Geen afbraak in welzijnsbeleid PZC "I 2 Begin '96 besluit over locatie Midgard Fracties Middelburg willen schouwburg in stationsgebied Theo van Doesburgcentrum heeft nu naam op de gevel Toch subsidie voor Radio Walcheren Mariekerke schrap! grote verbouwing van het dorpshuis i zeeland Vlissingse wethouder verdedigt begrotingsplannen Gobe van vier heeft geen plezier. SLAGERIJ BLANKENBURGH WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 w 1£ van onze verslaggever VLISSINGEN - Het welzijnsbe leid van de gemeente Vlissingen is geen afbraakbeleid. Die stel ling verdedigde wethouder L. C. Poppe-de Looff dinsdag avond tijdens het eerste gedeel te van de algemene beschou wingen. Verschillende fracties zetten vraagtekens bij de wijze waarop de welzijnssector vanat 1996 jaarlijks enkele tonnen moet inleveren. Poppe-De Looff: „Het gaat ons er niet om de organisaties in de kou te la ten staan." Het welzijnsbeleid is een van de weinige discussiepunten in de voor het overige nogal tam ver lopende algemene beschouwin gen. Met name GroenLinks uitte kritiek op het geleidelijk afbou wen van de huisvestingssubsi dies. „De gemeente hanteert zelf de term kaasschaafmethode, maar de totale afbouw van sub sidies in vijfjaar lijkt meer op de botte bijl", aldus P. C. van Za len. De wethouder memoreerde dat alleen de huursubsidies ver dwijnen. „Met name voor educa tieve activiteiten en projecten kunnen altijd voorstellen bij ons worden ingediend." Echte keuzes A. G. M. Veraart (D66) wees erop dat, als het gaat om subsidies voor activiteiten, er nog steeds geen 'echte keuzes' zijn ge maakt. E. Walrave-Troost (PvdA) drong dan ook aan op snelle discussie daarover. De CDA-fractie worstelde met de vraag hoe de grenzen van bezui nigingen op subsidies worden bepaald. C. Stuurwold-Vermeer: „In hoeverre is het maatschap pelijk verantwoord clubs en ver enigingen, die voor een groot deel op vrijwilligers draaien, het laatste beetje geldelijke steun van de gemeente te ontnemen?" Het PvdA-voorstel om het fuse ren van welzij nsinstellingen te onderzoeken kreeg bijval van de wethouder. Vrijwel alle partijen wezen op de situatie van de speeltuinen, die ook geheel op eigen benen moe ten gaan staan. ..Het is ons er ze ker niet om te doen de speeltui nen de nek om te draaien", zei Poppe-De Looff. „Wij willen ze behouden, maar wel op een doel matige manier." Zij herinnerde aan Het Fort en de Beatrixlaan. waar buurtbewoners zelfstandig en met succes initiatieven heb- beh'genomen. Sportverenigingen Ook gingen nagenoeg alle frac ties in op de financiële situatie bij de sportverenigingen, die in problemen zeggen te raken door de hoge huren. De commissie sportbelangen heeft er daarom op aangedrongen de huren met tien procent te verlagen. Wet houder Poppe-De Looff wees echter op een recente analyse, waaruit blijkt dat de huren van de velden de afgelopen tien jaar met drie procent zijn gestegen en die van de zalen zelfs zijn ge daald. Toch wil zij een werk groep instellen om te kijken wel ke taken de sector beheer aan de clubs kan overdragen. De be spaarde personeelskosten kun nen dan mogelijk leiden tot lage re huren. De voorgestelde gemeentelijke heffingen voor 1996 lokten wei nig reacties uit, omdat de mees te gelijk blijven. Wel was er weer stand tegen de sterke verhoging van de precariorechten. Wet houder T. R. K. Meijers kon zich daar in vinden en zegde toe te bekijken 'of het mogelijk is deze rigoureuze verhoging aan te pas sen'. GroenLinks diende een mo tie in om het rioolrecht, die wèl omhoog gaat, meer te differen tiëren. Meijers raadde dat af. „Het is niet zo dat mensen die meer water gebruiken ook meer kunnen betalen." Ook zag hij 'een gevaar voor de volksge zondheid'. „Mensen met veel kinderen, die normaal veel wa ter gebruiken, gaan zich dan misschien minder wassen." Kwijtschelding Met de voorgestelde verruiming van het kwijtscheldingsbeleid voor de minima van 90 naar 94 procent waren niet alle partijen het eens. GroenLinks pleitte voor een uniform beleid met de gemeente Middelburg en diende een motie in voor verruiming naar 95 procent. De WD-fractie steunde 'haar' wethouder Meij ers in zijn minderheidsstand- pynt in het college om de verrui ming te beperken tot 92.5 pro cent. „Als een goed huisvader houdt de VVD graag iets achter de hand om verrassingen te voorkomen", aldus J. Lust. De algemene beschouwingen worden vrijdag 10 november om 10.00 uur voortgezet. I I*- -> De gemeente Middelburg te. De gemeente Middelburg neemt begin '96 een besluit over de nieuwe locatie voor jongerencentrum Midgard en een popoefenruim- foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeen te Middelburg neemt in het eerste kwartaal van '96 een besluit over een nieuwe loca tie voor het jongerencentrum Midgard. In het gebouw komt bovendien een oefen- en pre sentatieruimte voor popmu zikanten. Waar het geïnte greerde jongeren- annex pop centrum komt, wil de ge meente niet meedelen. Mid delburg wil eerst overeen stemming bereiken met di rect betrokkenen, onder wie omwonenden. Tijdens het begrotingsdebat deze week drongen D66 en GroenLinks erop aan snel te zoeken naar vervangende huisvesting voor Midgard en popmusici. Middelburg heeft een gebrek aan ruimten waar popgroepen kunnen oefenen en optredens kunnen geven. De Stichting Popmuziek Zee land heeft in de nota 'Meer ruimte voor popmuziek in Middelburg' al eerder ge vraagd haast te maken met het realiseren van oefenruim ten. Het GroenLinks-raadslid A. Izeboud vond dat de verhui zing van Midgard veel te lang op zich laat wachten. Tijdens het begrotingsdebat in '94 sug gereerde GroenLinks Midgard onder te brengen aan de Nieu we Haven. Die locatie is volgens wethou der E. M. J. van Brummelen- van Wilgen afgevallen. De ge meente weet nog steeds niet waar de buitendienst, die nu nog gevestigd is bij de Stads- schuur, naar toe moet. „We zullen zeer creatief en zo snel mogelijk met een locatie ko men voor nieuwbouw. De dienst is nu bezig een locatie uit te werken." Combinatie Volgens beleidsambtenaar culturele zaken C. E. van Rey- mersdal wordt momenteel door een werkgroep gewerkt aan een plan om het jongeren centrum en een oefenruimte voor popmuzikanten te inte greren, Die combinatie leidde tot een vertraging. Het belang rijkste knelpunt bij een jonge rencentrum met een dubbel functie is de geluidsisolatie. „Als je kijkt naar bestaande accommodaties heb je te ma ken met omliggende bebou wing. Dat stelt eisen aan ge- luidsisolerende maatregelen en dat maakt de zaak proble matisch." Waar het jongeren centrum annex popoefen ruimte komt. wil hij niet mee delen. „Het is onverstandig daarover nu iets te zeggen, omdat ook andere instellingen op het vinkentouw zitten." De gemeente probeert verder ex terne financieringsbronnen aan te boren. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Als het aan de PvdA en de VVD in de Middel burgse gemeenteraad ligt, komt de nieuwe Stadsschouwburg van de Zeeuwse hoofdstad in het stationsgebied van Middel burg te staan. Beide fracties zien soelaas in de bouw van een nieuwe schouwburg in combi- Politie pakt verdachte van reeks inbraken VLISSINGEN - De politie heeft maandagnacht in de Drees- straat in Vlissingen een 33-jari- ge Vlissinger op heterdaad be trapt bij een auto-inbraak. De man wordt verdacht van zes an dere inbraken in de omgeving van de Dreesstraat, in de Van Hallstraat en F. van de Putte- plein. De buit bestond uit ra dio-cassetterecorders. De Vlis singer is in verzekering gesteld. Uit een aan de Strandweg uit Oostkapelle geparkeerde auto zijn maandagmiddag wandel schoenen ter waarde van 200 gulden gestolen. Uit een auto aan Zwanenburg in Vlissingen werd een diplomatenkoffertje met persoonlijke gegevens en schrijfmateriaal ontvreemd. La ter op de dag werden in Dishoek een radio-cassetterecorder, een fototoestel, diverse pasjes en kledingstukken uit een auto ge stolen. Mestvarkens firma Borsele hoeven niet weg van een medewerker DEN HAAG/BORSELE - De mestvarkens van de firma C. Krijger aan de Gerbernesseweg in Nisse hoeven niet weg. De rechter bij de Raad van State, mr J. Hulshof heeft dinsdag een verzoek van buurman W. Bos man afgewezen om de milieu vergunning voor de varkens op te schorten. Bosman zegt veel last te hebben van stank van de varkens. Vol gens hem heeft de gemeente Borsele ten onrechte een milieu vergunning aan Krijger ver leend omdat de stal te dicht bij de omringende bebouwing ligt. De gemeente Borsele zegt echter dat de verplichte afstandnor men tussen een varkensstal en een woning terughoudend moe ten worden toegepast. De stal was er immers eerder dan de om ringende bebouwing. natie met een nieuw stadskan toor in het gebied tussen Veld zicht en dansschool Janvier. Wethouder J. C van Dijk-Sturm (cultuurbeleid) staat niet afwij zend tegenover dit voorstel. Verschillende fracties van de ge meenteraad zijn van mening dat bij de ontwikkeling van het sta tionsgebied, waarin het te reali seren stadskantoor een schakel tussen noord- en zuid-Middel burg moet vormen, de bouw van de nieuwe schouwburg ook in overweging dient te worden ge nomen. Het zal om een geïnte greerd gebouw gaan, waarbij beide van eikaars (huishoudelij ke) diensten gebruik maken om zo de kosten te delen. Van Dijk-Sturm deelt die me ning: „Ik vind het een heel mooi idee, maar dat kunnen wij als ge meente niet alleen realiseren. Als er in Middelburg een groot theater wordt gebouwd, moet dat in samenwerking met de ge meenten Goes, Vlissingen en Zierikzee tot stand komen. Daarvoor moeten diverse partij en eerst met elkaar om de tafel komen en de mogelijkheden met elkaar bespreken." Het idee dat Zeeuwse gemeen ten moeten samenwerken op het gebied van podiumkunsten werd al eerder aangedragen door Stadsschouwburg-direc teur G Peijs. In augustus trok hij aan de bel over de toekomst van de podiumkunsten in Zee land. De directeur is van mening dat Zeeland zich daarop moet bezinnen. De belangstelling voor theater neemt in de provin cie voortdurend toe, maar de grote theatergroepen dreigen bij Bergen op Zoom rechtsomkeert te maken. En zonder grote, winstgevende voorstellingen, komen er ook geen kleine ver nieuwende voorstellingen. „De ontwikkelingen in de Zeeuwse theaterwereld zijn drei gend", aldus Peijs. De Stads schouwburg in Middelburg bij voorbeeld biedt met de huidige 550 plaatsen niet voldoende re cette-opbrengsten om kosten dekkend te werken. Bovendien is de zaal door het Nederlandse Apparatuur uit loods gestolen VLISSINGEN - Uit een bedrijfs- loods aan de Kruitmolenweg in Vlissingen is maandagnacht voor een aanzienlijk bedrag aan apparatuur gestolen. De buit be stond onder meer uit een aggre gaat, elektrische handgereed schappen en enkele snij- en las- branders. De inbrekers kwamen binnen via een raam. Lichtinstituut afgekeurd en vol doet deze niet meer aan de eisen van deze tijd. Ook andere Zeeuwse podia kampen met moeilijkheden. De Goese schouwburg Prins van Oranje dreigt te worden gesloten, de zaal in Zierikzee is dusdanig ver ouderd dat renovatie ervan noodzakelijk is, waarvoor het geld er niet is. Megaprodukties Behalve samenwerking tussen de regionale theaters zoals het afstemmen van programmering om tot een zo groot mogelijk aanbod te komen, pleit Peijs er ook voor om één groot theater in Middelburg met zevenhonderd zitplaatsen voor megaproduk ties neer te zetten. Een grote zaal levert aantrekkelijke recettes en topprodukties kunnen voor meerdere dagen worden ge boekt. De bouw van eén groot centraal theater hoeft volgens Peijs niet ten koste te gaan van kleine theaters. Want theaters voor kleine toneelvoorstellingen, ca baret, muziek- en danoptredens komen dan te staan in omrin gende steden als Goes, Vlissin gen en Zierikzee. Mede door de exploitatieproble men van middelgrote theaters in het hele land heeft Peijs zijn vi sie over Zeeuwse podiumkun sten beschreven in een notitie. De problemen komen voor op het gebied van reorganisatie, het gebrek aan regionale samen werking en verhoging van de kosten van theatergezelschap pen. De presentatie van deze no titie wordt eind november ver wacht. Hierna kan de discussie over de toekomstige centrale rol van de schouwburg in Middel burg tot stand komen. Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen draagt sinds dinsdag zijn naam op de voorgevel. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Al bijna een jaar is het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaar- straat in Vlissingen in gebruik, maar de naam ontbrak nog altijd op de gevel. Coordinator D. Ie Duc-Rotte van het Centrum voor Kunstedu catie, gevestigd in het centrum, had daar geen vrede mee en ondernam actie om de naam ook aan de buitenkant zichtbaar te maken. Dank zij de Stichting Moerman Promotie kwam het geld op tafel en sinds dinsdag is het centrum compleet. „Het Theo van Doesburgcentrum is, voor Vlis singse begrippen, toch een behoorlijk groot ge bouw en als je het een naam geeft dan vind ik dat je die ook moet uitdragen", verklaart Le Due haar initiatief. De naam op de gevel is ge maakt van hetzelfde materiaal en in dezelfde stijl als de wegwijzers binnen het gebouw. Het Theo van Doesburgcentrum, waai' voor heen scholengemeenschap Scheldemond huis de, is vernoemd naar de oprichter van de zoge heten Stijl-groep. Het gebouw vertoont veel elementen van deze stroming. Het centrum, dat in februari van dit jaar officieel werd ge opend, biedt onderdak aan het Centrum voor Kunsteducatie, het Bureau Beeldende Kunst, de Kunstuitleen, de Zeeuwse Muziekschool en de Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen. Aan het centrum wordt op dit moment een woon zorgcomplex vastgebouwd. van onze verslaggever MIDDELBURG - De ziekenom roep Radio Walcheren krijgt alsnog 2450 gulden subsidie van de gemeente Middelburg. B en w besloten deze week tijdens het begrotingsdebat een vrij wel raadsbrede motie (alleen de VVD bleef tegen) over te nemen. De gemeente Vlissingen is van plan de omroep te korten met negenhonderd gulden. Lange tijd zag het er naar uit dat de omroep, die programma's verzorgt voor zieken, bejaarden en gehandicapten, flink gekort zou worden in 1996. De gemeen te Vlissingen wilde de subsidie van 2750 gulden terugbrengen naar een waarderingssubsidie van vijfhonderd gulden. Na een gesprek tussen een bestuurs- afvaardiging en wethouder L. C. Poppe-de Looff kwam de wet houder uit op een korting van negenhonderd gulden. „Dat is niet onoverkomelijk", aldus se cretaris P. Diepstraten. „We zul len creatief aan de gang gaan om dat gat te dichten." De secretaris reageerde uiter mate verheugd op de medede ling dat Middelburg besloot de subsidie te handhaven. „Dit is bijzonder welkom. Eén van onze grootste hobbels is genomen." De gemeenteraad besloot tot verdere subsidiëring, omdat 'een groot aantal vrijwilligers een positieve bijdrage levert aan Inbraak woning KRUININGEN - In een woning aan de Zandweg in Kruiningen is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken terwijl de bewoners thuis waren. Die ont dekten de inbraak pas de vol gende ochtend. Gemist wordt een nog onbekend geldbedrag. De inbrekers zijn via een raam binnengekomen. van onze verslaggever MELISKERKE - De uitgebrei de verbouwing van het dorps huis in Grijpskerke gaat niet door. De gemeenteraadsfracties van Mariekerke schoten het plan dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen una niem af. Na veel politiek ge touwtrek nam het college van b en w het voorstel maar terug, echter niet zonder zijn verba zing over de opstelling van de raad te laten blijken: „Ons voor stel volgt precies de wensen die u als raad in een eerder stadium kenbaar hebt gemaakt"', merkte burgemeester mr B. J. van Put ten droogjes op. De Mariekerkse gemeenteraad vond desondanks dat de inves tering van ruim 660.000 gulden te weinig opleverde. De sport zaal zou bijvoorbeeld te klein worden. Gemeentebelang zag dan liever een compleet nieuwe sporthal elders in Grijpskerke, mogelijk in het nog te ontwikke len bestemmingsplan Nimmer- dor. De kosten daarvan - de frac tie raamde die op 1,1 miljoen gul den - zouden onder meer gevon den kunnen worden in het niet doorvoeren van de voorgestelde verlaging van de onroerend- zaakbelasting. Dat zou volgens de fractie een investering van ruim vier ton mogelijk maken. Opgeteld bij de gereserveerde zes ton voor de verbouwing van het dorpshuis zou dat miljoen er al bijna zijn. Geen dekking Het college wenste daar echter niet op in te gaan. „Niet omdat we niet willen", aldus Van Put ten, „maar we zien dat gewoon niet. Wij kunnen voor ruim een miljoen gulden geen dekking vinden." De burgemeester wees er verder op dat de groeimoge lijkheden van Grijpskerke nog niet duidelijk zijn. De locatie voor het gemeentehuis van de nieuwe plattelandsgemeente Walcheren is nog niet vastge steld. „Wat als dat Grijpskerke wordt? Dan kunt u dat miljoen niet meer voor andere dingen ge bruiken." Uiteindelijk werd een compromis gevonden in een ge deeltelijke opknapbeurt voor het dorpshuis. De gemoederen in de raadszaal raakten extra verhit door de dis cussie over de Wet op de Open luchtrecreatie. Concreet: mogen stacaravans ook na 1 november op mini-campings blijven staan? Alle fracties antwo den weliswaar positief, n CDA en SGP/RPF wilden niet toestaan door een gedi beleid, wat college en Gemi tebelang voorstelden, maar het afgeven van vergunning! Problemen Het college wees dat af, om geen enkele andere gemeenti Walcheren dat doet. Mariekf zou de nieuwe platteland meente dus voor probiet plaatsen. „Een vergunning h namelijk rechtsgevolgen. Wi die later intrekken dan kos dat geld", legde Van Putten CDA en SGP/RPF gingen m overstag. „Beter iets dan nie vond CDA'er W. Louwerse, mini-campinghouders zijn een gedoogbeleid tenmii weer voor een jaar geholpen Mariekerke wil geen algeheel gokverbod van onze verslaggever MELISKERKE - Er komt g algeheel verbod op gok- kansspelautomaten in kerke. De fractie van SGP/1 stelde dat dinsdagavond dens de algemene beschouv gen voor en noemde het vi stel van het college 'halfsh tig'. „Bij de een mag het we bij de ander niet", aldus P. vidse. De grens ligt bij hori bedrijven waar veel jeugdi komen, zoals cafetaria's, en Gemeentebelang kon zich wel verenigen met het 'legevoorstel, dat verder be kingen stelt aan het aantal ten per etablissement. SGP/RPF moest uiteinde ook node instemmen met dt voering van het rioolrecht in riekerke. De fractie vond niet nodig dat in te voeren dat andere gemeenten dat hebben gedaan. „Dat is ook het geval", antwoordde bu meester mr B. J. van Put „Het is een gevolg van het, telijk verplichte, door uw i vastgestelde rioolplan." Boi dien zou het niet invoeren ei volgens het college beteke dat voor twee investeringen andere dekking moest wor gevonden. Gobe is geen gewoon kmd. Gewone kinderen speten. Gobe niet. Gobe wertct ol vanaf de dog dat te kan lopen op de akkers van Boditi, Ethiopië. Als er niets verandert, zot dat zijn hele jeugd zo Wijven- Met de actie 'Laat ze Speten' probeert Tèrre des Hommes kinderen uit ontwikkelingslanden een echte jeugd te geven. Voor 10,- per maand steunt u deze actie. Maak uw eerste tientje over op giro 252525, onder vermelding van 'Laat ze Spelen'- donateur. Informatie; 070 - 363 79 40. Zonder jeugd heeft een kind geen leven. J Eerste kwaliteit Vers van het mes Altijd extra voordeel Korte Noordstraat 49-51 Middelburg, tel. 612914 EXTRA VOORDELIG DEZE WEEK 1 kilo magere runderlappen14,80 1 kilo ribkarbonade9,80 500 gram rundersaucijzen5,75 500 gram biefstuk14,00 VOOR UW DIEPVRIEZER 5 kilo hamlappen64,00 5 kilo dikke riblappen64,00 5 kilo schouderkarbonade39,00 5 kilo bieflappen90,00 I KERRIESCHIJVEH ZIBEUHERSCHIJVES 4 HALEN/3 BETALEH het welbevinden van inwoners van Middelburg in ziekenhuis en verzorgingstehuizen' Verder is uit een enquête geble ken dat meer dan tachtig pro cent van de patiënten luistert naar de uitzendingen. Als laat ste overweging om akkoord te gaan met de subsidie noemt de raad het feit dat de stichting Ra dio Walcheren op geen enkele andere wijze inkomsten kan ver krijgen. Behalve door de ge meenten Vlissingen en Middel burg, wordt de ziekenomroep ook financieel ondersteund dooi de plattelandsgemeenten. Die brengen samen 7250 gulden in het laatje. 100 gram boeren achterham 2,50 150 gram gekookte worst 1,89 150 gram leverkaas1,69 150 gram ontbijtspek1,69 150 gram blik boterhamworst1,89 Bestellingen vanaf 20 kilo worden zonder prijsverhoging verpakt zoals u het wilt en thuisbezorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 18