Sorgdrager overleeft golf kritiek Meer Europese steun voor Lubbers als Navo-topman NS en vakbonden dicht bij akkoord 4 WEKEN Als het de minister niet aanstaat is ze zo vertrokken Coalitie geeft vertrouwen ondanks afkeuring zaak Van Randwijck Simpel karwei voor PSV Interliner is een succes VOOR 14,25 PZC Duizenden te laat door loslatend stuk asfalt Bewolkt Veel bewolking en af en toe wat lichte neerslag. Matigelangs de kust vrij krachtige west- tot noordwestenwind. Temperatuur ongeveer 12 graden. 238e jaargang no. 259 Woensdag 1 november 1995 Losse nummers 1,50 UW WINTERBEURT 01 verzorgd door ET Beveland Groenprojektenb, 13-21 53 95 00* VOOrpMmnf PSVplaatste zich gisteravond in eigen huis eenvoudig voor de derde ronde van de UEFA-beker. Overwacht simpel. De Eindhovense aan hang die voor rust de thuisploeg met 2-0 zag leiden schreeuwde na rust tevergeefs om een monsterscore. Er moest echter genoegen ge nomen worden met één treffer, de tweede van Cocu foto. links). Roda JC verging het minder voorspoedig. De Limburgers ver- speelden een 2-0-voorsprong en werden door Benfica uitge- *1 Q schakeld. 1 Sinds de introductie van de Interliner. een jaar geleden, heb ben meer dan 2,5 miljoen reizigers van deze snelle busverbinding gebruik gemaakt. ZelJ's het zorgenkindje van het net. de lijn Zierik- zee-Rotterdam, krabbelt overeind. In Zeeland wordt vóór 1997 geen uitbreiding van de Interliner-verbindingen voor- zien. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Kunst Cultuur: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15 en 17; Sport: 19, 20 en 21 UTRECHT (ANP) - De NS en de vakbonden hebben dinsdag avond een onderhandelingsre sultaat bereikt dat een einde moet maken aan de onrust on der het personeel. De overeen komst is het resultaat van meer dan twee weken onderhandelen achter gesloten deuren. Geen van de partijen wilde dins dagnacht mededelingen doen over de inhoud van het resul taat. NS en bonden hebben ge sproken over onder meer het tempo van het verzelfstandi gingsproces, de samenwerking Politie vergist zich in identiteit van slachtoffer schietpartij ROTTERDAM (ANP) - Bij de schietpartij in Rotterdam-Zuid waarbij dinsdagochtend vroeg twee mannen om het leven kwa men, heeft de politie zich ver gist in de identiteit van een van de slachtoffers. Aanvankelijk dacht de politie de identiteit van beide slachtoffers te weten. Bij confrontatie met één van de stoffelijke overschot ten, bleek de 'familie' de man niet te kennen. De identiteit van deze man is nog steeds niet be kend. De politie weet wel wie het oudste slachtoffer (43) is. De schotenwisseling gebeurde aan de Putselaan, na een ruzie in een café. Drie verdachten zijn aan gehouden. Een 22-jarige verdachte is kort na de schietpartij voor een schotwond behandeld in een zie kenhuis. In de loop van de dins dag is hij in hechtenis genomen op het politiebureau. Onder de arrestanten bevindt zich de be heerder van het café. De politie heeft in verband met het straf rechtelijk onderzoek het café la ten sluiten. Boze buurtbewoners hebben eerder gedreigd het recht in ei gen hand te nemen. De buurt verzette zich toen tegen de over last van tippelprostituées, deal panden en groepen jongeren, zegt een woordvoerster. Granaat zoek PEEST (GPD) - De Explosie ven Opruimingsdienst kwam gisteren vergeefs naar het Drentse Peest (gemeente Norg). De bedoeling was een op 12 okto ber gevonden brisant-granaat onschadelijk te maken. De vind plaats was echter leeg. De politie heeft het bange vermoeden dat spelende kinderen het projectiel hebben meegenomen. tussen de bedrijfsonderdelen en de arbeidsvoorwaarden. Het overleg begon op 16 oktober naar aanleiding van een staking van de spoorwegpolitie en wilde acties van het loketpersoneel. Eerder hadden de machinisten en de conducteurs in de Rand stad hun ongenoegen geuit over de slechte kwaliteit van het treinverkeer. Volgens de bonden zijn alle klachten terug te voeren op de verzelfstandiging van de spoorwegen, die in hun ogen veel te snel gaat. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 1 j per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000002 Voor kerst zelfklevende zegels van PTT Post GRONINGEN (GPD) - PTT Post gaat zelfkle vende postzegels uitge ven. De zogeheten de- cemberzegels die te koop zijn vanaf 27 no vember, verschijnen als 'stickers'. PTT Post wil de consument hiermee tegemoet komen, want likken is een lastige be zigheid als een grote hoeveelheid kerst- en nieuwjaarspost moet worden verstuurd. Er verschijnen twee de- cemberpostzegels met een waarde van 55 cent, die te koop zijn in vel letjes van 20 stuks naar een ontwerp van kinder boekentekenaar Dick Bruna. Er zijn dertien miljoen van deze velletjes ge drukt. Op de ene postze gel zijn kinderen te zien die naar een ster kijken, terwijl op de andere ze gel kinderen spelen met sten-en. Tevens verschij nen decemberzegels los te koop voor f 7,50 waar mee pakketten met fikse korting kunnen worden verstuurd. Minister Sorgdrager verlaat de Kamer na het debat. door Koos van Wees DEN HAAG - De kwalificatie van GroenLinks-woordvoer- der Paul Rosenmóller over mi nister Sorgdrager is hard. Zo hard, dat zelfs de man van wie beweerd wordt dat hij ijs door zijn aderen heeft vloeien, PvdA'er Adri Duivesteijn, schreeuwend vraagt om „poli tiek met een menselijk ge zicht". „Ik verbaas me over de gretig heid waarmee u het de minis ter inpepert", reageert Duives teijn op Rosenmöllers uit spraak dat Sorgdrager „op een knullige manier, met een over dosis aan politieke naïviteit, zich op de glijbaan met zeep" heeft begeven. De minister zelf, letterlijk en figuurlijk lijdend voorwerp in het debat over de omstreden 'goudgerande op rotpremie' voor procureur-ge neraal Van Randwijck, laat het gelaten over zich heen komen. „Politiek is een hard vak. Het gaat er hier niet om dat de mi nister een goed mens is, met het hart op de goede plaats", houdt de goedgebekte Rosen- möller Duivesteijn en zijn col lega's voor. Om vervolgens nog eens zijn moties aan te prijzen, waarin de gouden handdruk voor Van Randwijck wordt af gewezen. De boodschap van die motie wijkt niet af van die van Sorgdragers coalitie- en partijgenoten van PvdA, VVD en D66. Daarin staat dat die re geling „niet tot stand had be horen te komen". Die motie brengt de minister van justitie, heen en weer ge slingerd tussen loyaliteit aan Van Randwijck en het besef dat de afkeuring van de Kamer terecht is, eerder op de avond in een tamelijk depressieve staat. In de wandelgangen gonst het al. „Ze is heel emotio neel. Als het haar niet aanstaat is ze zo vertrokken", weet een partijgenoot stellig. VVD-frac- tieleider Bolkestein staat lang durig op haar in te praten, maar weigert later te verklaren wat er gezegd is. „Nog een keer slaan en het is gebeurd met r", constateert RPF-fractieleider Van Dijke zorgelijk, het tafe reel aanschouwend. Een voorlichter van de Tweede Kamer legt Sorgdrager de vraag voor of ze met de pers wil praten of toch liever even al leen is. „Nu even niet. Ik moet eerst eens nadenken", ant woordt de minister met dicht geknepen strot. En ze ver dwijnt naar de ministerska mer, waar vervolgens het tele fooncircuit op toeren komt. Het overleg met partijgenoten in het kabinet, in de fractie en met premier Kok resulteert uiteindelijk in een tamelijk unieke vraag van een minister aan haar eigen coalitiepart ners: steunen jullie me nog, of kan ik beter opstappen. De wat diplomatieker geformuleerde verklaring heeft het gewenste effect. De motie wordt wel aan genomen. Niemand die de handdruk steunt, maai- Winnie mag nog even blijven. gaat het om de zeven jaarsalaris sen tot zijn pensioen, de 500.000 gulden vertrekpremie, de kosten van juridische bijstand en een pensioenvoorziening. De Kamer verkeerde nog in de veronder stelling dat Van Randwijck ge woon tot aan zijn pensioen maandelijks zijn salaris kreeg doorbetaald. Sorgdrager kwam gisteren tij dens het urenlange debat door eigen toedoen herhaaldelijk in de problemen. Ze verklaarde mogelijk een soberder uitvoe ring van de gouden handdruk met Van Randwijck te kunnen regelen, door te dreigen zijn aan vraag voor eervol ontslag niet te „bewilligen". De procureur-ge neraal zou zo bewogen moeten worden akkoord te gaan met korting op zijn uitkering als hij elders geld zou verdienen. Even later verklaarde ze dat ze aan die dreiging „natuurlijk geen gevolg zal geven". Bijverdienste De minister was verbaasd over de kritiek van de Kamer op het ontbreken van zo'n bijverdien- ste-regeling in de handdruk. „Het is een akkoord op hoofdlij nen, waarvan de details nog moeten vastgesteld", zo ver klaarde ze. „Maar daar hoort zo'n regeling toch in?!", stelde CDA-fractieleider Heerma vast. „Waarom?", vroeg Sorgdrager daarop. De bewindsvrouwe wei gerde overigens over dat ak koord op hoofdlijnen opnieuw te gaan onderhandelen 'met Van Randwijck. „Dat kunt u niet van rriij vragen", hield ze de Kamer voor. DEN HAAG (GPD) - Tiendui zenden forensen zijn gistermor gen te laat op hun werk in Den Haag en wijde omgeving geko men nadat in de spits het asfalt aan het begin van de Utrechtse Baan losliet. Uiteindelijk ont stond er een file van 25 km in oostelijke richting. De rij auto's strekte zich uit tot voorbij Reeuwijk. Ook stond het verkeer vast van af Rotterdam en een tiental kilo meters ten noorden van het Prins Clausplein. Daarnaast kreeg het doorgaande verkeer tussen Amsterdam en Rotter dam te kampen met oponthoud omdat afslaand verkeer de weg blokkeerde. Het probleem ontstond toen rond acht uur een stukje asfalt van enkele centimeters breed, dat de verbinding vormt tussen twee brugdelen van het Marian- neviaduct in Voorburg, plotse ling losliet. De reparatie kostte slechts weinig tijd, maar de rij baan moest afgesloten blijven tot het asfalt was uitgehard. Dat was rond elf uur - toen er nog een file van acht kilometer vanaf Zoetermeer stond - nog niet ge beurd. Melding Volgens Ger Jongkind van de Verkeersdienst in Driebergen kwam de melding van de storing om negen minuten over acht binnen. Vrijwel direct daarna kwam het totale verkeer in de zuidelijke Randstad tot stil stand. Jongkind zei dinsdag dat derge lijke problemen zich wel vaker onverwacht voordoen. In dit ge val waren de gevolgen echter veel ernstiger omdat het tijdens de spits gebeurde. Ruil gevangenen in Bosnië WASHINGTON (DPA) - In Bos nië zijn dinsdag 324 moslim mannen geruild tegen 135 Ser- vische soldaten en burgers. Dit gebeurde nadat de VS druk had den uitgeoefend op de Servi sche president Slobodan Milo sevic. Dat heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De 324 moslims behoorden tot een groep soldaten die bij de ge vechten rond Banja Luka gevan gen waren genomen, aldus de Amerikaanse woordvoerder Burns. DEN HAAG (GPD) - Minister Sorgdrager blijft aan als minis ter van justitie, hoewel de Tweede Kamer haar gouden handdruk voor procureur-gene raal Van Randwijck afkeurt. Sorgdrager vroeg en kreeg gis teren het uitdrukkelijke ver trouwen van de regeringspar tijen PvdA, WD en D66. Dat ge beurde nadat even eerder tij dens het debat deze drie partij en in een motie stelden dat Van Randwijck nooit zijn omstre den gouden handdruk had mo gen krijgen. het gebrek aan overleg met de landsadvocaat en met het kabi net. Uitkering De kritiek groeide gisteren be duidend toen ze een deel van het akkoord met de procureur-gene raal voorlas. De magistraat krijgt de uitkering binnen veer tien dagen na zijn ontslag in één keer op zijn rekening. Daarbij De minister verklaarde na een langdurige schorsing zich door die motie belemmerd te voelen in haar werk. Ze zei de harde kri tiek te accepteren, maar bena drukte dat er geen enkele twijfel mag bestaan over het vertrou wen van de coalitiepartijen in haar. Was die twijfel er wel, dan kon ze geen verantwoordelijk heid meer dragen voor het be leid. En zou ze dus aftreden. Daarop herhaalden de fractielei-" ders Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en Wolffensperger (D66) dat de motie niet gezien moest worden als een motie van wan trouwen. „We hebben het volste vertrouwen in het verdere func tioneren van de minister", aldus Bolkestein. De motie zelf ont beerde later alleen de steun van het onafhankelijke kamerlid Hendriks. iNa afloop van het debat zei de minister zichzelf niet als „aange schoten wild" te beschouwen. De minister bleef vasthouden aan de regeling met Van Rand wijck, hoewel ze zei begrip te hebben voor de kritiek. Met een „onderdeeltje" van haar beleid was het niet goed gegaan, aldus Sorgdrager. „Dat accepteer ik. In de procedure zijn dingen mis gegaan". Ze doelde daarmee op van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Op het Navo-hoofd- kwartier in Brussel is men zo mogelijk nog voorzichtiger met uitlatingen over de nieuwe top man van de Alliantie dan de Ne derlandse regering. Nadat gis teren tijdens de wekelijkse lunch van de zestien Navo-am- bassadeurs de stemming was gepeild, werd er slechts terug houdend geconcludeerd dat er „een groeiende steun is voor een eventuele kandidatuur van Lubbers". Eerder op de dag was officieel bekend geworden dat ook de Duitse bondskanselier Helmut Kohl Lubbers zal steunen, als Nederland hem kandidaat stelt voor de post van secretaris-ge neraal van de Navo. Uit Italië, Portugal, Spanje en Luxemburg zijn gisteren eendere geluiden gekomen. Kohl trof Lubbers vo rig jaar nog met een veto, toen de oud-premier in de race was om het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. De Franse president Chirac en de Britse premier Major lieten maandag al weten dat Lubbers op hun steun kon rekenen. Het wachten is nu op een signaal uit de Verenigde Staten. Maan dag wilde ministyer van buiten landse zaken Warren Christop her zich nog niet vastleggen. Maar het is onwaarschijnlijk dat de VS de wensen van de drie gro te Europese Navo-landen zou den willen negeren. Officieel is nog steeds de Deense oud-minister van buitenlandse zaken Uffe Ellemann-Jensen de enige kandidaat voor de post. Behalve Denemarken hebben echter alleen Noorwegen en IJs land zich voor hem uitgespro ken. De Denen hebben hun laat ste hoop op de Amerikanen ge vestigd. Voor Frankrijk komt El lemann-Jensen niet in aanmer- king wegens de felle Deense pro testen tegen de Franse kern proeven. Bovendien is Dene marken geen lid van de defensie organisatie van de Europese Unie. de WEU. Zoals het in krin gen rond de Navo heet: „De Alliantie heeft behoefte aan een veiliger paar handen." Reactie Lubbers zelf wilde gisteren niet reageren op de steeds sterker wordende aanwijzingen, dat hij de opvolger kan zijn van de an derhalve week geleden afgetre den Belg Willy Claes. „Voor in formatie moet u in Den Haag zijn", zei Lubbers gistermiddag, toen hij in Tilburg bij de uitgang van de Katholieke Universiteit Brabant door camera's werd omstuwd. Lubbers, sinds 1 mei als hoogleraar aan de KUB ver bonden, heeft binnenskamers echter wel op zijn mogelijke ver trek gespeculeerd. Volgens KUB-woordvoerder M. Ackermans heeft Lubbers de universiteit laten weten dat hij „ook bij een vertrek naar de Na vo nog het hele jaar zijn verplich tingen jegens zijn studenten zal blijven vervullen". BADKAMERMEUBELS KAPELLE (HmU, „fc, C.K.U SANITAIR TELEFOON 0113-344434

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1