Grootscheepse inval Terneuzen Twee miljoen voor Zeeuws platteland Spechten hakken houten huis stuk Opnieuw ophef over kunstwerk Schapen in Saeftinge nog spoorloos Middelburg krijgt meeste geld voor stadsvernieuwing Ds N. W. Schreuder nu ook in nieuwe gemeente geschorst Commissarissen van Deltan krijgen meer Drugs en wapens in snookercentrum Politie houdt 32 mensen aan zeeuwse almanak Middelburgers van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie Zeeland maakt grote kans op 1,9 miljoen gulden rijksgeld dat besteed moet worden aan plattelandsvernieuwing. Gedeputeerde staten willen het geld als volgt verdelen: ge biedsgericht beleid Schou- wen-west (750.000 gulden), plattelandstoerisme (350.000 gulden), economische verbin ding Kanaalzone (250.000 gul-, den), milieucoöperatie (50.000 gulden), waterconservering (200.000 gulden) en braaklegre- geling met verbrede doelstel lingen (300.000 gulden). Dat laatste houdt in dat het mes aan twee kanten moet snijden. Een voorbeeld is in Zeeland het project Zonnestraal, waarbij langs recreatieve fietsroutes bloemrijke akkers zijn inge zaaid. Een ander voorbeeld is het afsluiten van beheersover eenkomsten ten behoeve van de opvang van ganzen. Het geld komt uit de zoge naamde Cluster 3-pot. Die pot is ingesteld naar aanleiding van het verschijnen van de rijksnota Dynamiek en Ver nieuwing, waarin plattelands vernieuwing als nieuwe priori teit genoemd wordt. Dat the ma moet nog nader uitgewerkt worden. Onder enige tijdsdruk hebben de provincies, verzameld in het Inter Provinciaal Overleg (IPO), een projectenlijst opge steld waarover ze het onderling eens zijn geworden. Dat maakt de kans dat Zeeland inderdaad het geld krijgt vrij groot, meent gedeputeerde J. G van Z wie ten (VVD, ruimtelijke orde ning). van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft dinsdagmid- een inval gedaan in een café annex snookercentrum aan de Nieuwediepstraat in de Terneu- zense binnenstad. Bij de actie werden meer dan veertig agen ten en marechaussees ingezet. In totaal werden tweeëndertig mensen aangehouden. Omstreeks twee uur werd de Nieuwediepstraat en het straatje Achter de Kerk door de politie voor alle publiek en ver keer afgesloten. Direct na het af grendelen van het deel van de binnenstad trokken de agenten het snookercentrum binnen. Al le mensen die zich op het mo ment van de inval in het pand ophielden, werden aangehou den. Groepsgewijs werden de ar restanten, na in een leegstaand pand achter het café te zijn ge fouilleerd en geboekt, per boe- venwagen overgebracht naar het bureau aan de Rosegracht. Zoektocht Terwijl enkele agenten het pu bliek op afstand hielden, zetten andere politiemensen de ver dachten op transport en door zocht een derde team dienders hét pand. De zoektocht leverde een buit op van 50 gram hard drugs, een busje traangas, ver schillende steekwapens en een hoeveelheid munitie. Kort na vieren was de situatie in de buurt weer normaal. Van de tweeendertig personen die werden aangehouden bij de inval werden er dinsdagavond na verhoor 25 weer vrijgelaten. Twee mannen kregen bij het heenzenden een dagvaarding- mee om voor de rechter te ver schijnen omdat zij hard drugs in hun bezit hadden. Zeven man nen, zes van Marokkaanse en één van Algerijnse afkomst, zit ten nog vast. De Immigratie- en naturalisatiedienst is inmiddels een onderzoek begonnen naai' de identiteit van het zevental. Vermoedelijk worden zij het land uitgezet. De actie, zo verklaarde burge meester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen, was net zoals de laat ste grootscheepse inval in juni van dit jaar, 'minutieus voorbe reid'. Het pand werd door de po litie geruime tijd geobserveerd. ,,Pas toen het. recherche- en ob- servatiewerk resultaat had en we ervan overtuigd waren dat er drugs werden verhandeld in het pand besloten we om in actie te komen. De voorbereiding van zo'n inval vraagt echter wat tijd, omdat je de beschikbare man schappen toch bij elkaar moet zien te krijgen", zei Barbé. De Terneuzense burgemeester zei gisternamiddag dat het ook zijn bedoeling is om de actie be stuurlijk af te wikkelen. Dat be tekent dat de eigenaar van het snookercentrum gedwongen wordt zijn zaak te sluiten. Daar naast wordt de horecavergun- ning voor het etablissement in getrokken. Volgens politievoorlichter H. Kramer zal de politie de komen de tijd - indien nodig - nog soort gelijke actie op touw zetten. Daarnaast blijven de klein schalige operaties in Terneuzen gewoon doorgaan", zei hij. van onze verslaggeefster Selma Osman GOES - Erg trots waren ze toen een paar jaar geleden een nest groene spechten in de tuin neer streek. Maar nu is de familie Van Riesen uit 's-Heer-Hen- drikskinderen ten einde raad. De spechten 'vreten' aan hun huis. In drie maanden lijd hak ten de vogels grote ronde gaten in de gevel van de houten bun galow. En de Van Riesens zijn niet de enige slachtoffers. Bij de Vogelbescherming Goes zijn al vier gevallen bekend van in hui zen hakkende spechten. De overlast begon aan het einde van de zomer. „Op een morgen werden we wakker van een hevig kabaal op het dak. Het leek wel er een timmerman op zat. Toen we buiten gingen kijken was het eerste gat inmiddels ge boren", vertelt mevrouw M. E van Riesen. „En elke morgen stipt om half acht was-ie er weer. Elke keer kwamen er nieuwe ga ten bij." Toen de familie in sep tember terugkwam van vakan tie, lag het tuinpad bezaaid met geel isolatiemateriaal, afkom stig uit de ruimte achter de ge vel. De specht had zich bij afwe zigheid van het gezin flink uitge leefd. Vuistgroot De Van Riesens vermoeden dat er meer spechten aan het werk zijn. „ik heb er een keer één op het gras gezien, terwijl de ander zat te hameren", zegt de heer des huizes. „Ik ben het echt beu. Het zijn prachtige vogels, maar als ze aan je huis gaan vreten, ben je er toch gauw klaar mee. De gaten zijn zo groot datje er een vuist in kan steken." Het hele huis is op getrokken uit Western Red Ce der, dat bij de bouw een speciale behandeling kreeg om invloe den van allerlei beestjes tegen te gaan. Maar de specht trekt zich daar niets van aan. Vogelkenners staan voor een raadsel. „In de literatuur is er Diets over terug te vinden", zegt J- Vergeer van de Vogelbescher ming. Waarom de groene- en de grote bonte specht plotseling huizen prefereren boven bomen hlijft gissen. Nestgedrag zouden de vogels alleen moeten verto nen in februari en maart. C. Ja- cobusse van Het Zeeuws Land schap vermoedt dat de spechten afkomen op een tikkend geluid in het isolatiemateriaal in de wo ningen. „De specht werkt op ge luid. Als een specht hakt, denkt ij dat er wat te bikken is." Geen oplossing Opmerkelijk is dat tot nu toe al- e gemelde gevallen zich afspe len op Zuid-Beveland. Vergeer Eén van de gaten die spechten hebben gehakt in de houten bungalow in 's Heer Hendriks kinderen. kreeg meldingen van huiseige naren uit Hoedekenskerke en Wemeldinge en van de beheer der van een depot van Rijkswa terstaat in Driewegen. Het echtpaar Van Riesen zocht hulp bij diverse instanties. Een medewerker van de provincie kwam poolshoogte nemen. „Te lefonisch adviseerde hij ons net ten rond het huis te spannen, maar daarvan kwam hij terug toen hij de omvang van het huis zag", vertelt Van Riesen. „Tja dat was in dit geval nagenoeg onmogelijk", verzucht R. Steyn die namens de provincie kwam kijken. „Ze hakken d'r aan alle kanten in." Hij adviseerde de Van Riesens, na overleg met de Vogelbescher ming, stickers met een roofvo gelsilhouet op te plakken. Als dat niet lukt, is het nog altijd mogelijk een 'spechtenvanger' in te huren. Die zet de vogel uit op een plek waar het wél goed toeven is, De commissaris van de koningin moet daarvoor ont heffing verlenen op grond van de Vogelwet. Beschermd Beschermde vogels mogen in een aantal gevallen verstoord, gevangen of zelfs gedood wor den. Steyn denkt niet dat de specht gedood mag worden: „De groene specht is een bescherm de vogel die zeer sporadisch voorkomt. Zeeland verheugt zich in een lichte toename van deze vogel." Hij zet vraagtekens bij het nut van een afweerpi- stool. De stickers zijn inmiddels bij de familie aangekomen. Van Rie sen is niet optimistisch, maar hij wil alles proberen, zolang de specht niet dood hoeft. Behalve de vangrail op de Lange Jan levert nu ook de neonverlichting op het Middelburgse stadhuis aanleiding tot gemor. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De stichting Vrienden van Middelburg wil van de Middelburgse gemeenteraad opheldering over de neon verlichtingen op het stadhuis en de vang rail op de Lange Jan in Middelburg. Dat blijkt uit een brief aan de gemeente. De kunstwerken maken deel uit van het pro ject De Zeeuwse Reportage. Het is de stichting niet duidelijk wat de diepzinnige en hogere waarden van de werken zijn. „Wij begrijpen niet waarom bestaande monumenten als het stadhuis en de Lange Jan moeten worden gebruikt, of misbruikt, aangezien er nogal wat ga ten zijn geboord, om de werken te realise ren", aldus S.P. Huibregtse uit Middel burg, secretaris van de stichting. Artikel 11 van de Monumentenwet 1988 verbiedt 'een beschermd monument te be schadigen of te vernielen, te verstoren, te gebruiken of te laten gebruiken op een wij ze waardoor het wordt ontsierd of in ge vaar gebracht.' Volgens Huibregtse had de gemeente eerst om een vergunning moeten vragen bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Zeist. „Maar die is volledig gepasseerd." Ing K. G. Rouwenhorst van de Rijks dienst voor Monumentenzorg vindt het „niet erg netjes van de gemeente Middel burg om ons niet te informeren. De ge meente heeft van ons geen vergunning ge kregen. Die heeft zij zichzelf gegeven Volgens wethouder J. C. van Dijk-Sturm (cultuur) is het project bedoeld om de dia loog tussen kunstenaars en publiek aan te zwengelen. „Dat is gelukt. Natuurlijk gaat de gemeente heel zorgvuldig om met haar monumenten. Daarvoor zijn zeer hoge verzekeringen afgesloten. Maar we moe ten de stad wel levend houden", aldus de wethouder. Stemmingmakerij Van Dijk-Sturm vindt het jammer dat Rouwenhorst zich niet persoonlijk tot haar gewend heeft. „Het project is maar eenmalig. Ik vind zijn uitlatingen nu over komen als stemmingmakerij. Het is geen kwestie van 'stiekemdoenerij' geweest. We hebben allerlei vergunningen verkre gen en alle bouwkundige mogelijkheden zijn nagegaan. Ik heb er niet bij stilge staan om daarnaast de Rijksdienst voor Monumentenzorg in te lichten." Volgens de wethouder had de Rijksdienst er zelf ook niet aan gedacht, als de stichting Vrienden van Middelburg niet aan de bel hadden getrokken. van onze verslaggever EMMADORP - Schapenhouder L. van Crimpen uit Emmadorp, de Stichting Het Zeeuwse Land schap en de politie staan voor een raadsel. Negentig gespeen de lammeren van de schapen houder zijn al meer dan een maand kwijt. De beesten zijn door onverklaarbare oorzaak niet meer terug te vinden op de schorren en slikken van Het Verdronken Land van Saeftin ge. De schapenhouder deed deze week aangifte van de vermis sing van de dieren. Van Crimpen dacht de schapen twee weken geleden vanuit een vliegtuigje gezien te hebben tus sen Graauwse Plaat en Konij nenschor, in het westen (vlakbij de buurtschap Paal) van het na tuurreservaat. Zoektochten in het schor leverden echter niets op. Bij, een tweede vliegtocht over het 3500 hectare omvatten de natuurgebied werd enkele da gen later geen verloren schaap meer gesignaleerd. Nadat de mi- lieupolitie tijdens een controle- vlucht ook nog een keer speciaal over Saeftinge vloog, werd dui delijk dat de negentig lammeren als sneeuw voor de zon waren verdwenen. In de wijde ruimte van Saeftinge zijn negentig schapen nu al een maand spoorloos. foto Peter Nicolai Het is voor de politie een myste rie waar de schapen zijn geble ven. „Als de dieren waren ver dronken, waren ze al lang aange spoeld. Dode schapen zouden ook vanuit de lucht zijn gesigna leerd in het schor. Behalve vier dieren die eerder aan de vliegen- ziekte bleken te zijn overleden, is echter geen lam meer gezien." Diefstal van de gespeende lam meren is nóóit helemaal uit te sluiten. Maar het moet niet mak kelijk geweest zijn om de dieren èn uit het schor te halen èn onge zien in een vrachtwagen te ver voeren. Diefstal Saeftingebeheerder J. Neve van Het Zeeuwse Landschap kan zich slechts één grootscheepse diefstal van veertig schapen her inneren. De vermoedelijke dief stal werd destijds aangegeven bij de Rijkswacht in Beveren. „Maar daar hebben we nooit meer iets van gehoord. Overi gens vond ik het destijds waar schijnlijker dat de beesten ge stolen waren, omdat ze op een dijkje bij de kerncentrale van Doel stonden. Het was veel mak kelijker om ze daar weg te ha len," Schapenhouder Van Crimpen twijfelt daar aan. „De schapen komen in Saeftinge ook vaak ge noeg naar een dijk aan de weg. Dan is het niet zo'n kunst om de beesten mee te nemen." Van Crimpen heeft weinig hoop dat zijn dieren nog terug worden ge vonden. Schapen zijn niet te ver zekeren, dus de schade van zo'n vijftien mille komt voor zijn re kening. van onze verslaggever GOES/OUD-BEIJERLAND - De omstreden predikant N. W. Schreuder, die onlangs uit Goes naar Oud-Beijerland vertrok, is in zijn nieuwe gemeente op nieuw geschorst. Scriba (secre taris) J. Hoek van de gerefor meerde gemeente te Oud-Beij- erland heeft dat bevestigd. De schorsing vloeit voort uit de problemen die vorig jaar in Goes ontstonden rond Schreu der. De dominee raakte ernstig in opspraak vanwege zijn be trokkenheid bij de Zeeuwse rusthuizenaffaire. Dominee Schreuder werd in mei vorig jaar door de kerkeraad van de gereformeerde gemeente te Goes op non-actief gezet. Die schorsing werd later door de classis Goes (het overkoepelend orgaan van de gereformeerde ge meenten op de Bevelanden) on gedaan gemaakt. De kwestie leidde tot veel rumoer binnen or thodox Goes. Ongeveer een half jaar geleden vertrok de in op spraak geraakte predikant naar Oud-Beijerland. waar hij zijn ambt hervatte. Scriba Hoek van de gerefor meerde gemeente in Oud-Beijer land weigerde dinsdag een toe lichting te geven op de nieuwe schorsing van de voorganger. ..Het is een delicate kwestie. En gelet op de verantwoordelijk heid die ik heb ten aanzien van onze dominee en onze gemeente geef ik geen informatie." Volgens een bron binnen de ge reformeerde gemeente Goes is de nieuwe schorsingsmaatregel een gevolg van een recente uit spraak van de particuliere sy node Zuid. Die oordeelde eind oktober dat de classis Goes des tijds ten onrechte de schorsing van dominee Schreuder had op geheven. Het wordt niet uitge sloten dat straks de generale sy node (het landelijk bestuur) zich over de kwestie zal buigen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De leden van de raad van commissarissen van Delta Nutsbedrijven gaan er volgend jaar 5000 gulden op vooruit. De aandeelhouders van het nutsbedrijf buigen zich vol gende maand over een voorstel de honorering van de achttien commissarissen te bepalen op 15.000 gulden per jaar. De meeste commissarissen zul len niets van dit extraatje mer ken. De honorering van verte genwoordigers van provincie en gemeenten verdwijnt in de kas van deze overheden Alleen de twee niet vanuit provincie en ge meenten benoemde commissa rissen ontvangen hun vergoe ding op hun eigen bankreke ning. In een voorstel van directie en commissarissen aan de aan deelhouders staat dat de verant woording van de raad van com missarissen voortdurend toe neemt. Ze zijn bovendien aan sprakelijk voor de gevolgen van hun beslissingen. Daarvoor is wel een verzekering afgesloten, maar bij nalatigheid, grove schuld of opzet loopt elke indivi duele commissaris toch een risi co. De honorering bij de zuster bedrijven PNEM, Mega Limburg en EDON ligt hoger: 25.500 gul den, 16.140 gulden en 15.000 gul den. Alleen bij NUON moeten de commissarissen het met minder stellen dan bij Deltan: 10.421 gulden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft in Zeeland in 1996 het meeste geld te besteden voor stads- en dorpsvernieu wing. Middelburg krijgt 3.805.706 gulden en nog eens 72.400 als restant van dit jaar. Middelburg is samen met Vlis- singen en Zierikzee een zoge naamde rechtstreekse gemeen te. Dat wil zeggen dat zij het geld voor stads- en dorpsver nieuwing rechtstreeks van het Rijk krijgen. Vlissingen krijgt 1.986.957 gulden en een bedrag van 37.800 van dit jaar en Zie- Man mogelijk dader twee berovingen Goes GOES - De man die vorige week woensdag met geweld een vrouw beroofde in de Ostende- straat in Goes, heeft diezelfde dag vermoedelijk nog een po ging daartoe ondernomen in het winkelgebied Schuttershof. Daarvan werd gisteren pas aan gifte gedaan bij de politie. Die vermoedt dal het om dezelfde dader gaat. De man trachtte een handtas los te rukken van een oudere vrouw die omstreeks 16 uur samen met een vriendin winkelde in het Schuttershof. Die poging mis lukte Kort daarna werd een vrouw in de Ostendestraat van haar armband beroofd. De dader is tussen de 20 en 30 jaar oud. on geveer 1.80 meter lang en heeft een donkere huidskleur. Hij droeg die dag een licht- met don kerblauw trainingspak en een petje. Getuigen kunnen contact opnemen met het politiebureau in Goes. rikzee 1.640.028 en 31.200 van dit jaar. Van de gemeenten die het geld niet rechtstreeks van het rijk. maar via de provincie krijgen, ontvangt Terneuzen voor 1996 het meeste geld voor stads- en dorpsvernieuwing. Het gaat om een bedrag van 691.504 gulden. In totaal stellen gedeputeerde staten voor dat doel een bedrag van 9.288.171 beschikbaar in 1996. Dat is ongeveer evenveel als voor 1995. Het geld wordt ver deeld over 23 gemeenten. Daar mee zijn de toezeggingen die in het verdeelplan voor 1996 ge daan zijn, definitief geworden. Tholen komt op de tweede plaats met 527.568 gulden, ver volgens Oostburg 391.960, Bor- sele 333.677, Hulst 330.427. Rei- merswaal 296.757, Noord-Beve land 254.496, Axel 239.635, Goes 195.284 en Kapelle 176.707. De gemeente die het minst krijgt is Westkapelle, welke gemeente 29.026 mag besteden. Oost-Souburgse overleden aan gevolgen ongeluk BERGEN OP ZOOM (ANP) - De 66-jarige J. 11. C. Wijngaarden- Weijer uit Oost-Souburg, die zondagmiddag zwaar gewond raakte bij een ongeval op de A58 ter hoogte van Bergen op Zoom, is in de nacht van zondag op maandag aan haar verwondin gen bezweken. Dat heeft de poli tie dinsdag bekendgemaakt. Het slachtoffer zat bij haar man in de auto. Door nog onbekende oorzaak raakte de wagen van de weg. reed tegen de vangrail en sloeg vervolgens enkele malen over de kop. De man raakte bij het ongeval licht gewond. Aan mensen die zitten te springen om goedkope ar beidskrachten en allen die om andere redenen behoef te hebben aa?i nieuwe con tacten: er is redding. Dat maken wij op uit de weekreclames van een Mid delburgse slager. Deze pakt uit met de volgen de knaller: '5 Middelburgers voor maar 5.00'. Geïnteresseerden dienen zich te haasten, want de beenhouiver ?neldt dat de aanbieding alleen geldt op woensdag 8 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13