Kern Renesse gaat op de schop PZC lï] Restauratie kerk Tholen kan in januari klaar zijn Echtpaar Allemekinders 65 jaar prettig samen Discotheekhoudel Renesse bestraft voor bezit pistool Begin '96 besluit over locatie Midgard Beter wonen vraagt p geld Brouwershaven p voor bouwplan Oprr Thomas Rosenboom: een goed boek moet vooral spannend zijn zeeland Herinrichting naar verwachting in april voltooid WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 van onze verslaggeefster RENESSE - Na jaren van plan nen maken en overleggen geeft de gemeente Westerschouwen maandag het startsein voor de herinrichting van de dorpskern van Renesse. Deze week werden de laatste hobbels genomen. De gemeenteraad schaarde zich maandag met ruime meerder heid achter de plannen en dins dag werd bekend dat gedepu teerde staten de gemeente een bedrag van 3,4 ton toekennen. Het werk aan de dorpskern zal vermoedelijk op 1 april gereed zijn: „Ruim voor de aanvang van het toeristisch seizoen", geeft wethouder C. W. Veerhoek Met de bijdrage van 340.000 gul den van de provincie Zeeland is 20 procent van de kosten voor de aanpak van de dorpskern ge dekt. Het project kost in totaal 1,6 miljoen gulden. Veerhoek (VVD, ruimtelijke or dening) is zeer tevreden met de Fietser gewond GOES - Bij een botsing op de Keizersdijk in Goes is dinsdag omstreeks 17.45 uur een fietser gewond geraakt. Het slachtoffer, een 19-jarige Goesenaar, werd aangereden door een achterui trijdende bestelwagen. Hij liep verschillende kneuzingen en snjjwonden op. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij huis waarts keren. De bestelwagen werd bestuurd door een 29-jarige man uit Goes. Carnaval in Philippine PHILIPPINE - Carnavalsver eniging De Mosselkrauwers opent zaterdag 11 november het Philippiense carnavalsseizoen, 's Middags om 14.30 uur worden ballonnen losgelaten bij de kiosk. Om 15.00 uur treedt in het café van Kees en Nelly, op de Markt, een clown op. De kinde ren krijgen een verrassing. Om 20.30 uur openen The New Lords het Prinsenbal bij Kees en Nelly. Tenslotte wordt om 11 over 11 precies bekend gemaakt wie dit jaar Prins der Mosselkrauwers bijdrage van de provincie. „Ik ben er uitermate gelukkig mee", reageert hij. „Het is meer dan waar we op hadden gehoopt." Volgens hem veroorzaken de werkzaamheden minimale ver keersoverlast. „Er zijn twee rij banen". verklaart hij. „Renesse zal de komende maanden niet wegens verbouwing gesloten zijn." De provincie geeft de gemeente Westerschouwen de maximale bijdrage die zij voor een derge lijk project mag toekennen. Dat doet zij onder meer vanwege de bij het plan horende verkeers maatregelen. Gs hebben boven dien zwaar mee laten wegen dat de ondernemers die van de her inrichting profiteren, eraan mee betalen. Vrijwillig De ondernemers leggen in totaal drie ton op tafel. „We hebben af gesproken dat zij vrijwillig een bedrag betalen", vertelt Veer hoek. „De ondernemers die niet meedoen, wordën aangeslagen voor een baatbelasting. Maar we hebben signalen dat iedereen vrijwillig mee zal doen." Een resterend gat van ongeveer een ton willen b en w opvullen door de verkoop van oude ste nen die niet meer worden ge bruikt bij de herinrichting. PvdA-raadslid J. C. Hendrikse pleitte maandag tijdens de raadsvergadering voor herge bruik van dit materiaal. „Er zit te veel luxe in het plan", is zijn kritiek. Veerhoek is het daar niet mee eens: „Het gebied moet aantrek kelijk blijven. Door de histori sche kern is Renesse gebonden aan een soort bestrating en straatmeubilair. Het is de 'stof fering' die het dorp gezellig maakt." Volgens hem levert ver koop van de stenen minstens 94.000 gulden op. „We hebben al een kandidaat-koper. Maar mis schien komt er nog een ander, hoger bod." Hogezoom Het plan van aanpak voor een ander project in Renesse. de her inrichting van de Hogezoom, ligt nu ter beoordeling bij gs, Wester schouwen hoopt opnieuw op een bijdrage van de provincie. Ook aan de ondernemers in het Ho- gezoomgebied zal een substan tiële bijdrage in de kosten wor den gevraagd. Dit gebied zal naar verwachting volgend jaar op de schop gaan. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeen te Middelburg neemt in het eerste kwartaal van '96 een besluit over een nieuwe loca tie voor het jongerencentrum Midgard. In het gebouw komt bovendien een oefen- en pre sentatieruimte voor popmu zikanten. Waar het geïnte greerde jongeren- annex pop centrum komt, wil de ge meente niet meedelen. Mid delburg wil eerst overeen stemming bereiken niet di rect betrokkenen, onder wie omwonenden. Tijdens het begrotingsdebat deze week drongen D66 en GroenLinks erop aan snel te zoeken naar vervangende huisvesting voor Midgard en popmusici. Middelburg heeft een gebrek aan ruimten waar popgroepen kunnen oefenen en optredens kunnen geven. De Stichting Popmuziek Zee land heeft in de nota 'Meer ruimte voor popmuziek in Middelburg' al eerder ge vraagd haast te maken met het realiseren van oefenruim ten. Het GroenLinks-raadslid A. Izeboud vond dat de verhui zing van Midgard veel te lang op zich laat wachten. Tijdens het begrotingsdebat in '94 sug gereerde GroenLinks Midgard onder te brengen aan de Nieu we Haven. Die locatie is volgens wethou der E. M. J. van Brummelen- van Wilgen afgevallen. De ge meente weet nog steeds niet waar de buitendienst, die nu nog gevestigd is bij de Stads- schuur, naar toe moet. „We zullen zeer creatief en zo snel mogelijk met een locatie ko men voor nieuwbouw. De dienst is nu bezig een locatie uit te werken." Combinatie Volgens beleidsambtenaar culturele zaken C. E. van Rey- mersdal wordt momenteel door een werkgroep gewerkt aan een plan om het jongeren centrum en een oefenruimte voor popmuzikanten te inte greren. Die combinatie leidde tot een vertraging. Het belang rijkste knelpunt bij een jonge rencentrum met een dubbel functie is de geluidsisolatie. „Als je kijkt naar bestaande accommodaties heb je te ma ken met omliggende bebou wing. Dat stelt eisen aan ge- luidsisolerende maatregelen en dat maakt de zaak proble matisch." Waar het jongeren centrum annex popoefen ruimte komt, wil hij niet mee delen. „Het is onverstandig daarover nu iets te zeggen, omdat ook andere instellingen op het vinkentouw zitten." De gemeente probeert verder ex terne financieringsbronnen aan te boren. van onze verslaggever THOLEN - De restauratie van de Nederlands-hervormde kerk in Tholen ligt 'goed op spoor'. Medio januari zal de miljoenen kostende klus waarschijnlijk geklaard zijn. „Maar vóór de kerst lukt het niet meer. Dat dachten we op een gegeven mo ment wel, maar dat bleek iets te optimistisch. Overigens kun nen er wel gewoon diensten worden gehouden", zegt een woordvoerder van de gemeente Tholen. In april van dit jaar werd met het karwei begonnen. Er werd op ge rekend dat het werk een jaar in beslag zou nemen. „We zijn dus sneller klaar dan gepland", zegt de woordvoerder. Begonnen werd met de aanpak van de gemeentelijke toren, die zwaar is aangetast door de bonte knaagkever. Inmiddels is de to ren bijna uit de steigers. De haan staat er bijvoorbeeld weer keu rig bij en de leistenen van het dak en de goot zijn vernieuwd. Nu is het wat de toren betreft nog een kwestie van herstel van slechte stenen en slecht voeg werk. De gemeente betaalt de kosten van de restauratie van de toren. De rest van de kerk is in handen van de hervormde gemeente. De totale restauratiekosten bedra gen zo'n 1,6 miljoen. Voor de werkzaamheden aan het kerk deel dat eigendom is van de her vormde gemeente draagt de ge meente Tholen maximaal een half miljoen subsidie bij. De her vormde gemeente zelf sharrelt via verschillende acties geld bij elkaar. Specialisten Volgens de gemeentewoord voerder duiken tijdens het werk regelmatig zaken op die niet werden verwacht. „Soms gaat het om meevallers, soms om te genvallers. Voor de restauratie van bepaalde verbindingsdelen bijvoorbeeld moeten loden be kledingen worden verwijderd en dan weet je nooit wat erachter zit. En voor bepaalde met- selklussen heb je ineens specia listen nodig. Maar dat is bijna bij elke restauratie." Het jubilerende echtpaar Allemekinders uit 's-Gravenpolder. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster 'S-GRAVENPOLDER - Hoe wel het dinsdag toch precies 65 jaar geleden was, vierden Jan (86) en Maria (85) Alleme kinders uit 's-Gravenpolder hun huwelijksfeest die dag niet. Ze stelden het één dag uit. Vandaag (woensdag) wordt er op uitbundige wijze gefeest met familie en vrien den. „Dat mag ook wel na zo'n lange en fijne tijd samen", zegt Maria. De echtelieden leerden elkaar kennen in hun huidige woon plaats. Zij kwam uit Nisse en werkte op het land in 's-Gra venpolder als 'bessentrek- ster'. Jan woonde in Hoede- kenskerke en ging langs de boerderijen om fruit naar de veiling te brengen. Ongeveer vijf jaar nadat zij elkaar had den ontmoet, ging het stel trouwen. Jan heeft met veel plezier on geveer 40 jaar in de boom gaarden gewerkt. Hij deed al les: snoeien, plukken, fruit op halen en wegbrengen. Erva ring met het boerenbedrijf had hij al, want als kind hielp hij zijn vader altijd op de boer derij. Jan ging op zijn 65-ste met pensioen. Maria hield zich voornamelijk bezig met het huishouden. Het paai' kreeg zeven kinde ren, heeft 37 kleinkinderen en 30 achterkleinkinderen. De twee vinden het heerlijk als de familie op bezoek komt. Ma ria geniet er ook van dat ze de huwelijksfeesten van haar kleinkinderen nog mee kan maken. „Het is toch speciaal als je ze ziet trouwen." Jan en Maria hebben altijd ge woond in 's-Gravenpolder. Maria breit af en toe sokken voor de familie en Jan fietst nog heel wat af. Vandaag gaan ze met hun kinderen er gens uit eten en vanavond is er een feest voor familie en vrienden. Eigenaar van onverzekerde auto gaat vrijuit TERNEUZEN - Een 30-jarige man uit Sluis kreeg dinsdag op de zitting van het kantonge recht in Terneuzen het voordeel van de twijfel. De man had een onverzekerde auto op een pri- ve-parkeerplaats bij zijn Hat aan de Klokstraat staan. Hij kreeg desondanks op 27 februa ri van dit jaar een proces-ver haal van de politie. De Sluissenaar bestreed de over treding. „Ik heb een eigen par keerplaats, die ik met een ket ting kan afsluiten. Aan het begin van de straat staat ook een bord met privé-parkeerplaats. Ik had al verschillende sloopbedrijven opgebeld om de auto weg te ha len, maar ze kwamen niet." Officier van Justitie mr Y. A. C. C. Willems erkende dat het voertuig niet op de daarvoor bestemde openbare weg stond en daardoor niet strafbaar zou zijn. „De parkeerplaats is blijk baar niet voor iedereen toegan kelijk. We kunnen daar ons nu niet meer van overtuigen. Van mij krijgt u het voordeel van de twijfel. Daarom kan ik niet an ders dan tot vrijspraak komen", stelde ze vast. Ook de kanton rechter mr M. J. M. Klarenbeek zag geen reden om hiervan af te wijken. natuur laat je leven Een lid van Natuurmonumenten krijgt het Handboek met terreinen, korting op kaarten en boeken, plus 4x per jaar het tijdschrift Natuurbehoud. ta Ik steun ons natuurbehoud en J4 A word lid van Natuurmonumenten. Stuur mij de acceptgiro a 35.- per jaar voor het gezinslidmaatschap. postcode. woonplaats 0 lk ben 65+ (ofjonger dan 21) en betaal 17,50. van onze verslaggever ZONNEMAIRE - Woningbouw vereniging Beter Wonen vraagt van de gemeente Brouwersha ven een bijdrage van 75.000 gul den voor de nieuwbouw van vijf seniorenwoningen aan de Oprit in Zonnemaire. Dit geld is be doeld om de huisjes wat 'histo rische kenmerken' mee te ge ven, aldus directeur Ph. H. van Doorne van de woningbouw vereniging. Van Doorne hoopt dat de werkzaamheden volgend jaar februari van start kunnen gaan. De woningbouwvereniging wil nieuwbouw plegen aan de Oprit omdat de huidige woningen in slechte staat van onderhoud verkeren. Twee onderzoeken hebben aangetoond dat er scheuren zitten in het gevelmet selwerk, dat kozijnen, ramen en deuren verrot zijn en dat de dak pannen voor een groot deel zijn verweerd. Ook is het sanitair aan vervanging toe, zijn de wo ningen niet geïsoleerd en vol doen verschillende installaties niet aan de voorschriften. Uit be rekeningen blijkt dat nieuw bouw goedkoper is dan renova tie. Op de plaats waar nu de ze ven huisjes staan, wil Beter Wo nen vijf wat luxere senioren wo ningen terugbouwen. De bouwplannen vielen aanvan kelijk niet in goede aarde bij de bewoners van de Oprit 6 tot en met 18. De uit 1911 stammende woningen verkeerden juist in goede staat, beweerden enkelen dooi H1L' van hen. Bovendien zouden panden te karakteristiek zijn zomaar te slopen. Toch hebJSho de bewoners zich neergelegd deril het plan. Volgens Van Dooin. P zullen de nieuw te bouwen zen meer ruimte bevatten de huidige panden De huurjioor per woning zal 690 gulden maand bedragen. Dat is b 400 gulden meer dan de huil huur. Het merendeel van de dige bewoners heeft echter kennen gegeven één van nieuwe panden tè willen bet ken. Uien aan lg \uèt Ruin Kenmerken Deze nieuwe huizen, die vol Van Doorne wel met eigent materiaal worden gebouwd, len qua bouwstijl doen den aan het begin van deze eeuw voorbeeld van de 'historiserlij kenmerken' noemt Van Doc cop} de dakkapellen die op enlnaa? panden zullen verschiji g en Vindt de gemeente het gevn de bedrag te hoog, dan kantore plan alsnog op details wor |fet aangepast, meent de Beter- m l nendirecteur. Wil de gemee jan geen geld beschikbaar ste and dan zal Beter Wonen andere berder seniorenwoningen li bouwen. De commissie algemene zal ruimtelijk beheer en finam van de gemeente Brouwen ,nm ven zal zich donderdag vember over het subsidie zoek buigen. De vergadering gint om 19.30 uur. in het sta huis te Brouwershaven. lak om Man Mare net i nel. Kina kant iade The i anc m C van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 32-jarige inwoner van Burgh- Haamstede veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 1500 gulden boete voor ongeoorloofd vuur wapenbezit. De politie vond op 2 juni bij een huiszoeking in zijn toenmalige woning in Ellemeet een pistool en een alarmrevol ver plus 23 kogels van het kali ber .22. De politie was in actie gekomen na een tip. De man uit Burgh-Haamstede, die een discotheek in Renesse heeft, zei dat hij vaak met veel geld onderweg was en dat hij meermalen was bedreigd. Dat was voor hem reden geweest het pistool aan te schaffen. De ge vonden kogels, van hetzelfde ka liber als zijn pistool, hoorden volgens hem niet bij dit wapen. Zij zouden samen met de long ri fle van zijn vader in zijn bezit ge komen zijn en alleen geschikt zijn voor het geweer, dat hij ove rigens niet meer had. Op een vraag van politierechter mi1 C. Kool waarom hij het geld Al Pc Een leer. ïear n hc Dick, 'enfi tolkt ren l niet direct naar een bank bra antwoordde de verdachte dal jrob het. 's nachts na sluitingstijd' de disco te riskant vond enorme bedragen in de nai kluis van de plaatselijke ban deponeren. Als bekend zou den dat hij daar dagelijks dagopbrengst van heenbracht, zou hij al snel slachtoffer van een berov worden, meende de discotht eigenaar. Aannemelijk De argumenten klonken aan melijk maar deden niets het feit dat de man geen verg ning voor het vuurwapen Daarbij kwam dat hij in door de Rotterdamse rechtbs tot drie maanden voorwaard! ke gevangenisstraf was ven deeld voor een mishandel) Die vond plaats in een and discotheek van de man. De tierechter concludeerde grond daarvan dat hij gene was tot gewelddadig gedrag; zeker in combinatie met vt wapens rampzalige gevoli zou kunnen hebben. Het von was conform de eis. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Een goed boek is vooral spannend. „Een deugde lijke intrige is een voorwaar de." Dat vindt schrijver Tho mas Rosenboom, die dit jaar de Librisprijs won voor zijn histo rische roman Gewassen vlees. „Zelf krijg ik een boek zonder goede plot met moeite uit", be kende hij gisteravond aan een publiek van ongeveer vijftig be langstellenden, overwegend le den van de Schouwse leesclub. Rosenboom werd in de RSG Prof. Zeeman in Zierikzee onder vraagd door Frank van Doese laar, docent Nederlands in Mid delburg. De bijeenkomst was georganiseerd door een samen werkingsverband van een plaat selijke boekhandel, de RSG, de bibliotheek en de leesclub Schouwen. Jaarlijks organise ren zij twee of drie literaire avonden met bekende Neder landse schrijvers. Thomas Rosenboom debuteer de in 1983 met de verhalenbun del De mensen thuis. Twee jaar later verscheen Vriend van ver dienste. Daarna liet de schrijver een tijdje op zich wachten. Zijn derde boek Geioassen vlees, dat gisteren het thema vormde, kwam vorig jaar uit. Gewassen vlees speelt zich af in 1748. „De intrige bedenken is verreweg het moeilijkste ge weest", vertelde Rosenboom. De lezers mogen de ingelaste histo rische hoofdstukken van hem best overslaan. Zijn imposante werk, een dikke pil van 732 blad zijden, is volgens hem in de eer ste plaats een spannend lees boek. mee kon doen. Ik had na hel ronden van mijn studie mijn* ste boek gepubliceerd. Dat i ze gelezen in de krant." De d boekjes zelf waren overigens delijk saai'. Toch raakte hij door gefascineerd, en ging zich verder documenteren, chieven heb ik niet gera pleegd. Ik ben vooral twee hands boekwinkels ingedoke zei Rosenboom. Gedisciplineerd noemt hij i zelf niet. „Ik heb verder weinij doen in het leven", bekende „Zo'n boek wordt een obses Ik ga hard werken uit angst' niet af te krijgen." Plezier in schrijven heeft hij desondi wel: „Ik verheug me er somsi op een bepaalde scène." Toen hij het boek uiteinde voor het eerst aan een kennis lezen, drukte hij hem op hett vooral positieve kritiek te lf ren. „Ik was er al zeven jaari bezig geweest", verklaarde „Dan kun je er niet veel ro aan veranderen." Hij was alweer aan het onttf van een nieuw boek begonr toen de Librisprijs roet in eten gooide. „Ik kreeg ineens veel afleiding, dat ik het w even aan de kant heb geS Toch lichtte hij gisteren een je van de sluier op met hetvi lezen van een kort verhaal; hij in zijn volgende roman verwerken. Meer dan deze k( blik in de keuken wilde hij err over verklappen. Hospita De schrijver vertelde dat het idee voor het boek hem is aange reikt door zijn toenmalige hospi ta. „Zij gaf mij een aantal dag boekjes aan van een historische nazaat uit de achttiende eeuw, met de suggestie dat ik er iets Inbraak woning KRUININGEN - In een woni aan de Zandweg in Kruinin! is in de nacht van maandag dinsdag ingebroken terwijl bewoners thuis waren. Die o dekten de inbraak pas de gende ochtend. Gemist wc een nog onbekend geldbedi De inbrekers zijn via een binnengekomen. De gemeente Middelburg neemt begin '96 een besluit over de nieuwe locatie voor jongerencentrum Midgard en een popoefenruim- te. foto Lex de Meester De muren van de toren bij de Nederlands hervormde kerk in Tholen worden grondig opgeknapt. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 30