Berechting van Tadic op de tocht ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Van Randwijck rertrekt om IRT Vlekkeloze operatie in Breskens Britten komen misschien met kandidaat voor Navo Onverwachte toename grote haaien Noordzee 4 WEKEN Bmgman evolg van geldgebrek VN Leger op tram Meer nieuws over de operatie Breskens op pagina 18 en 19 De Zeeuwse kreeft VOOR 14,25 JA, ik VOORDEELCHEQUES VOOR HET GRIJPEN BUBRUGMAN KEUKENS om 238e jaargang no. 253 Woensdag 25 oktober 1995 Losse nummers 1,50 Eerst nog wat regen Bewolkt, in de ochtend af en toe regen, 's middags opklaringen. Vrij krach tige zuidenwesten wind. Maximum temperatuur 15 graden. UW WINTER BEURT verzorgd door ET Beveiand Groenprojektenb 01 13-21 53 95 oók voorpanden' DEN HAAG (ANP) - De finan- loe{ ciele problemen waarmee de y Verenigde Naties kampen drei gen gevolgen te hebben voor het proces tegen de van oorlogsmis daden verdachte Bosnische on(| lerviër Dusko Tadic. Advocaat jj lichail Wladimiroff klaagde linsdag voor het Joegoslavië- m Tribunaal dat hij over te weinig middelen beschikt om zijn ver- lediging voor te bereiden. De echters stelden vervolgens het gö pees, dat nog dit jaar had ,jen noeten beginnen, uit tot 6 mei olgend jaar. laar het is de vraag of deze tege- 5 noetkoming voor Wladimiroff loldoende is. De raadsman mdt dat als hij niet in staat ifordt gesteld om binnen redelij- :e tijd een eerlijke verdediging oor te bereiden, er ook geen eer- ijk proces kan komen. Als de VN liet over de brug komen, zal hij n december al vragen om de in- jheidstelling van Tadic. Tadic zit sinds april in Scheve- lingen in voorarrest. Hij heeft t olgens Wladimiroff moeite met et uitstel. 'Tadic lijdt aan hoofd- bf n buikpijn en vertoont stress verschijnselen', aldus de advo- i voi aat. hers olgens Wladimiroff heeft het Hi ribunaal zich verkeken op het rerk van de verdediging. Er eei ;erd van uitgegaan dat de voor- lereiding zes weken zou vergen, [aarbij de advocaat ƒ300 per Q Tij! Tad llSt sp )op HAAG (ANP)-De Amster- amse procureur-generaal mr. het j.c. graaf van Randwijck, die ver:ülangs voor de enquêtecom- issie-Van Traa zwaar onder uur kwam te liggen, treedt af. ij wil een oplossing voor de ge- zen problemen niet in de weg aan, zo liet hij dinsdag tegen iddernacht weten, een persverklaring zegt Van Midwijck: „Na ampele overwe- Sngen heb ik besloten mijn abt als procureur-generaal bij t Gerechtshof Amsterdam er te leggen om een oplossing ior de gerezen problemen niet de weg te staan. Ik heb derhal- t/Gèi Sir: lOStli •OOI dag zou krijgen. Maar Wladimi roff heeft nog geen cent ontvan gen. De kosten worden tot nu toe gedragen door zijn kantoor. „Maar als de VN aan een proces beginnen, moeten zij ook zorgen voor de faciliteiten", aldus de advocaat. Hij heeft onder meer geld nodig om naar Bosnië te rei zen om getuigen te horen. Wladimiroff klaagde ook over de moeilijkheden die hij bij twee bezoeken aan hef voormalige Joegoslavië ondervond. De Bos- nisch-Servische autoriteiten weigerden hem elke medewer king. De advocaat heeft een lijst van mogelijke getuigen. Maar die zijn vaak moeilijk te vinden. Mensen die wel zijn te achterha len, krijgen van de autoriteiten een spreekverbod opgelegd. De woordvoerder van het Tribu naal, Christian Chartier, beves tigde dat financiële problemen kunnen leiden tot het einde van het tribunaal. Hij verwees naar het recente verzoek van de rech ters aan VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali om het Tribunaal te vrijwaren van de bezuinigin gen die onlangs aan alle VN-or- ganen zijn opgelegd. Als het on derzoekers en juristen onmoge lijk wordt gemaakt naar het voormalige Joegoslavië en an dere plaatsen te reizen „wordt het hart van het Tribunaal weg gesneden", aldus de rechters. ve aan de minister van justitie om mijn ontslag verzocht. De minister van justitie heeft bewil ligd in het bevorderen hiervan." Namens het college van Procu reurs-Generaal liet de hoogste baas, mr. Docters van Leeuwen weten het afscheid van zijn col lega te betreuren. Van Rand wijck was „een goede collega wiens inzet voor de vernieuwing van het openbaar ministerie van groot belang is geweest." Minis ter Sorgdrager zal de antslag- aanvraag voorleggen aan de Ko ningin. Van Randwijck werd vorige week voor de commissie-Van Traa door de Amsterdamse hoofdcommissaris in zijn hemd gezet. Nordholt liet blijken geen waardering te hebben voor de, wijze waarop de hoogste verte genwoordiger van het openbaar ministerie (OM) in de hoofdstad de IRT-kwestie heeft opgelost. Volgens Nordholt liet Van Rand wijck eind 1993 na knopen door te hakken. Daardoor kon een in formant van het opgeheven re chercheteam gewoon doorgaan in Haarlem en Rotterdam. Tijdens een eerder verhoor liet procureur Van Randwijck blij ken dat hem dank zij de open bare verhoren door de parlemen taire enquêtecommissie de schellen van de ogen waren ge vallen: binnen het het openbaar ministerie wordt uiteenlopend gedacht over opsporingsmetho den. terwijl zaken ook verschil lend worden aangepakt. Leden van het Exploisieven Opruimingsteam bij vier van de vijf gedemonteerde vliegtuigbommen. foto Charles Strijd van onze verslaggever BRESKENS - Het ruimen van de vijf Amerikaanse vliegtuigbom men is dinsdag op een terrein aan de Sportlaan in Breskens voor spoedig verlopen. De laatste duizendponder werd omstreeks half vier gedemonteerd en een half uur later kregen de circa tweedui zend geëvacueerde Bressiaanders via de radio het sein dat ze huis waarts konden keren. De politie, de gemeente Oostburg, de Explosieven Opruimings dienst (EOD) en de andere partijen die betrokken waren bij het rui men van de bommen waren goed te spreken over het verloop van de operatie en de onderlinge samenwerking. EOD-ruimer D. Naumann meldde dat er bij zijn weten in Nederland nooit eerder op één dag vijf duizendponders zijn gedemonteerd. Burgemeester J. Kruize van' Oostburg verklaarde dat hij op basis van een voorlopige evaluatie alle reden tot tevredenheid had. Kruize complimenteerde de Bressiaanders die moesten evacueren, omdat vrijwel iedereen gehoor had gegeven aan de oproep om vóór acht uur de actiezone te verlaten. De totale kosten van het demonte ren van de bommen zijn nog niet bekend, maar worden geraamd op circa één miljoen gulden. Het ministerie van financiën draait voor het grootste deel van de kosten op. Ook de gemeente Oostburg moet financieel bijdragen aan de operatie. Kansen Lubbers van de baan als Major doorzet van de 250 royale soepterrines winnen. Het deelnameformulier ligt voor u klaar in de winkel Honig Soep Maaltijd, Bourgondische Tomatensoep, Mexicaanse Bonensoep of Maïs-Groentesoep, ae nieuwe Soep Maaltijd van pakje voor 1 QQ ''S is eigenlijk alles al extra 1.5 liter 2.89 lekker. Extra rijk gevuld. ffeitjnu ook nog eens extra voor- Nu met kans op gratis royale fe En dan tot slot kunt u één soepterrine. ge week alleen bij Albert Heijn. Cft NEW YORK (ANP/AFP) - Groot- Brittaunië overweegt een eigen zware Britse kandidaat voor te dragen voor de functie van se cretaris-generaal van de Navo. Dat heeft de Britse premier Ma jor dinsdagmorgen vroeg pre mier Kok meegedeeld in een te lefoongesprek voor zijn terug keer naar Londen. Major zei dat de zaak nog nader in de Britse regering besproken zal worden. Een naam wilde hij niet noemen. In diplomatieke kring in New York wordt zelfs ge sproken over twee Britse kandi daten. De veronderstelling- wordt uitgesproken dat één van hen Leon Brittan is, de huidige handelscommissaris van de Eu ropese Unie. Het moet volgens deze diploma tieke bronnen gaan om een zwa re kandidaat van Majors conser vatieve partij die geen lid is van het Lagerhuis en ook geen deel uitmaakt van de regering, want het verlies van een lid in het La gerhuis zou tot de val van de Britse regering kunnen leiden gezien de geringe meerderheid. Major zegde volgens Kok toe de kandidatuur van Lubbers te zul len steunen als de Britten niet met een eigen kandidaat komen. Als dat wel het geval is dan is de kandidatuur Lubbers waar schijnlijk van de baan. Kok wil de daar niet op vooruitlopen. „Wij willen graag een Neder landse kandidaat, maar het is belangrijk dat het een goede kandidaat is, en de democratie moet zijn beloop hebben", aldus de premier op een geïmprovi seerde persconferentie bij een Mondriaan-tentoonstelling in New York. Naar verluidt zouden de Ameri kanen een Engelse kandidaat een gelukkige oplossing vinden, al hebben zij geen voorkeur uit gesproken. Kok wilde echter nog niet spreken over het einde van de kandidatuur Lubbers. „Laten we de ontwikkelingen af wachten", aldus de premier, die zei tijdens zijn bezoek in New York een grote mate van welwil lendheid te hebben ervaren voor een kandidatuur van Lubbers. De Navo begon dinsdag formeel met het speuren naar een nieuwe secretaris-generaal. De nemarken zal zijn kandidaat, oud-minister Ellemann-Jensen, terugtrekken als zich een meer derheid zou aftekenen voor Lub bers, zo zei de Deense minister van buitenlandse zaken dinsdag op een persconferentie. De ambassadeurs van de zestien Navo-lidstaten kwamen dins dagmiddag bijeen om de proce dure voor de opvolging van Claes en het profiel van de toe komstige Navo-chef vast te stel len, verluidde in Brussel Man uit Zaandam verkrachtte vier bejaarde vrouwen ZAANSTAD (GPD) - Met de aanhouding van een 44-jarige Zaandammer heeft de politie een serie verkrachtingen van bejaarde vrouwen opgelost. De vencrachtingen vonden plaats tussen oktober 1989 en april dit jaar in Wormerveer en Zaandam. Vier vrouwen werden het slachtoffer van de Zaandam mer die inmiddels heeft bekend. STRAATSBURG (RTR/DPA) - Na meerdere dagen van aanval len door stenen en benzinebom men gooiende jongeren rijden sinds dinsdag in Straatsburg zestig man gewapende elitetroe pen mee op trams en bussen. Het gaat om routes in wijken waar voornamelijk Noordafrikaanse immigranten wonen. In de thuisstad van het Euro pese parlement werden eerder al veertig man ingezet na een golf van bomaanslagen in Frankrijk. De operatie van uur tot uur; Zestig evacués voor de tv; ME'ers in de sfeer van een politiesportdag; De samenwerking liep gesmeerd; Wachttijden bij veer Perkpolder; Ouderen denken aan vroeger. Haan mag blijven bij Feyenoord Arie Haan mag trainer van Feyenoord blijven. Dat heeft de president van de rechtbank in Rotterdam in kort geditig be paald. Hij wees alle vorderingen van de Griekse voorzitter van PAOK, Thomas Voulinos. af. PA- OK kan in Griekenland nog een schadevergoeding van Haan ei sen. Volgens mr. H. Mentink, raadsman van Feyenoord eti de voetbalcoach. kan zo'n procedure drie tot O vijfjaar duren. I Het lijkt de laatste tijd goed te gaan met de kreeftenstand in de Oosterschelde. Hoe het werke lijk is gesteld met. de schaaldie ren blijft echter vaag, want se rieus onderzoek blijft voorals nog uit. Het initiatief voor een dergelijke studie zou vanuit het bedrijfsle- 1 O ven moeten komen. I O Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Kunst en cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13, 14, 15, 17, 18 en 19, Sport: 21, 22 en 23. TEXEL (ANP) - Beroepsvissers hebben binnen enkele weken langs de Nederlandse kust twee reuzenhaaien, twee grote vos- haaien een aantal kleinere vos- haaien gevangen. Vooral de toe name van het aantal voshaaien is opmerkelijk, zo meldt het in formatiecentrum voor Wadden en Noordzee Ecomare op Texel. De twee gevangen grote vos- haaien wogen respectievelijk circa twee- en driehonderd kilo. Een ervan belandde in de netten van de Tholen 43. Van de klei nere heeft Ecomare geen gege vens. Voshaaien kunnen onge veer zes meter lang worden. De ze soort kan gevaarlijk zijn, maar valt alleen mensen aan als ze zich bedreigd voelen. Waar schijnlijk zijn de voshaaien ver dwaald uit de wateren ten noor den van Ierland. De vorige vangst van een voshaai dateert uit 1986 bij Schouwen. Ongevaarlijk De gevangen reuzenhaaien ma ten 3,5, en 3,75 meter en wogen respectievelijk 250 en 310 kilo. Volwassen exemplaren kunnen vijftien meter lang worden. Vo gelwaarnemers zagen in 1992 en 1994 al eens grote reuzenhaaien langs de kust bij Camperduin zwemmen. De majestueuze vis sen zijn ongevaarlijk, hebben geen tanden en leven van plank ton. Voshaai Ecomare kan de opmerkelijke toename van de voshaai in de Noordzee niet verklaren. Vol gens het centrum heeft dit niets te maken met het opmerkelijk warme Noordzee-water tijdens de laatste zomers. De voor de mens gevaarlijke mako en witte haai komen uitsluitend voor in tropische wateren en zijn langs de Nederlandse kust nooit aan getroffen. (eenmalig binnen zes maanden) (Advertentie) Een unieke actie bij Brugman Keukens. Uw GRATIS* cheque - met een maximale waarde 1500,- aan apparatuur - kunt u direct besteden bij aankoop van een complete keuken. KEUKENS Met 28 showrooms altijd bij u in de buurt. Adressen vindt u in wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1