Macéka-plan is te grootschalig Verfraaiing Bellamypark ECHT IETS TE VERTELLEN? PZC Veere tussen 1869 en 1945 DAT MAG WEL IN DE KRANT. OPRUIMING!!! SCHOUWENAAR OPEL VEEGT ALLE MODELLEN VAN '95 WEG Schouwenaar Opel Gs trekken geld uit voor bewegwijzerde fietsroute Walcheren Schoolzwemmen in Vlissingen goedkoper voor Westkapelle zeeland Kamer van Koophandel verwacht leegstand in centrum Middelburg natuur 4, ONZE OPRUIMINGSVEEGSHOW DUURT TOT ZATERDAG 4 NOVEMBER WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 w 16 van onze verslaggever MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel in Middelburg vindt het Macéka-plan, dat de Lange Delft en de Langeviele met elkaar moet verbinden, te grootschalig van opzet. De Baarnse projectontwikkelaar gaat uit van een winkelopper vlakte van vijf- a zesduizend vierkante meter voor detail handel. De Kamer van Koop handel vindt dat veel te veel. Volgens de kamer leidt dat tot leegstand elders in de binnen stad van Middelburg. Dat schrijft de Kamer in een voorlo pige reactie op de plannen van Macéka. De Baarnse projectontwikke laar presenteerde in juni een in grijpend plan dat ervoor moet zorgen dat de twee Middelburg se winkelstraten beter op elkaar aansluiten. Daarvoor moet het PZC-pand verdwijnen, waar door een winkelpassage ont staat tussen de Markt en het Plein 1940. Voor de horeca op de Vlasmarkt, recht tegenover apo theek Hummélen en de Middel burgse VVV komt volgens het ontwerp een nieuw winkelge bouw. Vlissingen De Kamer van Koophandel vindt dat het gemeentebestuur moet vasthouden aan de uit gangspunten uit het rapport Middelburg om de Markt (1991). Daarin staat dat er in Middel burg nog ruimte is in de non- foodsector voor in totaal 5500 vierkante meter, maar dan werd geen rekening gehouden met de uitbreiding en vernieuwing van het winkelapparaat in Vlissin gen. Op de locatie Markt/Plein 1940 is uitbreiding mogelijk van Directeur weg bij Kust VVV CADZAND - Voorzitter J. Smits van de Kust VVV Zeeuwsch- Vlaanderen heeft vanwege ge zondheidsredenen zijn functie met directe ingang moeten beëindigen. Vice-voorzitter R. van de Velde neemt tijdelijk het voorzitter schap over. In de algemene le denvergadering van december wordt een beslissing genomen over de benoeming van een op volger voor Smits. twee- a drieduizend vierkante meter, aldus Middelburg om de Markt. De conclusies en aanbe velingen zijn destijds onder schreven door het Middelburgse bedrijfsleven. Het Macéka-plan, stelt de Ka mer van Koophandel in zijn voorlopige reactie, is grootscha liger van opzet dan het project genoemd in het rapport Middel burg om de Markt. De vijf- a zes duizend van Macéka betekent een forse overschrijding van de berekende ruimte voor detail handelsuitbreiding. „Daarbij komt nog dat in de afgelopen ja ren het winkelareaal in de bin nenstad is toegenomen." Om die reden plaatst de Kamer van Koophandel vraagtekens bij de omvang van het uitbreidings plan, zeker als gekeken wordt naar de marktmogelijkheden. De kamer vreest voor leegstand. Met name het midden- en klein bedrijf zal daarvan de dupe wor den. MKB-Middelburg kwam in september al met soortgelijke kritiek. Inperking De Kamer van Koophandel ad viseert het gemeentebestuur medewerking te verlenen aan het plan van de projectontwik kelaar onder voorwaarde dat het aantal vierkante meters vloer oppervlakte terug gaat naar 2500. De kamer vindt verder dat de zogeheten branche-samen stellingscommissie. een initia tief van Macéka waarin behalve de gemeente ook het bedrijfsle ven is vertegenwoordigd, zich moet uitspreken welke ruimte beschikbaar wordt gesteld aan de plaatselijke winkeliers. Ook moet de projectontwikke laar volgens de kamer veel aan dacht schenken aan de vormge ving en de locatie van het ge bouw voor de Middelburgse WV. Voorkomen moet worden dat het pand een obstakel wordt voor het winkel- en horecabe- zoek aan de Vlasmarkt/Kromme Weele en de Pottenmarkt. Het Macéka-plan wordt volgens de kamer extra waardevol als het gemeentebestuur op tijd plan nen maakt voor de herinrichting van de Markt en nog eens kijkt naar de bereikbaarheid van de binnenstad. Herinrichting en verfraaiing van de binnenstad moet een speerpunt van beleid zijn, aldus de Kamer van Koop handel. - De werkzaamheden aan het Bellamypark in Vlissingen duren tot en met volgende week. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het Bellamypark wordt deze week en volgende week door de sectie beplantingen van gemeente Vlissingen on der de handen genomen. De grasmat van het park moet beter worden beschermd tegen activiteiten die erop plaatsvinden, zo als de kermis en het Bevrijdingsfestival. Verder wordt het park verfraaid en verbeterd. De gemeente Vlissingen staat sinds 1993 toe dat tijdens de ker- misweek het grasveld van het park wordt gebruikt. Het gras lijdt daar erg onder. Als beschermende maatregelen vervangt de sec tie beplantingen enkele beplantingsvakken door gras. De gras mat zelf wordt gedeeltelijk verstevigd met grasplaten. Het cirkel vormige veld aan de zijde van de Brugstraat wordt verhard en de verharding op de hoeken van de Brugstraat wordt aangepast. Tevens krijgt het urinoir een aansluiting op de riolering. Beton nen paaltjes van 85 centimeter hoog zorgen voor een afscheiding. De op de hoek staande (in de volksmond genoemde) 'Wilhelmina- boom' krijgt een betere ondergrondse standplaats. De esdoorn is door de slechte ondergrond in de groei achter gebleven ten op-' zichte van andere bomen in het park. De boom heeft een histori sche waarde omdat deze de eerste is die op 5 november 1947 na de onderwaterzetting van Walcheren door prinses Juliana in het Bellamypark werd geplant. De slechte grond is inmiddels verwij derd en vervangen door nieuwe grond met voedingstoffen. Zo krijgt de boom betere voedselvoorziening en beluchting. Het plaatsen van een gietijzeren boomrooster en boombescher- mingring vinden eind volgende week plaats bij de afwerking van de verbeteringswerkzaamheden aan het Bellamypark. De zeilwedstrijd voor Arnemuidse Hoogaarzen van Hendrik van Loon in 1928. J. H. Midavaine publiceert deel II van serie van onze verslaggeefster VEERE - Na het samenstellen van 'Veere in vroeger tijden, deel I' had de Veerse ama teur-historicus J. H. Midavai ne nog voldoende materiaal voor een vervolg. Deze week, exact een jaar na verschijnen van het eerste deel, ligt het tweede deel in de boekhandel. Het recept is gelijk gebleven: aan de hand van 90 foto's en ansichtkaarten beschrijft Mi davaine de periode tussen 1869 en 1945. Van een tweede keus is geen sprake. De anek dotes en de bijschriften van de samensteller maken het boekje net zo interessant als het eerste deel. Van het Veere van vroeger is veel en kwalitatief goed foto materiaal bewaard gebleven. Zo zijn in de publikatie enkele fraaie foto's uit de vorige eeuw opgenomen die illustreren hoe sterk het vissersstadje is ver anderd. Bijzonder zijn de fo to's van de Markt in de tijd dat het plantsoen nog moest wor den aangelegd (1869), de sluis in aanbouw 1871en het inte rieur en exterieur van de Gro te Kerk (1885) waarop duide lijk de verminkingen zijn te zien die door de Fransen in het begin van de negentiende eeuw werden aangebracht. Wie denkt dat Midavaine nu al zijn kruit heeft verschoten, heeft het mis. Deeltje III is in de maak. Met de hulp van J. J. Wisse heeft de samensteller weer een gevarieerd boekje samenge steld. Naast straatbeelden die uitgebreid worden beschreven is er ook aandacht voor promi nente Veerenaren. Zoals de schrijver, dichter, declamator en Neerlandicus Martien Be versluis, die getrouwd was met de Veerse Jo Verstraate. Be versluis was tot 1935 fanatiek socialist en literair adviseur bij de VARA, na 1938 aanhan ger van de NSB en werd op 25 april benoemd tot waarne mend burgemeester van Vee re. Of Kees Geldof, die door een ongeluk op 13-jarige leeftijd zijn rechterarm had verloren. In 1901 trad hij in dienst als pe- troleumleurder bij Esso, voor wie hij zijn karretje door weer en wind duwde. Later werd Geldof door Monumentenzorg aangesteld tot gids in de Grote Kerk. Onderwerpen die Midavaine verder aansnijdt zijn onder meer de visserij, de midden stand, het verenigingsleven, het bedrijfsleven en belangrij ke evenementen. Feesten wa ren aan het begin van de eeuw groots en bijzonder. Van de grote historische optocht ter ere van 350 jaar bevrijding van het Spaanse juk in 1922 zijn meerdere foto's opgenomen. Twee jaar later mochten de zichtbaar nerveuze Mina Boone en Pietje Buis koningin Wilhelmina bloemen overhan digen. In het boekje wordt dezelfde periode behandeld als in deel een. Toch komen er nauwe lijks doublures in voor. Lief hebbers van deel I kunnen met een gerust hart het vervolg aanschaffen. 'Veere in vroeger tijden', deel II, door J. H. Midavaine, Uitgeverij Deboelctant, Oostvoorne, 84 pagi na's. f34,90, ISBN 90-5534-035-9. Het boekje is onder meer verkrijg baar bij 't Poortje en boekhandel De Lichtflits in Veere. Steun het natuurbehoud in Nederland laat je leven van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland verlenen 21.000 gulden subsidie aan de bewegwijzerde ANWB-fïetsrou- te op Walcheren. Dat project, opgesteld in samenwerking met de kampeerboeren en de vier ge meenten waardoor de fietsrou te loopt, kost in totaal 42.000 gulden. De gemeenten betalen de andere helft. Gs hebben dat dinsdag besloten. Samen met de organisatie van kampeerboeren en vier platte landsgemeenten is een route ge maakt van 65 kilometer. Die voert de fietser langs attracties en wetenswaardigheden. De route is zo uitgezet dat de tocht zo min mogelijk langs bestaande routes gaat. Een aantal van die attracties zijn: het ringdorp Big- gekerke, molen De Hoop in Se- rooskerke, de kapel van Hooge- lande, het fossielenmusem in Oostkapelle en het travalje in Grijpskerke. Langs de route ko men informatiepanelen. Die worden in het voorjaar van '96 geplaatst. Twee andere verzoeken van de stuurgroep Plattelandstoerisme heeft het college van gedepu teerde staten afgewezen. Het Zeeuws Biologische Museum krijgt geen geld om een vlied berg aan te leggen. Het dagelijks provinciebestuur schrijft dat hel museum al veel subsidie vooi andere zaken heeft ontvangen, Het gevaar dreigt dat projecten in andere regio's in gevaar ko men. Het museum had om U mille gevraagd. Voor de zijde-expositie ir Grijpskerke wil het college ook geen subsidie uittrekken. Daar voor was een bedrag gevraagd van bijna 15.000 gulden. Gs vin den dat het project uitstekend past in het plattelandstoerisme, maar wil ervoor waken dat Wal cheren overbedeeld raakt. De provincie wijst verzoek niet defi nitief af. Gedeputeerde staten willen eerst weten wat voor ver zoeken de andere regio's indie nen. Aan het einde van het j aai bestaat daarover duidelijkheid, Pas dan zal het college een defi nitieve beslissing nemen. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - In overleg met de medezeggenschapsra den en de ouderraden van de twee basisscholen in Westka pelle wordt het schoolzwem men in Vlissingen voortgezet. Dit jaar werd het instructie zwembadje van de gemeente ge sloten. Opknappen van het bij na ingestorte zwembad was te kostbaar. Bij wijze van proef is het schoolzwemmen verplaatst naar het Sportfondsenbad. On dertussen bleef de mogelijkheid om gebruik te maken van het nieuwe zwembad van camping De Boomgaard open. Jongen gewond bij val door ruit TERNEUZEN - Een 13-jarige jongen uit Terneuzen raakte maandagavond tegen achten gewond aan hoofd en armen toen hij door een ruit van een schoolgebouw aan de Rem- brandtlaan viel. De jongen struikelde tijdens een spel met leeftijdgenootjes en viel vervolgens door de ruit van een toegangsdeur. De verwondingen waren dermate ernstig dat hij naar streekziekenhuis De Honte moest voor behandeling. Diefstal motor en bromfiets TERNEUZEN - Een 27-jarige Terneuzense en een 17-jarig meisje uit Zuiddorpe raakten maandagnamiddag hun ver voermiddelen kwijt door dief stal. De wit-blauwe Suzuki DR600R Paris Dakar, kenteken MH-86- NB, van de motorrijdster uit Terneuzen werd in de Donze Vis serstraat in haar woonplaats, ontvreemd. De paars-roze Hon da Walleroo bromfiets van de Zuiddorpse werd weggenomen uit de Gentsestraat in Hulst. Schoolzwemmen in Vlissingen kost de gemeente uiteindelijk minder geld dan een eigen zwembad openhouden. Inclusiet de vervoerskosten is de gemeen-! te voortaan jaarlijks 25.000 gul-!, den kwijt, 8.000 gulden minden dan vroeger. Toen moesten kos-J ten gemaakt worden voor het onderhoud van het instructie] bad en ook zweminstructeurs] worden betaald. Schoolzwemmen in De Boom gaard bleek daarnaast mindeij praktisch. In een buitenbad, dat bovendien vanwege de geringe diepte beperkingen heeft, kari niet in de winter worden ge-; zwommen. Verder zijn er in de' zomermaanden ook camping- gasten die van het bad gebruik] maken. „In Vlissingen hebben1 we meer faciliteiten. Het zwem bad van De Boomgaard is min-: der compleet. Bovendien was het niet zeker dat we in de zoi mermaanden zwemlessen koni den geven in verband met de campinggasten", verklaart C. J Brouwer, directeur van De Lichtstraal. Selectie Tegenover een beter uitgerust zwembad en het hele jaar dooi zwemmen staat dat wel mindei leerlingen kunnen deelnemen aan het schoolzwemmen. Geko zen is voor de groepen 3 en 4 (6| en 7-jarigen), terwijl toen het in- structiebad nog open was alle groepen mochten zwemmen] Volgens wethouder P. Hengst] zijn twee volle jaren school zwemmen voor de kinderen lang genoeg om de zwemdiploma's te] halen. Hij is blij met de keuze! van de basisscholen. „Ik heb niets tegen het zwembad van De; Boomgaard, maar er blijft na tuurlijk wel een spanningsveld met de campinggasten, die ook] moeten kunnen zwemmen." Ook A. Verburg, eigenaar van; De Boomgaard, kan leven met het besluit. Wel ziet hij nu defini tief af van eerdere plannen om] het pas aangelegde zwembaci ook nog te overdekken. Profiteer nu van onze kortingen op alle 1995 modellen. Nu nog in diverse speciale uitvoeringen leverbaar. Kom snel... de voorraad is beperkt Wie het eerst komt, wie het eerst veest" VECTRA '95 KORTINGEN TOT 3000,- OMEGA '95 KORTINGEN TOT 5000,- Of rijdt u liever een occasion Ook die "vegen" wij de deur uit Een occasion van Schouwenaar Opel is niet voor niets als de beste: veilig op de weg, scherp geprijsd en betrouwbaar. Bedrijfsweg 2 Vrijburg), 4387 PD Vlissingen, 0118-461710

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 16