Bijna 7 min voor gemeentehuis Verfraaiing Bellamy park Handelskamer: Macéka-plan te grootschalig Veere tussen 1869 en 1945 Eon dag zondQr krant is een kruis zonder munt. Reimerswaals beleid A 30-kilometerzones scherp bekritiseerd PvdA Reimerswaal wakkert discussie helihaven weer aan Eigenaar fruithandel belooft maatregelen tegen geluidoverlast Raad Reimerswaal toont in moties zorg om werkgelegenheid zeeland 16 Raad Noord-Beveland ondanks bedenkingen tegen hoogte bedrag akkoord kerkdiensten universitair geslaagd WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 van onze verslaggeefster KORTGENE - De gemeente raad van Noord-Beveland heeft dinsdag 6,9 miljoen beschik baar gesteld voor de verbou wing en uitbreiding van het ge meentehuis in Wissenkerke. De fracties van Kiesvereniging Noord-Beveland, VVD en SGP hadden wel moeite met de hoog te van het bedrag. Net als de meeste andere partijen waar schuwden ze het college van burgemeester en wethouders dat de bouw niet duurder mag uitpakken. Sinds Wissenkerke en Kortgene per 1 januari 1995 één gemeente vormen, werken ambtenaren en bestuurders in de te krappe ruimte van het voormalige gemeentehuis van Kortgene. 'Een geweldig bedrag', 'ontzet tend duur' en 'een verschrikke lijk groot bedrag'; de woordvoer ders van respectievelijk de Kies vereniging, de SGP en de VVD hadden geen moeite superlatie ven te vinden om het bedrag te omschrijven. A. G. van der Maas (SGP) had zelfs uitgerekend dat de 6,9 miljoen neerkwam op dui zend gulden per inwoner. CDA, PvdA en Gemeentebelangen daarentegen hadden de indruk dat het plan niet veel goedkoper had gekund. Alle fracties waren het er echter over eens dat een nieuw onderkomen voor ambte naren en bestuurders hard nodig is. Burgemeester M. L. Everaers zei blij te zijn dat de raad de nood zaak van de (ver-(nieuwbouw er kende. Voorzitter van de bouw commissie wethouder C. J. van Darrime (VVD) verzekerde de raad dat er 'spijkerhard onder handeld' was om de kosten be perkt te houden. Ook wees hij er Diefstal motor en bromfiets TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzense en een 17-jarig meisje uil Zuiddorpe raakten maandagnamiddag hun ver voermiddelen kwijt door dief stal. De wit-blauwe Suzuki DR600R Paris Dakar, kenteken MH-86- NB. van de motorrijdster uit Terneuzen werd in de Donze Vis serstraat in haar woonplaats' ontvreemd. De paars-roze Hon da Walleroo bromfiets van de Zuiddorpse werd weggenomen uit de Gentsestraat in Hulst. op dat het college heeft voorge steld de raad elke drie maanden een overzicht te verstrekken van het verloop van de kosten. Ver der illustreerde hij nog eens de uitzonderlijke omstandigheden waaronder de gemeentemede werkers nu moeten werken: „Wanneer ik een vergadering heb met een stuk of acht men sen, moet ik regelmatig naar huis uitwijken." De gemeenteraad, op de PvdA na, stemde donderdag ook in met een voorstel om de toewij zing van huurhuizen voortaan over te laten aan de Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) in Goes. Directeur weg bij Kust VVV CADZ AND - Voorzitter J. Smits van de Kust VVV Zeeuwsch- Vlaanderen heeft vanwege ge zondheidsredenen zijn functie met directe ingang moeten beëindigen. Vice-voorzitter R. van de Velde neemt tijdelijk het voorzitter schap over. In de algemene le denvergadering van december wordt een beslissing genomen over de benoeming van een op volger voor Smits. Hulst wil geen stichting beheer monumenten HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst voelen voor alsnog niets voor het in het le ven roepen van een Monumen tenstichting. De PvdA in de Hulster raad had om de oprich ting van zo'n stichting, die de Hulster stadsmonumenten zou moeten gaan beheren, ge vraagd, omdat een stichting tien procent meer restauratie subsidie kan claimen bij het Rijk. De Hulster stadsmonumenten, de basiliektoren, de drie stads poorten en de Keldermanspoort verkeren in slechte staat van on derhoud. Miljoenen zijn nodig om de monumenten op te knap pen. Het college waardeert de suggestie van de sociaal-demo craten, maar vreest dat aan het overdragen van de stadsmonu menten aan een stichting de no dige fiscale haken en ogen zullen hangen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel in Middelburg vindt het Macéka-plan, dat de Lange Delft en de Langeviele met elkaar moet verbinden, te grootschalig van opzet. De Baarnse projectontwikkelaar gaat uit van een winkelopper vlakte van vijf- a zesduizend vierkante meter voor detail handel. De Kamer van Koop handel vindt dat veel te veel. Volgens de kamer leidt dat tot leegstand elders in de binnen stad van Middelburg. Dat schrijft de Kamer in een voorlo pige reactie op de plannen van Macéka. De Baarnse projectontwikke laar presenteerde in juni een in grijpend plan dat ervoor moet zorgen dat de twee Middelburg se winkelstraten beter op elkaar aansluiten. Daarvoor moet het PZC-pand verdwijnen, waar door een winkelpassage ont staat tussen de Markt en het Plein 1940. Voor de horeca op de Vlasmarkt, recht tegenover apo theek Hummelen en de Middel burgse WV komt volgens het ontwerp een nieuw winkelge bouw. Vlissingen De Kamer van Koophandel vindt dat het gemeentebestuur moet vasthouden aan de uit gangspunten uit het rapport Middelburg om de Markt (1991). Daarin staat dat er in Middel burg nog ruimte is in de non- foodsector voor in totaal 5500 vierkante meter, maar dan werd geen rekening gehouden met de uitbreiding en vernieuwing van het winkelapparaat in Vlissin gen. Op de locatie Markt/Plein 1940 is uitbreiding mogelijk van twee- a drieduizend vierkante meter, aldus Middelburg om de Markt. De conclusies en aanbe velingen zijn destijds onder schreven door het Middelburgse bedrijfsleven. Het Macéka-plan, stelt de Ka mer van Koophandel in zijn voorlopige reactie, is grootscha liger van opzet dan het project genoemd in het rapport Middel burg om de Markt. De vijf- a zes duizend van Macéka betekent een forse overschrijding van de berekende ruimte voor detail handelsuitbreiding. „Daarbij komt nog-dat in de afgelopen ja ren het winkel areaal in de bin nenstad is toegenomen." Om die reden plaatst de Kamer van Koophandel vraagtekens bij de omvang van het uitbreidings plan, zeker als gekeken wordt naar de marktmogelijkheden. De kamer vreest voor leegstand. Met name het midden- en klein bedrijf zal daarvan de dupe wor den. MKB-Middelburg kwam in september al met soortgelijke kritiek. Inperking De Kamer van Koophandel ad viseert het gemeentebestuur medewerking te verlenen aan het plan van de projectontwik kelaar onder voorwaarde dat het aantal vierkante meters vloer oppervlakte terug gaat naar 2500. De kamer vindt verder dat de zogeheten branche-samen- stellingscommissie, een initia tief van Macéka waarin behalve de gemeente ook het bedrijfsle ven is vertegenwoordigd, zich moet uitspreken welke ruimte beschikbaar wordt gesteld aan de plaatselijke winkeliers. Ook moet de projectontwikke laar volgens de kamer veel aan dacht schenken aan de vormge ving en de locatie van het ge bouw voor de Middelburgse VVV. Voorkomen moet worden dat het pand een obstakel wordt voor het winkel- en horecabe- zoek aan de Vlasmarkt/Kromme Weele en de Pottenmarkt. Het Macéka-plan wordt volgens de kamer extra waardevol als het gemeentebestuur op tijd plan nen maakt voor de herinrichting van de Markt en nog eens kijkt naar de bereikbaarheid van de binnenstad. Herinrichting en verfraaiing van de binnenstad moet een speerpunt van beleid zijn, aldus de Kamer van Koop handel. De zeilwedstrijd voor Arnemuidse Hoogaarzen van Hendrik van Loon in 1928. H. Midavaine publiceert deel II van serie van onze verslaggeefster VEERE - Na het samenstellen van 'Veere in vroeger tijden, deel I' had de Veerse ama teur-historicus J. II. Midavai ne nog voldoende materiaal voor een vervolg. Deze week, exact een jaar na verschijnen van het eerste deel, ligt het tweede deel in de boekhandel. Het recept is gelijk gebleven: aan de hand van 90 foto's en ansichtkaarten beschrijft Mi davaine de periode tussen 1869 en 1945. Van een tweede keus is geen sprake. De anek dotes en de bijschriften van de samensteller maken het boekje net zo interessant als het eerste deel. Van het Veere van vroeger is veel en kwalitatief goed foto materiaal bewaard gebleven. Zo zijn in de publikatie enkele fraaie foto's uit de vorige eeuw opgenomen die illustreren hoe sterk het vissersstadje is ver anderd. Bijzonder zijn de fo to's van de Markt in de tijd dat het plantsoen nog moest wor den aangelegd (1869), de sluis in aanbouw (1871) en het inte rieur en exterieur van de Gro te Kerk (1885) waarop duide lijk de verminkingen zijn te zien die door de Fransen in het begin van de negentiende eeuw werden aangebracht. Wie denkt dat Midavaine nu al zijn kruit heeft verschoten, heeft het mis. Deeltje III is in de maak. Met de hulp van J. J. Wisse heeft de samensteller weer een gevarieerd boekje samenge steld. Naast straatbeelden die uitgebreid worden beschreven is er ook aandacht voor promi nente Veerenaren. Zoals de schrijver, dichter, declamator en Neerlandicus Martien Be versluis, die getrouwd was met de Veerse Jo Verstraate. Be versluis was tot 1935 fanatiek socialist en literair adviseur bij de VARA, na 1938 aanhan ger van de NSB en werd op 25 april benoemd tot waarne mend burgemeester van Vee re. Of Kees Geldof, die door een ongeluk op 13-jarige leeftijd zijn rechterarm had verloren. In 1901 trad hij in dienst als pe- troleumleurder bij Esso, voor wie hij zijn karretje door weer en wind duwde. Later werd Geldof door Monumentenzorg aangesteld tot gids in de Grote Kerk. Onderwerpen die Midavaine verder aansnijdt zijn onder meer de visserij, de midden stand, het verenigingsleven, het bedrijfsleven en belangrij ke evenementen. Feesten wa ren aan het begin van de eeuw groots en bijzonder. Van de grote historische optocht ter ere van 350 jaar bevrijding van het Spaanse juk in 1922 zijn meerdere foto's opgenomen. Twee jaar later mochten de zichtbaar nerveuze Mina Boone en Pietje Buis koningin Wilhelmina bloemen overhan digen. In het boekje wordt dezelfde periode behandeld als in deel een. Toch komen er nauwe lijks doublures in voor. Lief hebbers van deel I kunnen met een gerust hart het vervolg aanschaffen. 'Veere in vroeger tijden', deel II, door J. H. Midavaine, Uitgeverij Deboektant, Oostvoorne, 84 pagi na's, 34,90, ISBN 90-5534-035-9. Het boekje is onder meer verkrijg baar bij 't. Poortje en boekhandel De Lichtflits in Veere. Jongen gewond bij val door ruit TERNEUZEN - Een 13-jarige jongen uit Terneuzen raakte maandagavond tegen achten gewond aan hoofd en armen toen hij door een ruit van een schoolgebouw aan de Rem- brandtlaan viel. De jongen struikelde tijdens een spel met leeftijdgenootjes en viel vervolgens door de ruit van een toegangsdeur. De verwondingen waren dermate ernstig dat hij naar streekziekenhuis De Honte moest voor behandeling. Sponsorloop levert 6500 op OOSTBURG - De leerlingen van de derde klas van het Zwin College in Oostburg hebben 6500 gulden ingezameld voor de oorlogsslachtoffers in voorma lig Joegoslavië. Circa 150 scholieren lopen van daag, woensdag, het tweede deel van de Canadese bevrijdings mars in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Voordat de leerlingen om 12.40 uur vertrekken vanaf het gemeentehuis in Oostburg over handigt een delegatie het be drag voor de sponsorloop aan burgemeester J. Kruize van Oostburg en een delegatie van Artsen zonder Grenzen aan. Het bedrag wordt aan Artsen zonder Grenzen beschikbaar gesteld, omdat deze organisatie momen teel zeer actief is in voormalig Joegoslavië. Woensdag 1 november 1995 (dankdag) Nederlands-Hervormde Kerk. Bruinisse 10 en 19 ds. Smit; Haamstede 10 ds. Kansen; Nieuwerkerk 19 dhr. v. d. Schee; Oosterland 19 ds. Quak; Renes- se 19.30 dienst; Serooskerke 19 ds. Riphagen; Sirjansland 10 ds. v. Dijk, 19 ds. Boer. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 9.30 ds. Geelhoed, 19 ds. Roose; Bruinisse 19 ds. Kroes; Haamstede 19.30 ds. Lin- gen; Scharendijke 19 da. Graaf land. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 19 leesdienst; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 ds. Beens; Oosterland 10 lees dienst, 14.30 ds. Tanis, 18.30 ds. Beens. Rooms-Katholieke Kerk. Zie- rikzee 19.30 dienst. van onze verslaggever KRUININGEN - De wijze waar op Reimerswaal het beleid rond de 30-kilometerzones voortzet, is ongewis. Tijdens de begro- tingsraad van de gemeente dinsdagmiddag zei wethouder A. P. Bruinooge (SGP) dat een diepgravende discussie nodig is over de toekomst van het pro ject. „Want op deze manier gaat het veel te lang duren." De wet houder wil op voorhand geen enkele oplossing uitsluiten. Al les is mogelijk, van versoberen tot meer geld uittrekken. De behandeling van de begro ting zelf bood weinig verrassin gen. De grote inspanningen om het gemeentelijk huishoudboek je sluitend te krijgen waren im mers al verricht bij het opstellen dit voorjaar van de kadernota 1996-1999. Daarbij werd over eenstemming bereikt over be zuinigingen van vele tonnen. Per saldo gunstige financiële ont wikkelingen deden ook het te kort van enkele tienduizenden guldens teniet dat nog resteerde voor 1996. Vandaar dat puur fi nanciële vraagstukken meestal een bijrol speelden in de discus sies gistermiddag. Wethouder Bruinooge begon over de 30-kilometerzones naar aanleiding van vragen van met name WD en Bewoners Belan! gen Reimerswaal (BBR). Vooral deze fracties hebben grote moei te met het beleid dat erop ge-: richt is van alle Reimerswaals? kernen 30-kilometerzones te mal ken. „Doorgaan met het huidig? beleid betekent dat wij in hej jaar 2013 ruim negen miljoeij aan deze hobby van een raadsj meerderheid verkwanseld hebj ben", aldus VVD-fractievoorziti ter I. Vogelaar. „Welke Don Qui, chotte vecht hier, een stok paardje berijdend, tegen welke windmolens", vroeg hij zich af. Tot zijn spijt hoorde M. West! strate (BBR) niets over versobes ring. „Als dit op deze manie» doorgaat, zullen weinigen aan deze tafel de realisering van een 30-kilometerzone in de laatste kern meemaken in hun politieke functie." De PvdA liet weten ooli wel te voelen voor versobering! Bruinooge herinnerde eraan dal een eerder voorstel tot versobej ring en temporisering van de 3(H kilometerprojecten werd afge wezen door een raadsmeerder! heid. Het lijkt overigens onwaar] schijnlijk dat de aangekondigde discussie gevolgen zal hebben voor het plan Hansweert. Dal project is reeds geheel uitge; werkt, maar wacht nog op be-! krachtiging door de raad. stond dat het dagelijks proviiJ ciebestuur de verkiaring vari geen bezwaar weigerde met dj toezegging de helihaven wel ti willen gedogen. De discussie in de raad dinsdag avond had een uiterst grimmig karakter. Niet alleen het gedulcj van de PvdA en het dagelijks ge] meentebestuur leek op. Ook di rest van de raad ging zich met- d zaak bemoeien. Namens de raat vroeg SGP-fractievoorzitte J. A. Bliek aan Kooiman-Sprin gelkamp of zij de beschuldiginj over het 'willens en wetens onj juist en onvolledig voorlichten wilde terugnemen. Bliek: „Het ii uitgesproken als een feit. Maal dan moeten er ook bewijzen zijq Wie dergelijke verwijten krijg! is beschadigd." De PvdA-fractievoorzitter ant woordde dat het niet haar be doeling is geweest iemand per soonlijk te beschadigen. Bewij zen leveren acht zij moeilijk zo lang het college een reactie wei gert. Dat de eerdere voorlichtinj door de burgemeester in iedei geval onvolledig is geweest, daal bleef Kooiman-Springelkamp gisteravond bij. rij? j hat van onze verslaggever KRUININGEN - De PvdA-frac- tie in de raad Reimerswaal zal de helihaven-affaire voorleg gen aan commissaris van de ko ningin drs W. T. van Gelder bij diens werkbezoek aan Reimers waal op donderdag 9 november. Met die aankondiging kwam PvdA-fractievoorzitter A. Kooi man-Springelkamp dinsdag avond nadat burgemeester A. Verbree antwoord weigerde op nieuwe vragen van de sociaal democraten. Verbree acht een reactie weinig zinvol zolang de PvdA ervan uitgaat dat hij de raad willens en wetens onjuist en onvolledig heeft ingelicht. De PvdA vermoedt nog steeds dat de helihaven bij het Krui- ningse restaurant Inter Scaldis ten onrechte is gelegaliseerd. Het dagelijks gemeentebestuur zou op onwettige wijze een ver gunning hebben afgegeven. Ge deputeerde staten weigerden namelijk de noodzakelijke ver klaring van geen bezwaar. Kooi man-Springelkamp nam geen genoegen met het eerdere schrif telijke college-antwoord waarin van een medewerker KAPELLE - Het bedrijf Hooger- land Groenten en Fruit uit Ka- pelle is bereid dertig- tot vijfen dertigduizend gulden te inves teren in geluidbeperkende voorzieningen. Dat werd dins dag bekend tijdens een hoorzit ting bij de Raad van State in Den Haag. Het reeds 22 jaar aan de Dijkwel- seweg gevestigde bedrijf werd onlangs door de gemeente ge dwongen een milieuvergunning aan te vragen. De buurvrouw klaagde namelijk over gelui doverlast. De ventilatoren, de koelmachines en de inpakma- chine zouden onaanvaardbare overlast veroorzaken. In de mij lieuvergunning staat hoeveel kabaal er gemaakt mag worden: Volgens de buurvrouw is de ven gunning niet streng genoeg. Zij vroeg daarom dinsdag om aanj scherping. Tijdens de zitting bleek uit een recent rapport vaü de gemeente dat het bedrijf nu al niet aan de gestelde geluids] voorwaarden kan voldoen. De eigenaar van het bedrijf heeft la< ten weten zoveel voorzieningeij te zullen treffen dat de huidige normen uit de vergunning wej worden gehaald. Over een week doet behande] lend rechter mr J. Ley ten uitj spraak in deze zaak. KRUININGEN - Het dagelijks gemeentebestuur van Reimers waal moet alles in het werk stel len om vervangende werkgele genheid te scheppen. Dat is no dig vanwege onder meer de slechte economische vooruit zichten in de agrarische sector en het verlies aan werkgelegen heid bij de Provinciale Stoom boot Diensten (PSD) zodra de WOV er ligt. Een VVD-motie van die strekking werd dins dagmiddag aangenomen door een meerderheid van de ge meenteraad van Reimerswaal. De motie dient een steuntje in de rug te zijn van het college. De WD wil er niet mee beweren dat b en w onvoldoende aandacht besteden aan werkgelegenheid. Een tweede aangenomen motie, afkomstig van Bewoners Belan gen Reimerswaal (BBR), had eveneens betrekking op werkge legenheid. De motie onder steunt een initiatief-wetsvoor stel van de Tweede-Kamerfrac tie van het CDA dat met name belangrijk is voor de fruitteelt sector in Reimerswaal. Het CDA wil dat iedereen in Nederland per jaar drie mille premievrij mag bijverdienen. Over dat be] drag dient dan drie procent loonheffing te worden betaald! De bijverdiensten hebben be-i trekking op seizoenarbeid en ge legenheidswerk in de agrarische sector de eerst komende jaren: Daaronder valt dus ook de fruit! pluk waarvoor vaak moeilijk voldoende arbeidskrachten té vinden zijn. Na evaluatie zou de regeling ook buiten de agrari sche wereld doorgevoerd kun! nen worden. De BBR hoopt dat ook andere Zeeuwse gemeenten de motie steunen en dat vervol-, gens evenals Reimerswaal laten weten aan de landelijke politiek] Aan de Koninklijke Militair? Academie in Breda is Richard Wiskerke uit Lewedorp geslaagd voor het diploma Militaire Ad ministratie. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Bellamypark wordt deze week en volgende week door de sectie beplantingen van gemeente Vlissingen on der de handen genomen. De grasmat van het park moet beter worden beschermd tegen activiteiten die erop plaatsvinden, zo als de kermis en het Bevrijdingsfestival. Verder wordt het park verfraaid en verbeterd. De gemeente Vlissingen staat sinds 1993 toe dat tijdens de ker- misweek het grasveld van het park wordt gebruikt. Het gras lijdt daar erg onder. Als beschermende maatregelen vervangt de sec tie beplantingen enkele beplantingsvakken door gras. De gras mat zelf wordt gedeeltelijk verstevigd met grasplaten. Het cirkel vormige veld aan de zijde van de Brugstraat wordt verhard en de verharding op de hoeken van de Brugstraat wordt aangepast. Tevens krijgt het urinoir een aansluiting op de riolering. Beton nen paaltjes van 85 centimeter hoog zorgen voor een afscheiding. De op de hoek staande (in de volksmond genoemde) 'Wilhelmina- boom' krijgt een betere ondergrondse standplaats. De esdoorn is door de slechte ondergrond in de groei achter gebleven ten op zichte van andere bomen in het park. De boom heeft een histori sche waarde omdat deze de eerste is die op 5 november 1947 na de onderwaterzetting van Walcheren door prinses Juliana in het Bellamypark werd geplant. De slechte grond is inmiddels verwij derd en vervangen door nieuwe grond met voedingstoffen. Zo krijgt de boom betere voedselvoorziening en beluchting. Het plaatsen van een gietijzeren boomrooster en boombescher- mingring vinden eind volgende week plaats bij de afwerking van de verbeteringswerkzaamheden aan het Bellamypark. De werkzaamheden aan het Bellamypark in Vlissingen duren tot en met volgende week. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 26