Opmars van het huizentoerisme Vroege Kerst in Vlissingen PZC Rijksplanoloog heeft niet veel werk aan de provincie Zeeland 1)66 Axel wijst op ontbreken standpunt Irugs in begroting Overzicht capaciteit bestemmingsplannen Zeeuws-Vlaanderen dankt Canada met een bevrijdingsmars zeeland 17 Importkaapt voor de neus van plaatselijke bevolking koopwoningen weg E ZATERDAG 21 OKTOBER 1995 ,n yan onze verslaggever MIDDELBURG - In de weekein dden zie je ze wel eens rijden. In iun auto's uit een meer dan mo dale prijsklasse. Duidelijk im- e(port, zoals dat in Zeeland zo reffend heet. Ze stoppen stee vast voor huizen met een bord Te Koop', maar eigenlijk heeft elk vrijstaand huis dat een .se jeetje leuk gesitueerd is hun be langstelling. Een nieuw soort jl huizentoerisme. Iet liberale statenlid ir C. W. p\ Meerhoek heeft ze ook al gezien, ;o bleek onlangs in een provin ce commissievergadering. Ze copen voor veel geld alle huizen estoor de neus van de plaatselijke en levolking weg en drijven de prij- m ;en op. „Hoed u voor de nieuwe Vassenaars", was zijn waar- chuwing in de commissieverga- lering. let pleidooi van Veerhoek komt >rop neer, licht hij toe, dat bij de oe wij zing van nieuwbouwwo ningen rekening wordt gehou- 1 len met de plaatselijke bevol- püng. De behoefte van de eigen levolking mag niet uit het oog :aJvorden verloren. Want die komt ach al in de knel door de prijs- ipdrijving. aa 'rof F. Thissen, die in provin- iale staten van Zeeland ineens ie goeroe van de Zeeuwse volks- ïuisvesting wordt genoemd, sig- ïaleerde het al. Mooie dorpen lulyn volgens hem woonmilieus lie cultuurlandschappelijk aan trekkelijk zijn en/of gunstig lig- M ;en ten opzichte van natuurge bieden en (recreatief) water. Dit zijn de favoriete vestigingsplaat sen van regionale welgestelden en pensioenmigranten. Lastig Gratis controle ietsverlichting (LISSINGEN - In het kader van le landelijke actie 'Fiets als een •3'orst, fiets verlicht' houden de ifdelingen Vlissingen van de ietsersbond ENFB, Veilig Ver leer Nederland en de politie iandaag (zaterdag) een actie op iet Scheldeplein in Vlissingen. "ussen 10 en 16 uur staan vrij- rilligers klaar om de fïetsVer- chting te controleren. Leden an de fietsersbond proberen net huis-, tuin- en keukenge- eedschap eventuele gebreken irect en gratis te verhelpen. )ok een rijwielhersteller is aan- vezig om betaalde hulp te ge il 5! e:''an onze verslaggeefster AXEL - D66 wil van burgemees- er en wethouders in Axel een luidelijk standpunt over hoe zij le drugsproblemen en het Kr [roeiend aantal verkooppunten endenken aan te pakken. De be- a roting en de aanbiedingsbrief eppen met geen woord over de Irugsoverlast en dat betreurt e fractie. „Misschien kunnen le leden van het college eens •erfen kijkje nemen vanaf de mo- en of de watertoren, deze hoge- e sferen werken ongetwijfeld reiMikverruimend", oppert D66. Hel .ij schrijft dit in de algemene be- chouwingen bij de gemeentebe- roting 1996. De fractie maakt ch zorgen over de toename van e overlast door instroom uit de uurgemeenten. „Het lijkt erop at in Axel een ongecontroleerd edoogbeleid wordt toegepast. Pij zien dit meer als oogluikend aelaten. Van een beleid hebben Ij helaas, naast het sluiten van en a twee horecagelegenheden, weinig kennis kunnen ne- len." !)66 noemt de reservepositie van les miljoen gulden 'leuk', maar ïj waarschuwt dat er veel op rpns' afkomt. De fractie wijst liet name op de gemeentelijke Jerindeling. „Alleen al het feit jat we een eventuele herinde- J |ng zelf moeten betalen zal een Ifiaim op de burger leggen, die fan een gezonde woongemeente tën armzalige sateliet maakt die mn genot zal moeten halen uit an;|terren- en droombeelden. De jernen zullen slechts meeëters """pin op het grote lichaam." teun steunt het college in het ne- len van maatregelen om de ver- teersveiligheid te bevorderen en ostft onderhoud van de wegen en iet openbaar groen te verbete- in. Zij waardeert ook de inzet foor hergebruik van de waterto- de restauratie van Axelse jorenmolen, het aantrekkelijk laken van de zwembaden en de irsterking van de promotie van :el. D66 vindt dat de voormali- fe functie van de watermolen zo- «leel mogelijk zichtbaar moet I ■Wijven en dat deze eventueel Jan worden ingericht als uit- T öchttoren. De begane grond is leschikt te maken voor exposi- Jes en bedrijfspresentaties. volgebouwd zijn. Hij doet een greep: Serooskerke, Ovezande, Koudekerke, Arnemuiden en Kapelle. Een van de oorzaken van deze ontwikeling is volgens Nijssen dat de huursector zichzelf uit de markt aan het prijzen is. Vooral in de Zeeuwse steden worden huurprijzen gevraagd die al rond de 700-800 gulden per maand lig gen. Dat gekoppeld aan de lage hypotheekrente van dit moment doet veel mensen besluiten hun toevlucht in de kleine kernen te zoeken. Dat levert weer toene mende leegstand in de verhuur sector op, met als gevolg dat wo ningbouwcorporaties besluiten de huurhuizen te verkopen. De problematiek is lastig te van gen, geeft de Borselse wethou der drs P. J. Vollaard aan. „We vragen de mensen die zich aan melden voor bouwgrond niet naar hun inkomen. Dus je kunt het niet hard maken. Maar ik heb wel het gevoel dat er wat meer mensen van buiten de ge meente komen de laatste tijd." Hij voegt er overigens aan toe dat die zich vooral richten op dorpen met meer voorzieningen zoals Heinkenszand en 's Gravenpolder. „Kijk als be stuurder is een van je zorgen: hoe kunnen we aan de vraag naar bouwgrond voor de plaat selijke bevolking blijven vol doen? Het is nu eenmaal een principiële taak van de gemeen te om te zorgen voor passende huisvesting van je inwoners. Het lijkt me een goede zaak dat eens met elkaar te bespreken." Kavels De gemeente Domburg probeert wel als het even kan bouwgrond uit te geven aan eigen inwoners. „Je mag geen criteria stellen als het gaat om de uitgifte van hui zen, maar het mag wel met de uitgifte van bouwkavels. Op die manier proberen we de eigen be volking tegemoet te komen." vertelt J. Verwer van de gemeen te Domburg. Ook in deze ge meente is sprake van prijsop drijving, onder invloed van de -recreatieve druk. „We krijgen inderdaad signalen door van gemeenten waarin ge waarschuwd wordt tegen die ontwikkeling", vertelt H. J. Nijs sen van de afdeling volkshuis vesting van de provincie. „Zo zie je bijvoorbeeld dat in Zeeuws- Vlaanderen Belgen actief de wo ningmarkt afspeuren, op zoek naar alles wat er te koop komt en redelijk van kwaliteit is. Op die manier wordt de prijs opgedre ven." De zorg van de gemeenten is dat met name jongeren door die prijsopdrijving in de knel ko men. Volgebouwd Overigens blijkt uit het verhaal van Nijssen dat het niet alleen gaat om bestaande woningen. Zeeland kent verschillende dor pen waarvan de uitbreidings plannetjes in een mum van tijd Tc fe fractie stelt voor, de beplan- tussen de Boslaan en de ro- inde aan de westzijde van de inderdijkte verwijderen, zodat jcht ontstaat op het natuur- en krekengebied. Zij geeft daar naast te kennen dat zij er voor stander van is dat het overschot uit de hondenbelasting wordt gebruikt voor de verwijdering van de hondepoep. Het college moet volgens D66 sneller antici peren op zaken als niet branden de openbare verlichting, scheef gereden Axelaartjes, verveloze zitbanken, graffiti en zwerfvuil. Ook de uitbreiding van het ker misterrein draagt bij tot de op waardering van de binnenstad. De weekmarkt baart de fractie zorgen. Lege kramen zijn niet bevorderlijk voor het trekken van publiek. D'66 vraagt zich dan ook af of de gemeente 'kramp achtig' moet vasthouden aan het systefem van branchebe scherming. Zij vindt dat de bran chebescherming (niet teveel kramen met dezelfde artikelen) moet worden opgeheven, wan neer het niet lukt de opengeval len plaatsen op te vullen. „Het is beter een overtal in een branche te hebben dan een lege plaats"' Concertwedstrijd KNF volgeboekt van een medewerker MIDDELBURG - De concert wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Federatie van mu ziekverenigingen (KNF), die za terdag 28 oktober in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg worden gehouden, zijn met twaalf deelnemende muziekge zelschappen volgeboekt. Met dit grote aantal deelnemers is de organisatie - de Zeeuwse KNF-afdeling - dan ook bijzon der verheugd. Er wordt in drie disciplines - fanfare, harmonie en brassband - gemusiceerd. De korpsen worden beoordeeld door de KNF-juryleden H. C. van Lijnschooten, J. Conjaerts en R. B. B. Goorhuis. De wed strijden beginnen 's morgens al om tien uur. De korpsen, in volg orde van optreden zijn: Brass band Schoonhoven, De Volhar ding, Kerkwijk, Sint Caecilia, 's-Heerenhoek, Crescendo, Oostkapelle. Volharding, Oost- voorne, Concordia, Krabbendij- ke, Ons Genoegen, Vlissingen. Arti et Amicitiae, Oirschot, De Vliegende Hollander, Terneu- zen, Ons Genoegen, Rockanje, Wilhelmina, Numansdorp en Crescendo, Sliedrëcht. De kerstsfeer heeft al vroeg haar intrede gedaan in het winkelcentrum van Vlissingen foto Lex de Meester van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Kerstmis lijkt nog ver weg. Sint Nicolaas moet zelfs nog aankomen. Toch zijn in het centrum van Vlissingen de voorbereidingen voor de donkere feestmaand in volle gang. Op dit moment wordt in de winkelstraten de sfeervolle feestver lichting opgehangen. Niet alleen de Walstraat en de Lange Zel- ke worden aangekleed, ook het Bellamypark, de Oude Markt, de Nieuwendijk en de Spuistraat. Rond zaterdag 11 november als de boot met de goedheiligman uit Spanje in de Scheldestad aan komt worden de duizenden lampjes ontstoken. „Het kost nog heel wat manuren voordat de lampjes er allemaal hangen. Bovendien houdt het bedrijf dat de lichtjes ophangt re kening met eventuele vertragingsfactoren zoals storm. De ver lichting kan er beter te vroeg dan te laat hangen", verklaart P. van der Maden, secretaris van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen die de verlichting driejaar geleden heeft aangeschaft. Hij erkent dat het centrum dit jaar wel heel erg vroeg in de kerst sfeer wordt gebracht, maar dat heeft te maken met de vroege aankomst van Sint Nicolaas. Traditiegetrouw valt de ontsteking van de feestverlichting altijd samen met dit voor kinderen zo be langrijke evenement. Vanwege de getijden in de haven van Vlis singen is de intocht van de kindervriend in 1995 vroeger dan in andere jaren. Van der Maden ziet het alleen als een voordeel. „Het is dan zo gezellig in heel de stad. Kom maar kijken." Op de drukste weg van Zeeland, de A58, rijden op een gemiddelde werkdag 25.300 auto's per etmaal. Op een doordeweekse piekdag in augustus maken 32.000 auto's gebruik van de weg. foto Willem Mïeras van onze verslaggever VLISSINGEN - Zijn we in de niet meer zo verre toekomst bereid kilometers naar ons werk te rijden, of pluggen we thuis op de werkkamer in op het computernetwerk van de baas Op dergelijke vragen probeert de Rijks Planologi sche Dienst (RPD) een ant woord te krijgen in een po ging een ruimtelijk toekomst- beleid voor Nederland moge lijk te maken. Onlangs verscheen weer een aflevering van het boekwerkje 'Ruimtelijke verkenningen' van de RPD. Dit keer stond deze jaarlijkse uitgave in het teken van de 'de toekomst'. Aan Zeeland hebben de rijks- planologen niet zo veel werk, blijkt na lezing. De ontwikke lingen in deze provincie zijn al jaren niet bepaald spectacu lair en je hoeft je niet al te veel in planologie te verdiepen om tot de conclusie te komen dat dat nog wel even zo zal blijven. Alleen op het gebied van de mobiliteit duikt deze provin cie wat nadrukkelijker in en kele van de beschreven scena rio's op. En dan is het vooral de Westerscheldetunnel die de aandacht trekt. Ir. H. E. Gor dijn beschrijft in het hoofd stuk 'Woon-werk-mobiliteit op de lange termijn' een aantal varianten van het forsensen- verkeer over 50 jaar. Daarbij onderscheidt hij drie stromen woon-werk-verkeer. De cate gorie van 5.000 tot 10.000 voer tuigen per 24 uur, de categorie tussen de 10.000 en 20.000 voertuigen per 24 uur en de laatste categorie van meer dan 20.000 voertuigen per 24 uur. Witte vlek Zeeland is nog een witte vlek in de lage variant van Gordijn. In deze variant gaat hij er van uit dat de mobiliteit daalt, om dat mobiliteit alleen nog maar voor de welgestelden betaal baar is. De meesten zijn aange wezen op de fiets en het volle openbaar vervoer. In de hoge variant komt wel Zeeland voor. Er is druk ver keer zowel in zuidelijke als in noordelijke richting door de Westerscheldetunnel. Het gaat om tussen de 5.000 en 10.000 voertuigen per etmaal. Dat geldt ook voor de Midden Zeelandroute over de Zeeland- brug en voor de route over de A58 richting west-Brabant. De rest van Nederland is een wir war van drukke verkeersa ders. Een laatste variant die Gor dijn beschrijft is min of meer een gemiddelde van de lage- en hoge variant. Het gaat om de zogenaamde trendvariant. Ook daarin komt weer de Wes terscheldetunnel voor, maar dan als enige drukke verbin ding in Zeeland. In dit scena rio wordt gerekend met tussen de 5.000 en 10.000 voertuigen per etmaal in noordelijke rich ting door de tunnel. Provincie Ter vergelijking, in de progno ses die de provincie voor de WOV heeft opgesteld wordt uitgegaan van in totaal gemid deld 12,820 voertuigen per werkdag. Uit informatie van Rijkswaterstaat wordt duide lijk dat momenteel op de druk ste weg van Zeeland, de A58, op een gemiddelde werkdag 25.300 auto's per etmaal rij den. Op een piekdag door de week in augustus maken 32.000 auto's gebruik van de A58. In zijn conclusie van het hoofdstuk schetst Gordijn twee (overigens niet zo verras sende) hoofdlijnen: de ruimte lijke verdeling van de bevol king over het land blijft in gro te lijnen hetzelfde patroon vol gen en in de meeste scenario's neemt de woon-werkmobili- teit nog aanzienlijk toe. Voor dun bevolkte regio's als het noorden van Nederland en Zeeland voorziet Gordijn pas in de verre toekomst groei van ■bevolking en werkgelegen heid: „Het patroon van wonen en werken blijft in de scena rio's in grote lijnen hetzelfde; de dichtheden zullen in de Randstad het hoogst zijn en in het noorden het laagst. De groeisnelheid van regio's is in de meeste scenario's omge keerd evenredig aan hun dichtheid In veel scenario's is de groei van bevolking en werkgelegenheid in de dichtst bevolkte regio's laag of nega tief. De hoogste groei gaat naar de dunner bevolkte uit stralingsgebieden van de Randstad. Die invloed strekt zich steeds verder uit." Zo wor den op den duur ook het noor den en Zeeland bereikt. VLISSINGEN - De ene gemeen te heeft het beter voor elkaar dan de andere. Dat wordt duide lijk uit onderstaand overzicht van de beschikbare bouwgrond en de concrete bouwplannen per kern. In sommige gemeen ten is geen kavel meer te krijgen (bijvoorbeeld Noord-Beveland) en in andere - ook in kleine dor pen - zijn nog volop kavels be schikbaar. (Achtereenvolgens: locatie, beschik bare kavels, plannen) MIDDELBURG Middelburg 850 Sint Laurens 120 Nw St J oosland 70 VLISSINGEN: Vlissingen 350 500 WESTKAPELLE: Westkapelle 150 ARNEMUIDEN 188 250 VEERE: Veere 2 - Gapinge 4 Serooskerke 35 Vrouwenpolder 0 10 VALKENISSE Koudekerke 20 150 Biggekerke 0 20 Zoutelande 0 40 DOMBURG: Domburg 0 '70 Oostkapelle 10 0 MARIEKERKE Aagtekerke 7 0 Meliskerke 0 60 Grijpskerke 3 60 GOES: Stad Goes 395 780 's-H Hendrikskind. 0 50 's-H.Arendsk 0 50 Eindewege 3 0 Wolphaartsdijk 0 76 Wilhelminadorp 0 66 Kattendijke 1 12 BORSELE Baarland 20 0 Borssele 8 0 's-Heerenhoek 40 0 Heinkenszand weinig 30 Hoedekenskerke weinig 20 Kwadendamme 12 0 Lewedorp 5 0 Nieuwdorp 8 10-15 Oudelande 26 0 Driewegen 0 14 Ellewoutsdijk 0 16 's-Gravenpolder 0 50-60 's-HeerAbtskerke 0 16 Nisse 0 15 Ovezande 3 0 REIMERSWAAL Kruiningen 40 20 Krabbendijke 15 20 Yerseke 12 Rilland 30 Hansweert 15 KAPELLE Kapelle 0 300 Wemeldinge 0 125 Biezelinge 0 20 Schore 0 16 NOORD - BE VELAND Kortgene 0 0 Colljnsplaat 0 0 Kats Geersdijk Wissenkerke Kamperland THOLEN Tholen-stad Si-Maartensdijk Poortvliet Scherpenïsse Sint-Annaland Oud-Vossemeer Sint-Philipsland Stavenisse ZIERIKZEE Zierikzee MIDDENSCHOUWEN Scharendijke Ellemeet Kerkwerve BROUWERSHAVEN Brouwershaven Zonnemaire Noordgouwe Dreischor WESTERSCHOUWEN Burgh Haamstede Noordwelle Renesse Serooskerke DUIVELAND Nieuwerkerk Oosterland Ouwerkerk Sirjansland TERNEUZEN: Terneuzen Hoek Zaamslag Biervliet Sluiskil HULST: Hulst Graauw SintJansteen Nieu w-Namen Clinge Heikant g OOSTBURG Oostburg Zuidzande Cadzand Nieuwvliet Breskens Hoofdplaat IJzendijke Waterlandkerkje HONTENISSE Kloosterzande Vogelwaarde Terhole Lamswaarde Hengstdijk AXEL: Axel 2 Koewacht 50 Zuiddorpe 35 Overslag 2 SAS VAN GENT Sas van Gent 13 Philippine 75 Westdorpe SLUIS/AARDENBURG Eede 15 Aardenburg enkele van onze verslaggever HOOFDPLAAT - Hoewel de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen dit jaar niet meer betrokken is bij de or ganisatie van de Canadese be vrijdingsmars op 1 november, krijgt het evenement niet het karakter van een veredelde wandeltocht. De herdenkings plechtigheden bij de monumen ten van Knokke en Hoofdplaat staan ook op het programma van de 22ste editie van de mars. Bovendien lopen leerlingen van het Zwin College op 1 november van Oostburg naar Knokke om geld in te zamelen voor de oor logsslachtoffers in voormalig Joegoslavië. De Canadese bevrijdingsmars wordt elk jaar op 1 november ge houden om de bevrijding van West-Zeeuws-Vlaanderen in 1944 door de Canadezen te her denken. De Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen ver zorgde jarenlang tijdens de mars herdenkingsplechtigheden in West-Zeeuws-Vlaanderen, maar is daar inmiddels mee opgehou den. „We vonden het vorig jaar na de vijftigste herdenking wel letjes", zegt, voorzitter A. C. Goossens van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren. „Ook omdat andere herden kingsactiviteiten in de regio ge woon blijven doorgaan." Sponsorloop De Nederlandse inbreng voor de organisatie van de bevrijdings mars komt dit jaar vooral van de stichting comité Thank you Ca nada Zeeland. Deze stichting verzorgt in samenwerking met het Zwin College in Oostburg op 1 november een sponsorloop van Oostburg naar Knokke over een afstand van circa 15 kilometer. Ongeveer 250 leerlingen uit de derde klas proberen voor elke ki lometer een sponsor te vinden in de kring van familie, kennissen en vrienden. De opbrengst is be stemd voor oorlogsslachtoffers in voormalig Joegoslavië. De scholieren vertrekken om 12.30 uur bij het gemeentehuis in Oostburg en worden op hun tocht begeleid door docenten van het Zwin College. De 'echte' bevrijdingsmars voert over 33 kilometer. De deelne mers starten tussen 8.30 en 9.30 uur in Hoofdplaat. Om 8.45 uur worden bloemen gelegd bij het oorlogsmonument in deze plaats. De wandelaars moeten uiterlijk om 18.00 uur in Knokke zijn. De traditionele bloemen hulde bij het monument in de West-Vlaamse badplaats begint om 16.45 uur en aansluitend wordt een défilé gehouden bij het gemeentehuis in Knokke. Reimerswaal wil verdachte grond bedrijfsterrein toch verkopen Van onze verslaggever KRUININGEN - De verkoop van een omstreden stuk grond op het bedrijfsterrein Zanddijk te Kruiningen gaat door. Dat is het voorstel van het dagelijks gemeentebestuur van Reimers waal. Het college meent dat geen sprake is van onaanvaard bare bodemverontreiniging. De verkoop was uitgesteld naar aanleiding van vragen van de PvdA-fractie in de raad Rei merswaal. Een bedrijf dat zich wil toeleg gen op het stallen van caravans en de verhuur en reparatie van motorfietsen wil zich graag ves tigen op de Zanddijk. Tijdens de raadsvergadering in september wees PvdA-raadslid A Kooi- man-Springelkamp er echter op dat de grond wordt verkocht op basis van een rapport dat de Hei- demij dit jaar maakte. Daarin staat dat het om schone grond gaat. Een onderzoek dat het bu reau Oranjewoud reeds uitvoer de in 1992 zou echter uitwijzen dat. de bodem ter plaatse wel de gelijk vervuild is. Die medede ling van Kooiman-Springel- kamp was voor het college in september voldoende aanlei ding de kwestie nog eens zorg vuldig te bestuderen. Resultaat daarvan is het nieuwe voorstel tot grondverkoop. Na der dossieronderzoek wijst uit dat er geen aanleiding is voor de veronderstelling dat sprake is van onaanvaardbare bodemver- verontreiniging, aldus b en w. De kwestie komt dinsdag 31 okto ber ter sprake tijdens de raads vergadering. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Kruiningen begint 13.00 uur. Tijdens die ver gadering wordt ook de gemeen tebegroting voor 1996 behan deld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 53