Boer net als Timmer van Philips PZC Het gezicht van een relatie PZC Gestolen kunst duikt steeds vaker in Nederland op achtergrond Landbouwers willen met campagne achterhaald imago verbeteren redactie denkwijzer het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 door Anne Marie van der Kolk De boer? Dat is toch die man met pet en flaporen, hij loopt op klompen en woont in een vierkant huis naast een hooiberg. Arme boer. Jarenlang had hij het zo druk met produce ren dat hij zich niet bekommer de over de mening van de stede lingen over hem en zijn bedrijf. En de consument? Die haalt aardappelen en melk in de su permarkt en maakt zich in het kielzog van de milieubeweging kwaad over die vermaledijde landbouwers. Pr-vrouw Heieen Grimberg, zelf boerendochter, wil met een reclamecampagne het achterhaalde imago van de boer radicaal omgooien. De consument moet de boer gaan zien als een sympathieke no-nonsense top-ondernemer 'net als Timmer van Philips' die een belangrijke inbreng in de economie heeft. De klant in de supermarkt moet zich willen identificeren met de boer-onder- nemer. De klant moet in de ga ten krijgen dat ook de boer be wust met het milieu omspringt en verantwoordelijk is voor een kwart, van de export in ons land. Als eenmaal de gedachten over de boer zijn veranderd worden ook zijn produkten welwillender bejegend, hoopt Grimberg, die in Numansdorp een pr-bedrijf runt. Er gaapt volgens haar een diepe kloof tussen het leven van de boer en dat van de consument. „Een boer is onderdeel van zijn natuurlijke omgeving en heeft alleen al daarom respect voor het milieu. De agrarische sector heeft belang bij een schone grond. De moderne boer inves teert in een milieuvriendelijke produktie. Maar de overheid richt nu relatief veel aandacht op de landbouw en daardoor ver geten mensen dat de agrarische sector maar één van de economi sche sectoren is. Ook de indus trie en de dienstensector moeten zich aanpassen aan milieure- De consument daarentegen is sinds de Tweede Wereldoorlog steeds meer vervreemd van de voedselproduktie en beschouwt de agrariër volgens Grimberg als 'folklore'. „Boeren kregen na de oorlog de opdracht zoveel mogelijk voedsel te produceren. Niemand wilde ooit meer een hongerwinter meemaken. De af zet werd via coöperaties gega randeerd en door technische vooruitgang kwamen chemi sche hulpmiddelen beschik baar. Met de markt had de boer lange tijd niks te maken." Heieen Grimberg is er van over tuigd dat met een sterke media campagne de boer weer het res pect krijgt dat hij verdient en dat hij deel uitmaakt van de ting gedaan maar nooit zichzelf gepromoot." Tijdens een LTO- bijeenkomst onlangs in Raalte bleek haar dat de boeren graag bereid zijn honderd gulden of zelfs meer te storten. Als Grim berg het geld op tijd binnen krijgt kan haar campagne per volgend jaar starten. De panelen ;v bmbbMEI Heieen Grimberg wil met haar imagocampagne de boer neerzetten als top-ondernemer. foto Ingrid van Beek/GPD Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden maakt zich zorgen over de toenemende import van gestolen kunstvoor werpen. Steeds vakeivduikt dat soort cultuurgoederen in Eu ropa op. Nederland kan daar vrijwel niks tegen doen. Onlangs stuitte de Rotterdamse douane op een lading cultuur goederen uit Thailand en Cam bodja. Het gaat onder meer om twaalfde- en dertiende-eeuwse voorwerpen van het Cambod jaanse tempelcomplex Angkor Wat, dat op de lijst van Werel derfgoederen van de Unesco staat. Jaarlijks verdwijnen honderd duizenden kunstwerken. Een deel komt terecht in Nederland; een deel wordt onderschept door de douane. Begin dit jaar stuitte men in Rotterdam op negentig stukken uit Ghana, die illegaal dat land waren uitgevoerd. Om dat import in Nederland niet is verboden, stond de douane HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek. ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, A.J. Snel, M. van Zuilen. NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag) A.J. Snel; H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; I.M. Dekker; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (Ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heïjt; R.E.A'. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen. Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser (chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; J.P.H. Noot; A.F. Schreurs; W.M.J. Verstuyf. Beeld: D. Hafkenscheid; J. B. Siwabessy. Documentatie: C. Flipse; L. van der Horn; R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A. Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); A. Bloemendaal (Tel Aviv); H.B. Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); W. Bunschoten (Paramaribo); R. Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.A.M. de Bruijn (Washington); J.W.M. Gertsen (Boedapest); REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel(0118) 484000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111) 415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press International (UPI), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). machteloos; het was onmogelijk de voorwerpen in beslag te ne men. Wel konden de medewer kers de waarde ervan schatten. Als die hoger zou liggen dan in de papieren was aangegeven, kon de douane over het verschil invoerrechten berekenen. Sindsdien onderschepte de douane verscheidene ladingen geroofde stukken, zegt dr. R. Be- daux van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Hij vindt dat Nederland zo snel mogelijk het zogenoemde Uni- droit-verdrag moet onderteke nen. Met die internationale wet geving zou de import van ille gaal geroofde goederen aan ban den kunnen worden gelegd. De kunsthandel heeft zich al tegen het verdrag uitgesproken. De Volkenkundige musea pleiten voor snelle ondertekening. De Rotterdamse douane kan geen actie ondernemen zolang Thailand en Cambodja geen aangifte hebben gedaan van diefstal. Een woordvoerster van de Thaise ambassade in Den Haag zei vrijdag dat dat niet was gedaan. „We doen ons best de. spullen terug te krijgen en voe ren gesprekken met de douane en het ministerie van buiten landse zaken." Ook Cambodja heeft volgens Bedaux gevraagd om teruggave van de goederen. Dit land deed eveneens geen aangifte van dief stal. Vraag: Hoe alert bent u op de gevoe lens van uw partyierHoe vaak pro beert u van zijn of haar gezicht of stem af te lezen wat er op dat moment van binnen speelt? En reageert u daarop? Bijvoor beeld door ongevraagd extra lief te zijn, door een stilzwijgend gebaar van troost of begrip, of gewoon door hem of haar even met rust te laten, de kans te geven zichzelf weer bij elkaar te rapen? Antiooord: als u man bent waarschijnlijk niet zo vaak en mogelijk zelfs hélemaal nooit. Nog een antwoord: als dit type com municatie in uw relatie niet of heel weinig voorkomt, is uw relatie, zelfs als ze al heel lang bestaat, minder een liefdes- dan een 'gewoonte'-relatie. Hoe opmerkelijk het ook mag klinken in deze tijd van 'gepraat', zoals de filosoof Martin Heidegger onze laat-twintigste- eeuwse cultuur ooit noemde, mensen drukken hun gevoelens zelden in woorden uit. Veel vaker worden ze op andere ma nieren geuit. De sleutel tot het 'aanvoelen' van de gevoelens van anderen is de mate waarin ive het vermogen'bezitten om op niet-verbale kanalen af te stemmen: de toon waarop iets ivordt gezegdeen ge baar dat wordt gemaakt, gezichtsuitdruk kingen en dergelijke. In de jaren twintig gaf de psycholoog Tit- chener de term 'empathie' (van het griék- se 'empatheia'in-voelenaan dit vermo gen. Titcheners theorie was dat, empathie voortkwam uit een soort van lichamelijke imitatie van de pijn of het verdriet van ie mand anders, waardoor soortgelijke ge voelens bij ons zelf ivorden opgewekt. Dit verschijnsel is heel duidelijk bij jonge kin deren waarneembaar. Ik had ooit een echtpaar in behandeling die hun kind van zo'n maand of zeven af en toe meenamen naar de behandeling. Tijdens een sessie begon de moeder op een gegeven moment te huilen. Het kind. dat tot. dan toe liefhad zitten spelen, onderbrak het spel, begon met grote ogen naar de moeder te kijken en vervolgens zelf te huilen. Gevoeligheid Vanaf de leeftijd van zo'n twee en een half tot driejaar beginnen kinderen duidelijk van elkaar te verschillen in hun gevoelig heid voor de gevoelens van anderen. Het ene kind ontwikkelt zich tot een jongere met een scherpe ivaarneming op dit punt, het andere kind tot een wezen dat zich weinig of niets aan de gevoelens van ande ren gelegen laat liggen. Hoewel ongetwij feld ook aangeboren persoonlijkheidsnei gingen een rol spelen, laat een reeks van studies aan het Nationale Instituut voor Geestelijke Gezondheid National Institu te of Mental Health) in de Verenigde Sta ten zien dat een groot deel van de verschil- len in empathie tussen kinderen op reke ning moet worden geschreven van ver schillen in opvoeding. Kinderen worden meer empathische wezens wanneer aan hen in hun opvoeding duidelijk aandacht wordt gevraagd voor het verdriet of de spanning die hun (wan)gedrag bij ande ren kan veroorzaken:'Kijk nou eens hoe verdrietig je haar gemaakt hebt', in plaats van 'doe toch niet altijd zo vervelend'.'. Uit de studies blijkt ook dat empathie bij kinderen mede gevormd wordt door het zien hoe anderen reageren wanneer ie mand overstuur of verdrietig is: door het na-apen van wat ze zien, ontioikkelen kin deren een repertoire aan empathische reacties, vooral wat het helpen ofsteinien betreft van andere mensen die verdrietig zijn. Eén van de mogelijke huiveringwek kende gevolgen van liet niet ontwikkelen van empathie bij kinderen is het risico dat ze uitgroeien tot volwassenen die, juist door hun overmogen de pijn te voélen die ze daarmee bij anderen veroorzaken, tot de meest gruwelijke misdaden in staat zijn. Gebrek Mannen die kinderen ofvrouioen seksueel misbruiken of verkrachten, blijken vaak gekenmerkt door een volslagen gebrek aan empathie voor hun slachtoffers. De meest veelbelovende behandelingspro gramma's voor deze mannen beginnen dan ook in eerste instantie om aan dat ge brek iets te doen. De daders krijgen hart verscheurende verhalen te lezen over mis daden als die welke ze zelf begaan hebben, verteld vanuit het perspectief van het slachtoffer. Ze krijgen ook videotapes te zien van slachtofers die volkomen over stuur vertellen wat het voor hen beteken de om misbruikt of verkracht te worden. Vervolgens moeten ze over hun eigen mis daad schrijven vanuit het gezichtspunt van het slachtojfer, waarin ze vooral moe ten ingaan op de gevoelens en ervaringen van het slachtoffer. Vervolgens ivordt de misdaad volledig nagespeeld, maar deze keer speelt de dader de rol van het slacht offer. Empathie met liet slachtoffer blijkt bij een aanzienlijk aantal van de zo behandelde mannen hun waarneming te veranderen, zódat het ontkennen van de pijn die ze hebben aangericht 'Volgens mij vond het kind het ook lekker', 'die vrouw wilde het gewoon als je zag hoe ze erbij liep'), zelfs in eigen fantasie, voor hen moeilijk wordt. Daardoor ontstaat bij hen de motivatie om werkelijk iets aan hun probleem, hun afwijkend gedrag of ziekelijke neigingen te doen. Empathie blijkt dus ook op vol- ivassen leeftijd, en zelfs in heel moeilijke gevallen, te leren. Hoe belangrijk dat leren is. blijkt wél uit de resultaten van een langjarig onder zoeksproject onder leiding van de psycho loog Robert Rosenthal aan de universiteit van Harvard. Rosenthal ontwikkelde een test voor empathie, bestaande uit een se rie videotapes, waarop een jonge vrouw die de meest uiteenlopende gevoelens uit drukt, variërend van afkeer tot moederlij ke liefde. Onder meer op basis van alleen de gezichtsuitdrukking of alleen de li chaamshouding van de vrouw, moet de kijker de verschillende gevoelens probe ren te onderscheiden en benoemen. Non-verbaal Rosenthal heeft bij vele duizenden men sen over de gehele wereld onderzoek met zijn test gedaan en daaruit blijkt het vol gende. Mensen die goed in staat zijn om gevoelens van anderen uit non-verbale signalen op te maken blijken emotioneel gezondere en rijpere individuen, ze zijn meer geliefd bij anderen, meer sociaal en niet zo verrassend gevoeliger, maar dat ook in de zin van dat ze beter hun ei gen gevoelens kunnen uiten en verwoor den. Over het algemeen blijken vrouwen beter te zijn dan mannen in dit soort empathie. Opmerkelijk is dat mensen, met name mannen, die het in de loop van de 45 minu ten durende test geleidelijk aan beter gaan doen die dus het vermogen blijken, te hebben om snel empathische vaardig heden op te pikken ook betere relaties met het andere geslacht te hebben. Empa thie is, dat wisten we natuurlijk eigenlijk allang, een belangrijk ingrediënt van een bevredigend liefdesleven. Maar er is nog iets anders, en minstens zo belangrijk, uit Rosenthals studies naar voren gekomen. Hoewel er nauwelijks verband is tussen IQ en empathie, blijken empathische kin deren en jongeren het over liet algemeen beter te doen op school dan kinderen die xoeinig of geen vaardigheid hebben in het lezen van non-verbale boodschappen. Mo gelijk speelt een rol dat empathie kinde ren beter in staat stelt met leeftijdgenoten en ook met leerkrachten om te gaan. Verschil in empathie zou daarmee een van de verklaringen kunnen zijn voor het verschil tussen jongens en meisjes in schoolproblemen en schooluitval. Ver schil in empathie is naar alle waarschijn lijkheid ook een belangrijke factor van het feit dat vrouwen vaker dan mannen degenen zijn die oppikken dat er iets mis is in him partnerrelatie en daar aandacht voor vragen of hulp voor zoeken. Niet overbrugde verschillen in empathie vormen naar alle waarschijnlijkheid ook de belangrijkste reden waarom partner relaties in deze tijd mislopen. Het vreemde vind ik alleen dat vrouwen en meisjes bij het kiezen van een mannelijkepartner nog zo weinig letten op zijn empathisch vermogen. Kortom: wanneer staat de eer ste vrome nou eens op die tegen haar (nog niet-empathischei aanstaande zegt: 'Eerst op empathie-cursus, anders gaat het feest niet door. Want als ik je zo kies, is het risico groot dat ik verlies!' Vandaag voor een sterspotje heeft ze al klaar liggen. Inmiddels staat Grimberg niet meer alleen in haar aanbod om boeren op een andere manier maatschappij. Zijn produkten zullen dan opnieuw het vertrou wen van de klant winnen. De slo gan waarmee ze haar campagne wil ingaan, luidt dan ook 'Wat de boer doet, doet de boer goed'. De boeren en het agrarisch be drijfsleven zijn geïnteresseerd in het plan. Als iedere boer in ons land honderd gulden stort kan ze het karwei in een jaar voor tien miljoen gulden klaren. „De boeren roepen om een betere pr maar dat is een vak apart. Boe ren hebben altijd aan voorlich- voor het voetlicht te brengen. De Brabantse boerenleider en CDA- wethouder H. Verkampen wil in een nationale tv-actie eens op een rijtje zetten wat de boeren zoal hebben gedaan om het mi lieu te ontzien. CDA-frac.tievoorzitter Heerma lanceerde, bij wijze van ant woord op deze klacht, het plan om boeren de gelegenheid te ge ven hun zegje te doen in de zend tijd van de politieke partij. Grimberg is van mening dat de imago-campagne professioneel en onconventioneel dient te zijn. „Je bent er niet als je met een tv- programma appeleert aan het medelijden van de consument. Dat heeft geen effect. Je moet de consument echt zien te raken." Rundvlees Ook het besluit van Albert Heijn om geen Nederlands rundvlees meer te verkopen, had met een gedegen campagne voorkomen kunnen worden, meent Grim berg. „Nederlands rundvlees is vlees van topkwaliteit, maar we moeten het beter aan de consu ment verkopen. Greenfields roept iets op van vrijheid en groene ruimte, het Nederlandse rundvlees wekt geen gevoel op bij de klant." Bert Stoutmeijer van de stich ting PR Land- en Tuinbouw is voorstander van een positievere beeldvorming van de inspannin gen van de boer. Hij is echter bang dat de boeren de illusie zul len koesteren met één reclame campagne van 'al het gelazer' af te zijn. „Een begrijpelijke emo tionele reactie maar naïef. Of je nu met tien of honderd miljoen een campagne voert, er zijn nog altijd een paar fikse problemen die om een oplossing vragen." Rene Diekstra Met ingang van vandaag stroomt koudere lucht de regio binnen en liggen de temperatu ren op min of meer normale ivaarden voor de tijd van het jaar. Het afgelopen etmaal is de scheidingslijn tussen de warme en de koude lucht naar het oos ten weg getrokken en vandaag is de aanvoer vanaf de oceaan. De^e luchtsoort is een stuk dro ger, zodat we na wat wolkenvel den in de vroege ochtend een vrij zonnige dag tegemooet kunnen zien. Deze opklaringen worden versterkt door het naderen van een zwakke hogedrukuitloper, die via Zuid-Engéland in onze richting beweegt en vanmiddag en vanavond over de regio ligt. Een storing boven Frankrijk ziet geen kans naar het noorden te trekken en daar zullen we dan ook geen last van hebben. De wind neemt verder af en is van avond zwak uit uiteenlopende richtingen. Na het weekeinde wordt het nog wat kouder en neemt de kans op nachtvorst toe. Maximum temperatuur vandaag 14, minimum rond 6 graden. Wind: west 3 tot 4, later variabel 2 tot 3 Bft., zicht: goed, later ma tig, in de nacht kans op mist, temperatuur kustwater: 14 gra den, afwijking watrstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: afnemend minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 29 oktober Zon op 07.29 onder 17.17 Maan op 12.56 onder 22.14 ZON EN MAAN 30 oktober EK 22.18 Zon op 07.31 onder 17.15 Maan op 13.36 onder 23.27 Vooruitzichten Voor morgen: ten zuiden van ons ligt een storing, ten oosten en ten westen een hogedrukuit- loper. Over het algemeen vrij zonnig en kans op ivat bewol king van de storing. Zwakke veranderlijke wind. Middagtem per atuur omstreeks 14 graden minimum landinwaarts 4 gra den. Voor maandag tot en mei woensdag: rustig en droog herfstweer. In de nacht en vroege ochtend kans op nacht vorst. Zaterdag 28 oktober Vlissingen 04.16 249 Terneuzen 04.36 276 Bath 05.37 321 Roompot-buiten 04.10 194 Zierikzee 06.05 167 Yerseke 05.35 171 Philipsdam-West05.20 176 Zondag 29 oktober Vlissingen 05.03 228 Terneuzen 05.23 253 Bath 06 26 297 Roompot-buiten 05.00 175 Zierikzee 06.45 159 Yerseke 06.40 162 Philipsdam-West06 05 162 Maandag 30 oktober EK 22. Vlissingen 05.59 204 Terneuzen 06.17 227 Bath 07 21 271 Roompot-buiten 05.55 153 Zierikzee 07.35 149 Yerseke 07.40 153 Philipsdam-West 08.05 153 Laag water Zaterdag 28 oktober Vlissingen 10.51 195 Terneuzen 11.15 209 Bath 00.04 227 Roompot-buiten 10.25 140 Zierikzee 11.45 135 Yerseke 11.55 141 Philipsdam-West 11.55 144 Zondag 29 oktober Vlissingen 11.35 190 Terneuzen 12.06 202 Bath 00 43 214 Roompot-buiten 11.25 140 Zierikzee 00.10 129 Yerseke 00.20 135 Philipsdam-West 00.20 138 Maandag 30 oktober EK 22.1 Vlissingen 00.00 169 Terneuzen 00.25 181 Bath 01.28 200 Roompot-buiten 12.25 138 Zierikzee 01.05 122 Yerseke 01.10 128 Philipsdam-West 01.15 131 uur cm 23.12 23.38 19) 12.23 228 22.55 132 13.08 221 23 55 121 12.40 12.45 14j 12.45 141 12.29 182 12.58 194 14.01 21! 13.40 141 13.40 145 13.40 15(1 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: geregeld zon en Enge land, Wales en het oosten van Schotland droog. Zondag meer bewolking en van het westen uit nu en dan regen, in de omge- veing van Londen tot de avond droog. Maxima op de meeste plaatsen flink omlaag naar 11 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en vrijwel overal droog, 's Nachts fris en kans op een en kele mistbank. Middagtempera- tuur flink omlaag naar 11 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en af en toe regen of motregen. Zondag eerst langduriger perioden met regen, later in het westen ook een enkele opklaring. Maxima dalend naar 14 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Vooral zondag enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur dalend; van 18 graden in de Poi- tou tot bijna 25 graden aan de voet van de Pyreneeen. Zondag overal nergens meer boven de 20 graden. Portugal: Wolkenvelden en vooral ten noorden van Lissa bon perioden met regen, moge lijk ook onweer. In het zuiden ook wat zon. Middagtempera tuur 19 graden in het noorden tot 24 in de Algarve. Madeira: Af en toe zon en vrijwel droog. Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Spanje: in het noorden bewolkt en van tijd tot tijd regen. Zondag ook langs de Costa Brava een en kele bui. Verder overwegend droog en perioden met zon. Ma xima 18 graden in het noordwes ten. Aan de costa's uiteenlopend van 22 in de omgeving van Bar celona tot 25 ten zuiden van Va lencia 25 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar zondag kans op een regen- of onweers bui. Maxima 28 graden. Marokko: Westkust: zonnige pe rioden, maar ook enkele wolken velden. Droog. Middagtempera tuur dicht tegen de 30 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Middagtempera tuur 24 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, afgewisseld door enkele sta pelwolken. Vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur 25 gra den. Italië: Perioden met zon en vrij wel droog. Met name in de Po- vlakte in de nacht en ochtend kans op mist. Zondag van het noordwesten uit toenemende bewolking, tot in Toscane ge volgd door regen. Maxima van 14 graden in het noorden tot '23 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Vooral in het oosten van Griekenland, de Egeische Zee en op Kreta wol kenvelden, en kans op een en kele regen- of onweersbui. Zon dag ook af en toe zon. Middag temperatuur tussen 15 en 18 gra den. Op de Peloponnesos en op Corfu 21 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust wolkenvelden en enkele buien. In het zuiden en op Cyprus perioden met zon. Zondag op Cyprus kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur bij Istanbul 15 gra den. Op Cyprus 26 graden, zon dag minder warm. Duitsland: in het zuiden en oos ten af en toe regen. Verder opkla ringen en af en toe zon, maar in Sleeswijk-Holstein nog een en kele bui. Zondag in het zuiden nog wolkenvelden, verder regel matig zon. Middagtemperatuur in het noorden dalend naar 8 op zondag. In het zuiden 15 graden, Zwitserland: Veel bewolking en vooral zondag langdurig regen. Middagtemperatuur 14 graden, Oostenrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Zondag in het westen en noorden meer be wolking en plaatselijk wat re gen. Middagtemperatuur 14 gra den, in het zuidoosten plaatse lijk iets hoger. Tsjechië en Slowakije: Vooral in Tsjechië wolkenvelden en plaatselijk wat regen'. In Slowa kije nog perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Middagtempe ratuur 13, zondag 11 graden. Hongarije: Flinke perioden me) zon en droog. In de vroege och tend ook plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur van 11 in het noorden tot cica 15 in het zuiden. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar N65 tussen Den Bosch-Tilburg en de A27 tussen Breda en Gorin chem vice versa M M st te tv

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4