Marinekazerne in januari dicht Zeeland gaat in de vertoonkas Kalfhoeksepad is steen des aanstoots raad Dominee Lorier naar Noordwijk Sas houdt overschot WVG-geld in de knip Rosenburg krijgt geen hulp Vlissingen voor wijkgebouw Laatste defensie-onderdeel verdwijnt uit de provincie Handelsmissie etaleert in Zuid-Afrika mogelijkheden havens van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De marineka zerne in Vlissingen gaat in ja nuari 1996 dicht. In deze kazer ne zijn er sinds een week geen activiteiten meer. Nog slechts een handjevol mensen, onder wie de commandant en een paar anderen, verblijven in de Vlis- singse kazerne. Zij blijven er tot 1 januari, waarna het complex wordt afgesloten. Bewaking zal dan van buitenaf gebeuren. De marine wil de Vlissingse kazer ne in 1998 afstoten. In overleg met de verhuurder, de NV Ha ven van Vlissingen, zal dan wor den besloten wat te doen met het gebouwencomplex. Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen en de com missaris van de koningin drs W. T. van Gelder willen op zeer korte tennijn, 'vóórdat de kazer ne slapend wordt gemaakt', bij minister Voorhoeve van Defen sie aankloppen voor steun om de kazerne open te houden. Met de opheffing van het provin ciale militaire commando en het opleidingscentrum voor militai re administratie (OCMA in Mid delburg en de sluiting van de marinekazerne in Vlissingen, blijven in Zeeland, op de mare chaussee na. geen defensie-acti viteiten over. Een treurige zaak, menen gemeenten en provincie, Politie stopt drankrijders VLISSINGEN - De politie heeft woensdagnacht in Vlissingen twee automobilisten bekeurd voor het rijden onder invloed. Eén van de twee, een 27-jarige Vlissinger. trok de aandacht van de surveillanceploeg toen hij om 0.38 uur over de Paul Krugerstraat reed. Bij het nemen van de bocht Schuitvaartgracht-Sottegem- straat botste hij tenslotte tegen een stilstaande auto. De man. wiens adem sterk naar alcohol rook. weigerde mee te werken aan de ademanalyse. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd en hij kreeg een dagvaarding mee naar huis. Op de Bouwen Ewoutstraat. werd een 23-jarige Vlissinger aangehouden. De ademanalyse gaf 269 microgram alcohol aan. De man kreeg een transactie van 320 gulden. die steeds meer rijksdiensten Zeeland zien verlaten. Zowel de burgemeester van Vlis singen als de commissaris van de koningin is van mening dat in Zeeland een defensiepost moet blijven bestaan. „Het is noodza kelijk om bij calamiteiten ge bruik te maken van professione le hulp die snel ter plaatse is en die de lokale kennis heeft", al dus Van der Doef. Een reeks suggesties, ook vanuit de marineleiding, zijn gedaan om de kazerne in Vlissingen open te houden. Een van de be langrijkste ideeën is van de ka zerne een delensie-object van de drie krijgsmachtonderdelen te maken. ..Een militair steunpunt van een geïntegreerde leger macht waai- verschillende on derdelen van Defensie worden ondergebracht", legt Van der Doef uit. Daarnaast ziet de Vlissingse burgemeester mogelijkheden om vanuit het complex commer ciële activiteiten te ontwikke len. „Denk aan het naastgelegen trainingscentrum van de brand weer. Mensen die er trainingen krijgen, kunnen de faciliteiten van de kazerne gebruiken, zoals bij overnachtingen." „De landmacht geeft echter nog geen gehoor aan het idee van een geïntegreerd militair steun punt". meldt Van der Doef. „Ook bij de landmacht gaan veel ka zernes dicht en heeft men even geen aandacht voor een marine kazerne die een slapend bestaan leidt ergens in het land." van onze verslaggever MELISKERKE - Burgemees ter en wethouders van Marie- kerke hebben 'gefaald' in de kwestie rond het Kalfhoekse pad in Aagtekerke. Dat stellen de gemeenteraadsfracties van SGP/RPF en CDA in een brief die zij onlangs aan het college schreven. 'Het college heeft de taak om toe te zien op zorgvul dige uitvoering van raadsbe sluiten', aldus de fracties, en dat is bij de herinrichting van het Kalfhoeksepad volgens hen niet gebeurd. De raad wil de de weg laten asfalteren, maar het Wegschap Walche ren besloot eigenmachtig toch klinkers te gebruiken. De raad is daarover zeer verbolgen. Het Wegschap Walcheren is de beheerder van de weg en for meel dient een raadsbesluit slechts als advies. De boze raadsleden vinden echter dat zij op z'n minst gekend hadden kunnen worden in het besluit van het wegschap, omdat de gemeente een deel van de kos ten voor haar rekening neemt. 'De conclusie moet zijn dat het wegschap ernstig tekortschoot in zijn handelwijze'. Gerucht De raadsleden kregen 'bij ge ruchte' te horen dat het weg schap af zou wijken van wat de raad op 22 augustus had beslo ten. 'B en w bleken wel op de hoogte te zijn van de wijziging' maar zij hebben 'geen enkele moeite gedaan alsnog het raadsbesluit uitgevoerd te krij gen. noch de raad te informe ren'. Vragen na afloop van de raadsvergadering op 3 oktober en telefonisch aan secretaris C. W. Bierens leverden voor de Het Mariekerkse college heeft volgens de raad te weinig gedaan om het wegschap te bewegen tot asfaltering (in plaats van beklinkering) van het Kalfhoeksepad. foto Ruben Oreel fracties geen bevredigende antwoorden op. CDA en SGP/RPF besloten daarop een boze brief te schrij ven aan het college en dat geeft aan hoe serieus zij de zaak op nemen. De fracties in de Marie kerkse gemeenteraad reageren normaal niet zo expliciet. Wrij ving lossen zij meestal onder ling op, „Het publiek gaat zich door deze zaak echter afvragen wat een raadsbesluit eigenlijk voorstelt", verklaart L. Joosse (SGP/RPF). „Dat moesten we rechtzetten." De brief heeft tot een 'pittige discussie' geleid tussen het col lege en de fractievoorzitters, geeft Joosse toe. „Een raad vindt het nooit leuk als een be sluit niet doorgaat", reageert burgemeester mr B. J. van Putten. „Het probleem is in het gesprek uit de wereld gehol pen." Excuses Toch wilden de fracties dat het college zijn excuses aanbood aan de raad. Aan het begin van de begrotingsvergadering eer der deze week zei Van Putten dat het college geen invloed heeft gehad op het besluit van het wegschap en dat er zeker niets bekonkeld is. Van Putten is behalve burgemeester van Mariekerke voorzitter van het Wegschap Walcheren. Ing S. Lous van het wegschap ver klaarde eerder al dat Van Put ten bewust buiten het besluit is gebleven. „Wat mij betreft had het ex cuus explicieter gekund", zegt Joosse. „Maar in ieder geval hoop ik dat uit deze zaak een les voor de toekomst is getrok ken: Mariekerke heeft geen sla pende raadsleden." van onze verslaggeefster SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent kiest niet voor de zogenaamde 'Hulst-aanpak' bij de besteding van de overschot ten uit de gelden voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Ouderen en gehandicapten krij gen de eigen bijdragen, die zij tussen april 1994 en januari 1996 hebben betaald, niet terugge stort en moeten totdat een wets wijziging ander beleid voor schrijft, eigen bijdragen blijven betalen. Dit ondanks het feit dat in 1994 van deze middelen 140.000 gulden overbleef. D66 diende donderdag tijdens de raadsvergadering drie moties in om de gemeente Sas van Gent aan te sporen meer te doen voor haar ouderen en gehandicapten. De fractie vindt dat je nauwe lijks kunt uitleggen aan een ge handicapte waarom hij aan de ene kant vierhonderd gulden aan eigen bijdrage kwijt is, ter wijl er aan de andere kant zoveel geld dat toch voor hem is be doeld, niet wordt uitgegeven. D66 pleitte er in de moties voor dat de bijdrage in de vervoers kosten met twintig procent om hoog gaat. dat de eigen bijdrage niet wordt geïnd tot het moment de middelen uit de WVG ontoe reikend blijken te zijn en dat de aanvragers van voorzieningen de eigen bijdrage terug zouden krijgen. Gevolgen Maar daar wilden de overige par tijen niet aan. Zij vonden de voorstellen sympathiek, maar waren angstig voor de financiële consequenties van het besluit. „Als je geen bedragen kent, wordt het een open-eind-con structie", vond R. Bruggeman van het CDA. Het argument van fractievoorzitter J, Smit dat Hulst deze stap wel heeft durven nemen, maakte onvoldoende in druk. Wethouder J. Platschorre rekende voor dat de afschaffing van de eigen bijdrage de ge meente op een structurele bij drage van 25.000 gulden komt te staan. Hij vond net als de overi ge collegeleden dat de gemeente maar moest wachten tot 1 janua ri 1996 wanneer er een nieuwe re geling komt, waarbij eigen bij dragen voor rolstoelen en voor zieningen in natura waarschijn lijk worden afgeschaft. van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - Zeeland zet zich in de vertoonkas. Morgen (zaterdag) stapt een handels missie in het vliegtuig naar Zuid-Afrika om daar de moge lijkheden te etaleren die de Zeeuwse havengebieden in huis hebben. Een week lang vertoeft de delegatie in het land van Nelson Mandela. Om er contacten te leggen en za ken te doen. Zuid-Afrika is na de opheffing- van de apartheid een begeerd handelspartner geworden. Het Zeeuwse gezelschap dat mor gen ter promotie van al het fraais dat de provincie heeft te bieden naar Zuid-Afrika af reist, bestaat uit vertegen woordigers van de Kamers van Koophandel, havenschappen en havenbedrijven. Aanvoer der van de équipe is commissa ris van de koningin drs W. T. van Gelder. Hij vertrekt (we gens verplichtingen in ver band met het bezoek dat vice- president De Klerk zondag aan Zeeland brengt) een dag later. Met in zijn koffer 'zeker' een aantal boeken over Zuid-Afri ka. „En ik moet De Vriend schap van Connie Palmen ook nog uitlezen." Dertien Zeeuwen naai- Zuid- Afrika. Ze gaan naar Johan nesburg. Richardsbaai, Dur ban en Kaapstad. Op het pro gramma staan ontvangsten en recepties, ontmoetingen met representanten van de over heid en met afgevaardigden van het (vooral haven-)be- drijfsleven. Maar wat valt er voor Zeeland in Zuid-Afrika te halen? Heel veel, zeggen de de legatieleden vol vertrouwen. Secretaris mr R. de Blij van de Kamer van Koophandel in Midden- en Noord-Zeeland: „Zuid-Afrika bevindt zich in een zeer interessante economi sche ontwikkelingsfase. De barrières die in de tijd van de apartheid bestonden, zijn weg gevallen. Daardoor is een aan tal handelsstromen op gang gekomen, die ook voor Zeeland van betekenis kunnen zijn: fruit, bulkgoederen, hout en metaal." Groei Zuid-Afrika is herstellende. Multinationals die er destijds vertrokken, keren weer terug. De economische groei be draagt twee tot drie procent, het investeringsniveau steeg in '94-'95 met zestien procent, de export vertoont een toena- De Zeeuwse havens hebben Zuid-Afrika véél te bieden, luidt de boodschap die de delegatie leden uit Zeeland de komende week zullen uitdragen. foto Lex de Meester me met 25 procent. Het zijn cij fers. zegt delegatieleider Van Gelder, die aangeven dat Zuid-Afrika 'een land met po tenties' en dus een uiterst aan trekkelijke handelspartner is. Maar niet alleen in Zeeland is men tot die 'ontdekking' geko men. Delegaties uit Rotter dam en Amsterdam maakten al eerder 'colportage-reizen' naar Zuid-Afrika. De Blij: „Of die reizen iets tastbaars heb ben overgeleverd, weet ik niet. Ik ben daarover niet exact geïnformeerd. In wezen zijn we natuurlijk eikaars concurren ten en daarom is het niet een voudig daarover concrete in formatie los te krijgen. Maar het feit dat Amsterdam en Rot terdam zich daar presenteren, bewijst dat ook zij perspectie ven zien in Zuid-Afrika." Er zullen de komende week door de Zeeuwse delegatiele den vele wervende woorden worden gesproken. Nèt zoals de Rotterdamse en Amster damse delegaties dat deden. De Blij: „Rotterdam zal na tuurlijk benadrukken dat het de grootste haven van de we reld is. Maar wij hebben ook onze voordelen. We hebben goede verbindingen met het achterland, we hebben hier weinig files, een goede service, een goede arbeidsmoraal, gun stige haventarieven." Ook vanuit andere landen wordt met gretigheid gekeken naar de economische ontwik kelingen in Zuid-Afrika. Maar Nederland heeft, meent De Blij, een lichte voorsprong. Vestigde Van Riebeeck in 1652 op Kaap de Goede Hoop niet een verversingsstation voor de Verenigde Oostindische Com pagnie9 Hoeveel Nederlanders hebben zich sindsdien niet in Zuid-Afrika gevestigd? En wordt daar niet min of meer de zelfde taal gesproken? Nou dan! Daar mag echter, vindt Van Gelder, geen overdreven be lang aan worden gehecht. His torische banden zijn leuk, maar vormen 'slechts één as pect'. „Zaken doen kun je maar op één manier: iets bieden waaraan de ander behoefte heeft." Orders De Zeeuwse havens hebben Zuid-Afrika véél te bieden, luidt de boodschap die de dele gatieleden uit Zeeland de ko mende week zullen uitdragen, Maar veel hoop dat zij na hun Zuid-Afrika-trip vrolijk zwaai end met een map vol orders van de vliegtuigtrap komen, hebben zij niet. De Blij: „Het is een illusie te denken, datje dat na één missie voor elkaar hebt. Het internationaal zakendoen vereist meer dan een reisje. Wij gaan er heen in de verwachting dat we goede contacten kun nen leggen. De verdere uitwer king is aan de bedrijven zelf." Een aantal Zeeuwse bedrijven heeft al contacten met Zuid- Afrika. Eén van die bedrijven is Kloosterboer Cold Stores (vries- en koel vemen) in Vlis- singen-Oost. „Fruit", roept di recteur J. E. Kloosterboer on middellijk op de vraag wat hij in Zuid-Afrika hoopt te be machtigen. Nu al doet Kloos terboer 'op heel bescheiden schaal' zaken met Zuid-Afrika. „Er gaat veel fruit naar Rotter dam en Antwerpen. Wij heb ben het afgelopen jaar eén bootje gedaan - dus dan praat je over de uitwijkbootjes. Als Antwerpen vol is, of als het erg mistig is op de Westerschelde, willen ze ons nog wel eens bel len." Maar Kloosterboer wil méér fruit van de Zuidafrika- nen. „Als je weet dat zij in Rot terdam 450.000 ton aanlanden, zou het voor ons een verschrik kelijke opsteker zijn, als we daar iets konden weghalen." Nieuwe haven Dat is, zegt Kloosterboer, niet alleen goed voor zijn bedrijf, maar voor de hele Zeeuwse economie. Indien Zeeland er in slaagt een deel van de fruit- stroom die nu naai- Antwerpen en Rotterdam gaat in Zeeuwse richting af te buigen, brengt dat de aanleg van een nieuwe haven in Vlissingen (de West- hofhaven) dichterbij. De plan nen voor zo'n haven liggen er al en vergen een investering van 60 miljoen gulden. Het is een aanzienlijke investering, maar, zegt Kloosterboer, zij levert naar schatting wèl (direct en indirect) zo'n 300 arbeidsplaat sen op. De trip naar Zuid-Afrika kost ruim veertigduizend gulden. De deelnemende bedrijven le veren elk een bijdrage van achtduizend gulden. De rest wordt gefinancierd via subsi dies van de Europese Unie, het ministerie van Economische Zaken, de provincie, de ge meente Vlissingen, Kamer van Koophandel, havenschappen en de Stichting Havenbelan- gen Vlissingen. In die subsidie- pot zat zo'n 270.000 gulden. Meer dan de helft van dat geld werd gebruikt voor de vervaar diging van een promotiefilm, 25.000 gulden werd besteed aan vooronderzoek. Van Gelder begint er uit zich zelf over: „Denk niet dat het een snoepreisje is. Dit soort rei zen doe je niet uitsluitend voor de lol. Het is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard werken." En blijft, vreest hij, De Vriend schap ongelezen. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen blijft weigeren mee te werken aan de realisering van een wijkgebouw in Rosen burg. Wel wil de gemeente de wijkvereniging Rosenburg een kavel grond aanbieden op de grens van Rosenburg en de nog te bouwen wijk Lammeren- burg. Tenminste, als de vereni ging op korte termijn de haal baarheid kan aantonen. Verder zijn de voorwaarden die worden gesteld dat de vereni ging de voorziening op eigen kracht financiert en exploiteert. De gemeente is niet bereid op wat voor manier dan ook mee te werken aan een nieuw wijkcen trum in Groot Lammerenburg. Het standpunt van de gemeente is eigenlijk niet nieuw. Al vijf jaar vecht de wijkvereniging Ro senburg voor een eigen gebouw in combinatie met een kinder dagverblijf. Gedacht werd aan de locatie hoek Sloeweg/Ger- brandystraat, het laatste open gedeelte in Rosenburg. Dit ver wierp de gemeente, ook al bood de vereniging aan alles zelf te willen financieren. Volgens de gemeente zijn er vol doende voorzieningen in de aan grenzende wijken. In heel groot Lammerenburg zijn vijf culture le accommodaties, namelijk het wijkcentrum Open Hof, het ver enigingsgebouw VCB, de speel tuinvereniging Lammerenburi het Bolwerk en Aldegonde. extra wijkgebouw erbij beteken meer concurrentie voor de te staande voorzieningen. Boven dien zou de gemeenteraad bij d besluitvorming over de accorc modatie het Bolwerk hebben te sloten dat het de laatste gf meentelijke wijkvoorziening worden. Aanvulling „Ons plan is geen bedreigin voor de andere voorzieningen Groot Lammerenburg", zegt. Caljouw, voorzitter van de wijk vereniging Rosenburg. „Je mo< het zien als een aanvulling 0[ cultureel gebied in Groot Lam merenburg. Wij zoeken het nie in het traditionele buurtwer maar in de dienstverlening, ze als de kinderopvang. Maar oo voor initiatieven van de bew( ners, zoals een project werkvooi ziening of kinderfeestjes, zou he centrum moeten open staal Hier in de wijk heb je veel jong gezinnen en tweeverdieners." De wijkvereniging is overigen tevreden met een kavel grond o| de grens met Lammerenbur? waarvan volgend jaar de eerst paal de grond in gaat. „Het binnen ons streven om de twe wijken te integreren. Maar dal moet de gemeente ons ook kans geven. Daar hebben we vijfjaar onze twijfels over. Het) nooit nee, maar ook nooit ja." van onze verslaggever OOSTBURG - Met een heel an dere bevolking gaan werken. Kijken of het net zo goed klikt als met de West-Zeeuws-Vla mingen. De Oostburgse gerefor meerde predikant Theo Lorier is op 46-jarige leeftijd aan een nieuwe uitdaging toe en gaat in december aan de slag als domi nee van de Gereformeerde Kerk in Noordwijk. „Die keuze lieb ik niet op basis van negatieve ar gumenten genomen", bena drukt Lorier. „Het is net als bij mijn huwelijk. Dat was een po sitieve keuze voor mijn vrouw en niet het afwijzen van mijn buurmeisje." De uit West-Souburg afkomsti ge Lorier had al een hele loop baan achter de rug toen hij in de cember 1987 predikant werd van de Gereformeerde Kerk in Oost burg, Breskens, Schoondijke en Aardenburg. Lorier was toen 38 jaar oud en had onder meer ge werkt in het onderwijs en de landbouw. Bovendien was hij raadslid geweest. De vertrekkende predikant geeft aan dat het hem als 'over- kanter' tijd kostte om het ver trouwen van de Zeeuws-Vlamin gen te winnen. „De mensen zijn heel gesloten. Ze praten niet zo makkelijk over geloof en andere persoonlijke zaken. Maar gaan deweg krijg je toch hun vertrou wen." Nevenfunctie Lorier was slechts enkele jaren predikant voor vier West- Zeeuws-Vlaamse Gereformeer de Kerken. Niet lang na zijn aan treden kregen Breskens en Schoondijke een eigen predi kant. De Gereformeerde Kerk in Aardenburg ging samenwerken met de Nederlands-hervormde Kerk. Dat betekende niet dat de Oostburgse dominee een groot deel van zijn tijd in ledigheid kon gaan doorbrengen. In 1990 kreeg hij een nevenfunctie als predikant van het ziekenhuis Antonius en verpleeghuis De Stelle in Oostburg. „Het verpleeghuis heeft wel iets van een kerkelijke gemeente", zegt Lorier. „De mensen hebben allemaal een eigen kamer, hangt vaak een gezellige sfee En vanuit de eigen geloofsove tuiging probeer je de bewoner te bemoedigen. Door met d mensen te bespreken waarot het leven zo gelopen is. Som stellen we gezamenlijk vast cis we God niet begrijpen, maar w< vertrouwen in Hem hebben." Lorier geeft aan dat het werk het ziekenhuis heel anders dan in het verpleeghuis. „I meeste mensen zitten slecht korte tijd in een ziekenhuis, één gesprek moet een ziekenhui spredikant proberen iets te bett kenen voor een patiënt. En ds vraagt natuurlijk heel veel con centratie. Het mooie van he werk is dat je met een doorsne van de bevolking in aanrakin komt. Verder heb ik veel resper voor de wijze waarop artsen verpleegkundigen werken, wordt een grote aanslag op hu spankracht gedaan." Jammer Lorier wordt in Noordwijk allee predikant voor de Gereformee de Kerk. Lorier: „Dat ik het zii kenhuiswerk moet missen jammer. Daarnaast kost het n? heel veel moeite om afscheid nemen wan de menden waarme ik zo vertrouwd ben geraaki Maar ik ben nu 46. En dat is ee mooie leeftijd om het Zeeuws achter me te laten en in een niei we omgeving aan de slag gaan." Verwacht Lorier dat hij na divei se malen van beroep te zijn vei anderd in de toekomst nog eei keer een nieuwe uitdaging aai gaat? „Dat ik nog eens van te roep verander is uitgesloten' zegt Lorier. „Ik koos een aants jaren geleden met hart en zie voor een studie theologie. Vai die beslissing heb ik nooit spij gehad. Het contact met de mei sen en het gezamenlijk dele van vreugde en verdriet wil niet opgeven." Dominee Lorier houdt zondag2 november zijn afscheidsdiens in het kerkgebouw aan de Mo lenberg in Oostburg. De diens begint om 10.00 uur. J. Riesebo volgt Lorier op als predikant het ziekenhuis en de Gerefoi meerde Kerk in Oostburg. Predijkant Theo Lorier foto Charles Strij VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 12