Klant zapt irritante reclame weg Muis met mensenoor op de rug PZC PZC -ombudsman Vampierbendes in China uitwas van taboe bloeddonatie achtergrond het weer in zeeland Bedenker even Apeldoorn bellenvertrekt bij verzekeraar en in europa snelheidscontrole WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 Vandaag door Hans van Soest Je moet potentiële klanten niet irriteren met je reclame. Geld is te verdienen door de mensen juist te amuseren", zegt Aad Muntz (Haarlem, 1934), pu blic relations-directeur bij Cen traal Beheer. Onder zijn leiding introduceerde de verzekerings maatschappij tien jaar geleden de leuze 'even Apeldoornellen'. De campagne won 52 prijzen, ook internationaal. Per 1 de cember gaat Muntz met de vut. Hij begint daarna zijn eigen communicatie-adviesbureau. Sommige reclamebureaus bou wen met opzet een irritatiefactor in hun tv-spotjes in. „De tactiek van 'het maakt niet uit hoe ze over je praten, als ze maar over je praten' werkt echter niet meer", vertelt Muntz. „In de huidige zap-cultuur waarin ieder tv-kij- ker met een afstandsbediening voor de buis zit, wordt dit gena deloos afgestraft. Zodra een ver velende commercial wordt inge zet, schakelt de kijker over op een ander net". Zijn eigen bureau heeft Muntz inmiddels niet meer bij Centraal Beheer. Daa werkt zijn opvolger zich nu in. Hijzelfheeft ook geen behoefte meer aan zijn vaste plek, nu hij bijna dagelijks het land in is voor lezingen en gast colleges over het succes achter 'even Apeldoorn bellen'. In 1986 kwamen de eerste spotjes op televisie. Aanvanke lijk waren het slapstick-achtige filmpjes, maar al snel werd de humor subtieler. Ongelukken worden alleen nog maar gesug gereerd. „We moeten ervoor wa ken dat het slachtoffer niet bela chelijk overkomt", zegt Muntz. „Als verzekeringsmaatschappij moet je sympathiek overko men". Volgens de reclame-directeur wordt het bedrijf dagelijks ge beld door mensen die vragen op welk net en hoe laat de commer cials op televisie te zien zijn. „Er zijn mensen die alle afleveringen op video aanvragen", vertelt hij. „Laatst belde iemand op met een klacht. Hij miste de afleve ring over de hond die een ander hondje opeet, waarna de eigena res zegt: 'Dat doet-ie anders nooit hoor'. Dat is echter geen spotje van ons, maar van con current NOG Verzekeringen. Zo zie je maar, imitatie wordt altijd afgestraft". Dat mensen uit zichzelf op zoek gaan naar je reclame, is volgens Muntz een ideale situatie. Voor al nu door het toegenomen aan tal tv-zenders het steeds moeilij ker wordt via televisiereclame de consument te bereiken. Sinds kort kunnen de reclames van Centraal Beheer ook worden be keken via internet. Niemand gaat voor zijn lol op zoek naar re clame, behalve als de offertes en verzekeringstips samen gaan met humoristische reclame. „Het is van het grootste belang dat wanneer een consument op zoek is naar een verzekering, hij eerst informatie opvraagt bij jouw maatschappij", vervolgt Muntz. „Je moet dus van je be drijfsnaam een merk zien te ma ken, zoals Center Pares syno niem staat voor vakantiehuisjes of Spa voor mineraalwater. Als mensen denken aan verzekerin gen, moeten ze eerst denken aan Apeldoorn en pas daarna aan de concurrent". Inmiddels is iedere verzeke ringsmaatschappij er wel achter hoe belangrijk naamsbekend heid is. Toen Muntz 34 jaar gele den bij Centraal Beheer ging werken, was dat anders. „Toen werden verzekeringen nog ge woon langs de deuren verkocht en hoefden de mensen er niet zelf naar op zoek. Nu moet je je pro fileren. Ik voel me als het ware de etaleur van onze verzekerings winkel, met de reclame lok ik po tentiële klanten binnen". Verwachtingen De vertrekkende pr-man zegt echter nadrukkelijk dat goede reclame maken niet genoeg is om klanten te winnen. „Klan tentrouw moetje verdienen en is niet af te dwingen met reclame. Reclame leidt alleen tot verkoop als je geen valse verwachtingen wekt". Als voorbeeld noemt hij zijn ei gen reclamecampagne. Sinds de spreuk 'even Apeldoorn bellen' is geïntroduceerd, krijgt de ver zekeraar drie miljoen telefoon tjes per jaar. „Zodra een klant een keer een ingesprekstoon krijgt, haakt hij al af. Je moet dus zorgen dat je de beloftes die je wekt, na kunt komen". Als voorbeeld hoe het dan juist niet moet, noemt Muntz de cam pagne van de Nederlandse Spoorwegen. „Reclame werkt alleen als je eerlijk bent. De NS kunnen door de reorganisatie en spoorverdubbeling voorlopig niet garanderen dat de trein op tijd rijdt. Dus moeten ze dat ook niet suggereren in hun slogan 'we gaan ervoor'. Beter is de klant te vragen om begrip voor de vertragingen, dat werkt beter Met zijn adviesbureau wil Muntz en jaagt mensen niet uit de bedrijven leren hoe te commu- trein". niceren met het publiek en voor al hoe ze hun bedrijfsvoering daar op af moeten stellen. De re clameman gaat zeker geen slo- door Charles Hutzier De advertentie klonk zo aan trekkelijk. Aangeboden: baan in brouwerij, met kost en inwoning. Zeventien jonge mannen trokken naar de stad Huaiyin in het oosten van China om van dit aanbod gebruik te maken. Toen de polie hen uit eindelijk aantrof, waren ze ern stig verzwakt en bont en blauw geslagen. De Chinese vampier bendes hadden weer toegesla gen. De zogenaamde baan in de brou werij was slechts een lokkertje. Bij aankomst in Huaiyin werden de mannen gegijzeld door een bende en gedwongen hun bloed te geven. Bij weigering werden ze in elkaar geslagen of gedro geerd. In China heerst een ernstig te kort aan bloeddonoren, waar door er veel geld is te verdienen aan de handel in bloed. De ille gale praktijken die hieruit voort vloeien verhogen het risico dat er met het aids-virus besmet bloed in omloop komt, zo vreest het ministerie van volksgezond heid. Er zijn ook andere wanhopige bloeddooren. Zij worden niet ge dwongen door anderen, maar door hun eigen geldnood. Het zijn vooral arme migranten, die ook in de prostitutie en het drug gebruik worden gelokt. In die wirwar van criminaliteit, armoede en seks kan bloed dat met het aids-virus is besmet vrij eenvoudig in de bloedvoorraad van China terecht komen. Het ministerie van volksgezond heid, dat een aids-bestrijdings- plan heeft gepresenteerd, noemt het geld-voor-bloed-systeem als een van de grootste gevaren, naast onvoldoende controle op het beschikbare bloed door de ministeriele autoriteiten zelf en de afhankelijkheid van migran ten als bloeddonoren. Het aanbieden van geld voor bloed heeft een grote aantrek kingskracht op de mensen aan de marge van de maatschappij, zoals drugverslaafden, prosti- tuées en migranten, allemaal ri sicogroepen als het om aids-be- smetting gaat, zo verklaarde een functionaris van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) in Peking. Officieel zijn er slechts 1.774 Chi nese ingezetenen seropositief. Er zouden niet meer dan 64 aids- patienten zijn. Maar de afdeling ziektebestrijding van het minis terie van volksgezondheid geeft toe dat het werkelijke aantal be smette Chinezen waarschijnlijk op negentigduizend ligt. Aad Muntz: „Klantentrouw moetje verdienen". Lezers kunnen bij de PZC-ombudsman terecht met hun vragen, opmerkingen en klach ten over de inhoud van de krant. Van maandag tot vrijdag is hij elke ochtend tussen 9.30 en 12.00 uur rechtstreeks te bereiken onder telefoonnummer 0118-484401. Brieven zijn welkom op het adres: PZC-ombudsman, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. gans verzinnen voor zijn klan ten. „Daar zijn reclamebureaus voor", zegt hij. Muntz is zich ervan bewust dat hij zich op een markt gaat bege ven die al vergeven is van ad viesbureaus, die zijn opgericht door ervaren, vut-gerechtigde mensen uit het bedrijfsleven. „Als de klanten niet uit zichzelf komen, wordt het zeker 'Aad for sale', maar daar maak ik me pas druk om als mijn werk bij Cen traal Beheer definitief is ge stopt". Belang Volgens Muntz mag er geen mis verstand bestaan over het be lang van reclame voor een on derneming. Op de vraag hoeveel extra klanten de 'even Apel doorn bellen'-campagne Cen traal Beheer heeft opgeleverd, kan hij echter geen antwoord ge ven: „Onze maatschappij is de laatste tien jaar sterk gegroeid, maar het is nooit te bewijzen in hoeverre dat te danken is aan de reclame. Wel is aantoonbaar dat de campagne ons een sympa thieker imago heeft opgeleverd bij de klant". Met reclame kan je dus niet al leen een produkt onder de aan dacht brengen, maar ook een imago. „Zelfs slechte imago's zijn met reclame om te bouwen tot goede. Alleen vergt dat veel tijd. En bovendien werkt zo'n verandering alleen als er daad werkelijk iets positiefs veran dert in de aangeboden dienst of het produkt". Hoe 'eerlijk' een pr-boodschap ook is, leiden tot een hogere ver koop hoeft het niet. „Zeker nu de consument door de versplinter de media steeds moeilijker is te bereiken, is het bijna onmogelijk een nieuwe dienst of produkt als topmerk te verkopen", vertelt Muntz. „Op regionaal niveau lig gen nog grote mogelijkheden, maar op mondiaal vlak wordt het steeds moeilijker iets nieuws te brengen". Hoewel je het niet van een recla meman zou verwachten, vindt Muntz dit helemaal geen slechte ontwikkeling. „De consument wordt steeds vrijer in zijn keuze. Bedrijven moeten de mensen te genwoordig opzoeken en zich meer en meer bewijzen om klan dizie te garanderen. Je zou het bijna een bevrijding van de con sument noemen". Kees van der Maas Het chronische tekort aan bloeddonoren in China is gewor teld in de traditionele ideeën over familie en gezondheid. Veel Chinezen geloven dat bloed een kostbare en unieke gift van de voorouders is. Het geven van bloed is daarom een belediging voor de familiewaarden en bo vendien zou het het lichaam ern stig verzwakken. Het geven van geld voor bloed oefent in de provincies van Chi na een grote aantrekkings kracht op migranten uit. Onge veer 120 miljoen Chinezen, voor namelijk boeren zonder oplei ding, schuimen de steden en de dorpen af op zoek naar werk. Het bloedcentrum van het volkszie kenhuis in het centraal gelegen Hejian zit vaak vol met mensen van buiten de stad, zo meldde het officiële Jongerendagblad in Peking. Maandsalaris „Niemand vroeg hen waai' ze vandaan kwamen", schreef de krant. „Niemand maakte zich zorgen over de vraag of de ge zondheid van de persoon het ge ven van bloed wel toeliet. Als de leidinggevenden maai- zagen dat het bloed rood was, namen ze het af." Afhankelijk van de plaats en de hoeveelheid krijgen verkopers van bloed tussen de vijftig en zeshonderd yuan (tussen de tien en 120 gulden), een heel maand salaris soms. De vampierbendes persen de migranten letterlijk uit en houden de opbrengst zelf. In Huaiyin vielen dertig mensen in handen van de bende voordat de politie deze in augustus op rolde. Ze werden gedwongen el ke week een halve liter bloed af te staan. Volgens het ministerie van volksgezondheid is dat de hoeveelheid die een mens eens in de drie maanden mag afstaan. In de grote steden, waar bloed onder streng toezicht behoort te staan en alleen ingezetenen bloed mogen geven, is er een zwarte handel ontstaan tussen bloedverkopers en corrupt zie kenhuispersoneel. Met behulp van de identiteitskaarten van anderen wordt het bloed aan de man gebracht Maar zelfs als deze illegale prak tijken ophouden te bestaan, blijft het gevaar op besmetting groot, zo zegt de WHO-functio- naris in Peking. De aids-tests die de Chinese ziekenhuizen op het bloed uitvoeren, zijn sterk ver ouderd. Het aids-virus kan bo vendien zes weken tot een jaar na de infectie in het bloed sluimeren zonder dat het bij een test ontdekt wordt.AP Soms stompt nieuws in de krant al'. Op een ander moment roept het onver wachts een heftige emotie op. Het zoveel ste artikel over de onoverzichtelijke bur geroorlog in Bosnië, die zich nu al een aantal jaren voortsleept, lijkt bij veel mensen na lezing nog nauwelijks een ver moeide zucht te oogsten. Maar een be richt, met foto, in dezelfde krant (PZC van 26 oktober) dat wetenschappers van het Amerikaanse Massachusetts Medisch Centrum in Worchester (bij Boston) erin zijn geslaagd om weefsel in de vorm van een menselijk oor te laten groeien op de rug van een muis, heeft op andere lezers de uitwerking als van een granaatinslag. Op de morgen van de publikatie in de krant over dit jongste staaltje van me disch wetenschappelijk onderzoek storm de een lezeres mijn kamer binnen. „Ik móet iets met dit bericht over je reinste dierenmishandeling, want ik word zo kwaad als ik dit zie. En nu hoop ik maar dat meer mensen zo'n gevoel hebben als ze deze foto hebben bekeken, want dan wordt er misschien iets tegen zulke expe rimenten ondernomen." Ze vertelde me dat zij een fanatiek tegen standster is van alle wetenschappelijk ge knutsel met dieren, zoals proefnemingen met zogenaamde kankermuizen en de uit vinding waar deze Amerikaanse onder zoekers zo trots op zijn: een aangenaaid oor op de rug van een muis. En ze vond dat ze nu, toen haar de vlammen uitsloegen bij het lezen van dit nieuws, met haar op rechte verontwaardiging iets persoonlijks moest ondernemen. „Ik moet in actie ko men!" Een brief naar de redactie van de krant, bestemd voor plaatsing in de rubriek Le zers Schrijven, lag voor de hand. Maar ze walde het forser aanpakken. Dus had ze contact opgenomen met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. En daar lag inmiddels een protestbrief klaar voor minister Van Aartsen (land bouw) en voor de Vaste Kamercommissie die zich met zijn departement bezighoudt. De aanbeveling daarin: „Ontwerp goede wetgeving en strenge regels om te voorko men dat dieren onder het mom van de vooruitgang tot monsters worden ge maakt" De Dierenbescherming had naast de brandbrief aan de politiek ook een protestkaartenactie op gang ge bracht, gericht aan het Europees Octrooi bureau dat zich bezighoudt met patenten op vindingen met laboratoriummuizen. Avondspreekuur van Ombudsman De PZC-Ombudsman houdt van avond (woensdag) telefonisch spreekuur voor de lezers van de krant. Hij is dan tussen 18.30 en 20.00 uur rechtstreeks te bereiken onder nummer 0118-484401. De krant zou er nog wel méér over horen en moest ook maar eens van haar afschuw laten blijken, Op de ketting Bestrijders van vivisectie en van experi menten met proefdieren houden de ont wikkelingen op deze terreinen van de we tenschap argwanend bij. En zodra ze be komen zijn van het schrikeffect van op nieuw een publikatie over een opvallende vinding of een als veelbelovend afgeschil derd resultaat, springen zij op de ketting. Dat gebeurde destijds bij het nieuws over de verwikkelingen rondom genetische manipulatie met de stier Herman, bij de berichten over varkens die mensenhuid produceren en bij de aankondiging van andere primeurtjes uit de laboratoria van proefdieren. Het komt nogal eens voor dat mensen de krant beschouwen als onvoorwaardelijke medestander van hun verontwaardiging. Ze worden emotioneel geraakt door nieuws over wat zij bestempelen als een misstand of als een ontoelaatbare ontwik keling in de samenleving. Ze komen daar tegen in opstand en ze verlangen dat de redactie van de krant samen mét hen ac tie voert. Daar is de krant in beginsel niet voor. Om even te blijven bij het nieuws over het ex periment met een menselijke oorschelp op de rug van een muis. Wetenschappelij ke onderzoekers in de plastische chirurgie die met zo'n vinding naai' buiten treden, trekken 'de aandacht. Zeker wanneer ze er een opmerkelijke foto van hun laborato riummuis bij laten zien. De redactie van de krant rapporteert er over. Maar er gebeurt meer. Het nieuws feit leent zich voor verdere uitdieping, want het onderwerp ligt gevoelig. De krant geeft reacties op het bericht. Vanuit de Wereld van de medisch-technologische wetenschap. Het experiment wordt ge plaatst in een breder kader van onder zoeksresultaten op dit terrein. Deskundi gen die zich bezighouden met de ethische aspecten van dit soort onderzoek komen aan het woord. En er wordt melding ge maakt van het verzet in de samenleving tegen dergelijke proefnemingen met die ren. Vooral de suggestieve foto van 'dit mense noor op pootjes', zoals een plastisch chi rurg in een interview het getoonde labora torium-proefdier omschreef, is oorzaak geweest van soms felle reacties bij tv-kij- kers en krantelezers. Al eens eerder heb ik in deze rubriek na reacties van lezers vast gesteld dat een indringende nieuwsfoto meer zegt dan een artikel van duizend woorden. Nieuws met een emotionele lading gaat meestal over omstreden onderwerpen. Van de krant mag worden gevergd dat zo veel mogelijk aspecten van dergelijk nieuws zo evenwichtig mogelijk worden belicht. En dat - zo daar aanleiding toe is - aan de kwestie een onafhankelijk com mentaar wordt besteed. Niet dat de redac tie van de krant zelf tot partijdige actie overgaat. Een hand krijgen van de koningin Het is een klassieke fout in de krant, ze wordt telkens op nieuw gemaakt en het lijkt bijna ondoenlijk haar uit te bannen. In de PZC van 20 oktober jl. stond het weer onder een foto vermeld: Ko ningin Beatrix werd gisteren door minister Voorhoeve van defensie voorgesteld aan VN-veteranen Ko rea en Sinaï) bij de viering van het 50-jange bestaan van de VN in de Ridderzaal in Den Haag. „Fout, fout, fout", roept een lezer uit Middelburg. „Denkt u zich eens in. Minister Voorhoeve loopt met de koningin in de Haagse Ridderzaal op een stel veteranen toe en zegt vervolgens tegen hen: kijk, dit is nu Hare Majesteit, mag ik haar even aan u voorstellen...." In elk draaiboek van de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) bij een be zoek van koningin Beatrix of haar aanwezigheid bij een openbare ge beurtenis staat het beschreven: gasten of genodigden worden voor gesteld aan de vorstin. Toch duikt met enige regelmaat in de media de omgekeerde formulering op. Een hogedrukgebied met het centrum boven Midden-Duits- land trekt in betekenis afne mend naar het zuiden en ligt vanavond boven Beieren. Een lagedrukgebied ten noorden van Schotland trekt naar het oosten. Een bijbehorend warm- tefront passeert met veel bewol king rond de middag Zeeland. De ochtend begint in Oost-Zee land met plaatselijk mist. Uit de bewolking kan ivat lichte motre gen vallen zodat ook elders de zichtwaarden beperkt zullen blijven. Het wordt evenals giste ren een grijze dag. De middag- temperatuur loopt op naar om streeks 10 graden. De wind draait van noordwest naar meer een zuidwestelijke richting en is zwak landinwaarts en matig meer naar de kust en boven open water, 2-4 Beaufort. Van avond en vannacht is er ook nog veel bewolking waardoor de temperatuur niet onder de 6 gra den daalt. Ook dan kan er voor al in Oost-Zeeland weer mist ge vormd worden. Nautisch bericht Wind: noordivest tot west, krim pend zuidwest meest matig 3-4 Beaufort; zicht: slecht tot matig; temperatuur kustwatéf: 12 gra den; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; max. golfhoogte monding Schei- des: een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen (donderdag): De lagedrukgebieden ten westen van de regio zorgen voor een zuidelijke aanvoer van vochtige lucht. In de vroege ochtend en in de nacht mistvorming, verder veel bewolking en in de nacht kans op regen. De'middagtem peratuur omstreeks 10 graden. De minimum de komende nol rond 6 graden. De zuidel^\ wind is matig 3-4 Beaufort. zee in de nacht toenemend krachtig, 5 Beaufort. Voor vrijdag tot en met zondbuit* De ivind uit een zuid tot 2ifheo oostelijke richting is meest Aant; tig, 3-4 Beaufort, aan zee q/form toe vrij krachtig, 5 Beatïmorg* Temperaturen overdag ojfecon pend naar 10 graden. De rafijaJnie 's nachts omstreeks 6 pradleelr Veel bewolking en af en toeloudi ZON EN MAAN 9 november Zon op 07.49 onder 16r Maan op 18.36 onder 09| Hoog water uur cm uur Woensdag, 8 november Vlissingen 02.17 239 14.31 Terneuzen 02.36 262 14.49 Bath 03.38 308 15.49 Roompot-buiten 02.20 183 14.30 Zierikzee 04.05 174 16.15 Yerseke 04.15 180 16.25 Philipsdam-West 04.30 184 16.50 Donderdag, 9 november Vlissingen 02.56 237 15.07 Terneuzen 03.12 262 15.25 Bath 04.12 307 16.25 Roompot-buiten 02.55 181 15. Zierikzee 04.35 173 16.50 Yerseke 04.45 178 16.55 Philipsdam-West05.05 180 17.15 Laag water uur Woensdag, 8 november cm uur Vlissingen 08.31 185 20.56 Terneuzen 09.00 196 21.22 Bath 10.07 214 22.27 Roompot-buiten 08.25 128 20.50 Zierikzee 09.45 125 22.00 Yerseke 09.45 131 22.05 Philipsdam-West 09.50 136 22.05 Donderdag, 9 november Vlissingen 09.12 188 21.31 Terneuzen 09.35 199 21.56 Bath 10.43 216 23.00 Roompot-buiten 09.05 132 21.30 Zierikzee 10.20 130 22.35 Yerseke 10.25 136 22.40 Philipsdam-West 10.25 140 22.45 rut< abp) )at i ;oetr naxi Duid ïetai [ïdsti reeft rerst jeste ;mu ted: reike en de Hruk je gr jrvai len 1 fcplet Be rr boor posit |vves .akt 'aig Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en vooral in Ierland en Schotland van tijd tot tijd regen, in Wales en Engeland ook af en toe zon. Middagtempe ra tuur van 10 tot 13 graden. België en Luxemburg: Wolken velden en af en toe wat motre gen. In het binnenland 's nachts hier en daar mist. Middagtempe- ratuur van 5 graden in de Arden nen tot 10 langs de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen, vooral in het wes ten ook regelmatig zon. Middag- temperatuur van 10 graden dicht langs Het Kanaal tot 5 gra den in het oosten. Portugal: Flink wat zon, maar ook af en toe wolkenvelden. Vooral in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen 23 graden. Madeira: Wisselend bewolkt, af en toe zon maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur 21 gra den. Spanje: Flinke zonnige perioden en donderdag kleine kans op een bui. Maxima donderdag iets om laag naar 16 in het Galicië tot 22 langs de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Wisse lend bewolkt. Middagtempera tuur 24 graden. Marokko: Westkust: wolkenvel den, af en toe zon maar ook en kele buien. Middagtemperatuur aan zee 24 graden, in het binnen land dicht tegen de 30 graden. Tunesië: Af en toe zon, maar ook kans op een enkele bui. Maxi mumtemperatuur oplopend naar 21 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perio den. Donderdag van het westen uit meer bewolking en later in het zuiden kans op een bui. Mid dagtemperatuur 11 graden in de Limousin. In het zuiden 16 gra den. Mallorca en Ibiza: Flinke zon nige perioden en droog. Tempe ratuur 's middags circa 22 gra den. Italië: Flinke perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Aan de oostflank van de Apen nijnen ook kans op wolkenvel den. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden en langs de oostkust tot wellicht 20 op Si cilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, soms ook enkele wolkenvel den. Een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur iets one de 20 graden. Griekenland en Kreta: Wolk velden, soms ook zon. Met na in de kustgebieden kans buien, in de bergen aid; sneeuw. Middagtemperati Tud; uiteenlopend van 6 graden Th njei, saloniki tot 15 langs de westki beèd en op Kreta. Op de EgeischeS tic i eerst nog stevige noordeli; winden. Turkije en Cyprus: Zeer wissjhalv vallig met buien, soms met jer weer en veel wind. Plaatsel tw kan veel neerslag vallen. In hogere gebieden in Turkije vfe0n< sneeuw. Maxima van 7 gradfle op de Dardanellen tot 18 op prus. Duitsland: In oostelijke deels nieu ten flink wat zon. In het wesl wolkenvelden en vooral dond hielc dag kans op wat regen of mot absc gen. Middagtemperatuur vai hmi graden Berlijn tot 9 in na lid Bonn. Zwitserland: Aan de zuidki I van de Alpen droog en vrij z< nig. Aan de noordkant wolki j velden en kans op wat regen,! ven de 1200m sneeuw. Dond dag in het westen toenemen bewolking. Maxima van 4 g den in het noorden tot 12 in zuidelijke kantons. Oostenrijk: Af en toe zon, majf in de Alpen af en toe lichte regi xf boven 900 meter sneeuw. V „S1 wind. Donderdag minder wi '1" en vrijwel droog. In Stiermark 'e™ en Karinthië. regelmatig zon J*"" vrijwel droog. Maxima 5 gradf Weerrapporten 7 november 19 uui pa].^ bron Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Wenen Ziirich Bangkok Tunis zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt licht bew zwaar bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. licht bew. onbewolkt sneeuw half bew, onbewolkt licht bew. zwaar bew. licht bew onbewolkt motregen zwaar bew onbewolkt half bew. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroi aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar N200/N5 - tussen Halfweg-Amsterdam vice versa voor sche scha oenc Mat Den k T7 h\ PAR len. tot e De 3 jen ten i dijt cree Pari tcbe hak Iv.aa dere II KEI tral< 2eke de Voor teur 'cent gesp sabl Der Wet de v is V' kerr Üjks gllc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4