Québec blijft binnen Canada Onderzoek Veiligheidsraad naar slachting in Srebrenica PZC Rumoer rond Kroatische kiezers wijzen autoritair gedrag Tudjman af Russische verkiezingen Hoofdrolspelers in nE Bosnisch conflict J naar vredesoverleg ^sintratuin buitenland WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 Kremlin ongelukkig met bijeenkomst van parlement Koerden Nederlander verdacht van steekpartij in Duitse disco Voorstanders afscheiding bereiden zich voor op volgend referendum driekleur MOSKOU (RTR) - Rusland heeft de bijeenkomst van het Koerdische separatisti sche parlement-in-balling- schap in Moskou dinsdag veroordeeld. „De Russische autoriteiten hebben er niets mee te maken", aldus een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken. Het Koerdische „parle ment" kwam maandag voor een driedaagse zitting bij een. Turkije protesteerde toen meteen tegen de bijeen komst en vroeg de Russische autoriteiten er een eind aan te maken. De Russische parlementaire commissie die de bijeen komst op verzoek van de Koerden heeft georgani seerd had aanvankelijk doen voorkomen dat het om een wetenschappelijk sympo sium ging, aldus het ministe rie. Het stelde daarbij duide lijk uit te zijn op goede be trekkingen met het „vrien delijke buurland Turkije" en geen steun te geven aan „se paratistische tendensen, waar die ook vandaan ko men". De Koerden verklaarden maandag de gasten van het Russische parlement te zijn. Het „parlement" bestaat uit 65 leden, onder meer van de in Turkije verboden Demo cratische Partij, alsook ver tegenwoordigers van de se paratistische PKK die in het zuidoosten van Turkije al elf jaar strijdt voor een onaf hankelijk Koerdistan. De eerste zitting van het Koerdische parlement in april te Den Haag leidde des tijds tot hooglopende span ningen tussen Nederland en Turkije, dat zijn ambassa deur voor enkele weken uit Den Haag terugtrok. Het parlement kwam voor het laatst voor vier dagen in au gustus bijeen in Wenen. Aanhangers van een ongedeeld Canada begroeten met gejuich de einduitslag van het referendum. foto AFF EMMERICH (DPA) - Een 29-jarige Neder lander wordt ervan verdacht dat hij in een disco in het Duitse Emmerich een 24-jarige Somaliër met messteken om het leven heeft gebracht. De Nederlander heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd. Dat heeft het openbaar ministerie in Kleef dinsdag be kendgemaakt. De Nederlander en de Somaliër behoorden tot een groep van vier die samen vanuit Ne derland een taxi naai- de Duitse disco had den genomen. Daar aangekomen ontstond ruzie over het te betalen deel van de ritprijs. De Nederlander liep achter de Somaliër aan en stak hem neer. Een krantenbezorger vond het lijk maandag. De taxichauffeur was met de drie andere passagiers naar een Nederlands politiebu reau gereden omdat zij de rit niet konden be talen. Zo kwam de Nederlandse politie op het spoor van de verdachte en werd hij aange houden. Duitsland wil om uitlevering van de man vragen. MOSKOU RTR/DPA/AFP) - De Russi sche president Jeltsin, die vorige week met hartklachten in een ziekenhuis werd opgenomen, heeft dinsdag vanaf zijn ziekbed voor het eerst een officiële op dracht gegeven. Hij wil van de kiescommissie meer weten over het uitsluiten van twee partijen bij de Walesa haalt achterstand in WARSCHAU (RTR) - President Walesa van Polen loopt in de campagne voor de presidentsverkiezingen van komende zon dag snel in op zijn voornaamste rivaal, de ex-communist Kwas- niewski. Volgens een dinsdag verschenen peiling van het onderzoeksin stituut Demoskop staat Walesa nu op 24 procent van de stem men tegen vijftien procent twee weken geleden. Zijn belang rijkste tegenstrever, de ex-communist Kwasniewski, bleef op 26 procent Als geen van beide kandidaten op 5 november bo ven de 50 procent komt, volgt op 19 november een tweede ron de. Kwasniewski was lange tijd favoriet. Senegalees leger doodt rebellen DAKAR AFP/ANP) - Het Senegalese regeringsleger heeft af gelopen veek bij een offensief in de zuidelijke regio Casamance circa honderd opstandelingen gedood. Dat is dinsdag uit amb telijke bron vernomen. Negen soldaten sneuvelden bij de ope ratie; 15 raakten gewond In Casamance voert de beweging van Democratische Krach ten van Casamance (MFDC) al tien jaar aanvallen uit in het grensgebied van Guinee-Bissau. De beweging streeft naar on afhankelijkheid van de provincie. Een in juli 1993 gesloten be stand met het regeringsleger wordt niet nageleefd. Casamance heeft een cultuur en geschiedenis die zich onderscheidt van de rest van Senegal. Communistische broek verboden JAKARTA (RTR) - Het communistische gevaar ligt nog op de loer in Indonesië, zelfs in de kledingzaken Zo hebben de veilig heidsdiensten in de Middenjavaanse stad Surakarta een hon derdtal spijkerbroeken voor kinderen in beslag genomen, om dat die getooid waren met een hamer en sikkel. Een plaatselijke functionaris zei maandag tegenover het dag blad Media Indonesia dat het leger de nodige maatregelen zal nemen na de vondst van de subversieve kledingstukken. ..Het lijkt misschien triviaal, maar we moeten ervoor zorgen dat dit niet tot onnodige problemen leidt", zei hij zonder verder in de tails te gaan. Weer miljoenenboete voor Dow RENO (RTR/AFP) - Een rechtbank in Reno in de Amerikaanse staat Nevada heeft het Amerikaanse chemieconcern Dow Che mical een boete opgelegd van tien miljoen dollar (ongeveer 16 miljoen gulden). Het geld is voor een vrouw, die chronische klachten kreeg nadat er bij haar siliconen borstimplantaten waren ingebracht. Afgelopen zaterdag wees dezelfde rechtbank de vrouw een schadevergoeding toe van 3.95 miljoen dollar ter compensatie van de klachten die ze ontwikkelde door het niet goed func tioneren van de implantaten. Dow Chemical heeft volgens de jury de gevaren van de implantaten bewust uit de publiciteit gehouden. Het is de eerste uitspraak in ruim 13.000 zaken die tegen het chemieconcern zijn aangespannen. Proces tegen Andreotti verdaagd PALERMO (AFP) - Voor de rechtbank in de Siciliaanse hoofd stad Palermo is dinsdag het proces voortgezet tegen de Ita liaanse ex-premier Andreotti, die beschuldigd wordt van ban den met de mafia. Na enkele procedurele schermutselingen tussen aanklagers en verdediging verdaagde rechtbankpresi dent Francesco Ingargiola het proces tot 13 november. Andreotti zelf woonde de zitting niet bij. De senator voor het leven heeft aangekondigd wel te zullen komen zodra de voor naamste getuigen a charge worden ondervraagd: „pentiti" (spijtoptanten) die met justitie zijn gaan samenwerken ZAGREB (RTR) - De Kroati sche kiezers hebben de hoop van president Tudjman om au toritaire bevoegdheden te ver krijgen na zijn militaire over winning op Kroatische Ser viërs, de bodem ingeslagen. Hoewel de staatsmedia hen on gelijk behandelden en de rege ring manoeuvreerde om haar ze teltal op te voeren, handhaafden de Kroatische oppositiepartijen zich zondag bij de parlements verkiezingen. Ze versloegen zelfs Tudjmans partij HDZ in zijn ei gen stad, Zagreb. Na telling van bijna alle stem men lijkt de HDZ op ruim 44 pro cent te eindigen. Een combina tie van gematigde oppositiepar tijen haalde rond 40 procent. Het resultaat van de HDZ was niet beter dan bij de verkiezingen in 1992, lang voordat Tudjmans le ger de Serviërs verdreef uit Kroatische gebieden die zij be zet hielden. Door het gemengde kiesstelsel behoudt de HDZ de absolute meerderheid in de Sabor, het huis van afgevaardigden. Maar de partij haalde niet de tweeder de meerderheid die de voorma lige communistische generaal Tudjman nodig had om een pre sidentieel eenmansbewind te vestigen door de pluralistische grondwet te wijzigen. De uitslagen zijn volgens analis ten in tegenspraak met de wes terse gedachte dat Kroaten ge hecht zijn aan een autoritair rechts bewind. Er is juist een ge mêleerd politiek klimaat ont staan. terwijl de militaire nood toestand wegebt. De afkeer van de georkestreerde persoonlijkheidscultus rond de 73-jarige president weerspiegel de zich in de uitslagen. Evenals ue afkeuring van machtsmis bruik door de HDZ, zoals con trole van de partij over de staats organen, privatiseringsbeleid en de media Corruptie Voor de meesten van de 4,7 mil joen Kroaten is de levensstan daard gedaald sinds de onafhan kelijkheid. Door de hyperinflatie stegen de prijzen tot westers ni veau terwijl het gemiddelde loon onder 1500 gulden per maand bleef. De Kroaten zagen een kleine groep met banden met de HDZ rijk worden dankzij corrup tie bij privatiseringen en oor- logshandel en rondrijden in Za greb in luxe-auto's met telefoon. De zwaarste teleurstelling voor de HDZ was in de hoofdstad Za greb, waar eenderde van het to taal aantal kiezers woont. Het blok van de gematigde oppositie behaalde de meerderheid in de regionale volksvertegenwoordi ging van Zagreb. Deze raad be schikt volgens een analist over aanzienlijke macht, en wedijvert met de Sabor over de controle over de zware industrie, regio nale belastingen, stedelijk be leid en „zelfs Tudjmans lijf wacht". „Te worden verslagen in Zagreb was een schok voor de HDZ en is een les voor de partij. Ze behaalde nauwelijks stem men onder de jonge mensen", zei een waarnemer. iAdvertentie parlementsverkiezingen op 17 december. De commissie heeft de hervormingsgezin de Jabloko-partij van de econoom Ja- vlinski en de partij van de voormalige vi ce-president Roetskoj wegens procedure le fouten uitgesloten. De voorzitter van de kiescommissie, ken nelijk geschrokken van de ophef over het besluit, heeft al laten doorschemeren d,at de stap mogelijk wordt teruggedraaid. Ex-Sovjet-leider Gorbatsjov heeft nog steeds niet besloten of hij kandidaat zal zijn voor het presidentschap Hij zij dit gisteren in Moskou, waar hij exemplaren van zijn nieuwe boek signeerde. foto Vladimir Suvorov/EPA luchtsteun op te schorten we gens de gevaarlijke situatie waarin de Nederlandse troepen waren geplaatst. Dus ik had geen keuze." Succes De VN-troepen hebben volgens Akashi ook wel enige successen geboekt. Ze hebben twee mil joen vluchtende burgers gehol pen die het anders niet zouden hebben overleefd. Maar de vre destroepen hadden nooit de op dracht te werken temidden van een grootschalige oorlog, maar dit werd wel van ze werd ge vraagd. „Sommige mandaten bleken onmogelijk te vervul len", zei hij. Akashi zei dat nauwere banden met de NAVO dit kunnen veran deren. „De VN zijn een unieke re latie aangegaan met de NAVO en hebben de grenzen van de klassieke vredeshandhaving op gerekt. Een waardevolle les is geweest dat er, onder bepaalde omstandigheden, een rol is voor meer vastberaden gebruik van militaire middelen." ?i- of a. WASHINGTON (RTR/AFP/ DPA) - De presidenten van de n_ drie belangrijkste republieken ,r_ in ex-Joegoslavië - Milosevic n. (Servië), Tudjman (Kroatië) en a. Izetbegovic (Bosnië) - zijn dins dag uit respectievelijk Bel grado, Zagreb en Sarajevo ver- ,n trokken naar de Verenigde Sta- ten. Daar start vandaag op de luchtmachtbasis Wright-Pat- (n terson in Ohio het overleg dat 0 volgens de Amerikaanse presi- n dent Clinton mogelijk „de laat- ■n ste kans voor vrede" is. n' „Wij hebben in Bosnië een be- slissend moment bereikt", aldus T_ Clinton dinsdag: „Dit is de beste kans voor vrede sinds het begin van de oorlog. Het is mogelijk j voor lange tijd de laatste kans die we krijgen. Alleen de betrok- 15 ken partijen kunnen dit vreselij- ke conflict beëindigen." Eisen oq Izetbegovic maakte maandag in 12 een toespraak op de Bosnische 9 radio bekend welke eisen hij op 16 tafel zal leggen: een verenigd 19 Bosniê-Herzegowina, een onge il1 j deeld Sarajevo en een corridor naar de oostelijke moslim-en- rj clave Gorazde. j® Tudjman toonde zich bij zijn 8 vertrek uit Zagreb matig opti- 13 mistisch. Hij zei vooral te hopen -5 dat Kroatië het rijke gebied Oost-Slavonië terug kan krij gen, het laatste deel van zijn grondgebied dat nog in Servi sche handen is. Dë belangrijkste Servische eis in de onderhandelingen is dat de eenzijdig uitgeroepen Repu- blika Srpska binnen Bosnië blijft bestaan en een confedera tie met Servië mag aangaan. Ook eisen zij een verbreding van de corridor die de Servische ge bieden in West-Bosnië met die in Oost-Bosnië verbindt, van 10 naar 20 kilometer. Voorts willen zij een toegang tot de Adriati- sche Zee en de teruggave van 4000 vierkante kilometer die re centelijk door moslims en Kroa ten zijn veroverd. De posities van de drie partijen liggen zo ver uit elkaar dat de presidenten - althans in de be ginfase van de onderhandelin gen in Ohio - niet aan één tafel zullen zitten. De Amerikanen verspreiden de delegaties over drie kamers op honderden meters afstand van elkaar. Holbrooke. EU-bemidde- laar Bildt en diplomaten van de Contactgroep (VS, Rusland. Frankrijk, Groot-Brittannië, Duitsland) zullen, heen en weer lopend van delegatie tot delega tie, proberen te bemiddelen. NEW YORK/DEN HAAG (AFP/ RTR/ANP) - De Veiligheidsraad wil „zo snel mogelijk" een uit gebreid onderzoek naar de mas samoorden in de moslim-en clave Srebrenica die in juli in handen viel van de Bosnische Serviers. De Veiligheidsraad heeft recen te berichten uit de Amerikaanse pers bestudeerd volgens welke zo'n 6.000 mannen uit Srebre nica, voor het overgrote deel moslims, door de Serviers zijn geëxecuteerd. Volgens de Was hington Post en de New York Ti mes zijn de gruwelen van Srebre nica de ergste in Europa sinds het einde van de tweede wereld oorlog. „Gegeven de ernst van deze zaak heeft de raad opdracht ge geven een onderzoek in te stel len naar deze berichten en de juistheid ervan na te gaan", al dus fungerend voorzittter van de Veiligheidsraad, Ibrahim Gam- bari. Hij zei dat de raad alle par tijen oproept niets te onderne men om bewijsmateriaal van de massamoorden te verdonker- manen. De New York Times heeft de vrees geuit dat de Bos nische Serviërs die bewijzen al hebben vernietigd. Tot nu toe is aan onderzoekers van de Verenigde Naties, het Ho ge Commissariaat voor de Vluchtelingen en het Internatio nale Rode Kruis (IRCR) de toe gang ontzegd tot de regio Sre brenica. Akashi De vertrekkende speciale VN- gezant Akashi zei dinsdag dat de Verenigde Naties in Bosnië een bijna onmogelijke taak hadden. De organisatie had niet kunnen voorkomen dat het „bescherm de gebied" Srebrenica in handen viel van de Bosnische Serviërs. Op een persconferentie ter gele genheid van zijn afscheid van het VN-hoofdkwartier in Zagreb verdedigde Akashi de Neder landse VN-troepen die de val van de enclave niet konden ver hinderen. Volgens hem waren de vredestroepen geen partij voor het grote offensief van de Bos- nisch-Servische troepen. ..Zij zijn er niet om te vechten. Zij zijn licht bewapend." „Ik meen dat het aanwijzen van 'beschermde gebieden" fout was", zei Akashi. die terugkeert naar het VN-hoofdkwartier in New York. „De VN werden ge vraagd voor de beschermde ge bieden een afschrikkingsrol te spelen maar wij hadden niet de middelen om de burgers werke lijk te beschermen. We konden niet aan de verwachtingen van de bevolking voldoen." De gezant gaf ook het Bosnische regeringsleger de schuld. „Als beschermde gebieden veilig moeten zijn. dan zouden ze niet door de partijen mogen worden gebruikt voor militaire doelein den", zei hij Maar volgens Akas hi hebben Bosnische regerings troepen niet alleen het be schermde gebied Srebrenica, maar ook die van Sarajevo, Tuz- la. Bihac, Gorazde gebruikt voor training, verlof en herstel van hun troepen, of het inrichten van commandocentra. „Dit gaf een redelijk excuus aan de Bosnisch- Servische partij de beschermde gebieden aan te vallen." Akashi heeft vaak kritiek van de NAVO te verduren gekregen we gens zijn terughoudendheid bij het inroepen van luchtsteun. Maar hij zei wel goedkeuring te hebben gegeven na een verzoek om luchtsteun van de Neder landse VN-troepen in Srebre nica, ter bescherming van de on der vuur liggende vredestroe pen. Hij stelde wel als voorwaar de dat dat geen agressieve lucht aanvallen mochten zijn. „Na verscheidene uren belde de Nederlandse minister van defen sie mij echter op en vroeg het verzoek om gerichte NAVO- van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - De inwoners van Canada's Franstalige pro vincie Québec hebben er maan dag met de kleinst mogelijke meerderheid voor gekozen om deel van Canada te blijven uit maken. Met 50,6 tegen 49,4 pro cent wezen zij het voorstel om Québec af te scheiden van de hand. Maar het kleine verschil kan ervoor zorgen dat Canada een periode van grote politieke onrust tegemoet gaat. De voorman van de 'separatis ten', Lucien Bouchard, beloofde zijn aanhang te zullen blijven strijden voor onafhankelijkheid van Québec. „Laten we de moed niet opgeven. De volgende keer wordt de goede keer. En dat zou wel eens vlugger kunnen zijn dan jullie denken". En de pre mier van Québec, Jacques Pari- zeau, riep op 'de mouwen op te stropen en weer opnieuw te be ginnen'. Fout Voorstanders van handhaving van het federale Canada vierden feest nadat de uitslag bekend was geworden. In de binnenstad van Montreal kwam het tot lich te ongeregeldheden tussen voor- en tegenstanders van afschei ding, maar over het algemeen bleef het rustig. Vooral in de gro te steden werd tegen afscheiding gestemd. Algemeen werd gesteld dat uit slag van het referendum aanlei ding zal moeten zijn voor be stuurlijke hervormingen in Ca nada. „Canada is dan wel op pa pier nog één land, maar er is iets fout met dat land", zei cultuur minister Louise Beaudoin van Québec. De Québecois zullen andermaal aandringen op het verkrijgen van een 'speciale sta tus' in de Canadese federatie, iets wat bij eerdere onderhande lingen door de rest van.het land steeds is afgewezen. Nu kwamen echter uit Engelstalige hoek ver- zoenender commentaren. Bij het vorige referendum, in 1980. stemde nog 60 procent van de inwoners van Québec tegen soevereiniteit. Nu waren het er dus bijna tien procent minder. Een recordaantal Québecois. 92 procent, maakte de gang naar de stembus. Een teken dat de kwes tie zeer leeft. „We zullen Québec tegemoet moeten komen", zei de premier van de provincie Sas katchewan, Roy Romanow, dinsdagmorgen vroeg dan ook. Wisselmarkt Een maand geleden stonden de separatisten nog op ruim verlies, maar onder aanvoering van de charismatische Bouchard heb ben zij de laatste weken hun ach terstand bijna weten in te lopen. Dat kwam vooral omdat hij geen totale onafhankelijkheid voor stond, maar een federatie met de rest van Canada, waarbij Qué bec nauw zou willen samenwer ken met de negen Engelstalige provincies. Canada's premier Jean Chré- tien, een Franstalige maar te genstander van afscheiding van Québec. zei na het bekend wor den van dce uitslag dat 'de meer derheid van de Canadezen de laatste dagen getoond heeft één land te willen en waar dat land om dVaait'. Op de wisselmarkt van Tokyo steeg de koers van de Canadese dollar dinsdagmorgen met twee cent en gingen ook de koersen van Canadese aandelen omhoog als bewijs dat de internationale financiële gemeenschap het ver trouwen in Canada heeft her vonden. KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel. 0118-551623. HET GROENE WARENHUIS Voor zo'n prijs moet deze vorstbestendige heester (Viburnum linus 'Gwenllian') de deur uitvliegen. Hij vertoont gedurende de winterse maar liefst 3 verschillende kleuren: rose bloemknoppen, witte bloem en blauwe vruchten. Van 12,95 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5