Deltan zoekt naar nieuwe taken Abelen vervangen kwijnende essen NS mikt nu op nieuwe Arnebrug Aandeelhouders n verliezen greep ri op nutsbedrijf Oktober zacht en zeer droog let Veiligheid is in het geding na verdiepen Westerschelde Ondernemers willen in Domburg deuren elke zondag openen tl Kansen op Moluks woonzorgcentrum lijken verkeken zeeland Onderzoeksbureau lichtte positie bedrijf door WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 van onze verslaggever MIDDELBURG - De NV Delta Nutsbedrijven moet op zoek naar nieuwe taken. Daarmee kunnen de bestaande kernacti viteiten van het nutsbedrijf worden versterkt. Enkele van die kernactiviteiten (de leve ring van elektriciteit en de afzet van water) staan aan bedreigin gen bloot. Dat komt omdat Del tan op deze terreinen sterk af hankelijk üs van grootverbrui kers die steeds beter in staat zijn zelf in hun behoefte te voor zien. Nieuwe taken ter ondersteuning van de huidige kernactiviteiten zouden kunnen zijn: beheer van midden-spanningsnetten, ketel huizen en rioleringsnetten en ex ploitatie van afvalwater- en rioolwaterzuiveringsinstalla ties. Het adviesbureau KWW doet deze suggestie in een onder zoek dat in opdracht van Deltan is uitgevoerd. Aanleiding ervoor is de discussie over de kernacti viteiten van het nutsbedrijf, die bij de bespreking van het onder nemingsplan 1995 is toegezegd. Distributie De traditionele kernactiviteiten van Deltan zijn distributie van elektriciteit en gas, winning, zui vering en distributie van water en levering van omroepsignalen. Daarnaast houdt het bedrijf zich onder meer bezig met - al dan niet in de vorm van samenwer kingsverbanden - energie-op wekking in warmte/krachtcen trales. openbare verlichting, af valverbranding, slibvergassing en distributie van landbouw- en industriewater. Uit het rapport van het advies bureau blijkt dat de traditionele kernactiviteiten het hart van de onderneming vormen. In 1994 waren ze goed voor 95 procent van de omzet. Bijna 70 procent van de elektriciteit die Deltan afzet, gaat naar grootverbrui kers. Die krijgen in de toekomst de mogelijkheid hun stroom el ders te betrekken. Om deze klanten te houden zal het Zeeuwse nutsbedrijf elektrici teit tegen concurrerende prijzen moeten kunnen aanbieden. En daar is Deltan mogelijk niet groot genoeg voor. De schaal van de onderneming speelt ook een rol bij een andere toekomstige ontwikkeling: de kans dat producenten van stroom hun elektriciteit op basis van commerciële contracten zullen leveren. Ook daarbij staat een klein bedrijf als Deltan niet in een sterke positie. Samenwer king met de Noordbrabantse PNEM en Mega Limburg zou dit schaalprobleem kunnen oplos sen. Ook op het gebied van waterle vering is Deltan sterk afhanke lijk van grootverbruikers. Het aantal van deze categorie klan ten ligt in Zeeland hoger dan bij de meeste andere waterleiding bedrijven in Nederland. Zeeuw se grootverbruikers nemen 35 procent van de afzet voor hun re kening. Landelijk ligt het gemid delde op 20 procent. Deltan heeft de afgelopen jaren al veel omzet verloren bij deze afne mersgroep. Verschillende indus trieën denken op dit moment na over verdere waterbesparings- programma's. Bedrijven als Dow, Hoechst en Cerestar (sa men goed voor 10 procent van de waterafzet van Deltan) zouden bijvoorbeeld fors op hun water kosten kunnen besparen wan neer ze zouden besluiten hun proceswater te recirculeren Telefonie via het kabelnet van Deltandochter Zekatel zou in de toekomst een nieuwe activiteit voor het Zeeuwse nutsbedrijf kunnen zijn. De telefoniemarkt in Zeeland omvat in 1998 onge veer 200 miljoen gulden. Een lu cratieve markt, maar de risico's zijn groot. Deltan zou 1000 gul den per telefoonabonnee moe ten investeren. Dat geld komt pas terug als één op de vijf Zeeu wen aan het alternatieve tele foonnet meedoet. van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN/MIDDEL- BURG - NS Rail-infrabeheer ziet af van het plaatsen van een duiker ter vervanging van de spoorbrug over het Arneka- naal. De NS beraadt zich nu over een oplossing waarbij de vaarweg tussen Arnemuiden en Middelburg blijft gehand haafd. Vorige week heeft de NS hierover contact opgeno men met de provincie, die het Arnekanaal beheert. De spoor wegmaatschappij zag af van de beroepsprocedure waar voor de termijn eind oktober afliep. Als het aan de NS ligt wordt de huidige spoorbrug niet geres taureerd, maar vervangen door een nieuwe beweegbare spoorbrug. In elk geval is de provincie gevraagd te onder zoeken welke procedures no dig zijn om een nieuwe brug aan te leggen, zoals die voor het verlenen van een bouwver gunning, het aanbrengen van een bemalingssysteem en het eventueel tijdelijk onttrekken van het kanaal aan het scheep vaartverkeer (tijdens de aan leg). Ondertussen loopt ook nog een procedure voor het aanwijzen van de spoorbrug tot rijksmo nument. De brug uit 1911 is door het Monumenten Selectie Project (MSP) Zeeland voorge dragen als jong monument. De gemeentebesturen van Mid delburg en Arnemuiden, op wier grondgebied de brug ligt, hebben hierop al positief ge reageerd. De coördinator van het MSP verwacht dat het da gelijks provinciebestuur nog voor het eind van dit jaar een advies uitbrengt. Daarna moet de staatssecretaris de monu- 1 i De ui 11911 deterende spoorbrug over het Arnekanaal, die NS wil vervangen door een nieuwe beweegbare brug. foto Ruben Oreel menten aanwijzen. Omstreeks mei worden dan de definitieve rijksmonumenten bekend. De NS heeft al duidelijk ge maakt ernstige bezwaren te hebben tegen het aanwijzen van de spoorbrug als rijksmo nument. Volgens een woord voerder van NS Rail-infrabe heer is de technische staat van de spoorbrug zo slecht dat zij binnen afzienbare tijd vervan gen moet worden. Haar omdo pen tot monument zou hier haaks op staan. Als de brug rijksmonument wordt zegt dit overigens niets over subsidies waarvoor de NS in aanmerking komt. De restauratiefondsen van de meeste gemeenten zijn uitgeput. Bediening J. J. Dingemanse van de pro vincie verwacht dat de keuze van de NS vooral zal afhangen van het kostenplaatje. Door de bediening te automatiseren en plaats te laten vinden vanuit een bedieningspost in bijvoor beeld Roosendaal kan de NS al personeelskosten uitsparen. Op dit moment wordt de brug bij afwezigheid van de brug wachter al bediend vanuit het station in Middelburg. Mensen die op donderdag of zondag de brug willen passeren moeten dit vantevoren aanmelden. Dan komt iemand van het sta tion naar de brug. Een soepeler bedieningsregi me van de brug wordt in elk ge val de insteek van de provin cie. Ook moet worden gekeken naar een oplossing voor de naast de spoorbrug gelegen verkeersbrug van de provincie, die nu nog wordt bediend door de brugwachter van de NS. Binnen een aantal jaren wil de provincie overigens alle slui zen en bruggen op afstand be dienen. Dat gebeurt nu al op een beperkte schaal. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De regeringspar tijen PvdA, D66 en VVD vrezen dat de veiligheid van de Wester schelde in het gedrang komt na dat deze zeearm is uitgebag gerd. De partijen brengen dit naar voren in vragen over het verdiepingsverdrag dat Neder land met België heeft gesloten. Na het uitbaggeren kunnen gro tere schepen dan tot nu toe de Belgische havens bereiken. D66 denkt dat het ook drukker zal worden op de Westerschelde. De wetenschap dat naast extra schepen nog veerboten varen tot de tunnel klaar is, baart de partij zorgen. Zij wil weten of er in de tussentijd extra maatregelen komen om tenminste het hui dige niveau van veiligheid te handhaven. DOMBURG - De Ondernemers vereniging Badplaats Domburg wil dat winkeliers in Domburg het hele jaar door naar eigen in zicht hun zaak op zondag kun nen openen. De OBD vraagt dat in een brief aan de gemeente raad van Domburg. Het verrui men van de zondagopenstelling past volgens de ondernemers in het streven van de gemeente naar seizoensverlenging en naar kwaliteitsverbetering van het toeristisch produkt. Boven dien mag de supermarkt op Hof Domburg wel het hele jaar door open op zondag. De OBD vindt het 'wrang' dat de gemeente raad 'zo gedifferentieerd om gaat met de belangen van de on dernemers'. De openstelling van winkels op zondag is in Domburg al vele ja ren onderwerp van discussie. In juni 1994 bepaalde de gemeente raad dat winkels op zondag open mogen tussen 1 april en 1 okto ber De wens van de onderne mers die periode tot 7 november te kunnen verlengen - om in te Strenge controle op (brom)fietsen in de Walstraat VLISSINGEN - Sinds afgelopen vrijdag heeft de politie al zesen twintig bekeuringen uitgeschre ven aan mensen die in de Wal- straatpromenade in Vlissingen fietsten. Fietsers die niet afstap pen krijgen een boete van 40 gul den. Voor bromfietsers is deze boete 60 gulden. Naar aanlei ding van klachten controleert de politie steekproefsgewijs op fiet sers en bromfietsers. De komen de tijd gaat zij hier mee door. spelen op de Duitse herfst vakantie - werd niet gehono reerd. Tien winkeliers die op zondag 15 oktober 1995 hun zaak toch open hadden, kregen daar om ieder een boete van 1500 gul den. OBD-voorzitter Gepko Prenger liet toen al weten druk te blijven uitoefenen om verruiming te realiseren. De ondernemers vin den dat de raad met de tijd mee moet gaan en hen de ruimte moet geven om aan de wensen van het veeleisende publiek te gemoet te komen. Zeker interna tionaal kan eeri vakantieoord het volgens de OBD eigenlijk niet meer verantwoorden dat winkels op zondag dicht zijn. De opmerkingen van vakantiegan gers tegenover de logiesvers- trekkers liegen er niet om, schrijft de ondernemersveren ging. Verdeeld De meningen over de zondag openstelling zijn in Domburg niet eensluidend; niet in de ge meenteraad, maar ook niet in de OBD zelf. Sommige onderne mers zijn consequent het hele jaar dicht, anderen gooien na de zomervakantie op zondag de deur in het slot. Met name voor jonge winkeliers is de verrui ming - zeker gezien de komende belastingverhogingen - echter van groot belang, stelt de OBD. De Domburgse ondernemers vereniging vindt dat haar voor stel niemand tegen de borst hoeft te stuiten. Mocht de raad het voorstel echter te vergaand vinden, dan vraagt de OBD of de winkels open mogen op zonda gen die volgens VW in vakan tieperiodes vallen. De commis sie economische zaken buigt zich woensdag 15 november om 20.00 uur over de zondagopen stelling. Grotere schepen betekenen vol gens de VVD in theorie meer kans op ongelukken met gevaar lijke stoffen. De partij vraagt zich af of dit verhoogde risico de gemeenten aan de Westerschel de beknot in hun bouwmogelijk heden. De Nederlandse regering stelt in het verdiepingsverdrag dat voor het uitbaggeren van de Wester schelde geen Milieu Effect Rap portage nodig is. In zo'n rappor tage worden de gevolgen ge schetst die het uitdiepen op het milieu heeft. GroenLinks-Europarlementa- riër N. van Dijk heeft in Brussel om zo'n MER gevraagd. PvdA en VVD willen weten of de Euro pese Commissie zich al heeft uit gesproken over zo'n rapportage. De WD ziet weinig heil in een MER. De partij meent dat er al genoeg gegevens zijn over de mi- lieu-omstandigehden. Ook den ken de liberalen dat in België geen onnodige irritaties moeten worden opgewekt. Een MER zou betekenen dat later wordt be gonnen met baggeren. Herstelwerken In het verdrag is vastgelegd dat herstelwerken worden uitge voerd in verband met verlies van natuur. D66 wil dat minister Jor- ritsma van Verkeer en Water staat toezegt dat werk zo snel mogelijk uit te voeren. De partij vreest de nadelige gevolgen voor het milieu van een onzorgvul dige verdieping. Oppositiepartij CDA vraagt zich af waarom er in de onderhandelingen tussen België en Nederland geen aan dacht is geschonken aan de ge volgen voor de visserij. Ook D66 trekt zich in haar vragen het lot van de vissers aan. De partij wil weten of het verdiepen van de zeearm gevolgen heeft voor de visstanden en of visgrond verlo ren gaat. Baalhoekkanaal De VVD ergert zich aan het feit dat het Baalhoekkanaal weer opduikt in het verdrag. In het verdiepingsverdrag staat dat er een studie komt naar een tweede toegang tot de Waaslandhaven, een andere oude wens van Bel gië. De Tweede Kamer heeft zich eind augustus uitgesproken te gen de aanleg van het Baal hoekkanaal in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Dat kanaal zou het natuurgebied Het Verdronken Land van Saeftinge aantasten en dat wil de Kamer niet. De VVD vraagt waarom de rege ring de kat weer op het spek bindt terwijl de Kamer al een paar keer nee tegen het kanaal heeft gezegd. D66 wil weten of de mogelijke aanleg nu definitief van de baan is. De gemeente Middelburg is dinsdag begonnen met het verwijderen van acht essen op de Punt. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg is dinsdag begonnen met de verwijdering van acht essen aan de Punt in Middelburg. Volgen de week komen er abelen voor in de plaats. De bomen zijn in de jaren zeventig 'zomaar' neer gezet, zonder goede grondverbetering. Nu groeien ze niet meer. Bovendien stonden er vijf in de parkeervakken en dat leverde pro blemen op, aldus D. Sakko van de afdeling groenbeheer van Middelburg. De nieuwe bo men worden nu achter de parkeerplaatsen ge zet en 'passen beter in de omgeving'. De essen zijn na twintig jaar nog steeds erg klein. Volgens Sakko leven de bomen op zand en puin, waardoor zij niet kunnen groeien. Bo vendien zijn de watertoevoer en beluchting slecht. De gemeente plaatst de abelen onge veer vijftien meter uit elkaar. „Hierdoor wor den ruimte en licht behouden. Bovendien blijft er voldoende zicht op de woningen en het wa ter", aldus Sakko. De gemeente Middelburg heeft sinds een aan tal jaren criteria gesteld voor de aanplant van bomen, om te voorkomen dat deze na enkele jaren sterven. Op dit moment worden de moge lijkheden bekeken om de bomen aan de Poe- lendaeleweg in Middelburg ook te vervangen. Die staan nu in een soort gat in het beton en groeien zeer slecht. onze verslaggever MIDDELBURG - De aandeel houders van Delta Nutsbedrij ven - gemeenten en provincie - verliezen in de toekomst meer greep op het bedrijf. Daar staat tegenover dat ze over vier jaar op meer dividend kunnen reke nen. In de aandeelhoudersver gadering van Deltan komt vol gende maand een aantal uit gangspunten aan de orde, op grond waarvan een statuten wijziging zal worden voorbe reid. Op dit moment zijn alle aande len van Deltan in handen van de overheid. De provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten bezit ten verreweg het grootste deel van het aandelenpakket. De raad van commissarissen van Deltan meent dat de overdraag baarheid van aandelen moet worden verruimd. Argument daarvoor is dat Deltan ver schuift van een monopoliebe- drijf naar een onderneming die rekening moet houden met ont wikkelingen op een open markt. Het is overigens wel de bedoe ling dat de meerderheid van de aandelen in het bezit van de overheid blijft. Aanwijzingen In de statuten van Deltan staat thans de bepaling dat de aan deelhouders de directie op het gebied van het financiële, econo mische. sociale, milieu- en perso neelsbeleid aanwijzingen kun nen geven. Opdrachten over de raad van commissarissen heen komen bij andere nutsbedrijven niet voor. Het voorstel is dan ook deze bepaling te schrappen. Deltan wil ook naar een kleinere raad van commissarissen toe. Nu bestaat die uit achttien per sonen, van wie er twee politiek onafhankelijk zijn. Als de aan deelhouders ermee instemmen zijn er in de toekomst slechts elf commissarissen. Van hen zou den er vier benoemd moeten worden op aanbeveling vai provincie Zeeland. Vier andii op aanwijzing van de gemeei (één aan te wijzen door de meenten op Walcheren, ééïn de gemeenten in Zeeuws-Vl deren, één op aanbeveling de andere gemeenten in Zeel en één namens de aandeell ders van buiten Zeeland). IDD lart iorp egai ich il bi, erin ;euv !ii d iljot in g< n bru eng; Politiek In de raad van commissarifjng. nieuwe stijl zouden drie poli onafhankelijke leden moe t' komen, van wie er één dooi .^e( ondernemingsraad en één het bedrijfsleven wordt aat volen. In zo'n kleinere raad commissarissen verliezen singen en Terneuzen hun spraak op een vaste zetel, vendien is een dagelijks best van de raad, de zogenoei commissie van advies, niet rr]e inl nodig. Ook de taak van de commi1110* rissen is aan verandering on hevig. Tot nu toe lag het acc vooral op maatschappelTl controle vanwege het opent J I nutskarakter van het bedrijf de toekomst dient meer te den gelet op inbreng van kundigheid bij het function!1 van de onderneming. Gesuj reerd wordt ook de politl spreiding onder de commissi sen niet langer een selectieci rium te laten zijn. De raad van commissaris vindt dat Deltan een divid moet uitkeren dat vergelijkt is met de winstuitkering van dere nutsbedrijven. De Not'.1? brabantse PNEM had in 116 35,4 miljoen gulden winst keerde 6,2 miljoen gulden dend uit. Mega Limburg bof 32,9 miljoen winst en verdei 16 miljoen gulden onder aandeelhouders. Deltan miljoen gulden winst) kef slechts 950.000 gulden aan i j1'1 dend uit. De huidige divide regeling loopt tot 1999. aair oet ikei ruil tZ1 ist is der am lgei n se !t ond 1 imai ;rd ;cht iring pi :eft ip v, it d nsti idru ijn i van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De plannen voor de bouw van een Moluks woonzorgcentrum in Middel burg zijn zo goed als van de baan. De stichting Tabadila, die het initiatief had genomen, krijgt niet de laatste 350.000 gulden van het Indische Plat form uitgekeerd, die de realise ring van het woonzorgproject mogelijk zouden maken. Dit landelijke Platform was in het leven geroepen voor oorlog slachtoffers en getroffenen in In donesië in het kader van de vijf tigste herdenking van de bevrij ding. Het was de laatste instan tie waartoe Tabadila zich kon wenden in de strijd om het woon zorgproject voor Molukse oude ren in Middelburg. De stichting Tabadila heeft een bezwaar- schrif tegen dit besluit inge diend bij het Indische Platform. Het platform heeft onlangs offi cieel aan de stichting laten we ten dat het niet over de brug kan komen met een bijdrage van 350.000 gulden. Als reden werd aangegeven dat het Moluks woonzorgproject niet binnen de doelstelling van het fonds past om in aanmerking te komen voor een subsidie. Voorzitter R, Pattikawa-Lawalata van de stichting Tabadila is teleurge steld over de officiële antwoord, maar zij hoopt nog op een herzie ning van het besluit. be je' rières op hun oude dag verdei vereenzamen en behoeft woonzorgvorm die onder door Molukse helpers kan s den voorzien. Het wooncentrum. met twi woningen in twee bouwlag zou moeten verrijzen naast Molukse kerk tussen de Rijn- de IJsselstraat in Middelbi Een gang verbindt in de plani het woonzorgcentrum met kerk. In het centrum zou een zamenlijke ontmoetingsrui komen. De woningbouwvereniging Ifj delburg heeft zich bereid klaard aan het project mee werken. Voor de financier^ een beroep gedaan op geme ten, provincie en het ministt k z van Volksgezondheid, Well pi en Sport (VWS), die gezamen iets meer dan een miljoen op fel zouden moeten leggen. Regenboog Het plan voor een woonzorg complex voor Molukse ouderen, dat eveneens de naam Tabadila (regenboog) moet dragen, is al vijfjaar oud. Het centrum is be doeld voor de eerste generatie Molukkers die vijftig jaar gele den 'tijdelijk' naar Nederland kwamen na de oorlog in Neder- lands-Indië. Deze groep mensen dreigt door taal- en cultuurbar- Struikelblok Van de provincie Zeeland en gemeenten Middelburg, Vliss wtj< gen en Valkenisse, die Molu) ijn inwoners binnen hun gren hebben, heeft de stichting Ti ijn v dila reeds in totaal 700.000 g iak den toegezegd gekregen. I irp. laatste struikelblok is de rij ést. subsidie. Het ministerie et z VWS heeft het verzoek om t uusf rijksbijdrage afgewezen, m m d verwees de stichting naar het este dische Platform. por r art, Het landelijke fonds wordt d&en stichtingvoorzitter Pattika 'stel dan ook als laatste strohalm tee. I schouwd, ook omdat aan de: dragen van gemeenten en pferis vincie de voorwaarde is gek 'el peld dat ook het Rijk zijn ste Ukk tje bijdraagt. „Zonder anl 350.000 gulden kan het proj r niet doorgaan. Dat zou zo tri ;hoo zijn voor de Molukse oude: ar c Juist nu zoveel woonzorgproj 'er>s ten tot stand komen, vist d -et ri groep ouderen achter het nel3 no van een medewerker RITTHEM - De afgelopen maand oktober was zeer zacht en zeer droog waarbij het aan tal uren zonneschijn boven nor maal lag. De gemiddelde et- maaltemperatuur in Wilhelmi- nadorp was 13.5 graden tegen 11.0 graden normaal. In Vlissin gen, waar dankzij de zachte nachten de gemiddelde tempe ratuur 14.2 graden was, was ok tober 1995 met oktober 1969 de zachtste maand van de eeuw. Vorstdagen (minimum tempera tuur onder nul) kwamen op de Zeeuwse stations niet voor. De laagste temperatuur was 0.4 gra den op 30 oktober te Westdorpe. Het aantal warme dagen (maxi mum temperatuur 20 graden of )oit. ;elai two( mpo meer) liep uiteen van drie inf singen tot zes in Westdorp hoogste temperatuur werd I oktober in WilhelminadorpJ meten: 23.5 graden. De hoeveelheid neerslag in helminadorp was 11 mm tf 83 mm normaal. In Vlissin waar 15 mm viel, was hel droogste oktober' sinds 1 Sint Philipsland meldde Nieuwvliet 18, Westdorpe Ritthem 25, Vrouwenpolder en Middelburg 31 mm. Het regende in totaal gedurfl 18 uur tegen 49 uur gemidde De zon scheen in Wilhelm dorp 156 uur tegen 105 uur: maal. Het aantal zonloze da bedroeg 1 tegen 6 gemidd Het was de zonnigste oktöfc sinds 1971. pei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 16