Zet de Verslaan Knip Keuze op 1 PZC Goes zet plan voor openluchttheater voorlopig in ijskast Honderdéén ondernemende jaren Rechter zoekt gulden middenweg in zaak rond verkoop Hof Domburg Souburgse getuige in drankzaak van meineed verdacht Boete 250 voor uitlaten pitbull zonder muilkorf Baurdoux draagt leiding Miniatuur Walcheren over zeeland WOENSDAG 1 NOVEMBER 1995 bws j3 van onze verslaggever Willem van Dam GOES - Apparatenvrees. Inmiddels is daar een deftige naam voor be dacht: pramafobie. Het klinkt als een enge ziekte, maar het is niet meer dan een lastig, zij het veel voorkomend, kwaaltje. Wie lijdt er eigenlijk niet aan? Nieuwe geluidsinstallatie gekocht, op een holletje naar huis om de nieuwe aankoop te installeren. Dan begint de ellende. Welk draadje hoort waar, welke knop doet wat? De appa raten-analfabeet wordt al spoedig tot grote razernij gedreven. Waar is die synchro edit aansluiting nou weer? Wat is de time fade toets? En kan ie mand misschien vertellen waar de automatische cue-functie voor dient? Ach meneer, had de vriendelijke ver koper op geruststellende toon gezegd, u komt er wel uit; gewoon even aan dachtig de gebruiksaanwijzing lezen en dan wijst het zich allemaal vanzelf. Veel plezier ermee, riep hij nog. Inderdaad, véél plezier. Pagina 1 van de handleiding. WAAR SCHUWING, staat daar vetgedrukt geschreven: 'Gebruik van bediening by het instellen of by het uitvoeren van deze handelingen anders gespeci ficeerd dan het hierin beschre vende zou kunnen resulteren tot een riskan te radiator blootstelling. Dit apparaat zou alleen ingesteld of gerepareerd moeten worden door gekwali ceerde dienst personeel'. Snel naar de vol gende pagina, naar het paragraafje Voorbereiding voor Gebruik: 'Zet de Energie Toets op AC opsititie. Neem de ingebouwde AC energie snoer uit, die geplaatst is binnen de Battery/ Snoer gedeelte. Uerbind het corres ponderende einde tot de AC voor- maamste hoofd (uit)gang. Maak er ze ker van dat de spanning is bestaan baar'. Hallo, meneer de verkoper, doet u er voor mij ook maar een bijl bij. Knoppenlokaal Een radio heette vroeger nog gewoon een radio, met een aan- en uitknop. En eentje waarmee je G. B. J. Hilterman - net naar het uitkwam - wat harder of zachter kon laten spreken over de toe stand in de wereld. Nu zijn het sound machines en geluidstorens, met veel mysterieuze tiptoetsen en geheimzin nige displays waarop cijfers en letters verschijnen. Fabrikanten proppen steeds meer vernuftigheden in hun televisies, vi deorecorders, geluidsapparatuur, te lefoontoestellen, keukenmachines en wekkerradio's. En daarrree is een heuse generatie apparaten-analfabe ten ontstaan. Vooral ouderen zijn de weg kwijtgeraakt in het oerwoud van De zenderafstelling van de tv, het gebruik van Teletekst en het programmeren van de video vormen de Top-3 van meest voorkomende problemen bij lijders aan apparatenvrees. fotoWillem Mieras snoeren, pluggen, frequenties en ka- 'nalen. Stafmedewerker Engel Rein- houdt (vooral belast met ouderenedu- catie) van het Oosterschelde College: „Het levert bij veel mensen proble men op. Als ik ergens op een verjaar dag kom, is het al gauw: 'hé, jij hebt toch iets met dat knoppenlokaal te maken - hartstikke goed idee'. Waar je ook komt, de herkenning van het probleem is enorm." Eind september werd in het Oude Manhuis aan de Goese Zusterstraat een knoppenlokaal geopend, een zaal tje waar allerlei apparatuur staat op gesteld en waar iedereen des dinsdags kan binnenlopen om zich wegwijs te laten maken in knoppenland. Het is een initiatief van de Stichting Welzijn voor Ouderen, de Goese Vrouwen raad, het Gilde de Bevelanden, de Zeeuwse Volksuniversiteit, de geza menlijke ouderenbonden en het Oos terschelde College. De eerste ervarin gen zijn gunstig, zegt Reinhoudt. Echt dringen is het weliswaar nog niet, maar de loop begint er zo zoetjesaan in te komen; tien tot vijftien 'klanten' - vooral zestig plussers - op één dag is geen uitzondering meer. Ze komen met velerlei vragen. De Top-3 van de meest voorkomende problemen: 1 De zenderafstelling van de televisie; 2 Het gebruik van Teletekst; 3 Het programmeren van de video. Gruwel En dan die handleidingen, vaak een gruwel. De samenstellers en vertalers van gebruiksaanwijzingen lijken slechts één genoegen te kennen: het scheppen van zoveel mogelijk verwar ring en ontreddering; 'Soms wanneer u opneemt van een midde of Lange Golf Programmd zou u een fluitende toon kunnen horen wat te wyten is aan de in botsing komen van de radio signalen en de afwykende ingebouw de stroombaan van de recorder. Als dat gebeurd zet de Beal Cut Selector Verslaan Knip Keuze) op positie 1 of 2, wat de opname herhaaldelyk stroombaar wyzigd om belemmering te verzwakken'. Reinhoudt; „Philips doet het over het algemeen goed. Maar als je de hand leiding van sommige Japanse televi sies leest - da's echt een doolhof." Dat geldt niet uitsluitend voor audio- en video-apparatuur. Wie kent de wor stelpartijen met de wekkerradio niet0 „Je hebt tegenwoordig van die dingen waarmee je twee verschillende men sen op twee verschillende tijdstippen op twee verschillende manieren kunt wekken. Da's prachtig, maar je moet 'm wel kunnen programmeren. En wat doet zo'n fabrikant? Die stopt daar een kleine gebruiksaanwijzing met miniscule lettertjes bij. Daardoor blij ven een heleboel mogelijkheden onbe nut en ben je al blij als je op tijdje bed uit bent." Nóg een voorbeeld? De magnetron. „Er komen hier mensen die zeggen: 'ik gebruik 'm alleen maar om te ontdooien. Maar je kunt er na tuurlijk veel meer dingen mee doen." Apparatenvrees is vrij eenvoudig te verhelpen, zegt Reinhoudt. „Vaak vloeit het voort uit een gebrek aan ge duld of is het een kwestie van ongeloof in eigen kunnen. De enige manier om er vanaf te raken is: gewoon doen. Je moet er de tijd voor nemen en met- een beetje hulp krijg je het dan wel onder de knie." En hoe is het met de vaardigheden van de stafmedewerker zélf gesteld? Reinhoudt kijkt een beetje besmuikt. „Ik durf het bijna niet te zeggen. Als ik een bandje op wil nemen van de radio, nou, dan moet ik eerst de boeken in om dat voor mekaar te krijgen yan onze verslaggever GOES - Goes plaatst het parti culiere plan voor een open luchttheater in het Hollandsche Hoevegebied voorlopig in de ijskast. Wethouder rar S. J. Heijning van cultuur wil geen energie steken in het initiatief van de Stichting Centrum West (SCW), zolang niet duidelijk is wat er met de Prins van Oranje gaat gebeuren. Ook de meeste raadsfracties willen eerst de discussie over de bouw van een nieuwe schouwburg voeren. Overigens ziet politiek Goes in een openluchttheater geen al ternatief voor de Prins van Oranje. Hoewel SCW het plan niet als zo danig heeft gepresenteerd, ma ken Heijning en de meeste raadsleden wel een koppeling met de schouwburg-problema tiek. De wethouder is daarin dui delijk: „Als de raad zegt dat de Prins open moet blijven of dat er ëen nieuwe schouwburg moet komen, is er simpelweg geen geld voor een openluchttheater. De financiering van een schouw burg is al problematisch ge noeg." SCW berekent uit de los se pols dat zo'n openluchtthea ter twee tot vijf miljoen gulden I kost. Gedetailleerd onderzoek is I daar nog niet naar verricht. CDA'er M. K. Dieleman: „Zitten wij hier per se op te wachten? Ik ivil eerst een oplossing zien voor de Prins van Oranje." Zijn col lega van GroenLinks, A. A. van JDosten: „We moeten het open luchttheater pas verder onder hoeken als blijkt dat een nieuwe schouwburg niet haalbaar is." Beperking Woordvoerders van de zes raads fracties vinden een openlucht theater met duizend stoelen (in Combinatie met het vernieu wend podiumaanbod in 't Beest) geen echt alternatief voor een (schouwburg. „Dat zou de po diumkunsten nogal beperken. Daarbij komt dat een open- YV V-brochure bevrijdingsmars HOOFDPLAAT - De Canadese bevrijdingsmars van Hoofd plaat naar Knokke is uitge groeid tot een traditie en daar om heeft het Toeristisch Bu reau Zeeuwsch-Vlaanderen op basis van de tocht een fiets- en autoroute uitgezet. luchttheater afhankelijk is van de weersomstandigheden. Fi nancieel ligt dat dus moeilijk", zegt WD-fractievoorzitter W. F. den Herder. PvdA-raadslid F. A. de Kaart vindt het plan te groot schalig. „Als je zoiets eenvoudig opzet met bijvoorbeeld honderd zitplaatsen, heb je een leuke aanvulling op het Hollandsche Hoevegebied. Maar tien maal zo veel is voor Goes niet haalbaar. De exploitatie is daarbij een on gewisse factor. We hebben nu twee mooie zomers gehad, maar dat blijft natuurlijk niet eeuwig zo." Democrate I. Markusse-Tack zit op dezelfde golflengte: „Geen vervanger van een schouwburg, maar het openluchttheater kan de recreatieve functie van het gebied versterken." Beschouwingen In geen enkele fractie is het SC W- plan al onderwerp van beraad geweest. De politici concentre ren zich voorlopig op de toe komst van de Goese schouw burg. Naar verwachting zal van daag (woensdag) in de algemene beschouwingen de toon worden gezet voor het schouwburgde bat dat in de novemberraad wordt gevoerd. Markusse-Tack van D66 bekritiseert de gang van zaken tot nu toe. In haar ogen is enige structuur in de dis cussie broodnodig. „Het lijkt mij goed dat we stapje voor stapje naar een goede besluitvorming toe gaan. Bijvoorbeeld: willen we een schouwburg op de hui dige plaats, zo ja, renovatie of nieuwbouw? Zo kun je gestruc- tuurd naai- een besluit toewer ken. Dat lijkt me een betere aan pak dan dat het college met een totaalplan komt." Overigens vreest Markusse- Tack dat zolang er geen beslis sing is gevallen over de schouw burg, alle alternatieven worden afgewimpeld. „Dat zou ik be treuren, want ik vind dat er juist veel meer alternatieven moeten worden bekeken." D66 heeft eer der gepleit voor een uitbreiding van de culturele functie van de Grote Kerk en staatssecretaris Nuis gevraagd de schouwburg- problematiek in ogenschouw te nemen bij de toekenning van restauratiegelden voor het gods huis. De SGP/GPV/RPF-fractie reikt de goedkoopste oplossing aan. Woordvoerder S. de Putter: „Een zalencomplex is voor ons voldoende, zowel principieel als financieel. Dus ook een open luchttheater achten wij niet noodzakelijk." van onze verslaggeefster 's-HEER ARENDSKERKE - Op zijn tachtigste vloog hij -nog met zijn zoon naar Cali- fornië om zijn twee kleinkin deren op te zoeken. Ook legde hij op 94-jarige leeftijd nog flinke afstanden af op zijn fiets. De jarige W. de Kok uit 's- Heer Arendskerke kon dins dag terugkijken op 101 onder nemende jaren. Hij werd door familieleden en bekenden uit bundig gefeliciteerd in be jaardentehuis Poelwijck in 's- Heer Arendskerke. De Kok werkte al op jonge leeftijd in de Wilhelminapol- der als paardenknecht. Hij haalde de bieten binnen en ploegde het land. Ook 's avonds was de jarige in die tijd nog actief: hij was overwegbe waker bij de Nederlandse Spoorwegen. Begin jaren twintig nam De kok een klein landbouwbedrijfje over. Het was een boerderij met akker bouw. koeien en paarden. Hij stopte met werken in 1959 en verhuisde met zijn gezin naar Lewedorp. Daarna kreeg De Kok tijd voor andere dingen, zoals zijn grote hobby fietsen. „Hij legde altijd flinke afstanden af. Voor een ritje naar Noord-Beveland draaide hij op zijn 94-ste zijn hand niet om", vertelt een schoonzoon van de jarige. Ook heeft De Kok genoten van zijn Amerikaanse avontuur. „Hij vond het geweldig om te vliegen." Een mooie anekdote is volgens zijn schoonzoon dat de jarige een cognacje vroeg aan de stewardess in het vlieg tuig. „'Dat is 2,50 gulden, me neer', zei ze. Dat vond mijn schoonvader veel te duur en weigerde het drankje. Later kreeg hij van de bemanning een hele fles cognac aangebo den." foto Willem Mieras van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Domburg en de Stichting Badplaatsbelangen Domburg zien geen reden opnieuw te gaan onderhan delen met Immobilière de ia Source (ILS) over de verkoop van vakantiepark Hof Domburg. ILS eiste dat dinsdag in een kort geding voor de rechtbank in Middelburg. Mr A. Hoekstra bestreed namens gemeente en SBD de opvatting van ILS dat er een principe-overeenkomst lag over de ver koop van Hof Domburg. De Belgische ven nootschap heeft volgens Hoekstra namelijk te laat ingestemd met de verdeling van de koopsom van 61,5 miljoen gulden. Het af breken van de onderhandelingen vindt hij daarom geen 'schending van gemaakte af spraken'. Achter Immobilière de la Source gaan twee recreatieparken schuil: een Belgisch park en Duinrel in Wassenaar. ILS denkt van Hof Domburg een commercieel goed te exploite ren park te kunnen maken, als er maar twee honderd woningen worden bijgebouwd. De overname zou worden gefinancierd door de VSB-bank en met eigen kapitaal. Over de hoogte van de prijs voor het vakan tiepark waren verkoper en kandidaat-koper het eens; twistpunt was de verdeling. Op 4 oktober 1995 noemde ILS de verhouding 45 miljoen bij overname en 16,5 miljoen als uit breiding van het park definitief mogelijk was. Dat was voor de gemeente en de SBD onbespreekbaar: gaat de uitbreiding om planologische redenen namelijk niet door, dan vervalt de tweede betaling en zij vroe gen daarom 50 miljoen bij de overname en 11,5 miljoen later. Op 6 oktober voor 12.00 uur zou ILS daarop reageren. Directeur Peters van de VSB- bank was wegens verblijf in het buitenland echter niet bereikbaar. ILS vroeg uitstel tot maandag 9 oktober, maar herhaalde toen het eigen bod. „Dat was ook een onredelijke termijn met een weekeinde ertussen", vond de advocaat van ILS, mr P. H. Bos. Erg snel De gemeente en de SBD braken de onder handelingen af - er lag volgens hen geen overeenkomst - en gingen door met een an dere gegadigde. Die maandag nog bereikten zij daarmee voorlopig overeenstemming. „Dat was wel erg snel", merkte rechtbank president mr H. van Breda op. De verkopers erkenden al langer met een tweede gegadig de te hebben onderhandeld. „Maar beide kandidaten wisten dat er een ander was", stelde mr Hoekstra. ILS had dat lange tijd niet serieus genomen. Uitbreiding Delta Expo krijgt fiat MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland gaat akkoord met de aanleg van een waterspeelplaats en een waterpaviljoen bij de Delta Expo op Neeltje Jans. Volgens het college van gedeputeerde staten zijn er geen planologische be zwaren tegen de uitbreiding van Delta Expo. De waterspeelplaats heeft een directe relatie met het waterpa viljoen. Delta Expo krijgt een rijkssubsidie voor het project. Het bestemmingsplan Neeltje Jans, dat nog in procedure ge bracht moet worden, staat de aanleg van de speelplaats en het paviljoen toe. Maar de directie van Delta Expo wil niet wach ten op het vaststellen van het bestemmingsplan Boete voor doorrijden na botsing MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft een 35- jarige Vlissingse automobilist bij verstek veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 500 gulden boete voor het doorrijden na een aanrijding en het hinderen van de politie. De man reed op 14 oktober vorig jaar op de Paul Kru- gerstraat een meisje op een bromfiets aan, waarbij de auto be schadigd werd. Toen de politie bij hem kwam, ontkende hij dat hij de bezitter was van de auto waarmee het ongeval was veroorzaakt. Daar na verscheen er een takelwagen om de auto naar het politiebu reau te brengen. De eigenaar probeerde dat te verhinderen door aan de bedieningshendels te trekken en de hoofdagent die belast was met het wegslepen van de wagen te bedreigen. Bouwsector timmert aan de weg MIDDELBURG - De Zeeuwse bouwsector wil met een video film wat meer aan de weg timmeren. Het is de bedoeling dat de positie op de Zeeuwse markt verstevigd wordt. Door middel van promotie-activiteiten moet optimaal ingespeeld kunnen worden op de toelevering aan grote projecten, zoals bijvoor beeld de Westerscheldetunnel. Op die manier moeten grote op drachtgevers overtuigd raken van de mogelijkheden die de Zeeuwse aannemers hebben om dergelijke projecten uit te voe ren of om daar bij ingeschakeld te worden. Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben dinsdagmorgen besloten een bedrag van 10.000 gulden uit het sociaal economisch ontwikkelings fonds beschikbaar te stellen voor het maken van de film. Zeeuwse Dalmatiër kampioen AAGTEKERKE - Adrie Herrebout en Winny de Landmeter uit Aagtekerke hebben met hun Dalmatiër Olivia van Huis Dalmato de titel Belgisch kampioen binnengehaald op de in ternationale show voor rashonden in het Belgische Hasselt. Daarnaast werd Olivia tweede in de rasgroep. Keurmeester was N. Kuffer uit Luxemburg. van een medewerkster MIDDELBURG - De zaak van een 30-jarige Oostsouburger, die dinsdag terecht stond voor rijden onder invloed, is uitge steld omdat eén van de getuigen wordt verdacht van meineed. De getuige verklaarde dat hij de auto van de Souburger had be stuurd toen deze bij de kruising van de Sloeweg met de Vlis- singsestraat in Oost-Souburg op 16 september 1994 om drie uur 's nachts tegen een paal reed. De bestuurder van een vracht wagen. die het ongeluk zag ge beuren, was uitgestapt om te zien of hij kon helpen. De inzit tende van de auto verliet toen net de wagen door het rechter voorportier en zei dat er geen ambulance hoefde te komen. Volgens de vrachtwagenchauf feur zat alleen die ene man in de auto. De Souburger, die werd aangehouden, bleek bij de ademanalyse 'drie maal zoveel alcohol op te hebben als maxi maal in het verkeer is toege staan. De getuige verklaarde dat hij de Oostsouburger en een vriend van hem had opgehaald uit een discotheek omdat beiden niet meer in staat waren om te rijden. Hij zou met een vaart van tach tig kilometer de kruising zijn op gereden en van de weg zijn ge raakt doordat de Souburger een ruk aan het stuur had gegeven. Officier van justitie mr D. Veu- rink geloofde niets van zijn ver haal en liet de getuige aanhou den op verdenking van meineed. De man werd door de parketpo litie gevankelijk weggevoerd om opnieuw te worden gehoord over de toedracht van de gebeurte nissen Als aannemelijk wordt dat hij gelogen heeft kan hij ver wachten dat hij binnenkort zelf voor het hekje van de politie rechter staat voor meineed van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 22-jarige inwoner van die stad conform de eis veroordeeld tot een boete van 250 gulden omdat hij zijn pitbull zonder muilkorf uitliet. „Voor mij is het geen pit bull", zei de Middelburger, „een pitbull heeft een stompe snuit en bredere kaken." Officier van justitie mr D. Veu- rink wees erop dat de man wel degelijk een muilkorf in zijn zak had toen hij op 26 oktober vorig jaar met zijn hond wandelde. Daaruit maakte Veurink op dat de Middelburger wist dat de hond dat ding moest dragen. Hij eiste voor dit vergrijp hetzelfde bedrag als de man ter schikking aangeboden had gekregen. Politierechter mr R. C. P Ram- meloo stelde vast dat de hond van het 'type pitbull' was, zoals is vastgelegd in de 'Regeling agressieve dieren' „Behalve de snuit komen alle kenmerken overeen met die van de pitbull", vond de rechter, „u kon weten dat dit dier onder die regeling viel." Een 26-jarige Vlissinger is bij verstek voor eenzelfde vergrijp veroordeeld tot 750 gulden boete. Het uitlaten van de hond zonder muilkorf had op 12 au gustus vorig jaar fatale gevol gen. Het beest takelde een poe del dusdanig toe dat het slacht offer het niet overleefde. maai- omdat vanuit Domburg geen reactie kwam, voelde men nu toch nattigheid. Twee dagen later stemde ILS alsnog in met de eis van de verkopers, maar die gaven nul op het rekest. De tweede gegadigde had inmiddels het exclusieve recht van onderhandeling ge kregen. ILS is daarover echter zeer verbol gen en wil weer mee mogen dingen naar Hof Domburg. Het recht om als enige verder te mogen on derhandelen krijgt ILS niet, liet rechtbank president mr H. van Breda op voorhand al blijken. „Het mooiste wat u eruit kunt halen is dooronderhandelen zonder exclusiviteit." Hij vond het van de zijde van de verkopers echter wat 'te kort door de bocht' om de on derhandelingen zo resoluut af te breken. Voor de hand ligt daarom dat de rechter beide partijen terug naar de onderhande lingstafel zal sturen en hen een termijn zal opleggen waarbinnen een besluit moet val len. De huidige eigenaren van Hof Domburg zullen tegelijkertijd wel mogen praten met de andere kandidaat. Overigens kan verkoop in het geheel nog van tafel verdwijnen als de SBD financiers vindt om de garanties voor de leningen over te nemen van de gemeente. Die optie ligt nog steeds open. De rechtbank doet op 7 no vember uitspraak. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Directeur II. Baurdoux van Miniatuur Walcheren zegt na twaalf jaar het attractiepark vaarwel. Baurdoux, die met ingang van vandaag gebruik maakt van de vut-regeling, draagt de scepter over aan R. Woolderink, directeur van het martiem attractiecentrum Het Arsenaal in Vlissingen. R. Schasfoort blijft verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding van Miniatuur Walcheren. Toen Baurdoux in 1984 aantrad had Miniatuur Walcheren net een zware crisis achter de rug. Sluiting kon, met finan ciële hulp van Middelburg en de provincie, nog net afgewend worden. Onder Baurdoux' bewind herstelde Werkplaatsen Walcheren de infrastructuur van het park en nieuwe projec ten als een stukje Noordzee, het Veerse Meer. de speeltuin en het draadcircus trokken de bezoekersaantallen op Ook aan grote vernieuwingen die dit voorjaar werden uitgevoerd door de huidige exploitant. Reggeborgh Beheer, droeg Baurdoux zijn steentje bij. Miniatuur Walcheren sluit dit seizoen af met evenveel bezoe kers als in 1994Dit ondanks het warme weer en het feit dat de attractie dit jaar twee maanden later open ging dan vorig jaar. Deze winter zullen nieuwe modellen uitgewerkt worden, zoals de kermis op de markt van Middelburg, met bewegende attracties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 13