Privatisering wao onzeker <v\ Aan u de keus. Advies Berenschot: procederen door asielzoekers aanpakken Misbruik van sociale zekerheid neemt toe PZC Acties tegen opmars van inlegkruisjes Willebrands zag af van kandidatuur voor het pausschap binnenland Jacht op trekvogels verboden PvdA-senaatsfractie keert zich tegen Linschoten Cultuurfilosoof Jan Kassies (75) overleden Miljarden nodig voor gezondheidszorg Afzwaaien per tank Rijkswaterstaat wil één rijstrook A58 afsluiten WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 DEN HAAG (ANP) - De jacht op acht soorten trekvogels wordt met ingang van volgend jaar verboden. Hel gaat om de houtsnip, de slo beend, de tafeleend, de kuifeend, de toppe reend, de pijlstaart, de wintertaling en de wa tersnip. Volgens het ministerie van landbouw en na tuurbeheer richten de genoemde diersoorten nauwelijks schade aan aan landbouwgewassen en is bejaging daarom niet nodig. Natuurbe schermers, en ook de Tweede-Kamerfacties van D66 en GroenLinks, hebben in het verleden regelmatig gevraagd om een verbod op de trekvo- geljacht. Vogelsoorten die wel veel schade aan richten, zoals ganzen, blijven overigens bejaag- baar. De woordvoerder van de Koninklijke Nederland se Jagersvereniging, G. Alferink, noemt het aan gekondigde verbod „een klap in het gezicht". „Er is helemaal geen inhou delijke onderbouwing- van het verbod. De popu latie van de vogels is sta biel of neemt juist toe. Het is daarom een onbe grijpelijke maatregel. De minister maakt zich er internationaal ook bela chelijk mee. De emotie wint het van de ratio." DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Eerste Kamer, goed voor 14 van de 75 zetels, is sinds gisteren een openlijke en uitge sproken tegenstander van pri vatisering van de wao. De Se naat moet daarmee komend jaar instemmen, wil Linschoten de belofte in het regeerakkoord kunnen inlossen. Volgens die af spraken moeten bedrijven en instellingen de kans krijgen voor de wao-verzekering de be drijfsvereniging in te ruilen voor particuliere verzekeraar. De staatssecretaris kan op dit momement op zijn best rekenen op een zeer krappe meerderheid in de Senaat. Naast de PvdA (14 zetels) is ook het CDA (19 zetels) en de Socialistische partij (1 ze tel) tegen, terwijl de steun van kleinere fracties ongewis is. PvdA-senator Van de Zand- schulp zegde Linschoten dins dag de wacht aan bij de behan deling van een wetsvoorstel tot afschaffing van de wao-boetes, die werkgevers moeten betalen voor werknemers die na een jaar Ziektewet geen passend werk hebben gekregen en de wao in gaan. De PvdA vindt het al com plex genoeg om de wao-premie voor indiviuele werkgevers af te stemmen op de mate waarop zij bijdragen aan het leger wao'ers. „Zo'n operatie mag niet ver mengd worden met invoering van een dualistisch verzeke ringsstelsel," zei Van de Zand- schulp dinsdag. „Gegeven het verschil in voorwaarden, dat veel verder reikt dan een ver schil in financieringssystema tiek, is een dualistisch stelsel een bron van potentiele ellen de." De PvdA-voorman voorzag competentiegeschillen over stukjes wao en particuliere uit keringen, eindeloze procedures en toenemende rechtsongelijk heid tussen werknemers met een oude wao-verzekering en die met een nieuwe arbeidsonge schiktheidspolis. Ook in kringen van vakbewe ging en werkgeversorganisaties zijn de plannen van Linschoten zwaar onder vuur genomen, maar in de Sociaal-Economi sche Raad (SER) zijn deze partij en er tot dusver niet in geslaagd een breed gedragen alternatief te ontwikkelen. De Eerste Kamer stemt met de nodige kanttekeningen in met afschaffing van de wao-boete en een pakket maatregelen om wa o'ers die weer aan de slag gaan te behoeden voor een sterke inko mensterugval als zij onverhoopt door medische klachten het werk moeten neerleggen De werkgever wordt de eerste jaren gevrijwaard van loondoorbeta ling bij ziekte van een wao'er die hij in dienst neemt; de zieken- geldkassen keren direct geld uit Kritiek was er overigens op beide onderdelen. Zo wil de PvdA de financiële hulp voor wao'ers die weer aan de slag gaan, sterk te verbeteren. CDA- senator H. van Leeuwen bepleit te de diverse maatregelen om ar beidsongeschikten met premie vrijstellingen en subsidies aan werk te helpen geleidelijk en dus meer verantwoord in te voeren AMSTERDAM (ANP) - In een ziekenhuis in Amstelveen is dinsdag na een kort ziekbed de cultuurfilosoof en politicus Jan Kassies op 75-jarige leeftijd overleden. Dat heeft-zijn fami lie bekendgemaakt. Kassies was onder meer direc teur van de Federatie van Kun stenaarsverenigingen (1945- l 1958), secretaris van de Raad voor de Kunst (1958-1966), direc- t teur van de Theaterschool in Amsterdam (1966-1978), voorzit ter van de VPRO (1969-1971) en voorzitter van het Bedrijfsfonds voor de Pers (1993-1995). Boven dien maakte hij in 1987 deel uit van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Kassies behoorde in de oorlog tot de eerste medewerkers van het illegale Vrij Nederland die door de nazi's werden opgepakt. In het verzet en later tijdens Duitse gevangenschap kwam hij in contact met kunstenaars. Na de bevrijding was hij de stuwen de kracht achter de federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars. NIJMEGEN (ANP) - Met ludieke acties in acht steden hebben tientallen vrouwen dinsdag geprotesteerd tegen de commer ciële opmars van het inlegkruisje. Met het doorknippen van linten van inleg kruisjes en het beplakken van poppen, wilden de actievoersters de aandacht vestigen op de kwalijke gevolgen die het dragen van het dunne maandverbandje heeft. „Je kunt er infecties en schimmel vorming van krijgen. Dat zeggen ze er in die irritante reclames niet bij", zegt ini tiatiefneemster Marion Borghuis uit Malden bij Nijmegen. Borghuis vergelijkt de werking van het in legkruisje met een pleister. „Als je die lang op je huid hebt, ontstaat er een weke plek. Het plastic laagje van het inlegkruisje zorgt ervoor dat er een soort broeikasef fect rond je vagina ontstaat, waardoor bacteriën alle kans krijgen. Veel mensen doen hier vaak lacherig over. maar het is echt een medisch probleem." Gynaecologe G. Kleiverda bevestigt dat vrouwen in een vicieuze cirkel raken als ze langdurig inlegkruisjes dragen. In haar praktijk krijgt ze vaak vrouwen die het verbandje gebruiken, waarna de klachten alleen maar verergeren. „Vrouwen ken nen hun lichaam dan niet goed. Normali ter heb je geen afscheiding, maar dat wis selt tijdens de cyclus. Zo kun je rond de eisprong wat meer slijmvorming hebben. Je kunt dat beter niet oplossen door altijd verbandjes te dragen. Ze ziet het er nog van komen dat meisjes na pampers in de baby-tijd in de puberteit overstappen op inlegkruisjes, maandver band, gevolgd door ineontinentiemate- riaal. De markt voor het inlegkruisje is dan ook niet misselijk. Naar schatting van een marketingbureau dragen drie miljoen vrouwen in Nederland al dagelijks zo'n verbandje en hopen ze dat het er zeker vijf miljoen worden. De omzet in de branche loopt jaarlijks tot ver over de 100 miljoen gulden. In Leiden werd tegen het opdringen van inlegkruisjes geprotesteerd door een eta lage-pop te beplakken. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Asielzoe kers die geen kans meer maken om in Nederland te worden toe gelaten, moeten sneller het land worden uitgezet. Op korte ter mijn dient zo'n stringent uitzet tingsbeleid te worden doorge voerd. Hiervoor is de vorming van een apart team nodig be staande uit mensen van de Im migratie en Naturalisatiedienst (IND), de vreemdelingendien sten van de politie en de Ko ninklijke Marechaussee. Dat is een van de aanbevelingen van het bureau Berenschot, dat in opdracht van staassecretaris Schmitz (justitie) onderzoek deed naar de effectiviteit van het asielbeleid. Nadat eerder de Algemene Re kenkamer en het bureau Regioplan in recent uitgebrach te rapporten het asielbeleid scherp bekritiseerden, komt ook Berenschot tot de conclusie dat het huidige asielbeleid niet vol doet. Vooral het verkorten van de procedures en het uitzetting- beleid laten te wensen over. Daarvoor is volgens het bureau niet één schuldige aan te wijzen. Het falen wordt veroorzaakt door een complex van factoren, zoals de opeenhoping van kort na elkaar genomen maatregelen en de grote aantallen asielzoe kers die zich in 1994 meldden. Ook Berenschot signaleert dat het huidige systeem procedeer- gedrag uitlokt. Dat brengt een Van der Zwan wijst erop dat het kabinet de toename in de vraag naai- zorg steeds te laag inschat. DEN HAAG (GPD) - Er is onge veer 2,5 miljard gulden extra voor de gezondheidszorg nodig. Alleen dan is er sprake van een realistische raming van de kos ten. Tegenvallers kunnen dan in de toekomst voorkomen wor den. De commissie-Van der Zwan schrijft dit in het rapport 'Gezondheidszorg in Tel 3' dat gisteren is gepresenteerd. De commissie hekelt het kabi net dat de instanties in de zorg zelf laat proberen de kloof tus sen vraag en aanbod te over bruggen door de produktiviteit op te voeren. Het kabinet zal zelf ook iets moeten doen. Behalve het uittrekken van meer geld en het komen tot realistische ra mingen pleit Van der Zwan voor het stellen van prioriteiten. Het kabinet zal moeten aange ven welke zorg zij noodzakelijk acht en van welke kwaliteit die zorg moet zijn. Er moet eindelijk duidelijkheid komen over het toekomstige basispakket ge zondheidszorg. Daarnaast moet het kabinet toestaan dat instel lingen in de zorg zelf geld aan trekken, zonder dat dit een kor ting op hun budget betekent. De commissie-Van der Zwan wijst eigen bijdragen in de zorg niet af. Prijsmaatregelen voor medicijnen en hulpmiddelen zijn geoorloofd. Verder zal het kabinet af moeten stappen van strakke regels inzake tarieven in de gezondheidszorg. De loonontwikkeling en inflatie zijn wel goed voorspeld. Investe ringen in de zorg leiden volgens de commissie tot meer economi sche groei en werkgelegenheid. Daar moet het kabinet ook reke ning mee houden. Zonder nadere maatregelen zal de kwaliteit van de zorg dalen en zal het verschil tussen vraag en aanbod steeds groter worden. De commissie-Van der Zwan waarschuwt ook voor een toene mend tekort aan geschoold per soneel in de zorg. Dat heeft een extra negatief effect. lang verblijf in de asielketen met zich mee. De prikkel om te pro cederen moet dan ook worden aangepakt. Dat kan door andere beloningssysteem voor de rechtshulp die asielzoekers in hun procedures bijstaan. Te denken valt aan een vast bedrag per zaak en niet meer, zoals mo menteel het geval is, per hande ling. Berenschot vindt ook dat de po- litiek terughoudend moet zijn met het zich bemoeien met indi viduele, meestal uitgeproce deerde, asielzoekers. Ook dat le vert vertraging op. Toekomst Volgens Berenschot is het voor al zaak om de kwaliteit van de uitvoering van het asielbeleid aan het begin van „de keten" te verbeteren. Dat betekent voor de IND meer vast personeel, dui delijke instructies en efficiën tere verwerking van de dossiers. Deze en andere maatregelen moeten worden opgenomen in een plan van aanpak, met het ministerie van justitie als cen trale trekker en beheerder. Bo vendien vindt Berenschot het nodig dat er een „centraal be leidsdocument" wordt ontwor pen, dat helderheid verschaft over uitgangspunten, de uitvoe ring en de toekomst van het asielbeleid. Veel meer dan nu het geval is moet duidelijk wor den wie waarvoor verantwoor delijk is. HAVELTE - Op bijzondere wijze verliet gisteren de laatste dienstplichtige de Johannes Postkazerne in Havelte. Voor het afzwaaien van de 19-jarige Cris van Maurik uit Ochten werd een gigantische Leopard-bergingstank van stal ge haald. Gezeten op de kolos werd de groot-verlofganger door zijn ex-maten van het 41ste onderhoudspeleton de poort uit gereden. foto Jacob Melissen/ANP Advertentie Gerookte zalmfilet, W verpakt Q„ per 100 gra m D Cfl Gerookte zalmfilet, verpakt per 100 gram 7.95 Fame, gerookte Schotse zalmfilet,verpakt, o nc per 100 gram©© O.yt) Patat frites, i on zak 1 kilo l.Zz) cfl Patat frites, zak 1 kilo 2.29 B&B Bodylotion, n flacon 300 ml Z.öz) cn Bodylotion, flacon 250 ml ®<u©@ 3.95 Nivea Bodylotion, flacon 250 ml 7.49 Zonnebloemolie, - fles 1 liter 1. CTI Zonnebloemolie, fles 1 liter®®©© 2.49 Reddy Zonnebloemolie,cr. fles 1 liter Oy Piccolo Baby lotion-- 0 n doekjes 80 st. 4. Z y cn Baby lotiondoekjes pak 80 stuks 5.59 Pampers Babydoekjes pak 84 stuks 6.99* Bongo chocoladepasta, melk of puur, i ern pot 3 50 gra m 1t) y cn Chocoladepasta, meikof puur, pot 350 gram 2.49 •Tijdelijke aktleprijs s pot 350 gram i.oy pot 350 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - Het mis bruik van de sociale zekerheid is vorig jaar toegenomen door een onvoldoende controle van het GAK en de bedrijfsvereni gingen. Het College van Toe zicht Sociale Verzekeringen (ctsv) zal de besturen van het GAK en de bedrijfsverenigin gen 'aanspreken' op hun falen en maatregelen eisen tol verbe tering. Het college van toezicht heeft vastgesteld dat het aantal ten onrechte verstrekte uitkeringen vorig jaar bij het merendeel van de uitvoeringsorgansaties is ge stegen ten opzichte van 1993. Vooral bij de werkloosheids- en ziektewetuitkeringen en bij de toeslagenwet liep het uit de hand. De situatie bij de wao/aaw was iets beter, aldus het college. Over het geheel genomen was de kwaliteit van de uitvoering van de werknemersverzekeringen onvoldoende. Het college van toezicht noemt als mogelijke oorzaak 'de turbulente omge ving waarin de uitvoering moet plaatsvinden.' De beambten van GAK en de bedrijfsverenigingen BV Bouw. Detam (detailhandel), BVG (gezondheidszorg) en GUO (gezamenlijk uitvoeringsor gaan) kregen in 1994 te maken met een aantal ingrijpende ver anderingen van de sociale zeker heid. Zo werd de wet Terugdrin ging Ziekte verzuim/Arbeidsom standighedenwet ingevoerd en veranderde de Ziektewet door invoering van een 'eigen risisco' Jaar cel voor ontuchtige oppas ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft dinsdag een zestigjarige man uit. Heteren veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, we gens ontucht met kleuters. Aangezien het voorarrest van de man gelijk is aan de veroordeling, stelde de rechtbank de hem onmiddellijk in vrijheid. De man had een eigen oppascentrale en was in drie Wage- ningse gezinnen de vertrouwde kinderoppas. Pas na enige tijd kwamen de ouders erachter dat hun kinderen werden mis bruikt. Busje kwam niet ERMELO ANP) - Politie en justitie starten dinsdag een onder zoek naar de praktijken van het reisbureau East Europe Line dat in Ermelo was gevestigd. Bij dit bureau boekte een aantal mensen een busreis naar Polen, maar op de dag van vertrek verscheen er geen bus. „Busje kwam niet", meldt een woord voerder van de politie. Verscheidene inwoners van Ermelo leenden bovendien geld aan de directeur van het reisbureau Het zou gaan om grotere bedragen die de directeur nooit terug betaalde. Hij is met de noorderzon vertrokken en het reisbu reau blijkt niet meer te bestaan. Oktober bijna zachtste van de eeuw DE BILT (ANP) - Oktober was met een gemiddelde tempera tuur van circa 12,5 graden Celsius zeer zacht. Normaal is 10,5 graden. Ook was het zeer zonnig en droog. Het KNMI telde ongeveer 145 uren zonneschijn tegen een gemiddelde van de afgelopen dertig jaar van 102 uren. De zon liet zich zelfs elke dag zien, terwijl er normaal zeker zes zonloze dagen zijn. Verder was het extreem droog, met een gemiddelde neerslag van 20 millimeter, tegen 73 normaal. De afgelopen maand komt dan ook op de derde plaats in de rij van zachte oktobermaanden van deze eeuw. Koploper is 1969 toen in deze herfstmaand 13,0 graden werd bereikt, gevolgd door 1921, toen het in oktober gemiddeld 12.7 graden was Veel bruinvissen in Noordzee DEN HAAG (ANP) - Er zwemmen in de Noordzee veel meer kleine walvissen dan verwacht. Dat is de uitkomst van de eer ste grootschalige telling van bruinvissen, dwergvinvissen en witsnuitdolfijnen in het gebied Volgens Mardik Leopold van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek op Texel, die de Nederlandse deelname aan het internationale telling coördi neerde. komen in de Noordzee, inclusief het Kanaal. Oostzee en de wateren rond de Shetlands, naar schatting 352.000 bruin vissen, bijna 9000 dwergvinvissen en 12.000 witsnuitdolfijnen voor. Telefonistes mogen weer groeten DEN HAAG (GPD) - De telefonistes van 06-8008 mogen de tele foon weer opnemen met 'goedemiddag'. PTT Telecom startte ruim een week geleden een proef in de regio Den Haag waar de 'operators' de klanten zonder begroeting meteen vroegen van wie zij het nummer zochten. Door klachten van enkele ge schrokken klanten heeft de PTT deze begroeting snel veran derd in het vriendelijkere 'Goedemiddag PTT Telecom, van wie zoekt u het nummer?' Vroeger lieten telefonistes altijd ruimte om te groeten doordat ze opnamen met 'goedemiddag PTT inlichtingen'. Dat kostte volgens de PTT teveel tijd. UTRECHT (GPD) - I)e Neder landse kardinaal dr. J. Wille brands heeft in 1978 afgezien van de kandidatuur voor het pausschap. De kardinalen moesten toen een opvolger kie zen voor paus Johannes Paulus I, die na 33 dagen overleed. Wil lebrands, voormalig aartsbis schop van Utrecht, was tijdens het conclaaf in de Sixtijnse Ka pel op 16 oktober 1978 met drie andere kanshebbers (kardinaal Konig van Wenen, kardinaal Wojtyla van Krakau, kardinaal Pironio van Argentinië) overge bleven als kandidaat. Tijdens de zesde stemming van het conclaaf had de Nederlandse kardinaal reeds 20 stemmen ge kregen. Maar Willebrands be sliste daarna om de kandidatuur van kardinaal Karol Wojtyla. de huidige paus Johannes Paulus II, te steunen. Dit onthult de Amerikaanse journalist Tad Sculz in zijn zojuist verschenen boek 'Paus Johannes Paulus II. De biografie'. Kardinaal Wille brands bekleedt nog steeds een topfunctie bij het Vaticaan. Hij is speciaal belast met de oecu mene. Geheim Sculz, journalist van de gezag hebbende New York Times, geeft in zijn lijvige en goed gedo cumenteerde biografie nauwge zet het verloop van de pausver kiezing van Karol Wojtyla tot paus Johannes Paulus II weer. Doorgaans behoort de verkie zing van een paus tot het best bewaarde geheim van het Vati caan. Sculz' boek bevat tevens een aantal andere interessante onthullingen over kwesties bin nen de rooms-katholieke Kerk, die tot nu toe nog nooit open baar zijn gemaakt. De Pool Karol Wojtyla maakte een bliksemcarière binnen de rooms-katholieke Kerk In 32 jaar bracht hij het van priester in Krakau tot paus in Rome. De Amerikaanse journalist, zelf ook van Poolse origine, onthult eveneens dat Karol Wojtyla ook grotendeels de auteur is van de omstreden encycliek 'Humanae Vitae' uit 1968. Daarin verbood paus Paulus VI aan katholieken het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen bij de ge boorteregeling. Die 'pil-en- cyckliek' geldt nog steeds als een van de meest controversiële standpunten van de rooms-ka tholieke Kerk, waardoor veel ka tholieken wereldwijd hun Kerk de rug hebben toegekeerd. Met de publicatie van deze om streden encycliek verwierp paus Paulus VI na twee jaar wikken en wegen het rapport van een commisie van internationale deskundigen. Die verklaarden dat het verzet tegen kunstma tige voorbehoedmiddelen 'op geen enkel redelijk argument kon steunen' en dat de Bijbel zich nergens tegen geboortenbe- perking uitsprak. Kardinaal Ka rol Wojtyla had een jaar daar voor al in Krakau zijn eigen com missie voor geboortenbeperking opgericht. Die commissie be reidde het materiaal voor, dat rechtstreeks naar paus Paulus VI werd gestuurd. Tad Sculz: „Later zei Karol Wojtyla daar over; 'We hadden wat teksten naar de paus gestuurd'. Een Poolse theoloog die bij de voor bereiding met Wojtyla samen werkte. zegt daarover 'Onge veer 60 procent van onze ont werptekst werd uiteindelijk in de encycliek opgenomen'." Economie groeit eerste halfjaar bijna 3 procent DEN HAAG (GPD) - De Neder landse economie is in de eerste helft van dit jaar met 2,9 pro cent gegroeid. De vooruitgang ging daarmee nog sneller dan in de overeenkomstige periode van 1994. Toen beliep de econo mische groei 2,7 procent. De groei in het tweede kwartaal (2,4 procent) bleef achter bij die in de eerste drie maanden van dit jaar (3.4 procent). voor werkgevers. Verder druk ken de plannen voor verdere wij- zinging van de wao en afschaf fing van de ziekewet op de orga nisaties. Maar het college van toezicht acht dat geen rechtvaardiging voor het niet voldoen aan de minimale kwali teitseisen. Die eis is dat hoog stens één procent van het uitge keerde bedrag onterecht is. Op een totaal uitgekeerd bedrag van 36,6 miljard gulden aan werknemersverzekeringen is dat 366 miljoen gulden. Hoe hoog het misbruik wel was, rap porteert het college van toezicht niet. Aan wao/aaw-uitkeringen werd 22 miljard gulden uitbe taald, aan ww 9 miljard, ziekte wet 5 miljard en 600 miljoen aan ROOSENDAAL (ANP) - Rijkswaterstaat overweegt op de A58 ter hoogte van Roosendaal een rijstrook tijdelijk af te sluiten om wegwerkers te beschermen tegen te hard rijden de automobilisten. De wegwerkers zijn ter hoogte van Roo sendaal bezig met geluidwerende voorzieningen aan de weg. Controles hebben aangetoond dat automobilisten voortdu rend veel te hard rijden. Volgens de Arbeidsinspectie komt daardoor de veiligheid van de wegwerkers in gevaar Om niet meteen tot het nemen van een dergelijk drastische maatregel te beslissen, die dan ook zeker consequenties voor de doorstroming van het verkeer in de richting Breda en Zee land zal hebben, wil Rijkswaterstaat de situatie nog één a twee weken aanzien. Wel zullen in die periode matrixborden worden geplaatst die de te hard rijdende automobilisten op hun snelheidsovertredingen wijzen, terwijl tevens verscherp te politiecontroles zullen worden uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3