Monique Nuyten naar Barcelona Johan Huwaë: een kleine acrobaat in het Zeeuwse voetbal PZC Turnster van MTV'69 vertegenwoordigt Nederland bij halve finale Jeugd EK 'W ,4 uitslagen SpOrt ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 43 Koos Hamels en Monique Nuyten: „Ze heeft zelfde ambitie om een goeie turnster te worden. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Met de komst van een nieuw nationaal jeugd- team worden acht magere jaren in het turnen afgesloten. Want vaardigde Nederland vóór 1987 regelmatig nationale vrouwen- selecties af naar internationale evenementen, na dat jaar bleef j het erg lang stil. Slechts enkele individuele hoogtepunten wer- den er in die tussenliggende pe- riode genoteerd. Op 10 novem- i ber probeert een Nederlandse juniorenploeg zich in Barce- lona te kwalificeren voor de i eindronde van het Jeugd Euro- pese kampioenschap. Bij dit de- buut hebben de zes turnsters, onder wie Monique Nuyten uit Goes, de taak om Nederland de 1 plaats op het internationale po- dium terug te bezorgen. Met bescheiden verwachtingen reist de Nederlandse delegatie af, want een hoge klassering mag er van dit team nog niet ver- wacht worden. Middelburger Koos Hamels, samen met Frank Louter opgeroepen als trainer van deze nationale jeugdploeg, j merkt op: „We hebben bitter j weinig kans om de finale in de- cember te bereiken. Ons voor- deel is dat we een jong team heb- 1 ben, dat bij dit jeugdkampioen- schap (voor turnsters tot 15 jaar) j eerst maar moet proberen res- peet bij de andere landen af te dwingen." I De jongste van het team is Moni que Nuyten, turnster van de Middelburgse vereniging MTV'69. In korte tijd maakte ze een snelle ontwikkeling door. Ze keek vorig jaar nog huizenhoog op tegen de andere vijf geselec teerden, Patricia Timmer, Kir- sten Visser, Leonie Marzouk (al len van Pro Patria Zoetermeer), Fieke Willemse en Jacqueline Willems (de Hazenkamp, Nijme gen). Vooral de Nederlands kam pioene Patricia Timmer leek on bereikbaar. Zij sprokkelde op de vier onderdelen zeker vier volle punten meer bijeen dan de 11-ja- rige Monique Nuyten. „Ik had zelf ook niet verwacht dat ik nu nog maai- één punt minder scoor dan Patrica", zegt de turnster van amper 1.41 meter hoogte en 33 kilogram. Wegwijs Al op heel jonge leeftijd bleek haar aanleg voor turnen. Haar vader, Wim Geelhoed, stimu leerde haar, nam haar mee naar zijn judoschool en maakte haar vroeg wegwijs in allerlei vormen van bewegen. Nog voordat ze kon lopen, kon zij zich optrek ken aan een soort kabeltouw. Wim Geelhoed tilde haar op en de toen negen maanden oude Monique greep het dikke touw en begreep direct de bedoeling. „Soms dacht ik weieens dat Wim haar veel te vroeg allerlei kunst jes wilde aanleren, maar ze is er wel heel sterk van geworden èn er zijn maar weinig meisjes die zoveel bewegingsgevoel hebben als Monique", weet haar moeder Jeannie Nuyten. Koprollen, bruggetjes achter- en voorover, flikflakken en salto's hadden op vierjarige leeftijd al geen geheimen meer voor haar. Voor het trainersduo bij MTV'69 Koos Hamels en Janny Ver- meule, zal het een genot zijn om de vaardigheid van een turnster als Monique Nuyten te testen. „Monique heeft een heel goed ontwikkeld coördinatiegevoel. Zij heeft een oefening snel door. Maar wat veel belangrijker is, ze hoeft niet van buitenaf gestimu leerd te worden. Ze turnt met plezier en ze heeft zelf de ambitie een goeie turnster te worden", weet Hamels, die intussen ook B- steunpunttrainer is geworden van Middelburg, het turncen- trum van Zeeland en West-Bra bant. Hamels zou zichzelf verlooche nen als hij als een soort boeman de scepter in de Middelburgse sporthal de Zandkuil zou zwaai en. Hij wil met zachte hand lei ding geven, waarbij de turnsters laten blijken zelf enthousiast te zijn voor hun sport. In de turn- wereld, waar discipline heerst, moet ruimte voor ontspanning blijven. „Ik houd er niet van als ik de hele tijd naar strakke smoeltjes zit te kijken. Er zijn collega's die niet dulden dat er gesproken wordt tijdens de trai ning. Zij houden vast aan de zo genaamde 'Oosteuropese' me thoden, waar herhaling, disci pline en orde hoog in het vaan del staan. Maar als je vier uur aan een stuk op de toestellen be zig bent, dan moet er ook gela chen worden." tl-: '*r foto Lex de Meester Zijn collega Frank Louter staat bij Pro Patria voor een strak schema. Hij is veeleisend en ac cepteert met moeite een slechte dag van zijn turnsters. Het grootste verschil tussen MTV en Pro Patria is dat er tijdens elke training topprestaties als in een wedstrijd geleverd moeten wor den. „Ik bereid Monique liever rustiger voor op een wedstrijd. Topprestaties We trainen weieens bij Pro Pa tria en als Frank dan tegen zijn meisjes zegt 'ik wil die oefening nog een keer tot in de perfectie zien', dan haal ik Monique wei eens uit de groep. Ik denk dat de methode van MTV'69 misschien minder snel tot successen leidt, maar die prestaties komen er en die komen met meer plezier tot stand." Toch heeft Hamels, die intussen 11 jaar trainer is bij MTV'69. veel respect voor een trainer als Frank Louter. „We zijn allebei op onze eigen manier bezig om turnen in Nederland meer aan zien te geven. Als we naar inter nationale toernooien zijn ge weest, pikken we veel op van de trainingswijze van buitenlandse trainers. We verwerken die infor matie op onze eigen manier, pra ten er samen over en leren daar na weer van elkaar. Ik denk dat onze afwijkende aanpak ook aan het leeftijdsverschil ligt. Ik ben ouder dan Frank en heb al zo veel turnsters te vroeg zien aflia- ken. Dat wil ik zo min mogelijk meemaken. De meeste turnsters van MTV'69. die nu rond de twin tig zijn, zijn nog steeds betrok ken bij de club. Daar moeten we in Nederland naar toe. Het is een achterhaald idee datje na je vijf tiendejaar te oud bent om te tur nen." Voorlopig verwacht Koos Ha mels dat zijn pupil haar handen vol heeft aan de verwerking van haai- eerste schreden op het in ternationaal podium. Bij deze Jeugd EK mag Monique Nuyten nog sfeer proeven en zijn missers ingecalculeerd. „Maar daarna zullen we steeds gerichter toe werken naar de Olympische Spelen in 2000 in Sydney. Daar horen 'voorbereidende' wedstrij den als deze semi-finale van het Jeugd EK in Barcelona bij." Ze heeft alle medewerking van haar school, de Zuidwesthoek in Goes, gekregen, om de laatste twee weken voor het Jeugd EK aan niets anders dan turnen te denken. „Ik moet wel huiswerk maken, maar daaraan kom ik tussen de wedstrijden en trai ningen wel toe. Ik moet wel. an ders raak ik te ver achterop," Dit weekeinde doet ze mee aan de Berliner Cup en daarna ver trekt ze direct naar Papendal waai- alle turnsters van de natio nale selectie een trainingsstage bij Boris Orlov volgen. Met acht tien turnpakjes, -broekjes, - schoentjes, legio sokken, haar- speldjes, strikken, haarlak en spray is haai- sporttas aardig ge vuld. „Op 4 november kom ik nog even thuis, dan pak ik snel opnieuw mijn tas en reizen we meteen door naar Barcelona. Ik vind het allemaal leuk en heel spannend." Biljarten Grubbenvorst. WK driebanden, wereld bond UMB. Eerste ronde: Tijssens (Ned) - Knudsen (Den) 3-2 (7-15 9-15 15- 8 15-10 15- 9/0,938-0,876), Vermeer (Ned) - Lohmander (Zwel 3-1 (15-7 14-15 15-715- 9/1,072-0,703), Efler (Oos) - Con- nesson (Fra) 3-0 (15-7 15-8 15-6/1,551- 0,777), Kostistansky (Oos) - Theriaga (Por) 3-1 (15-7 15-6 13-15 15-10/1,611- 1,085). Darts Eredivisie, week 42: Red Lions 8-EMM 5, Arrows 1 8-Kantaria 1 5, B B 11 -Mo by Dick 1 2, Scumbags 1-Triple Players 12, DT Pechiney 8-Polar Bears 2 5, West kant 7-Jumbo Offset 6. Tussenstand eredivisie: 1 Arrows 1 33-6 (3-6), 1 Triple Players 33-6 (3-6), 3 B B 28-11 (3-6), 4 Polar Bears 2 26-13 (3-4), 5 DT Pechiney 24-15 (3-6), 6 EMM 19-10 (3- 2), 7 Kantaria 1 18-21 (3-2), 8 Scumbags 14-25 (3-2), 9 Red Lions 12-27 (3-2), 10 Westkant 10-29 (3-2), 11 Moby Dick 1 9- 30 (3-0), 12 Jumbo Offset 8-31 (3-0). Hoogste score eredivisie (meerdere ke ren 180-ers): 1 P, Boot (Arrows 1) 4x; 2. G.. Tolhoek (Triple Players) en J. van de Rassel (Triple Players) beiden 3; 4 S. Sijbrands, (Kantaria 1) 2. Korfbal Papendrecht. Oefenwedstrijd. PKC - Ne derlands team 20-19 (10-10). Schietingen Oudelande, liggende wippen, eerste wip: eerste hoofdvogel C. Stouthamer, tweede hoofdvogel W. Remijnse, bei den Edele Handboog; eerste zijvogel J. Harinck, Diana; tweede zijvogel M. Rep- kes, Victoria; eerste kal J. de Rijke, twee de kal Sj, van de Horst, beiden Edele Handboog. Meeste kleine vogels, zeven, H. Goetheer, Juliana. De vliegende vo- gelprijs was voor J. Remijnse, Zorg- vlied. Tweede wip; eerste hoofdvogel C. Jere- miasse, Zorgvlied; tweede hoofdvogel F. Koens, Spes Nostra; eerste zijvogel J de Rijke, Edele Handboog; tweede zijvo gel L van Dijke, Sint Sebastiaan; derde zijvogel C. Stouthamer, Edele Hand boog; vierde zijvogel L. van Dijke, Sint Sebastiaan; eerste kal C. Dirx, tweede kal A. Schouwenaar, beiden Edele Handboog; derde kal J. Remijnse, vier de kal B. Vermeule, beiden Zorgvlied. Meeste kleine vogels, vier, Sj. van de Horst, Edele Handboog. Ovezande, liggende wippen, eerste wip: hoofdvogel en eerste zijvogel: W. Fijaart, tweede zijvogel: F. Koens (bei den Spes Nostra), eerste bovenkal: J. Rentmeester Cz (Willem Teil), tweede bovenkal: C. Breugelmans, eerste on- derkal: F. Koens, tweede onderkal' W. Fijaart (allen Spes Nostra), eerste klep- J. Boelens (Willem Teil), tweede klep: H. Koens (Spes Nostra), derde klep: D. Boonman (Soranus), meeste kleine vo gels (5); J. Rijk (Victoria). Uitslag twee de wip: eerste hoofdvogel: J. Rent meester Cz, tweede hoofdvogel: E. Geelhoed (beiden Willem Teil), eerste zijvogel: H. Koens (Spes Nostra), twee de zijvogel: J. Rentmeester Cz (Willem Teil), derde zijvogel: W.J. Bek (Victoria), vierde zijvogel: J. Boelens (Willem Teil), eerste en tweede kal: C. Breugelmans, derde kal: H. Koens (beiden Spes No stra), vierde kal: J. Boelens (Willem Teil). De vliegende vogelprijzen waren voor T. van Beers en C Breugelmans (beiden Spes Nostra). Sportprijsvragen Lucky Ten, vrijdag 27 oktober 2 8 - 9 -12 -17 - 24 - 26 - 27 - 30 - 32 - 48 - 50 - 52 - 57 - 60 - 65 - 67 - 74 77 - 79. (onder voorbehoud) Tennis Essen. Mannen, 3,3 miljoen gulden Kwartfinale Boetsch (Fra) - Krajicek (Ned/13) 6-4 6-2, Washington (VSt) - Enqvïst (Zwe/9) 7-5 6-4, Sampras (VSt/2) - Courier (VSt/7) 6-2 7-6. Muster (Oos/3) - Bruguera (Spa/11) 6-4 7-6. Indeling hal ve finales: Sampras - Muster en Was hington - Boetsch. Santiago. Mannen, 350.000 gulden- Tweede ronde: Corretja (Spa/7) Carbo- nell (Spa) 7-5 7-5, Rikl (Tsj) - Yzaga (Per) 6-1 6-1, Gumy (Arg) - Schalier (Oos/1) 6- 4 7-6, Rios (Chl/3) - Alami (Marl 6-1 6-2 Hoek, Ador.Vrouwen. Poule A: Noord- zuidkwartet-Sjef 2-2; Nouveau-Match- point 2-2 Poule D: Verhelst-Jojo's 0-4; Boskreek lll-Petit Paris 2-2. Poule E: Dropshotje-Boskreek II 4-0; Nijsse-Be- rendsen 4-0; Smash-Frïends 3-1. Poule F: Denoek-Advantage 2-2; Boskreek IV- Ador Sport II 4-0; Ador Sport lll-Ador Sport IV 2-2. Mannen. Poule A: C 1000- Adorclub 8-4; Ador Sport I-Zeeland Supply 10-2. Poule B: Dees-SGZ I 12-0; Goethals-Cruson 3-9. Poule C: Alberts Sport-Onze Zorg 12-0: Cerestar-Ador Sport III 9-3. Poule D; Polka Print-Bres- kens 4-8; Positivo's-SGZ II 12-0. Mixed, Poule A: Bourgondies-BVC Sluis 10-2; De Paepe-Tricot Luxe 11-1; De Kreek- GVD's 0-12: Boskreek l-Groosman 4-8. Poule C: Wijland/Neels-Ador Sport 9-3: Team'91-Akba 9-3, Media Video-De Bart 2-10; Ziekenzorg-Vooruit I 10-2. Poule D: Vooruit ll-Boskreek II 6-6, Cerestar- Sjans. 12-0; Baronie-ZVH 12-0; Ador Sport Il-Aqua Claire 6-6. Poule E: Smes- jers-Sukkels 5-7; Dierenland-Boetiek Star 4-8; Ziekenzorg ll-Top Spin 0-12; Tropical-Palm Team 11-1. Voetbal België: Standard - Anderlecht 2-4. Duitsland: Karlsruhe - Freiburg 1-1, Köln - M'gladbach 0-2. Stand aan kop: Bayern Munchen 10-24, M'gladbach 11- 22, Borussia Dortmund 10-21. Frankrijk: Auxerre-Lille 1-2, Cannes- Monaco 1 -1Le Havre-Nantes 0-1Lens- Guïngamp 0-1, Martigues-Bordeaux 3- 1, Montpell.-Gueugnon 2-2, Lyon-Bastia 1-1, Rennes-Nice 1-0, Strasbourg-St- Etienne 3-1. De stand: Metz 15-32, Paris SG 15-31, Lens 15-29. Auxerre 15-25, Monaco 15-25, Guingamp 15-25, Nantes- 5-24, Montpell. 15-22, Strasbourg 15-21. Bastia 15-21, Rennes 15-21, Nice 15-19, Bordeaux 15-18, Lyon 15-16, Le Havre 15-15, St-Etienne 15-14, Lille 15-13, Gueugnon 15-13, Martigues 15-13, Can nes 15-11. Turkije: Altay - Fenerbahce 0-1. Stand aan kop. Fenerbahce 10-24, Trabzon- spor 9-23, Galatasaray 9-18, Besiktas 9- 17. Zwitserland: Grasshoppers - Lugano 1- 0. Stand aan kop: Grasshoppers 15 - 35, Xamax Neuchatel 15-31. Wielrennen Shenzhen. Profronde van China. Eerste etappe: 1. Nazon (Fra) 54 km in 1.18.22. Algemeen klassement: 1. Hegg (VSt) 1.23.24, 2. Nardello (Ita) 0.03, 3. Alvis (VSt) 0.07. In Nederlands-Indiè noem den ze hem 'idar', de slang. „Tik. tak. tak. Zo vier, vijf man voorbijmeneer. Ik was bekend in heel Middelburg." door Koen de Vries Johan Huwaë is Zuid-Molukker, maar geboren en getogen op Ja va. Hij zag het levenslicht in Jakar ta en groeide op in Bandung. In de stad aan de voet van de vulkaan de Tangunban Prahu was hij al snel gek van voetbal. „We speelden meestal op blote voeten met een je- ruk bali, een grote sinaasappel. Die plukten we stiekem uit een boom. Als je er tegen trapte, was die jeruk keihard. Pas als je er een poosje mee gespeeld had, werd hij zachter." Via UNI (Uitspanning Na Inspan ning) kwam Huwae bij de grote con current SIDOLIG (Sport In De Open Lucht Is Gezond) terecht. Daar werd hij al snel erkend als de beste rechts buiten van Indonesië. Hij speelde wat wedstrijden voor het bondself- tal, maar uiteindelijk werd de situa tie - Huwaë was eerst als politie agent en later als cipier in dienst bij de Nederlanders - in het nieuwe In donesië te gevaarlijk. Precies op zijn 26e verjaardag, op 25 maart 1951, scheepte Johan Huwaë in op de Castel Blanco Roma, voor de reis naar Nederland. Hij kwam in het kamp 'woonoord Middelburg II' terecht, aan de Seis- weg (woonoord Middelburg I lag aan de Nadorstweg). Daar leefde hij een poosje in alle anonimiteit, maar toen de Zuid-Molukker een wedstrijd in het voorlopig Indisch elftal speelde, kwam het bestuur- van MV&AV Mid delburg hem op het spoor. Een ver slag in het Algemeen Dagblad meld de over de oefenwedstrijd tegen Vi tesse: Na talrijke aanvallen van Vitesse doelpuntten de Indonesiërs, toen Snoek (Eindhoven) goed werk van de lilliputachtige kleine rechtsbin nen Huway voltooide. Huway maakte twintig minuien na de hervatting van een pass van Snoek gebruik (3-2), maar Vitesse kwam toch normaal aan haar trek, toen Huiberts in de 37e minuut het vierde doelpunt van de Arnhemmers maakte. Rinus Benaars Huwaë, met zijn 1.56 meter inder daad niet een van de grootsten, werd door Middelburg-voorzitter Sal Si- monse en bestuurslid Sukel geloka liseerd en uitgenodigd voor een trai ning. „Hij bindt de bal aan zijn voet, zei iemand toen ik iets moest voor doen van trainer Jan Ravenschot", herinnert Huwaë zich. „Ik mocht de eerste wedstrijd meteen meedoen. Tegen DOSKO, met Rinus Benaars van het Nederlands elftal. We won nen met 6-1. Ik was sneller dan de rest hè." Dankzij die droomstart was Huwaë als snel bekend. „Iedereen was heel aardig voor me." Hij werd geadop teerd door meneer Lavooy, de eige naar van een kledingwinkel. „Ik kwam daar, at daar en bracht kle ding voor meneer Lavooy rond. Sla pen deed ik in het kamp." Een wasmiddelenfabrikant kreeg lucht van het verblijf van de goed voetballende Nederlands-Indiër, en nam hem op in zijn 'plaatjesaanbod'. In ieder pak 888 van de chemische fabriek 'Wilp' zat een afbeelding van een Nederlandse stervoetballer. Als die plaatjesactie net zo is aangesla gen als die van de tlippo's van nu, moet er op menig Nederlands zolder tussen het spinrag nog een album met een afbeeldinkje van J. B. Hu waë liggen. Ook buiten de provincie steeg Hu- waës ster verder. Na een oefenwed strijd met het Ambonnees elftal te gen Sneek (6-3 voor de Friezen) kreeg Huwaë zelfs een uitnodiging voor de Nederlands ploeg. Hij speel de tegen Sneek weer een hoofdrol. getuige een verslag in de 'Sportkro niek': Het was een lust te zien hoe de beide binnenspelers Huwae en Perhetia de Sneker defensie uit haar voegen haalden. Het passeren van drie soms vier man ivas voor hen een peu leschilletje. '..i De spelers raakten aan elkaar geweriË en het gelukte de kleine acrobaat rechtsbinnen Hu wae. na schitterend solowerk, de partijen op gelijke voet te brengen. Paspoort Die uitnodiging werd snel weer inge trokken toen men er achter kwam dat Huwaë niet over een Nederlands Voorbeeld voor tweede generatie Molukse voetballers paspoort beschikte. Pas in 1961 kreeg hij officieel het Nederlands staatsburgerschap. Wel speelde hij herhaaldelijk voor het Zeeuws elftal. Veel verschil in niveau was er tussen het voetbal in Nederlands Indië en Nederland niet volgens Johan Hu waë. „Maar in Indie werd wel -sneller gespeeld, met kort combinaties. Een beetje Braziliaans. En er werd veel ruwer gevoetbald. Ik ben een keer keihard tegen mijn borst geschopt, maar het mocht. De scheidsrechter liet bijna alles toe. In Nederland is de scheidsrechter veel strenger." Vijfjaar speelde Huwaë bij Middel burg. Een bedrijfsongeval bij scheepswerf De Schelde - een meta len staaf viel op zijn voet - maakte een voorlopig einde aan zijn carrière. In het ziekenhuis werd een pin in zijn verbrijzelde voet gezet. Daarmee voetbalde Huwaë nog een aantal ja ren, bij Zeelandia, Oostburg en Jong Ambon. Voor de jongere generatie Moluk- kers was Johan Huwaë een groot voorbeeld. Zo liet John Lilipaly geen kans voorbij gaan om Huwaë in ac tie te zien. Soms kon hij een fiets le nen in het kamp in Souburg, maar meestal toog hij met zijn vrienden te voet naar de Middelburgse Nadorst om Huwaë te zien. Lilipaly: „Het was natuurlijk fantastisch dat je een idool had dat ook uit een kamp kwam. En Middelburg had een hele goede ploeg, met spelers als Henk Versluis en Bram Carol." „Ik was een enorm bewonderaar van Huwae. Hij was technisch enorm goed. lichtvoetig, snel en een enorme pingelaar. Voor mij was het een kun stenaar. Hij haalde trucjes uit die je niet kon imiteren. Hij zorgde voor creativiteit in het Nederlandse voet bal, dat toch aan vaste patronen ge bonden was. Het was prachtig te zien dat zo'n bruine boon allerlei wit te bonen voor schut zette Lilipaly. zo'n vijftien jaar jonger dan Huwaë. leerde als klein knaapje voetballen in Semarang (Java). Niet met een jeruk bali, maar met een prop krantepapier. Toen hij in 1950 Nederland kwam, was het even ge daan met de sport. Puur toeval bracht hem op het veld van de VC Vlissingen. „Ik was vergeten hoe ik van school terug moest komen in het kamp. Wim Bos. de latere keeper van Vlissingen, bracht me terug. Hij nam me later mee naar de zaterdag middag-trainingen van Vlissingen." De aanloop van Lilipaly bij Vlissin gen was wat moeilijk: hij beschikte eerst niet over voetbalschoenen. Op zijn zestiende speelde hij echter al in het eerste en maakte furore op de rechterflank. Hij beschikte over een aantal kwaliteiten die ook de door hem zo bewonderde Johan Huwaë bezat: Lilipaly was technisch be gaafd, snel en onvoorspelbaar. Sa men met Frans Salawane (die het Nederlands amateurelftal nog haal de) en John Siwabessy droeg hij z'n steentje bij aan de sportieve bloei van VC Vlissingen. PSV (bij monde van Bram Appel) on RCH (trainer Loek Biesbroek kwam daarvoor zelfs naar Souburg) hadden interes se, maar vader Lilipaly zag een prof carrière niet zitten. De naam Lilipaly kreeg daardoor buiten de grenzen van Zeeland pas echt bekendheid toen de ex-voetbal ler in 1986 in de Tweede Kamer werd gekozen. Eén van de taken in zijn portefeuille was - en is - discrimina tie. Huwaë had nog weinig te stellen met discriminerende opmerkingen op het voetbalveld „Ze noemden me nooit pinda of zoiets. Als de omroe per mijn naam riep. begon iedereen te juichen. Ik weet nog mijn tweede wedstrijd. We speelden toen in Ter- neuzen. Iedereen sprak toen met res pect over die kleine Braziliaan"). Li lipaly heeft andere ervaringen opge daan. Hij kreeg verwensingen als 'schop die nikker van het veld' of 'geef die zwarte toch een lolly' naar het hoofd geslingerd. Lilipaly: „Ik heb me daar nooit zo erg aan gestoord. Wij riepen ook wel eens 'dek die rooie'. Het waren inci denten. Het is niet te vergelijken met hetgeen we nu meemaken." Met dat soort teksten - hij noemt het zelf ver baal vandalisme - is het zoals be kend alleen maar erger geworden. „De tijden zijn veranderd. Vroeger liet je de achterdeur open wanneer je boodschappen ging doen. Verru wing van de samenleving en verru wing van de sport gaan hand in hand. Bovendien nemen de belan gen toe. Men probeert alles aan te grijpen om te winnen." Lilipaly: „De KNVB moet eigenlijk het voortouw nemen. Ik vind het jammer dat ik dingen moet aankaar ten omdat de bond het belang niet voldoende inziet. Juist sport is een belangrijk middel tot integratie. Dankzij het voetballen ben ik geïn tegreerd. Maar laten we niet pessi mistisch zijn. Ook dit soort zaken ontwikkelt zich als een slinger van de pendule. Op een gegeven moment realiseert men zich dat iets niet kan. Het was daarom fijn dat Ajax protes teerde bij Ferengvaros, toen het pu bliek daar oerwoudgeluiden maak te." Later, toen Johan Huwaë (spreek uit Hoewaaina de overtocht in Middelburg speelde, kreeg hij het etiket 'koning van de vierkante me ter'opgeplakt. Johannes Ben jamin Huwaë. inmiddels ze ventig jaar, ivas in zijn jonge jaren eenpingeldoos avant la lettre. Maar wel een goeie. SüJJieJi met Bram Noya, die bij Vlissitigen speelde en 'Goe- senaar' Eddy Pattïheuwean (beiden zijn inmiddels overle den), was Huioaë een vreem de eend in de bijt van het Zeeuwse voetbal. Huwaë was het voorbeeld voor een twee de getieratie Molukse voetbal lers die de Zeeuwse velden vanwege hun goede spel on veilig maakten: Frans Sala- wane. John Lilipaly. John Si wabessy en later bijvoorbeeld Bert Pentury. Lilipaly werd ook buiten de witte lijnen een begrip. Ondermeer omdat hij zich als Tweede Kamerlid in het geweer kwam tegen dis- criminatie in en buiten hel veld. Johan Huwaë in actie bij Zeelandia. De keeper is-tik, tak, tak - op het verkeerde been gezet en heeft het nakijken. foto privé-archief Johan Huwaë Inzet: ,T.B. Huwaë - Middelburg. Dankzij de plaatjes van Chemische fabriek Wilp ging Johan Huwaë door het ganse land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 43