Reactor in Tsjernobyl stilgelegd PZC Minitop in Moskou over Bosnië uitgesteld door ziekte Jeltsin Hartstochtelijk pleidooien voor eenheid Canada Canadese discjockey belt Britse koningin Amerikanen vormen samen met Russen eenheid voor Bosnië Negentien doden door lawine in IJsland Walesa in Lodz om stemmen te winnen buitenland Kerncentrales voormalige Sovjetunie draaien door ondanks gebreken Italiaanse oud-premiers schuldig aan corruptie ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 KIEV (RTR/ANP) - Eén van de twee nog functionerende reac toren van de kerncentrale van Tsjernobyl is vrijdag stilgelegd wegens mankementen aan het systeem voor brandstofverver sing. De reactor wordt geleide lijk uit dienst genomen en ligt een week stil, zo maakte direc teur Sergei Parasjin van de kerncentrale bij Tsjernobyl be kend. Volgens Parasjin is er geen radio actieve straling vrijgekomen. „Er is niets ernstigs aan de hand, maar we zijn voorzichtig. Uit vei ligheidsoverwegingen hebben we besloten tot voorzorgsmaat regelen", aldus de directeur. Op 1 en 2 november bezoekt een afvaardiging van de G7 het nu cleaire complex. Het team wil sluiting van de centrale. De Oe kraïense president Leonid Koetsjma heeft beloofd dat Tsjernobyl in het jaar 2000 dicht gaat. Zijn land heeft dan wel hulp nodig van rijkere landen om daadwerkelijk tot ontmante ling over te gaan. In 1986 leidde een brand en een explosie van de vierde kernreac tor ip Tsjernobyl tot de grootste nucleaire ramp ooit. De radio actieve wolk dreef tot boven Eu- ï'opa. De tweede reactor werd in 1991 na een brand stilgelegd. Maar de derde en eerste reactor produceren nog steeds 5 procent van de energievoorziening in Oe kraïne. Betrouwbaar Volgens directeur Parasjin is Tsjernobyl de meest betrouw bare van de vijf kerncentrales in zijn land en hij beweert dat de centrale nog jaren kan draaien. Oekraïne, dat over een grote voorraad uranium beschikt maar weinig olie en gas heeft, wil de nucleaire industrie uitbrei den en moderniseren. De zesde nieuwe reactor bij Zaporizja, Eu ropa's grootste kerninstallatie, is vrijdag officieel opgeleverd. Het opnieuw opstarten, donder dag, van de Metsamor kerncen trale in Armenië wekte de vrees voor een nieuwe Tsjernobyl- ramp in een gebied dat gevoelig is voor aardbevingen. De cen trale van Russische makelij die met behulp van de Russen weer in bedrijf is genomen, was meer dan zes jaar uit produktie. Vei ligheidsrisico's noodzaakten de autoriteiten hiertoe. De Armeniërs die met een ener gietekort en een bittere winter in het vooruitzicht alle stroom kunnen gebruiken, hebben één LONDEN (GPD) - Buckingham Palace was vrijdagavond in rep en roer. Koningin Elizabeth was erin geluisd door een Cana dese discjockey. Zeventien mi nuten lang sprak de Britse vor stin met de grappenmaker die zich had voorgedaan als de Ca nadese premier Jean Chrétien. Alle luisteraars van het popu laire radiostation CKOI FM in Montreal konden meegenieten. En het veroorzaakte meteen een politieke rel: de koningin, hoofd van het Gemenebest, wilde op verzoek best een toespraakje houden tot het Canadese volk. Laat u me maar weten wat ik moet zeggen, stuurt u maar een fax, meneer de president, aldus Elizabeth in een vrijdagavond door ITN-nieuws uitgezonden gespreksfragment. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON (GPD) - De VS en Rusland zullen voor het eerst een gezamenlijke militaire een heid vormen die naar Bosnië gaat ter ondersteuning van de Navo-vredesmacht. Deze uit en kele duizenden soldaten be staande troepenmacht zal geen gevechtstaken krijgen en niet onder Navo-commando vallen. Maar zij zal de vredesmacht wel helpen met transport en genie werkzaamheden, zoals het op ruimen van mijnen en het her stellen en bouwen van bruggen en wegen. De ministers van defensie van de VS en Rusland, William Perry en Pavel Gratsjov, hebben hierover vrijdag een voorlopig akkoord gesloten. Daarmee lijkt het pro bleem opgelost van de Russi sche deelname aan de vredes macht voor Bosnië. Moskou wil graag troepen leveren, maai' wei gert die onder Navo-commando te stellen. Of Rusland behalve de genie-eenheid ook andere MILAAN (AFP/RTR/ANP) - Een rechtbank in Milaan heeft vrij dag 22 politici en industriëlen schuldig bevonden in het groot ste corruptieproces in de Ita liaanse geschiedenis, de zogehe ten Enimont-smeergeldaffaire. De rechtbank veroordeelde de vroegere premiers Bettino Craxi (socialist) en Amoldo Forlani (christen-democraat) tot gevan genisstraffen van respectievelijk vier jaar en acht maanden en twee jaar en vier maanden. Cra xi, van 1983 tot 1987 premier en voormalig leider van de Italiaan- HamaS bindt in JERUZALEM (AP) - De in Israel gevangenzittende geestelijk lei der van de fundamentalistische Hamas-beweging, sjeik Ahmed Yassin, heeft zijn aanhangers opgeroepen de terreur tegen Is raël te staken en mee te doen aan de Palestijnse verkiezin gen. De bijna geheel verlamde Yassin zit sinds 1989 een levenslange gevangenisstraf uit omdat hij opdracht heeft gegeven tot het liquideren van vermeende Pale stijnse collaborateurs. van de reactoren, unit 2, opge start. De eerste twee weken zul len tests worden genomen. Hal verwege november moet de reactor op vol vermogen zijn. Het duurt naar verwachting ze ker nog zo'n twee tot drie jaar voordat unit 1 weer in gebruik zal zijn. De VS bestempelen de Metsa- mor-centrale nog steeds als on veilig. De centrale die in 1989 is stilgelegd, bleef ongemoeid in de aardbeving van 1988. Bulgarije en Rusland maakten vrijdag bekend de veiligheids voorschriften voor de omstreden Kosloduj centrale in Bulgarije te zullen verscherpen. De eerste van de vier reactoren van de nu cleaire installatie is afgelopen oktober opnieuw in produktie genomen, ondanks protesten van de Europese Unie en de G7 die ageerden tegen de onveilig heid. De Kosloduj I kwam deze week opnieuw in de aandacht omdat Bulgarije gastland was voor een pan-Europese milieu conferentie. In de slotverklaring die opriep tot zo snel mogelijke sluiting van onveilige kerncen trales, werd niet over de Bul gaarse centrale gerept. De 21 jaar oude centrale van Russische makelij is, zo ver klaarde de plaatsvervanger van de Bulgaarse premier woensdag, veiliger dan die in sommige lan den in West-Europa. Zonder de reactor zou Bulgarije de komen de winter een groot tekort aan elektriciteit hebben. Volgens de Bulgaarse milieugroepering Ecoglasnost zijn de reactoren bij Kosloduj gevaarlijker dan de in stallatie van Tsjernobyl Maandag wordt een referendum gehouden over de onafhanke lijkheid van Quebec. De konin gin maakte er geen geheim van dat ze een groot voorstander van Canadese eenheid is en dus ook mee wilde werken aan beïnvloe ding van de publieke opinie. Deejay Pierre Brassard vond het een goede, en onschuldige grap. Maar een geïrriteerde koninklij ke woordvoerder dacht daar vrijdagavond anders over. „Er gerlijk. Dit was een zorgvuldig uitgevoerde poging tot misbruik van vertrouwen. De vorstin kan haar tijd wel beter gebruiken", zei hij. Dat Brassard tot Eliza beth kon doordringen, werd toe geschreven aan zijn perfekte imitatie van Chrétien, die een goede bekende van de vorstin is. Reddingswerkerers en inwoners van Flateyri op zoek naar overlevenden. REYKJAVIK (RTR/DPA) - De lawine die donderdag het dorp Flateyri in het noorden van IJsland heeft bedolven, heeft ten minste negentien levens gekost. Reddingswerkers zijn nog op zoek naar een baby van 1 jaar. In het noorden van IJsland woedt al sinds dinsdag een sneeuwstorm. Elektriciteitsmasten zijn weggerukt en de autoriteiten moesten bijna alle wegen afslui ten. Vluchten naar en uit IJsland zijn sinds donderdagochtend niet meer mogeljk omdat het vliegveld wegens het slechte weer tijdelijk is gesloten. Vorige winter kwamen door een lawine in een ander dorp in het gebied veertien mensen om het leven. troepen zal sturen, die wel zullen meedoen aan het afdwingen van vrede, is nog niet besloten. „We hebben nog wat meer tijd nodig, maar we zullen er wel uit komen", zei Gratsjov na het overleg, dat plaatsvond op de basis Fort Riley in de Ameri kaanse staat Kansas. Daar had den de beide ministers eerder op de dag de allereerste gezamenlij ke Amerikaans-Russische mili taire oefening op Amerikaanse bodem gadegeslagen. Het was voor het eerst dat Russische sol daten in Amerika actief waren. Door de eenheid los van het Na- vo-bevel te laten optreden, wordt tegemoetgekomen aan de Russische eisen. Om de Russen niet het idee te geven dat zij een buitenbeentje zijn, is besloten een eenheid samen met de Ame rikanen te vormen, die dan in de zelfde omstandigheden verke ren. Volgens Gratsjov is nog niet helemaal opgelost wie uiteinde lijk de eindverantwoordelijk heid voor het optreden van de Russische eenheden heeft. Walesa praat met kinderen in Lodz. LODZ - De campagnes voor de Poolse presidentsverkiezingen op vijf november aanstaande komen langzaam maar zeker op gang. President Lech Walesa heeft twee belangrijke tegenstanders, de ex-communist Alexander Kwasniewski en de presidente van de Poolse centrale bank, Hanna Gronkiewicz-Walt. se socialistische partij (PSI), werd bij verstek veroordeeld. Hij bevindt zich momenteel in Tu nesië in een zelfgekozen balling schap. Hij was ook al voor zijn rol in andere schandalen veroor deeld. Andere prominente politici die gevangenisstraffen moeten uit zitten, zijn Umberto Bossi, de leider van de federalistische Le- ga Nord, ex-minister van buiten landse Gianni de Michelis en voormalig minister van justitie Claudio Martelli. De laatste twee waren lid van de socialisti sche partij. Aanklagers hadden betoogd dat het concern Ferruzzi zo'n 150 miljoen gulden aan smeergelden betaalde om het chemieconcern Enimont te verlaten, een nood lijdend samenwerkingsverband met het staatsenergiebedrijf ENI. Ferruzi zou hebben gepro beerd het beleid van ENI te beïn vloeden door politici om te ko pen en politieke partijen geld toe te stoppen. Het was openbaar aanklager Antonio di Pietro die de Eni- mont-affaire aan het licht bracht. Hij was de man die hele operatie tegen de corruptie (Schone Handen) in zijn land op touw zette. MOSKOU (AFP/RTR/DPA) - De minitop van Bosnische leiders die volgende week dinsdag in Moskou zou worden gehouden, is in verband met de ziekte van de Russi sche president Jeltsin uitgesteld. De bijeen komst met de presidenten van Servië, Bos nië en Kroatië moest dienen als voorover leg voor de vredesonderhandelingen die volgende week in de Verenigde Staten van start gaan. Minister van buitenlandse zaken Kozyrev probeerde de Russische teleurstelling over het niet doorgaan van de top enigszins te verbergen. Hoewel de minitop niet door gaat. heeft hij toch gezorgd voor een poli tieke stimulans, meent Kozyrev. „Door ak koord te gaan met een komst naar Moskou, hebben de drie leiders hun serieuze benade ring van het onderhandelingsproces aange geven. Dus het doel is bereikt". Instabiel De hartproblemen van de 64-jarige presi dent hebben geen gevolgen voor de Russi sche parlementsverkiezingen van 17 decem ber. Wel was Jeltsin van plan zich in de cam pagne actief in te zetten voor de democrati sche krachten, die zwaar onder druk staan van de goed-georganiseerde communisten en de extreme nationalistische partijen. Jeltsin blijft tot eind november onder strikt medisch toezicht staan. De Russische presi dent kreeg donderdag in een buitenhuis 120 kilometer ten noordwesten van Moskou een lichte hartaanval en moest per helikopter naar een ziekenhuis in de hoofdstad worden vervoerd. Een Russische hartspecialist noemde de twee kleine hartaanvallen die Jeltsin in vier maanden tijd heeft gehad, niet verontrustend. De toevoer van bloed naar het hart is nog instabiel, volgens de artsen. „De gezondheidstoestand van de Russische president Boris Jeltsin geeft geen aanlei ding tot serieuze ongerustheid", zei premier Tsjernomyrdin, de staatsrechtelijke plaats vervanger van Jeltsin. De president zal van af het ziekbed zijn dagelijkse werkzaamhe den voortzetten, zei een woordvoerder. Zo heeft hij de zogenoemde „atoomknop". een draagbare computer waarmee hij de con trole heeft over de Russische nucleaire strijdmacht, bij zich in het ziekenhuis. Noorwegen Zijn bezoeken aan Frankrijk en de Verenig de Naties in New York waren te veel voor Jeltsin. zei een zegsman Hij was zwaar ver kouden toen hij vorige week de reis onder nam. De Russische ultra-nationalist Zjirinovski, nooit verlegen om opzienbarende uitspra ken. beweerde dat buitenlandse veiligheids diensten achter de ziekte van Jeltsin zitten. „Clinton wil de volgende verkiezingen win nen en als Jeltsin president van Rusland blijft, verliest hij die". Ondanks de geruststellende verklaringen van Tsjernomyrdin twijfelde een presiden tieel woordvoerder vrijdag of het bezoek van Jeltsin aan Noorwegen, dat voor 20 novem ber op de agenda staat, kan doorgaan. In juli moest Jeltsin ook al verstek laten gaan in Oslo wegens hartklachten. Een van 9 tot 11 november gepland bezoek aan China gaat zeker niet door. België 24 uur zonder trein BRUSSEL (ANP) - Het resultaat, van de spoorwegstaking in België heeft gisteren alle verwachtingen bij de socialistische spoorwegvakbond overtroffen. De actie werd gehouden uit vrees voor baanverlies. De 24-uursactie begon donderdag avond om tien uur. In Wallonië en de regio Brussel reed geen trein. Enkele inciden tele diensten die in Vlaanderen werden uitgevoerd, trokken nauweijks passagiers. De internationale treinverbindingen waren volledig verbroken Lege stations en overvolle wegen bepaalden het beeld in de ochtend- en avondspits. De enige activiteit van de spoor wegbeambten was het uitschrijven van absentiebriefjes voor forenzen, studenten of scholieren die hun bestemming niet konden bereiken. Zuid-Korea pakt spion uit Noorden SEOUL (DPA/AFP) - Na een massale klopjacht van drie dagen is het Zuidkoreaanse leger er gisteren in geslaagd om een Noordkoreaanse spion gevangen te nemen. Maar de agent overleed in een ziekenhuis aan de verwondingen die hij opliep tijdens de schietpartij die vooraf ging aan zijn arrestatie. De Noordkoreaan verborg zich in een bergachtig gebied Twin tigduizend soldaten maakten met ondersteuning van helikop ters en speurhonden jacht op de vermeende infiltrant. De 31-jarige spion Park Kwang-nam ontkwam dinsdag na een schietpartij waarbij een Zuidkoreaanse politieman de dood vond. De politie kon wel Parks metgezel arresteren, die inmid dels bekende een Noordkoreaanse infiltrant te zijn. Het duo drong eind augustus door tot het zuiden, aldus de Zuidkore aanse media. Turken eerder naar stembus ANKARA (RTRi - Turkije gaat op 24 december vervroegd naar de stembus. Een duidelijke meerderheid van het Turkse parlement keurde vrijdag een wet van die strekking goed. De wet was ingediend door de conservatieve Partij van het Juiste Pad (DYP) en de sociaal-democratische Republikeinse Volkspartij (OHP). Eigenlijk waren verkiezingen voor volgend jaar herfst voor zien. Maar afgelopen september viel de coalitie van DYP en sociaaldemocraten uiteen door onenigheid over de binnen landse veiligheid en mensenrechten. Vervolgens verloor pre mier Ciller (Conservatieven) op 15 oktober het vertrouwen van het parlement. Zij neemt, met steun van de voormalige part ner. de lopende zaken waar. Amerikaanse soldaat opent vuur WASHINGTON (RTR/AFP) - Een Amerikaanse soldaat heeft gisteren om onduidelijke redenen het vuur geopend op andere militairen op de basis Fort Bragg, in de Amerikaanse staat North Carolina. Eén militair werd gedood en veertien anderen raakten gewond, zei een functionaris van de basis. Het is nog niet duidelijk hoe ernstig de gewonden er aan toe zijn. De schutter is inmiddels aangehouden. De man begon te schie ten terwijl zijn collega's van de 82e Luchtlandings Divisie zich opmaakten voor hun ochtendexercities. MONTREAL (AFP) - Premier Chretien van Canada heeft vrij dag zijn landgenoten in Quebec hartstochtelijk opgeroepen de eenheid van het land te bewa ren. Hij deed dit op een bijeen komst in Montreal waar 150.000 bezorgde Canadezen vanuit het hele land waren samengeko men. Zij willen proberen te voorkomen dat de inwoners van Quebec maandag in het re ferendum besluiten zich af te splitsen. Volgens de jongste peiling in de Canadese provincie krijgen de voorstanders van een breuk met Canada 50,7 procent van de stemmen. De uitslag van de pei ling, gehouden tussen 22 en 25 oktober, werd vrijdag gepubli ceerd. Zij geeft feitelijk 46 pro cent ja-stemmers aan en 40 pro cent tegenstanders van het op breken van de Canadese Unie. De resterende 14 procent is on beslist of geeft geen antwoord. Die zijn door de opiniepeilers vervolgens voor eenderde toege wezen aan de ja-stemmers en voor tweederde aan de nee stemmers. De overweging om de onbeslisten in meerderheid te tellen bij de nee-stemmers, komt voort uit de gedachte dat diege nen die het nog niet weten, uit eindelijk de veilige status quo. dat wil zeggen de unie met Ca nada, prefereren. Ideaal Chretien smeekte Quebec vrij dag bijna om de eenheid te be waren. ,,U kunt trotse inwoners van Quebec en tegelijk trotse Canadezen zijn. Canada wordt door de hele wereld benijd. Het is niet alleen een land, maar een ideaal dat maandag op het spel Huis VS stemt in met rigoreuze bezuinigingen WASHINGTON (RTR/AFP) - Ondanks de dreiging van de De mocratische president Clinton met een veto heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den donderdag een eerste serie rigoreuze bezuinigingen aan vaard. De in meerderheid Republikein se wetgevers streven ernaar in 2000 een sluitende begroting te verwezenlijken, waarin de rege ring 900 miljard dollar minder uitgeeft en voor 245 miljard min der aan belastingen int Om een presidentieel veto te trotseren moeten zowel de Se naat als het Huis van Afgevaar digden het wetsvoorstel aanne men met een tweederde meer derheid. Waarschijnlijk zullen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat daarom met een com promis komen. Volgens het Witte Huis zijn de voorgestelde bezuinigingen rampzalig voor onderwijs, ge zondheidszorg, milieubeleid en de sociale diensten. De belastin gen voor de middengroep zullen bovendien stijgen, terwijl alleen de rijksten hun belastingaansla gen aanzienlijk zouden zien af nemen. staat. Denk om uw kinderen en kleinkinderen en uw voorouders die Canada hebben geschapen. Het gaat erom dat voor uw kin deren te behouden". Duizenden Canadezen waren al eerder in de weer gekomen tegen de dreigende afscheiding. Met massale en individuele acties pogen inwoners van alle overige provincies de landgenoten in Quebec over te halen om maan dag bij het referendum over de afscheiding „nee" te stemmen. Wanhopige voorstanders van een ongedeeld Canada overstel pen hen met brieven en elektro nische post. Lezersbrieven in kranten smeken de voorstan ders van afscheiding hun me ning te herzien en „deel van Ca nada te blijven, want wij zijn één familie". Duizenden Canadezen boekten bus-, vlieg- en treinreizen om vrijdag in Montreal te laten zien dat zij „van Quebec houden". Vijftien jaar geleden verwierp Quebec de breuk met Canada. Chretien beschouwde het refe rendum als een nutteloze herha ling van de volksraadpleging uit 1980 tot hem duidelijk werd dat mogelijk een meerderheid voor afscheiding te vinden was in Quebec. zie ook pagina 29 Akkoord over Oost-Slavonië op de tocht BELGRADO 1RTR/ DPA) - Ondertekening maandag van een ak koord over het door Ser viërs bezette Kroatische Oost-Slavonië zit er niet in. Dat hebben woord voerders van de Ser viërs vrijdag verklaard. De Servische bezetters vinden de door interna tionale bemiddelaars voorgestelde regeling onrealistisch. Volgens die regeling komt het ge bied onder internatio naal toezicht voordat het terugkeert onder Kroatisch bestuur. De Serviërs eisen een over gangsperiode van mini maal drie jaar. In de voorgestelde regeling is dat één jaar. Een akkoord voor Oost- Slavonië is ook van groot belang voor de vredes conferentie over Bosnië, die woensdag begint in Dayton (Ohio) in de VS. De regering van Servië zei vrijdag ervan uit te gaan dat bij het begin van deze conferentie de VN tevens de economi sche sancties tegen Klein-Joegoslavië (Ser- vie en Montenegro) op heffen. „Anders kan dit Joegoslavië, dat aan alle eisen van de VN heeft voldaan, niet als gelijk waardige partner gelden in de besprekingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5