Historie uit de schoenendoos De vijand leren liefhebben PZC zeeland vrijdag 27 oktober 1995 11 Stichting behoud onderwaterschatten op sterven na dood van Fraassen FEESTELIJKE OPENING VAN 'VAN FRAASSEN REISBUR0' HOLUND Muziek in de stad: 13.00-17.00 uur. Jazzorkest 'Wa d'n h'errie', O Heikanter naar observatiekliniek MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een on derzoek van de persoonlijkheid gelast van de 44-jarige man uit Heikant, die op 8 april zijn vrouw ernstig letsel toebracht door haar met een schaar in de borst te steken. Dat onderzoek moet plaatsvinden in het Pieter Baancentrum (PBC), waar moet worden vastgesteld in hoeverre de man zijn daad kan worden aangerekend. Zijn zaak is daarvoor aangehouden. Twee weken geleden is tegen de man voor poging tot moord achttien maanden gevangenisstraf en tbs geëist. De Heikanter was toen al onderzocht door twee psychiaters en een psycho loog. die niet tot eensluidende conclusies kwamen. Omdat de rechtbank daarmee niet uit de voeten kan. wordt nu de psy chiatrische observatiekliniek van justitie ingeschakeld. Man vrijgesproken van ontucht MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donder dag een 50-jarige man uit Aardenburg vrijgesproken van on tucht met twee vrouwen in de sociale werkplaats Dethon in Terneuzen. Er was twee weken eerder acht maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. De man. die aan het hoofd van de bedrijfskantine stond, zou regelmatig twee vrouwen die daar werkten hebben betast. De rechtbank motiveerde de vrijspraak met het feit dat de aan- geefsters diverse verklaringen hadden ingetrokken. De on tuchtige handelingen zouden steeds plaatsgevonden hebben in de kantine, maar, zo constateerden de rechters, niemand van de kantmebezoekers had er iets van gezien. De man zelf heeft van het begin af ontkend zich schuldig te hebben ge maakt aan handtastelijkheden. Werkstraf 22-jarige Goesenaar MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 22-ja- rige Goesenaar voor een reeks misdrijven veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. In de proeftijd van twee jaar moet hij contact houden met het ZCAD om wat aan zijn alcoholprobleem te doen. Er was achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen hem geëist. Het zwaarst tilde de rechtbank aan een brandstichting in de basisschool De Tweemaster, die ook gevaar voor woningen in de omgeving opleverde. Verder pleegde de man een inbraak en nam hij met een groep vrienden deel aan het beschadigen van auto's in de oudejaarsnacht. Het vonnis viel goed voor hem uit omdat hij nu werk heeft en de reclassering een gunstig rapport uitbracht. Nieuwe naam: landschapsbeheer GOES - De Stichting Landschapsverzorging Zeeland heet voortaan Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De taken van de stichting blijven dezelfde: „Het aanleggen en onderhouden van kleine landschapselementen in agrarisch cultuurland schap", zegt SLZ-coördinator Foort Minnaard. Die landschap selementen zijn overwegend in handen van particulieren. „Met het woord landschapsbeheer kun je de indruk wekken datje zaken bezit, terwijl de oude naam onze activiteiten goed weergaf', erkent Minnaard. „Maar we zijn er helaas niet in ge slaagd om tien andere provincies onze naam over te laten ne men. Nu voeren alle provinciale organisaties de naam Stich ting Landschapsbeheer, gevolgd door de provincienaam. Het is beter zo, vroeger had je door die verschillende namen geen idee wie waar mee bezig was. Terwijl het om dezelfde vrijwilli gersorganisaties gaat." Zilveren Bezem recreatieteam De Paardekreek van onze verslaggeefster KORTGENE - De actie Zeeland Schoon wordt maandag 30 okto ber afgesloten met de uitreiking van de Zilveren Bezem aan het [recreatieteam van camping De Paardekreek in Kortgene. Dit team heeft zich volgens de jury van de Stichting Nederland Schoon op de meest originele manier ingezet voor het bestrij den van zwerfafval in de Zeeuwse recreatiegebieden. Matthijs Akkenaar en Ymkje Albada (overigens geen Zeeu wen) nemen hun prijs, een Zil veren Bezem en een cheque ter waarde van 250 gulden, maan dag in het dorpshuis van Wis- ienkerke in ontvangst. 'tfgelopen zomer werd onder het motto 'Nederland aan kant. dat heb je zelf in de hand' campagne pf gevoerd voor het bestrijden van zwerfafval in recreatiegebieden. In Zeeland deden zestig cam- 'ebjpings mee. Zij maakten gebruik van het door de stichting ver- illijspreide materiaal en zetten ase| schoonmaakacties rond bos of s strand op touw. Om recreatie werkers en -ondernemers te sti- vi muieren tot extra activiteiten werd een wedstrijdelement inge- 101 bouwd. Het aantal inzendingen daarvan lag in Zeeland bedui dend lager dan het aantal deel- nemers, vertelt directrice Elly de Jongh van de Stichting Neder land Schoon. „Dat is beschei denheid. De meesten vonden het allemaal heel normaal wat zij de den en waren gewoon blij met, het aangereikte materiaal." De inzending van het team van De Paardekreek sprong er vol gens De Jongh uit door enthou- siame en een zeer uitgebreid pro gramma. „Ze hebben een betut- h« telend onderwerp op zo'n leuke na manier aangepakt dat ze de gtc goede snaar hebben weten te ra ken. En daarmee hebben ze de is 1 boodschap naar de recreanten int overgebracht." Het team van De Paardekreek had een weekprogramma opge steld met onder meer theater, knutselbijeenkomsten, een zwe- rafvalzoektocht, spelletjes rond afval en een nachtelijke speur- ltu tocht door het bos. Vooral het et| feeërieke element in de aanpak cud spreekt De Jongh aan. „Zo had- e t den ze een verhaal over Jet Kro- ;on( ket die zwerfafval verspreidt en op de het rechte pad wordt ge holpen door Dokter Schopje." Camping-eigenaar G. J. Brink man van De Paardekreek rea geerde verrast. „Ik ben natuur lijk wel blij met deze prijs, maar we zijn op de campings met veel grotere zaken bezig op het ge bied van milieu. Zo hebben we een milieustraat en is het ge- sl bruik van gft-containers op de camping ingevoerd." van onze verslaggever Willem van Dam COLIJNSPLAAT - Hele series zijn er van; van die boekjes die een beeld schetsen van dorpen en steden in vroeger dagen. Of ze nu over Ammer- zoden, Beverwijk of Cadzand gaan maakt nauwelijks verschil. Al die boekjes lijken op elkaar. Ze bevatten veel foto's die ach-weet-je-nog-wel- gevoelens oproepen. En de tekstjes blinken doorgaans niet uit in origina liteit. Vaak worden ze samengesteld door het plaatselijke schoolhoofd, de lo kale amateur-historicus of de dag bladcorrespondent. Die gaan deuren langs op zoek naar oude prentbrief kaarten en familiekiekjes en produce ren er vervolgens een onderschriftje bij. Liefst met zoveel mogelijk namen van (oud-)dorpsgenoten. Dat bevor dert de herkenbaarheid en dus de ver koop. „Er zijn van die foto's - loop je een half jaar te zoeken naar de bijbehorende namen. Als je die dan eindelijk gevon den hebt, geeft dat een kick, heb je echt een goeie dag." Het oeuvre van Gerard G. de Fouw (38 jaar, Colijnsplaat) omvat inmiddels vijf van die boekjes: twee deeltjes 'Co lijnsplaat in vroeger Tijden', één over Kats, in '94 verscheen 'Kortgene, Kats en Colijnsplaat van 1900 tot nu' en deze week presenteerde hij vol trots zijn 'Wissenkerke in Vroeger Tij den'. Recept Stuk voor stuk volgens hetzelfde re cept gebakken. Ze zitten vol met dorpsgezichten en schoolfoto's. De postbode staat erin, de melkboer, de rijwielhersteller, de dorpsdokter, de stoere knapen van de gymnastiekver eniging, de jongedames van de her vormde meisjesvereniging. En na tuurlijk kiekjes van het traditionele geblinddoekt papvoeren, het sjeesjes- rijden op koninginnedag en van de be vrijdingsfeesten. Gerard de Fouw: „Het is een kwestie van garen, garen en garen. Ik ga ge woon het dorp in en bij de mensen langs. En dan hoop ik maar op veel schoenendozen en sigarenkistjes met oude foto's. Ik ben op Colijnsplaat ge boren en getogen, de meesten kennen me hier dus wel. Op een 'vreemd' dorp is het heel wat moeilijker om die schoenendozen open te krijgen. Bij de één komen de foto's al na tien minu ten op tafel en ga je met een volle en velop naar huis. Bij de ander zit je twee uur te praten om die kast open te krijgen en vertrekje nog met lege han den." Maanden werk gaan er in zitten. Veel geld levert al die arbeid niet op. „Je wordt er niet rijk van. Je krijgt er niet Vlissingse schoenenverkoper schuwt confrontatie met dieven niet iAdvertentie Kaaistraat 55a Steenbergen op zaterdag 28 oktober 1995. Ballonwedstrijd voor kinderen van 13.00-16.00 uur bij hotel-restaurant 'Aarden'. Versnaperingen! mi |i i jvi/%^1 mm Majorettenpeloton 'The Strienestars' Eff PIAII IV/lVIL Originele opening van het kantoor omstreeks 15.00 uur! Reisburo I0® kantoor) len graag. „In veel boekjes kom je naar mijn idee teveel dominees, teveel dokters, teveel notarissen, etcetera tegen. Maar in een dorp wonen ook ge wone mensen. Als die toevallig door de straat lopen of bij de was staan, mo gen ze er van mij ook in. Daar moet dan wel een verhaaltje bij passen. En je moet hun namen kunnen achterha len. Want zó werkje, met zoveel moge lijk namen. Dat is de kick. Voor mezelf en voor de mensen die het lezen." Maar wie kent nog de namen van - om maar 's wat te noemen - al die leerlin gen die in 1935 braafjes voor het schoolgebouw in de lens van de ca mera kijken? Het valt, zegt De Fouw (vanwege een handicap via het ADZ werkzaam bij de dienst gemeentewer ken op Noord-Beveland) niet altijd mee de juiste namen bij de juiste ge zichten te vinden. „Als ik een school foto uit Colijnsplaat krijg, weet ik meestal wel wie wie is. Maai- soms is foto Willem Mieras het heel moeilijk en moetje afgaan op mondelinge overlevering. Daardoor sluipt er wel eens een foutje in en krijg je achteraf via-via te horen: dat is Je- wannes helemaal niet." Toeval Er zijn van die foto's waarbij De Fouw 'stukloopt op één naam'. Daar zet hij dan 'onbekend' bij. Maar veel bevredi ging schenkt dat niet. Dus zoekt hij liever nog wat langer door. Een enkele keer wil het toeval hem daarbij een helpende hand reiken. Zoals met de foto van een stel in een sjeesje, beiden met een mombakkes voor het gelaat. „Die waren dus volstrekt onherken baar. Ik heb zeker een halfjaar met die foto rondgelopen, niemand wist me te vertellen wie die twee waren. Zit ik met iemand te praten, valt die foto uit mijn klapper. Die man raapt 'm op en zegt: verrek, daar heb je tante Marie en ome Jan, Kijk. dat geeft een kick. dan heb je echt een goeie dag." van onze verslaggever VLISSINGEN - Winkeliers die Ronald Boomsma een sprintje zien trekken door de Vlissingse binnenstad weten dat het weer zover is. Een winkeldief is betrapt op gap pen bij de Schoenenreus en bedrijfsleider Boomsma laat dat niet op zich zitten. Dank zij zijn bewonderenswaardig" loopvermogen en indrukwek kend postuur lukt het hem vrijwel altijd om zijn han delswaar te heroveren. Dat hij daarbij regelmatig flinke klappen moet incasseren en zich genoodzaakt ziet om, uit zelfverdediging, enkele 'maaien' uit te delen neemt hij op de koop toe. Voor Boomsma is de zhak ech ter niet afgedaan als de politie de dader in de boeien heeft ge slagen. Zo toog hij deze week naar de Middelburgse recht bank om 'een goed gesprek' te hebben met de 21-jarige VI is- singer die hem in februari bij een worsteling volledig 'in de puinpoeier' sloeg. De schoe- nendief bood zijn excuses aan en de bedrijfsleider accepteer de die dankbaar. Voor de poli tierechter was de verzoening reden om de forse eis van vier maanden gevangenisstraf te rug te brengen tot honderd uur dienstverlening. Conditie Boomsma is, na jaren in de schoenenbranche, vertrouwd geraakt met gewelddadige confrontaties. „Ik heb inmid dels zó'n stapel aangiften van zware geweldpleging", zegt hij en houdt duim en wijsvinger een centimeter of tien uit el kaar. „Ik acht het nü eenmaal nodig de produkten die ik ver koop niet te laten jatten. Dus als bij mij de alarmsignalering afgaat en ik zie iemand weg rennen, dan zorg ik ervoor dat het spul altijd bij mij terug komt. het liefst mèt de dader. Dat vraagt inderdaad nogal wat van je conditie, maar op korte sprinten door de binnen stad klop ik de politie wel." „Ik vind - en daarmee kom ik op mijn geloofsovertuiging - de dader net zo belangrijk als die schoenen. Voor mij zijn het mensen die de normen hebben laten vervagen en ik zie het als mijn taak om hen erop te at tenderen dat wat ze gedaan hebben niet correct is Toege sneden op die rechtzitting van deze week: ik kan er als mens wel op reageren dat ik in de Schoenenverkoper Ronald Boomsma ziet zichzelf ook als vredesstichter. foto Ruben Oreel puinpoeier heb gelegen, maar God vergeeft iedereen naar zijn daden. Ik heb een goed ge sprek gehad met die knul en hij vraagt mij vergeving. Wie ben ik dan om te zeggen: nu ga je voor de bijl, ik zal je een hak zetten? Dan had hij vier maan den moeten zitten Vredesstichter „Elk keer dat- mij geweld wordt aangedaan, wordt er op mij een beroep gedaan: geef ik hem een maal terug of reageer ik met vergeving. Eerlijk is eerlijk, ik heb ook liggen vech ten met die gozer, omdat ik nu eenmaal verantwoording voor een gezin heb. Maar na zo'n knokpartij wil ik toch probe ren in gesprek te komen. Ik heb in het verleden geleerd mezelf weg te cijferen, Je moet juist de vijand, degene die je het meest haat. leren liefheb ben. Ik wil niet alleen bekend staan als een goede schoenen verkoper, maar ook als een vredesstichter. Vrede is wat deze stad echt nodig heeft." „In mei had ik binnen ander halve week drie keer diefstal met geweld. Opnieuw was ik in elkaar getremd en dat kostte zoveel van mezelf, dat ik het li chamelijk en geestelijk niet meer aan kon, Ik had zwaar ge kneusde ribben en een hersen schudding. Ik dacht: ik gooi de hele boel in de hoek en ga de ziektewet in. 's Avonds bad ik met een aantal vrienden tot God en zei: als U voor mij een Vader wilt zijn, hoe kan mij dit overkomen? Toen is er iets bij zonders gebeurd. Ik voelde een enorme kracht, alsof God mij wilde oprichten en na een kwartier was ik genezen. De volgende dag stond ik weer in de winkel." Medelijden „Ik heb geleerd dat. hoe groot de tegenslag ook is - in elkaar geslagen voor een paar lullige schoenen - het hun probleem is, niet het mijne. Ik heb mede lijden met de mensen die het echt nodig hebben. Omdat ik vergevingsgezind ben. is het ook makkelijker om met el kaar te praten. Als iemand echt niet in staat is om een paar schoenen te kopen en daarvoor een delict moet ple gen. is er best iets te regelen. Bij mij thuis in de gang staan nog genoeg goeie schoenen." „Sinds mei sta ik weer met ple zier te werken. Het is puur ge nade dat het zo met mij is afge lopen. Ik ben geen beter mens dan andere mensen, maar ik heb alleen gezegd: ik wil met. U leven. Ook de treiterpartijen - mensen die mij maand in maand uit kwamen vervloe ken - waren in één keer over. Dat beschouw ik. als het ware, als een extra cadeautje van God. Sommige mensen den ken dat ik nu de illusie heb dat mij niets meer overkomt. Dat is niet zo. maar ik weet wel dat als het gebeurt dat Hij mij er doorheen zal helpen Dat dat op die manier kan vind ik wel ontzettend tof." Gerard de Fouw: „...het is leuk een boek te hebben met je eigen naam op de kaft..." Advertentie Zeeland - verder weg lijkt dan ooit. Er wordt meer en meer op oude scheepswrakken gedoken. „Ik vraag mij af wie nog toezicht houdt op naleving van de Monu mentenwet." De afdeling onderwater-archeo- logie van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) had zijn stichting ook wel meer ter wille kunnen zijn. vindt Roos. „Ze hebben ons vergeten. De contacten zijn mi nimaal, terwijl onze stichting toch een ideële is." Nieuwe club Inmiddels is een andere stich ting opgestaan, genaamd de Discovery Wreckdiving Founda tion. Leden van die club hebben onlanes voor de kust van Vrou wenpolder naar een houten drie master gedoken. Ze zouden op steun kunnen rekenen van dé onderwater-archeoloog Th. Maarleveld. Roos laat doorschemeren niet zoveel met Discovery op te heb ben. „Dat scheepswrak was al lang bekend. Het gaat om de Roompot, die in 1853 uit China op weg was naar Zierikzee en in de Roompot is gezonken." Wat zijn stichting nu gaat doen Roos houdt een openinkje. „We moeten nog vergaderen." Tege lijkertijd kijkt hij vooruit. De stichting heeft indertijd het vaartuig Dreg IV van de Konink lijke Marine gekregen „We heb ben al nagegaan of we nog ver plichtingen hebben tegenover de marine. Die hebben we niet. Bij verkoop zullen wij geld be steden aan een doel. een doel dat aansluit bij dat van ons." meer dan een kleine onkostenvergoe ding voor. Als je te veel heen en weer rijdt of te veel telefoonkosten maakt, is die vergoeding al op. De meeste au teurs doen het net als ik uit idealisme, voor hun eigen dorp. Want hoe oubol lig het misschien ook klinkt, dankzij die boekjes blijft toch een stukje his torie van een dorp bewaard. En het is natuurlijk ook een beetje uit ijdelheid, hè? Het is leuk om een boek te hebben met je eigen naam op de kaft." Onderscheiden De boekwinkels liggen vol met dit soort werkjes. Vrijwel alle uitgeverij en die zich op de nostalgie-markt stor ten, hanteren dezelfde formule: veel foto's, weinig tekst. De Fouw: „Het is heel moeilijk om je van de anderen te onderscheiden. In al die boekjes ko men een postbode en een melkboer voor. In al die boekjes staan anecdo tes. Maar je probeert toch je eigen ideeën er in kwijt te raken. Ik rang schik de foto's zo, dat ik de lezers als het ware een wandeling door hun dorp van vroeger laat maken. Heb ik een fo to van de muziektent, dan plak ik daar de harmonie tegenaan. En kom je even verderop het Groene Kruis-ge- bouw tegen, dan zet ik daar de wijk verpleegster naast. Ik probeer er een lopend dorpsverhaal van te maken." En: geen overdosis aan dorpsnotabe- De Dreg IV, het vaartuig van de stichting tot behoud van onderwa terschatten in Zeeland, komt mogelijk in de verkoop. foto Lex de Meester Europarlement drempel invaliden STRAATSBURG - Er wordt be keken of het gebouw van het Eu ropees Parlement in Straats burg beter toegankelijk kan worden gemaakt voor minder- validen. CDA-Europarlementariër W. van Velzen kaartte deze kwestie donderdag in het parlement aan naar aanleiding van een bezoek van de Zeeuwse CDA-kamer- kring eerder deze week. Gediscrimineerd Een van de bezoekers, A. Ka- land, kon slechts met veel moeite op de publieke tribune komen. Kaland zit in een rol stoel. Het EP-gebouw zelf is moeilijk toegankelijk voor inva liden. Eenmaal binnen bleek ook nog eens de lift die voor rol stoelers is bedoeld, kapot. Ka- land voelde zich gediscrimi neerd en protesteerde bij gast heer Van Velzen over de slechte voorzieningen voor gehandicap ten. van onze verslaggever VLISSINGEN - De stichting tot behoud van onderwaterschat ten in Zeeland is op sterven na dood. Het bestuur overweegt de stichting op te heffen en het ei gen vaartuig, de Dreg IV, te ver kopen. Voorzitter D. Roos van de stichting houdt nog een slag om de arm, wat betreft de ophef fing. „Het is nog niet zover. Bin nenkort komt het bestuur weer bij elkaar. Misschien vinden we wel een grote sponsor." De toelichting die Roos geeft op de stand van zaken bij de stich ting. laat echter weinig ruimte voor twijfel. Het onderhoud van het vaartuig Dreg IV is niet meer op te brengen. De stichting heeft nog nauwelijks donateurs over. „En", tekent de voorzitter aan, „we moeten ons schip en ook on ze duikers eigenlijk beter verze keren." Hij laat nog onvermeld dat de stichting, heeft afgezien van de jaarlijkse subsidie van de provincie a 5.000 gulden. „We redden het daar niet mee", deelt Roos alleen mee. Het gebrek aan financiële mid delen is lastig voor de stichting, maar wat Roos vooral dwarszit is het gebrek aan morele steun. Hij richtte zeven jaar geleden uit puur idealisme de stichting op. Hij stond op tegen de goud koorts die volgde op de grote muntenvondst bij de gezonken Oostindiëvaarder 't Vliegent Hert. Toezicht Roos constateert anno 1995 dat de doelstelling van zijn stichting - behoud van èn goed onderzoek naar onderwaterschatten in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11