Valente wist van vervoer drugs PZC Voorstel VVD en D66 voor minimale ontslagbescherming Nederlander verzot op middagdutje Studenten kunnen geld terugvorderen bij spoorwegen Ophef om pil blijkt storm in glas water binnenland ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 Van ontkenningen uit eerste verhoor blijft weinig heel parlementaire enquête Van Traa wast Rabbae en Koekkoek de oren Gedeserteerde Serviër moet Nederland uit Prins onthult beeld Kabinet ziet lobby Lubbers nog even aan Politie Rijnmond lost met oprollen bendes zware misdaden op Eenderde tandartsen gebruikt verboden desinfecteringsmiddel PARIJS (AFP) - Van alle Euro peanen blijken de Nederlan ders het meest geneigd tot een middagdutje, nog voor de Spanjaarden met hun siësta. De Hongaren wassen zich het vaakst. De Denen en Finnen doen het meest aan seks. Deze opmerkelijke gegevens zijn geconstateerd door de in ternationale organisatie van opiniepeilers, INRA. Het on derzoek „over een dag in het le ven van de Europeaan" ver scheen gisteren in The Euro pean. Voor de peiling zijn het afgelopen etmaal 18.000 Euro peanen in 21 landen onder vraagd. De Ieren bleken het minst geneigd een middag dutje te houden, 16,7 procent tegen 42,3 procent van de Ne derlanders. Niet alle Scandina- viërs waren in de onderzochte 24 uur dol op seks. De buren van de Denen en Finnen, de Zweden, waren de minst hart stochtelijke Europeanen. Slechts 5 procent deed het. Wat tandenpoetsen betreft staan de Tsjechen met 98,7 procent op de eerste plaats. Daarente gen reinigde slechts eenderde van de Grieken in de onder zochte 24 uur het gebit. Van dat volk las ook maar eenderde een krant, in tegenstelling tot de Zwitsers. Vier op de vijf perso nen in het Alpenland bogen zich over een dagblad Zij gin gen ook het vaakst buiten de deur eten, in tegenstelling tot onder andere Russen en Noren. Turken bleken het meest op- vliegerig. Duitsers en Oosten rijkers verhieven op de onder zochte dag het minst hun stem men. blijkt uit de cijfers. Het onderzoek vond plaats ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de INRA. Bij het netwerk zijn bureaus in 33 voornamelijk Europese landen aangesloten. DEN HAAG (GPD) - De Amster damse officier van justitie mr. J Valente ging eerder dit jaar ak koord met het gebruik van cri mineel geld voor de huur van een loods door de Hilversumse politie. Ook stemde hij in met het vervoer van drugs door een informant. Pas enkele dagen la ter trok Valente zijn toestem ming weer in. Van de stelligheid waarmee Va lente dergelijke methodieken verwierp tijdens een eerder ver hoor bij de parlementaire en quêtecommissie opsporingsme thoden bleef gisteren tijdens zijn tweede verhoor weinig over. Va lente inmiddels werkzaam in Middelburg zei enkele weken geleden dat hij als Amsterdamse officier nimmer instemde met het plegen van strafbare feiten door politie-informanten. Dit blijkt achteraf wel het geval. De officier verdedigde zich nu door te zeggen: „Ik ben een mens met twijfels, ik ben soms aan het wankelen gebracht, maar vast staat dat ik uiteindelijk geen toestemming heb gegeven." Omdat Valente zijn toestem ming destijds heeft ingetrokken, kan hij niet worden beschuldigd van meineed tegenover de en quêtecommissie. Naast Valente moest gisteren ook de voormalige chef van de Hilversumse criminele inlichtin gendienst Van der Putten op nieuw opdraven, omdat beiden de laatste keer tegenstrijdige verklaringen aflegden. Van dei- Putten zei tijdens zijn eerste ver hoor dat Valente wel degelijk ooit toestemde in een actieve rol van de informant. 'Belazerd' Volgens van der Putten stemde Valente er ook mee in dat de in formant zijn criminele verdien sten behield. Van der Putten zei daarvan bewijzen uit telefoonge sprekken met Valente op band te hebben opgenomen. De com missie Van Traa ziet na het be luisteren van de banden echter geen bewijs dat de informant van Valente crimineel geld mocht verdienen. Van der Putten zei dat zijn slech te verhouding met Valente voor al voortkwam uit diens weife lend optreden: „De ene keer zei hij ja, dan weer nee." Valente op zijn beurt zei dat hij verschillen de malen werd „belazerd" door Van der Putten. Van der Putten werd onlangs door zijn korpsleiding op non- actief gesteld toen bleek dat hij telefoongesprekken met zijn ge zagsdragers (onder wie Valente) opnam. Zijn gesprekspartners waren daarvan niet op de hoog te. Valente noemde Van der Put- tens heimelijk opnemen „onac ceptabel". Acceptabel De Amsterdamse officier van justitie J. Wortel zei dat hij het op de markt brengen van soft drugs acceptabel vindt, als dat kan leiden tot het oprollen van zeer zware bende criminelen. ..Het gebruik van soft-drugs le vert geen onaanvaardbare risi co's voor de volksgezondheid op. niet meer althans dan alcohol en nicotine. Eerlijk gezegd heeft ie dereen die zich in dit land suf wenst te blowen, mijn zegen," al dus Wortel. De Arnhemse officier van justi tie Koers onthulde dat het kern team Noord- en Oost-Nederland bij het oprollen van een Turkse heroïnebende voor 600.000 gul den investeerde in herolnetrans- porten. Alleen zo was het moge lijk, met behulp van acht politie- infiltranten, de organisatie op te rollen, zoals onlangs gebeurde. Van de 32 kilo heroïne die de po litie kocht, kwam niet één gram op de markt, aldus Koers. DEN HAAG (GPD) - Het werk van de parlementaire enquête commissie opsporingsmetho den is geschaad door uitlatin gen van haar leden Rabbae (GroenLinks) en Koekkoek (CDA). Commentaar yan beiden over het aftreden van de Am sterdamse procureur-generaal Van Randwijck „heeft de com missie geen goed gedaan", aldus gisteren commissievoorzitter Van Traa. „De enige manier om dit te herstellen is goed ons werk te doen". Koekkoek en Rabbae zeiden eerder deze week het aftreden van Van Randwijck verstandig te vinden, alsmede „een voor beeld voor anderen". Beiden zijn donderdag door de overige com missieleden keihard tot de orde geroepen. In „een indringend ge sprek" dat volgens Van Traa „niet te lang, maar ook niet te kort duurde" oordeelde de com missie dat Rabbae en Koekkoek „onverstandig" zijn geweest. Beide commissieleden beloof den beterschap. Van Traa: „Het zal ook niet weer voorkomen dat commissieleden voortijdig in het openbaar een oordeel vellen over aangelegenheden die met het werk van de commissie zelf te maken hebben." Oud-voorzitter Van Dijk van de RSV-enquête zei donderdag dat Rabbae en Koekkoek zo ernstig over de schreef zijn gegaan dat zij hun werk dienen neer te leg gen. Van Traa vond dat te ver gaan. „Die mogelijkheid is bin nen de commissie niet aan de or de geweest." Valente tijdens zijn verhoor voor de commissie. DEN HAAG (GPD) - Studenten die een treinkaartje moeten ko pen en een boete krijgen, omdat ze buiten hun schuld op tijden met de trein reizen waarop hun OV-jaarkaart niet geldig is, kunnen dit geld terugvorderen bij de Nederlandse Spoorwegen (NS). Vorige week vrijdagavond kwa men drie studenten vanuit Zwol le pas na zevenen aan in Rotter dam, omdat de trein vertraging had opgelopen. Hun OV-week- kaart is echter maar tot vrijdag avond zeven uur geldig. De con ducteur liet hen een kaartje ko pen van 27 guen en gaf ze ook nog eens een tientje boete. „De conducteur kan ook niet we ten of een passagier buiten zijn schuld de reisregels heeft over treden", verdedigt NS-woord- voerder Wim Binnendijk het be- 1 leid van de spoorwegen. Tot nu uue wilde NS niet reageren op het incident. Als een student door een ver traagde trein op vrijdagavond zijn busaansluiting mist en ge dwongen is na zevenen een bus te nemen, moet hij ook bijbeta len. „Wij kunnen er niets aan doen dat de trein te laat is", zegt Koen Sleddering, woordvoerder van Verenigd Streekvervoer Ne derland (VSN). „Als een student al in de bus zit als de klok zeven uur slaat en hij moet nog twee haltes, dan doen we daar niet moeilijk over. Maar wij gaan niet opdraaien voor de fouten die NS maakt." Volgens Sleddering moet de ge dupeerde reiziger ook in dit ge val bij de klantenservice van de spoorwegen zijn. Als daar zijn klacht gegrond wordt verklaard, krijgt hij inderdaad zijn geld te rug: in de vorm van reischeques van de NS. PAPENDRECHT (ANP) - Het Servische echtpaar Mile (43) en Rosa (41) Bolanovic moet Nederland verlaten. Dat heeft het ministerie van justitie hen deze week laten weten. De man staat in Servië een jarenlange gevangenisstraf te wachten, omdat hij in de burgeroorlog weigerde te vechten tegen vrienden en kennissen. Nadat hij een jaar in een bos zat ondergedoken, vluchtte Bolanovic met zijn familie naar Nederland waai- ze sinds drie jaar in Papen- drecht wonen. Zijn 22-jarigc zoon heeft nog geen uitsluitsel of hij in Nederland mag blijven. Volgens een woordvoerster van het ministerie van justitie is de uit zetting onvermijdelijk. „De familie heeft alle denkbare procedures doorlopen." ROTTERDAM - Prins Bernhard onthulde het beeld Triomf van beeldhouwer Kees Verkade. Het is gemaakt in opdracht van bouwmaatschappij Dura en staat voor het hoofdkan toor op de Blaak. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Nederland se vrouwen kunnen rustig hun lichte anticonceptiepillen blij ven slikken. Minister Borst (Volksgezondheid) ziet geen re den vrouwen te adviseren over te stappen op een andere pil of ander voorbehoedmiddel. Het Europees Agentschap ter Be- roordeling van de Geneesmid delen heeft vrijdag in Londen besloten dat er geen reden is om de bewuste anticonceptiva van de markt te halen. Uit drie nog niet gepubliceerde onderzoeken zou blijken dat vrouwen die een zogeheten der- de-generatiepil gebruiken, zoals Marvelon, Mercilon en Minulet, een verhoogde kans op trom bose zouden hebben. Dit was voor de Britse gezondheidsauto riteiten reden om vorige week artsen in Groot-Brittannie te adviseren deze middelen niet meer voor te schrijven. De beslissing veroorzaakte veeonrust. Lidstaten van het agentschap kregen inzage in de drie onderzoeken en hadden een week de tijd om een mening over de gegevens te vormen. Volgens het agentschap blijft het optreden van trombose door gebruik van derde-generatiepil- len klein (ongeveer 2 gevallen per 10.000 behandeljaren) en veel kleiner dan tijdens een zwangerschap. Akzo Nobel, producent van de derde-generatiepillen Marvelon en Mercilon, heeft verheugd ge reageerd op de beslissing. Het concern heeft altijd volgehou den dat er niets mis was met de pillen. Ongeveer aderhalf mil joen vrouwen slikken in Neder land derde generatie anti-con ceptiemiddelen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet aarzelt nog met de kandidatuur van Lubbers voor het secretariaat-generaal van de Navo, hoewel zijn kansen inmiddels in vrijwel alle Europese hoofdsteden zijn afgetast. Gisteren besloot de ministerraad de officiële lobby voor Lubbers in elk geval niet vroeger dan aanstaande maandag te star ten, als de EU-ministers van buitenlandse zaken in Luxemburg bij een zijn. Naar verwachting is de Algemene Raad in Luxemburg beslissend voor de vraag of Nederland een eigen kandidaat in de race brengt. Om die reden zal niet staatssecretaris Patijn, zoals eerst de bedoe ling wa, maar minister Van Mierlo de vergadering bijwonen. Als de Britse premier Major maandag nog geen eigen kandidaat naar voren heeft geschoven, is het zeer aannemelijk dat het kabinet de gok met Lubbers waagt. Verwijzend naai- een mogelijk initiatief van Major zei Kok: „We zien het een paar dagen aan omdat we nog niet alle kaarten in handen hebben. Het inschatten van de kansen van Lubbers is als het maken van een vergelijking met een aantal onbekenden". In nauw overleg met Lubbers zélf zal Van Mierlo maandag besluiten of de oud-pre mier als officiële Nederlandse kandidaat wordt voorgedragen. DEN HAAG (GPD) - VVD en D66 willen de ontslagbescher ming voor werknemers tot een minimum terugbrengen. Een opzegtermijn van één of twee maanden vinden de twee rege ringspartijen voldoende. De nu nog verplichte toestem ming van het arbeidsbureau kan verdwijnen. Coalitiege noot PvdA wijst het plan af. De Tweede-Kamerleden Van Hoof (WD) en Bakker (D66) zullen hun voorstel volgende maand aan minister Melkert (sociale zaken) voorleggen. Zij verwachten dat werkgevers sneller en meer personeel zul len aannemen als ontslag een voudiger is. Van Hoof vindt dat ondernemers een werknemer ook de laan uit mogen sturen als er geen economische rede nen voor zijn. Onenigheid over het werk of irritatie op het per soonlijke vlak zijn dan een gel dige redenen voor gedwongen vertrek. D66 wil voor ouderen, werknemers die reeds lang in dienst zijn en gedeeltelijke ar beidsongeschikten een zwaar dere ontslagprocedure behou den. Bakker en Van Hoof komen met hun voorstel na een werk bezoek aan de Verenigde Sta ten, waar van ontslagbescher ming nauwelijks sprake is. Mi nister Melkert stuurde enige maanden geleden een vertrou welijke notitie naar de FNV over versoepeling van het ont slagrecht. Na harde kritiek vanuit de vakcentrale is daar niks meer van vernomen, tot opluchting van PvdA, CDA en GroenLinks. Volgens PvdA- kamerlid Vreeman is nooit aangetoond dat een uitgekleed ontslagrecht tot meer banen leidt. „Wel tot meer machtson gelijkheid en machtsmisbruik door werkgevers: dat stuit mij tegen de borst." Ook geïnspireerd door het Amerikaanse voorbeeld is het WD/D66-voorstel om cao-af spraken niet meer wettelijk verplicht op te leggen. Werkge vers kunnen daardoor lagere lonen en langere werktijden af dwingen. Het kabinet wil daar vooralsnog niets van weten, evenmin als PvdA, CDA en GroenLinks. CDA-kamerlid De Jong wil het recht op wao beperken tot werknemers die op hun werk arbeidsongeschikt raken. In de VS is dat al het geval, maar dat systeem leidt daar wel tot veel rechtszaken. Volgens De Jong is zestig procent van de wao'ers is niet op het werk arbeidson geschikt geraakt. De Jong staat evenwel alleen met zijn pleidooi: PvdA, WD, D66 en GroenLinks steunen hem niet en evenmin zijn eigen CDA. Asielzoekers kregen gulden per uur LIMMEN (ANP) - De politie heeft een tuinder in Limmen ge verbaliseerd omdat hij 41 asielzoekers liet werken. De vluchte lingen kregen voor hun arbeid een gulden per uur met een ma ximum van 25 gulden per week, Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Noord-Holland- noord vrijdag meegedeeld. De Vreemdelingenpolitie, de Inspectie Sociale Zaken en Werk gelegenheid, de belastingdienst en de bedrijfsvereniging stel den een onderzoek in naar de gang van zaken bij de agrariër. De tuinder keerde hun „loon" uit in de vorm van VVV-bonnen. Omdat het niet is toegestaan asielzoekers te werk te stellen, kreeg de tuinder een bekeuring. Hij kan bovendien een admini stratief onderzoek tegemoet zien, aldus de woordvoerder. Internet-wachtwoorden gekraakt AMSTERDAM (ANP) - Het beveiligingssysteem van Neder lands grootste Internet-aanbieder, NLnet uit Amsterdam, blijkt gekraakt te kunnen worden. Volgens het computerblad Modem is het „kinderlijk eenvoudig" een bestand met namen en codewoorden op te halen en te kraken. Volgens het maga zine bleek NLnet. dat zowel voor particulieren als bedrijven Internet-verbindingen verzorgt, zijn systeem onvoldoende be veiligd te hebben. NLnet heeft intussen maatregelen genomen om het gat te dich ten. De Modem-procedure is niet meer mogelijk, zo meldt NLnet. Wel bestaat er nog een probleem. Het oude bestand met de gekraakte wachtwoorden staat allang op Internet en kan dus verder gekraakt worden. Gebruikers moeten dus een nieuw paswoord kiezen. Politie bundelt acties tegen autodief DEN HAAG (GPD) - Het korps landelijke politiediensten (KLPD) en de Centrale Recherche-informatiedienst (CRI) gaan samen de strijd aan tegen autodieven. De bij beide dien sten beschikbare nationale en internationale gegevens zullen worden samengebracht in een centrum bij de KLPD. De regio nale politiekorpsen zullen van daaruit ondersteuning krijgen Volgens gegevens van de politie worden jaarlijks in Nederland zo'n 30.000 auto's gestolen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) houdt het op zo'n 45.000. Het CBS registreert elke aangifte van diefstal. De politie telt alleen de feitelijk verdwe nen auto's. Vrouw verliest geding agenten DEN HAAG (GPD) - Vier ex-politiemannen van het bureau in Rijswijk hoeven een Haagse medewerkster van het korps Haaglanden geen voorschot te betalen op een door haar geëi ste schadevergoeding van 60.000 gulden. Dat heeft de presi dent van de Haagse rechtbank vrijdag beslist in een kort ge ding dat de vrouw tegen de vier had aangespannen. De vrouw beweert tussen 1982 en 1984 meermalen door een aantal Rijs- wijkse politiemannen onder wie de vier, te zijn verkracht en aangerand. Het openbaar ministerie zag overigens geen aanlei ding de verdachten strafrechtelijk te vervolgen. ROTTERDAM (ANP) - De poli tie in de regio Rotterdam-Rijn mond denkt met de aanhouding van 134 leden van een jeugdben de zeker 307, veelal zware mis drijven te hebben opgelost. De meeste verdachten zijn volgens de politie van Antilliaanse af komst. Zij variëren in leeftijd van 14 tot 25 jaar. De verdachten wordt onder meer poging tot moord, poging tot doodslag, gijzeling, gewa pende overvallen, verkrachting, inbraak en wapenbezit ten laste gelegd. De misdrijven zijn vol gens de politie vooral gepleegd in Hoogvliet, Hellevoetsluis, Ro zenburg. Spijkenisse en Rotter dam-Zuid. Volgens de leider van het rechercheteam R. Split gin gen overvallen en inbraken dik wijls gepaard met gebruik van wapens of zware mishandeling. Na het oppakken van de goed deels jeugdige bendeleden is een beeld ontstaan dat de vergelij king oproept met Amerikaanse straatbendes. De jongeren ope reerden vooral in groepjes, maar ook op eigen houtje. Profiel Bij wijze van uitzondering heeft de Rotterdamse politie vrijdag het profiel van de dadergroep bekendgemaakt. Een aantal za ken valt daarin op. De meeste ar restanten maakten deel uit van kleine groepen, die elkaar onder ling in verschillende situaties ontmoetten. De groepjes had den een harde kern en voerden ook onderling strijd, soms met grof geweld. De groepsleden gij zelden soms leden van rivalise rende groepen. Soms verkracht ten zij meisjes. Onderlinge schietpartijen kwamen even eens geregeld voor. „De daders hebben geen normen en waarden." concludeert de woordvoerder. „Ze voelen zich als geen andere groep buiten de samenleving geplaatst. Een ge vangenisstraf dwingt in hun di recte omgeving respect af. Zon der hulp van buiten zijn de deel nemers niet in staat hun levens stijl te doorbreken," Joegoslaven Het korps maakte gisteren ver der bekend dat een bende van Joegoslavische mannen is opge rold die betrokken zou zijn ge weest bij een of meer moorden en pogingen daartoe, afpersing, vuurwapenhandel, brandstich ting, woninginbraken en tal van andere misdrijven. In verband met de zaak heeft de politie acht arrestaties verricht. De mannen variëren in leeftijd van 24 tot 46 jaar. Tegen een ne gende verdachte, een 20-jarige voortvluchtige Tsjetsjeen, is een internationaal opsporingsbe richt uitgegaan. Hij zou 20 april in Rotterdam een 37-jarige man hebben geliquideerd. De moord was volgens de politie een afre kening in het criminele milieu. Een tweede moord kon door een arrestatie worden voorkomen. De politie kon de bende ontman telen nadat zij op basis van ver kregen informatie op 15 juni drie verdachten uit voormalig Joego slavië aanhield in een Rotter damse woning. HANDHELDS VOOR GSM; BOSCH/PTT Livingstone 699,00 ERICSSON 337/PTT MarcoP 1.099,00 NOKIA 2110i/PTT Darwin 1.149,00 00K DIVERSE GEBRUIKTE ATF-3'S (prijs in combinatie met nieuw abonnement/excl. BTW) Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113 - 221293 Fax 231273 DEN HAAG (ANP/GPD) - Een op de drie tandartsen gebruikt voor het reiningen van instru menten, hulpmiddelen en be handelruimte een desinfecte ringsmiddel dat verboden is omdat het onvoldoende ont smet. Patiënten, assistenten maar ook de tandarts zelf kun nen hierdoor virusinfecties op lopen. Dit blijkt uit een rapport van de Inspectie Gezondheidsbescher ming dat binnenkort verschijnt. Trefpunt, het blad van het mi nisterie van volksgezondheid, welzijn en sport, maakte er vrij dag melding van. De inspectie had verwacht dat ongeveer 20 procent van de tandartsen de fout in gaat. Alle tandartsen waren namelijk voorgelicht over welke middelen zij wel mogen gebruiken en wel ke niet. Met goed ontsmette in strumenten is de kans klein dat micro-organismen en virussen van de ene patiënt overgaan naar de andere. H. Reus. deskundige op het ge bied van desinfectiemiddelen, denkt dat veel artsen hun voor raden aan het opmaken zijn. „Niet helemaal onbegrijpelijk, maar het mag niet", aldus Reus. Het is onbekend hoe vaak het voorkomt dat mensen via de haakjes of boor van de tandarts een virus oplopen. Maar volgen Reus staat het vast dat het ge beurt. De betrokken tandartsen heb ben allemaal een waarschuwing van de inspectie gekregen. Boe tes of straffen zijn nog niet uitge deeld. De inspectie zal over enige tijd controleren of de waar schuwing effect heeft gehad. Zo niet, dan zal harder worden op getreden. De inspectie is verder van plan leveranciers en depot houders van desinfectiemidde len te bezoeken om hen van de regels op de hoogte te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3