eelandkaart biedt perspectief Vlies in dialect Taaie strijd in Vlissingse Walstraat Veiling prenten Arends PZC zeeland iJltimatum ZVP aan itatenlid Van Leuven Behalve gospel is alle muziek van de duivel kunst exposities 7inanciering openluchtrecreatie voor deel zeker gesteld De Vlissingse gemeentemedewerkers in de slag met de kau wgomresten in de Walstraat. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Een kleine twintig medewerkers van de ge meente Vlissingen zijn dinsdagavond na werktijd aan de slag gegaan om kauwgomresten in de Walstraat te verwijderen. Daarmee gaven zij uitvoering aan een van de speerpunten van de gemeentebegroting voor 1996, die eveneens gisteravond in de gemeenteraad werd besproken. Daarin zegt het college te streven naar 'het schoon en toonbaar houden van de bestrating' in het kernwinkelgebied, dat b en w 'een der visitekaartjes van de gemeente' noemen. Het visitekaartje is de afgelopen jaren steeds minder toonbaar geworden. Vooral ondernemers klagen steen en been over de 'vervuiling' van de Walstraat, waar de tegels zichtbaar minder wit worden en waar weggegooide kauwgom lelijke zwarte plek ken achterlaat. Het stevig plakkende goedje laat zich nauwelijks verwijderen. „Je kunt het er niet afvegen, dus moetje het er echt met een mesje afsteken", zegt R. Kooger van de sectie afvalver wijdering. Met hun actie lieten de ambtenaren zien dat het hun menens is met het schoonhouden van de Walstraat. Behalve de mensen van de veegdienst deden ook kantoormedewerkers, mensen van an dere afdelingen en de hoogste ambtenaren van de sector beheer mee aan de schoonmaak. rijdens de Week van het Zeeuwse Boek laat de PZC dage- lijks een schrijver aan het woord over de rol die Zeeland speelt in zijn of haar werk. Vandaag: Bei Cok (75) uit Krui- ningen, hekend van zijn verhalen en liedjes in dialect. Hij begon pas op latere leeftijd met publiceren. Zijn eerste boek uit 1990 heet 'Noe nog móóier'. Verder schreef hij 'Oeljebroel- je' (1992) en Klienk-klaêr,.!'(1993Recent verscheen de ver zamelbundel 'n êêl vergaer'. WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 1 7 Bouw in Versche Polder taboe MIDDELBURG - Bouwinitiatieven in de Versche Polder in Retranchement hebben volgens gedeputeerde staten geen en kele kans van slagen meer, nu de Raad van State een streep heeft gezet door het plan tachtig bungalows te bouwen De Raad van State sprak zich eind september uit tegen het bouwplan van de gemeente Sluis-Aardenburg. Eén van de be langrijkste argumenten was de vrees voor onaanvaardbare aantasting van het karakteristieke landschap aan de oostkant van Retranchement. Ook staat de bouw van tachtig woningen niet in verhouding tot de bestaande woningvoorraad in Re tranchement. Gs hadden al erder besloten goedkeuring te ont houden aan het plan. Voor gs is de kroonuitspraak duidelijk. Voor een nieuw initiatief is geen ruimte meer in de Versche Polder. Inbrekers actief in Krabbendijke KRABBENDIJKE - Inbrekers hebben in de nacht van maan dag op dinsdag bij twee bedrijven in Krabbendijke hun slag geslagen. Bij het ene bedrijf werd een lasapparaat en een klein geldbedrag gestolen, waarna het lasapparaat bij het tweede bedrijf werd gebruikt om de kluis open te breken. Uit die kluis werd een aanzienlijk geldbedrag meegenomen, In dezelfde nacht werd in de Oostpolder in Krabbendijke getracht bij nog eens twee andere bedrijven binnen te komen. Daar bleef het slechts bij wat braakschade. Ouderenbonden vragen teveel MIDDELBURG - De provinciale ouderenbonden krijgen van de provincie volgend jaar een subsidie van bijna 110.000 gul den. Dat is beduidend minder dan de ruim 125.000 gulden waarom de organisaties hadden gevraagd. Het dagelijks provinciebestuur noemt dat echter 'overvraagd en niet reëel' Dit jaar ontvingen de bonden 107.000 gulden. De provincie meent dat de ouderenorganisaties wat efficiënter kunnen werken, bijvoorbeeld door het maken van onderlinge werkafspraken. lone ■sui n onze verslaggever Dlifj KNEUZEN - Het statenlid ,ieci ir van Leuven van de Zeeuws- aamse Volkspartij (ZVP) arisnet vóór 1 december kenbaar aken of hij bereid is het veld ruimen. Dat ultimatum heeft ZVP-bestuur gesteld in een ief, die dinsdagavond op de st is gedaan. Het schrijven is dertekend door voorzitter ;n d[am Heijboer - de beoogd op- boe lger van het Hulster statenlid i dee in secretaris Ariel Meeusen. r 1 it bestuur kwam dinsdag- ond tijdens een vergadering in kei irneuzen tot de conclusie dat an c in Leuven, die begin maart ride ast lijsttrekker Jean-Paul Ha- man in provinciale staten ?rd gekozen maar sindsdien ichts tweemaal aan een verga ring in Middelburg deelnam, ft partij in grote problemen eft gebracht. Hoewel alle be- p wordt getoond voor het feit t de Hulstenaar al geruime ïstig ziek is, wordt hem met druk gevraagd op korte ter- jn duidelijkheid te verschaf- omtrent zijn positie. Stapt n Leuven niet uit eigener be weging op, dan wordt overwo gen hem te royeren als lid van de ZVP. Van Leuven zou dan overi gens op persoonlijke titel als sta tenlid kunnen aanblijven. Het bestuur verwijst in de brief naar het convenant, waarin is vastge legd dat de statenleden bij slecht functioneren kunnen wor den teruggefloten. Ook Van Leu ven ondertekende die schriftelij ke afspraak. Voorzitter Heijboer dinsdag avond: „Het wachten is nu op een reactie van Van Leuven. Daarna zien we verder. In de cember komen we weer bijeen. Hopelijk is er dan duidelijkheid. En is die er op dat moment nog niet, dan moeten we de zaak maar forceren." Het antwoord van het statenlid ligt voor de hand; eind vorige week liet Van Leuven al weten zeker niet op te stappen. In december stelt de ZVP - zo werd dinsdagavond verder afge sproken - ook het beleidsplan '96 vast. Heijboer: „Het roer gaat om, op alle fronten. Laat dat dui delijk zijn. We hebben genoeg gezwalkt!" Gs: cursuswerk niet in gevaar MIDDELBURG - Gedeputeerde staten gaan er van uit dat het cursuswerk voor Zeeuwse organisaties in het Zeeland Studie centrum niet in gevaar komt door de overname van het Aar- denburgse instituut door het Slotemaker de Bruine Instituut (SBI) in Doorn. Het dagelijks provinciebestuur zal stappen on dernemen als er toch onduidelijkheid mocht ontstaan over de continuïteit van het cursuswerk. G.s. antwoorden dit op vragen van de PvdA-statenleden D. Eveleens en I. Sturm Het dagelijks provinciebestuur is bereid de consumentensub sidie voor het cursuswerk voor Zeeuwse organisaties voort te zetten als het instituut in andere handen overgaat. Mestbureau krijgt subsidie MIDDELBURG - Als de commissie milieu van provinciale sta ten akkoord gaat. krijgt de Stichting Mestbureau West een bij drage van 16.500 gulden van Zeeland. Dat bedrag wordt geput uit het Milieufonds. De stichting Mestbureau heeft als doel een 'gegarandeerde en vevantwoorde mestafzet' te realiseren. Behalve voor de mest- producenten in Zeeland zal het bureau actief zijn voor de vee houders in Noord- en Zuid-Holland. De laatste twee provincies hebben inmiddels subsidie toegezegd De stichting wordt daarnaast gesteund door bijdragen uit het bedrijfsleven. Vee houders die gebruiken maken van de diensten van het mestbu reau zullen daarvoor moeten betalen. Marihuana uit het autoraam BRESKENS - De surveillancedienst van de politie betrapte maandagavond twee mannen uit België toen ze op de rijksweg N58 in Breskens twee pakjes marihuana uit het raam van hun auto gooiden. De pakjes bleken elk tweehonderd gram te bevatten. De man nen, een 19-jarige man uit Ninove en een 23-jarige man uit Brussel, kregen ieder een boete van zeshonderd gulden. van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Aan het eind van de achttiende eeuw was het voor welgestelden in Zeeland niet alleen van be lang om een elegante buiten plaats te bezitten, het was ook mode deze te laten ver eeuwigen door de tekenaar, aquarellist en prentmaker Jan Arends (1738-1805). De ne- gendelige serie die hij maak te van het inmiddels niet meer bestaande Huis te Oost- kapelle behoort tot zijn top stukken. De serie werd in 1793 in een catalogus op vijf tig gulden geschat. Ter verge lijking: Rembrandts ets 'Ec- ce Homo' werd in dezelfde ca talogus voor dertig gulden genoteerd. In 1985 bracht een afdruk daarvan op een vei ling 1,3 miljoen gulden op. Volgende week komen ook de negen prenten van Jan Arends onder de hamer. De in Dordrecht geboren Jan Arends is vooral bekend door zijn topografische voorstellin gen van Walcheren. Van onge veer 1770 tot 1785 verbleef hij in Middelburg, Een goed over zicht van zijn werk uit die pe riode is bewaard gebleven in de Historisch-Topografische Atlas Zelandia Hustrata die wordt bewaard in het Rijksar chief Zeeland. Behalve kaar ten van en gezichten op Mid delburg. Vlissingen en West- kapelle, maakte Arends in op dracht ook een aantal pren ten van Walcherse buiten plaatsen. Bekend zijn bijvoor beeld de gezichten die hij te kende op huis en tuin van Poppenroede Ambacht aan de Seisweg bij Middelburg. Tot de voornaamste buiten plaatsen op Walcheren be hoorde in de achttiende eeuw het Huis, of Hof. te Oostkapel- le, vlak bij de huidige dorps kerk. Willem le Sage (1646- 1721) kocht het perceel in 1679 en bouwde er volgens M. Smallegange in de Kroniek van Zeeland 'een seer prach tig en kostelijk huys'. In 1727 werd het verkocht aan Johan Gualtherus van der Poort. Die liet halverwege de achttiende eeuw een groot nieuw huis bouwen en een nieuwe tuin aanleggen. Voorbeeld Het werd een van de belang rijkste buitenplaatsen van Walcheren, op 22 juli 1786 zelfs bezocht door prins Wil lem V. Arends maakte in 1772 voor het echtpaar Van der Poort een serie van negen aquarellen van het Huis en de tuin eromheen. De prenten zijn een uitzonderlijk mooi voorbeeld van de Nederland se aquarelkunst in de acht tiende eeuw en een belangrijk document voor de geschiede nis van de tuinarchitectuur in Nederland, in het bijzonder die op Walcheren. Van de for mele tuinen en buitenplaat sen op het eiland is vrijwel niets overgebleven, doordat sommige aan het eind van de achttiende eeuw werden om gevormd tot landschapspar ken in Engelse stijl en andere onder invloed van economi sche recessies in verval raak ten. In het Huis te Oostkapelle werden tijdens de Franse be zetting vanaf 1794 militairen en paarden ingekwartierd. In 1805 was het daardoor rijp voor de sloop. Dat gebeurde dan ook; de tuin werd vervol gens gerooid. Béwaren Tot tien jaar geleden bleven de negen prenten in bezit van de nazaten van Johan Steen gracht van Oostkapelle (1782- 1846), de schoonzoon van Jo han Gualtherus van der Poort. Op 13 november wor den ze geveild bij het Amster damse veilinghuis Christie's. De geschatte opbrengst ligt tussen de 45.000 en 65.000 gul den. De veiling biedt de laat ste mogelijkheid om de pren ten voor Zeeland te bewaren, aldus J. C. Bosch van Rosen thal. specialist voor Oude Hollandse en Vlaamse Teke ningen bij Christie's. Ze zou den een waardevolle aanvul ling zijn op de collectie Arends in de Atlas Zelandia Ilustrata. Veiling Christie's Amsterdam maandag 13 november om 19.45 uur. Kijkdagen: 8, 9.10 en 12 nov van 10 tot 16 uur. In gezondheidscentrum De Pijlers in Goes exposeert Adriaan Hamelink uit 's-Heer Hendrikskinderen een groot ge deelte van zijn fotowerk. Hij toont onder meer natuuropna men, makro-opnamen van bloe men en mooie stukjes van Goes. Tot en met donderdag 4 januari kunnen belangstellenden van maandag tot en met vrijdag tus sen 8.00 en 18.00 uur een kijkje komen nemen. door Harry de Jong VLISSINGEN - De Blind Boys of Alabama zijn ervan over tuigd dat alle muziek van de duivel is die niet ondergebracht kan worden in de categorie go spel. Wat dat betreft zijn de blinde zangérs uit het diepe Zuiden van de Verenigde Sta ten echte fundamentalisten in de leer. Daarmee houden ze de traditie van hun geboortestreek hoog. Want op het platteland van staten als Louisiana, Mis sissippi en Alabama heerst nog altijd een opmerkelijke bijbel vastheid. „Een muzikant die God wil dienen kan geen rock 'n' roll of blues zingen." Dat is heel simpel de levensopvatting van de Blind Boys of Alabama. Deze week treden de gerenom meerde gospel-artiesten in het kader van een uitgebreide Ne derlandse tournee op in Vlissin gen en Terneuzen. En ze staan echt niet alleen voor een publiek dat elke zondag naar de kerk gaat. Popliefhebbers die nooit een bijbel inkijken gaan net zo goed uit hun dak van de oor spronkelijke bluesy gospelmu ziek van de Blind Boys. Niet al leen in Nederland, maar in heel Europa en de Verenigde Staten. „Gospelmuziek is er altijd ge weest", zegt Blind Boy Clarence Fountain. „Er zou geen blues be staan als er geen gospel was ge weest. En na de blues ontstond de jazz en vervolgens de rock 'n' roll. Gospel was de eerste vorm van populaire muziek Clarence heeft inmiddels een lange staat van dienst in de go spelwereld. Het is een halve eeuw geleden dat hij en enkele bevriende studiegenoten van Talladega, het blindeninstituut van de staat Alabama, het plan opvatten een zanggroepje te be ginnen. „Ik ben al heel jong blind gewor den. Ik heb eigenlijk nooit gewe ten wat het is om te kunnen zien. Maar dat is Gods wil geweest. Hij heeft mij met mijn stem een talent extra gegeven waarmee ik Hem kan dienen. En de andere bandleden denken er precies zo over. Natuurlijk zijn er verleidin gen genoeg geweest in onze lan ge carrière. In de jaren vijftig za ten we op hetzelfde label als Litt le Richard en Sam Cooke. Sam zong eerst alleen gospel, maar toen hij overstapte op de blues, werd zijn naam groot. Little Ri chard was met zijn rock 'n' roll al beroemd geworden." „Als je wat wilde, moest je dus op z'n minst de gospel vaarwel zeggen. Maar dat hebben we niet gedaan. Platenmaatschappijen hebben ons vaak genoeg veel geld geboden als we maar een ander genre wilden zingen. Maar daar hebben altijd nee op ge zegd. want in onze wereld draait het niet om geld, maar om de ziel." Gospel Clarence is nooit van mening veranderd in zijn opvatting over muziek. „God heeft een domein en de duivel heeft het zijne. Go spel is van God en blues, jazz en rock 'n' roll zijn van de duivel. Ik heb geleerd dat mijn taak in dit leven is om zielen voor God te redden. Het is mijn levenswerk ermee door te gaan." The Blind Boys of Alabama staan donderdag 9 november in het Arse naaltheater in Vlissingen en vrijdag 10 november op de Night, of the jazz and the blues'in hetZuidlandtheater in Terneuzen. Aanvang beide avond en: 20 uur In galerie Galerij van de regio nale scholengemeenschap Pro fessor Zeeman in Zierikzee is tot 21 december een tentoonstelling te zien van het losbladig tijd schrift PRIëM. Dit tijdschrift zonder nieuwswaarde is een creatie van beeldend kunste naar Kees Francke, die daar in 1994 mee begon. Het bestaat voornamelijk uit computerteke ningen en (visuele) poëzie. De gedichten hebben vaak betrek king op omstandigheden in de woonomgeving van Francke, het verlaten landschap van noord-oost-Groningen. Voor dien woonde hij veertig jaar in Rotterdam. De galerie is van maandag tot en met vrijdag toe gankelijk tijdens schooluren Tot eind december exposeert Wilhelmus Antonie van der Salm zijn olieverfschilderijen in galerie Borsboom in Burgh- Haamstede. De in 1928 in Den Haag geboren Van der Salm kreeg zijn eerste lessen van zijn vader en zijn neef en doorliep de academie. Hij beheerst de tech niek van de oude meesters als geen ander. Op deze tentoon stelling hangen onder meer landschapjes en strand- en zee gezichten. De galerie is geopend op zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur. De patchworkclub van buurt huis De Paraplu in Vlissingen houdt vandaag (woensdag), don derdag en vrijdag open huis met een expositie van werkstukken van cursisten. Ook worden ver schillende demonstraties gege ven en is er informatie over patchwork. Belangstellenden kunnen alle drie de dagen te recht tussen 10.00 en 17.00 uur. De expositie Nieuw Zicht op Zeeland van de Zeeuwse foto graaf Ente Breed is tot 29 no vember opgesteld in het pand van de Credit Lyonnais Bank aan de Grote Markt in Goes. De tentoonstelling is een selectie uit de honderd foto's die Breed maakte voor de Fotodisk Zee land, een Kodak Photo cd. On derwerpen zijn onder meer de Deltawerken, verschillende ste den, dorpen en natuurgebieden. Op de expositie is een foto-cd- speler met televisie opgesteld, zodat ook de niet vergrote foto's bekeken kunnen worden. Te zien tijdens kantooruren. The Blind Boys of Alabama. Het overzicht van de lopende ex- foto Guus Dubbelman »osities staat op pagina 19. in onze verslaggever IDDELBURG - De Zeeland- iart speelt als betaalmiddel ior parkeren op land en water, egangen tot evenementen, usea en attracties en toeris- ich vervoer een gewichtige l bij het oplossen van finan- eringsproblemen in de seuwse openluchtrecreatie. ;n deel van het 'gat' van f4 iljoen op jaarbasis kan wor- >n gedicht dank zij deze vin- ng- iijilgend voorjaar wordt een be- gemaakt met het innen van rkeergelden rond het Veerse eer en heffen van liggelden or watersporters die op het Ierse Meer of in de Grevelingen n openbare aanlegplaatsen a bruik maken. De netto-op- engst aan lig- en parkeergel- wordt geraamd op acht ton. t rr. inkomsten worden benut om kwaliteit van de voorzienin- n op peil te houden en zo mo gelijk te verbeteren. Gedepu teerde J. G. van Zwieten wil het publiek duidelijk aangeven dat het met het betalen van parkeer- gelden een wezenlijke bijdrage levert aan beheer, onderhoud en kwaliteitsverbetering van de re creatieve voorzieningen in de open lucht. De provinciale VVV is een van de eerste instellingen met een di rect profijt van de inkomsten via de Zeelandkaart. In ruil voor het feit dat de provincie de nek uit steekt om Zeeland als proefge bied voor deze chipkaart aan te bieden heeft uitbater PTT Tele com financiële aanreikingen ge daan, waardoor de provincie in staat is bij te dragen in de op- startkosten voor een projectbu reau, dat het toeristisch produkt Zeeland veelzijdiger moet ma ken. Op termijn moet het be drijfsleven de financiële kurk voor het projectbureau worden. Volgend jaar is de grote door braak van de Zeelandkaart te verwachten, schat gedeputeer de Van Zwieten in. Op den duur zal de kaart voor veel meer doel einden kunnen worden benut. In december worden contracten in die richting afgesloten. De ver wachtingen van de gedeputeer de worden mede ingegeven dooi de positieve reacties van de kant van gemeentelijke parkeerter reinenbeheerders. Ook uit de hoek van de toeristisch/recrea tieve uitbaters komen opgewek te signalen, zodat volgens Van Zwieten 'heel Zeeland volgend jaar aan de chipknip is." De gedeputeerde is juist daarom zo tevreden over de ervaringen met de Zeelandkaart omdat de ze provincie als eerste zo'n kaart op grote schaal toepast. „Wij lo pen duidelijk voorop. Dat geeft het imago dat het hier niet alle maal achterlijke boertjes zijn." Andere mogelijkheden om het fi nanciële gat rond de openlucht- recreatieve voorzieningen te dichten zijn te vinden in het sa mengaan van de recreatieschap pen Veerse Meer en Grevelingen en de gedeeltelijke aanwending uit de opbrengst aan leges voor duiksportvoorzieningen. Een van de prenten van Arends, gezicht op Oostkapelle, die worden geveild. k zou niet naar een andere ^provincie willen verhuizen, oit. De gemoedelijkheid van eland zou ik missen. Ik heb mijn leven in Kruiningen erjg woond, op drie jaar in 's-Gra- >0 npolder na. Mijn vrouw en ik dden daar een eigen bunga- vtje. Maar zelfs daar miste ik n geboortegrond. Op Krui ngen ken ik zoveel mensen, jn verhalen en gedichten gaan over mijn jeugd op dat rp. Bijvoorbeeld over 't ies- 'St, zoals ik me dat herinner. :t zijn allen schaatsen op de luspit, het verzamelreservoir in de polderafwatering bij de isterscheldedijk. Typisch lor mijn dorp was ook de Kruse JL J art. de Kruiningse kermis. )en ik nog klein was, deed heel a stelijk Beveland daar aan Dan werd er drie dagen niet jvjwerkt bij de boeren. Er kwam lat i 'fs theater op het dorp, het .mg pi van Bakker. Dat speelde ie ukken van onder andere Her- •aj jm Heijermans. weet ook nog dat we als ;si hooljongens gingen kamperen in de Zanddijk, de westelijke op! ens van de Kruiningse polder, et landschap is lang niet meer mooi als in die tijd. De ruilver- kaveling en de inundatie hebben het geen goed gedaan. En met de watersnood is de polder er hele maal aangegaan. Er stond geen boompje meer. Ook de aanleg van de veerhaven en de nieuwe weg hebben veel veranderd. De invloed van mijn Zeeland op mijn werk is natuurlijk het sterkst in de taal. Ik schrijf bijna alles in dialect. In mijn liedje 'Kom je ier vandaên' vertel ik waarom. Als je zo bent opge groeid als ik, dan was het on denkbaar dat je géén Zeeuws praatte. Alleen de dominee sprak bij ons op het dorp 'op z'n burgers'. Hoewel ik ook wel eens wat in het Nederlands heb ge schreven, druk ik me meestal uit in de Zeeuwse taal. Ik wil graag dat het dialect behouden blijft." foto Willem Miefes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35