VJ* I Een hoog gehalte aan Hoe-het-hoort-cultuur PZC vrije tijd ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 39 Jubileumeditie pop-encyclopedie F ftt Boekje barones De Rothschild Horizontaal Vertikaal Oplossing puzzel postzegels Het postzegeluitgil'teprogram- ma 1996, dat ten minste vier hoogtepunten telt ziet er bijzon der aantrekkelijk uit en voor zover het nu valt te bekijken is de verzamelaar in vergelijking met dit jaar ook nog eens twintig pro cent goedkoper uit (het jaarpak ket 1995 kost ongeveer 75,- dat van 1995 wordt geschat op 60,-). Een gezonde ontwikkeling, die we aan de nieuwe Haarlemse direc teur Filatelie, Sjaak de Vilder, hebben te danken. De hoogtepunten in het program ma zijn drie zegels ter gelegenheid van de eerste overzichtstentoon stelling van Johannes Vermeer in het Mauritshuis in Den Haag, het begin van een nieuwe stripreeks, vier sportzegels en vier zegels met als thema 'ontdekkingsreizen'. Op 2 januari dient zich de eerste emissie al aan. Een standaardvel letje met twintig zegels van 70 cent speciaal voor verhuizingen. Dat wordt dan het vijfde velletje na de Wenszegels, Tien voor uw brieven. Tien voor Europa en Sterrenbeel den. NB. Verzamelaars van mapjes moeten dit soort uitgiften overi gens goed in de gaten houden. De velletjes, die een semi-permanent karakter hebben zijn wel lang ver krijgbaar, maar het mapje blijft maar een jaar te koop. De Johannes-Vermeerzegels ko men 27 februari aan de loketten. Drie stuks: 70. 80 en 100 cent. Bo vendien wordt een souvenirvel letje - en dat is bijzonder - met drie zegels uitgegeven. Na Mondriaan en Werkman dus opnieuw een kunstserie. De jaarlijkse serie 'natuur en mi lieu' die 21 maart uitkomt heeft ditmaal als onderwerp 'voorjaars bloemen'. Evenals voorgaande ke ren drie zegels (70, 80 en 100 cent) en een velletje met een zegel van 160 cent. Op de eerste 'natuur en milieu'-zegels (1993) staan bedreig de en reeds uitgestorven vlinders, op de serie van 1994 bedreigde veldbloemen en op de serie van dit jaar bedreigde roofvogels. De traditionele zomer/ouderen- postzegels staan voor 23 april ge pland. Onderwerp en waarden zijn nog niet bekend. Op 14 mei worden dan de eerste stripzegels uitgebracht, waarop aandacht zal worden besteed aan populaire stripfiguren en - teke naars. Het leidt geen twijfel dat we ook Heer Bommel en Tom Poes/ Met 400 pagina's is de maxi mum dikte echt wel be reikt, want anders verliest het boek zijn handzame karakter. Aldus hoofdredacteur Frans Steensma bij de lancering van de negende editie van OOR's Eerste Nederlandse Pop-ency clopedie twee jaar geleden. De zojuist verschenen opvolger is zoals gebruikelijk toch ge woon weer lijviger dan z'n voor ganger. Welgeteld 32 bladzijden. Voor iedereen die graag 'alle' fei ten aangaande de popmuziek bij de hand wil hebben is ook de ju bileumuitgave een must. Temeer daar dit voornamelijk uit mini- biografietjes bestaande naslag werk in ons taalgebied nog altijd enig in z'n soort is. Dat anderen dan Steensma Cie (enkele tien tallen tekstleveranciers) ooit nog eens met een dergelijke 'bijbel' op de proppen zullen komen lijkt overigens wel uitgesloten. Daar voor is de 'OOR Encyclopedie', waarvan de afzet gestaag is ge groeid naar zo'n 35.000 exempla ren, inmiddels te zeer een begrip. Helemaal zaligmakend zal het opzoekboek nooit worden, voor al omdat de ontwikkelingen in de belichte branche soms amper bij te houden zijn. Het in de pas lopen met de actualiteit heeft ook bij de tiende editie ('Jaar gang 1996') in een aantal geval len weer moeite gekost. Deels als gevolg van de deadline-keuze, al weer enige maanden geleden, om ruim op tijd voor de feestdagen als cadeau te kunnen meedin gen. Daar heel veel platenartiesten net zo slim denken te zijn ontbre ken helaas nogal wat allerlaatste ontwikkelingen. Zoals '1.Outside' van David Bowie. 'The Great Escape' van Blur. 'Daydream' van Mariah Carey, enzovoort. Het verdient dan ook aanbeveling om de volgende af levering over twee jaar later uit te brengen. Probleem zal alleen zijn de commerciële haalbaar heid: de 'OOR Encyclopedie' vergt nu eenmaal telkens weer vele duizenden manuren, inclu sief een complete dagtaak voor 'wandelende tegenhanger' Frans Steensma. Nieuwe namen De tiende editie kent meer dan 130 nieuwe namen (denk aan Björk, Portishead, Live, Green Day) plus de nodige aandacht voor actuele stromingen als techno en jungle. Ook zijn de lan- denoverzichten geactualiseerd. Niet altijd even gelukkig, zo blijkt. Bij 'Frankrijk' is dienst doende eindredacteur Swie Tio. toch een kenner bij uitstek, bij voorbeeld vrijwel voorbijgegaan aan de opmars van het interes sante fenomeen Mano Solo. Of wel blijven steken bij de vermel ding van diens eerste album 'La Marmaille Nue'. Tegenover de re latief uitgebreide (aparte) 'hoofd stukken' Vanessa Paradis, Patri cia Kaas en Patrick Bruel is dat 'signalement' beslist te weinig. Ruimte voor forse foto's heeft de encyclopedie al enige uitgaven niet meer. Vandaar het accent op verrassende keuzes uit zowel het recente als het minder nabije verleden. Niels van Iperen, Rob Verhorst, Roy Tee. Paul Bergen en Lex van Rossen tekenen sa men voor het overgrote deel van het kijkgenot, dat overigens niet geheel vlekkeloos van tekst is voorzien. Zie Simple Minds, waarbij 'Ahoy', april '95' had moeten zijn 'Statenhal, april '95'. Op het voornemen om deze edi tie ook op CD-ROM (dan wel CD- I) uit te brengen is Frans Steens ma 'wegens organisatorische complicaties' moeten terugko men. Maar over twee jaar zal het daar vast wel van (moeten) ko men. Louis Du Moulin OOR's Eerste Nederlandse Pop-ency clopedie, Jubileumuitgave tiende editie), Jaargang 1996. Uitgeverij Bo- naventura. Winkelprijs f 52,50. I. Dagwijzer, amusement; 2. strijdperk, vogel, soort onder vijs; 3. verdienste, heester, boom; 4. verdieping, soort jas, Nederlandse provincie; 5 rege ringsreglement. spil. elastisch heen en weer bewegen, gelijk: 6. weifeling, baat, zwaardwalvis; 7. hoge berg. spelpot, vulkaan op Sicilië, lofdicht; 8. bediende, ko ker, vervoermiddel; 9. eetzaal, specerij, onheil; 10. kleur, straf werktuig. plaats in Australië; II. epiloog, heldendicht, aan doening v.d. luchtwegen; 12. ge vat, tangens, stap. plaats in Duitsland; 13. eveneens, ver pakkingsmiddel, bouwwerk; 14. insekteneter. graanzuiger, boom; 15. terugtocht, prul. niet goed doorbakken. 1. Vriend, ondier; 2. vlaktemaat, spijl, rijschool, 3. onderwijzer, schrijfgerei, diploma: 4. nogal, gelofte, bijbelse profeet; 5. voch tig. equator, maaltijd; 6. mu ziekinstrument, wig, groente; 7. godin v.d. dageraad, meer in Amerika, soort appel, slaap plaats; 8. gordel, eenjarig dier. taak; 9. het veren, naar wezen, siersteen; 10. klaarblijkelijk, voorzetsel, buitelende lucht sprong; 11. gemalin van Aegir, hereniging, geestelijke; 12. kleur, boordsel, gepelde gerst; 13. vogel, gehoororgaan, slaga der; 14. Europese hoofdstad, thulium, smalle opening; vecht jas, naschrift. Het sleutelwoord van de woord zoeker van .vorige week is: OLI FANT. De prijswinnaars zijn: A. Pieters, Middelburgsestraat 92, Oost-Souburg (VW-bon f 50.-). De VVV-bonnen van f25,-- gaan naar: A. Sanderse. Verdilaan 101 Vlissingen; M.J. van Don gen, Kloosterweg 99, Haam stede en J.J. Huissoon, Hur- gronjestraat 28, Heinkenszand. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. OPLOSSING VRIJDAG catamaran om el etore mo 1 e n e v e r bremsl eng i e r o f i r d e nest reden agave rots tabel knap i re nel oge eelt me r e 1 a g a mi pilo 1 i re renet me e n t 1 o v e Je sokken behoren tot aan de knie te reiken, overhemdmouwen graag met manchetknopen en géén korte mouw onder je jasje, en doe alsjeblieft nóóit een clubdas om. Rekeningen van etentjes worden achteloos en discreet door je opgepikt, je betaalt altijd voor een vrouw, zeurt daarbij nooit over de (financiële) hoogte van haar eet- en drinkverlangens, je geeft de ober echt geen hand, wel een knikje. Geld vraagje nooit te leen en leen je niet uit, niet aan vrienden en niet aan familieleden. Je praat weinig over jezelf (dat doe je met je psychiater), je noemt nooit je titel (anderen doen dat voor je) en je staat op als een vrouw aan tafel plaatsneemt of als een vrouw van tafel wegloopt. Je zegt nooit 'Aangenaam' als je wordt voorgesteld en uitdrukkingen als 'Doei', 'Waar is het twalet?' of: 'Maak het nou' zijn uitgebannen. Bij het laten voltanken van je auto draai je niet je raam naar beneden om vanuit die positie te roepen 'Vol', maar stap je uit en wissel je enkele woorden met de pompbediende. Tijdens het converseren, waar en wanneer dan ook, zullen ze jou nooit over ziekte of kwalen ho ren (daar is de dokter voor), over je echtscheiding en je lastige kinde ren (daar zijn professionele hulp verleners of onderwijzers voor). Je spreekt slechts over prettige din gen en maakt altijd je zinnen af. Nóóit wordt de kreet: 'Begrijp-je- wel', gebruikt. Gesprekken lardeer je met leugens-om-bestwil, vleien mag tamelijk onbeperkt worden toegepast, huichelen niet. Vreemdgaan doe je altijd in het ge niep. je bekent nooit en je draagt de risico's in je eentje. Breken met een geliefde gebeurt discreet en zonder kabaal of bitterheid, maar met humor. Je lach moet kort en subtiel zijn, nooit te luid en je liegt vooral tegen degenen van wie je houdt. Woede toon je nooit, maar bestrijd je; verontwaardiging laat je merken. Je bent altijd duidelijk in je 'Ja' of 'Nee' en bepaalt zelf of hier enige toelichting op zijn plaats is. Het beste is echter om uitleg achterwege te laten. Je zegt als dinergast nooit 'Eet Smakelijk' (alleen de gastvrouw doet dit) en na afloop leg je je servet rechts naast je bord terug. Deze en nog vele, vele andere ge dragsregels zijn te vinden in het boek Savoir Vivre (Levenskunst) dat is geschreven door een van de rijkste vrouwen ter wereld, Nadine de Rothschild. Het boek zal vanaf deze week in de winkel liggen. Vulgariteit Over haar drijfveren kan ze kort zijn: ze wil de toenemende vulgari teit en slechte manieren te lijf en schroomt niet om zichzelf als suc cesvol vertegenwoordigster van de hoe-het-hoort-cultuur naar voren te schuiven. Hoewel Nadine geen geboren De Rothschild is heeft zij zich de tradi ties en gebruiken van het oude, adellijke bankiersgeslacht eigen gemaakt. Als veertienjarig meisje verliet zij veertig jaar geleden haar eenvou dige familie met in het achterhoofd de zekerheid dat zij „een geboren winnares" was. Na een baan als fa brieksarbeidster aan de lopende band, zocht zijs het hogerop en kwam bij het variété terecht. Zij werd een meisje dat net als Clau- Onberispelijk gekleed lichtte barones De Rothschild ijzig haar ideeën over etiquette en goede smaak toe bij de Nederlandse presentatie van haar boekje. foto GPD dia Schiffer nu, toentertijd 'in de mode was'. Dit werd hét moment voor de actrice om in de geest van 'Een slimme meid' zichzelf bij te scholen met boekjes over om gangsvormen en etiquette. Het heeft haar geen windeieren ge legd, want zij bleek inderdaad bui tengewoon goed op haar toekomst voorbereid toen zij haar huidige echtgenoot Edmond baron De Rothschild, ontmoette. Inmiddels is Nadine vijfendertig jaar met hem getrouwd. „Terwijl al mijn jongere vriendinnen zijn geschei den van hun rijke en machtige echtgenoten." „Ongemanierd gedrag loont niet, "predikt Nadine de Rothschild daarom en reist Europa'rond om haar werkje over de juiste om gangsvormen te promoten. In tien landen is het intussen een bestsel ler geworden; er zijn in totaal meer dan 250.000 exemplaren van ver kocht. Haat Zij deinst er dan ook niet voor te rug om te verkondigen hoezeer zij de huidige nouveau riche (nieuwe rijken) haat die zij dom, lui, opzich tig en aanmatigend vindt. Eveneens haat zij de huidige 'nou veau pauvre' (nieuwe armen) die zij zonodig nóg luier, dommer en verloederder vindt. Bovendien haat zij de huidige jon ge generatie, die zij onelegant en slonzig noemt. En verder haat zij iedereen die zij waar dan ook te genkomt, want zij beschouwt de tegenwoordige manier van leven als een aaneenschakeling van slechte manieren, onkiese gewoon ten, verkeerd taalgebruik en res pectloosheid voor traditionele waarden en normen. „Je kunt geen restaurant meer bin nenlopen en geen radio meer aan zetten of je hoort de meest vreselij ke taal gebezigd worden die bol staat van de vloeken, geslachtsde len en turbogebral. Het kwaad schijnt zichzelf echter te straffen, want volgens Nadine zal niemand met een laag hoe-het- hoort-gehalte daar ooit succesvol mee worden. En succes beschouwt zij als een buitengewoon belang rijk aspect van een mensenleven. In Amerika wordt zij echter niet se rieus genomen, professionele psy chologen omschrijven haar als „onecht, zelf-ingenomen en onrea listisch." Enkele televisiejourna listen hielden het dan ook niet lang met haar uit en kregen al vrij snel voor elkaar dat de barones tijdens live-uitzendingen gepikeerd op stapte. Basis Toch is de basis van haai- denk beelden niet helemaal verkeerd, want juist in deze tijd lijken steeds meer mensen behoefte te krijgen aan een opwaardering van de vroe gere waarden en normen en daar behoren ook gedragsregels bij. De irritatie rond Nadine de Roth schild wordt veroorzaakt door de geborneerde truttigheid waarmee zij de wereld kond doet van haar ongenoegen over de verloedering van onze maatschappij. Vanuit haar stoel in de hal van een Amsterdams hotel keek zij de uit genodigde vragenstellers afstan delijk aan. Een glimlach speelde rond haar niet-te-opzichtig-opge- maakte mond, de ogen gingen ver scholen achter donkere glazen, het ochtend-mantelpakje was onberis pelijk. Gereserveerd wees zij vrou- wen-in-broek terecht („een rok is zoveel eleganter") en lichtte ijzig haar ideeën over etiquette en goede smaak toe. Er werd door haar geen koffie aan geboden. iedereen kon in de hal blijven zitten ondanks de beschik bare salon en sommige antwoor den gingen vergezeld van geklak met de tong. Dat laatste als beris ping. Of de wereld zit te wachten op de etiquette en goede smaak van mensen zoals Nadine de Roth schild zullen de verkoopcijfers van haar boek uitwijzen. Ikzelf was blij dat ik na afloop van de ontmoeting met haar een kop koffie kon krij gen in de verderop gelegen snack bar. waar ik mijn broek glad streek en de zeer-vriendelijke ober opge lucht de hand schudde... Margriet Hunfeld Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzel redactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats, De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25.-. De oplos sing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. gels van 70. 70, 80 en 80 cent in de schijnwerpers. Het ligt in de be doeling dat in ieder geval op een of meer zegels aandacht zal worden besteed aan het 50-jarig bestaan van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Voor l oktober staan vier zegels (70, 80. 80 en 100 cent) op het pro gramma met als het thema 'ont dekkingsreizen'. Onder andere wordt de gedenkwaardige tocht van Willem Barentsz naar Nova Zembla en de overwintering op dat eiland (400 jaar geleden) herdacht. Aanvankelijk zou deze herdenking samen met Noorwegen een zegel meerling opleveren, maar Noord wegen heeft afgehaakt. Het uitgiftejaar wordt 6 november afgerond met drie kinderzegels. Net als bij de zomerzegels zijn ook hier onderwerp en waarden nog niet vastgesteld. Wat nooit op het programma staat is het decembervelletje. Gezien het succes van deze uitgifte hoeft er echter niet aan te worden getwij feld dat de decemberzegels ook volgend jaar weer present zijn. De decemberzegels van dit jaar ko men in een van de komende rubrie ken aan bod. Voor de motieven op de kinderze gels van dit jaar was, zoals gemeld, op de basisscholen een ontwerp wedstrijd uitgeschreven, een geza menlijk initiatief van de Stichting Kinderpostzegels Nederland, PTT Post, het ministerie van OCenW en het Comeniusproject. Opdracht was zegels op de computer te ont werpen. Winnaars werden: Leonie Ensing (Westervoort), Sjoerd Ste- geman (Hengelo/O) en Marcel Jan sen (Enschede). Hun ontwerpen staan op drie zegels die 15 novem ber zullen verschijnen. Waarden: 70 35 cent. 80 40 cent en 100 50 cent. Zoals gebruikelijk zitten de zegels ook in een velletje. Hoe de samenstelling daarvan is, is nog niet bekend. Zegels en velletje blij ven toten met 31 december 1995 in de postkantoren verkrijgbaar. Hero Wit. 12 3 4 Maarten Toonder kunnen ver wachten. De eerste stripzegels krij gen waarden van 70 en 80 cent- In juni komen twee emissies uit. Op 5 juni een set van vier sportze gels met een waarde van 70,80,100 en 160 cent. Aan welke sportge beurtenis) aandacht wordt be steed is nog niet vastgesteld. PTT Post Filatelie gaat een keuze ma ken uit het EK-voetbal, de Tour de France (die volgend jaar in Neder land start) en 100 jaar moderne Olympische Spelen, Verder staat 25 juni op vier zegels (70, 70. 80 en 100 cent) het thema 'vakantie' ceft- traal. Juli is de enige maand waarin geen nieuwe bijzondere zegels zullen worden uitgegeven. Maar 6 augus tus vatten we de draad al weer op. Dan verschijnen vier zegels van 70, 80, 100 en 160 cent met als onder werp 'Nederland-Waterland'. Op de zegels zullen 'oeverbindingen' worden afgebeeld. De jeugd staat 3 september op ze- 1995

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 39