Duitsland stelt harde eisen EMU X Russische communisten vieren revolutie Eenheid Israëlische bevolking vertoont al eerste scheuren Nieuwe regering Kroatië beëdigd Valse bommelding Jordaans vliegtuig Tsjernobyl draait nog vijftien jaar Mandela boos over citaten uit brieven in boek ex-bewaker 4ÏPZC buitenland Begrotingstekort van maximaal 1 procent om stabiliteit te waarborgen Frankrijk vaardigt tegen Algerijn arrestatiebevel uit --HOGE BELONING-- WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 toe r 16 t.. id }ONN (DPA/KRF/ANP) - De >nd )uitse minister van financiën, zi 'heo Waigel, heeft gisteren een jantal strenge voorwaarden ge- ormuleerd die moeten vvaar- ïujiporgen dat de in 1999 te vormen Of ïconomisehe en Monetaire lim Jnie (EMU) stabiel blijft. De rad eelnemende Europese landen ouden onder meer moeten stre- -en naar een begrotingstekort ran hooguit 1 procent van het iruto binnenlands produkt bbp) op middellange termijn. )at is veel minder dan het voor oetreding tot de EMU geldende naximum van 3 procent. Kiuitsland, economisch en mo- etair verreweg de machtigste jut ïdstaat in de Europese Unie, reeft, hiermee zijn partners te '-3i rerstaan dat de tot nu toe vast- L49 ;estelde bepalingen inzake de 3MU, zoals vastgelegd in het i'15 'erdrag van Maastricht, ontoe- 25 rikend zijn. Dat gebeurt mede i.50 inder groeiende binnenlandse iruk. De Duitse regering heeft >•07 |e grootste moeite de bevolking j-25 rvan te overtuigen dat de EMU l-!!® en Europese munteenheid zal |'5q ipleveren die even solide is als |'55 ie mark. Dat was vorige week M5 oor de aangeslagen Duitse op- ositiepartij SPD aanleiding de Bvestie tot verkiezingsthema te aken. aigel deed zijn voorstellen tij- ens de begrotingsdebatten in Ie Duitse Bondsdag. Hij sprak ,een stabiliteitspact voor Europa". De doelstelling van en begrotingstekort van 1 pro ent moet gelden voor „een nor- aale economische situatie". On- ler moeilijke omstandigheden hag-het tekort in elk geval niet oven de 3 procent stijgen. fatuurrampen ,anden met een hoge staats chuld moeten in de ogen van Waigel zelfs onder de 1 procent ':omen. Uitzonderingen zijn al ien toelaatbaar met instem- ning van de partners en onder xtreme omstandigheden, zoals iij natuurrampen. 'aigel wil verder een precise- ing en aanvulling van de sanc- iemechanismes in het Verdrag ïan Maastricht. Voorts moet er en „Europese stabiliteitsraad" :omen die het financiële beleid 'an de landen coördineert en 'at dat betreft besluiten neemt, ie EMU-landen moeten volgens faigel op al deze punten bin- lende verplichtingen aangaan. Dat zorgt voor een extra sig- aal naar de financiële markten. )e soliditeit en geloofwaardig- eid van de EMU worden daar mee verder versterkt", aldus de minister. Ook president Duisenberg van De Nederlandsche Bank onder streepte gisteren de noodzaak na de vorming van de EMU strakke financiële discipline te handhaven, maar hij wil minder ver gaan dan Waigel. „Twijfels of de bestaande bepalingen streng genoeg zijn, kunnen worden ge deeld, maai- ik acht het niet ge wenst aan de Verdragsbepalin gen te gaan sleutelen", aldus Duisenberg in een toespraak tot economische journalisten in Frankfurt. Duisenberg acht het wel denk baar dat er te zijner tijd een „gentlemen's agreement" tus sen de EMU-landen komt over de begrotingstekorten en noem de ook Waigels norm van 1 pro cent. „De lidstaten zouden kun nen afspreken ruim onder de 3 procent te blijven. Door bijvoor beeld een structureel tekort van 1 procent na te streven, is er vol doende ruimte om bij een tegen vallende conjunctuur onder de 3 procent te blijven." Maar een gentlemen's agreement van die strekking is iets anders dan de door Waigel verlangde bindende verplichtingen. -s ZAGREB (AFP/DPA/ANP) - De aldi Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren de Thjnieuwe regering van zijn land Dutli van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - „De top van Rus land is niet langer in staat ons land te besturen en degenen die daar onder zitten, zijn niet langer gewenst". Dat riep Gennadi Zjoeganov, de leider van de Russische communisti sche partij, gisteren in het hart van Moskou en zeker der tigduizend mensen waren het er mee eens. Want ze wisten wie Zjoeganov bedoelde en ze wisten wie hij citeerde. Het was Lenins definitie van een revolutionaire situatie, waar in de regering niet meer op de oude wijze kan regeren en de bevolking nit langer op de oude wijze kan leven. In een winters Moskou her dachten de communisten na een mars door het centrum de 78-ste verjaardag van de revo lutie, die de bolsjewieken aan de macht bracht. Het Theater plein in de hoofdstad was een zee van rode vlaggen. „Het is prachtig om deze open, eerlijke gezichten te zien van mensen die nooit de hoogste idealen van goedheid en gerechtigheid hebben verraden: de rode vlag en de idealen van het commu nisme", zei partijlieder Zjoega nov. Hij voegde daaraan toe dat op hetzelfde moment in heel Rusland honderdduizen den op de been waren om hun geloof in het communisme te belijden. Zjoeganov, de leider van een partij die aan een fenomenale comeback bezig is, was vol strijdlust. In de opiniepeilin gen ligt zijn partij voorop. Tot groot enthousiasme van zijn aanhang zei Zjoeganov dat de zogenaamde democraten geen enkele reden hebben om aan de parlementsverkiezingen van december mee te doen, Leden van de Nationale Bolsjewieken Partij paraderen in Moskou met hun vaandel een combinatie van de Sovjet-hameren sikkel op een Nazi-swastika achtergrond tijdens de 78-ste verjaardag van de Russische revolutie. foto EPA omdat ze toch niet zullen wor den gekozen. „De communis ten zullen met andere linkse groepen een breed front vor men en na de verkiezingen vor men we een regering van natio nale herleving die ons land zal redden", aldus de communisti sche voorman. Maar dit keer. zo verzekerde hij, zal de revolu tie op democratische wijze plaatsvinden. beëdigd. Premier Nikica Valen tie heeft plaats moeten maken voor zijn minister van economi sche zaken Zlatko Matesa. Be halve de nieuwe regeringslei- iet( Jer is de oude ploeg op slechts twee andere posten (weten schap en economie) vernieuwd, je v Zonder de officiële uitslag van 'adjde verkiezingen af te wachten, benoemde Tudjman zaterdag Matesa tot formateur van een >els nieuwe regering. In de verkiezin- vesi gen van eind vorige maand be- ond hield de HDZ van Tudjman zijn nol absolute meerderheid in het par- vai jlement. Alle bewindslieden zijn lid van de HDZ, de Kroatische Democratische Unie. Op de post van economische za ken vervangt Davor Stern de nieuwe premier. De twee belang rijkste ministeries, van defensie en van buitenlandse zaken, blij ven in handen van respectieve lijk Gojko Susak en Mate Gra-' nic. Susak staat bekend als een havik, terwijl Granic doorgaat voor een gematigde kracht. Bij de verkiezingen van 29 okto ber behaalde de HDZ circa 44 procent van de stemmen, dank zij het gemengde kiesstelsel vol doende voor een meerderheid in de Sabor, het huis van afgevaar digden. Tudjman slaagde echter niet in zijn opzet een tweederde meerderheid te verkijgen, waar door hij in staat was geweest al leen met zijn HDZ wijzigingen van de grondwet door te voeren. ?ARIJS/LONDEN (AFP/DPA) - 'rankrijk heeft dinsdag een in- eg^ernationaal arrestatiebevel Y( litgevaardigd tegen de Alge- fijn Abdelkader Benouif die za- arj terdag in Londen is aangehou den. De stap lijkt een inleiding tot een verzoek om uitlevering. De 36-jarige Benouif, alias Abou ares, wordt beschouwd als het Jrein achter een golf van aansla an door moslimfundamentalis ten in Frankrijk. Parijs beschul digt Benouif in het bevel con creet van de bomaanslag op de Parijse metro, waardoor op 6 ok tober dertien mensen gewond hakten. baandag stelde Parijs een an dere Algerijn, de 28-jarige Boua- lem Bensaïd in staat van be schuldiging wegens een aanslag op de Parijse metro en ande ter reurdaden. Bensaid. die vorige week is opgepakt, wordt er ook van verdacht de aanslagen te hebben gecoördineerd. Hij is woensdag in Parijs gearresteerd, tegelijk met andere terroristen die een aanslag op een drukke markt in Lille wilden plegen. Bensaid onderhield contacten met Benouif. Sinds eind juli zijn in Frankrijk acht bomaanslagen gepleegd waarbij zeven doden en meer dan 180 gewonden vielen. De fundamentalisten eisen dat Pa rijs zijn steun staakt aan het Al gerijnse bewind. AMMAN/WENEN/AMSTER DAM (RTR/DPA/ANP) - Een Jordaans vliegtuig op weg van Amsterdam naar Amman heeft dinsdag na een boma larm een tussenlanding ge maakt in Wenen. De Oosten rijkse politie heeft echter geen bom gevonden. Het alarm kwam toen het toe stel al op weg was van Am sterdam naar Amman. In We nen verlieten alle inzittenden direct de machine van Royal Jordanian Airlines, die af komstig was uit Chicago en die om 12.24 uur was opgeste gen van Schiphol. Toen het toestel boven voor malig Joegoslavië vloog, ont vingen de Jordaanse autoritei ten een bericht dat er een bom aan boord zou zijn. De piloot kreeg opdracht terug te vliegen naar Wenen voor een veiligheidsonderzoek. Het toestel, een Lockheed Tristar, arriveerde om 14.37 uur in Wenen. Het had 229 pas sagiers en vijftien beman ningsleden aan boord. „In 99 procent van de gevallen gaat het om vals alarm", aldus Ah med Jweiber, hoofd van de Jordaanse burgerluchtvaart dienst in Amman. Het was de tweede keer bin nen twee maanden dat een De Lockheed Tristar op de luchthaven van Wenen. vliegtuig van RJA na een tus senlanding op Schiphol met een bommelding te maken kreeg. Op 15 september moest een vliegtuig dat vanuit Ne derland op weg was naar New York een noodlanding maken in het Ierse Shannon. Een ano nieme beller had het RJA-kan- toor in Nederland gemeld dat er een bom aan boord was. Er werd toen ook niets gevonden. HELSINKI (AFP) De kerncen trale in Tsjernobyl draait nog aker vijftien jaar door ondanks de internationale campagne voor sluiting. Dit heeft direc teur Sergej Parachin van de centrale dinsdag gezegd in een gesprek met de Finse krant Va- sabladet. De directeur noemt „Tsjernobyl dc- beste en veiligste centrale in ïtro '^e vo°nnalige Sovjetunie". Het js volgens hem onmogelijk een kerncentrale te sluiten die jaar lijks omgerekend 320 miljoen gulden opbrengt, aan miljoenen mensen stroom levert en aan 25.000 mensen werk biedt. De eerste en de derde reactor van de centrale zijn operatio neel. De tweede reactor is na de brand in 1991 in reparatie en gaat volgens plan in 1996 weer draaien. De vierde reactor is in 1986 geexplodeerd. wat de grootste kernramp in de ge schiedenis veroorzaakte. Onderhandelingen tussen Oe kraïne en de zeven rijkste indus trielanden (G7) over vervroegde sluiitng zijn geëindigd in een „ernstig meningsverschil over het tijdpad en de financiering". van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De moord op Jitschak Rabin heeft eenheid gebracht onder de Israëlische bevolking, maar waarschijnlijk niet voor lang. Een dag na de begrafenis beschuldig den de Likoed en de Arbeiderspartij elkaar alweer van opruiing. En op muren in Jeru zalem kalkten rechts-extremisten de leuze: 'Nu is Peres aan de beurt'. Ondertussen maakte Rabins weduwe Lea duidelijk dat ze geen genoegen meer neemt met de lijdzame houding van een groot deel van het Israëlische volk tegenover het vre desproces. „Waai1 waren jullie toen hier. bij ons voor de deur. werd geroepen dat Rabin moest worden vermoord. Dat ze hem op moesten hangen, net als Mussolini in Ita lië?", vroeg ze de rouwende menigte die sinds zaterdagavond heeft postgevat voor haai- huis in Tel Aviv. Voorafgaand aan de moord betoogden daar bijna iedere week ko lonisten en andere aanhangers van rechtse partijen. In verschillende televisie-interviews vertel de Lea Rabin gisteren met bitterheid dat haar man een eenzame slag heeft moeten le veren voor vrede. Maar ze voorspelde dat 'van nu af aan' de mensen anders zullen gaan denken. „We beseffen nu pas hoe ge liefd hij was", zei ze over de overweldigende rouw waarin het land is gedompeld. „Hij heeft het land hoop en veiligheid gegeven" Haar verbittering over de houding van de Is raëlische politiek maakte plaats voor warm te als ze sprak over het massale medeleven van de Israëlische kinderen. „Het. is voor mij in deze dagen veel gemakkelijker me te ver eenzelvigen met de kinderen. Ik geloof ze als ze zeggen dat ze een vader hebben verloren. Voor hen vertegenwoordigde hij hoop". Excuses Lea Rabin werd gisteren opgebeld door de moeder van de moordenaar van haar man, die haar excuses aanbood. „Het kwam te laat, maar ik ben toch blij dat ze het heeft gedaan", reageerde ze. Haar bitterheid uitte zich duidelijk tijdens de begrafenisplechtig heid op de Herzl-berg. toen ze weigerde Li- koed-leider Benjamin Netanyahu's uitge stoken hand te aanvaarden. Ze verwijt de Li koed en Netanyahu dat ze bij vele gelegen heden het publiek hebben opgeruid tegen de regering en tegen Rabin persoonlijk. Likoed-leiders op hun beurt menen dat de Arbeiderspartij en haar aanhangers de dood van Rabin misbruiken om haat. te zaaien te gen rechts. Parlementslid Benjamin Begin. Kinderen bevrijd uit slavenkamp KAMPALA (AP) - In het zuiden van Sudan hebben Sudanese rebellen 100 gevangen kinderen bevrijd. De kinderen zouden door Ugandese rebellen zijn ontvoerd naar hun kampen in Su dan. In deze rebellenkampen worden aanvallen op het noorde lijk gedeelte van Uganda voorbereid. Dit maakte dinsdag een woordvoerder van het Ugandese leger bekend. De kinderen, die tussen de zes en achttien jaar oud zijn. zouden dezelfde dag nog worden overgedragen aan de Ugandese strijdkrachten. Vorig jaar meldde Uganda dat. Sudan en de Ugandese rebellen samenspannen om kinderen uit Uganda te ontvoeren en hen in Sudan als slaven te verkopen. Duitsland verruimt winkeltijden BONN (AP) - Duitsland heeft besloten het voorbeeld van veel andere landen te volgen en de winkelopeningstijden te verrui men. De Duitsers zullen waarschijnlijk nog een jaar met de oude, uit 1956 daterende wet moeten leven, want de verschil lende belangengroepen zijn het nog niet eens over de nieuwe tijden. In plaats van de nu geldende sluitingstijden van 18.30 voor doordeweekse dagen en 14.00 uur op zaterdag zouden vol gens het compromisvoorstel de winkels tot respectievelijk 20.00 uur en 16.00 uur open mogen blijven. De zondag blijft een rustdag, behalve voor de bakkers. Verbod geslachtskeuze Vlaanderen BRUSSEL (ANP) - De Vlaamse regering zal een centrum voor geslachtskeuze - zoals in oktober in Utrecht is geopend - verbie den. Dit heeft minister van welzijn Wivina Demeester dinsdag geantwoord op vragen in het Vlaamse parlement. De Nederlandse regering heeft zich negatief uitgesproken over het centrum waar toekomstige ouders via kunstmatige be vruchting kunnen kiezen voor een jongen of een meisje. Het ontbreekt haar echter aan mogelijkheden de kliniek op korte termijn wettelijk te verbieden. Het dreigende verbod zou de zakenvoerders hebben bewogen naar België uit te wijken. Maar minister Demeester maakte duidelijk het instituut niet toe te zullen laten tot Vlaanderen. De dure ingreep (bijna 2000 gulden) is ethisch niet verantwoord, vindt ze. Barker wint Britse literatuurprijs LONDEN (DPA) - De schrijfster Pat Barker heeft dinsdag avond de Booker Prize gewonnen, de belangrijkste Britse lite ratuurprijs. De 52-jarige kreeg de onderscheiding, waaraan een geldbedrag van vijftigduizend gulden is verbonden, voor haar roman The Ghost Road. Grote verliezer was Salman Rushdie, de Brits-Indische schrij ver van de omstreden Duivelsverzen. Van de vijf genomineer den gold hij als favoriet. Het is voor het eerst sinds vijfjaar dat de prijs naar een vrouw gaat. De jaarlijkse Bookerprize. in 1968 in het leven geroepen, is be doeld voor een Engelstalig prozawerk van auteurs uit Groot- Brittannië, andere landen van het Britse Gemenebest, Ierland en Zuid-Afrika. zoon van wijlen premier Menachem Begin, zei gisteren dat. links de indruk probeert, te wekken dat iedereen die zich verzet tegen de Oslo-akkoorden een moordenaar is. „Het doel van de Arbeiderspartij is het bevriezen van de publieke discussie. Wat we ook zeg gen. we worden onmiddellijk beschuldigd, Het is tijd dat we allemaal aan zelfonderzoek gaan doen. Allemaal, alleen dat is eerlijk. Laten we ophouden met het vergiftigen van de atmosfeer. Waarom moet de helft van de bevolking in de beklaagdenbank?" Waarnemend premier Shimon Peres heeft gisteren nog eens gezegd dat hij de voor vol gend jaar november geplande parlements verkiezingen niet wil vervroegen. „Het win nen van vrede is voor ons belangrijker dan het winnen van de verkiezingen", zei hij na afloop van een gesprek met de Britse pre mier John Major. Peres maakte verder bekend dat minister van binnenlandse zaken Ehud Barak hem voorlopig zal bijstaan op het ministerie van defensie. Minister van economische plan ning Yossi Beilin zal hetzelfde doen op bui tenlandse zaken. Binnen enkele weken wordt de vorming verwacht van een nieuwe regering, die waarschijnlijk niet veel zal af wijken van de huidige. van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - De memoires van zijn vroegere gevangenisbevva- ker James Gregory zijn niet goed gevallen bij de Zuidafri- kaanse president Nelson Man dela. Vooral het feit dat Gre gory in zijn boek 'Goodbye Ba- fana' een aantal persoonlijke brieven van Mandela citeert, heeft zulk kwaad bloed gezet dat Mandela gerechtelijke stap pen tegen de Britse uitgever Headline overweegt. Het boek, dat. Gregory samen met de Britse freelance-journa list Bob Graham schreef, ver scheen enkele weken geleden. Volgens zijn advocaat Iqbal Meer is Mandela boos omdat zijn voormalige bewaker nu finan cieel voordeel uit zijn toenma lige functie haalt. Bovendien had de president vooraf uitdruk kelijk laten weten geen toestem ming te geven voor het gebruik van de brieven, die Gregory als censor op Robbeneiland heeft gelezen. In de gewraakte citaten schrijft Mandela zijn vrouw Winnie over de zorgen die hij over haar en zijn gezin heeft. In een andere brief aan zijn oudste dochter Ma- kaziwe is hij boos dat zij genoe gen neemt met éen baan als so ciaal werker, in plaats van door te studeren, zoals ze hem had be loofd. Een derde brief aan zijn dochter Zindzi gaat over de hu welijksproblemen van zijn zoon Makgatho. Het boek geeft een zeer persoon lijk inzicht in het leven van een van 's werelds beroemste poli tieke gevangenen. Gregory was als bewaker belast met de cen suur van Mandeia's brieven en het toezicht op diens bezoeken. Bovendien was hij in de laatste jaren Mandeia's persoonlijke be waker en naarmate het vertrou wen tussen beide mannen groeide, vaak ook deelgenoot van diens gedachten. Vriendschap Tussen de mannen groeide een zekere vriendschap. Toen Man: dela vorig jaar tot president werd beëdigd, behoorde Gre gory tot de persoonlijke geno digden. Maar de publicatie van 'Goodbye Bafana' heeft de rela ties erngtig verstoord. Mandela weigerde onlangs samen met zijn voormalige bewaker in een ■televisieprogramma te verschij nen. Volgens Gregory zou hij nooit met publicatie van de brieven hebben ingestemd, als hij had geweten dat Mandela zijn toe stemming had geweigerd. Maar het is de uitgeverij die zich vol gens hem met. deze kwestie heeft beziggehouden. Die op haar beurt, verwijst naar een Franse uitgever, die aanvankelijk de publicatierechten in handen zou hebben gehad. Gregory ontkent dat zijn boek inbreuk maakt op de privacy van Mandela. Volgens hem heeft hij alleen de emoties van men sen weergegeven, niet wat er tus sen hen besproken werd. „Er zijn dingen die ik nooit zal onthullen, die met mij mee het graf in gaan". Volgens het Zuidafrikaanse mi nisterie van gevangeniswezen is er op zich niets dat bewakers verbiedt over het leven van de gevangenen uit de school te klappen, maar wordt dat over het algemeen wel als onethnisch gezien. In een verklaring schrijft het ministerie dat 'het spijtig is dat Gregory zijn vertrouwenspo sitie heeft misbruikt om per soonlijke informatie over Man dela te onthullen'. Portugal bereid Oosttimorezen in ambassade op te nemen JAKARTA/LISSABON (RTR/ ANP) - Portugal is bereid de acht Oosttimorese jongeren op te nemen die zich gisteren in de Nederlandse ambassade in de Indonesische hoofdstad Jakar ta hebben verschanst. Dat heeft het ministerie van buitenland se zaken in Lissabon bekendge maakt. De acht hadden asiel in Nederland aangevraagd. De acht drongen het door Indo nesische agenten bewaakte am bassadeterrein binnen. Een woordvoerder van de ambas sade zei dat zich daarbij een kleine vechtpartij voordeed. De asielverzoeken werden doorge geven aan Den Haag, zo beves tigde het ministerie van buiten landse zaken. In september drongen vijf Timo- rezen door tot de ambassade van Groot-Brittannië om asiel aan te vragen. Ze werden later naar Portugal gestuurd dat de mees te Oosttimorezen erkent als zijn staatsburgers, Advertentie Voor aanwijzingen die leiden tot de oplossing van onderstaand mis drijf en tot terugverkrijgen van onderstaande goederen en/of voertuig. In de nacht van 24 op 25 oktober, 1995 werd bij een woninginbraak aan de Hollekenstraat te Assenede (B) ontvreemd: JEEP CHEROKEE 4.0 DJ-VG-75 Kleur: Blauw, Chassisnummer: 4J4FJB8S1NL133633, Bouwjaar 1992 Tevens werden enkele goederen ontvreemd w.o. enkele schilderijen, spiegel met bladgouden lijst, beeld voorstellende paard op sokkel. Inlichtingen bij: ADVIES BUREAU SCHADE Postbus 443, 8070 AK Nunspeet. Tel. 0341-261700 (dag en nacht be reikbaar), vragen naar Henny Mulder. Fax 0341-261800

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5