Juppé komt met vechtkabinet PZC VS spelen een spel met Navo PvdA-fractie plaagt Tommei Dure reorganisatie K Nieuwe Franse regering gaat twee moeilijke jaren tegemoet Alarm in China over morele crisis op scholen Russische beer terug in de Tweede Kamer w Het tweede kabinet-Juppé, dat gistermiddag in Frank rijk is gevormd, is met 32 be windslieden negen ministers en staatssecretarissen kleiner dan het vorige: een vechtkabinet dat de komende twee moeilijke jaren een serie heel impopu laire maatregelen zal moeten nemen. Een uiterst strijdbare Juppé heeft dat gisteravond nog eens verduidelijkt voor de televisie. Voorlopig zit er geen lastenver lichting in de lucht, wèl een hoop sociale onrust. Gezien de staatsschuld blijkt het onmogelijk de verkiezings beloftes te verwezenlijken die president Chirac een half jaar geleden deed: grofweg hogere salarissen en minder belasting over de hele linie, en vooral een aanzienlijke beperking van de werkloosheid. Eerst moet de financiële situatie van Frankrijk weer gezond zijn. De staatsschuld is opgelopen tot 1100 miljard gulden, ofwel twin tigduizend gulden per Frans man. Twee weken geleden heeft presi dent Chirac zelf ook al sanerin gen aangekondigd. Het afgelo pen weekeinde hebben presi dent en premier beslist dat een - zorgvuldig geheim gehouden kabinetswijziging daarom on vermijdelijk was. Acht vrouwen moeten het veld ruimen, niet altijd om even dui delijke redenen. Er zijn er nog vier over: een echte minister, een onderminister en twee staatsse cretarissen, Ook de benjamin van de regering, de net 30-jarige staatssecretaris en woordvoer der van de regering Francois Ba- roin, komt niet terug. Gaullisten Daarentegen doen enkele zwaargewichten hun intrede: de gaullisten Perben (ambtenaren zaken) en Borotra (industrie), en de liberale burgemeester van Marseille Gaudin (planning, ste delijke problemen en integratie) en Lamassoure (belastingzaken en woordvoerder van de rege ring). Lamassoure was tot mei minister voor Europese zaken. Onder de nieuwkomers is een aantal aanhangers van de gaul listische oud-premier Balladur, die in de verkiezingscampagne al bezuinigingen predikte. Hun deelname in de regering moet de band in het om de begroting ru ziënde regeringskamp herstel len. Er komt een enorm groot minis terie van sociale zaken en arbeid met aan het hoofd Jacques Bar- rot, tot nu toe minister van ar beid. Enkele zogenaamde fanta sie-ministeries, zoals dat voor de solidariteit tussen generaties, verdwijnen. De grote ministeries van binnenlandse zaken, justi tie, defensie en buitenlandse za ken. blijven in handen van de zelfde mensen. De competentie van de verschil lende bewindslieden, die elkaar hier en daar overlapte, is sterker afgebakend.. Dat moet voorko men dat ruzie ontstaat binnen het kabinet, en bewindslieden tegengestelde uitspraken doen. De linkse oppositie in Frankrijk noemt de wijziging een teken aan de wand dat er paniek is in regeringskringen. De komende weken wordt duidelijk in hoe verre de regering van plan is een harde lijn te voeren van bezuini gingen, inkrimpingen en vragen om ..offers". Dat gebeurt aller eerst bij de behandeling van de begroting van sociale zaken dat kampt met gigantische tekor ten, met name wegens het zie kenfonds. Begroting Kamervoorzitter Séguin, ook een gaullist, was overigens hele maal niet te spreken over het plotse ontslag van de regering gistermorgen. De Kamer was be zig met de behandeling van de begroting, toen het bericht bin nenkwam. De besprekingen zijn onmiddellijk gestaakt. „Het is nog nooit eerder vertoond dat een regering het liet afweten tij dens begrotingsbehandelingen. Ik beraad mij op de juridische consequenties", zei een nijdige Séguin. Het is inderdaad de vraag wat er nu nog over is van de op tafel liggende plannen van de vorige regering. Wisselmarkten Het onverwachte aftreden van de regering-Juppé veroorzaakte de nodige verwarring op de Eu ropese wisselmarkten. De koers van de franc ging in eerste in stantie omlaag, maar veerde al snel weer op tot 32,400 gulden per honderd bij het slot van de handel. Dat was duidelijk hoger dan de slotkoers van 32,310 gul den op maandag. Het aftreden van een regering van onze correspondente in Brussel Aly Knol De Amerikanen hebben nog geen haast met de benoeming van een nieuwe Navo-topman. Door toedoen van de Verenigde Staten konden de Navo-ambassa- deurs gisteren in Brussel geen consensus bereiken over één van de twee kandi daten voor de baan, ex-pre mier Ruud Lubbers en de Deense oud-minister van buitenlandse zaken, Uffe El- lemann-Jensen. Er is echter evenmin een veto over één van hen uitgesproken. In de komende dagen wordt het 'peilen' van de stemming in de zestien hoofdsteden van de Navo-landen en op het Navo-hoofdkwartier in Brussel voortgezet. Bij het reguliere overleg van de Na- vo-ambassadeurs zal de kwestie vandaag niet aan de orde komen. Een nieuwe 'in formele ronde' is voor vrij dag voorzien. In Brussel vraagt men zich inmiddels af wat de werkelij ke reden voor de Amerikaan se vertragingstactiek is. „De Amerikanen spelen een spel", wordt in Navo-kringen gezegd, „maar we weten niet welk spel". Met het traineren van de benoeming lijken de kansen voor beide kandida ten gestaag te slinken en wordt het opduiken van een nog onbekende derde 'ver rassingskandidaat' waar schijnlijker. De Ampri kanen voelden zich gepasseerd, toen de grote Europese landen Frankrijk, Groot-Brittannië en Duits land vorige week openlijk hun steun voor Lubbers uit spraken. Europese diploma ten ergeren zich echter op hun beurt over de Amerika nen, die zich als 'een ver wend kind' zouden opstel len. „De Europeanen hebben nog nooit een keuze van de Amerikanen voor de mili taire chef van de Navo ge blokkeerd", zei een Franse diplomaat. „Nu moeten zij zich niet verzetten tegen een heldere Europese keuze voor de secretaris-generaal". Tra ditioneel is de militaire Navo- opperbevelhebber een Ame rikaan en de politieke secre taris-generaal een Europe aan. Andere diplomaten lieten doorschemeren dat het vaak de Amerikanen zelf zijn, die allerlei initiatieven binnen de Navo nemen zonder de Europeanen te raadplegen. Niemand in Brussel gelooft, dat de VS overigens louter uit onvrede over de Europea nen de benoeming van een opvolger voor de op 20 okto ber afgetreden Belg Willy Claes ophouden. Er zo ook onenigheid kunnen meespe len tussen het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en dat van defensie. En tenslotte zouden de Ame rikanen gerede twijfels om trent Lubbers kunnen koes teren. Tijdens het zogeheten 'solli citatie-gesprek', waarvoor Lubbers vorige week in Was hington moest opdraven, zou hij een onbevredigend antwoord hebben gegeven op de vraag hoe hij de toe komstige uitbreiding van de Navo ziet. De Amerikanen zouden voorts, met het oog op de vredesmacht voor Bos nië, liever iemand zien met een uitgesproken militaire achtergrond. Lubbers ont beert die. Koeweit Bovendien is er nog de kwes- tie-Koeweit, daterend uit de jaren tachtig, toen Lubbers onhandig familiezaken met regeringsinvloed leek te ver mengen. De Amerikanen willen na het debacle met Claes niet nog eens worden geconfronteerd met 'skelet ten in de kast'. De Amerikaanse regering heeft er grote moeite mee het Congres te overtuigen van de noodzaak om straks twin tigduizend soldaten naar Bosnië te sturen om met an dere Navo-troepen en Russi sche eenheden toe te zien op de uitvoering van het vre desplan. De 'sollicitatie-ge- sprekken' met Lubbers en Ellemann-Jensen zouden in dit scenario moeten worden uitgelegd als teken, dat de VS-regering de benoeming van de nieuwe Navo-leider uitermate serieus neemt. „De VS hebben iemand no dig die sterk eri effectief voor de Navo en de politiek van de Alliantie kan optreden en het Congres kan beïnvloe den", aldus kringen rond de Navo. „Er zijn kennelijk twij fels of Lubbers daarvoor de capaciteiten bezit". veroorzaakt normaal gesproken een koersdaling van de betref fende valuta wegens vrees voor politieke instabiliteit. Dat ge beurde aanvankelijk ook bij de franc. Maar valutahandelaren meenden bij nader inzien dat het effect juist positief zal zijn. Zij gingen er van uit dat de nieuwe regering meer daadkracht aan de dag zou leggen bij de sanering van de Franse overheidsfinan ciën. De reactie van de effectenbeurs in Parijs liep parallel. De CAC-40 index ging eerst met zeventien punten omlaag, maar sloot uit eindelijk 34.71 punten hoger op 1857,35. Dat betekende een winst van 1,9 procent. ANP Een student in China heeft uit wraak voor getreiter een bom op school la ten ontploffen. Daarbij kwamen hij en twee medestudenten om. De media grij pen dit aan om te waarschuwen tegen hel verval van de morele waarden. De explosie werd veroorzaakt door Zeng Zihua. Hij werd gepest en vernederd door drie klasgenoten: Shu, Xu en Zuo. Twee weken voor de fatale gebeurtenis werd de 18-jarige Zeng door het drietal in elkaar geslagen, omdat hij weigerde zijn geld voor de lunch af te geven. Elf dagen later liep Zeng kalm de klas in, stak de lont van de bom aan en 'sloeg zijn armen om Shu heen' om te voorkomen dat hij zou vluchten. De politie benadrukt dat de jongemannen enig kind waren en dat Zeng en Xu uit een-oudergezinnen kwa men. „Deze tragedie toont aan dat we ernstig moeten nadenken over de manier waarop wij onze kinderen opvoeden", schrijft het Wen Hui Dagblad. Het éën-kind beleid om de bevolkingsgroei af te remmen levert een generatie op die niet gewend is met broertjes en zusjes op te groeien en te de len. Bovendien hebben de economische hervormingen de maatschappij drastisch veranderd. Alles lijkt nu te draaien om rijk worden. GPD Staatssecretaris tegen onderzoek Limburgse woningcorporatie door Koos van Wees In politiek Den Haag vielen ze van verbazing bijna van hun stoel. Terwijl zich in de Tweede Kamer een meerderheid begon af te tekenen voor een parle mentair onderzoek naar de fi nanciële puinhoop bij de Lim burgse woningbouwvereniging WBL, greep staatssecretaris Dick Tommei (volkshuisves ting) naar de telefoon. Remi Poppe, eenvoudig kamer lid van de tweemansfractie van de SP, werd gebeld, en Jet Nij- pels, van de gelijknamige drie mansfractie. Ook Paul Rosen- möller (GroenLinks) kreeg tele fonisch het verzoek eerst Tom mei zelf te horen alvorens te be slissen over een parlementair onderzoek. Waar enerzijds WD en PvdA voor een onderzoek zijn en anderzijds CDA en Tommels eigen D66 tegen, geven de klei nere partijen de doorslag. Maar het is niet gebruikelijk dat een lid van de regering ze op zijn vrije zondag belt om steun. Tommels actie had overigens wel succes. Morgen geeft de Tweede Kamer hem de kans als nog zijn visie te geven op het ont staan van de schuld van 175 mil joen gulden bij de Limburgse huisvesters. Maar de telefonade van de bewindsman valt volgens kritische beschouwers verder moeiteloos onder het leerboek: 'Hoe te handelen op weg naar een zekere nederlaag'. Want de kans dat het onderzoek er niet komt, Tommels eigenlijke doel, wordt verwaarloosbaar klein geacht. Hardnekkigheid Vooral de hardnekkigheid waar mee de staatssecretaris zich ver zet tegen een parlementair on derzoek, heeft verbazing ge wekt. Tommei zit er nog te kort, siqds eind augustus vorig jaar, om alle schuld voor de ontstane miljoenenschuld te dragen. Bo vendien zal een onderzoek al gauw een paar maanden duren, wat hem de mogelijkheid geeft orde op zaken te stellen. Tegen de tijd dat de uitkomsten be kend worden, zal dus niemand meer behoefte hebben aan een politieke afstraffing van de staatssecretaris. Met enig geluk kan de volledige lading mest neerdalen op het hoofd van zijn voorganger, de huidige CDA- en oppositieleider Heerma, onder wiens bewind het gelazer met WBL begon. Het echec van de Limburgse wo ningcorporatie werd onlangs feilloos ontleed in een rapport van de kamerleden Duivesteijn (PvdA) en Hofstra (VVD), waar uit bleek welke absurde brief wisselingen zijn gevoerd over de miljoenenschuld, zonder dat er een vinger werd uitgestoken. Vanaf begin 1993 stuurden aller lei instanties het bijna panisch om hulp vragende bestuur van de Limburgse woningbeheerder van het kastje naai- de muur. Ook Tommei deed daaraan mee, door tamelijk formeel elke ver antwoordelijkheid van VROM voor de ontstane situatie af te wijzen. „Het gaat ons er vooral om te achterhalen waarom de instel lingen naar elkaar bleven wij zen, terwijl de schuld ondertus sen opliep", zegt Duivesteijn. .Tommei is in dat proces be schadigd. Eerst ontkent hij ver antwoordelijkheid, later zegt hij in een brief aan de Kamer dat zich een aantal onvoorziene ont wikkelingen hebben voorge daan. Die ontwikkelingen, zoals de verzelfstandiging" van wo ningcorporaties, waren echter al langer bekend. Daarmee erkent hij öf verantwoordelijk te zijn. of WBL eerder bewust te hebben laten zwemmen". D66, Tommels eigen partij, zal niet toestaan dat na minister Sorgdrager een nieuwe D66-be- windsman beschadigd wordt. PvdA en VVD beseffen dat. Als Tommei een oplossing vindt voor de problemen waarin WBL zich bevindt, mogen sancties daarom achterwege blijven. Maar rnet name de PvdA laat Tommei graag in de waan dat zijn politieke voortbestaan ter discussie staat. Dat is een mooi middel om te bereiken dat Tom mei wat meer tegemoet komt aan de wensen van Duivesteijn. De PvdA'er is een verklaard te genstander van de toenemende verzelfstandiging van de wo ningbouwverenigingen, ingezet onder Heerma. Corporaties die luxe villa's bouwen, zich in de makelaardij begeven en par keergarages exploiteren, mis bruiken de subsidies die ze heb- Reorganisatie in het bedrijfsleven wordt duurder. Tweede Kamer staat achter staatssecretaris Li schoten (WD) van sociale zaken, die de grote bedrijv een extra bedrag op de ww-uitkering wil laten betale De bewindsman zoekt al enige tijd naar een manier o vooral grote winstgevende bedrijven mee te laten bet len aan de uitkeringen voor werklozen. Het stoort he dat werkgevers mensen op straat zetten om hun bedr ven beter rendabel te maken, zonder dat ze daar fina cieel veel tegenover stellen. Ook PvdA-fractievoorzitter Wallage heeft in het ope baar zijn ongenoegen met de situatie duidelijk maakt. Hij wees enige tijd geleden op Philips dat steei grotere winsten maakt, maar aan dq andere kant mi der produktief personeel op straat zet. Wallage doeli toen onder meer op de situatie in Terneuzen. Philips v daar een aantal mensen ontslaan om een deel van produktie over te brengen naar Polen, waar de lor aanmerkelijk lager liggen dan hier. De PvdA-voorm stelde toen voor met een tijdelijke loonsubsidie werknemers in dienst te houden. De werkgeversorgai saties waren er als de kippen bij om dat plan af te sch ten. Het zou de bedrijven geen financiële verlichting! ven. De werkgevers zien wel wat in het ophoesten van gt voor een beperkte periode van de werkloosheid. Zij w len de wettelijke betalingstermijn voor de kosten van werkloosheid van dertien weken uitbreiden naar zest twintig weken. Daarmee zijn we er niet. De overheid hoeft dan wel waar minder bij te dragen aan de geldverslindende w maar dat is slechts een tijdelijke financiële verlichtii Uiteindelijk worden de uitkeringen toch weer betai uit de staatskas en daarmee door de werkenden. Vc de werknemers die worden ontslagen, maakt het bovt dien niets uit of hun voormalige baas of de overheid h uitkering betaalt. Zij staan op straat. Nu kan niemand een bedrijf verbieden te reorganiseri Soms is het gewoon een kwestie van overleven. Mf het is moeilijk te verkopen dat een bedrijf dat torenhc winsten maakt, een deel van de werknemers overboi acht. door Paul Koopman en Maurice Wilbrink Voor het eerst sinds in 1989 de Berlijnse Muur viel, is de Russische beer terug in de Tweede Kamer. Met Jellsin in het ziekbed en de presidents verkiezingen voor de deur, is het Rode Gevaar in het Neder landse parlement weer serieus onderwerp van gesprek. De uit breiding van de Navo in ooste lijke richting mag de grootste militaire en politieke macht in Europa niet ontrieven, luidde gisteren de boodschap. Vorig jaar benadrukten alle gro te fracties nog dat Rusland geen 'vetorecht' heeft over de uitbrei ding van de Navo. De uitbrei ding van het bondgenootschap met landen als Polen, Tsjechië en Hongarije moest voortvarend ter hand genomen worden, of het Kremlin dat nu leuk vond of niet. Nu, twaalf maanden later, liggen de zaken een slagje an ders. De buitenlandspecialisten van CDA, VVD, D66 en PvdA hebben belangstelling voor de gevoeligheden van het Kremlin. „Van uitbreiding van de Navo kan nu geen sprake zijn. Stabili teit in Europa is ondenkbaar zonder goede verhoudingen met Rusland", zei WD-kamerlid Van den Doel bij de bespreking van de begroting van Buiten landse Zaken. CDA'er Bukman waarschuwde: „Uitbreiding van de Navo mag niet zodanige reac ties in Rusland oproepen dat dit de onveiligheid bevordert". PvdA-kamerlid Gerrit Valk op perde: „We moeten missch bereid zijn tot concessies, zc het niet stationeren van kenv pens in voormalig Oost-Euri of het niet legeren van Am kaans/Europese troepen daa D66'er Bob van den Bos: „Ik de grote betekenis van een tensieve dialoog en samenw king met Moskou benadri ken". Koudwatervrees Waar die plotselinge koudwal - vrees uit voortkwam werd n helemaal duidelijk. In zijn 'v ligheidsanalyse' bij de defeni begroting had minister Vo| hoeve nog geschreven dat 1 Rode Leger in vergaande sfc van ontbinding verkeert. Da over voorlopig geen zorgen d concludeerde hij. Maar zijn p tijgenoot Van den Doel is d niet zo zeker van. Wellicht hoi juist die ontbinding zélf een sico in, stelde hij. „Een verd desintegratie is niet uitgeslot Welke waarde hecht de reger Je aan de Russische generales die zijn defensiestrategie ron. aanpassen en opnieuw kernfP®, pens bij Kaliningrad wil sen?". •ond ipeli wijl marl pen I De uitbreiding van de Navo» landen als Polen, Tsjechie Hongarije moet nog maar etf" wachten, meent een kam meerderheid. Als er al een breiding tot stand komt, mj dat maar 'land voor land' g suggereerde Van den Doel. I ander idee is een voorlopig maatschap aan te bieden. wijze van tussenstap". Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) eerder dit jaar in gesprek met PvdA-fractieleider Wallage en Versnel vanD66 in de wandelgangen van de Tweede Kamer. foto GPD ben gekregen voor de bouw van betaalbare huizen. Bovendien vreest Duivesteijn dat de over heid zijn greep op de huuront- wikkeling kwijtraakt als de ver zelfstandiging niet wat wordt in geperkt. Tommei, nu toch dik een jaar in dienst, voelt er echter weinig voor het beleid van Heer ma terug te draaien. De WBL-affaire is daarmee voor de PvdA niet meer dan een stok om de hond te slaan. Komt Tom mei Duivesteijn tegemoet, dan is er weinig aan de hand. Verzet hij zich, dan blijft Duivesteijn hem achtervolgen. Het ver klaart de angst van de bewinds man voor een onderzoek. Hij heeft niets te verbergen, heeft waarschijnlijk ook niks ver keerds gedaan, maar wordt ach tervolgd door mensen die de uit komst graag gebruiken in het spel om de knikkers. Onder die dreiging zou je zelfs het onafhan kelijk kamerlid Hendriks om steun gaan bellen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uurj in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 86,75, automatische afschrijving 85,90, franco per post 110,00; per maand 30,50, automatische afschrij ving 30,00; jaarabonnement 335,00, auto matische afschrijving 333,50: jaarabonnement franco per post 440,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,25 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754;316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 169 cent per mm; minimumprijs per advertentie 25,35: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas, Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9.30-12.30 uur. Tel. (0118) 484401, Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC werl DEN tere kanl ww- reor dag men werl De I (D66 spro bedi ring. men de S WE teke drij\ best ontz mee ciële ten Het su sl De ministers van de oude Franse regering in mei van dit jaar. Premier Alain Juppé (midden) heeft gistermiddag een nieuwe regering gevormd. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 2