister benadrukte dat Kroaten. Ser- ski 's, skischoenen, skikleding, boxen en sneeuwkettingen vrijdag 10 nov.: 15.00 tot 21.00 uur zaterdag 11 nov.: 10.00 tot 15.00 uur SPORTPUNT ZEELAND Zwembadweg 3, Goes (m.m.v. Sportscore, Intersport en Autofit) Pavarotti haalt de hoge C 'niet NEW YORK (DPA) - De wereld beroemde Italiaanse zanger Lu ciano Pavarotti moest donder dag in de opera van New York een toontje lager zingen. Als To- nio in Donizetti's Fille Du Regi ment haalde hij de hoge C niet. Onder licht geroezemoes van het publiek moest Pavarotti de rest van de aria Pour Mes Amis een octaaf dieper vervolgen. Daarna liet hij zich vervangen door de Franse tenor Jean-Luc Viala. Afgelopen zaterdag bij de première haalde de Italiaan de hoge C nog wel. De directie van de Metropolitan-opera verklaar de het pijnlijke incident met een 'lichte koorts' van de zanger. (Advertentie) viërs en Bosniërs snel zijn over gegaan op rechtstreekse discus sies. in plaats van alleen indirect met elkaar te praten In Dayton zijn Amerikaanse. EU- en Russi sche diplomaten als bemidde laars aanwezig. Naar verluidt onderhandelende presidenten van Bosnië en Ser vië over de nieuwe Bosnische grondwet. Zij spraken woensdag met Richard Holbrooke, de be langrijkste Amerikaanse onder handelaar. (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil; een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85.90 Naam: CITROEN E U ROC AS IONLIJ N 010-4472002 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000002 Hogeschool Midden-Brabant j> zaterdag n november f k van 9.30 tot 15.00 uur. Prof. Cobbenhagenlaan 13 in Tilburg Tel.: 0x3-4635250 (informatiedienstverlening en -management 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1