Een verslaving die niet over gaat W f MvÉÉl PZC Rol overheid bij regio-tv essentieel voor solide basis Polo Ralph Lauren van westen zeeland 15 1» Directeur Eurolink naar concurrent Zilveren lepels terug naar Boxmeer ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt NIEUWVLIET - Je kunt er honderd mee worden, maar ongeneeslijk is het wel: haaietandenkoorts. De incu batietijd, de tijd tussen de besmet ting en het optreden van de eerste symptomen, bedraagt maar één, hooguit twee uurtjes. De combinatie van symptomen sluit iedere andere aandoening uit. Lijders aan haaie tandenkoorts zijn te herkennen aan een langzame gang met het hoofd naar beneden en dwangmatig hur ken. Als ze hun ogen dichtdoen, zien ze het driehoekige silhouet van een haaietand en s nacht dromen ze dat ze een knoert van een tand vinden of er ger, verliezen. Alle symptomen wor den in gang gezet door het geluid van de branding en het gevoel van kner pend schelpenzand onder de voeten. Corné Riemslag, iedere middag te vin den in het bezoekerscentrum Het Zwin in Cadzand, lijdt zelf al jaren aan de haaietandenkoorts. Hij heeft een indrukwekkende verzameling tanden bijeengezocht in de loop der jaren en mag worden beschouwd als dè autori teit op haaietandengebied in Zeeland. „De zwarte tanden, die je kunt vinden op het strand tussen Knokke en Cad zand en bij de Verdronken Zwarte Pol der in Nieuwvliet, zijn fossielen, die pakweg 40 miljoen jaar geleden de ka ken van enorme haaien hebben verla ten. Zulke haaien bestaan allang niet meer. Ze waren ongeveer even groot als de walvishaaien die nu nog rond zwemmen, zo'n 20 meter, maar ze had den een heel andere leefstijl. Walvis- haaien zijn vriendelijke planteneters, maar deze types hadden hun indruk wekkende rij tanden hard nodig om alles op te vreten wat ze in zee tegen kwamen. In de tijd moetje ze plaatsen in het Tertiair, meer nauwkeurig in het Mioceen, grofweg tussen de dino saurussen en de mammoeten." Wit Riemslag wijst erop dat de voorwe reldlijke haaien even blikkerend witte tanden hadden als hun huidige soort genoten. „Die grijze tot zwarte kleur hebben de tanden gekregen tijdens het proces van mineraliseren, diep in de grondlagen waarin ze zo lang ver borgen hebben gelegen. Ze zijn als het ware versteend en er is veel koolstof in de plaats gekomen van het botweef- sel, vandaar die donkere kleur." Dat fossiele tanden maar op heel wei nig plaatsen gevonden kunnen wor den, komt doordat de bodemlagen waarin ze voorkomen, op de meeste plaatsen heel diep zitten. Alleen tus sen Knokke en Cadzand liggen ze zo ver aan de oppervlakte dat de stro- •V" - .Li.. Tussen Knokke en Cadzand kun je er op het strand, langs de waterlijn, op stuiten: haaietanden. - jfi f- foto Charles Strijd ming van het Zwin kans ziet de fossie len er mondjesmaat uit te spoelen. Daar vind je dus haaietanden op het strand èn bij de Verdronken Zwarte Polder. Want daar is zo'n jaar of acht geleden het strand opgespoten met zand waarin fossiele haaietanden zit ten. „Die zijn echter lang zo gaaf niet als de tanden die je in de Zwinmon ding vindt", zegt Riemslag. „De laag die een aantal jaren geleden voor zandsuppletie werd aangesproken, is veel later ontstaan, maar ook toen al zijn er uitgespoelde haaietanden in het zand terechtgekomen. Die tanden hebben toen al klappen gehad en daarna nogeens in de zandzuiger. Veel grote tanden in de Verdronken Zwar te Polder zijn dus beschadigd. Maar een feit is datje er veel meer van kunt vinden." Een vindplaats waar de tan den ook rechtstreeks uit de miocene laag komen, is de Kaloot bij Borssele, waar de diepe vaargeul ook gave tan den uitspoelt. Omdat de oever zo steil is en het sediment veel slib bevat, ko men bij Borssele maar weinig tanden op het strand terecht. „Het is een soort verslaving", vindt de bebaarde Brabander, die bij Nieuw vliet zoekt. „Ik doe het al 30 jaar, vroe ger bij Cadzand en de laatste jaren hier. Zonder overdrijven, ik kan er de hele vakantie mee bezig zijn. Ik moet er wel bijzeggen datje hele familie het leuk moet vinden, anders krijg je pro blemen. Bij ons is gelukkig iedereen verslaafd, dat gaat van vader op zoon. Vanmiddag heb ik er zeventien gevon den. Kleintjes, maar allemaal punt gaaf." De familie Graauwmans - ze wonen allemaal in, of in de buurt van Eindho ven - zoekt op een zonnige middag met twaalf man. „We komen hier voor het vierde jaar met vakantie, altijd in het voor- en najaar, en we zoeken het grootste deel van de tijd haaietanden. Wat wel opvalt is dat ze kleiner wor den. Andere jaren hadden we er enor me knapen tussen, nu vinden we voor al kleintjes." Ook bevangen door de haaietanden koorts is de familie Habig uit Dort mund, een ouder echtpaar met twee dikke teckeltjes. Hij zoekt op de tradi tionele manier: lopend met gebogen hoofd, zij hanteert de zandbakme thode. Zittend op haar knieën schar relt ze met de handen door het fijne schelpengruis en vist er de ene na de andere haaietand uit. „Weet je wat zo leuk is? Er is genoeg voor iedereen", roept mevrouw Habig. „Kijk eens, wat een mooie, er zitten twee kleine zij tandjes aan!" Groter De verzameling van Corné Riemslag, voor een deel tentoongesteld in het Zwinmuseum, telt schitterende, gave exemplaren. „Ik heb er een enkele bij van wel tien centimeter. Dat is nog niks, want er zijn mensen bij me ge weest die er gevonden hadden van vijftien centimeter. Je blijft op zoek naar nog grotere en nog mooiere. Dat is een verslaving die volgens mij nooit meer over gaat." Bij Riemslag in het Zwinmuseum ko men nieuwe verslaafden vanzelf na verloop van tijd om alles te weten te komen over haaietanden. Ze worden niet teleurgesteld, want in het bezoe kerscentrum is een speciaal infopa neel ingericht. Daarin zijn méér fossie len, ook uit andere tijden, te bewonde ren. „De zee legt heel veel bloot. Ik zoek naar botten, mammoetkiezen, eigenlijk alles wat door de tijd gecon serveerd is. Haaietanden zijn makke lijk te herkennen en dat maakt ze tot een ware toeristische attractie. In dat opzicht worden ze eigenlijk behoorlijk onderschat. Ze zouden ieder jaar er gens zo'n laag zand moeten opspui ten. Moet je eens kijken hoe de sei zoensverlenging op gang komt. Want de haaietandenkoorts heerst het ergst in de voorjaars- en de herfstvakantie." van onze verslaggever VLISSINGEN - Directeur B. Moses van de veerdienst Euro link (Vlissingen-Sheerness) wordt eind november president directeur van de veermaat- schappij Sally Line UK Hol dings. Volgens Eurolink-woord- voerder N. Stevens vertrekt Mo ses om puur persoonlijke rede nen naar de concurrent. „Dit heeft geen gevolgen voor Euro link. Hij laat een bedrijf achter Adat in een heel goede conditie Verkeert." Moses stond aan de wieg van Eu rolink, dat sinds medio april een 'racht-passagiersdienst onder houdt tussen Vlissingen en Sheerness. Voordien vervoerde het bedrijf alleen vracht onder de naam Ferrylink. Eurolink is een dochteronderne ming van het grote Britse haven en transportconcern Mersey Docks and Harbour Company in Liverpool, dat ook de haven van Sheerness in bezit heeft. „Wij hebben de volle steun van Mer sey Docks", laat Stevens voor al le zekerheid weten. De transfer van Moses heeft Ste vens overigens niet zo verrast. Hij geeft daarvoor één verkla ring: „We zitten in de ferry-busi- ness." Moses' loopbaan getuigt overigens van weinig honkvast heid. Hij werkte al voor Olau Li ne (Vlissingen-Sheerness), Sea- link en Hoverspeed. Moses blijft als president-direc teur van Sally Line UK Holdings bij Vlissingen betrokken. Sally Line onderhoudt vanuit Vlissin gen een vrachtdienst op Dart ford (onder Londen) en is een di recte concurrent van Eurolink. Sally is voorts actief op de lijnen Ramsgate-Oostende en Rams- gate-Duinkerken. Wie Moses opvolgt bij Eurolink, is (nog) niet bekend. Moeder maatschappij Mersey Docks and Harbour Company moet daarover beslissen. IAdvertentie Polo Ralph Lauren presents its Winter 1995 Menswear Collection. LANGE V0RSTSTRAAT9S-102. 4461 JR GOES TEL.. (0113 215755. De soeplepel en het papschuitje (voorgrond) die nu nog deel uitmaken van de Zierikzeese zilver collectie, verhuizen binnenkort naar hun plaats van herkomst: het Brabantse Boxmeer. foto PieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De gemeente Boxmeer zal de zilveren soeplepel en het zilveren papschuitje kopen die zes jaar deel uitmaakten van de Zie rikzeese zilvercóllectie. Zierikzee lijdt geen verlies: de Brabantse gemeente legt vijfdui zend gulden neer voor het zilver en dat was in 1988 ook het aankoopbedrag. Zierikzee ver keerde tot enige maanden geleden in de veron derstelling dat de twee lepels in de monumen- tenstad waren gemaakt. Dat is niet het geval; Boxmeer blijkt de 'geboorteplaats'. Een deskundige van veilinghuis Sotheby's, waai1 de gemeente de historische objecten kocht, verzekerde destijds dat het zilver uit Zierikzee afkomstig was. Dit werd afgeleid uit de Z met het kroontje. Alleen de handtekening van de meester, CR, viel niet thuis te brengen. De Boxmeerse vorser H. J. van Cuijck, die werkt aan een boek over de zilversmeden van het Brabantse dorp. heeft de waarheid aan het licht gebracht: het zilver is in 1803 in Boxmeer gemaakt. Christianus Rijke is de schepper, dit verklaart de letters CR. De Z blijkt een jaarlet- ter en geen Zierikzeese keur te zijn. Blij Toen de ongelukkige aankoop in Zierikzee aan het licht kwam. werd een 'brief op poten' naar Sotheby's gestuurd. Niet om'schade te clai men, maar om het veilinghuis te behoeden voor soortgelijke fouten. Tevens maakte het college van Zierikzee bekend beide lepels te willen verkopen aan Boxmeer. De Brabantse gemeente is deze week op dit voorstel inge gaan. „We zijn er blij mee", verklaart gemeen tesecretaris W. Scheepens. „We waren toch al van plan iets meer te doen aan ons museaal be zit." Volgens Scheepens ontbreekt echter nog een geschikte expositieruimte in Boxmeer. K.0E.NLJJAR.M COR DE JONGE lv££7je 7&L/M5VJ TU5E5CH/L TütSStN E£N &?6PASt EAJ&S 6v MtPOeieU&6S &&CA K&jé- J€ een STUK 7DUU/ £V Hi&s 6€N i/'jL fJÊUAUAf/A xuéfrcr teNHAPjea&j f j fsifé ze KBNN&N Ml) Htee jL UtCc BOMMCN en gmauascmtt //V ruttJTf Werkstraf voor uitkeringsfraude MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft een 28- jarige inwoner van Sint Philipsland veroordeeld tot veertig uur dienstverlening en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf voor uitkeringsfraude. De man had van 21 juni 1993 tot 15 november 1994 betaald werk terwijl hij een ww-uitkering ge noot. Hij gaf zijn inkomsten aanvankelijk helemaal niet op bij het GAK. later gedeeltelijk. Daardoor werd hem twaalfduizend gulden bruto te veel uitbe taald. die de bedrijfsvereniging van hem terugvordert. Dat houdt in dat hij maandelijks 300 gulden moet terugbetalen van zijn inkomen van 1400 gulden. „Ik zat financieel heel moeilijk", zei de man over de periode dat hij van zijn ww moest rondko men. De officier van justitie had vier weken gevangenisstraf geëist. Meer ruimte voor kleine campings DEN HAAG - Er komt meer ruimte voor kleine campings. Dat is een uitvloeisel van de nieuwe Wet op de Openluchtrecreatie. Het het ministerie van landbouw, dat ook over de openluchtre creatie gaat. heeft gfisteren bekend gemaakt dat die wet woensdag (1 november) van kracht wordt. Tot nu toe mogen alleen boeren als bijverdienste een kleine camping hebben, tot maximaal tien plaatsen en in het zomer- hoogseizoen maximaal vijftien. De nieuwe wet geeft gemeen ten de mogelijkheid om het kleinschalig kamperen ook bij niet- boeren toe te staan. Overigens is het aan de afzonderlijke ge meentebesturen zelf of buitenlui ook daadwerkelijk zo'n kam peerterrein tje mogen beginnen. Gesloten drugspanden toch 'bezet' TERNEUZEN - De politie van Terneuzen heeft donderdag avond vijf mensen aangehouden die in het bezit waren van drugs en zich de toegang hadden verschaft tot een drugspand dat op last van de gemeente gesloten was. Een 20-jarige Axelaar werd aangetroffen in het Pastersbos. Een hem eerder opgelegd 'binnenstad ver bod' werd voor vier weken verlengd en hij moest bovendien een boete van 200 gulden be talen. Een 24-jarige man uit Bredene (B) en een 27-jarige vrouw uit De Haan werden aangehouden in de Eerste Verbindings straat. Het duo, in bezit van een kleine hoeveelheid heroine, kreeg een binnenstadverbod voor vier weken. Dat lot trof ook een 25-jarige Hagenaar die werd aangetroffen in een op last van de burgemeester gesloten pandje in de Tweede Verbindings straat. De man moest ook 200 gulden boete betalen. Ook tegen een 37-jarige Terneuzense die zich in het huisje ophield werd proces-verbaal opgemaakt. Politie betrapt 31 hardrijders KUIT AART - De politie in Zeeuws-Vlaanderen hield vrijdag ochtend een controle-actie op de Hulsterweg in Kuitaart. In totaal passeerden 410 voertuigen de snelheidsmeter, 31 be stuurders reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 kilometer per uur. Ter plaatse is 50 kilometer per uur toege staan. Dieven nemen klok uit 1880 mee MIDDELBURG - Uit een winkel aan de Lange Delft in Middel burg is donderdagavond een antieke Amerikaanse schoolklok gestolen. De klok dateert van 1880 en heeft een waarde van 850 gulden. van onze verslaggever GENT - De overheid mag haar verantwoordelijkheid voor de regionale televisiezenders niet ontlopen. Doet ze dat wel, dan worden de regio-zenders in de armen gedreven van de com mercie en die financierings- vorm biedt nauwelijks garan ties voor een gezonde toekomst. Krijgt de commercie het voor het zeggen, dan is de kans dat re- gio-tv haar doel - informatie verstrekking in de ruimste zin van het woord - voorbijschiet, levensgroot aanwezig. Alleen een combinatie van overheids financiering en financiële in breng vanuit commerciële hoek (adverteerders) biedt een solide basis. Overigens is de toekomst van re gio-tv in Nederland vooralsnog een schimmige. Op dit moment zenden regionale omroepen tv- programma's uit in Friesland, Groningen. Drente en Overijs sel. De kosten worden gedekt door een financiële bijdrage van de kabelexploitanten en de op brengst van commercials. De overige provincies doen het nog zonder regio-tv, al is de introduc tie van een aantal nieuwe zen ders nog slechts een kwestie van tijd. Vanaf volgend jaar wil de NOS negen regionale omroepen een uur zendtijd geven op Neder land 1 of 2. Zeeland, Flevoland en Utrecht werden door de NOS - tot grote woede van Omroep Zeeland èn het provinciaal bestuur - niet in de planning opgenomen. NOS- voorzitter André van der Louw heeft de omroep en de provincie inmiddels laten weten dat Zee land misschien nog mee kan doen als het provinciebestuur bereid is het volle pond (een tien tje extra bovenop de omroepbij drage) mee te betalen. Onoverzichtelijk De NOS is bereid in '96 en '97 een bedrag van 35 miljoen gulden uit te trekken voor de dagelijkse uitzendingen van de regionale zenders. Vanaf '98 moeten an dere bronnen worden aange boord. Volgens directeur Ben Groenendijk van de Stichting Regionale Omroep, Overleg en Samenwerking (ROOS) is de he le situatie op dit moment nog erg onoverzichtelijk. „Het is on doenlijk de huidige situatie te schetsen, Op het moment dat ik deze woorden uitspreek, zijn de schaakstukken mogelijk alweer verzet", zei hij vrijdag tijdens een symposium, gewijd aan re gionale televisie in Nederland en Vlaanderen, in Gent. Hoe de regio-tv straks precies wordt gefinancierd, staat nog niet vast. Wel is duidelijk dat voor de commercie een belang rijke rol is weggelegd. De kabel exploitanten en dagbladuitge vers zien volop mogelijkheden. Walter Etty, lid van het Commis sariaat voor de Media: „De ka belexploitanten zien in de regio nale programmering een prima middel om de kijkers aan zich te binden. Dus financieren ze mee." Ook de uitgeverswereld zoekt naar samenwerking met de omroepen in de regio. In 1998, wanneer de financiële injectie van de NOS wegvalt, ontstaat een compleet nieuwe situatie. Wil de overheid dan nog enige zeggenschap over de om roepen hebben, dan zal er geld op tafel moeten komen, 'Den Haag' verwacht binnenkort een beleidsplan van de NOS en ROOS, waarin ook de rol van de provincies wordt belicht. Vlaanderen telt momenteel tien regionale tv-zenders, die voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van inkomsten uit reclame. Een aantal zenders gaat het voor de wind, maar anderen houden ternauwernood het hoofd boven water. Drie zenders drijven voor namelijk op overheidsgeld. Combinatie Tijdens het symposium werd duidelijk dat ook in Vlaanderen wordt gedacht aan een combina tie van overheidssteun en re clame-opbrengsten. Professor Herman van Pelt waarschuwde de Nederlandse regio-tv voor een al te enge programmering. „De regionale tv in Vlaanderen is een landschap vol valkuilen en obstakels, erg kwetsbaar en gemakkelijk overhoop te ste ken." Volgens Van Pelt gaan veel regiozenders in de fout door iedere avond opnieuw te vol staan met het uitzenden van een journaal ('soms met enige fran je'), dat vervolgens eindeloos wordt herhaald. „Er is grote nood aan verscheidenheid en schakering. Regio-tv zal - wil ze overleven - moeten kiezen voor een brede opzet. Boetes voor slechte verlichting MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft donderdag avond in Middelburg 56 bekeu ringen uitgedeeld aan fietsers en bromfietsers die geen goede ver lichting hadden. Dat gebeurde in het kader van de actie 'Fiets als een vorst, fiets verlicht'. De politie had zeven mensen inge zet om gedurende tweeënhalf uur te controleren op de Schroe- weg, de Poelendaelesingel en de Langevieleweg, De actie van de politie duurt tot 15 december. GOES Terre des Hommes - Terre des Hommes Goes houdt zater dag 4 november ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan een open dag in het INFOM aan de A. Joachimikade. Ook is er die dag een rommelmarkt. Om 9.30 uur opent de Goese wethouder D. W van de Merwe de open dag, die duurt tot 16.00 uur. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor het jubileumpro ject: verbetering van de levens omstandigheden in de sloppen wijken van Colombo, Sri Lanka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 15