Nieuwe vorm huursubsidie PZC Den Haag werkt aan conferentie van Europese vliegtuigbouwers binnenland Woonbond: meer rekening houden met andere kosten levensonderhoud Nederwietsigaar voor de oudere roker Kamer positief over hogere ww-premie bedrijven met winst 40 Jaar Interieur Paauive! Nü, interessanter dan ooit! 1 Van Dis laat Palmen achter zich bij prijs Milieubeweging: hogere btw vlees Tandartsen willen met patiënten over tarief onderhandelen IRT ging volgens 'sapman' veel verder dan wordt toegegeven Boeren fiscaal ruimer ontzien bij verplaatsing WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 ;ser "^{BRUSSEL (ANP) - In stilte "werkt Nederland aan een initia- ief om alle betrokkenen in de Europese luchtvaartindustrie ond een tafel te brengen. „Alle spelers verliezen veel geld, ter wijl er wel ruimte is op de markt. Het wordt tijd de kop pen bij elkaar te steken", zei mi- 5 nister van economische zaken hiè Mr. Pieter van Vollenho ven. Verkeersraad bepleit tijdelijk rijbewijs DEN HAAG (ANP) - De Raad voor de Verkeers veiligheid heeft nadere eisen opgesteld voor weggebruikers. In een dinsdag gepubliceerd advies aan minister Jor- ritsma van verkeer pleit de raad onder meer voor de invoering van een voorlopig rijbewijs, ver plichte herhalingsles- sen voor bezitters van rijbewijzen en de aan stelling van speciale verkeersinstrueteurs op basisscholen. Volgens de raad, onder voorzitterschap van mr. Pieter van Vollenhoven, is een betere opleiding en begeleiding van weg gebruikers hard nodig. Een rijbewijs voor het le ven is de raad een doorn in het oog. Liever zou hij zien dat beginnende be stuurders eerst een proefrijbewijs krijgen voor twee jaar. Na een korte rijproef kan het de finitieve bescheiden wor den uitgereikt, aldus de Raad. Brokkenmakers moeten nascholing krij gen, waarna de proefpe riode opnieuw ingaat. Bezitters van het rijbe wijs moeten wat de raad betreft elke tien jaar een herhalingsles volgen. Bij een aantoonbaar slechte rijstijl moet de minister de bevoegdheid krijgen het rijbewijs in te nemen. De Raad voor de Ver keersveiligheid pleit ver der voor onder meer voor verplichte rijlessen in de duisternis. DEN HAAG (GPD) - De Woon bond bepleit een nieuwe vorm van hursubsidie waarbij reke ning wordt gehouden met an dere noodzakelijke kosten van levensonderhoud. Alleen dan wordt wonen weer betaalbaar voor veel mensen die de eindjes, de huursubsidie ten spijt, nu niet meer aan elkaar kunnen knopen. Daarom is het subsi diestelsel aan verandering toe. De Woonbond heeft dit idee ver vat in de nota 'Goed en betaal baar wonen is een recht', die morgen wordt overhandigd aan staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting. Voor het verkrijgen van goede en betaalbare woonruimte moet allereerst worden gekeken naai de specifieke behoefte van een huishouden. Daarna moet aan de hand van het inkomen en de kosten van levensonderhoud worden bekeken hoeveel hum- een huishouden zelf kan betalen. Het verschil met de werkelijke huur moet de overheid bijleg gen, aldus het plan van de Woon bond. Huurders en verhuurders zijn het er allang over eens dat het stelsel van de individuele huur subsidie aan herziening toe is, ook de overheid vindt aanpas singen onvermijdelijk. De minis terraad vergadert vrijdag over wijziging van het stelsel van de huursubsidie. Behoefte Veel mensen zijn momenteel een te groot deel van hun inkomen kwijt aan woonlasten. Die druk ken vooral zwaar omdat de hu ren de laatste jaren harder ste gen dan de inkomens. Boven dien is de zogenoemde kwali teitsnorm - een bedrag dat wordt ingehouden naarmate een huis meer luxe heeft - niet meege groeid, waardoor mensen sneller meer huur zelf moeten betalen. Om de woonruimte zo goed mo gelijk te verdelen en mensen naar behoefte te steunen, deelt de Woonbond - die 180.000 huur ders verenigt - de huurders in in negen groepen. Die lopen uiteen van jonge alleenstaanden tot al leenstaande ouderen en van een oudergezinnen met één kind tot klassieke gezinnen met meer kinderen. „Wij vinden dat zo'n gezin op zijn minst een huis met vier kamers - 136 punten - moet hebben", licht H. Roseboom toe. Zo'n huis kost zeker 700 gulden in de maand. Aan de hand van cijfers van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting iNIBUD) rekent hij voor dat een gezin met een minimuminko men van 1800 gulden netto zelf 289 gulden (16 procent) aan huur kan betalen. De rest - 411 gulden- moet door de overheid worden aangevuld. In werkelijkheid.zijn huishoudens in deze situatie ge middeld twintig procent van hun inkomen (361 gulden) aan huur kwijt. Voor een gezin met. een modaal inkomen van 2400 gulden dat in hetzelfde huis woont en nu 29 procent van zijn inkomen kwijt is aan de huur, berekende het NIBUD dat het 516 gulden (22 procent) zelf kan betalen. De rest 184 gulden, moet worden gesubsidieerd. In werkelijkheid valt dit gezin nu buiten de subsidienorm en moet zelf de volledige huur betalen. De Woonbond maakt zich ern stig zorgen over het grote aantal mensen dat niet meer in staat is de huur te voldoen en wijst op het groeiend aantal huisuitzet tingen. Op dit moment heeft de overheid 1.8 miljard uitgetrok ken voor de huursubsidie. Hoe veel haai- voorstellen extra kos ten, weet de Bond niet. „Wij wa gen ons niet aan voorspellingen, dat is te ingewikkeld. Maar we zien liever dat overheid het bou wen weer gaat subsidiëren". De woningbouwcorporaties zien wel wat in de plannen van de Woonbond. „Het is niet eerlijk als voor twee jonge mensen die in een duur huis samenwonen, dezelfde kwaliteitskorting geldt als voor twee ouderen", zegt R. Bouwmans van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volks huisvesting. „Het huidige stelsel moedigt bepaalde groepen aan om zo duur mogelijk te gaan wo nen". Ook directeur D. Hamers- ma van de Nationale Woning raad is ongelukkig met de hui dige toepassing van de kwali teitskorting. „Die begint al bij 385 gulden, terwijl de gemiddel de huurprijs op 550 gulden ligt". AMSTERDAM (ANP) - Voor de echte kenner heeft hij de Bril jant in de aanbieding: 1,5 gram onvervalste Nederwiet vervat in ongesausde sigarentabak. Tikkeltje te wild, amigo? Dan ver schijnt binnenkort de grasspriet op de markt. Een damessigaar tje waarin 0,4 gram softdrugs is verwerkt. De Amsterdamse koffieshop Dutch Flower aan het Singel intro duceert een nieuw produkt voor verstokte blowers; de Nederwiet sigaar-. „Het wordt geen 'runner'. Het is gewoon een leuk bij-arti kel, een beetje gericht op de oudere roker", verklaart bedrijfslei der Jan („de achternaam doet er niet toe"). De sigaar heeft een reusachtig voordeel; hij ruikt niet naar een joint. „Dus iemand kan 'm na een etentje in een restaurant rustig opsteken zonder meteen de deur uitgegooid te worden", aldus de bedrijfsleider. Het nadeel: de sigaar is duurder dan het vertrouwde stickie. Een Incognito met een halve gram wiet kost een tientje. Voor een Full Carrot (één gram) betaal je 12,50 en een Briljant steekje op voor 15 gulden. Dutch Flower is één van de eerste koffieshops die de sigaar op nam in het assortiment. Inmiddels gaan er honderd per week over de toonbank. foto ANP H. Wijers dinsdag in Brussel. Daar voerde hij in de marge van de industrieraad gesprekken met verscheidene collega's over de toekomst van de Europese vliegtuigbouw. Volgens Wijers zijn ook de minis ters in de andere betrokken Eu ropese landen ervan overtuigd dat „het op de huidige manier niet verder kan". Als Europa wil presteren op het gebied van de vliegtuigbouw, is er maar één optie: samenwerken, aldus de bewindsman. Op de overheden rust de verantwoordelijkheid om de maximale omstandighe den voor zo'n samenwerking te scheppen, meent Wijers, die on derstreept dat het niet de bedoe- DEN HAAG (ANP) - Woordvoerders van de gro tere fracties in de Tweede Kamer staan met enige anttekeningen welwillend tegenover een hogere ww-premie voor winstgevende bedrijven die bij reorganisaties personeel aan de kant zetten. Staatssecretaris Linsclioten opperde dat maan dag in Tilburg en voegde daaraan toe dat dit mo menteel op zijn ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid serieus wordt bekeken. De Kamerleden R. Vreeman (PvdA) en B. Bakker ,D66) hebben zich enkele weken geleden al uitge sproken voor een gedifferentieerde ww-premie per bedrijf. Ze deden dat naar aanleiding van hun erva ringen tijdens een recent bezoek van de vaste ka mercommissie voor sociale zaken aan de Verenig- Staten. Ook hun collega's van het CDA en de VVD voelen ervoor, maar wel met de nodige kant tekeningen. Zo wil Van Hoof (VVD) dat kleinere be drijven die op een toch al bescheiden personeels bestand enkele mensen moeten ontslaan worden ontzien. Zijn collega G. de Jong (CDA) is het daar mee eens en benadrukt dat bedrijven die uit finan ciële nood van personeel af moeten, uiteraard moe ten worden ontzien. Het idee komt niet uit de lucht vallen. Begin au gustus zette PvdA-fractievoorzitter J. Wallage zich al af tegen Philips, dat steeds grotere winsten maakt doordat het bij reorganisaties minder pro- duktief personeel op straat zet. „Een deel van de winst van Philips wordt door de gemeenschap be taald, doordat werknemers van Philips een ww- uitkering krijgen", zei Wallage. Hij opperde daarom een tijdelijke loonkostensub sidie voor bedrijven die deze mensen in dienst hou den. Dat voorstel werd door het bedrijfsleven di rect afgeschoten. De grotere bedrijven hebben in maart van dit jaar via hun organisatie VNO/NCW al aangeboden de kosten van het eerste haltjaar aan werkloosheid voor hun rekening te nemen. Nu is dat acht weken en op 1 januari 1996 wordt dat dertien weken die ten laste komen van wachtgeld fondsen die per branche georganiseerd zijn. De grotere bedrijven zijn dus bereid die periode uit te breiden tot de eerste 26 weken van werkloosheid. Pas daarna komt een werkloze ten laste van de werkloosheidskassen. Het midden- en kleinbedrijf toonde zich huiverig voor dat aanbod; kleine bedrijven kunnen de last van de uitkering niet een halfjaar lang individueel of via hun wachtgeldfonds dragen. Voorzitter J. Kamminga van MKB-Nederland wil dan ook een eigen risico in de ww voor grote bedrijven. ^COLLECTIE ling is om zich te mengen in de zaken van het bedrijfsleven. De minister ziet mogelijkheden voor samenwerking in de pro- duktie van kleinere toestellen, de regioliners. met 50 tot 120 stoelen. Dat zou volgens hem kunnen via „een mini-Airbus" of een andere vorm. In het Airbus-consortium werken DASA, British Aeros pace en het Franse Aerospatiale al samen. Het gaat hier om toe stellen in het segment boven de 125 stoelen. De Duitsers voelen alleen voor uitbreiding van de samenwerking in het kader van het Airbus-consortium, zo is dinsdag vernomen in Brussel uit kringen rond staatssecretaris Lammert. Bonn vindt overigens net als Wijers dat de betrokken Europese landen politiek „schouder aan schouder" moe ten staan om de noodlijdende vliegtuigindustrie te helpen. Rol Fokker In de ogen van Wijers moet Fok ker een belangrijke rol krijgen in het nieuwe samenwerkingsver band. De sterke kanten van het Nederlandse bedrijf, zoals de sterke marktpositie, moeten worden uitgebuit, meent hij. De zwakke kanten van het bijna failliete Fokker zijn volgens hem minder van belang. „Die proble men delen we, alle bedrijven hebben die ijsberg." De waarschuwing van topman Jürgen Schrempp van Daimler- Benz dat Dasa het verlieslijden de Fokker laat vallen als Neder land niet met steun over de brug komt, liet Wijers dinsdag vrij koud. „Dat hoort bij het spel. Het was al voorspeld dat het rond deze tijd zou komen", merkte de bewindsman op. Dat de opmerkingen kwamen van Schrempp zelf viel hem kenne lijk tegen. „Niet zo sjiek, dat maakt de zaak er niet beter op", verklaarde Wijers. die onder streepte dat hij zich wel aan de afspraken met Daimler-Benz had gehouden om niet in het openbaar uitspraken te doen over de onderhandelingen tus sen DASA en Fokker. AMSTERDAM (GPD) - Met als naaste concurrent AKO- prijswinnaar Connie Pal men is Adriaan van Dis de winnaar van de Trouw Pu blieksprijs 1995 geworden. De auteur kreeg voor zijn ro man 'Indische Duinen' bijna 10 procent van de stemmen van een recordaantal van 26.570 deelnemers. „Ik ben dubbel blij met deze prijs omdat het geen keus was van een elitaire jury maar van een grote groep", rea geerde Van Dis dinsdag na de uitreiking in het Betty Asfaltcomplex in Amster dam. Voor 'Indische Duinen' kreeg Van Dis van een vak jury eerder dit jaar ook de Vlaams-Nederlandse Gou den Uil-prijs toegekend. De roman was genomineerd voor de Libris Literatuur Prijs en AKO Prijs en is met meer dan 275.000 verkochte exemplaren in de Benelux het best verkochte boek van 1995. De organisatie van de jaar lijkse Trouw Publieksprijs is in handen van de Stichting CPNB en bestaat uit een be drag van 15.000 gulden en een sculptuur van Jeroen Henneman. Het is de enige prijs die wordt toegekend door 'gewone' lezers. In sep tember en oktober ligt daar voor een stembiljet klaar in boekhandels en bibliothe ken. Het aantal deelnemers was ruim 60 procent hoger dan vorig jaar, toen een meerderheid van 16.000 le zers de voorkeur uitsprak voor 'De Tweeling' van Tes sa de Loo. foto ANP Zuidweg 20A, Zormemaire. Tel. 0111-40131S. Vrijdag koopavond Maandag gesloten. DEN HAAG (ANP) - De stichting Natuur en Milieu vindt dat het geldende btw-tarief op vlees en vleesprodukten voor een periode van twee jaar omhoog moet van 6 naar 17,5 procent. De jaarlijkse opbrengst, geschat op 815 miljoen, moet ten goede komen aan de noodzakelijke be- drijfssaneringen als gevolg van de strengere me- stregels en aan de bevordering van de biologische landbouw. Voor de consument zijn de gevolgen ge ring, aldus Natuur en Milieu dinsdag in een schrij- D66 wil obstakelvrij pad koningin AMSTERDAM (ANP) - Het hoeft niet per se een rode loper te worden, maar een paar obstakels minder zou toch aardig zijn. De D66-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad pleit voor de aanleg van een „Koninginnepad" van de Nieuwe Kerk naar de Dam. De moeizame manier waarop koningin Beatrix zich nu gere geld een weg moet banen naar het Nationaal Monument is de partij al jaren een doorn in het oog. „Het is gênant om te zien hoe de koningin en haar gevolg ieder jaar op 4 mei na het verlaten van de herdenkingsbijeenkomst in Nieuwe Kerk. om lantaarnpalen heen moeten slalommen en gedwongen zijn over betonnen obstakels en wegopbrekingen te klimmen, voordat ze een krans op de Dam kunnen leggen", vindt raadslid Y. Alkema. Gevaarlijk vuurwerk verstuurd ROTTERDAM (GPD) - Onbekenden hebben naar overheids diensten in Rotterdam, Haarlem. Den Haag en Tilburg post pakketjes met levensgevaarlijk Chinees vuurwerk gestuurd. Het gaat om zwarte kartonnen strijkers die zo lang zijn als een winterwortel en zo dik als een stofzuigerslang. Op de strijker staat de afbeelding van een doodshoofd. Het gevaar zit 'm in de springlading die veel te zwaar is. Degene die het vuurwerk op de gebruikelijke manier afsteekt, krijgt geen kans zich snel genoeg uit de voeten te maken. Bij een proefexplosie in het vrije veld was de drukgolf op honderd me ter afstand voelbaar en sloeg het explosief een forse deuk in een stalen plaat die als ondergrond werd gebruikt, Treinvertraging rond Utrecht UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten komend weekeinde rond Utrecht rekening houden met vertraging. De NS nemen van vrijdag tot en met zondag aanstaande nieuwe sporen en 44 wissels op het vernieuwde stationsemplacement in gebruik. Doorgaande treinen worden omgeleid. De vertraging kan oplo pen tot een half uur. Moord in Nijmegen was ongeluk NIJMEGEN (ANP) - Een 21-jarige Nijmegenaar blijkt per on geluk zijn achttienjarige vriendin uit dezelfde plaats doodge schoten te hebben in de nacht, van 7 op 8 oktober. Dat is geble ken uit een reconstructie op de hotelkamer waar het drama zich afspeelde. De politie startte een onderzoek, waarbij al gauw bleek dat het meisje voor het laatst met haar vriend op de kermis in de stad was gezien. De vriend dook onder, maar toen de politie telkens bij familieleden aan de deur naar hem kwam vragen, meldde hij zich uiteindelijk zelf op 19 oktober bij het politiebureau. De man heeft verklaard dat hij en zijn vriendin een hotelkamer namen om daar de nacht samen door te brengen. Op de kamer liet hij zijn pistool aan zijn vriendin zien. Het pistool ging per ongeluk af en trof de vrouw dodelijk. DEN HAAG (GPD) - Delandart- sen willen af van de vaste tarie ven die zij voor behandelingen berekenen. In plaats daarvan willen ze met de klant gaan on derhandelen over de rekening. Dit staat in een plan dat wordt besproken door het hoofdbe stuur van de tandartsenorgani satie NMT. Als ook de leden ak koord gaan, wil men begin vol gend jaar starten met een expe riment. De tandartsen moeten zich nu nog houden aan de door het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) vastgestelde tarieven. Een vulling kost zo 30,50 en het verwijderen van tandsteen 34. Voor een nor male gebitscontrole staat 19. Komen daar kleine verrichtin gen bij dan is de prijs ƒ22,50. Voor een advies over mondhy giëne moet ƒ26,50 worden be taald. Omdat de rekeningen van de tandartsen de afgelopen jaren steeds zijn gestegen, worden van overheidswege tariefsverlagin gen ingevoerd. Zo zijn met in gang van dit jaar de tarieven ge middeld met 13,5 procent ver laagd. Het ingrijpen door de overheid is de tandartsen al lan ger een doorn in het oog. Van daar dat gezocht is naar een ma nier om daar onder uit te komen. De tandartsen denken dat vrije onderhandelingen over de prijs van een behandeling tussen tandarts en klant, uitkomst bie den. Niet alleen de tandarts wordt geholpen, maar ook de pa tiënt, zo gelooft de tandartsen organisatie. De NMT verwacht niet dat de tandartskosten door de vrije onderhandelingen zul len stijgen. Sommige behande lingen worden duurder, maar andere goedkoper. Een aantal tandartsen zal gewoon de 'oude' COTG-tarieven blijven hante ren omdat ze dat gemakkelijker vinden. AMSTERDAM (ANP) - De om streden methode die het vroe gere Interregionaal Recherche Team toepaste in het Delta-on derzoek, ging verder dan be trokken politie- en justitie ambtenaren toegeven voor de Commissie-Van Traa. Dat ver klaart de anoniem gebleven in formant van de Haarlemse re cherche in een interview met Vrij Nederland dat vandaag verschijnt. De informant, die in de openbare verhoren werd aangeduid als de Belgische limonadefabrikant ('sapman'), zegt dat ook is geïn filtreerd in de bronlanden". Wat. dat inhield wil hij niet kwijt. Verder gelooft de 'sapman' dat de chef van de Criminele Inlich tingendienst K. Langendoen (die hij een onbetrouwbaar stre- bertje noemt) en zijn voormalige rechercheur J. van Vondel niet alleen verantwoordelijk waren voor de omstreden methode voor gecontroleerde doorvoer van drugs. „Ik vind het echt be schamend om te zien hoe Van Vondel nu alle schuld op zich neemt." De sapman zegt dat hij een Ne derlands paspoort bezit en geen informant was. „Dat is een term die je gebruikt voor een crimi neel die wel eens iets door- brieft." Als importeur van vruchtesappen stapte hij enkele jaren geleden naar de politie naar aanleiding van een drugs vondst in een partij vruchtesap pen in IJmuiden. „Als goed va derlander ben ik naar de politie gestapt om hen te adviseren over saptransporten." Hij deed dat omdat hij fel gekant is tegen drugs. De ondernemer was verrast toen bekend werd dat onder regie van de recherche drugs op de markt terecht zijn gekomen. „Gelooft u mij, ik dacht dat ze alles in be slag namen." ven aan de Tweede Kamer en aan de ministers van landbouw, milieubeheer en financiën. Scharrelvlees en vlees uit de biologische landbouw moeten worden vrijgesteld van de gewenste btw- aanpassing. Bij een gelijkblijvende vleesconsump tie betekenen de voorstellen dat huishoudens jaar lijks 131 gulden extra kwijt zijn aan vlees. Volgens Natuur en Milieu is dat aanvaardbaar. De laagste inkomens moeten compensatie krijgen voor de las tenverzwaring. DEN HAAG (ANP) - Er komt een verruiming van de groep agrariërs die volledige vrijstel ling krijgt van overdrachtsbe lasting bij bedrijfsverplaat- sing. Staatssecretaris Ver meend (financiën) komt voor komende week, wanneer de Ka mer die vrijstelling behandelt, met een wijziging op zijn voor stel. Wilde hij aanvankelijk uitslui tend bedrijfsverplaatsingen in verband de Ecologische Hoofd structuur ontzien, nu komen daar ook verplaatsingen bij uit •Vinex-gebieden en verplaatsin gen in het kader van Strategi sche Groen Projecten. De oorspronkelijk regeling kost te twee miljoen gulden; met de uitbreiding is nog eens drie mil joen per jaar gemoeid. Samen met de afschaffing van het gere duceerde tarief van 1 procent voor ruiling (landinrichtingspro jecten ofwel ruilverkaveling),- komt de totale aderlating in de overdrachtsbelasting voor de schatkist op transacties met agrarische landerijen komend jaar op zes miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3