Kamer wil VN-officieren horen Chirac en Major achter Lubbers kleintjes Man bijt van zich af na botsing Goes Minister laat zich niet uit de tent lokken Lichte voorsprong voor separatisten provincie Quebec 4 WEKEN Voorhoeve: verantwoordelijkheid tragedie Srebrenica niet bij Dutchbat Manuscript Remarque op veiling Major steunt Franse kernproeven VOOR 14,25 Fris met zon Oplossende mist, in de loop van de ochtend overwegend zonnig, in de middag wat bewolking. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. Mid- dagtemperatuur 13 graden. Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 238e jaargang no. 258 Dinsdag 31 oktober 1995 Losse nummers 1,50 GOES - Tijdens een ruzie na een aanrijding in Goes ver weerde een 35-jarige Hage naar zich op een wel heel bij zondere manier. Hij beet één man in een arm en een ander in een pink. Ambulanceperso neel moest eraan te pas komen om de gewonden te behande- len. Tegen de Hagenaar is pro- ces-verbaal opgemaakt we gens mishandeling. Het voorval gebeurde zondag avond rond half acht bij een benzinepomp aan de Spiegel straat. De Hagenaar reed met zijn auto achteruit tegen de stilstaande auto van een 26-ja- rige man uit Goes. Een besla gen achterruit benam de be stuurder het zicht. Nadat de man uit Den Haag en de Goese- naar eikaars gegevens hadden uitgewisseld, maakte de Hage naar aanstalten om te vertrek ken. Tot ongenoegen van de Goesenaar weigerde hij te wachten totdat de inmiddels gewaarschuwde politie ter plekke was. Er ontstond een duw- en trekpartij waarbij en kele rake klappen vielen. Toen ook enkele omstanders zich met de zaak gingen bemoeien, gooide de Hagenaar zijn gebit in de strijd. De Goesenaar werd in een arm gebeten en een van de omstanders in een pink. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil opheldering over de VN-politiek inzake Srebrenica, met name in de laatste uren voor de val van de enclave. Een kamermeerderheid van CDA, D66, Groenlinks en PvdA wil in een hoorzitting van Nederland se VN-officieren horen waarom beloofde massale luchtaanval len op 11 juli uitbleven. Het lij vige Srebrenica-rapport dat De fensie gisteren presenteerde, blijft op dit punt onhelder. Minister Voorhoeve zegt in een toelichting op het rapport dat hij geen idee heeft waarom de VN niet 11 juli 's ochtends om zes uur een omvangrijk bombarde ment uitvoerden om de Servi sche aanval af te slaan, maar pas om 12 uur toestemming gaf voor een beperkte luchtactie. Vol gens de bewindsman rekende ook de legerleiding in Den Haag op massale 'airstrikes' waarbij 60 vliegtuigen in totaal 20 doelen zouden aanvallen. „Ik weet niet of er voldoende redenen waren om die aanval zo lang op te hou den. Ik weet niet wat er op het VN-hoofdkwartier in Zagreb gebeurd is". In het rapport, gebaseerd op ge sprekken met in totaal 460 blauwhelmen, constateert De fensie dat de enclave op 11 juli is gevallen omdat de luchtsteun te laat kwam en te beperkt van om- VS mochten Srebrenica niet helpen met luchtactie van onze correspondent WASHINGTON - De Verenigde Staten stonden begin juli te po pelen om de belegerde VN-en- clave Srebenica met luchtaan vallen op de Bosnische Serviërs te hulp te schieten. Dat zei Ri chard Holbrooke, de Ameri kaanse vredesonderhandelaar voor het voormalige Joegosla vië gisteren in Washington. Maar het VN-commando in Bos nië was volgens hem 'verlamd' omdat de Nederlandse VN-troe- pen in Srebenica in de knel za ten. „Het was een verschrikke lijk moment", aldus Holbrooke. „De VS wilden wanhopig aan vallen vanuit de lucht toen de Nederlanders vastzaten in Sre benica", zei de onderhandelaar. Hij vertelde dat hij en andere Amerikaanse regeringsfunctio narissen op 11 juli. de dag waar op de enclave in Servische han den viel, onafgebroken gebeld hebben met het VN-commando in Zagreb en de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag om toestemming voor luchtaanval len te krijgen. De ambassadeur moest daarover de Nederlandse regering raadplegen. „We kre gen hen niet in beweging", zei Holbrooke. Hij sprak over een 'dieptepunt' in de VN-activitei- ten rond Bosnië, maar wenste verder geen openlijke kritiek te leveren op de directe betrokke nen. BERLIJN (RTR) - Het manus cript van de beroemde anti-oor logsroman „Van het westelijk front geen nieuws" van de Duit se auteur Erich Maria Remar que (1898-1970) wordt op 1 de cember geveild in Londen. Dit deelde het veilinghuis Sothe by's maandag mee. De waarde van het manuscript raamt het veilinghuis op 1.2 mil joen gulden. Van de roman, die Remarque in 1929 schreef, zijn 50 miljoen exemplaren verkocht in meer dan 40 talen. Het boek beschrijft de ervarin gen van een gewone soldaat in de loopgraven tijdens de Eerste Wereldoorlog. Het werk van Remarque was een van de eerste boeken die door de nazi's in Berlijn in 1933 werden verbrand en verboden. vang was. Slechts vier F16's ver schenen om 14.15 's middags bo ven het strijdtoneel, waarbij één tank werd uitgeschakeld en een tweede beschadigd. In de daar op volgende dagen zijn de onder de voet gelopen Nederlandse soldaten volgens Voorhoeve „niet nalatig" geweest. Volgens Voorhoeve was de enclave mili tair onverdedigbaar, was Dutch bat door de slechte bevoorra ding nauwelijks nog operatio neel te noemen en is desondanks alles gedaan de plaatselijke be volking in bescherming te ne men. Gefaald Voorhoeve legde gisteren in een verklaring voor de internatio nale pers alle schuld voor de 'dramatische gebeurtenissen' alsmede de dood van vermoede lijk 6000 moslims bij deBosnisch- Servische agressor. Hij vermeed zeer zorgvuldig de VN verant woordelijk te stellen voor de val van de enclave en de massale mensenrechtenschendingen daarna. Wel stelt Voorhoeve in een brief aan de Tweede Kamer dat de VN in zijn taak heeft ge faald: „De verantwoordelijkheid daarvoor mag echter niet worden afgewenteld op het land dat bereid was blauwhelmen in de enclave te legeren. De val van Srebrenica en Zepa is min stens zozeer de verantwoorde lijkheid van de VN-lidstaten die géén blauwhelmen beschikbaar stelden". Volgens de defensiewoordvoer ders van CDA. PvdA. D66 en GroenLinks blijft in het rapport, een aantal belangrijke vragen onbeantwoord. „Ik wil vooral weten welke afwegingen de VN heeft gemaakt bij de inzet van het luchtwapen", stelt D66'er Hoekema. „Een grondige eva- Gezeten voor een kaart van het gebied geeft minister Voorhoeve uitleg over de val van de enclave Srebrenica. foto Rei DEN HAAG (ANP) - Britse, Amerikaanse en Franse journalisten probeerden maandag minister Voorhoeve uit zijn tent te lokken. Unprofor-bevelhebber Janvier heeft im mers door het weigeren van luchtsteun Srebrenica doelbewust opgegeven? Heeft Janvier de Nederlandse militairen niet laten vallen? Voorhoeve liet zich echter niet uitzijn tent lokken. „Ik ben niet van plan de Verenig de Naties of bepaalde personen de Zwarte Piet toe te spelen De enige schuldigen voor de val van Srebrenica zijn de Bosni sche Serviërs." van onze correspondente LUXEMBURG - De kansen van oud-premier Ruud Lubbers om secretaris-generaal van de Na- vo te worden zijn aanmerkelijk gestegen. De Britse premier John Major en de Franse presi dent Jacques Chirac spraken gisteravond in Londen openlijk hun steun voor Lubbers uit. Mi nister Hans van Mierlo van bui tenlandse zaken, die het nieuws tijdens een vergadering met zijn Europese collega's in Lu xemburg vernam noemde het „perfect". Van Mierlo had eerder op de dag nog eens bij diverse ambtgeno ten gepolst wat zij van Lubbers vinden als opvolger van de an derhalve week geleden afgetre den Navo-leider Willy Claes. „Uit alles blijkt dat zijn kansen met de dag beter worden", con cludeerde hij. Via de telefoon lichtte Van Mier lo vervolgens de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Warren Christopher in over de stand van zaken. Christopher legde zich niet vast. maar zei wel volledig achter de voorzichtige Nederlandse aanpak te staan Van Mierlo vindt het beter om na de bittere ervaringen van vo rig jaar. toen de ex-premier voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie werd gepas seerd. nu de zaak met fluwelen handschoenen aan te pakken. Maar de positieve geluiden die hij gisteren opving, overtuigden hem ervan dat de volgende stap kan worden gezet. Van Mierlo droeg aan het eind van de dag de Nederlandse Navo-ambassa- deur op om te informeren hoe de permanente vertegenwoordigin gen van de zestien Navo-lidsta- ten over Lubbers denken. Pas als die peiling achter de rug is. wil Van Mierlo beslissen of Lub bers formeel kandidaat wordt gesteld voor de hoogste Navo- functie. Formeel is Duitsland nog steeds de grote onbekende. Bondskan selier Helmut Kohl, die zich vo rig jaar nog fel tegen de hoge Eu ropese functie voor Lubbers ver zette. zou nu echter niet op nieuw een blokkade willen op werpen. LONDEN - Een demonstrant tegen de Franse kernproeven wordt gearresteerd voor het mi nisterie van buitenlandse zaken in Londen. Aanleiding tot de betoging was het bezoek van de Franse president Chirac. Chirac kreeg gisteren Britse steun voor de proeven. „Kernwapenmachten als Frankrijk en Engeland moeten verzekerd zijn van deug delijke, goed werkende wapens. Het is uiterst problematisch voor een president om het we tenschappelijke advies om die wapens te tes ten in de wind te slaan. Daarom heb ik hem mijn steun voor zijn besluit toegezegd", aldus premier Major op de afsluitende persconfe rentie. Majors steun werd onderstreept met een over eenkomst om de onderlinge samenwerking op kernwapengebied te versterken. foto EPA Tekort personeel in binnenvaart lil de binnenvaart dreigt een te kort aan geschikt personeel. Binnenschippers kunnen daar door in de problemen te komen. Die ontwikkeling is een gevolg van de invoering van de wet vaartijden en bemanningsterk te. Volgens deze wet moeten bin nenvaartschippers meer gedi plomeerd personeel (vooral matrozenin O dienst nemen. O luatie van de houding van de VN is geboden", meent Sipkes (GroenLinks). „De besluitvor ming over het luchtwapens is zeer onhelder", zegt CDA'er De Hoop Scheffer. „Ik wil weten wat het beleid van de VN was", eist PvdA'er Gerrit Valk. Formeel neemt de Tweede Ka mer pas een besluit over het hou den van een hoorzitting met VN- officieren nadat eerst de minis ter in de gelegenheid is geweest vragen schriftelijk te beant woorden. Maar omdat Voor hoeve zelf gisteren geen uitsluit sel kon geven over de motieven van de VN. is inmiddels zeker dat het parlement nadere actie zal ondernemen. Alleen de VVD Twijfelt nog op dit punt. Libe raal Blaauw: „Ik heb daar voor alsnog weinig behoefte aan. Voor mij is allang duidelijk dat de VN-top ons bataljon had afge schreven". Executies In zijn begeleidingsbrief bij het rapport Huyser/De Ruiter zegt Voorhoeve dat de Nederlandse regering zich zal blijven inspan nen om te achterhalen wat er met de duizeen vermiste moslim mannen is gebeurd. In het rap port staan vele getuigenissen over schendingen van de men senrechten door de Serviërs. Er slot zie pagina 3 kolom 1 Hoge beloning gouden tip over verkrachtingen UTRECHT (ANP) - De gouden tip over de serieverkrachter die aan de oostkant van Utrecht in korte tijd vijf vrouwen ver krachtte en er zeven aanrandde is 25.000 gulden waard. De Utrechtse hoofdofficier van justitie, mr. R. Berger, heeft de beloning maandagavond uitge loofd in een nieuwe poging de dader met hulp van het publiek te pakken te krijgen. In het tv-programma Opsporing Verzocht toonde de politie voor het eerst een compositieteke ning van de meest gezochte man van Utrecht. Naar aanleiding van deze uitzen ding stroomden maandagavond meteen al meer dan honderd nieuwe tips binnen. Een aantal daarvan waren vol gens de woordvoerder „interes sant". Visfraude Vlissingen Aanvankelijk telde de aan klacht tegen de gemeente Vlis singen in verband met vermeen de fraude bij het vismijnbedrijf tweehonderd punten. De recht bank hield de zaak in juni aan. Het OM moest de zaak overdoen. De tenlastelegging telt nu nog maar veertig zaken. „En ivaar gaat het om?", vroeg de Vlis- singse wethouder Meijers. ..Om niet meer dan 2500 kilo vis. ter waarde van Q 4200 gulden" Eusebio In verband met de gebeurtenis sen in ex-Joegoslavië is het vol gens Van Mierlo van belang dat de procedure rond de opvolging van de Belg Willy Claes niet te lang duurt. „Maar men wil niet het risico lopen, en ik ook niet. dat onder grote tijdsdruk dingen over het hoofd worden gezien of fouten worden gemaakt." De Navo-ambassadeurs zullen in ie der geval vandaag tijdens hun wekelijkse lunchberaad op nieuw over de benoeming spre ken. Denemarken houdt, zo zei mi nister Niels Helveg-Petersen in Luxemburg, vast aan de tot nu toe enige officiële kandidaat, de vroegere Deense minister van buitenlandse zaken Uffe Elle- mann-Jensen. Wel zei Petersen dat Lubbers een sterke kandi daat zou zijn. Maar hij herinner de er ook aan dat Nederland in de personen van Dirk Stikker en Joseph Luns al veertien jaar lang een Navo-chef heeft gehad, terwijl Denemarken nog nooit aan de beurt is geweest. Lubbers is telefonisch vanuit Den Haag op de hoogte gesteld over zijn toegenomen kansen, maar weigerde commentaar te geven. Hij vindt overigens de toegezegde steun van de Britse premier Major en de Franse pre sident Chirac „heel vriendelijk". Lubbers liet weten zich in dit stadium niet actief met zijn kan didatuur bezig te houden. „Ik laat alles over aan Den Haag." De pr-man van Benfica, dat van avond in Kerkrade tegen Roda JC speelt, heeft een speciale band met Nederland. Eusebio iverd ooit door een Nederlandse pater ontdekt en re kent Cruijff en Keizer Q tot zijn vrienden. I w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 15 en 17 Sport: 18 en 19 van onze correspondent Hans de Bruijn MONTREAL - De allereerste uitslagen van het referendum over afscheiding in de Canadese provincie Quebec wijzen op een overwinning voor de separatis ten. Dat hebben het Canadese persbureau Canadian Press en het televisiestation CBC van morgen gemeld. Na het tellen van 0,2 procent van de stemmen gaan volgens CBC de aanhangers van afscheiding van Québec van Canada aan de leiding. De separatisten scoren 59.1 procent en hebben een grote voorsprong op de neestemmers (40,9 procent). De definitieve uitslag zal naar verwacht pas vandaag bekend worden.De inwoners van de Ca nadese provincie Québec zijn gisteren massaal naar de stem bus getogen om via een referen dum uit te maken of zij zich van de rest van Canada willen af scheiden. Volgens een functio naris van de verkiezingsdienst zou de opkomst rond de 90 pro cent liggen. De stem van de ruim drie miljoen stemgerechtigden in de Franstalige provincie zal van grote invloed zijn op het voortbestaan van Canada in zijn huidige vorrm Het referendum leeft sterk in Montreal. Als het 'ja' wordt bete kent dat nog niet dat Quebec zich meteen zal afscheiden. De Franstalige regering zal dan aan de rest van Canada voorstellen om onderhandelingen te begin nen over de toekomstige struc tuur van het land, wat tot een fe deratie zou moeten leiden. Daar zou een jaar voor uitgetrokken moeten worden. Alleen als de Engelstalige meer derheid - Québec telt slechts een kwart van Canada's 28 miljoen inwoners - dat zou afwijzen is af scheiding van Québec een mo gelijkheid. De (Franstalige) Ca nadese premier Jean Chretien heeft al laten weten niet met (Advertentie) rHR DUBBELGLAS i Komo-keur 10 jaar garaniie MET SUBSIDIE vakkundig geplaatst! Québec te willen onderhande len. De 'nee'-stemmers vrezen dat soevereiniteit Quebec econo misch grote problemen zal ople veren. Vier op de vijf Franstalige Quebécois zijn voor soevereini teit, maar de Engelstalige min derheid (die twintig procent van de bevolking telt) is geheel te gen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: "J per maand met automatische afschrijving a 30,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters:m/v Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Glashandel MELIESTE 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1