Rekenkamer hekelt convenanten PZC Sloop in monument stilgelegd Beursgenoteerde bedrijven boeken derde meer winst Fokker onderuit op stuurloze beurs Aegon wil snel honderdduizend ziektekostenpolissen Slibverwerker stopt na miljoenenstrop financiën en economie 0Afspraken overheid met bedrijfsleven vaag en vrijblijvend amsterdamse effectenbeurs WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 -. DEN IIAAG (ANP) - De vrijwil- 1 U' jlige afspraken tussen rijksover heid en bedrijfsleven, de zoge- ;e8e,!noemde convenanten, zijn in de iet praktijk te vaag en te vrijblij- p zi vend. Er is meestal geen sprake [van heldere en controleerbare 'doelstellingen. Ook blijken de lafspraken vaak niet verder te dan de vertegenwoordi- gende koepelorganisaties. De bedrijven zelf blijven buiten schot. urs_ Dat blijkt uit een onderzoek van de Algemene Rekenkamer naar ide effectiviteit van 154 conve- 'nanten die het Rijk met bedrij- het ven en instellingen heeft afgeslo- ten. Rekenkamer signaleert dat de overheid voor het realiseren van haar doelstellingen steeds vaker de hulp van instellingen en bedrijven inroept. Dat geldt met name voor het milieu en het onderwijs (terugdringen studie duur). Dwingend voorgeschre ven wetgeving maakt dan plaats voor vrijwillige afspraken tussen alle betrokken partijen. In theo- dat rie moet dit de bereidheid om bij voorbeeld milieu-maatregelen te treffen, ten goede komen. Het gaat immers om regels waaraan het bedrijfsleven zelf heeft mee gewerkt. Het parlementaire controle-or- gaan vraagt zich,echter af of dat ndir wel zo is. Tweederde van de on derzochte convenanten bevat geen duidelijke, controleerbare doelstellingen. De meeste beper ken zich tot vrijblijvende inten tieverklaringen. Hierdoor is het voor de overheid nauwelijks mo gelijk om te zien of de uitvoering- wel volgens plan verloopt. Een voorbeeld hiervan zijn de afspra ken ter verlichting van de werk druk in de zorgsector (Beleids kader Arbeidsmarkt Zorgsec tor). Ook komt het vaak voor dat overkoepelende organisaties hun handtekening zetten, zon der dat het tekenen duidelijk omschreven verplichtingen met zich meebrengt voor de aange sloten instellingen en bedrijven. Dit is onder meer het geval bij het convenant over de import van tropisch hardhout en het protocol over het terugdringen van de afvalstoffen in de binnen- tankvaart. in het convenant wordt vermeld. In hun reacties zeggen de be trokken ministers de conclusies en aanbevelingen van de Reken kamer in grote lijnen te onder schrijven. Een aantal suggesties zal worden meegenomen bij het opstellen van de nieuwe regels voor het gebruik van convenan ten. Naar verwachting worden deze per 1 januari volgend jaar ingevoerd. Negatief Voortaan bieden op pompstations |DEN HAAG (ANP) - De toewij- Jzing van vestigingsplaatsen Ivoor benzinestations en weg restaurants langs de rijkswe gen geschiedt voortaan bij in- Jschrijving. De Tweede Kamer -jstemt in met een stelsel waarbij ;de hoogst biedende een over eenkomst sluit met het Rijk. [Tot nu toe werd verdeeld op ba sis van de marktaandelen. Voor al kleine maatschappijen had den daar kritiek op. Zo exploite ren OK en AVIA ieder slechts (één station. De nieuwe regeling geldt alleen voor de tien nog toe I ite wijzen pompstations tot 2001. I Voor de bestaande 260 blijft de situatie ongewijzigd. Het oordeel van de Rekenkamer over de praktijk van convenan ten is dan ook negatief. „Het re guleren van beleid'via conve nanten biedt het voordeel dat de waarborgen in vergelijking met bijvoorbeeld wetgeving niet zo zwaai- hoeven te zijn, maar dit moet uiteraard niet resulteren in een situatie van vrijblijvend heid." Toch kan een convenant ook goed uitpakken. Als voorbeeld noemt de Rekenkamer de af spraken met tandartsen om de lozing van zware metalen (resten van amalgaamvullingen) met 95 procent te vermindëren. Dit be trof echter het enige convenant waarbij een zorgvuldige afwe ging had plaatsgevonden van voor- en nadelen van wetgeving. Ook was er sprake van een dui delijke looptijd, controleerbare afspraken en tussentijdse eva luaties. Volgens de Rekenkamer dient deze duidelijkheid model te staan voor de toekomst. Ook vrijblijvende afspraken zijn toe gestaan, als dat maar expliciet HAARLEM - De verbouw aan restaurant Dreefzicht in Haarlem is door de politie stilgelegd. Het Van der Valk-eoncern heeft geen vergunning voor sloopwerkzaamheden in het rijksmonument. Omdat verzoeken van de gemeenten om het werk te stoppen geen resultaat hadden, werd de politie ingeschakeld. foto Arthur Bastiaanse/ANP DEN HAAG (ANP) - Na een afwezigheid van enkele ja ren, veroorzaakt door de breuk met de voormalige part ner Nuts, wil Aegon in 1996 een sterke terugkeer maken op de markt voor ziektekostenverzekeringen. Samen met de gespecialiseerde verzekeraar ONVZ in Houten wil de Haagse maatschappij de komende jaren 100.000 polissen verkopen. In enkele jaren tijd verwacht Aegon daarmee een omzet te behalen van 100 miljoen gulden. De Haagse verzekeraar wil zich vooral richten op de aan trekkelijke markt voor collectieve polissen. Door ver dere privatisering van het sociale stelsel ontstaat vol gens P. van de Geijn, directievoorzitter van Aegon Ne derland, een grotere behoefte aan zogeheten „employee benefits", een uitgebreid pakket aan secundaire ar beidsvoorwaarden. Daarbij denkt Van de Geijn aan een bundeling van pensioenen, bedrijfsspaarregelingen en dus ook ziektekosten. „Als verzekeraar hebben we daarom dringend behoefte aan invulling van de lacune op het gebied van ziektekos ten", aldus de Aegon-topman. „Mensen regelen zaken als ziektekosten in de toekomst steeds meer via de werk gever. Om een interessant totaalpakket te bieden, moet je ook ziektekostenpolissen aanbieden." Aegon wil zelf niet opnieuw in de ondoorzichtige en moeilijke markt voor ziektekosten stappen. „Je moet, niet zelf iets gaan doen als een ander dat beter voor je kan doen", aldus Van de Geijn. ONVZ zal in de nieuwe opzet daarom verantwoordelijk zijn voor alle risico's. Zo wel Aegon als ONVZ blijft voor de verkoop van polissen gebruik maken van tussenpersonen. Van de 100 miljoen gulden aan omzet verwacht Van de Geijn 70 procent op de collectieve markt weg te halen. Aegon kan ook gemengde collectiviteiten bieden, con tracten voor zowel particulier- als fondsverzekerden. Partner ONVZ beschikt sinds 1 september over een ei gen ziekenfonds. a: laten; b: bieden; c: exclaim; d: exdiv.; e: gedaan-bieden; f: gedaan-iaten; g: bieden exdiv.; h; laten exdiv.; k: gedaan-laten exdiv.; I: gedaan-bieden exdiv.; p: put; A: adviesprijs; Z: adviesprijs en exdiv. IEA bepleit spreiding gasinvoer DEN HAAG/PARIJS (ANP) - Europa moet zich van verschil lende leveranciers verzekeren bij de invoer van aardgas, en niet alleen inkopen in Rusland en Algerije. Dat zegt het Internatio naal Energieagentschap (IEA) in Parijs in een studie naar de veiligstelling van aardgasvoorziening in de westerse industrie landen (OESO). Mogelijkheden om de gasvoorziening te verzekeren zijn flexi bele leveranties, opslag, overschakeling op andere brandstof fen en contracten die tijdelijk kunnen worden stopgezet. Met deze maatregelen kunnen de meeste Europese landen wegval len van een van hun belangrijkste leveranciers weerstaan, zelfs gedurende jaren, zo denkt het IEA. Polen lokt investeerders AMSTERDAM (ANP) - Polen wil meer investeringen door Ne derlandse kleine en middelgrote bedrijven aantrekken. Om de onwetendheid over het Poolse investeringsklimaat weg te ne men, presenteren vijftig Poolse bedrijven zich tot en met vrij dag in het Amsterdamse World Trade Center. Polen blijkt dit jaar in trek te zijn bij buitenlandse investeer ders. Over de eerste acht maanden is al voor circa 1,3 miljard dollar (2,1 miljard gulden) geïnvesteerd. Dat is net zo veel als in heel 1994. Nederland neemt een vijfde plaats in met 400 miljoen dollar (633 miljoen gulden). Transavia koopt Boeings SEATTLE (AP) - De Nederlandse luchtvaartmaatschappij Transavia heeft acht Boeing 737-800 toestellen besteld, zo heeft de Boeing Commercial Airplane Group bekendgemaakt. Met de order is een bedrag van 288 miljoen dollar (460 miljoen gulden) gemoeid. De maatschappij heeft ook een optie genomen op nog twaalf 737-800's, de grootste van de nieuwste generatie tweemotorige toestellen van Boeing. Het eerste toestel wordt in 1998 afgele verd. De versie die aan Transavia wordt geleverd kan 188 pas sagiers vervoeren. APELDOORN (GPD) - De Ver- tech-slibverwerker op het Apel- doornse industrieterrein Stad houdersmolen wordt op ter mijn gesloten. Tegenvallers van samen ongeveer veertig miljoen gulden bijna net zo veel als de installatie heeft ge kost hebben het project de nek omgedraaid. Vertech is een milieuvriendelij ke methode van ondergrondse verwerking van slib dat over blijft na het zuiveren van afval water, afkomstig van woningen en bedrijven. De installatie is nooit officieel in gebruik geno men, want kort voordat in 1993 minister Alders het project zou openen traden er al problemen op. Het diepe, ondergrondse bui zensysteem bleek dicht te slib ben. Toen dit euvel verholpen was, raakte de eigen zuiveringin stallatie defect en ging de naver- brander kapot waardoor stan koverlast voor de omgeving ont stond. Met het verhelpen van die problemen was al een bedrag van in totaal 35 miljoen gulden gemoeid. De installatie had 50 miljoen gekost. De jongste tegenvaller betreft een lekkage in het koelsysteem rondom de buizen. Ook het ver helpen van dat defect zou weer miljoenen guldens gaan kosten. De aandeelhouders van Slibver werking Veluwe bv. een samen werkingsproject van de Gront- mij nv en Van Wijnen Holdings nv, hebben geoordeeld dat het nu uit economisch oogpunt niet langer verantwoord is met de in stallatie door te gaan. Volgens het met het Zuiveringsschap Ve luwe gesloten contract moet Vertech echter nog twee jaar zor gen voor het verwerken van het zuiveringsslib. Gedacht wordt nu aan het sterk indikken, ver branden en/of composteren van het slib. AMSTERDAM (GPD) - De Ne derlandse beursgenoteerde on dernemingen hebben een fan tastisch eerste halfjaar achter de rug. Volgens de berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werd door de bedrijven gezamenlijk 13 miljard gulden netto ver diend. Een stijging met 33 pro cent vergeleken met de eerste helft van 1994. Vooral in de industrie werd aan zienlijk (plus 40 procent) meer verdiend dan een jaar eerder. Ruim de helft van de aan de Ef fectenbeurs genoteerde onder nemingen valt binnen de sector industrie. Ook de dienstverle nende sector deed het buitenge woon goed met een stijging van 44 procent, maar het gaat hier slechts om 15 van de 123 bedrij ven. Tegen de achtergrond van de sterke winststijgingen in indus trie en dienstverlening valt de winstgroei in de vervoersbran- che met 7 procent tegen. Ver voer, inclusief opslag en commu nicatie, wordt veelal als een van de sterke kanten van de Neder landse economie gezien. In het onderzoek van het CBS worden overigens de banken, verzeke ringsmaatschappijen en beleg gingsinstellingen buiten be schouwing gelaten. De gunstige winstontwikkeling bij de beursgenoteerde bedrij ven heeft ook positieve effecten voor de schatkist. In de eerste helft van 1994 betaalden deze ondernemingen 5,4 miljard gul den aan belastingen. Dat bedrag blijkt in de eerste helft van dit jaar gestegen tot 7,4 miljard gul den. - middenkoers in guldens periode van 20 dagen AMSTERDAM (ANP) - Vlieg tuigbouwer Fokker was giste ren de gebeten hond op Beurs plein 5. De onderneming, die hoopt op miljoenensteun van de grootaandeelhouders Dasa en de Nederlandse overheid, ver loor 1,20 op 7,80, een terug gang van bijna 15 procent. Fokker was de afgelopen tijd in opmars na onbevestigde berich ten over een kapitaalinjectie door de Nederlands^ Staat. Mi nister Wijers van economische zaken zou tot 950 miljoen wil len reserveren voor de redding van de noodlijdende vliegtuig bouwer. Koopjesjagers dreven daarop de koers van het aandeel Fokker omhoog. Het koersver lies van dinsdag na de ontken ningen van Wijers leek daar om een logische correctie. Bo vendien gooide topman Schrempp van Daimler-Benz, waartoe Dasa behoort, olie op het vuur. Hij kondigde aan zijn handen van Fokker af te trekken als Nederland niet met geld over de brug komt. De beurs bood verder een ver deelde aanblik, zij het dat de meeste fondsen terrein moesten prijsgeven. De belangrijkste beursgraadmeter. de AEX, ver loor 1.15 punt op 452.17. De AMX, de index van middelgrote ondernemingen, liet 1,54 punt liggen op 552,04. Een handelaar klaagde over de onzekerheid in de markt. „Men sen met cash weten niet waar ze moeten beleggen. En dat blijft het geval zo lang er geen echt po sitieve ontwikkelingen komen." De Amsterdamse aandelen markt leek alleen te staan. An dere Europese beurzen, zoals Frankfurt, Londen en Parijs, wa ren een stuk positiever gestemd. Parijs steeg zelfs bijna 35 punten op 1857 na het nieuws over het ontslag van de regering-Juppé. De dollar klom bijna een halve cent op 1,5840 en de obligatie- markt was eveneens vriendelijk gestemd. Handelaren keken voorts uit naar de gang van zaken bij het chemieconcern Akzo Nobel. Het concern kreeg maandag een op doffer, nadat in Duitsland beroe ring was ontstaan over de anti conceptiepillen van (onder meer) Akzo. Eerder lieten de Britse medische autoriteiten zich negatief uit over Akzo's Marvelon en Mercilon. Het che mieconcern slaagde er bij lange na niet in de klap van maandag een verlies van 4,80 - te bo ven te komen. Akzo boekte een dubbeltje winst op 168,70. Philips was verder zwak met 1,10 verlies op 58,40. Uniliver en KNP BT stonden eveneens onder druk. Beide presenteren deze week hun kwartaalcijfers en beleggers zijn niet optimis tisch. Unilever verloor 2,70 op 203 en KNP BT 0,90 op 45.30. CSM profiteerde van de nega tieve stemming bij Unilever. Be leggers stapten over naar de Centrale Suiker Maatschappij: 1,30 winst op 68.10. Op de lokale markt was Gucci zwak: het Italiaanse mode-im perium verloor 2,80 op 48.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 7