Kerstkaart als milieuvervuiler? PZC Plaatsnamen in een harde kaft VIZ O Schippers beklagen rich over toepassing ran vaartijdenwet OM niet in beroep in ontuchtzaak bij Dethon Terneuzen zeeland 15 universitair geslaagd AGENDA VIZIBLE MULTIMEDIAKARAVAAN 4331 «ïssz* WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - De minister meent dat het maar eens afgelopen moet zijn met al die kerst- en nieuwjaars kaarten. Gans het vaderland rept zich straks weer naar de brievenbus om familie, vrienden, buren, relaties en vage kennissen een kaart met een winters tafereeltje te sturen. Maar wat moet een mens daarmee? Niks, meent de minister, het is alleen maar zonde van het geld. Per jaar worden zo'n 200 miljoen kerst en nieuwjaarskaarten verzonden. Een gemiddelde kaart kost, laten we het op een koopje houden, 20 cents. Dat maakt 40 miljoen gulden. Dan moet er nog een postzegel a 55 cents op. Dus likken we rond de kerst en nieuwjaar ook nog eens ruim 100 mil joen gulden weg. Wat een verkwisting, vindt de minis ter, al dat geld kan aan nuttiger doel- lo's ks- einden worden besteed. Bijvoorbeeld aan het milieu. En zo deed minister De Boer van Milieu het afgelopen week einde een serieus bedoelde oproep tot een heuse boycot van de kerst- en nieuwjaarsgroet. Een 'rondje langs de velden'. Niet goed Een verkoopster van de Blokker Kerstshop ('we verkopen hier van al les; van hallen tot bomen, van spuits- neeuw tot kaarten') te Middelburg: „Voor de winkel is het natuurlijk niet goed, hè, zo'n boycot. Maar voor me zelf- eerlijk gezegd vind ik al die kaar tjes een beetje onzin; je stuurt er een tje weg en je krijgt er eentje terug. Maar als u meer wilt weten, moet u even met onze bedrijfsleidster bellen. Vraagt u maar naar Claudia." Be drijfsleidster Claudia van Wingerden: „Sja, niet zo'n goed Idee. Het is slecht voor de verkoop. Wat moet ik er ver der nog van zeggen?" Filiaalmanager W. Rouiv van de He- ma te Terneuzen „Ik ben d'r natuurlijk niet zo gelukkig mee. Als die oproep navolging vindt, geeft dat een aanzienlijke omzetder- ving te zien. Niet dat we de tent zou den moeten sluiten, maar als je het landelijk bekijkt, praten we toch over een behoorlijk bedrag. Hoeveel van die kaarten wij verkopen kan ik niet precies zeggen. Maar landelijk loopt het alleen al bij de Hema toch gauw in de honderdduizenden. Persoonlijk ik ben er echter niet zo bang voor, hoor. Er zijn wel vaker van dit soort oproe pen gedaan. En ik betwijfel of veel mensen zich daar achter scharen. We hebben het hier toch over een tradi tie." Directeur F. A. Pieters van drukkerij Pieters te Groede, waar jaarlijks een paar miljoen ('goed voor ongeveer 200.000 gulden van onze omzet') kerst en nieuwjaarskaarten worden ge drukt: „Het is niet dat ik zeg: oei. oei, wat ben ik nu geschrokken. Eerlijk gezegd moet ik er een beetje om lachen. Als we elkaar met kerst- en nieuwjaar niet eens meer een kaartje mogen sturen; goed beschouwd is het te belachelijk om over te praten." Directeur A. G. M. Bos van het gra fisch bedrijf Pitman in Goes „Niet zo slim wat de minister doet. Je gaat toch geen wenskaarten boycot ten? Er zijn wel andere manieren om mensen milieubewuster te maken. En dat zag ik heus niet alleen uit com merciële overwegingen. Veronderstel, dat ze morgen de telefoon afsluiten omdat het teveel elektriciteit kost. Kijk, als ze hier in het kanaal waar we recht tegenover zitten troep storten, zeg ik: jongens, er mag best actie wor den ondernomen. Maar dit vind ik te ver gaan. Dit is spijkers op laag water zoeken." Kinderen Medewerkster S. G. Joosse van de Unie van Vrijwilligers (UW) afdeling Goes: „Het is zwaar en zwaar overdreven. Onze organisatie verkoopt elk jaar kerstkaarten en kinderzegels voor een goed doel. Bij ons in Goes doen daar ongeveer dertig vrijwilligers aan mee en vorig jaar haalden wij op die ma nier 17.000 gulden binnen. Het geld gaat naar projecten voor kinderen in moeilijkheden, zowel in het binnen land als in de Derde Wereld en Oost- Europa. Die projecten drijven voor een belangrijk deel op dit soort acties. Als de oproep van de minister mas saal wordt gevolgd, kan dat heel wat in de opbrengsten schelen. Maar vol gens mij zal het allemaal zo'n vaart niet lopen." Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs van Zierikzee: „Wij zijn de oproep van mevrouw De Boer jaren voor geweest, wij versturen al lang geen kerstkaarten meer. We zijn daar vijf of zes jaar geleden mee gestopt. We vonden het een weinig zinvolle zaak; je krijgt in december dagelijks een map met twintig of der tig van die kaarten en ja, die worden nauwelijks gelezen, dus blijft de bood schap ook niet hangen. Wat wij wèl doen is organisaties en verenigingen uitnodigen voor een nieuwjaarsrecep tie. Dat is een veel persoonlijker bena dering." Kritisch Medewerker T. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie: „Potverdorie. We hebben er tijdens onze werkbespreking nog een aantal kritische zinnen aan gewijd, want wij worden niet bepaald warm van de op merkingen van de minister. Temeer, omdat zij de suggestie deed dat de mensen elkaar wat vaker persoonlijk moeten opzoeken. Nou. als iets slecht is voor het milieu, is het dat iedereen naar elkaar toe gaat rijden. Dus hier missen we de logica een beetje. Er zijn wel wezenlijker zaken aan de orde op milieugebied. Wat ons betreft kan de minister zich daar beter op concentre ren. Wij hebben zelf ook altijd kaarten verstuurd. Maar ik geloof dat we dit jaar hebben besloten daarvan af te zien. We volstaan met een nieuwjaars wens in ons tijdschrift. Die beslissing is echter vooral uit praktische overwe gingen genomen." Postbesteller R. Nieuwenhuize (acht tienjaar in het vak) te Wemelditige: „Het bezorgen van al die kerstkaarten is elk jaar weer een enorme klus, waar me met z'n allen de schouders onder zetten. Je kijkt er altijd even tegenop, maar het hoort er gewoon bij. Boven dien, het duurt maar een paar weken, hè? En het zou niet zo slim zijn als ik zou zeggen dat de mensen maar wat minder kerstkaarten moeten verstu ren. Het is tenslotte mijn eigen boter ham." use an onze verslaggever ERNEUZEN - De Vereniging an Belgische Rijnreders (VBR) il snel duidelijkheid over de epassing van de Vaartijden- et op de Nederlandse vaarwe- in. Een Belgische schipper, die nkele weken geleden op de esterschelde voor Terneuzen erd bekeurd, is niet van plan opgelegde boete te betalen en uurt - met steun van de VBR - in op een rechtszaak. De VBR ndt dat de waterpolitie te einig rekening houdt met de erkomstandigheden in de bin- mvaart en de nieuwe wet al te tterlijk interpreteert. Bij po liecontroles op de vaarwegen jn de afgelopen weken tiental- n schippers bekeurd, e Vaartijdenwet werd op 1 ja- uari van dit jaar van kracht, indsdien moeten de schippers un vaar- en rusttijden opteke- :n in hun vaartijdenboek. Een antal schepen, vooral in de con- nu-vaart, dient ook te varen iet een tachograaf aan boord, e nieuwe wet leidde tot de no- ige verwarring bij de schippers, ie in veel gevallen het vaartij- enboek onvolledig of helemaal iet invulden. De eerste maan- en na de invoering van de wet eperkte de waterpolitie - ook in et Deltagebied - zich bij con- oles aan boord tot het ver dekken van informatie over de leuwe regelgeving. Sinds en- -1" ele weken is het aantal contro- ïs opgevoerd en stuit de politie f op overtredingen dan wordt 'reet proces-verbaal opge- ïaakt. ij een dergelijke controle"op de 'esterschelde voor de haven an Terneuzen werd de Belgi- :he schipper René Goetgezel- :hap van het motorschip Zon- a op de bon geslingerd. Of dat I dan niet terecht was, moet de ichtbank in Middelburg uitma- en, vinden de schipper en de BR. De Zonga had lading inge komen in de Put van Terneuzen iwas klaar voor de reis (via de lijn) naar Thionville. Het was en uur 's avonds en Goetgezel- chap diende eerst de voorge geven rusttijd - tussen tien lur 's avonds en zes uur lan de universiteit van Gronin- en slaagde Ben Vermin uit ^adendamme voor het docto ral examen technische bedrijfs- 'etenschappen. 's ochtends geldt een bloktijd - in acht te nemen. Hij wilde aan vankelijk terug naar Terneuzen om er op te schutten en tijdelijk boven de sluis af te meren. Toen bleek dat de sluis voorlopig niet in bedrijf zou komen, besloot de schipper alsnog de Westerschel- de over te steken naar Hans- weert. Op dat moment kwam een politieboot langszij en kreeg Goetgezelschap een bon. Een verontwaardigde vice-voor- zitter Pierre Verberght van de VBR: „De schipper kon twee dingen doen: wachten voor de sluis, opschutten en in Terneu zen overnachten of voorstrooms naar Hansweert varen en daar rusten. Dat zou net zo lang du ren als het wachten voor de sluis en het opschutten in Terneuzen. Omdat Hansweert op z'n weg lag, koos hij voor de oversteek en werd prompt geverbaliseerd. Het gekke is dat, als Goetgezel schap ter plekke was omgekeerd en terug was gevaren naar Ter neuzen, hij geen bon zou hebben gekregen..." Omstandigheden Volgens de VBR zal het in de praktijk vaker voorkomen dat de omstandigheden een schip per dwingen iets langer te varen dan strikt is toegestaan. De rechter moet uitmaken of de schipper dan ook direct straf baar is öf kan rekenen op enige clementie. Verberght: „Goetge zelschap is onrechtvaardig be handeld, maar het gaat niet al leen om hem. We drijven deze zaak op de spits in het belang van de hele binnenvaart. In heel West-Europa leveren de vaar- en rusttijden in de praktijk geen problemen op, alleen in Neder land lijkt de waterpolitie een soort heksenjacht te ontkete nen." Woordvoerder L. Bout van de waterpolitie Delta in Goes vindt het een logische zaak dat bij het constateren van een overtreding proces-verbaal wordt opge maakt. „De wet is er niet voor niets; we moeten daar op een volwassen manier mee omgaan. De Vaartijdenwet dient ter be scherming van de bemanning en verhoogt de veiligheid op het water. Er zullen heus wel om standigheden zijn die een stipte naleving van de wet bemoeilij ken en in zulke gevallen valt best een soepele opstelling te verwachten. Anderzijds mogen we er van uitgaan dat iedereen nu voldoende tijd heeft gekre gen om aan de nieuwe regels te wennen. Dus hoeft een bekeu ring voor een overtreding niet als een verrassing te komen." Lo van Driel (links) en Ad Steketee: ...misschien tè Zeelandofiel... foto Ruben Oreel Krante-artikelen Van Driel en Steketee gebundeld van onze verslaggever VLISSINGEN - Eindelijk is de druk van de ketel. Twee jaar lang, van oktober 1993 tot oktober dit jaar, hadden Lo van Driel en Ad Steketee elke maandag een rubriek Plaats naam in de PZC. In totaal por tretteerden ze 99 - Van Driel: „Ik wilde er net geen hon derd" - stadjes, dorpen en ge huchten in Zeeland. Die kran te-artikelen zijn nu gebun deld in de uitgave Zeeuwse Plaatsnamen, van Aarden burg tol Zonnemaire. Natuurlijk zijn ze trots. Ge bonden in een harde kaft vor men de 99 artikelen een kloeke uitgave, die - voor wie dat wil - als reisboek dienst kan doen. Van elke plaats wordt een naamsverklaring gegeven en worden de politieke en mili taire geschiedenis te hulp ge roepen om specifieke kenmer ken - stratenplan, de aanwe zigheid van wallen - te verkla ren. De landschapshistorie is in elke beschrijving een vast onderdeel. ,.We wilden", zegt Van Driel, die net als zijn col lega neerlandicus is, „meer dan uitsluitend taalkundige verklaringen geven. Hoewel dat gezien onze opleidingen natuurlijk wel in de lijn zou hebben gelegen. Maar naar ons idee is de ligging van een plaats in het landschap zeker zo belangrijk voor het ont staan van een plaatsnaam." In hun boek zijn talrijke voor beelden te vinden van de in vloed die het landschap op de naamgeving had. Het achter voegsel 'ee'. zoals bij Zierikzee, heeft altijd met de aanwezig heid van water te maken. En het achtervoegsel 'nisse' duidt in vrijwel alle gevallen op de aanwezigheid van een land tong. Overlappingen De bundeling van de artikelen maakte het noodzakelijk alle in de krant gepubliceerde tek sten opnieuw tegen het licht te houden. De overlappingen wa ren talrijk, want de wekelijkse rubriek moest elke keer weer als een losstaand artikel wor den beschouwd. In een boek zijn die herhalingen storend. De indeling is uiteindelijk niet puur alfabetisch geworden. De schrijvers kozen voor een ge westelijke opzet van zuid naar noord, zodat de steden en dor pen van Zeeuws-Vlaanderen het eerste blok vormen en Schouwen-Duiveland het laatste hoofdstuk beslaat. Na menregister. literatuurlijst en bronvermelding van de illu straties geven het boek een meerwaarde. Bovendien ver tellen de auteurs in hun na woord - dat beter een voor woord had kunnen zijn - iets over hun werkwijze. Voor Van Driel (51) en Steke tee (65) was het in kaart bren gen van de Zeeuwse plaatsna men ook een persoonlijke ont dekkingstocht. Alle dorpen en stadjes die ze beschreven, wer den met een bezoek vereerd. Steketee: „In reacties van le zers kregen we meer dan eens te horen: jullie schrijven stuk jes van binnenuit. Zelf heb ik dat gevoel ook wel. Voor som migen zijn we misschien zelfs een beetje tè Zeelandofiel. Ik vind dat niet zo erg. Als je ziet dat bijvoorbeeld in de omge ving van Waterlandkerkje het wegenpatroon al honderden jaren onveranderd is. Dan is dat toch mooi." Verrijkend Van Driel: „Het was heel ver rassend. als je ergens met een 17e-eeuwse kaart naar toe ging. Ik heb in mijn jeugd hon derden keren van Zuiddorpe naar Axel gefietst. En het was me nooit opgevallen dat een deel van het pad opeens een stuk lager ligt. Tot ik op een oude kaart ontdekte, dat pre cies op die plaats een geul is geweest. Op die manier is het verrijkend om ergens rond te lopen en bewijs je. denk ik. eer aan het landschap. Je ont moet ook mensen. Een treu rige. grijze jenever-zaterdag middag in het leugenkot van Bruinisse met de vissers pra ten, dat vergeet je niet snel. 't Zal wel waar wezen, zeiden ze, toen ik vertelde dat ik een stukje over hun dorp wilde schrijven." L. van Driel enA. Steketee: Zeeuw se Plaatsnamen. Van Aardenburg tol Zonnemaire; uitgeverij ADZ Vlissingen. deze week 34.-. daar na 39.-. Melkpakken weg uit weilanden VLISSINGEN - De mega-melkpakken waarmee producent Campina Melkunie de nieuwe 'Boerenland-melk' promoot, zijn uit het Zeeuwse lanschap verdwenen. Voor 16 november zal dat ook het geval zijn met de rest van de in totaal twintig vijf meter hoge melkpakken die op verschillende plaatsen in Ne derland langs de snelweg stonden. Alle pakken waren ge plaatst op landbouwgrond, waarmee de melkproducent de oorsprong van de 'Boerenland-melk' wilde benadrukken. In diverse provincies is de melkproducent gesommeerd de re clame-objecten voor 16 november op te ruimen omdat er geen vergunning voor is aangevraagd. Een woordvoerder van Cam pina Melkunie laat weten dat het bedrijf zich zeker aan de ge stelde datum zal houden. Voor de 'ludieke actie' zou geen ver gunning zijn aangevraagd omdat, het om een tijdelijke actie ging. Salaris gedeputeerden omhoog MIDDELBURG - De salarissen van gedeputeerden gaan te gen het eind van het jaar omhoog. Als gevolg van afspraken die zijn gemaakt in het kader van de arbeidsvoorwaardenmaatre- gelen in de periode 1 april '95 tot en met 31 maart '97 zijn de salarissen met ingang van oktober 0.5 procent naar boven ge gaan. Ze zijn daarmee in Zeeland op 12.314 gulden bruto per maand gekomen. De salarisverhoging verloopt in drie fasen. De laatste fase gaat 1 januari in. De bruto maandsalarissen liggen dan op 12.711 gulden. Tevens heeft het Rijk besloten de eindejaarsuitkering voor de jaren 1995 en 1996 eenmalig te verhogen met 0,5 procent. De staatssecretaris heeft ook aangekondigd dat er een algemene salarisverhoging aankomt per 1 oktober 1996, alsmede enkele veranderingen in de salarisschalen met ingang van 1 januari 1997. Ruit vernield met bevroren kroket ZIERIKZEE - Een ruit van een woning aan de Pieterselle- straat in Zierikzee is maandagavond vermoedelijk met. een diepgevroren kroket ingeslagen. De politie, gealarmeerd door een bewoner uit de Pieterseliestraat die de klap had gehoord, vond bij aankomst de kroket onder het raam. De agenten gaan ervan uit dat het vleesprodukt was gebruikt om een toegang tot de woning te forceren. van een medewerker TERNEUZEN - Officier van justitie mevrouw M. van Nooij- en heeft besloten niet in hoger beroep te gaan tegen de vrij spraak in de ontuchtzaak van een 50-jarige kantinebeheerder van de Sociale Werkvoorzie ning Dethon in Terneuzen. De man uit Aardenburg werd on langs door de rechtbank in Mid delburg vrijgesproken wegens gebrek aan overtuigend bewijs. De slachtoffers zijn van mening dat de zaak een vervolg moet krijgen. Hélène Groenewoud en Nancy de Keser deden eerst bij de De- thon-leiding en later bij de poli tie aangifte van ontuchtige han delingen. De twee jonge vrou wen zouden naar eigen zeggen vorig jaar meerdere malen zijn betast door de kantinebeheer der. De man heeft steeds ontkend. Hoewel de officier van justitie acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. had geëist en er van overtuigd was dat de man zijn boekje inderdaad te buiten was gegaan, besloten de rechters tot vrijspraak. Ingetrokken In een brief aan Hélène Groene woud schrijft de officier dat de uitspraak niet alleen het gevolg is geweest van het feit dat zij haar verklaring heeft ingetrok ken. Dat getuige Michel Butaye een document heeft onderte kend, waarin de beschuldigin gen werden ingetrokken, heeft daartoe bijgedragen. Butaye heeft inmiddels verklaard dat hij onder druk van de Dethon- leiding een verklaring moest on dertekenen, waarin stond dat de kantine-beheerder onschuldig was. Ook het feit dat het overig kanti- nepersoneel niets over het ge beuren kon verklaren heeft - zo stelt de officier van justitie - aan de vrijspraak bijgedragen. He- lène en Nancy stellen dat er wel meer getuigen waren, maar dat die uit angst voor kwalijke ge volgen niets durven te zeggen. Persofficier D. Veurink betreurt het dat getuigen zich niet heb ben gemeld. „Ik ben narrig op de mensen die tijdens het politie onderzoek hun mond hebben ge houden. Het is nu haast onmoge lijk nog iets te ondernemen. Wel als er meer slachtoffers zouden zijn en die aangifte gaan doen, want dan heb je een nieuwe zaak." De persofficier noemt de affaire 'schrijnend'. En voegt daar aan toe: „Het gebeurt vaker datje op je klompen aanvoelt dat het goed fout zit. maar uiteindelijk kun je toch niets doen." Meer vervoer per spoor in Vlissingen-Oost van onze verslagever VLISSINGEN - Vervoer per spoor gaat een belangrijkere rol spelen in het haven- en indus triegebied Vlissingen-Oost. De capaciteit van de bestaande spoorvoorzieningen wordt ver groot en meer bedrijven krijgen er een aansluiting op. NS Cargo is van plan voor bijna 16 mil joen gulden in het Sloegebied te investeren. Het spoorbedrijf neemt ruim 5 miljoen van de kosten voor zijn rekening. Het havenschap Vlis singen-Oost draagt voor ruim 5,5 miljoen bij. Voor de rest wordt gerekend op bijdragen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de provincie. Het dagelijks provinciebestuur wil er 1 miljoen gulden voor be schikbaar stellen. Een van de ar gumenten daarvoor is dat ver voer per spoor in plaats van over de weg milieuvoordelen biedt. De VIZIBLE Multimediakaravaan den dert door Nederland. Bij alle Vizible winkels kunt u demon straties van de belangrijkste produ centen van Multimedia aan treffen. Bij boekhandel Fdhoy worden de volgende demonstraties gehou den Loopt u gerust binnen het is gratis en u steekt er altijd iets van op. Donderdag 9 november Op de KOOPAVOND van 17.00 tot 21.00 uur. Microsoft demonstreet de Microsoft Home produkten. Office 95 en Win dows 95 Symantec demonstreert Norton Utili ties. Antivirus en Navigator voor Win dows 95 AND demonstreert Woordenboek der Nederlandse taal op CD-ROM. Mer- riam Websters Collegiate Dictionary Thesaurus, AND declaratie. AND rela tie AND route. L&B software demonstreert Voyager, DISCIS en Gazelle produkten Davllex demonstreet Davi- Cash (5.02), Davi-Adres (5.0) en Davi-Effect (4,15), Zaterdag 11 november Van 10.00 tot 17.00 uur Encyclopaedia Britannica demon streert de nieuwste versie van Ency clopaedia Britannica op VD ROM (2.0)- nu voor Windows, Macintosh en een netwerkserie - en de Encyclo- pia Universalis op CD ROM Tijdens de presentatie maakt u kans op een Britannica in boekvorm ter waarde van 8.080, Hiervoor zijn gratis'loten verkrijgbaar in uw Vizible winkel Route 66 demonstreert Route 66 een routeplanner voor Windows en voor de Mac. AW Bruna demonstreert de volgende kinder CD-ROM's Zoeken naar Ro bot Spot. Het geheim van de verloren stad, Print it1 Kid CAD en nog veel meer. New Media Guide demonstreert Whizz Quiz kinderspel i.s.m. de die rentuin Blijdorp. Philips' onder voorbehoud demon streert de CD-i Roadshow. Een karaoke show waar iedereen aan mee kan doen. Per jaar wordt voor een slordige 150 miljoen gulden aan kerst- en nieuwjaarskaarten verstuurd. Pure verkwisting, vindt milieuminister De Boer. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33