Woede over gouden handdruk |g ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boeren staren zich blind op mestbeleid van de toekomst kleintjes Energiefusie Zuiden voorlopig van de baan V VD-plan opsluiten asielzoekers stuit op verzet bij PvdA/D66 Klimles gevangenen Breda Zorg over verlies aan banen Schelde 13 Hogere accijns op brandstof ondanks tegengas van CDA 4 WEKEN VOOR 14,25 Tweede Kamer vindt beloning Van Randwijck overbodig 238e jaargang no. 254 )onderdag 26 oktober 1995 ,osse nummers 1,50 ei:.:,- In de namiddag regen In de ochtend nog wat zon, in de na middag buiige regen. Matige, aan zee krachtige zuiden wind. Maximum tem peratuur 16 graden. Opgave advertenties per te 0118-484321 )EN HAAG (GPD) - De Tweede [amer is boos over de gouden landdruk voor de Amsterdam procureur-generaal Van iandwijck die in januari vol- end jaar opstapt. Van Rand- ijck (58) krijgt zijn salaris doorbetaald tot de pensioenge rechtigde leeftijd. Daarnaast krijgt de Amsterdamse 'PG' nog eens een half miljoen gulden. PvdA-fractievoorzitter Wallage protesteerde gisteren tegen de gouden handdruk. „Het ligt niet 'an onze verslaggever PLISSINGEN/MAASTRICHT - )e energiebedrijven in Zuid- iederland moeten zich nader leraden op hun samenwerking. )e vorming van een fusiemaat- ichappij, de holding Energie Zuid-Nederland, waarin alle ac- iviteiten van Delta Nutsbedrij- ren, de Noordbrabantse PNEM in Mega Limburg en hun geza- nelijke dochter het elektrici- leitsproduktiebedrijl' EPZ zou- en worden gebundeld, lijkt at van de baan. Aanleiding: iet idee één landelijk produk- Piebedrijf te vormen. In zo'n landelijk bedrijf zouden Je huidige' Nederlandse elektri- :iteitsproducenten_ (EPZ, TON, UNA en EZH) en de SEP het samenwerkingsverband ran stroombedrijven) moeten >amengaan. De regionale ener- :oo giedistributiebedrijven moeten lid nauw met het nieuwe nationale itnproduktiebedrijf gaan samen werken. Een stuurgroep onder tte eiding van minister Wijers van .itt iconomische Zaken beveelt de mi( oncentratie van produktiebe- d t irijven aan in een nog vertrou- t v velijk voorstel. Het rapport van ie stuurgroep is een aanzet voor n ie Energienota die de minister 3.log dit jaar wil uitbrengen. «DEN HAAG (ANP) - De VVD- tractie in de Tweede Kamer wil opnieuw discussiëren over een trenger 'bewaarregime' voor 3eii uitgeprocedeerde asielzoekers^ Nederland moeten verlaten.' liberalen willen hen onder brengen in een afgesloten een- Wijers wil een eind maken aan problemen die zijn ontstaan na de invoering van de nu zes jaar oude Elektriciteitswet. Toen werd er juist een scheiding tus sen produktie en distributie aangebracht. Die scheiding werkt niet. De afgelopen jaren is overcapaciteit ontstaan door dat de regionale distributiebe drijven op forse schaal warmte/ krachtcentrales hebben ge bouwd. Deltan, PNEM en Mega Lim burg werken al bijna twee jaar samen in de joint venture Ener gie Zuid-Nederland (EZN). Deze organisatie koopt energie in en verkoopt elektriciteit aan groot verbruikers zoals aluminiums melter Pechiney en chemische fabrieken. Volgens Deltan-direc teur P. Stoter is er geen aanlei ding EZN op te heffen nu de bun deling van produktie en distri butie in de drie zuidelijke pro vincies door de landelijke ont wikkelingen doorkruist dreigt te worden. Deltan, PNEM en Mega Limburg werken ook samen op het gebied van afvalverbranding en ze onderzoeken gezamenlijk mogelijkheden op het gebied van telecommunicatie en de aanvoer van Noors aardgas via Zeebrugge. voor de hand dat iemand die wegens disfunctioneren op stapt dit krijgt. Dit roept ern stige vragen op". Ook Groen- Links, CDA en VVD vinden de gouden handdruk twijfelach tig. Het GroenLinks-Tweede:Ka- merlid Sipkes heeft schriftelijk opheldering gevraagd aan mi nister Sorgdrager (justitie). Ze wil onder meer van de minister weten of Van Randwijck „we gens disfunctioneren" opstapt. Ook de PvdA vindt het van groot belang te weten of Rand wijck uit zichzelf is opgestapt of daartoe is gedwongen. Een woordvoerder van de minis ter heeft gisteravond laten we ten dat Sorgdrager, die nu in het buitenland is, nog deze week duidelijkheid zal verschaffen. De Amsterdamse procureur-ge neraal kondigde, zoals gemeld, dinsdagavond laat aan per 1 ja nuari 1996 zijn functie neer te leggen, naar eigen zeggen om een oplossing voor de gerezen problemen bij politie en justitie niet in de weg te staan. Van Randwijck werd vorige week door de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt voor schut gezet toen deze tijdens een verhoor door de parlementaire enquetecommissie-Van Traa duidelijk zei er geen waardering voor te hebben hoe de hoogste baas van het Openbaar Ministe rie in Amsterdam de IRT-kwes- tie heeft aangepakt. Nordholt wilde gisteren niet reageren op het opstappen van Van Rand wijck. De commissieleden Rabbae (GroenLinks), Koekkoek (CDA) en Aiking (groep-Nijpels) ver klaarden gisteren het opstappen rum (gesloten justitiële op- ang). De asielzoekers zouden niet zonder toestemming nogen verlaten. ng 1(js )e WD wil duidelijkheid voor baat de bouw van het asielcen- rum in Ter Apel begint, aldus ;amerlid Rijpstra. Dat centrum s bedoeld voor uitgeprocedeer- Rijpstra vindt dat het di- he; reet onder het ministerie van >titie moet vallen en niet on- r het Centraal Orgaan Op- ang Asielzoekers (COA). en) te twee andere regeringsfrac- ies, PvdA en D66, wijzen het k plan af. Het CDA, de grootste op- 'ositiepartij, steunt „een be- ye laaide mate van vrijheidsbeper- sgking" voor deze groep asielzoe- das^rs. „Wij hebben dat idee al in Lfei •eei juni naai- voren gebracht", aldus CDA-kamerlid Verhagen. Rijpstra wijst erop dat de centra die COA beheert zijn bedoeld om asielzoekers voor te bereiden op opname in de Nederlandse samenleving. Ze worden geken merkt door een open en vrij re gime. Momenteel wonen circa 17.000 uitgeprocedeerde asiel zoekers in die centra en in wo ningen. Zij verblijven daar in af wachting van het moment dat ze Nederland kunnen worden uit gezet. Volgens Rijpstra levert de op vang van deze mensen in de cen tra steeds meer problemen op. Bovendien dreigt het gevaar dat uitgeprocedeerde asielzoekers in de illegaliteit verdwijnen voordat het tot uitzetting komt. Advertentie Glasslijperij MELIESTE glashelder in glas GOES Gevangen in De Koepel-gevangenis Ieren onder deskundig toezicht hoe ze moeilijke hindernis sen kunnen nemen. foto ANP DEN HAAG (ANP) - Het AOV-kamerlid Verkerk vindt het onbestaanbaar dat mannelijke gede tineerden in Breda klimlessen krijgen van gediplomeerde sportinstrueteurs. Minister Sorgdra ger van justitie moet daar onmiddellijk een stokje voor steken. Verkerk zegt dat in schriftelijke kamervragen. Het spreekt volgens de AOV'er vanzelf dat gedetineerden met klimlessen hun voordeel kunnen doen mochten zij op het idee komen de gevangenis voortijdig te verlaten. Tsjetsjenen loden na ongeluk achttien Russen I0SKOU (AFPI - Tijdens een vuurgevecht tussen Russische "ilitairen en Tsjetsjeense op- handelingen zijn woensdag achttien Russen om het leven {ekomen. Zeven militairen bakten gewond. Het is nog on- luidelijk in welk verband de schotenwisseling staat met een verkeersongeluk bij Vedeno in g« bet,zuiden van de opstandige re- ibliek. iir Cliff Richard f Londen <RTR> - De Britse 'opster Cliff Richard is woens- g |ag door Koningin Elizabeth ge- dderd. De 55-jarige, die sinds te ja ren vijftig op de hitlijsten te faden is. kreeg de onderschei- rf ding voor zijn liefdadigheids werk. ;di De zanger geeft een tiende van Üjn inkomen aan goede doelen tu' teals het Kinderfonds van de vn hi zijn eigen Cliff Richard Lief- 'adigheidsfonds. Cliff schreef "teder meer der tien nummer-één- yj bits op zijn naam. Zijn jongste Project is een op Emily Bronte's teman De Woeste Hoogte geba musical. DEN HAAG (GPD) - Boeren moeten eens ophouden zich blind te staren op het mest beleid zoals dat er in het jaar 2010 uit moet zien. „Zolang we vandaag niet weten welk weer het volgende week wordt, heeft het geen zin zo ver in de toekomst te kijken. Het beleid is gebaseerd op de huidige inzichten. Ook die kunnen veranderen", zo hield het WD-Tweede-Kamerlid Piet Blauw giste ren een bomvolle IJsselhal in Arnhem voor. Blauw was een van de zeven kamerleden die gehoor hadden gegeven aan een oproep van de landbouworganisaties over het nieuwe mestbeleid in discussie te gaan. In Arnhem werden ze geconfronteerd met zo'n vierdui zend overwegend rustige, maar wel boze boeren. Zij verzetten zich hevig tegen de in hun ogen onwerkbare verliesnormen voor fosfaat en stikstof, die de basis vormen van het nieuwe mestbeleid. Met vuurwerk, rook bommen en toeters werd het met name de 'paarse' kamerleden regelmatig onmogelijk gemaakt het woord te voeren. Machtspelletjes Volgens Blauw, die met zijn D66-collega Ter Veer het meest onder vuur lag. gaan de boe ren er ten onrechte vanuit dat de mestnota een blauwdruk is. Er valt nog wel degelijk invloed uit te oefenen, zo vertelde hij. Bo vendien lopen er nog onderzoeken van het Centraal Plan Bureau en het Landbouw Economisch Instituut die ook nog van in vloed kunnen zijn. De Tweede Kamer beslist begin december over de plannen van de mi nisters Van Aartsen (landbouw) en De Boer (milieubeheer). Tot die tijd volgen nog drie discussiebijeenkomsten Meer betalen De boeren zelf verweten de kamerleden vooral met politieke machtsspelletjes bezig te zijn, en niet met een verantwoord land bouwbeleid. De plannen zijn vanachter een bureau bedacht, onder verantwoordelijk heid van een minister (Van Aartsen) „die het verschil niet weet tussen wat er van voren bij een varken ingaat en wat er vanachter weer uitkomt", aldus een boer. „Dat deze minis ter geen verstand van mest heeft is duide lijk". zo beaamde ook Van Aartsens partij genoot Blauw. De oppositiepartijen CDA, GroenLinks en SP pleitten gisteren voor een aanpak waar bij goed milieubeleid van boeren wordt be loond. In de huidige plannen gaat het om be- straffing van boeren die te veel mest pro duceren. Bijna de helft van de varkenshouders in Noord-Brabant denkt dat hij zijn bedrijf moet sluiten als de voorgestelde mestmaat- regelen door het kabinet worden aangeno men. Dat blijkt uit een onderzoek van de re gionale Omroep Brabant, het provinciale onderzoekbureau ETIN, de Brabantse Ont- wikkelings Maatschappij en de Technische Universiteit Eindhoven. Uit hetzelfde onderzoek blijkt ook dat de Brabantse bevolking weliswaar veel begrip heeft voor de problemen van de varkensboe- ren. maar dat men tegelijkertijd geen toe komst ziet voor de branche. Daar staat te genover dat een meerderheid van de onder vraagden bereid is meer te betalen voor het stukje varkensvlees als daarmee de mest problematiek kan worden opgelost. Het onderzoek geeft ook aan dat vrijwel alle Brabantse varkenshouders de voorgestelde mestwetgeving afwijzen. Overigens zien de boeren die voornemens niet als de ergste be dreiging. In dat verband worden met name genoemd de internationale concurrentie en de structurele overcapaciteit. van Van Randwijck een goede zaak te vinden. De commissie- Van Traa nam daar later afstand van. De uitspraken komen voor rekening van de individuele ka merleden zelf. Van Traa wil niet de indruk wekken nu al conclu sies te trekken terwijl de verho ren nog bezig zijn, zoals de ka merleden gisteren wel deden. Omdat maar liefst drie van de zeven commissieleden hun boekje te buiten gingen, zal voorzitter Van Traa de loslip pige kamerleden vanavond nog eens duidelijk maken dat dit niet door de beugel kan. Aiking zei gisteren 'op persoon lijke titel' het aftreden verstan dig te vinden. „We hebben in de commissie tegen elkaar gezegd 'er hangt iets in de lucht'. We za gen het al eerder aankomen". Evenals Rabbae sluit ze niet uit dat er meer 'slachtoffers' vallen. Rabbae verklaarde gistermor gen in Zürich (waar een kamer commissie op bezoek is) het op stappen van Van Randwijck een „logische en juiste" fcaak te vin den. Rabbae werd tot de orde ge roepen door vice-voorzitter Thom de Graaf van de commis sie - ook in Zürich - waarop hij zijn woorden later op de dag gro tendeels weer inslikte. Het CDA-kamerlid Koekkoek zei gisteren als lid van de com missie-Van Traa voor de NOS- camera's dat het aftreden „goed voor het Openbaar Ministerie" is. „Dat moet krachtig leiding geven en het opstappen van Van Randwijck kan daarbij helpen", aldus Koekkoek. Volgens minis ter Van Mierlo (buitenlandse za ken) zal de IRT-affaire ook bij de ontmoeting met de Franse presi dent Chirac - vanavond in Parijs- aan de orde komen. „Maar ik heb niet het idee dat het aftre den van Van Randwijck in Parijs een issue is". Scholen moeten overeenkomst sluiten voor bijdrage ouders DEN HAAG (ANP) - Scholen mogen in de toekomst pas een bijdrage van ouders vragen, als die zich daarmee in een schrifte lijke overeenkomst akkoord hebben verklaard. In die over eenkomst moet nadrukkelijk staan dat het om een vrijwillige bijdrage. De toelating van een kind tot een school mag niet af hangen van de vraag of ouders wel betalen. Dat is de strekking van een wets voorstel dat staatssecretaris Ne telenbos heeft voorgelegd aan de onderwijsorganisaties. Ze wil een einde maken aan de ondui delijkheid die bij veel ouders be staat over de bijdrage. Ruim een derde van de ouders met kinderen op de basisschool weet niet dat de gelden die veel scholen vragen vrijwillig is. In het voortgezet onderwijs gaat het zelfs om bijna de helft van ouders. Drie kwart van de scho len doet er niets aan om dat mis verstand op te helderen, zo bleek afgelopen voorjaar uit onder zoek. Staking in België treft Nederlandse treinreizigers UTRECHT (ANP) - Ettelijke duizenden treinreizigers vanuit Nederland worden tussen van avond en morgengavond gedu peerd door een algehele trein staking in België. Dat voorspel de een woordvoerder van de NS woensdag. Volgens hem zal het treinverkeer naar en door Bel gië volledig stil komen te lig gen. Enkele tientallen interna tionale treinen zullen daardoor niet rijden. De staking in België, als protest tegen dreigend banenverlies door reorganisatie, volgt op een dag vol actie in Frankrijk. „Het verschil is dat woensdag nog wel beperkt treinverkeer met Frankrijk mogelijk was," aldus de NS-zegsman. „In Belgie ligt het helemaal stil." De staking bij de zuiderburen begint vanavond om tien uur en duurt 24 uur. De NS adviseren hun klanten simpelweg hun reis een dagje uit te stellen. Voor mensen die naar Frankrijk wil len, is omrijden via Duitsland mogelijk maar dat wordt eigen lijk afgeraden wegens de lange reistijd. Treinen die uitvallen zijn de lij nen Amsterdam-Parijs, Amster dam-Brussel en Roosendaal- Oostende. Verder zal ook de Eu rostar tussen Brussel en Londen niet rijden. De trein Den Bosch- Narbonne rijdt om via Duits land. Werktiemers, vakbonden en overheidsbestuurders maken zich zor gen over de uitkomst van het organisatie-onderzoek bij de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissingen. De vrees leeft dat bij het bedrijf een paar honderd banen op de tocht staan. Ajax neemt gas terug Ajax nam gisteren een snipper- avondje op. Na twee vroege tref fers in de corjipetitiewedstrijd te gen Volendam, vond Ajax het met het oog op de overvolle agenda wel mooi. De ploeg van Van Gaal zag in het gezapige potje voetbal daarna nog kans twee keer te scoren èn twee strafschoppen te Q4 missen: 4-0. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, en 19; Sport: 21 en 23. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is woensdag akkoord ge gaan met een voorstel om de brandstofaccijns jaarlijks aan te passen aan de inflatie. Dat be tekent dat de benzine deze kabi netsperiode 8 cent per liter duurder wordt en de diesel 5 cent. De maatregel levert de schatkist 600 miljoen op. Het CDA verzette zich tegen het voorstel. Woordvoerder Reïts- ma bestempelde het als „een or dinaire uitvoering van het re geerakkoord". Daarin werd de accijnsverhoging al aangekon digd. Volgens Reitsma brengen de ho gere accijnzen de transportbe drijven in een nadelige concur rentiepositie met het buiten land, waar de brandstof goedko per is. Bovendien lijden de ben zinestations in het grensgebied eronder, omdat meer automobi listen in het buitenland gaan tanken. Het CDA meent dat de accijnzen alleen omhoog kun nen als naburige landen daartoe ook besluiten. Het betoog van Reitsma wekte de spotlust op van de regerings fracties en staatssecretaris Ver meend Financiën). WD-ka- merlid Van Rey wees erop dat het vorige kabinet, dat gevormd werd door CDA^n PvdA. de ac cijns op ongelode benzine met in totaal 43 cent heeft verhoogd. Hij sprak van een „ordinaire draai" van het CDA. Volgens Van Rey zijn de brand stofprijzen in het buitenland weliswaar lager, maar dat komt door de grotere concurrentie tussen de benzinemaatschappij en. De accijnzen in Nederland zijn slechts 1 tot 2 cent hoger dan in Duitsland, aldus Van Rey. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen, Bellen gaat sneller: (0118) 484216 D PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1