ROVINDIALE ZEEUWSE IflillfC VdA kiest voor strafkortingen éotc.. Gynaecoloog Prins gaat vrijuit Het extraatje van Honig en Oryza. Insluipers maken Walcheren onveilig Gimbière Defensie onderzoekt inzetten van Natres bij vredesoperaties 4 WEKEN 2.84 Nu uw tuin renoveren? JA..., NATUURLIJK! Hardere aanpak werklozen Gedwongen afkicken junks OR NAAR DE MANTELWEEK Dijkstal overlegt maandag met politiebonden Collegegeld met 150 verhoogd Inval politie Terneuzen 13 VOOR 14,25 O :38e jaargang no. 265 Voensdag 8 november 1995 osse nummers 1,50 Nevelig en rustig LËH Veel bewolking, geen neerslag. In de ochtend nog plaatselijk oplossende mist. Maximum temperatuur 10 gra den. De westelijke wind is matig. >en, Aanleggen Onderhoud van uw tuin door: ET Beveland Groenprojektem». van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het aantal insluipingen in woningen neemt op Walcheren toe. In de maand oktober vonden op Walcheren 58 woning-inbra ken plaats waarvan in bijna 40 procent sprake was van inslui ping. Landelijk ligt het gemiddelde op 25 procent. Bij insluipingen zijn er geen braaksporen en krijgt het slachtoffer niets ver goed van de verzekering. De in sluipingen gebeurden zowel overdag als 's nachts. In 11 ge vallen kwamen de inbrekers binnen via de zogenaamde hengelmethode, die alleen mo gelijk is als de voordeur niet op het nachtslot zit. Twaalf an dere keren maakten de inbre kers gebruik van niet goed af gesloten ramen of deuren. Het inbraakpreventieteam advi seert mensen extra maatrege len te treffen, zoals waardevolle spullen niet 'voor de pak' laten liggen en 's nachts eventueel meenemen naar de slaapka mer, In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Vlissingen weer insluipers aan het werk geweest. Bij een woning aan de Colijnstraat bleeft het bij een poging tot omdat de deur op het nachtslot zat. De bewoners werden omstreeks twee uur wakker van gemorrel aan hun voordeur. Ze zagen nog net hoe een jongen met kort donker haar op een fiets zonder spat borden in de richting van het Arnold Appad reed. Uit een woning aan de J. M. Kemperstraat werden echter een antwoordapparaat en een videorecorder meegenomen door een insluiper. De deur zat niet op het nachtslot. ?t 8- mse ibbe! "nM»' ioui doo 3d0C DEN HAAG (ANP/GPD) - Onder ruk van haar leden wil de Par- ij van de Arbeid werklozen die en aangeboden baan of oplei- ing weigeren, korten op hun itkering. Drugsverslaafden ie zich langdurig schuldig ma- en aan criminaliteit moeten vorden gedwongen af te kie len. Dat staat in een ontwerp- esolutie over het beleid op niddellange termijn. Uit een iquête is gebleken dat de 'vdA-leden zo langzamerhand enoeg hebben van een zachte anpak van deze twee groepen. net! ;u ij botst i >g q and va ei wee teed ui Loec To obbt n me te e gelif ei nslo Hai Nam$e en 5' on-Bf Roeit k Vide Jei lamy :it 2-1 Beto i, houd van uitkering. De betrok kenen kunnen er zelfs nog iets bij verdienen zonder hun inkom sten direct in te leveren bij de so ciale dienst als hun bezigheden in dienst staan van het vinden van een betaalde baan. Ondanks de verruiming van de definitie vreest de PvdA dat er uiteindelijk een groep werkzoe kenden overblijft voor wie geen hoop meer is op betaald werk. Zij moeten niet worden lastig ge vallen met een sollicitatieplicht. „Voor hen fungeert de uitkering als een bestaanszeker inkomen, zonder dat daar verdere eisen aan worden gesteld". Soft drugs vrij Ook voor het drugsbeleid dat de sociaal-democraten voor ogen staat, geldt het predikaat „streng maar rechtvaardig". Hardnekkige criminele junks moeten gedwongen afkicken. Maar ook pleit de PvdA voor ver der onderzoek naar het vrijge ven van soft drugs. Het aantal experimenten met de verstrek king van hard drugs onder medi sche begeleiding moet worden uitgebreid. Grote nadruk moet het onder wijs krijgen. „Dat vereist forse investeringen", zei partijvoorzit ter Rottenberg in een toelich ting op de voorstellen. Het par tijbestuur wil voor dit doel mo gelijke belastingmeevallers ge bruiken. Extra geld voor hoger onderwijs is nodig omdat de economie steeds beter opgeleiden vraagt, aldus Rottenberg. Zo moedigt hij de overstap van hoger be roepsonderwijs naar universitei ten aan, waar het kabinet dat uit bezuinigingsoverwegingen be lemmert. De extra aandacht voor het ho ger onderwijs mag niet ten koste gaan van het basis- en voortge zet onderwijs. Het PvdA-be- stuur vindt het gebruik van sociale zekerheid moet ;reng en rechtvaardig' worden, o blijkt uit de ontwerp-resolu- ae. Behalve in een hardere aan- van werklozen voorziet het ;uk in een andere benadering an het begrip werkloosheid. De vdA stelt dat lang niet ieder- ;n zonder betaalde baan in het ervolg als werkloze door het le en behoeft te gaan. Door 'ver- liming van het arbeidsbegrip' omen ook vrijwilligersactivi- ïiten en zorgtaken voor de kwa- ficatie arbeid in aanmerking. >e PvdA noemt dergelijke acti- iteiten 'basisbanen'. Die kun- in worden uitgevoerd met be- iloten zeggen vertrouwen n KI.M- ïlircctie op 1MSTELVEEN (ANP) - De ver- leersvliegers van de KLM heb- len dinsdag het vertrouwen in 'lun directie opgezegd. "ijdens een ledenvergadering an de Vereniging van Neder- fondse Verkeersvliegers (VNV) lebben de piloten een motie van 'antrouwen aangenomen. Hier- j oor zit het conflict over een ieuwe cao opnieuw muurvast. let is de piloten in het verkeer- keelgat geschoten dat de CLM-directie een eigen uitleg ifeeft aan het onderzoek naar de losten van de vliegers. Dit on- "irzoek, door de bemiddelaars tutten en Langman, moest juist en einde maken aan een lang jlepend cao-conflict, dat in juni eidde tot stakingsacties van de Bë'gers. :ri| btun; Klooi DIVERSE AANBIEDINGEN LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Na afloop van het ultimatum dat de politiebonden aan minister Dijkstal hadden gesteld, gistermiddag 12.00 uur, sprak een kader lid van de politie-vakbond agenten toe in het hoofdbureau in Waddinxveen. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HA<\G (ANP) - De woordvoerders van de vier politiebonden (NPB, ACP, VMHP en ANPV) hebben gisteren, na enige aarzeling, gezegd in te zullen gaan op de uitnodiging van minister Dijkstal om maandag met hem te komen praten over het gerezen cao-conflict. De be windsman van binnenlandse zaken heeft aangekondigd de looneisen van de politie aan zijn collega's in het kabinet voor te leggen. De politie-eisen komen namelijk neer op een slordige 35 miljoen gulden, geld dat de minister niet heeft. Voorzitter Van Duijn van de grootste bond, de Nederlandse Politiebond (NPB), toonde de grootst mogelijke scepsis en zei dat Dijkstal maandag wel met concrete voorstellen moet komen, anders is het on derhoud voor hem niet nodig. De aange kondigde politie-acties, waarvan de eer ste gisteren in de regio Hollands-Midden van start ging, gaan in de tussentijd ge woon door, zei Van Duijn. De actie van de politie Hollands-Midden begon gistermiddag, na afloop van het ul timatum aan Dijkstal, met een vergade ring in diensttijd. Gisteren kwamen agen ten op alle districtskantoren in de regio in vergadering bijeen. De korpsleiding hield de politiemensen voor dat dienstverle ning aan het publiek gegarandeerd moet zijn, noodhulp voorhanden moet blijven en de vergaderingen zo kort mogelijk moeten zijn. In twee andere districten, Gelderland-Zuid en Rotterdam-Rijn mond, gaan vandaag acties van start. Zeeland De politie Zeeland wacht nog met actie voeren. Eerst zijn regio's aan de beurt, waar de bevolkingsdichtheid groter is. „Binnen een week is er in Zeeland niets te verwachten", verwoordt vakbondsverte genwoordiger Geert Doosje het stand punt. „Ik hoop dat het zover niet hoeft te komen." Als de politie in Zeeland van zich zal laten horen zal het optreden net als elders voor al publieksvriendelijk zijn. Voor het hou den van protestvergaderingen zijn al goede afspraken gemaakt met de korps leiding, die volgens Doosje een coulante houding heeft ingenomen. Overeengekomen is dat de noodvoorzie ningen op peil blijven. „Het publiek mag geen last hebben van onze actie. Als er een bankoverval of een ongeval plaats vindt zullen we daar op af vliegen." Tegen de tijd dat de politie in Zeeland aansluit bij de acties rekent de vakbonds vertegenwoordiger op 'een knappe actie bereidheid'. Van de 750 korpsleden zijn er 670 georganiseerd. AMSTERDAM (ANP) - Het hof in Amsterdam heeft dinsdag gy naecoloog H. Prins (50) ontsla gen van alle rechtsvervolging. Ilem was moord ten laste ge legd omdat hij in maart 1993 het leven van een ernstig gehandi capte baby actief had beëindigd door het toedienen van dodelij ke injecties. Procureur-gene raal mr. A. Korvinus had ook om ontslag van rechtsvervol ging gevraagd. De rechtbank in Alkmaar had Prins eveneens ontslagen van rechtsvervol ging- Na de uitspraak van de recht bank in Alkmaar eerder dit jaar ging het openbaar ministerie in opdracht van minister Sorgdra- ger (justitie) in hoger beroep we gens het principiële karakter Ico vil Buijsl (ST| DEN HAAG (ANP)-De Tweede Kamer is dins dag akkoord gegaan met een verhoging van het collegegeld voor studenten in het hoger onderwijs met 150 gulden. Volgend studiejaar betalen studenten 2400 gulden. De verhoging is het gevolg van de maatregelen die minister Ritzen (Onderwijs) nam om de bezuiniging van 500 miljoen op het hoger onderwijs uit het regeerakkoord te verzachten. Pas! PvdA, VVD en D66 gingen aarzelend akkoord. omdat die fracties de verhoging van het colle gegeld hebben verbonden aan verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Tot dusverre liggen er echter niet veel meer dan afspraken over verbetering tussen universiteiten, hoge scholen en studenten. Het CDA en GroenLinks zijn mede om die reden tegen de verhoging. De regeringsfracties waarschuwden dat ze de kop peling wel zullen leggen bij de voorgenomen verhogingen met 175 gulden in zowel 1997 als 1998. van de zaak. Ook het hof acht be wezen dat Prins de boreling met voorbedachten rade van het le ven heeft beroofd, maai' ver klaart voorts dat de strafbaar heid komt te vervallen. Het hof oordeelde dat Prins, die verbonden is aan het Waterland ziekenhuis in Purmerend, han delde in een noodtoestand. Als arts moest hij kiezen tussen het in leven houden van het kind en de plicht om al het mogelijke te doen het lijden van de baby, die vreselijke pijnen had, te beëindi gen. Baby Rianne had een open rug getje, een ernstig misvormd wa terhoofd. verlamming beneden de lendenen en misvorming van de beentjes en voetjes. Volgens het hof staat vast dat het leven van het meisje zou worden be heerst door een ernstig lijden, zonder uitzicht op verbetering Dit lijden zou niet op een me disch zinvolle manier zijn te ver lichten door operatief ingrijpen. Het hof oordeelde daarom dat de beslissing het meisje niet te Arafat voor hard optreden Israël tegen extremisme CAIRO/JERUZALEM (RTR/DPA) - De Pale stijnse leider Arafat heeft Israel gisteren op geroepen nu, na de moord op premier Ra bin, hard op te treden te gen de joodse extremis ten. Hij deed dit bij een bezoek aan de Egypti sche president Moeba rak een dag na de begra fenis van Rabin. „Wij beschouwen de moord als de concretise ring van alles waarvoor wij hebben gewaar schuwd, namelijk het aanmoedigen van extre mistische krachten en het stimuleren van de ge welddadige trekken die de daden kenmerken van de vijanden van de vrede en van de joodse kolonisten. Wij hopen dat waarnemend pre mier Peres de mogelijk heid krijgt en het vermo gen heeft om het vredes proces voort te zetten volgens het akkoord van Washington van 8 sep tember over uitbreiding van de Palestijnse auto nomie". aldus Arafat De Israëlische politie verscherpte gisteren haar toezicht op rechtse extremisten en pakte vier mensen op die de moord op Rabin hadden toegejuicht. de computer-op de basisschool noodzakelijk om 'informatie- analfabetisme' tegen te gaan. Werknemers moeten de moge lijkheid krijgen tot voortduren de bij- en omscholing. Benzine duurder Om de groei van het autoverkeer aan banden te leggen, wil de PvdA de benzineprijs opnieuw verhogen. „Na het 'kwartje van Kok' moeten we daar vrij ver in durven gaan", aldus vice-voor- zitter (tevens Tweede Kamerlid) Vreeman. Het partijbestuur bepleit daar naast hogere prijzen voor pro- dukten die het milieu belasten. Zo moet autorijden duurder worden dan het, openbaar ver voer. Voor bedrijven in steden daarentegen zouden juist soepe ler milieuregels moeten gelden. Dat komt de werkgelegenheid ten goede. De voorstellen die Vreeman en Rottenberg presenteerden die nen als leidraad voor de poli tieke toekomst van de PvdA. De achterban kan er tot eind de cember op reageren, waarna in februari de definitieve besluiten vallen. Bij een inval in een Terneuzens snookercentrum heeft de politie dins dag tweeëndertig mensen aangehouden. De operatie - waarvoor de Nieuwediepstraat werd afgezet - werd uitgevoerd door veertig poli tiemensen en marechaussees. Thijs Libregts naar Sparta Thijs Libregts is terug in Rotter dam. Niet bij Excelsior of Fcij- enoord - twee voetbalclubs waar hij eerder werkte - maar bij Sparta. Per 1 januari wordt Libregts technisch di recteur bij de Kasteel- O fk club. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Kunst en cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13, 14, 15, 16 en 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. DEN HAAG (GPD) - Defensie onderzoekt of ook militaire re servisten, behorend tot de zoge heten Nationale Reserve (Na- tres), in de nabije toekomst kun nen worden ingezet bij vredes operaties elders in de wereld. Volgend voorjaar wordt het be sluit over de uitbreiding van ta ken verwacht, aldus het minis terie van defensie. Ook zal het aantal reservisten worden uit gebreid tot 4700 man. Voor de reservisten wordt een belangrijke rol weggelegd in de nieuwe Koninklijke Land macht. Door het wegvallen van de dienstplicht kan Defensie in de toekomst op aanzienlijk min der mankracht een beroep doen. Daarom krijgen de reservisten een aantal nieuwe taken toebe deeld. Op dit moment worden de oproepkrachten alleen ingezet voor bewaking en beveiliging 'in oorlogstijd in eigen land'. Straks zal ook verkeer en vervoer en on dersteuning van de krijgsmacht op eigen grondgebied tot de ta ken gaan behoren. Mocht de noodzaak daartoe blij ken. dan wil Defensie de reser visten ook in crisissituaties bui ten Nederland inzetten. „Geen hele bataljons, maar individuen die dan worden toegevoegd aan de beroepskrachten bij vredes operaties, zoals bijvoorbeeld een chauffeur." aldus een woord voerder. Binnenkort brengt de Maatschappelijke Raad van de Krijgsmacht advies uit over het toekomstig reservistenbeleid. De reservisten worden nu nog vooral gerecruteerd uit oud dienstplichtigen die, afhanke lijk van hun rang, tot hun veer tigste jaar kunnen worden opge roepen. In de toekomst moeten de oproepkrachten vooral wor den gehaald uit de voormalig kortdienstverbanders (BBT'ers) en vrijwilligers Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Advertentie) opereren naar medisch weten schappelijk inzicht gerechtvaar digd was. Deskundigen conclu deerde vlak na de geboorte al dat opereren medisch zinloos was. Het kindje had enkele we ken of maanden te leven. Het waren dé ondraaglijke pij nen die de arts. mede op verzoek van de ouders, deed besluiten het vier dagen oude kindje een dodelijke injectie te geven. Pijn bestrijding bleek geen alterna tief, zo hadden deskundigen tij dens de zitting verklaard. Naar het oordeel van het hof heeft Prins zorgvuldig en me disch verantwoord gehandeld, geheel in overeenstemming met de geldende medische normen. Zo heeft hij de diagnoses en prognoses uitvoerig besproken met het behandelteam en is een deskundige van een ander zie kenhuis geconsulteerd. De me thode van levensbeëindiging werd besproken met een anaes- thesist. Prins is zelf naar de poli tie gestapt om de levensbeëindi ging te melden. Met Oryza rijst en Honig mix eet u lekker Oosters. En dat nu voor extra voordelige prijzen. Daarbij maakt u nu kans op één van de 125 schitterende kookboeken: "Azië. een culinaire reis", vol heerlijke Oosterse gerechten. Wedstrijdformulieren lig gen voor u klaar in de winkel. Oryza witte rijst, 2 pakken a 400 gram Honig Oosterse Mix, Babi Ketjap of Babi r\r\ Pangang pakje voor 1 QQ 4 personen Xa Win één van de 125 kookboeken "Azië, een culinaire reis". Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Deze week alleen bij Albert Heijn. cd 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1