Overschot wvg-geld 10 miljoen DGA Drie zakken gestroopte fazanten Nog duizenden liters stookolie in jaren geleden gezonken kolenboot Herstelde zeehonden naar Oosterschelde Schurft bij groep mensen ziekenhuis Honte Terneuzen Kerstdiners 95 Europese subsidie centrum Saeftinge dreigt te vervallen Grensgemeenten moeten inspelen op groei Antwerpen Positief Zeeuwse gemeenten voorop in niet benutten budget gehandicapten zeeuwse almanak PZC zeeland VV&jBÈ ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 van onze verslaggeefster NEELTJE JANS - Medewer kers van de zeehondencrèehe in Pieterburen hebben vrijdag drie zeehonden uitgezet in de Oosterschelde. De dieren wa ren in de loop van dit jaar ver zwakt aangetroffen en zijn na een herstelperiode voldoende opgeknapt om het weer in vrij- heid te proberen. Naar ver wachting zullen ze snel aan sluiting vinden met de groep zeehonden die in de Ooster schelde verblijft. Het gaat heel behoorlijk met de zeehonden in de Oosterschel de. Een groep van acht tot vijf tien exemplaren houdt zich goed staande in het gebied, van waaruit de dieren ook naar de Voordelta en de Westerschelde trekken. Afgelopen voorjaar werd in de Oosterschelde een jonge zeehond geboren en het vermoeden bestaat dat er nog een tweede baby is bijgeko men. Het redelijke welzijn van de zeehondenpopulatie in de Oos terschelde is te danken aan de maatregelen die bij de aanwij zing van het gebied als natuur monument zijn genomen. De Roggeplaat en het Oliegeultje, plaatsen waar zeehonden bij voorkeur rusten, zijn respectie velijk ontoegankelijk en be perkt bevaarbaar verklaard. Bovendien is het verplicht vis- fuiken te voorzien van keer- wanden. waardoor zeehonden niet meer in het vistuig ver strikt kunnen raken. Samen met het beleid van de zeehon dencrèche. om dieren die in de Delta zijn aantroffen terug te zetten bij Neeltje Jans, hebben de maatregelen geleid tot een min of meer vaste zeehonden populatie in de Oosterschelde. van onze verslaggever HEINKENSZAND - De Zeeuw se gemeenten hielden vorig jaar bijna 10 miljoen gulden over van hun budgetten, bestemd voor het treffen van voorzienin gen voor gehandicapten. Meer dan de helft van de ruim 17,5 miljoen gulden die het Rijk in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG) naar Zeeland zond, werd in kas gehouden. De Zeeuwse WVG- overschotten zijn - in percenta ges uitgedrukt - beduidend gro ter dan in de rest van het land. De gehandicaptenorganisaties in Zeeland menen dat de over schotten vooral zijn ontstaan door een te zuinig beleid van de gemeenten. Die zuinigheid re sulteerde onder meer in (te) hoge eigen-bijdrage-regelingen. Als gevolg van de hoge eigen bij- 'drage die minder-validen moe ien betalen voor allerlei indivi duele voorzieningen (zoals rol- istoelen, woningaanpassing, ver- |voer), zijn veel gehandicapten in [financiële problemen geraakt. Dat schrijnt des te, meer, nu Iblijkt dat de gemeenten vele mil joenen WVG-guldens overhou den. [Met de invoering van de WVG in iapril '94 werden de gemeenten volledig verantwoordelijk voor 'het treffen van voorzieningen" voor minder-validen. De ge- !meenten vreesden destijds, dat hun budgetten ontoereikend zouden zijn. Dat bracht hen tot grote zuinigheid. Tè grote zui nigheid, oordeelde de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) toen al. Veel meer Voorlopige cijfers wezen eind vo rig jaar uit dat de Zeeuwse ge meenten over '94 minstens 7 mil joen gulden van de WVG-gelden die het Rijk beschikbaar stelde zouden overhouden. Dat blijkt echter nog veel meer te zijn. Tij dens een studiedag over de WVG in Heinkenszand presenteerde de ZSG de definitieve cijfers. Daaruit blijkt dat de Zeeuwse gemeenten van het totale WVG- budget (17,5 miljoen) 9,7 miljoen gulden onbenut lieten; een over schot van 55,5 procent. Ook el ders in het land is veel WVG-geld blijven liggen. Landelijk be draagt het overschot echter 'slechts' 43 procent. Conclusie van de ZSG: in Zeeland wordt, nog meer dan elders, een veel te streng beleid gevoerd. Kam- pioen-'oppotter' is Noord-Beve land. Daar bedroeg het over schot dik 82 procent. De ge meente Goes besteedde procen tueel gezien (een overschot van 27,6 procent) het meest van de haar toegegewezen middelen. De meeste gemeenten hebben hun teveel aan WVG-gelden in een reservepotje gestopt, dat uitsluitend gereserveerd blijft yan onze verslaggever TERNEUZEN - In het Terneu zense ziekenhuis De Honte is ien schurftinfectie uitgebro ken. Bij verschillende perso neelsleden werd de huidziekte deze week aangetroffen. De pre- :ieze omvang van de besmet ting wordt momenteel nog on derzocht. Volgens de eerste be vindingen van de GGD-Zeeland omvat het een grote groep men sen. Waarnemend hoofd algemene gezondheidszorg R. Boog van de GGD houdt er rekening mee dat ook patiënten en familieleden 'an het ziekenhuispersoneel zijn [eïnfecteerd. Alle 1200 mede werkers van de ziekenhuisgroep n Terneuzen, Oostburg en Hulst ijn vrijdag schriftelijk op de ïoogte gebrackt van de kwestie, .e dienen een vragenformulier n te vullen, waaruit moet blij- ;en of ze eventueel besmet zijn 'n met wie ze allemaal in con- act zijn geweest. Man van aanpak ^.an de hand van de enquête vordt volgende week een plan 'an aanpak opgesteld voor ge- ichte bestrijding van de infec- ie. Het resultaat is alleen effec- ief wanneer alle gevallen kun- ien worden behandeld, zo bena- Irukken Boog en directeur pa- ientenzorg G. Ramaekers. Ook ie huisartsen en verpleeghuis- loktoren in de regio zijn op de ïoogte gesteld van de situatie. Schurft (scabiës) wordt veroor- aakt door een mijt die zich in de pperhuid nestelt. Het gevolg is levige jeuk, puistjes en korsten. )e infectie kan worden overge- iracht, via kleding, beddegoed of anger durend contact tussen wee mensen. Handenschudden niet besmettelijk, maai' het vassen van patiënten is volgens GD-arts Boog voldoende voor erdere verspreiding. Zieken- uisdirecteur Ramaekers houdt Vanaf f 37,50 p.p. B r i e p- Roompot B estevaer ff""'/:!'.'"™ RESTO TROPIC Roompot Reach Resort (0113) 374210 voor gehandicapten. Een aantal gemeenten gebruikt een deel van het geld echter ook voor de aanpassing van 'collectieve voorzieningen', zoals woonzorg complexen, flatgebouwen en zwembaden. Veel gehandicap ten beschouwen dat als oneigen lijk gebuik. Zij gaan ervan uit, dat openbare voorzieningen per definitie toegankelijk moeten.. zijn voor minder-validen. Derge lijke aanpassingen zouden dus moeten worden bekostigd uit de algemene middelen. Gezien de omvang van de over schotten vindt de ZSG het niet meer dan redelijk dat de ge meenten zich wat soepeler op stellen bij de uitvoering van de WVG. Zo zouden zij bijvoorbeeld de eigen-bijdrage-regelingen moeten schrappen. Enkele ge meenten in Zeeland (Hulst en de Walcherse gemeenten) hebben inmiddels al besloten dat te doen. ZSG-directeur P. Brakman acht het waarschijnlijk, dat de Zeeuwse gemeenten ook aan het eind van dit jaar met een flink restant aan WVG-gelden blijven zitten. Dat kan op den duur niet onbestraft blijven, voorspelde hij vrijdag in Heinkenszand. In dien de gemeenten er niet in sla gen het geld uit te geven voor het doel waarvoor het is oorspronke lijk is bestemd, zal dat onvermij delijk leiden tot een korting op de budgetten. „En daar zijn wij zeer bevreesd voor", aldus Brak- Hl het er evenwel op dat de kans dat patiënten zijn besmet, 'ver waarloosbaar klein' is. De sypmtonen openbaren zich ongeveer na tien dagen. Schurft is eenvoudig te behandelen met zalf. „Alleen wanneer te lang wordt gewacht met de behande ling kan het een direct gevaar voor de gezondheid opleveren", aldus Boog. Het genezingspro ces beslaat enkele weken. Volgens Ramaekers heeft het uitbreken van de infectie niets met slechte hygiëne in het zie kenhuis te maken. „Het kan best zijn dat iemand er al mee rond liep en onder behandeling was bij de huisarts. Maar ik weet dat niet, dus ga ik niet gissen ook. Dat moet het onderzoek straks allemaal uitwijzen." Geen maatregelen Totdat volgende week het plan van aanpak in werking treedt, worden er geen nadere voor zorgsmaatregelen genomen bin nen het ziekenhuis. Medewer kers die al besmet zijn worden wèl aangeraden handschoenen te dragen. Ramaekers geeft aan dat er ook geen reglement be staat voor dit soort gevallen. Er bestaat geen meldingsplicht, noch is de ziekenhuismedewer ker verplicht zich een tijdje afzij dig te houden. Zowel de GGD als de regionale inspectie voor de gezondheids zorg is tevreden over de maatre gelen die het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen tot dusver heeft ge nomen. Beide instanties zijn binnen de verplichte 48 uur na het stellen van de diagnose inge licht. Schurft wordt de laatste tien jaar weer in toenemende mate geconstateerd, aldus T. Wouters van de regionale inspectie. De ziekte openbaart zich veelal op plaatsen zoals ziekenhuizen waai' regelmatig veel mensen sa menkomen. van onze verslaggeefster KRABBENDIJKE - Jachtopzichter van Reimerswaal M. G. Meegens heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 27- jarige man uit Waarde aangehouden die 29 fazanten zou hebben gevangen. De van stroperij verdachte man reed met drie zakken vol vogels op z'n fiets over de Scliapendijk in Krabbendijke. De jacht opzichter vermoedt dat hij de dieren had gevangen met een sleepnet. Deze manier van jagen is volgens Meegens de laatste jaren enorm toegenomen. Het gebeurt echter zelden dat stropers die op deze ma nier werken, worden gepakt. Meegens stond om half één 's nachts met een jager te posten op de Schapendijk, toen de verdachte kwam aanfietsen. „Toen hij ons zag, dook hij meteen de sloot in, waar we hem staande hebben ge houden." De man ble^k 24 hennetjes en vijf haantjes in de zakken te verbergen. Fazantstropers werken meestal met sleepnetten, die ze door bietenvelden heentrekken. De vogels houden zich daar in groepjes op, zodat in één keer veel kan worden gevangen. De stropers drukken vervolgens de hersenpan van de dieren in elkaar, zodat ze buiten bewustzijn raken en een langzame dood sterven. Omdat ze zonder licht werken, zijn de daders meest al moeilijk te vinden. Wie een jachtvergunning heeft, mag op fa zanthaantjes schieten. De stropers pak ken echter ook de vrouwtjes, zodat die niet meer voor nageslacht kunnen zorgen. De dieren leveren bij poelier, restaurant of particulier zo'n tien gulden per stuk op. Stropers krijgen doorgaans een boete van tweehonderd gulden, foto Willem Mieras van onze verslaggever VLISSINGEN - De in 1965 voor Vlissingen gezonken kolenboot Spyros Armenakis bevat nog duizenden liters stookolie. On derzoek door het bergingsbe drijf Van den Akker - in op dracht van Rijkswaterstaat - heeft die verrassing opgele verd. Rijkswaterstaat wil de vrachtvaarder alsnog olievrij maken. Dertig jaai- na de ondergang van de Spyros Armenakis wordt pas actie ondernomen, omdat niet bekend was dat de Griekse ko lenboot op stookolie voer. Er is altijd vanuit gegaan dat het schip kolengestookt was. Zo is het gebouwd in 1942 en het is nooit verbouwd, volgens offi ciële papieren. Afgelopen zomer deed zich ech ter iets vreemds voor. Vlakbij het wrak - waarvan de mast tot november 1993 boven het Wes- terschelde-water uitstak - kwa men vlekjes olie boven. Analyse van olie-monsters wees uit dat het 'oude olie' moest zijn. De sa menstelling was niet meer gang baar. Kolenbunker De olie moest van de Spyros Ar menakis afkomstig zijn. Rijks waterstaat besloot tot onder zoek, met als resultaat dat er een olietank is gevonden. „Die zit in gebouwd in de kolenbunker". ssc KSk- De in 1965 gezonken Spyros Armenakis voor de Vlissingse boulevard. vertelt directeur L. J. de Graaff van Van den Akker, „en was daarom niet zo gemakkelijk te vinden." De gevonden olietank bevindt zich aan bakboordzijde. Waar schijnlijk zit er ook nog één aan stuurboordzijde. Van der Graaf heeft geen idee hoeveel olie erin zit. „Twintigduizend a dertig duizend liter Het is moeilijk te zeggen. Eén van onze duikers heeft met een meetstok in de olietank gezeten. Die ging er zo anderhalve meter in." Rijkswaterstaat veronderstelt dat juist afgelopen zomer stook olie uit de Griekse kolenboot is gelekt, omdat het water 20 gra den Celsius en warmer is ge weest. Bij die hoge temperatu ren wordt stookolie vloeibaar en kan het ontsnappen. Om zulke problemen in de toekomst te voorkomen, laat Rijkswater staat de olie-brandstof alsnog verwijderen. Vloeibaar De Graaff verwacht volgende week met het karwei te kunnen beginnen, 'ijs en weder dienen de'. De olie wordt met stoom goed vloeibaar gemaakt, waar- van onze verslaggever EMMADORP - Vóór 28 novem ber moet vast komen te staan of de bouwplannen voor het be zoekerscentrum bij het Ver dronken Land van Saeftinge doorgaan. Als duidelijkheid uitblijft schrapt de stuurgroep het project van de 5B-subsidie- lijst en is het plan van de baan, aldus C. de Rijke van het pro jectbureau van de provincie Zeeland. Het bureau dat toeziet op de ver deling van de subsidiegelden uit het Europese Structuur Fonds stuurde de Hulster wethouder P. Weemaes begin deze maand een duidelijke brief. Onomwonden wordt gesteld dat de, subsidie termijn niet wordt verlengd, zo als de afgelopen maanden van verschillende zijden werd gesug gereerd. Daarentegen moeten de ge meente Hulst en de initiatiefne mer stichting Het Zeeuwse Landschap vóór eind november kunnen aantonen dat het bezoe kerscentrum ook daadwerkelijk wordt gerealiseerd. Kunnen ze dat niet. dat wordt daarmee een blokkade opgeworpen voor de aanwijzing van nieuwe projec ten voor de jaartranche 1996. En die ontwikkeling zal niet worden geaccepteerd. „Het bezoekers centrum Saeftinghe zal moeten worden geschrapt en worden vervangen door een project dat wel tijdig klaar kan zijn", luidt de boodschap. Weemaes reageerde vrijdag ver rast op de brief. Hij was van het bestaan niet op de hoogte. Na enig speurwerk slaagde de wet houder er alsnog in het epistel te achterhalen. Lezing leerde hem dat er geen reden is voor onge rustheid. De stuurgroep heeft voor de 28e de duidelijkheid die zij verlangt, aldus Weemaes. De aannemer heeft inmiddels de opdracht gekregen met de bouw te beginnen, Dat gebeurt naar verwachting binnen enkele da gen. Verder zal de bestuurs- rechtbank waarschijnlijk nog in november het bezwaarschrift van een aantal Emmadorpers in behandeling nemen. Weemaes acht het niet reëel dat de rechter het plan alsnog tegenhoudt. Wel houdt hij er rekening mee dat de gemeente wordt verplicht de voorschriften voor de stichting aan te scherpen. „Dus zoals het er nu naar uitziet, begint alles nog op tijd en is men ook ruim voor de tweede vervaldatum (oktober 1996) klaar met de bouwwerkzaamheden." VAC Terneuzen viert jubileum met symposium van onze verslaggever TERNEUZEN - De vrouwenad viescommissie voor de woning bouw in Terneuzen (VAC) be staat dit jaar dertig jaar. Het ju bileum wordt donderdag 23 no vember gevierd met een mini symposium over bouwen in Terneuzen. Tijdens de bijeenkomst in het Terneuzense stadshuis presen teert wethouder J. van Rooijen (volkshuisvesting) de grote bouwprojecten Steenen Beer en Stadskantoor, die momenteel in uitvoering zijn. De architect M. Min van het gelijknamige Ber gense bureau gaat in zijn lezing in op het winkelcentrum Stee nen Beer en architect K. van Vel- sen licht zijn ontwerp voor het nieuwe Terneuzense stadskan toor toe. Mevrouw J. Clement, voorzitter van de VAC's in Zee land reikt tijdens de bijeen komst de bouwhelm uit. het VAC-onderscheidingsteken voor mensen die zich verdienste lijk hebben gemaakt in de bouw sector. De viering van dertig jaar VAC-Terneuzen begint 23 no vember om 13.00 uur. mi van onze verslaggever HULST - De grensgemeenten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen moe ten proberen meer profijt te trekken uit de ontwikkelingen op de linker-Scheldeoever. De haven van Antwerpen rukt op in westelijke richting en nadert met rasse schreden de Neder landse grens. De Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten daar nadrukkelijker op inspe len, meent burgemeester mr dr A. A. L. G. M. Hessen van Hulst. „We moeten de mensen die op de linkeroever werken attenderen op de mogelijkheden die we als woongemeenten te bieden heb ben. Je ziet ook dat veel mensen uit de bedreigde dorpen in het havengebied naar elders uitwij ken. Ook dat zou voor ons een doelgroep kunnen zijn", meent Kessen. Bij het opstellen van het promo tieplan voor Hulst wordt extra aandacht aan de woonfunctie besteed. „Natuurlijk profiteert met name de middenstand van Hulst al jaren van de komst van dagjesmensen uit België, maai er zit naar ons inzicht meer in." Informatie Overigens hebben de grensge meenten op dit moment nauwe lijks zicht op de ontwikkelingen op de linkeroever. Kessen: „Maar daarin komt binnenkort verandering. We zijn met de In tercommunale van het Land van Waas. die een belangrijke rol speelt bij de invulling van dat hele gebied, overeengekomen dat we voortaan een waarnemer naar hun vergaderingen afvaar digen. Op die manier zitten we dicht bij de bron en zijn we voor onze informatie niet langer af hankelijk van de berichten in de krant of van toevallige opmer kingen tijdens overleg tussen de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse grensgemeenten." De Zeeuws- Vlaamse afvaardiging naar de Intercommunale is. volgens Kessen, uniek. De samenwerkende gemeenten in het grensgebied (Hulst, Hon- tenisse. Axel. Beveren, Stekene en Sint Gillis-Waas) hebben on langs trouwens afgesproken hun planontwikkeling wat meer op elkaar af te stemmen. De ge meenten kloppen binnenkort aan bij het secretariaat van de Euregio Scheldemond om via die weg subsidie binnen te halen voor de aanstelling van een coördinator. zie ook Reportage pagina 23 AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 0OES 0113-223549 ISO Kwaliteits Certificaathouder Archieffoto PZC na ze in een tankboot van Mar tens Cleaning 's-Heerenhoek wordt afgevoerd. De Spyros Armenakis mag na voltooiing van deze klus gewoon blijven liggen waar zij ligt. De kolenboot, die zonder loods op de Nolleplaat voor de Vlissingse boulevard liep en zonk, bevindt zich buiten de vaarroute. Bij het incident in 1965 deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Alle tweeëntwintig beman ningsleden werden van boord gehaald door de reddingboot President J. V. Wierdsma uit Breskens. Positief denken, daar gaat het om. We hebben het ver nomen van Ratelband en we moeten het wel geloven want de ster van deze posi tie/schrijver rijst met duize lingwekkende snelheid. Ook bij de Provinciale Stoombootdiensten is de boodschap inmiddels door gedrongen. Zagen we vroe ger bij het oprijden van het Veerplein nog boodschap pen als 'wachttijd 1,5 uur'. afvaart onregelmatig' of soms zelfs 'afvaart nor maal'. nu is ook de man ach ter het elektronische infor matiebord een positivo ge worden. Tenoijl de Koningin Beatrix met panne over de Wester schelde ploegt en de Prinses Margriet beperkte ladingen heen-en-weer vaart, laat de bediener van het infopaneel zich inspireren door Ratel band. 'Afvaart gevarieerd', tikt hij dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 49